KERKNIEUWS. SPORT. Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL De slachtoffers van het mijnongeluk zijn: Pieter de Haan, 13 jaar; Marien Cas- hoek, 273jaar; Stoffel Cashock, 26 jaar; Simon Cashoek, 16 jaar en Andries van Burgh Sr., 66 jaar. Door een onderzeeër achtervolgd. Het inkomend stoomschip Wrexham" rapporteerde gisteren tot binnen het vuur schip Maas door een onderzeeër te zijn achtervolgd. Uitvoerverbod van boter. Naar wij vernemen, zal met ingang van 8 Maart het beperkt uitvoerverbod van bo ter hoogstwaarschijnlijk voorloopig wor den opgeheven. Verbod van erwtenuitvoer uit Zeeland. De territoriale bevelhebber van Zeeland heeft den uitvoer van bruine boonen, witte boonen, groene erwten (kleine kook- ervvten), kroonerwten on schokker» uit deze provincie verboden. Gebruik van sterken drank. Naar aanleiding van hetgeen op enkele plaatsen door hem is waargenomen, heelt de opperbevelhebber als zijn uitdrukkelij- ken wensch te kennen gegeven, dat het ge bruik van sterken drank aan alle militai ren verboden wordt gedurende den dage- lijkschen diensttijd, dus ook gedurende de tusschen de verschillende-diensten val lende rusttijden. De Voorzitter der Tweede Kamer. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Goeman Borgesius, was gisteren ten ge volge van een lichte ongesteldheid verhin derd de Kamerzitting bij te wonen, en aangezien ook mr. Troelstra nog steeds wegens ongesteldheid verhinderd is in de Kamer aanwezig te zijn, werd de vergade ring gistermiddag gepresideerd door jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer, 'afgevaar digde voor Nijmegen. De Eerste Kamervacature voor Zeeland. Naar aanleiding van het overlijden van het Eerste Kamerlid voor Zeeland, den heer Hoog, brengen wij het volgende in herinnering. De Staten van Zeeland waren na de provinciale verkiezing van 1913 als volgt samengesteld: 21 links, 20 rechts en een wilde:, n. 1. notaris Van Dalsum, kath.- democraat, die bij de daarop volgende Eerste Kamer-verkiezing met links stemde, wat de benoeming van den heer Fokker met 22 tegen 18 stemmen (twee R.-K. afwe zig) ten gevolge had. In het eind 1913 heeft echter de rechterzijde een zetel te Middel burg gewonnen, zoodat het nu is 21 rechts, 20 links en één wilde. Indien dus alle leden present zijn en de heer Van Dalsum weder links stemt, zal waarschijnlijk de beslissing door het lot moeten vallen. Nederlandsch Historisch Instituut te Rome. Naat wij uit goede bron vernemen, is minnenKoiu. ae benoeming ve verwacinien van den nieuwen directeur van het Ned. Hast. Instituut te Rome en komt voor de vervulling van dien pest, door het overlij den van mgr. dr. Giabert Brom vacant ge worden, zeer ernstig in aanmerking prof. dr. A. H. L. Hensen, hoog leeraar te W a r m o n d. Centrum". R.»K. Schoen- en Lederbewerkersbond. In de Zondag te Dongen gehouden 9de jaarvergadering vain lx> vengenoemden bond werden in het hoofdbestuur gekozen de heeren H. P. Akkermans, uit Dongen; F. Passier, uit Besoyen; P. van Puyen- broek, uit Tilburg. Blijkens het jaarverslag, dat belangrijke bijzonderheden over de ontwikkeling der schoen- en lederindustrie hervatte, klom het ledental tot 2300. De begrooting werd aan inkomsten geraamd op f 18,404; het batig saldo op fC30.10. Het hoofd bestuursvoorstel inzake cen- tralaseering der geldmiddelen en het kJas- fiikaal regelen der contributiën voor alle kassen en fondsen werd aangenomen waarbij 2 pot. contributie-heffing van het gemiddeld weekloon als grondslag werd genomen en de uitkeert ng bij staking en uitsluiting op 80 pet., bij werkloosheid op 72 pet. en bij overlijden op een maximum van f 50 werden bepaald. De voorstellen der afdeelingen. Drunen