Ingezonden stukken. cjmité het, dat deze ruime gift naar het •yji Nat. Steuncomité kon woixiem opge- londaal Militaire oefeningen. Hedenochtend .•rukken bij gedeelten eenige bataljons yj de hier in garnizoen liggende infan- ferie. gen gedeelte vertrok reeds met eem extra- van 4.50 en een ander gedeelte met ton, ejotra-toain v.an 6.28, naar wij verne men tut het houden van oefeningen welke 10 dagen zullen duren, pö oefeningen hebben plaats onder lei ding van den commandant der Ie Divisie, .vneraal-majoor Kterk de Reus. Reeds hedennacht om 3 uur werden de paarden, die tot de troepen behooren, aan (jelloll. IJ z. Spoor ingeladen. Er heersch- lo een voor het ongewone uur, eigenaar dige drukte. Een collecte. Verwijzende naar een advertentie in dit nummer bevelen wij aan de collecte, die morgen en in het vervolg iedere week zal worden gehouden ten bate van liet Leidsche Steuncomité. Iedere week een dubbeltje of een cent wie kan dat niei missen? 't Is een prachtig idee. Vele kleintjes maken een groote en geld is zoo noodig,. zoo hard noodig. Garen ontvreemd. Door de politie is gisteravond aangehouden de 30-jarige M. E., schipper alhier, verdacht uit de fabrie ken van de firma Clos en Leembruggen den laaisten tijd min of meer belangrijke koeveelheden garens te hebben ontvreemd, jsog is hedenmorgen door de politie de hand gelegd op A. Z., koopman alhier, verdacht van bovengenoemd garen opge kocht te hebben, wetende, dat het van diefstal afkomstig was. Ongeval. Gisteravond raakte de 60- jarige G. J. L., los werkman aan de gas fabriek, met zijn linkerarm in de kamra deren van de klokmachine. Dr. Kapsen- berg, die spoedig ter plaatse was, consta teerde vermoedelijk armbreuk en achtte opneming in het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk. Onder geleide van den ge neesheer is L. daarheen vervoerd. Het ongeval is aan eigen onvoorzichtig heid toe te schrijven, daar de man te voren gewaarschuwd was. Terwijl de machine in volle beweging was, draaide hij de smeer pot aan en kwam te vallen met het gevolg als boven aangegeven. Botsing. Gistermiddag kwam een keu kenwagen van het 2e regiment veld-artil- lerie in botsing met het hek van het Ethno- graphisch Museum met het gevolg, dat het' hek verbogen werd en de distelboom van den wagen gebroken werd. De paarden werden afgespannen en ongelukken kwa men niet voor. Werkloozen. Lijst van gehieel en gedeeltelijk werkloo zen, die zich aangemeld hebben bij de Ar beidsbeurs. (Het Steun-Comité eischt als voorwaar de voor steun aanmelding bij de Beurs, zoodat dit staatje wel een juist beeld zal geven van de werkloosheid). Ook werkloozen uit de omstreken zijn hieronder begrepen. (Dit aantal vrij ge ring.) Leiden, 9 Maart 1915, Grondwerkers 12 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin 160 Totaal 172 Mannelijkevaklieden in andere vak ken (voor een deel gedeeltelijk werkloos) 83 Vrouwelijke vaklieden (waai'onder dienstboden, naaisters en. werksters) 42 Losse werklieden 67 Gedeeltelijk werklooozen: Fabrieks-arbeiders (veeSal gedeeltelijk weekloon) 220 Fabrieks-arbeidsters (id. id.) 81 Vrouwen voot allerlei 18 Jongens voor allerlei 4 Totaal 687 AALSMEER Benoemd. Bij beschikking van den mi nister van landbouw, nijverheid en handel is benoemd tot lid van de commissie van toe- acht op de Rijkstuinbouwwinterschool te Aalsmeer, J. Kastelein, aldaar. 