BINNENLAND. uit Bazel aan de ,,Köln. Ztg.", dat in de havens Folkestone, Calais, Boulogne en Le H4vre strenge voorschriften zijn uitge vaardigd, welke het medevaren van eenig militair in passagiersschepen in het ver keer Parijs—Lotnden verbieden, opdat zul ke schepen niet als troepentransportache- pen worden in den grond geboord. Overigens meent mem, dat reeds de groo- te ssnelhedd van deze schepen en hun vaart in den nacht, wanneer het gebruik maken van de periscoop onmogelijk is, ze voor torpedeering beschermt. Vlaamsch als brieftaal. Van nu aan is ook de Vlaamsche taal in het briefver keer van België met Duitschland, Neder land, Luxemburg en Oostenrijk-Hongarije toegelaten. Oostenrijk en Italië. In een artikel, getiteld: „Worden er onderhandelingen gevoerd", tracht de „Stampa" aan to too- nen, dat onderhand^lrTurpn fnesrh"n n c- tenrijk en Italië, welke tot dusverre door geen der partijen schijnen aangekhoop. zijn en door Oostenrijk ook niet zullen be gonnen worden, zoolang de beslissing in den oorlog nog twijfelachtig is, toch treens- ains onmogelijk zijn. Indien er onderhan delingen plaats zouden grijpen, meent het blad, moesten ze volgens het beginsel ,,do ut des" gevoerd worden. Itaürië zou niets veaildezen, indien het zulke onderhande lingen begon, en zou ze moeten beginnen, indien er ook zelfs maar d© geringste kans op succes was, voordat het zijn toevlucht tot de ultima ratio nam. Wat Italië verlangt en ook terecht ver langen kan, is het herstel van zijn geogra^ fische, historische en strategische gren zen: de vervulling van een. eeuwen ouden wensch. Geen verdenking, hebzucht of afpersing, kan zulk een eisch bezoedelen. De „Giomale d'Italia" maant de pers aan, om met het oog op de neutraliteit van Italië en de mogelijkheid van. schade loosstellingen alle besprekingen over on derhandelingen achterwege te laten, daar deze het succes der diplomatieke actie zou den kunnen beïnvloeden, en in het buiten land twijfel doen ontstaan, oveT de eens gezindheid van het Italiaansche volk. De uiterst delicate tosetand van het oogenblik eischt, dat men zwijgt over de plichten der regeering, vertrouwen stelt in haai* inzicht en van alle openlijke critiek op en aansporing van de leidend© persoonlijkhe den afziet. Deze veirnaning schijnt voornamelijk ge richt tegen de „Stampa", die een opwek king tot spoedige oplossing van de kwestie der schadeloosstelling gepubliceerd had. Nederland en de Oorlog. De represailll e-m aatregelen der entente. Naar wij vernemen, hebben de repre- eai Lle-m aatregelen der geallie erden_jg ste^ overleg uitgemaakt van. de commissie van den Nedcrlandschen handel, die, ats ge woonlijk, des Dinsdags, to 's-Gravenhage vergaderde. Gelijk men weet, is uit die commissie de Nederlandsche Overzee Trustmaat schappij geboren, toen er zich, bijna drie maanden geleden, giroote moeilijkheden ter zee voordeden. De Nederl. Overzee Trustmaatschappij, die ook tie Londen bij de autoriteiten groot gezag erlangde, heeft sedert voor den geregelden Nederl an d - schen handel tal van bezwaren uit den weg kunnen ruimen. De vergaderde commissie heeft zóch gis teren onmiddellijk in verbinding gesteld met den minister van buiten 1 andsche za ken, ton einde inzage van de juiste be woordingen der no-ta te erlangen. Vervol gens heeft de commissie zich naar het En gel'sche gezantschap begeven en aldaar de groote bezwaren uiteengezet, dae naar haar oordeel tegen de nieuwe gedragslijn gerezen waren. Wat het uitvloeisel van