en Tilburg .tot toelating van leeraren der vakscholen en voor eigen rekening wer kende schoenmakers als buitengewone le den, werden aiange-nomen. Mede werd goedgekeurd het voorstel-Tilburg, tot be taling van contributie bij werkloosheid van het uitgekeerde bedrag uit de werk- loozenkas. De weleerw. heer L. van Heeswijk, uit Tilburg, bondsadviseur, sprak een opwek kend woord en spoorde de leden tot een heid en godsdienstzin aan. Advertentiën in Couranten. Door de Vereen igimgan ,,De Ned. Dag bladpers" en de „Ned. Periodieke Pers" zijn te Amsterdam, in het Americaai-hotel, achtereenvolgens twee vereenigde alge- meene vergaderingen gehouden, waarin „Regelen" zijn vastgesteld voor het Ad vertentie-wezen. Door de uitgevers van dagbladen en pe riodieke uitgaven zijn daar een reeks be palingen vastgesteld niet het doel een ein de te maken aan ven-scheiden misstanden, die van groot nadeel zijn voor de couran ten en voor de nuttig werkende, soliede adve>!'tentie-bureauxOmdat de toestanden in het vak der courant-uitgeverij bij klei nere en grooteire bladen en in de groot-ere en de kleinere gemeenten zooveel verschil len, zijn de leden der twee vereemigingen vrij gelaten in de toepassing der „Rege len". Talrijke aanwezigen ter vergadering hebben zich echter aanstonds voorfciopig verbonden, in afwachting, of er genoeg le den zuilen toetreden om van de bepalin gen nut te kunnen hopen, wat nu reeds aLs nagenoeg zeker kan worden aangeno men. Voortaan zullen door de verbondenen geen advertentiën worden aangenomen van bureaux, aan welke niet een „Bewijs van Erkenning" zal zijn üitgeieiikt. Dit is te verkrijgen op aanvraag bij het Bestuur van ,,De Ned. Dagbladpers" en nadat de vereenigde dageilijksche besturen der twee veieenigingen onderzoek bebten gedaan naar de moraliteit, soliditeit, koapkraeh- tigheid, vakkennis, onafhankelijkheid, re- 1 atien enz. van bet bureau. Nieuw geves tigde bureaux ontvangen eerst een „Be wijs van voorloopige toelating". Zoolang dit niet door een van „Erkenning" ver vangen is, geniet zulk een bureau geen korting op de advertentiën. Eerst als het wordt „erkend", wordt de korting uitbe taald. Alle bureaux moeten een. waarborgsom Storten of een solieden borg stellen. Verder is bepaald, welke advertentiën en op welke voorwaarden met korting zul len worden aangenomen van boekhande laren, notarissen, drukkers en meer der gelijke tuscheBpersonen, en van de leden der vereenigingen onderling. Uitdrukkelijk is thans vastgesteld, dat voor advertentiën van het Rijk, de Provin ciën en de Gemeenten geen korting ver leend wordt; dat niet wordt voldaan aan eischen, om advertentiën op te nemen op een bepaalde plaats in de courant, om be richten in het redactioneele gedeelte van de courant te plaatsen naar aanleiding van advertentiën, en niet aan eischen om een bepaalde lettersoort of versiering te gebruiken. Aan het misbruik, dat soms voorkomt, dat tusschenpersonen een groo- ter getal regels dan werkelijk door een advertentie is ingenomen, aan de clienteele berekenen, is een einde gemaakt. Aan de advertentiebureaux, die de „Re gelen" niet opvolgen, kunnen door de da- gelijksche besturen der vereenigingen in vereenigde vergaderingen boeten worden opgelegd en het „Bewijs van Erkenning" kan worden ingetrokken. Leden dier ver eenigingen, die zich aan hetzelfde euvel schuldig maken, worden gestraft met pu blicatie in het orgaan van „De Ned. Dag- bladpers'\ Tegen alle beslissingen van de dagelijk- sche besturen bestaat gelegenheid van be roep op de voltallige besturen. Geen beslis singen worden genomen zonder raad te hebben ingewonnen van een commissie van advies, welke bestaat uit vijf houders van erkende advertentiebureaux. Drie der leden hiervan worden gekozen door en uit de houders van advert.