1 ALKEMADE. Gemeenteraad. De raad komt in open bare vergadering bijeen op Donderdag 11 Maart a.s., des vóórmiddags negen uur. Aan de orde zijn: Ingekomen stukken en mededeelingen. Eervol ontslag onderwij zeres in de handwerken school wijk C. Be noeming hoofcl der school wijk C. Benoe ming leden stembureaux voor 1915. Benoe ming Commissie reclames Hoofd. Omslag voor 1915. Benoeming Commissie onder- mek rekening en biegiroorting voor 1915. Benoeming Commissie opname openbare i gemeentewerken en eigendommen 1915. kohier Hondenbelasting 1915. Af- en c\er- schrijving begnootingen 1914 en 1915. Ver huring twee perceelen Jand te Buiksloot, verhuring Post- en Telegraafkantoor, verkoop gebouwen met erf te Kaag. Ver mindering pacht huurder grasgewas langs e wegen. Adres verlichting spoorwegbrug over Kanaal. Bezoldiging Telephoonkan- worhouder te Rijp wetering. Gratificatie gemeentepolitie in 1914. Reclames Hoofd. Omslag. ALPHEN. M'dd. Cred.-Bank. Met de St.-Ct. 57 ''jn afdrukken verzonden van de akten effende .^e Middenstands Credietbank oor de drie gemeenten Aiphen, Aarlan- «rveen en Oudshoom. GOUDA. Vluchtoord. In het vluchtoord te Gouda geopend een school, waar jongelingen en Vi assenen onder de kampbewoners onderwijs nnen ontvangen in vreemde talen, teekenen RoV l °nderwijs gegeven wordt door drie Rischo leerkrachten, die daarvoor naar wuda zijn gekomen. wvo°0r <?nderwijs is veel animo. Reeds l&ven zich 177 leerlingen op. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraadsverkiezing. In éen heden gehouden gemeenteraadszitting werden bij loting tot wethouder gekozen de hoeren G. B. 't Hooft (anti-rey.) en J. Kooy (lib.) HAZERSWOUDE. Raiffeissen. Verleden week werd in het café A, v. Wijk a./d. Rijndijk, de zes tiende Algemeene Jaarvergadering gehou den van de Coöp. Boerenspaar- en leen bank „Raiffeisen" gevestigd te Hazers- woudeKoudekerk. Er waren 82 leden aanwezig. De Voorzitter opende de verga dering, heette allen welkom, en dankt vooral de inleggers van spaargel den voor het vertrouwen in het Bestuur getoond, want behoudens enkele uitzon deringen heeft niemand zonder werkelijke reden spaargelden terug gevraagd en het blijkt op het einde van het jaar 1914 dat het saldo spaargelden ongeveer f 20.000 hooger is dan op 31 Dec. 1913. Aanbieding der rekening over het dienst jaar 1914, volgens mededeeling van den kassier bedroeg het saldo kas op 31 Dec. f 2127.47*4, het totaal spaargelden f 297443.68, ingeschreven op 475 spaar bankboekjes, het bedrag der voorschotten aan 121 leden verleend bedroeg op 31 Dec. f214337.50 en in rekening courant een be drag van f 88052.90. De winst over het jaar 1914 bedroeg f 910.101/»; het totaal be drag van het reservefonds met de winst van 1914 is gestegen tot een bedrag van f 7074.19%- De rente der spraargelden werden vastgesteld op 3.60 pCt., van de voorschotten op 4.50 pCt. van de rekening Courant voor Crediet 3.75 pCt. en in Debet 4.75 pCt., er wordt geen provisie of kosten geheven, en van de hypotheken werd de renten van 4 pCt. gebracht op 4.25 pCit., dus met pCt. verhoogd. Ten slotte kwamen de verkiezingen, de aftredende leden van het bestuur de hee- ren J. B. Wesselingh Sr., A. B. Verkley, A. Verburg en L. van Vliet, het aftredend lid de heer A. de Jong, werden met alge meene stemmen herkozen, als lid van de Commissie van onderzoek der rekening over het dienstjaar 1915 werd gekozen de heer J. Dekker en wegens het bedanken van den heer A. D. Stokman werd in diens plaats gekozen de heer J. B. Wesselingh Jr. Al de heeren in deze vergadering te genwoordig zijnde nemen hun benoeming aan. HOOGMADE. Een meevaller. Door den landbouwer Rijkelijlchuizen werd aangifte gedaan van mond- en klauwzeer. De rijksveearts on- zocht het vee ter plaatse en constateerde dat het niet besmet was met de gevreesde ziekte. NOORDEN. Diefstal. De vorige week is in de kerk van de Gereformeerde gemeente aan het Kruis diefstal gepleegd van een nikkelen doopbekken ter waarde vam f 3.60, een ta felkleedje en 6 lepeltjes gezamenlijk ter waaa-de van 50 cents, terwijl ook de offer bussen voor kerk en armeai geledigd zijn, venmot&elijk een bedrag bevattend van f 25. Geen sporen van inbraak zijn ont dekt. zoodat vermoedelijk gebruik is ge maakt van valsche sleutels. Tot nu heeft men van den dader of daders nog het min ste spoor niet kunnen ontdekken. 