aan te geven grens medewerking van het Rijk ter verwezenlijking van het doel der vergadering in uitzicht zal worden gesteld, aangezien de beoogde kredietverleening aan den kleinen landbouwenden, industri- oelen of handeldrijvenden middenstand is te beschouwen als een voortzetting van het werk dat met de oprichting van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité bedoeld werd. Het aantal' uitgenoodigde instellingen bedraagt ongeveer 150. Daaronder bevin den zich de verschillende centrale krediet banken voor den middenstand (krediet instellingen, welke bij een centrale zijn aangesloten, zijn niet afzonderlijk uitge- noodigd) en voorts de hulpbanken, welke bij het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend waren, benevens enkele andere, als de Credietbank tegen den woeker, welk' ook zij het niet speciaal den midden stand krediet verleenen. De vaart op de Noordzee. De Engelsche staatscourant behelst een paar nieuwe berichten aan zeevarenden omtrent het mijn,gevaar in de Noordzee. Alle schepen worden dringend aange maand een floods te nemen voor de vaart tusschen- Great' Yarmouth en het Engel- sche Kanaal. Het is gevaaillijk voor sche pen zich ite begeven in het vaarwater tus schen 51 gr. 15 m. en 51 gr. 50 m. Noorder breedte en 1 gr. "55 m. en 3 gr. Ooster lengte. De zuidelijke grens van het gedeelte c'er Noordzee dat gevaarlijk is tengevolge van dc Duitsche mijnen wordt, voor zoover tot heden bekend is, gevormd door de 50 gr. 54 m. N.B. Er wordt bij opgemerkt dat ook in andere deelen van de zuidelijke wa teren der Noordzee gevaar niet uitgeslo ten is. Schepen van grooteron diepgang dan 8 voet mogen niet zonder loods binnenvaren in de Firth of Forth, de Moray Firth en den Scapa-stroom. Overze e-T rus t-M aatschappij. Men meldt, dat de Overzee-Trust-Maat schappij aan de Engelsche regeering het verzoek heeft gericht, de eerstvolgende da gen nog eenige consideratie te betoonen met de ladingen in Nederlandsche schepen, opdat de handel hier te lande maatregelen kan beramen omtrent de Duitsche goe deren. Zee-risico. Men meldt, dat er Vrijdag in Den Haag een vergadering is gehouden van verte genwoordigers van bijna alle groote stoom vaartlijnen hier te lande ten einde te be spreken, op welke wijze men eventueel het risico zal dekken, voortvloeiende uit de bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakte Oorlogszee-ongevallenwet. Besloten werd. dit risico onderling te dragen, waartoe een vereeniging, genaamd Zeerisico, werd op gericht. Bijna alle aanwezigen verklaarden zich in beginsel bereid tot toetreding. Alle verdere voorbereidendemaatregelen wer den opgedragen aan de Coöp. Vereeniging Centraal _Beheer^t^j\msterd a nnabLlLtrii nieuwe vereeniging zoodanig in te richten, dat er gelegenheid bestaat zoowel voor toe treding van eigen risico-dragers als van verzekeringsvereenigingen, Welke voor be paalde groepen gevormd zullen worden (groote vrachtvaart, kleine vrachtvaart, zeevisscherij, enz.). Desertieinde-zeevisscherij. Naar aanleiding van de We rteïïpïiWe- gevallen, welke zich gedurende de haring teelt 1914 hebben voorgedaan, heelt ii«t hoofdbestuur van de vereeniging ter be vordering van de Nederlandsche VAssche- rij een circulaire gericht tcit de readers van Nederlamdsche vdsschersvaartuigen en de waterschouten. Het hoofdbestuur acht het buiten, twij fel, dat tal van reeders elkander veel moeite enaanzienlijke kosten hebben ver oorzaakt door schepelingen, die bij ande ren waren gemonsterd deserteurs dus aan te nemen. Bovendien zijn vele schepelingen achter gebleven, voorgevende, bevreesd te zijn, om dan enkele dagen later met een ander schip mee te gaan, veelal tegen ontvangst van nieuwe fooi. Eindelijk wordt er op gewezen, dat som mige waterschouten zich niet voldoende