-bureaux, een twin tigtal der voornaamste, welke met dit doel en om verder overleg te plegen, ten min ste eenmaal per jaar worden opgeroepen. Elk der twee courantuitgeversvereenigin- gen benoemen voort9 één lid der commis sie. De leden der vereenigingen behouden steeds het recht, het opnemen van adver tentiën, die hun niet aanstaan te weigeren. De vergadering besloot ook, zich te wen den tot de Tweede Kamer om te protestee ren tegen den inhoud van art. 33 p. der voorgestelde Apothekerswet, waardoor, naar het schijnt, de couranten straf kun- betreffende geneesmiddelen, ook bijvoor beeld anti-hoestmiddelen, ook als de on deugdelijkheid daarvan hun niet bekend is. Korte Kroniek. Uit hert verslag van het Onderling Zie kenfonds van den Ned. R. K. Bond van geëmployeerden in het logement- en kof- fiehuishoudersbedrijf blijkt, daft de con tributie® bedroegen f 310.52 en de uitkee- ringen f 491.45. De verkoop der loten voor de 408ste Ned. Staatsloterij zal zooveel mogelijk bij alle collecteurs beg amen op Woensdag 10 Maart. Te Veailo is bij herstemming tot lid der Prov. Staten gekozen de heeir Fr. Hei dens, te Beesd, met 2351 stemmen. De heer C. van Basten Batenburg, burgemeester van Tegelen, kreeg 2234 stemmen. JhT. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der K-onigin in de provincie Noord-Hol- Sand, is gekozen als voorzitter van de IIol- landsche Maatschappij van Wetenschap pen. Tot redacteur-correspondent van de „Maasbode" te Brussel is aangesteld de heer G. J. L. D. M. de van der Schueren, laatstelijk te Rome in die kwaliteit werk zaam en voorheen in Afrika, Turkije en Portugal. Gemengde berichten. Een zeldzaam geval. Een militair te Naarden, die al sedert 1906 zijn militeplich ten vervult en thans onder de wapenen aldaar is, werd gisteren als klein voor den dienst afgekeurd. In 1906 bleek hij 1.54 lang te zijn, doch werd herkeurd en gemeten met de voet- bekleeding aan, zoodat hij toen toch de ver- eischte lengte van 1.55 M. had. Evenwel bleef op zijn signalement 1.54 M. lang staan. Thans dacht <!e man er over na, of dit voor hem geen reder .on zijn, om ontslag uit den dienst te krijgen en werkelijk werd hij giste ren door den geneeskundigen dienst afgekeurd als beneden den maat. Van 1906 tot heden was hij dus de kleinste man uit het leger. Oplichter. Te Vlissingen is aangehouden een 16-jarige jongen, die aldaar ongeveer 14 dagen in een der vluchtelingen-asyls vertoef de en zich uitgaf voor Belg, terwijl b;; in werkelijkheid een Amsterdammer is. D or voor te geven, naar Antwerpen te willen terugkeeren en geen geld voor de pas te hebben, wist hij verschillende ingezetenen op te lichten. De jongen bleek bij onderzoek vroeger reeds te Amsterdam diefstal te hebben gepleegd, waarvoor hij nog onder toezicht van de ambtenaren der kinderwetten staat. Ook pleegde hij vier weken geleden te 's Gra- venhage diefstal en te Rotterdam oplichting. Bloedvergiftiging. Men meldt uit Melis sant, (Zuid-Holland): Door het openkrabben van een puisje aan het hoofd is bij de echtgenoote van den veld- arbeider v. Heest alhier, bloedvergiftiging ont staan, waardoor zij binnen enkele uren over leed. Uiig? Het lid van de Tweede Kamer voor het district Hoorn, de heer De%Jong, heeft aan den heer Slot, groentexiexportuur te Broek-op-Lamgandijk, naar atanledding van diens telegrafische aanbieding aan den heer De Jong tot levering van uien, briefkaart gezonden van den, volgen den inhoud: „Daar ik het nog niet tot nienhandelaar heb gebracht, kan ik van uwe vriendelijke offerte geen gebruik maken voor <T%i ver- kbop van groote partijen. Om u goe den