die besprekingen was, kon men ons nog niet meedeelen. Tegen hedenmamiddag halfdrie is er een vergadering bijeengeroepen ten kantore van do Nederlandsche Handelmaatschap pij te Amsterdam, waarin het bestuur der Reedersvereeniging en. de directies der groote Nederlandsche stoomvaartmaat schappijen, die een geregelden dienst ever zee onderhouden, zijn uitgenoodigd, ten einde met de commissie van den Neder- landschen hamdel den toestand te bespre ken. In die vergadering zullen me de dee lingen worden verstrekt. „N. R. Ct." Mij. Zeeland. De mailboot „Koningin WiJhelmina" is gistermiddag te Vlis ringen binnengeko men. De aardappel-uitvoer. Men schrijft aan de „Ned.": Er is aan den betrokken Minister uit handelskringen gevraagd wanneer ver wacht kon worden, dat de openstelling der grenzen voor den uitvoer van aardappe len weer zoude plaats hebben. De regeering wenscht eerst zich te over tuigen van de hoeveelheid aardappelen, welke nog i-n on9 land aanwezig zijn. Daar bij komt, dat om het zeegevaar rekening gehouden moet worden met den minderen aanvoer van meel en maïs, zoodat bet verbruik van aardappelen voor de dieren zeer stellig zal toenemen. In den eersten tijd zullen zeker de grenzen gealoten blij- Prolongaties. Van de bevoegdheid, om vóór 1 Maart hunne prolongaties te blokkeeren tot zes maanden na het sluiten van den vrede, is, naar uit bankierskringen wordt verno men, door belanghebbenden over het al gemeen een buitengewoon ruim gebruik gemaakt, zoodat 90 pCt van alle prolonga ties thans is geblokkeerd. Naar verze kerd wordt, hebben alleen zeer krachtige Seldnemers of personen, die raeds uit an- eren hoofde zóó zijn achteruitgegaan, dat executie van hun posten hun onver schillig is, hun prolongaties ongeblok keerd gelaten. Noodstand kleine middenstand. Aan het secretariaat der Algemeene Winkeliersvereeniging te Amsterdam werd gistermorgen door den voorzitter, den heer J. S. Meuwsen, de commissie geïnstalleerd welke in de vergadering van 24 Febr. j.l. ingesteld werd ter bestudeering van de voorziening in de Credietbehoeften van den kleinen middenstand te Amsterdam. Deze commissie heeft tot taak te onder zoeken op welke wijze de kleine midden standers (klein industrieelen en winke liers) die geen persoonlijke of zakelijke borg kunnen stellen, en die eventueel ook niet met boeken kunnen bewijzen, dat bun zaken solide waren vóór bet uitbreken van den crisis aan de benoodigde gelden kunnen worden geholpen om hun bedrijf tijdens den crisis te kunnen blijven voort zetten. De commissie bestaat uit de heeren L. J. G. v. d. Measeh, H. Cremoes, J. Prinsen Jr., M. A. E. Kalker, J. H. Korf, B. de Rooy en J. Levison. Op verzoek van deze commissie stemde de heer Meuwsen toe het voorzitterschap dezer commissie op zich te nemen, terwijl de heer v. d. Maesen het secretariaat zou waarnemen. Een afscheid. Mevrouw de weduwe Vain Harderiberg heeft gisteren het ambte van concderge van de Tweede Kamer, dait zij 37% jaar heeft vervuld, neergelegd. Om afscheid te ne men waren gisternamiiddag nagenoeg alle (beden van de Tweede Kamer in een Lokaal van het K amen-gebouw vereenigd, waar, nadat de griffier mevrouw Van Harden- beag had binnengeleid, de voorzitter der Tweede Kamer, mr. Goeman Borgesius, haar in hoogst waardeerende woorden heeft toegesproken; Hij zeide, dat mevrouw Van Hairdenberg, trots de zorgen, welke zij aan de opvoeding van haar kinderen had te wijden, steeds stipt haar plichten had vervuld, zoedat er nooit eenige aan