overtuigden, of zij, die zich ter monste ring aanmeldden, wel vrij van hun vori- gen dienst waren, en soms ook nog on juiste adviezen hebben- gegeven. Daarna worden aan alle betrokkenen in herinnering gebracht de wettelijke bepa lingen, welke ten aanzien van de deser tie van kracht zijn, met verwijzing ook naar de verschillende strafbepalingen. Ten slotte wordt geadviseerd, dat de wa terschouten voorzichtig zullen zijn met het adviseeren van de schepelingen over hun dienstverhouding, en gedurende de teelt geen matrozen zullen aanmonsteren, die geen bewijs van hun vorige reederij hebben, dat zij vrij zijn; dat de reeders gedurende 'de teelt geen matrozen zullen aannemen of laten aannemen, zon dei- voornoemd bwijs; dat de schepelingen zul len bedenken, dat zij voor een geheele teelt zijn aangenomen en alleen werke lijke overmacht hem daarvan tijdelijk kan vrijstellen, wat zeker niet wordt aange- nomen, indien men, zich op oorlógsgevaar beroepende, zich aan zijn verplichttin gen onttrekt, om kort daarna bij een ander te gaan vairen tegen nieuw handgeld. Uitvoer van visch. De „Visscherij-Courant" schrijft: Van belanghebbende zijde werd ons me degedeeld, dat bij de Regeeringen pogingen zijn aangewend om den uitvoer van visch te verbieden of in elk geval te beperken. Er werd bovendien bijgevoegd, dat Donderdag een tweetal reeders bij den Minister op audiëntie zijn gegaan. Bij informatie ter bevoegde plaatse meende men, dat er wel iets ten opzichte van den uitvoer van visch ter sprake was gekomen, evenwel niet op de wijze, zooals zooeven genoemd. Onzerzijds willen wij er dit aan toevoe gen: Op het oogenblik worden wel buiten gewone winsten gemaakt door de trawler- reederijen, gevolg van grooten aanvoer en prijs. In de laatste week liepen de prijzen evenwel terug. Ging men nu den uitvoer verbieden of beperken, dan zou wel spoedig de prijs van bijna alle vischsoorten zoo dalen, dat de besommingen lager werden dan anders het geval is en zouden de ree- derijen het bedrijf wel stilleggen, zelfs moeten stilleggen. De exploitatie zou niet meer loonend zijn. Ook de vischhandel, zou zeker voor een groot deel het bedrijf moeten stoppen. Maar ook, hoeveel verschillende visch soorten, die bepaaldelijk voor volksvoed- sel in aanmerking komen, welke hooger in prijs zijn dan andere jaren, kan toch ge zegd worden, dat zij ook thans nog heel wat goedkooper zijn dan andere jaren het dure vleesch. De Nederlandsche natie laat evenwel kalm dit uitstekend voedsel naar het buitenland gaan en eet liever niets of duur varkensvleesch en nog duurder rund- vleesch. Zij, die het verzoek tot de Regee ring zonden doen om den uitvoer van visch te verbieden of te beperken, deden beter het Nederlandsche volk op dit laatste eens opmerkzaam te maken. Het allerhoogste gemiddelde van de IJmuider vischprijzen was voor alle soor ten krimpvisch, tarbot, heilbot enz. mee gerekend nog niet recht 17 cent per pond bij een aanvoer van 27- millioen pond in één week. Wanneer ,,men" wil is er hier te lande zeker voldoende vleeschvoedsel te bekomen. Maar de Nederlanders kennen de waarde van het vischvleesch niet en door hen een paar honderd ponden gebak ken spiering of wijting voort te zetten raison van 7 cent per ons zullen zij deze niet leeren kennen. Het zijn niet alleen koks die lange messen dragen. Uitvoer van vleesch. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelet op art. 2 der Wet op de uitvoerkeuring van vleesch 1907 (Stbl. no. 217); mede gelet op het Kon. besluit van 20 Februari no. 58, waarbij alle landen van Europa zijn aangewezen als de lan den, naar welke het verboden is vleesch, hetwelk niet voorzien is van één of meer merken als bewijs, dat het bij eene van Rijkswege ingestelde keuring voor uitvoer geschikt is bevonden, uit te voeren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden; verleent met ingang van 8 dezer ontheffing van dit verbod voor: a. bevroren nieren en hersenen; b. gezouten schild- en lymphklieren. Uitvoer van klaverzaden. Het Stbl. no. 144 bevat een Kon. besluit van den 6den dezer, houdende tijdelijke op heffing yan het verbod van uitvoer van klaverzaden. Afschaffing van Paasch- brood. Vrijdagmiddag had in ,,Bellevue" te Amsterdam een vergadering plaats, uitge schreven voor alle Broodbakkerspateoons, Coöperatieve bakkerijen eoi Broodfahri- de Am s t e r d arose he *B ro o dh akkerspa^óons^ Vereeniging „De Voorzorg" om door ge meenschappelijk besluit van alle brood- producenten aldaar te geraken tot het afschaffen van het verstrekken van Paaschbrood, Kerstbrood, tulband of der gelijke.. Do bakkers toch zijn door het feit, dat de broodprijs sedert het uitbreken van den oorlog door den Burgemeester is vastge steld, zonder het verstrekken van Paasch brood als faotor in de berekening te ne men, ten zeerste in 't gedrang gekomen. Na breedvoerige discussie heeft deze zeer druk bezochte vergadering besloten om ondanks bovenbedoeld ongunstig feit en niettegenstaande de prijsverhoogmg, van bijna alle ingrediënten dit jaar toch nog Paaschbrood te verstrekken. Voorts be sloot de vergadering met nagenoeg alge- me ene stemmen om na Paschen 1915 geen Paaschbrood meer te geiven. De aanwezi gen verbonden zich op verbeuring van geldboete, na 15 Maart a.s. geen kaartjes of bons waarop de verbruikers recht ver krijgen op bovengenoemd toegiften te ge ven. De niet aanwezige bakkers zullen door een daartoe benoemde commissie worden bezocht, om ook hen het contract te laten teekenen. Voorloopige hechtenis wegens overtreding verbod verblijf binnen gebied in staat van beleg. De regeering heeft ingediend een wetsont werp tot toelating in de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden van voorloopige hechtenis wegens overtreding van het verbod, binnen een in slaat van beleg verklaard ge bied te verblijven. Met negers gevangen. In het Missiehuis der Paters van het H. Hart te Leijenbroek bij Sittard is een brief aangekomen, waaruit blijkt, dat drie Paters dezer Congregatie door de Engelsehen zijn gevangen gezet in Lagos (Nigeria). Zij deelen de gevangenschap met negers, wat altijd een grove vernedering is voor blanken, die boven dien veel van het zwarte gespuis te lijden hebben. „Tijd". De Katholieke kerk in Nederland. Volgens de „Annalen der voortplanting des Geloofs" zijn de Nederlandsche katholieken verdeeld over 1120 parochies, hetgeen een gemiddelde getalsterkte geeft van 1860 ge- loovigen per parochie, terwijl er één kerk of openbare kapel is voor een gemiddelde van 1300 geloovigen. Er zijn 2500 wereldgeestelijken, met een ge middelde dus van 528 geloovigen per priester. Voegt men hierbij de 1100 reguliere geeste lijken dan daalt dit gemiddelde tot 600. Gemengde berichten. Een vaische wissel, Den 27eji Februari 1.1., dies- namiddags tuascheu 1 ein uur, is op liet kantoor van die Nijmeegsche Bankvemeemiging te Nijmegen -uitbetaaild een wissel van het Technisch Bureau Rob- heat. Kadff en Co., te Arnhem, welke wissel valschelijk betaalbaar was gesteld bij ge noemde Bank vereeniging door St. Aintz, Nijmegen. De persoon, die het bedrag van dien wissel groot f 2860 bestaande uit 2 bankbiljetten van f 100, 2 van f 300, 1 van f 200 ein 1 van f 60, waarvan de nummers onbekend zijn, in ontvangst nam, is naar gissing 20 jaar oud, klein, heeft blond haar en aankomend klein kneveltje, am al1 blo zend gezicht, beschaafde 6praak en is ge kleed met korte grijze overjas, bruine broek en donkeren stappen gle-ufhoed, waarvan de rand aan de achterzijde naar beneden geslagen is. De commissaris van politie te Nijmegen verzoekt