17 jaar geleden werd in dezelfde kerk een soort gelijke diefstal gepleegd. NOORDWIJKERHOUT. „Ziekenvereeniging". Zondagavond hield de ziekenvereeniging „Hulp en Zorg'' haar jaarvergadering in het café Hensber- gen. De Voorzitter opende de vergadering, heette alle leden welkom en sprak den wensch uit, dat dit jaar voorspoedig moge, zijn voor allen met hun huisgezin. Daarna las de secretaris de notulen voor, die in orde bevonden werden. De rekening van den penningmeester sloot met een voordee- lig saldo van 88 gulden 78 cent. De uitga ven bedroegen dit jaar aan ziekten de somma van f 528.93 De kas had een totaal bedrag van f 620.44. Besloten werd het reglement zoo te wij zigen, dat voortaan niemand ouder dan 50 jaar als lid kan worden toegelaten. De bestuursleden J. Hartman, J. Jansen en N. van der Berg, werden wederom met alge meene stemmen herkozen. RIJNSBURG. Bloementeelt. De tulpenbloemen ko men, hoewel het dezen winter zeer nat is, over het algemeen hier goed voor den dag. Wel wordt geklaagd over degenen, die niet gedekt zijn, maar dat is dan ook meest eigen schuld. Ook moet er nog vele ge plant worden, maar deze zullen wel meest voor veevoeder gebruikt worden, want de tulpenbollen zijn hier met groote hoe veelheden aan de koeien vervoerd, 't Is wel tegenstrijdig met de gebroeide Tulpen,- want deze brengen maar f 2 f 3 op of het niets is. Er zijn ook veel tuinders die geen Tulpen in de bakken hebben ge plant, deze visschen nu natuurlijk achter 't net. Daar het in 't buitenland slecht met den verkoop gaat, gaat men voor de bollen een rare toekomst tegemoet. VALKENBURG. Treurig ongeval. Een treurig onge val had gisteren hier plaats. J. Graven- kamp voer met zijn schuit voor het ver voer van klei in den Rijn, onder Oegst- geest, en wilde het zeil ophalen, toen het touw brak en hij in het water viel en ver dronk H. v. d. M. aldaar woonachtig snelde met zijn knecht te hulp, doch tevergeefs. Met een net, een z.g. zegen is hij later opgehaald, doch Dr. Jonker van Rijns burg, intusschen ontboden, kon niet an ders dan den dood constateeren. De overledene was in dienst in de fa briek van Sillevoldt, was 1.1. Zaterdag 33 jaar geweest, was l1/a jaar gehuwd, en laat een vrouw met 1 kind achter. Het was een zeer oppassend man. Algemeen is men hier diep onder den indruk van bet ge beurde. WARMOND. Een onbekend eiland. Dat sommige plaatsen, ondea- djezo gemeente ressortee- remd, zóó afgelegen liggen en moeilijk te bereiken zijn, dat zij bijna onbekend mo gen bestem, blijkt wel hileruit, dat een huisgezin, sinds zeer vele jaren op ren eiland in het Kagermeer wonend, verheden jaar-voor het eerst rijksbelasting betaalde, omdat de elkaar opvolgende ambtenaren aooit hadden kunnen begrijpen, waar dat eiland met dat eenzame gezin zich bevond. De tegenwoordige commies, een Liefheb ber .van zeilsport, heeft aan dezen idylli- schen en voor de eiland-bewoners voor- deeligen toestand een einde gemaakt. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De Gemeenteraden van Zoetermeer en Zegwaard zullen Woensdag 10 Maart een gecombineerde vergadering houden in het raadhuis te Zoetermeer om halftien. Punten van be handeling lo. Benoeming van een onder wijzer aan de openbare school; 2o. Aanbe steding van den bouw van een hulp- schoollokaal. Roomsche Agenda. WOENSDAG. Leiden. 