merking was te maken. Spr. bood haar ra- mens de leden, die allen haar met leed wezen zagen heengaan, een fraaien rust stoel met voetkussen aan. De heer Schafer droeg daarna nog eenice dichtregelen voor, tea* huldiging van hare trouwe diensten, waarna mevrouw Van Hardenberg meit enkele woorden dankte. De Kamerleden namen daarna met een handdruk afscheid van haar. Gemengde berichten. Grensincident. Een vrouw kwam te de Poppe (gem. Losser) uit een winkel nabij de gTens op Nederl. grondgebied. Zij ging met een groot pak onder den arm in de richting der grens. De grenswacht, die baar zag, som meerde haar tot drie keer halt te houden, doch de vrouw stoorde zich daar niet aan. Daarop loste de landweerman een schot in de lucht. Toen zette de vrouw het op een loopen en verschool zich eerst "".bic. ~haar dat niet trof. De kogel kwam op Duitsch grondgebied terecht. Ook de vrouw kwam de grens over. Naar aanleiding van dit feit heelt de commandant der Duitsche grens wacht inlichtingen gevraagd bij den comman dant te Oldenzaal. Dc deurwaarder bjj de vroede vaderen. Een paar dagen geleden stapte op het raad huis te Haps in Noord-Brabant de deurwaar der binnen en overhandigde namens zekeren heer H. A. Verschuren den secretaris een ex ploit, waarbij de burgemeester en de raadsleden, allen met name genoemd, gesommeerd wer den om vóór 1 Maart de boomen voorde woning van adressant te rooien. Het document werd Zaterdag in de raads vergadering voorgefezen. Maar noch de bur gemeester, noch een der raadsleden voelde aandrang om met schop en bijl gewapend de boomen te gaan vellen. Met een zeldzame een stemmigheid besloten de vroede vaderen de boomen te laten staan, zooals ze zijn. De heer Verschuren echter zegt, dat de raad aansprakelijk blijft voor alle mogelijke onge vallen en beschadigingen aan zyn woning, by storm of zoo door de boomen veroorzaakt. Onder een boom. Men meldt, dat de ge huwde arbeider J. K.' te Waldendorp (Gron). Maandagnamiddag by het vellen van een boom eronder is geraakt en gedood. Yerbod van uitvoer. Te Winschoten is gisteren G. T. uit Hanetange in Duitschland, verdacht van uitvoer van autobanden uit ons land naar Duitschland, in voorloopige hech tenis gesteld. De ramp in de haven van Zierikzee. Om trent de ramp te Zierikzee nog het volgende Aan den kant van den zeedijk bij de Nol, twintig minuten gaans van Zierikzee, was Dinsdagmorgen vroeg een mijn aangespoeld. Deze was door de drie zoons van den in de nabijheid wonenden landbouwer Cashoek bespeurd. Eén er van trachtte met Van Burgh, den kneent van zijn vader en met den 12-jari- ren knaap De Haan door te trekken aan den staaldraad, waaraan de mijn bevestigd was, deze boven op den bem te werken, terwyl de twee anderen, de zonen van Cashoek, de mijn naar boven trachtten te duwen. Plotseling sprong de mijn met een gewel digen knal, die de huizen in Zierikzee deed tnllen, uit elkander en veroorzaakte een ont zettende ramp, waarby alle vrjf op verschrik kelijke wijze het leven verloren. Van hen, die aan den staaldraad getrokken hebben, werden de lijken gevonden. Van den gehuwden 66-jarigen arbeider Van Burgh werden beide beenen afgeslagen. De lijken van hen, die gepoogd hebben de mijn naar boven te duwen, zijn tot nu toe nog niet gevonden. Vermoe delijk zijn deze in de Oosterschelde geslingerd. Het terrein is thans door landweer afgezet. Het ongeluk veroorzaakte in Zierikzee groote ontsteltenis. Mijnen te West-Kapelle. Over de ge sprongen mijnen te West-Kapelle