aanhouding van dien onbekende. Diefstal van renpaarden. Te Nijmegen zijn Woensdagnacht twee renpaarden, toe- behoorende aan den heer J. aldaar, en een waarde van. f 8000 vertegenwoordigende, gestolen. Ze werden te Kleef opgespoord, waar de dieren, na over de grens te zijn gesmokkeld, waren verkocht. De politie te Groe&beek heeft in verband met dit feit, reeds zes personen gearresteerd. Ingebroken. Te Heerlen is Vrijdag nacht, naar de ,,L. K." meldt, in de tim merfabriek van de firma Wijsbek en Soons ingebroken. De brandkast werd openge broken en een bedrag van f 450 ontvreemd. Kokende koffie. Vrijdagavond dronk het 2-jarig dochtertje van P. Bergacker te Tiei een teug kokende koffie. Gistermor gen is het kind gestorven. Overreden. Gistermiddag is nabij den overweg te IJmuiden het elfjarig zoontje van C. P. aldaar door een trein overreden. Enkele oogenblikken later is het jongentje overleden. Verdronken. Te HunseJing is Vrijdag de 70-jarige Th. J. door de duisternis te water geraakt en verdronken. Moord. Zaterdagavond is te IJmuiden een soldaat, die op post stond bij den in aanbouw zijnden watertoren bij de Vis- schershaven, aangevallen en doodgesla gen. Vermoedelijk heeft hij uit verweer nog twee schoten gelost, althans er zijn twee schoten gehoord. Bij de voorloopige lijkschouwing is ge bleken, dat do hersenpan verbrijzeld is, hetzij door een slag met een zwaar voor werp, hetzij door een geweerschot. Van daag wordt -het lijk naar Haarlem ver voerd voor een nadere schouwing. Gistermorgen vroeg kwam het parket uit Haarlem te IJmuiden. In verhand met den moord werden Zon dagmorgen door de politie vijf personen gearresteerd. Na een verhoor te hebben ondergaan, werden zij wed ei* op vrije voe ten gesteld. In, den loop van den dag werd één van het vijftal opnieuw gearresteerd en in hechtenis gehouden. Brand. Aan den Stollenberg tusschen Beek en Berg-en-Dal is een huis, bewoond door drie gezinnen en eigendom van den heer B. Verheijen te Berg-en-Dal, geheel afgebrand. Ook de inboedels gingen verlo ren. Twee huisgezinnen waren verzekerd, het derde niet. Marconist van de „Emcjen". De fami- liie R. te Simpelveld ontving bericht van -ztaua XJKJiJUj UliC iülS nicLITUJllöb LLICIIUC vp ycai bekenden kruiser „Emden", dat hij door de Engelschen geïnterneerd is op het eiland Malta en het uitstekend maakt. Sedert ruim een jaar had de familie R. niets van haar zoon vernomen. Een mijnramp. Ten gevolge van een gasontploffing in een mijn, te Leyland (West Virginia), werden 171 mijnwerkers ingesloten. Een brand verhinderde het red- dingwerk. Er zijn slechts twee zwaarge wonde arbeiders gered, voor de overigen vreest men het ergste. 1600 mijnwerkers verongelukt. Ten. gevolge eener mijngascntploffing te Ca- besa del Buey zijn, volgens Spaansche bla den, 1600 mijnwerkers onder instortingen bedolven. Letteren en Kunst. De Belgische Bouwmonumenten. In de maandvergadering van de Maat schappij van Nederl. Letterkunde gehou den bijeenkomst trad als spr. op Dr. Leo v. Pugvelde, hoogleeraar in de kunstge schiedenis aan de Universiteit te Gent met een voordracht over „De Belgische Bouwmonumenten". Het lag in de bedoeling van spreker aan te toonen hoe de oude Belgische Bouwkunst een wel sprekende uiting is van het volkskarakter en ware spiegeling van het maatschappe lijk en ethische leven in de Zuidelijke Ne derlanden. Een merkwaardig schoone weerspiegeling bovendien: dit toonde hij aan door de aesthetische beschouwingen, die spr. ter loops gaf, terwijl de voornaam ste monumenten op het doek door licht beelden geprojecteerd werden. Onder alle kunsten beschikt de bouw kunst over de minste middelen. Zij is voor een groot deel afhankelijk van de mate rialen, die zij meestal ter plaatse uit den grond moet halen. Zij heeft daarenboven tot