9 uur. Debating club der Hanze. Onderwerp: „Waarom „R.-K." georgani seerd?" Inleider: de heer H. W. Spendel. DONDERDAG. Leiden. Zomerzorg 8.30 uur. Propagandacluh de „Jon ge Garde" spreker Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen. „De jongste encycliek van den Paus." RECHTZAKEN. HAAGSGHE RECHTBANK. Het O. M. bij de rechtbank vorderde tegen: Den schipper S. B., te Leidschendam, die zich onder de gemeente Rijswijk schuldig maakte aan verduistering van een viertal zakken met lijnkoeken, die hem ten vervoer waren toevertrouwd, 3 maanden gevange nisstraf. De man die ook zijn be trekking verloor, verzocht hem een geldboete op te leggen. G. van B., winkelier en busbode te Boskoop wegens mishandeling f3 boete of 3 dagen hechtenis. J. M., werkman te Oegstgeest, wegens beleediging van een veldwachter aldaar f10 boete of 10 dagen hechtenis. H. B., werkman te Oudshoorn wegens diefstal van een zak meel 1 maand gevange nisstraf. Met gesloten deuren werden heden behan deld de zaak tegen den minderjarige A. K., te Leiden beschuldigd van diefstal van dekens. Uitspraak in deze zaken 15 Maart a.s. Winkelsluiting. Voor den Hoogen Raad is behandeld het cassatieberoep van den Leidschen visch- winkelier en verlofhouder A. G., door de rechtbank te 's-Gravenhage, wegens overtre ding van de Leidsche verordening op de winkelsluiting door aan een krijgsman na sluitingsuur twee schollen te verkoopen die door dezen niet ter plaatse werden verbruikt, doch waren medegenomen, veroordeeld tot fl boete of 1 dag hechtenis (de kantonrechter te Leiden had hem vrijgesproken). Geconcludeerd werd tot verwerping. Uitspraak 15 dezer. (Buiten verantwoordelijkheid van de Red.) De R. K. Militairen Vereeniging. Wanneer ooit het nut en de noodzakelijk heid is bewezen van de R. K. Militairen- Vereeniging, dan is het in deze tijden, tij den, waarin over bijna niets anders wordt gesproken, dan over militairisme en wat daarbij behoort. Is in normale tijden al gebleken, welke zegenrijke gevolgen de R. K. Militairenvereeniging heeft voor het stoffelijk en geestelijk welzijn onzer Room sche soldaten, thans nu ongeveer honderd duizend onzer Roomsche mannen en jon gelingen de soldatenrok weder hebben moeten aantrekken, thans blijkt de nood zakelijkheid dier vereeniging nog veel meer. Immers, wat zoude er geschied zijn wanneer er geen R. K. Militairen Tehui zen hadden bestaan? Waar zouden onze soldaten dan een toevlucht hebben moeten zoeken? Waar zouden zij zich vermaakt hebben zonder gevaar te loopen hun eer en geweten te bezoedelen? Hoe zouden hun ouders of voogden hen met een gerust geweten naar een vreemde plaats hebben kunnen laten gaan, wanneer zij niet wis ten, dat daar was een vereeniging, waar zij zich vrijelijk konden bewegen en verma ken zonder gevaar te loopen hun Katho lieke beginselen in woord en beeld te hoo- ren beleedïgen en vertrappen. Wat zoude er geworden zijn van al die Roomsche jongelingen, die in den meest gevaarlijken leeftijd zonder eenigen rug gesteun zouden worden geplaatst in het zoo gevaarvolle soldatenleven? Immers, het soldatenleven, zoo vol afwisseling, zoo rijk aan z.g. avontuurtjes, is voor den Roomschen soldaat vol van gevaren. Hij zal onder zijn kameraden niet zooveel van die „geharnaste" Katholieken vinden, die op alle praatjes, die in cantine, café en an dere gelegenheden over ons Katholieken rondgaan, van antwoord kunnen dienen. Integendeel, in de meeste gevallen is het juist andersom. Wel zal hij onder zijn kameraden perso nen vinden, die