wil te toonen, heb ik uit waardeering voor uw zoo vermakelijk telegram een postwissel van drie cent gezonden om mij franco Haag drie uien te doen toekomen." Kon(jn entrnc. Jan Verwey schreef in De Lev. Nat.": Heerlijk was de zon juist achter de voorste duinenrij opgekomen en had den Oostelijken hemel gekleurd met een donkeren gloed. De nevel, de kilte was opgetrokken en nu. lag het beele duinlandschap daar in al zijn pracht. Onder een scheef meidoorntje jlag een oud konijnenhol, de witte plek zand er voor blonk in het zonlicht. Den vorigen avond was er een man heengegaan en had er een sprenkel voorgelegd, zoo'n ding dat toeklapt en ge vangen houdt, alles wat er op trapt. De konij nen zaten toen in het hol, hoorden het ge schuifel, hadden het begrepen en durfden er niet uitkomen. Al tweemaal bad een lid van de familie met zoo'n ding kennis gemaakt en was nooit teruggezien. Maar nu werd het ze te machtig, ze hadden honger, eenheelen nacht niets gegeten en de zon scheen zoo lekkertjes en warm. Heel voorzichtig eens gekeken aan den ingang. Even gesnuffeld. Niets te hooren, niets te zien. Nog eens gesnuffeld; hier kon dat toeklapding zoowat liggen. Nou voorzich tig aan iederen kant er van een pootje gezet, nog een beetje vooruit. Nu den buik heel even op den grond laten komen en bliksem snel weer opgetrokken. Mooi zoo, de spren kel toe, alleen een paar haren er tusschen en vroolijk hupte het konijntje naar buiten. Van spionage verdacht. De „Nieuwe Gourant" vertelt de volgende historie: Een bekend inwoner van Den Haag, de heer H. W., uit het Noordeinde, wdeais be drijf vaak nacht-werkzaamheden mee brengt, was gisteren eerst tegen detn och tend thuisgekomen en hierdoor sliep hij om 10 uur in den morgen nag. Onverwacht wordt er aan zijn slaapka merdeur getikt. Meneer, of u even wilt komen, vraagt de dienstbode, er zijn zes heeren om u te spreken. Zes heeren? Op dit uur al! De heer des huizes overnemst een oogen- blik wat dit wel kan zijn. Dan staat het meisje weer voor zijn deur. Meneer, er zijn nog drie heeren bin nengekomen. Ze zeggen, ze zijn van de politie en de justitie en moeten u dadelijk hebben. Van de politie en de justitie, negen man, wat kan dat zijn, vraagt de niets vermoedende heer zich af, en schiet zoo haastig mogelijk eenige kleedilngstukken aan. In de huiskamer wacht het heeren-gezel- schap den huisbewoner op en maakt zich in verschillende qualiteiien bekend; justi tie, politie en recherche. Onnoodig te zeggen dat de verbazing van den heer W. onrustbarend toeneemt. Waar is uw telefoon? luidt de vraag van een der dieny^31 -'o.u het gerecht. Neen, die bedoelen wij niet. Het toe stel voor draadlooze telegrafie moeten wij zien. Draadlooze telegrafie, maar meneer, wat meent u. wet z/>u ik in vredesnaam daarmee moeten doen? Ja, Ja, dat zuilen wij wel uitvinden. Mannen, bewaakt alle uitgangen van het huis, ramen en deuren, zoo dat-ie niet kan ontsnappen! klinkt het bevel. Dan worden achtereenvolgens onder vraagd het dochtertje, het doodelijk ver schrikte dienstmeisje, de chauffeur, die in de keuken het zilver stond te poetsen. Op biechten moesten ze wart. ze wel van bet geheimzinnig toestel op het dak afwisten. Alle drie bleven zij het antwoord schul dig. Intu&schen was de heer W. met eenige der onwelkome bezoekers tot een nadere verklaring kunnen komen. Er loopt een telefoonlijn over uw dak en dat is geen gemeentelijn, dus dit heeft wat bijzonders te beteeken en. Verdenken de heeren mij dan van Gewis. Wij hebben zeer strenge orders en kunnen niet scherp genoeg toezien. Maar, meneeren, klimt u zelf op het dak, dan kunt u zich er van overtuigen dat dat bewuste lijntje niets anders dan de draad van een