opdracht te voorzien in de stoffelijke noodwendigheden van de bevolking. Juist daarom is zij, meer dan de andere kun sten, een kind van lucht en grond en kan zij worden een zuiver uitvloeisel van de volksziel. De volksziel in België heeft zich niet uitgesproken in het oprichten van groote kathedralen. Het schip van de kathedraal te Doornik heeft de kenteekenen van het Romaansch uit de Rijnstreek, en de gothi- sche kerken zijn maar een navolging op verminderde schaal van de gothfsche kloosterkerken en kathedralen uit Frank rijk, met plaatselijke eigenaardigheden. Die eigenaardigheden werden duidelijker in den Barokstijl, waarin 't Vlaamsche gemoed zich voller uitspreken kon, toch steeds in de taal van de klassieke renais sance. Alleen in de burgelijke bouwkunst heeft de geest der Belgen zich ongehinderd kun nen uiten. Daarin bebbon zij kunstwerken geleverd, die een volstrekt eenige plaats hebben verworven in de kunstgeschiedenis. België is niet alleen het klassieke slag veld der Europeesche volkeren. Het is van af de middeleeuwen een middelpunt van handelsverkeer geweest. In de 11e en 12e eeuw ontstonden er, naast oude steden, een aantal vrije steden, draagsters van een nieuw krachtig volksleven. De voor naamste hebben zich al vroeg door de ge vatheid der „rijke" geslachten en de han digheid der kooplieden ontwikkeld tot vrije onafhankelijke gemeenten. Het streven naar vrijheid en welvaart van die gemeen ten heeft zich uitgebeeld in een complex van gebouwen: de halle en het belfort, die de ruimte, sterkte en weelde hebben van een koninklijk paleis en de ernst en de wijding van een bisschoppelijke kathedraal. „Zij zijn een groote kerk voor Konings volk." Het meest typische hallebeeld werd ge schapen te Yperen van 1200 tot 1304. De halle vormt een groote overdekte koop- en verkoopruimte rondom een langwerpig vierkant, waarboven op de verdieping op slag- en vergaderzalen waren. .De inwen dige verdeeling spreekt duidelijk naar bui ten in de 48 deuren van den hoofdgevel en de vensters en nissen daarboven. Het stoere belfort dat zich langzaam uit de massa van den hoofdgevel ontwikkelt, is eene waar dige bewaarplaats van het vrijheids-char ter en de stormklok. Uitvoerig wordt door spr. ingegaan op de schoonheid en betee- kenis van dc hallen en belforten van Ype ren, Denderraonde, Nieuwpoort, Leuven, die alle vier verwoest zijn en van tal van andere steden. Toch waren die hallen en belforten nog niet de symbolen van de trotsche vrijheids zucht van eene geheele volksgemeenschap. Eer het volk als zoodanig in staat was zijn ziel in volledige plastische vormen om te zetten, moest het nog eene inwendige gis ting doormaken. Dat gebeurde gedurende de 14e eeuw. De opstuwende kracht van het proletariaat schiet dan bij poozèn ge weldig omhoog, en toen eindelijk, tegen het einde der 14e eeuw, alle inwoners der ste den medezeggingschap hebben verkregen en allen ook een deel van de verantwoorde lijkheid droegen, toen er onder de Bour gondische hertogen weer welvaart geko men was waarvan allen konden medege- nieten, toen bouwde men in plaats van de gewone, eenvoudige schepenhuizen, voor de afgevaardigden van het volk, nieuwe stadhuizen. Die stedehuizen moesten de eer van de stad hooghouden en geen uitgave was te groot om er schier paleizen van te maken. Er is geen essentieel verschil tusschen dit streven en het streven, vertegenwoor digd door de hallen en belforten. De stad huizen zijn dan ook in hoofdzaak eene aan sporing van het architectonisch hallebeeld van de nieuwe toestanden: het stadhuis be vat groote zalen, is eene langwerpige recht hoek, heeft hoektorens en kanteelen, een zadeldak. Maar nu werkt men weer in de hoogte; nu wordt meer opgesmukt en het spel van licht en schaduw is rijker, men ging er zelfs toe