hem trachten over te halen tot dingen, die in strijd zijn met zijn Ka tholiek beginsel. Doch waar zal hij moed en kracht vandaan halen om daartegen met gepasten ernst te kunnen waarschu wen en, zoo noodig, te kunnen optreden? Hoe zal hij als eenling, zelf zonder steun, anderen tot steun en voorbeeld kunnen strekken? Neen, dat gaat niet. Alleen door gezamenlijk optreden en gesteund door de sympathie van velen, kan iets bereikt wor- denl En waar zal hij die steun en sympa thie anders moeten zoeken dan hij zijn Ka tholieke kameraden in de R. K. l\filitairen- vereeniging? Daar ziet en spreekt hij an dere Roomsche kameraden, personen, die er net zoo over denken als hij zelf. Daar leest hij zijn Katholieke tijdschriften en couranten, waarin de verschillende dingen waarbij een Katholiek militair belang heeft, van Katholieke zijde worden beoor deeld. Daar hoort hij hoe ook zijn andere kameraden kennis gemaakt hebben met de schaduwzijde van het soldatenleven. Hij bespreekt die zaken, zoo noodig, in overleg met den Eerw. Directeur, en gesterkt door diens aanmoediging en steunend op de sympathie van zijn kameraden begint hij den volgenden dag opnieuw zijn plicht te vervullen als Katholiek staatsburger en militair, en deze taak zal hij, hoe zwaar dan ook, tot een goed einde weten te brengen. Is het na bovenstaande nog noodzakelijk onze Roomsche militairen zelve nog eens te wijzen op de noodzakelijkheid van het lidmaatschap der R. K. Militairenvereeni ging. Kameraden, laat u toch door niemand afhouden van uwe vereeniging. Stoort u niet aan de raadgevingen van hen, die u aanraden niet naar deze vereeniging te gaan, maar, bovendien, hoedt u voor zulke vrienden. Komt, vrienden, toont door uw optreden Katholieke soldaten te zijn, mannen met overtuiging. Toont door uw gedrag en uw goed voorbeeld, dat op onze Roomsche sol daten niets aan te merken valt. Toont dit alles door het lid-zijn en het dagelijksch bezoek van de R. K. Militairenvereeniging. Daar wordt gij gesteund in den moeilijken tijd, dien gij hebt door te maken. Daar vindt gij uwe kameraden die in dezelfde omstandigheden verkeeren als gij. Daar vindt gij de Roomsche dagbladpers om u op de hoogte te houden van den dagelijk- schen gang van zaken, waarin gij belang stelt Daar vindt gij na uwen diensttijd de ontspanning, die opbeurend en verheffend werkt voor ziel en lichaam, kortom, gij vindt daar alles wat een Katholiek in zijn solda tentijd noodig heeft, en daarom zij het pa rool: Ieder Katholiek mili tair behoort in de R. K. Mi litairenvereeniging. Wij leven thans in andere omstandighe den dan gewoonlijk, daar veel meer perso nen dan in vredestijd onder de wapenen zijn. De socialisten hebben daarom z.g. mobilisatieclubs opgericht om zoo hun propaganda voor hun denkbeelden te voe ren. Ook bestaat zoo'n club in Leiden, wel ke zelfs meer dan honderd leden moet tel len en ijverig in de weer is de propaganda voor het socialisme aan te grijpen. Mogen de pogingen die worden aange wend om te geraken tot een Katholieke Mobilisatieclub veel bijval vinden. Er zijn in Leiden genoeg bekende Katholieke militairen, die aan zoo'n club hun medewerking zullen willen verleenen. J. A. DE ZWART Jr. Korporaal der Vesting-Artillerie. Burgerlijke Stand. LEIDERDORP. Geboren: Huberta Johanna, d. van P. Devilee eau J. G. de Vrind. Johanna, d. van W. Kranenburg en J. Sohellinger- houdit. Ondertrouwd: W. F. Stouten 25 j. en C. Zwart, 27 j., beiden alhier. Getrouwd: J. Verstralen, 21 j., van Leiden, en L. Devilee, 21 j., alhier. VALKENBURG. Overleden: G. vam der Zwart, wed. van A. Spierenburg, 84 j. Laatste berichten. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Te 11 uur 45 wordt de vergadering we gens onvoltalligheid verdaagd tot 12 uur. Daar te 12 uur 15 het vereischte aantal leden nog niet aanwezig is, wordt opnieuw appèl nominaal gehouden en de vergade ring verdaagd tot half twee. Te half 2 wordt de vergadering geopend Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wijziging en aamvulling van de pensioen wetten voor de landmacht en voor de zeemacht. (Verbetering der pensioenen voor onderofficieren en minderen). De heear Hugenholtz erkent dat de ontwerpen verbetering brengen, even wel is hij teleurgesteld, er had moeten gebroken worden met het stelsel der stand pensioenen en automatisch verband moe ten zijn aangebracht tusschen inkomen en pensioen in plaats van tusschen rang en pensioen. Bovendien is het stelsel der standpensioenen nog niet juist toegepast. Spr. dieinit een motie iin, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat ■het pensioen, zal bedragen. 4/5 vam het ■laatst genoten werkelijk inkomen met in begrip van het in geld getaxeerde bedrag vam kost en imwoming. Ned. Anti-Oorlogsraad. Het bestuur van dem „Nederlamdschen Anti-Oorlogsraad" heeft een groot aantal personen bereid gevonden, verschillende pumten, welke, verband houden met het programma vam dem Raad, te onderzoe ken om te bevorderen, dat de beginselen van den Raad nader zullen kuhnem wor den uitgestrekt en de sfeer* van vage wen- schen zuilen kunnen worden overge bracht naar het terrein van zoo concreet mogelijke voorstellen. Thans zijn de volgende oommissies ge vormd: Commissie ter bevordering van de inter nationale samenwerking. Commissie inzake het bewapenings vraagstuk. Commissie inzake Gebiedswijzigingen. Commissie inzake Prijsrecht. Commissie inzake de naleving van het Volkenrecht. Commissie inzake den invloed der Volks vertegenwoordiging op de buitenlandsche politiek. Commissie inzake bestrijding van open bare schandinistische uitingen. De duikbootoorlog. LONDEN, 8 Maart, De admiraliteit maakt bekend, dat het stoomschip Bergl- rove, groot 2389 ton en geladen met kolen, Zondag bij Ilfracombe, waarschijnlijk door de torpedo van een duikboot, gezon ken ie. De bemanning van 23 koppen werd gered. LONDEN, 9 Maart. Het stoomschip Bengrove zonk ten aanschouwe van dui zenden toeschouwers. Het vaartuig had Zondagochtend met 5000 ton kolen Barry verlaten. Ten tijde van de ontploffing va ren er 21 stoomschepen in de nabijheid van de Bengrove, waarvan er 6 hulp ver leenden. Toevallig had Hoult, de chef van de firma van de Bengrove juist gisteroch tend in een ingezonden stuk in de bladen 500 pd.st. aangeboden voor iedere 4 vol gende Duitsche duikbooten, die door koop vaardijschepen in den grond zouden wor den ge vamn. Van het Oostelijk gevechtsterrein. St. PETERSBURG, 8 Maart. De groote staf van den opperbevelhebber meldt: In de streek van Soewalki is de vijand teruggeworpen. Op het front MariampolSimmaAu- gustowo wordt ons offensief voortgezet. Rechts van de Narew geen verandering van beteekenis. Links van den Weichsel, in de streek van de Pilica is het offensief der Duit- schers tot staan gebracht en hebben onze troepen den tegenaanval ingeleid. In de Karpathen hebben de Oostenrij ke, rs hun aanvallen in de streek van Swidnik gestaakt en zijn zij van onze posities in de richting van Baligrod te ruggetrokken. Even onguinsiigen uitslag voor hen had den nieuwe aanvallen des vijands bij Ko- ziuwka en Tuchla.. In de buurt van Klause omsingelden wij een vijandelijke afdeeling. Een vijandelijk bataljon gaf zich in zijn geheel over. Den 7den Maart heeft de Zwarte Zee- vloot Zungulsk, Eregli en Kilisnil bescho ten. De vijandelijke batterijen werden tot zwijgen gebracht. De inrichtingen voor de reiniging en het transport van steen kool werden vernield, alsmede loodsen en kaden. Acht stoomschepen en een groot zeilschip zijn in den grond geboord. Marktberichten. BODEGRAVEN,9 Maart. Kaas. Aangevoerd 55 partijen kaas le soort Goudsche f 42.a f45 2e soort f39,a f41, le soort Derby ft f2e soort f,afle soort Edammes fa f2e soort fZwaardere Goudsche f44a f47. Handel Yrij vlug. HAZERSWOUDE, 8 Maart. Eieren. H. E.. Veiling. 