verne men wij het volgende: Te kwart over twaalf sprong de mijn en bracht daarbij schade aan de zeewering. De mijn is ontploft doordien zij togen de steenglooiing en de paalwerken is gesla gen. Hoeveel schade zij aan de glooiing en het paalwerk toebracht, is moeilijk te zeg gen, daar dit gedeelte wegenB hoogwater onzichtbaar is. Dit kan pas des avonds, wanneer het water gezakt is, worden ge constateerd. De ontploffing had plaats op 30 meter afstand in -noordelijke richting van de plaats, waar de mijn op 16 November is gesprongen en waarbij negen menschen zijn verongelukt. Een militaire wacht is bij de overblijfselen geplaatst. Bij dijkpaal 4 aan den Westkapelschen zeedijk is nog een andere mijn komen aan drijven. Zij slaat met de golven op en neer langs de glooiing, doch vermoedelijk is dit een ongevaarlijke mijn, daar zij reeds ver scheidene malen met volle kracht tegen den dijk werd geslagen zonder te ontplof fen. Zoo spoelde ook Maandag hier een soortgelijke mijn aan. Het scheen echter, dat de autoriteiten wisten, dat deze mijn ongevaarlijk was, althans van uit Vlissin- gen werd een geruststellend bericht om trent deze mijn ontvangen en zij is dan ook inderdaad stukgeslagen zonder te ontploffen. Een mislukte bomaanslag te New-York. Een man, die zonder succes heeft getracht de St. Patrick's kerk te New-York met een bom te vernielen, is gevangen genomen. De politie gelooft dat hij deel uitmaakt van een uitge breide anarchistische samenzwering om de rijken te terroriseeren. Terzet te Yeenhuizen. Tengevolge van het streng handhaven van een der voorschrif ten door een der beambten van de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen is er Zondag onder de bevolking van het tweede gesticht een geest van ontevredenheid ontstaan. Maandag morgen, bij het gaan naar het werk, kwam deze tot uiting in een hevig verzet tegen dien beambte en een Rijksveldwachter. Toen dien middag na den eten de aanstichters van dit verzet in arrest zouden worden gesteld, stuitte men op een algemeen verzet en een partij trekken voor de schuldigen, waarbij een der rijksveldwachters hevig werd aangevallen. De directeur zag zich genoodzaakt van de revolver gebruik te maken en verwondde een der op posanten aan het hoofd. Dien middag ging de bevolking niet aan den arbeid, ze werd binnen het verblijfgeslicht gehouden, bewaakt door soldaten. De hoofddirecteur heeft aan de bevolking gelegenheid gegeven, haar be zwaren aan hem kenbaar te maken, door aan eenige verpleegden van iedere zaal een onder houd toe te staan. Gezonken. Maandag is een schip uit Ierseke, met 85.000 oesters en 25 ton mosse len en kreukels geladen, op een berm aan de buitenhaven te Hansweert gevaren en bij pogingen om het te lichten in de haven ge zonken. In beslag genomen. De vïsïteerende amb tenaren te Hansweert hebben gisternamiddag aan boord van de uitgaande Am6tel IV, 300 liter petroleum in bussen gevonden en in beslag genomen. In ballingschap gestorven. - Door zijn plicht vèr gehouden van zijn vaderland, is te Amtser- dam Maandag gestorven de commandant van de „Thalia", het Oostenrijk6che Touristen- schip, dat al maandenlang geankerd ligt tegenover de Prins Hendrikkade, in het Oosterdok. Toen in Juli het schip hier aangekomen was, en kort daarop de oorlog uitbrak, besloot men de bemanning naar huis te zenden. De kapitein, Baron von Brettfeld, bleef hier met enkele getrouwen achter op zijn schip, dat in de binnenhaven den winterslaap inging. De kapitein inviteerde