over om de sierbeelden te kleuren. Het stadhuis te Brugge is als oudste, nog gematigd; dat van Brussel is al een stedelijk paleis en het belfort wer- ...1* in; hot T.pnvPTl- sche stadhuis is een op groote schaal in steen uitgewerkte ciseleering van kostelijk metaal, maar is toch klassiek van maat en® verhouding; het onafgewerkte Gentsche stadhuis is minder aangenaam door zijn .aanwas van versiering; het Oudenaardsche is wel het fraaiste met zijn strenge indee ling en zijn gezonden rijkdom. Een twin tigtal steden wedijverden in dien tijd om het mooiste stadhuis: het was de uitputtende weelde van een volk. Naast zijne groote monumenten van de macht en de pracht van Oud-Vlaanderen, is nog overgebleven het oude standbeeld, dat eveneens zijn eigenaardige bekoring heeft omdat het niet met passer en liniaal eerst op papier gezet is, maar als eene wQeke- ring van alles gegroeid is langs waterloo- pen en wegen. Daarvan werden weer ty pische voorbeelden op het doek gebracht en verklaard. Prof. Leo van Puijvelde wees er ten slot te op hoe ook de huizenbouw een echt na tionaal karakter draagt. Het eigen karak ter der Belgen spreekt zelfs zóó sterk uit de gevels der huizen, dat het zonder veel moeite mogelijk is de verschillende trekken der huizen in de onderscheiden steden aan te wijzen, en die zijn alweer in verband te brengen met het speciaal karakter der stadsbewoners. Een eigenaardige trek, die echter aan al de Vlaamsche huizen gemeen is, ligt in het overdadig versieren van den gevel: daarin ziet spreker een teeken van den aanleg der Vlamingen om luidruchtig naar buiten te leven. Zoo zijn de Belgische en vooral de Vlaam sche steden, een levende schoonheid. Moch ten zij, aldus eindigt spr. zijne belang wekkende, met veel aandacht gevolgde voordracht, niet verder meer geschonden worden! KERKNIEUWS. BISSCHOPSWIJDING VAN Z. D. H. MGR. A. F. DIEPEN. Gisteren heeft te 's-Hertogenboech de plechtigheid plaats gehad der wijding van Z. D. II. Mgx. Arnoldus Franciscus Die pen tot Bisschop der H. Roorrxsche Kerk, Bisschop van Damaba iai pairtibus infide- lium «ai coadjutor-bisschop van het bisdom 's-Hertogenbosch met recht tot opvolging van Z. D. H. Mgr. W. van de Ven. Mgr. Van de Ven kon vanwege zijn hoo- gen ouderdom slechte een gedeelte van. de plechtigheid bijwonen,. Gm halftiem nam de plechtigheid eeoi aanvang. Reeds Zaterdagmiddag waren H.H. D.D. H.H. de aartsbisschop van Utrecht, die de wijding verrichtte, en de assistemt^bissch-oppen, de bisschop van Roermond en van Breda, aldaar aangekomen en hadden hun intrek geno men in het bisschoppelijk paleis cn bij Mgr. Pompen, vicaris-generaal, om de plechtige bisschopswijding te verrichten. Ook de bisschop van Haarlem was geko men en Mgr. Hoffmann O.F.M., oud-apos- todisch vicaris. Verscheidene, kerkelijke en wereldlijke autoriteiten woonden de plechtigheid hij. Op verlangen van den dooriuchtigen Wij deling zelf is alle uiterlijk vertoon, zijn alle openbare feestelijkheden cn uitingen van blijdschap achterwege gebleven en heeft de plechtigheid zich alleen bepaald bij de zinrijke en verheven liturgische handelingen binnen de aloude kathedraal. De ernst der tijdsomstandigheden, nu de oorlog woedt in gansch Europa haast, en zooveel jammer en ellende onder de menschheid hrergt, en de H. Vastentijd, waarin wij leven, waren voor Mgr. Diepen de beweegredenen om den geloovigen te verzoeken de plechtigheid in allen eenvoud en. in stilte te laten voorbijgaan en zich alleen door gebed bij den geest den- Kerk aan te sluiten. Onderwijs. Bisschoppelijk inspecteur. Z. D. H. de Bisschop ^an Haarlem heeft benoemd tot Bisschoppelijk inspecteur van het R. K. bijzonder onderwijs in het Deke naat Noordwijk den ZeerEerw. Heer E. H. Rijkenberg, rector van het gesticht ,St. Bavo", te Noordwijkerhout. „N. H. Crt." SPORT. VOETBAL. Veel terreinen afgekeurd, vanwege sneeuw regen hagel, modder. Sparta zal nog een reis naar Haarlem naar H. F. C. moeten maken, daar twintig minuten na half time, toen een dichte sneeuw over het terrein dwarrelde, het weer door den scheidsrechter ongeschikt werd verklaard. De stand was toen 1l.