huMelefoontje naar de woning van mijn schoonmoeder, liet loopt bovendien uitsluitend over onze par ticuliere eigendommen! U kunt direct de pmoef nemen en zelf opbellen. Oh, is het dat. Nu, dan kunnen wij wel gaan. Wij zijn verkeerd ingelicht en zondeT de minste verontschuldiging aan te bieden, veriaerten de vertegenwoordigers van het gerecht de woning van den heer W., wien niets anders overbleef dan zijn hoogst verontwaardigde stemming te luch ten en zijn beangste huisgenooten te gaan geruststellen. Beroofd. Te Schijndel is, naar aan de ,,'s-H.ct." wordt gemeld, gistermorgen de veehandelaar Van Lijssel, die op weg was naar de Bossche markt, door twee hem onbekende personen aangevallen, ernstig verwond en van een portefeuille met f 140 beroofd. Bomaanslag te New-York. De bom aanslag in de St. Patrickskerk te New- York, waarvan in ons vorig blad gewag is gemaakt, ging uit van een. .bende anar chisten, die de politie sinds lang op het spoor was. De anarchisten wilden mil- lion airs geld afpersen door te.1 rorisme, en bomaanslagen op de huizen van Carnegie, Rockefeller en Vanderbalt en op rijke bank instellingen srtoaiden op hun program. Vermomde politieagenten hadden zich als leden van de bende weten te doen op nemen en zoo hield de politie alle draden van het complot im handen. Toen de ple ger van den aanslag de St. Patrick'skerk binnentrad, werd hij dan ook dadelijk overmand. Hij had nog gelegenheid de bom te werpen, doch deze ontplofte met De nieuwe parochie te Hillegom. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft belast met het nemen van maatregelen tot het oprichten der nieuwe parochie in Hillegom den Wel Eerw. Heer A. J. C. Schraag, kape laan te Amsterdam, aan de parochie der O. L. Vrouwe Onbevlekt Ontvangen. Het wapen ran Z. D. H. Mgr. Diepen. De nieuwe Bisschop-Coadjutor van Den Bosch ontwierp zelf het wapen, dat hij zal Opdat rangschikking en uitvoering zouden voldoen aan de regelen der wapenkunde, wendde Mgr. zich tot mannen, in deze weten schap bekwaam en wel tot de heeren Dr. P. Cuypers te Roermond, Dr. H. Smits te Tilburg en Aug. Hermans, kunstschilder te Roermond. Het wapenschild is doorsneden; bovenste helft gedeeld: heraldisch rechts van azuur met Christogram, waarboven afkortingsteeken en waaronder kruis, alles van goudheraldisch links van zilver met beeltenis van de Z. L. Vr. van den Bosch onder baldakijn; de onderste helft (het familiewapen van den Bisschop), is van goud met keper van azuur, vergezeld van drie spaden in natuurlijke kleur. De wapenspreuk luidt: „Ad Jesum per Mariam: Tot Jezus door Maria". Pastoor J. Eerndes f Te Wel (Geld), is overleden de Z. Eerw. heer J. Berndes, sedert 1908 pastoor aldaar Z. Eenv. werd geboren in 1854 en priester gewijd :-l 1879. Pastoor J. C. M. D. Hoho. f Naar de „L. Koer." meldt, is de Z. Eerw. heer J. C. M. D. Hoho, pastoor van Oud- Valkenburg, Dinsdag aldaar overleden. Z. Eerw.in 1863 geboren en in 1889 priester gewijd, was voorheen kapelaan te Noordbeek, en Houthem. De Belgische Bisschoppen. Naar de „Tijd" uit Roosendaal verneemt hebben de Belgische bisschoppen de uitvaart en begrafenis van wijlen mgr. Walravens waargenomen, om te Doornik een vergadering van het Belgische episcopaat te houden. Het was de eerste tijdens den oorlog; talrijke vraagstukken rijn op deze bijeenkomst, die door kardinaal Mercier werd voorgezeten, on der de oogen gezien en over verscheiden zaken van kerkelijk bestuur werden beslissingen ge nomen. De vergadering werd bijgewoond door de bisschoppen kardinaal Mercier (Mechelen), Heylen (Namen), Iiutten (Luik), en van Rechem (hulpbisschop van Gent). Door hoogst moeilijke omstandigheden was het den bis schop van Brugge