4121 Kipeieren f4,70f5,40 per 100. 112 eendeneieren f 5.255,30 per 100. ROTTERDAM. 9 Maart. Vee. Aanvoot Paarden 115, Veulens 3, Ezels 1magere run» deren 1007, vette runderen 653, vette lenivo* ren 207, Nuchtere kalveren 1722, graskalveren 5, schapen 0, varkens Biggen 201, Bok ken of geiten 2. Prijzen per 1/2 Kilo: Koeien en ossen 34-40-50 stieren 30-35-4C kalveren 471/2-521/2-57Va- Prijzen per stuk van mager vee, melkkoeien 180—320, Kalfkoeien 180-330, Stieren 140-320 Pinken 000-000, Vaarzen 140-180, graslcalve ren Paarden 200-400, Slachtpaarden 100-200, Hitten 100-250. Fok Nuchtere kalveren 10-18, Slachtkalveren 25-50, Biggen ffper week 2,2,40. Boter, Aangevoerd 19/8 24/16 vaten. 160 stukken van V2 KG. prijs f0,80 a 0,85, Prijs le 21, prijs 2c 58,3estukken ty2 KG. Eieren, aanvoer 72718 Kippeneieren p. 100 st. 5,055,30; Eendeneieren 5,255,65; gan zeneieren kalkoeneieren 14, Vette koeien en ossen met ruimen aan voer, leveaidigen handed, redelijke omzet, vrijwel gelijke prijzen. Voor het buiten land werd veel gekocht. Vette kalveren met gewonen aanvoer, prijzen gelijk uan vorige week. Stieren met tamclijken aan voer, bevredigenden handel, gelijke prij zen. Melk- en kalfkoeien met Binken aan voer, gelijke prijzen Jong vee met gewo nen aanvoer, iets betere omzet, gelijke prijzen. Nuchtere fok- en sladhtkalveren ruimen aanvoer, tamelijk hooge prijzen. Werkslachtpaarden en hitten meit f linken aanvoer, vluggen hamdel, hooge prijzen. Biggen tamelijken handel, vlugge omzet, hooge prijzen. SCHIEDAM, 8 Maart. Moutwiju f 183/4, Je never 1223/.|, Commissie flS3/*. Stemming kalm. Spoeling f2.10, Graanspiritus f 231/2 23/4, Melasse Spiritus f201/2. Ruwe Spiritus f12i2y2. AMSTERDAM, 8Ma u t.Blnnenl. Granen.— Tarwe, nieuwe, per 80 KG. f 1415. Haver per 100 KG. f15IS1/*- Duivcnbooncn per HL. f 12V2- Paardenboonen f 12. Bruineboonen f1720. Groene erwten f 16lö1/^ Kur wij zaad per 50 KG. f 17.a/.417.7/s- Bruin Mosterdzaad per 70 KG. f29—291/2- AMSTERDAM. 8 Maart. Bultenl. Granen. Mals. Amerikaansche disponibel f218, stoo- mende f218. La l'lata disponibel f208, stoo- mende f210 u. f220, Febr. f220, Maart f224, Java inais f230, stoomende f228, Febr. Mrt. f228, Fcbr./April f226. Gerst. La Plata stoomende f277. Rogge. Amerik. f358. Lijnkoeken. Disponibel, stoomende en op aflading f158, a f153. ROTTERDAM. 8 Maart. Buitenl. Granen. Rogge per 2100. KG. loco Amerik. Western no. 2 f335. Gerst per 2U00 KG., loco Zuid Russische f283, loco Californische 1*295. llavcr per 100 KG. loco La plata f 13.80, 88 pond Amerik. Clipped Walcheren f 15.25. Boekweit per 2100 KG. Prime State disponibel f320. Muis per 2000 KG. Loep Amerik. Mixed maia f215, loco La Plata mais f207. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht irl den morgen van 9 Maart 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.8 Helder. Laagste barometerstand 763.2 Bodo. Verwachting tot den avond van 10 Maart. Zwakke tot matige, noordwestelijke tot noordoostelijke wind. Meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen of sneeuw. Iets zachter.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3