-Een mee valler voor Sparta, een tegenvaller voor II. F. C. De plaatselijke ontmoeting tusschen H. V. V. en H, B, S, viel ten voordeele van de zwart- gele Hagenaars uit. Met een gewijzigd elftal won H. V. V. met 40, v. Weel en v. Leyden kunnen nog niet uitkomen en D. Kessler viel tijdelijk uit. In Utrecht had Hercules haar dag door D. F. C. met 52 te kloppen. Haarlem trok met verschillende invallers naar Rotterdam en verloor op 't kantje van V. O. C. met 2—1. In klasse D, werd een enkele wedstrijd ge speeld. Na een moeilijken strijd wistAjax(L) in Den Haag de baas te blijven en won van H. B. S. II met 1—0. De verrassing in het Oosten bracht Go-Aliead te Deventer door Vitesse (Arnhem) met 21 te kloppen, waardoor de kansen van Tubantia (Hengelo) gestegen zijn. KORFBAL. O. S. C. R. te Rotterdam verloor gisteren van Vitesse(L), met 18. De Leidenaars won nen verdiend en met sprekende cijfers. Hadden zij verleden week zoo gespeeld, was het kam pioenschap in Leiden geweest. De stand is nu doelp. gesp gew verl gel. v. t. pnt. gem. Vitesse (H.) 10 8 2 55 27 16 1.60 Fluks 10 8 2 45 27 16 1.60 Vitesse (L.) 8 5 3 37 18 10 1.25 H. S. V. 10 4 5 1 37 37 9 0.90 O. S. C. R. 9 1 6 2 23 46 4 0.44 Velox 9 0 8 1 18 70 1 0.11 LEIDSCHE VOETBAL BOND. 1ste klasse. Ajax IILugdunum, terrein afgekeurd. LeidenBeresteijn 05 L. F. C.—L. V. V. 4—0 O. N. I.—D. L. V. 2—2, terrein afgek. 2de klasse A. Ajax IIIAlphen n, terrein afgek. L. F. C. IILugdunum II 40 2de klasse B. LisseDe Sportman II 2—0, terrein afgek. NorvicusD. L. V. II terrein afgek. Uit Stad en Omgeving. Kamer van Koophandel. De pasgekozen leden van de Kamer v. Koophandel, de heeren Verhey, Van Wijk, Haitink, Couvée, Reimeringer, Van Ros- sum du Chattel en Van Waveren hebben besloten hun benoeming niet aan te ne men. De heer De Koster die zijn benoe ming reeds had aanvaard, zal ook zijn lid maatschap neerleggen. Onze lezers zullen begrijpen, waarom die heeren hun benoeming niet aangenomen hebben. Zij konden zich niet geheel en al bespottelijk maken. Zij hebben den heeren Pera en Smits gesommeerd zich aan een nieuwe verkiezing te onderwerpen. Deze heeren hebben het ultimatum voor kennis geving aangenomen en zich gewend tot de kiezers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken met een schrijven, waarin zij hun recht nader verdedigen. Waar het verschil in stemmen zeer go ring was kon geen sprake zijn van een uitspraak der kiezers ten gunste van de richting door de 7 leden vertegenwoordigd. Deze hebben het anders opgevat, hebben op een eigenaardige wijze een eigenaardigen eisch gesteld aan de twee gekozen leden, deze hebben dien wijselijk niet ingewilligd met het gevolg, dat de 7 heeren om hun prestige te redden, moeilijk anders kon den doen dan bedanken. En zoo zullen de kiezers zich andermaal een wandeling naar het stadhuis moeten getroosten. Wij hopen ditmaal voor de laatste maal. Aan deze comedie moet een eind komen. In het vijfde bedrijf, dat zich nu gaat afspelen zullen volgens de laatste gegevens de zeven heeren niet meer voor het voetlicht treden. Of wel! Maar dan zouden wij gaan twijfelen aan het gezond verstand van de kiezers der Kamer. Neen wij .zijn er van overtuigd, dat nu een einde zal gemaakt worden aan deze „Poppen kastvertooninge n". Filmcommissie. Tot lid dezer commissie is alsnog be noemd de heer A. J. Oostdam, onder-direc* teur van het RijksopvoedingsgeBtl^ht.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2