niet mogelijk, bij de ver gadering tegenwoordig te zijn. nraccllug A Sparta 13 9 2 2 20 H. V. V. U 9 1 4 19 H. F. C. 13 8 1 4 17 Haarlem 13 6 3 4 15 U. V. V. 16 5 5 6 15 D. F. C. 12 6 2 4 14 H. B. S. 15 5 3 7 13 Hercules 16 4 4 8 12 V. O. C. 15 4 3 8 11 Quick 15 2 2 11 6 Afdeeling D. H. V. V. II 13 7 3 3 17 De Sportman 13 7 3 3 17 Ajax (L.) 10 6 2 2 14 Quick II 13 6 2 5 14 H. B. S. II 11 5 2 4 12 V. U. C. 13 4 3 6 11 Concordia 11 3 8 6 D. V. V. 12 1 3 5 VOETBAL. Het is niet doenlijk wekelijks de com- petitieastanden te geven. Wij zullen vol staan met dit eenige malen in het voetbal seizoen te doen. Wij laten hier de compe titiestanden op 28 Februari in drie afdee iingen volgen. Westen. 41—16 48—25 37—19 21—24 19—27 17—25 21—26 18—30 2333 20—40 30—27 15—28 10-26 12 7 4 1 18 38-20 10 5 4 1 14 17—11 13 6 2 5 14 46—33 12 4 6 2 14 20-23' 12 4 4 4 12 25—23 9 3 2 4 8 16—19 12 3 9 6 17—3T> 12 2 2 8,- 6 10—35 Bekercompetitie. Alsnog zijn inschrijvingen ontvangen van Ajax (Amsterdam), A. F. C., Alphen, A. W. A., D. O. S., H. B. S., Rapiditas, R. F. C., Steeds Boorwaarts, Unitas, V. V. G. A. en Z. A. C. Ajax (L.) en Sportman zijn ingedeeld in groep G. De groep is als volgt ingedeeld: H. V. V., Ajax L., Alphen, B. M. T., Concordia, D. V. V., D. V. C„ S. V. V., Sportman, V. U. C., H. B. S., Fortuna. De loting heeft het volgende resultaat ge had: H. B. S.—D. V. V., V. U. C.—S. V. V., AlphenConcordia, B. M. T.For tuna, AjaxH. V. V., D. V. C.Sportman De eerste bekerwedstrijden worden ge op Zondag 14 Maart e.k. Afdeeling A« Vitesse Tubantia Rob. et Vel» Quick (N.) U. D. Go-Ahead Be Quick G. V. C. Dat is sterk. De Dinsdag hij herstemming herkozen leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de heer De Koster, die bij eerste stemming werd gekozen, hebben aan de voor eenogen tijd gekozen heeren W. Pera en Ara. Smits, een 6chrijven gericht, waarin zij dezen ver zoeken hun mandaat weder ter beschik king van de kiezers te stellen. Worden zij daarna weder gekozen dan zullen de oude leden geen bezwaar maken naast hen zit ting te nemen, wat zij tot op dit ©ogenblik wel doen, omdat zij van meening zijn dat uit de wijze waarop de heeren Pera en Smits gekozen zijn volstrekt nieit blijkt dat de meerderheid dor kiezerp hunne verkier zing heeft gewild» Ingezonden Wlededeeringen 4 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Ziedaar een geheel nieuwe staatsrecht** flijke theorie. Tot dusverre werd een lid van eeaig openbaar college verkozen verklaard als zijn geloofsbrieven in orde waren en hij de zgn. zuiveringseed had afgelegd. En wanneer werden die geloofsbrieven in orde bevonden? Wat de gehouden stem ming betreft gold eenvoudig dit criterium, dat bij eerste stemming de volstrekte meeri dorheid moest behaald zijn der ingelever de geldige stembriefjes. Of er veel of wei nig kiezers waren opgekomen legde geen gewicht in de schaal. De jongsit-gekozen leden onzer Kanier van Koophandel, voor zichzelf blijkbaar den gebruikelijken m aaitstaf geldig ach tend, willen nu de ouder-gekozen leden aan den nieuwen maatstaf onderwerpen. We herhalen: de jongs t-gekozen le den handelden zoo. Of zij ten deele vroe- al Md der Kamer waren doet niets ter zake. Zij zijn in arren moede, maar toch geheel vrijwillig heengegaan, tweemaal zelfs, warden nu pas weer herkozen, zoo-r dat de heeren. Smits en Pera beslist oudere brieven hebben. En nu zouden deze heeren moeten wij ken ten pleiziere der nieuwelingen, wier temmencijfers wij wezen er gisteravond reeds op waarlijkniet zoo overbluffend kunnen g c- cht worden. Doch al waren die cijfers zulks wel, welk echt kunnen de ndeuwgekozen heeren doen gelden voor hun eisch, dien we maar met zullen qualificeoren. Geen enkel! De heeren Pera en Smits zijn al werd voor hun oandidatuur niet eerst verlof vraagd aan de zittende leden wettig verkozen en. als hun geloofsbrieven in orde zijn, waaraan niet valt te twijfelen, dan hebben zij recht znting te nemen. Met voor gelegenheid verzonnen overweginj hebben zij niets, absoluut niets te maken. Willen de Dinsdag gekozenen hun taak niet aanvaarden, best; er kan heel gemak kelijk een nieuwe verkiezing worden uit geschreven en er zijn nog deskundige® genoeg in Ledden, die in de Kamer van Koophandel een goed figuur zullen maken en geen bezwaar zullen hebben tegen zit ting nemen met de heeren Pera en Smits, wier mandaat volkomen in orde is. Ver. tot bevordering van de opleiding tot Instrumentmaker. In de collegekamer voor Theoretische Natuurkunde van het Natuurkundig La boratorium heeft gisterenavond de alge- meene ledenvergadering plaats gehad van de Veree-niging tot bevordering van de op leiding tot Instrumentmaker. Na opening door den voorzitter, prol dr. H. Kamerlingh Onnes, bracht dr. G. H, Fabius namens den secretaris dr. G. A Crommelin het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Wegens de tijdsomstandigheden moesten de vacantiecursussen, die van 20 Aug. tol 3 Sept. zouden gehouden worden en waar voor zich 32 leerlingen, onder wie 2 Engel schen en 2 Russen, hadden laten inschrij ven, achterweg blijven. De practische exa mens voor instrumentmaker en glasblazer, waaraan 24 candidaten zouden deelnemen, konden ook niet doorgaan. De mogelijkheid, dat het noodig zou zijn de opleiding voorloopig geheel stop te zet- ten, maakte het wenschelijk de tusschen- tijdsche toelating van leerlingen, die woonlijk omstreeks half October plaats vindt, te doen vervallen. De vereeniging il intusschen in staat geweest, na de groote vacantie, zij het ook met een beperkt aan tal leerkrachten en leerlingen, de opleiding weer aan te vangen en voort te zetten. Het ledental bleef hetzelfde: 247. In den toestand der geldmiddelen kwam dit jaar geen verandering. Het verzoek, oir verhooging van de subsidie met f 900 wa! in zooverre reeds ingewilligd, dat deze f op het ontwerp-begrooting voorkwam, na dat de regeering in November heeft does weten, dat de uitbreiding van de opleiding "orvoor dit bedrag noodig zou zijn, voor uitstel vatbaar moet worden gea^-v,. Het aantal leerlingen bedroeg in den aanvang van 1914 43. In d>e tweede helft van Maart meldden zich 11 aspiranten aan, van wie 4 konden worden toegela ten. In den loop van 1914 verminderde liet getal leerlingen met 20. De overigen wer den goed en volgens hun aanleg geplaatst Afzonderlijk vermeldt het verslag dat dit jaar in de werkplaatsen der ver* eenigng weetr instructies en herstellingen ten dienste van openbare instellingen werden uitgevoerd, echter uitsluitend zoo danige, die vanwege bijzondere moeilijk* heden niet elders in ons land konden wor den uitgevoerd. Odk verdient vermelding het feit, dat voor een Leidsche kliniek U onbruikbaar geworden Róntgenbuiz® weTden gerepareerd, die toen, vanwege den ooriogsrtoestand niet naar Duitschland ter reparatie konden worden opgezonden en zonder welke de behandeling van eeni ge patiënten niet had kunnen warden voortgezet. Prof. Kamerlingh Onnes deelde nog mee, dat het bestuur voeling heeft gehoo- den Inert het bestuur van Het Roode Krui om, mocht de nood aan den man koene11! o pdezelfde wijze hulp to verleenen. De ontvangsten hebben bedragen ff de uitgaven f 9150. De begrooting vooj 1915 werd in ontvangst en uitgaaf geraamf op f9010. Als secretaris-penningmee&ter werd 1 algeroe ene stemmen herkozen da*. C. CrooimeJin, te Leiden.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2