nu en dan Amster damse!) e kennissen op zijn eenzaam zeekasteel, en trachtte „To make the best of it" In dit winterseizoen werd hij al een eenigs- balling, die wachtte op'fcëfere''tijdén","waann hij het aan hem toevertrouwde schip zou kunnen terugvoeren naar het vaderland. Zoover heeft het echter niet mogen komen. Een week geleden werd hij plotseling onge steld en Maandagavond is hij overleden. Nu waait de Oostenrijksche vlag halfstok van het eenzame schip aan de Prins-Hen drikkade. Wanneer het weer vrede zal zyn en de „Thalia" uit den winterslaap ontwaken zal, als de zeilen van den geldaarden dekker ge nomen zullen worden, en het Touristenschip weer veilig met de Oostenrijksche vlag in top naar Triest zal terugkeeren... dan zal van de commandobrug niet dezelfde commandant een vaarwel toewuiven aan Amsterdam, waar hij in Juli binnenvoer. Baron von Brettfeld is in ballingschap ge storven. Yerbraml. Terwyl de schipper Beugeling Maandagmiddag met zijn schip te Nijelamer (bij Wolvega) lag, trok zijn kind van 13 maanden een test met vuur uit den tafelstoel en ging er op zitten, waardoor 't zich zoo deerlyk brandde, dat het per rijtuig naar het ziekenhuis te Heerenveen moeBt worden ge bracht waar het in den Maandagnacht is overleden. Inbraak. Maandagavond is ingebroken in den winkel van de wed. Kreetaan, de Vrolik- straat 296 hoek Linneausstraat te Amsterdam. De dader(s) moet(en) zich met een gewonen sleutel toegang tot den winkel hebben ver schaft. Alle kasten werden opengebroken en een bedrag van ongeveer f 80 ontvreemd. Het geld dat gereed lag om de huur te betalen, benevens een zilveren sieraad ontvreemd. De winkelwaren, fruit en visch werden ongemoeid gelaten. De bejaarde weduwe die anders nooit haar winkel verlaat, was ditmaal ter gelegenheid van den veij aardag van haar dochter afwezig. Onderwijs. Instituut St. Louis van Oudenbosch. 1 Maart vierde het alom in den lande bekende instituut St. Louis te Oud en- fa oech, zijn 75-jarig bestaan. Aan een artikel op dezen dag in de „Msbd." onitleem»eai we het volgende: Voor duizenden en duizenden in den lande zal dit jubileum een oogenblik van wri endeli jk-d ankbane jeugdherinnering wekken. Saint Louis van Oudenbosch! Wat is 't toch dat ail uwe leerlingen met banden van onbreekbare sympathie houdt gebonden? Dertig jaren «n meer is 't al geleden, dat de schrijver dezer regalen ais kleine jongen uw onderwetsche poort werd brn- nengedeid, ook hij heeft er dikwijls ge schreid ovea* het afscheid, en er het leed gewoeld van het heimwee naai* 't zoet tehuis. En toch, telkens weer als we, zelfs in den trein maar, Oudenbosch passee- ren en de Romein sche koepels van kerk en kapel vluchtig zien, dan is 't weer als of een vleug van jeugd owr ons hart komt geetroken, dan schiet ons hoofd weer vol met honderden van aangename en vriendelijke gedachten aan de broeders- leermeesters, die onze trouwe levens vrienden zijn gebleven, aan tal van goede kameraden, nu her en der over de wereld verstrooid, maar met wie wij te zamen hebben gemeten het geluk van jonkheid en onschuld. Saint Louis van Oudenbosch! Wat is toch uw geheim ge we eet om ons, kinderen, zoolang kind te houden? Dat zal steeds uw glorie en uw room rijn, dat is ook de geheime kracht in ons hart, die ons, man en reeds op jaren gekomen, steeds blijft trekken naar Saint Louis. Onze jongens thans dertien en veertien jaren zijn reeds kleine heeren geworden, dandy's, branies, die rich voelen en zich langs 's heeren straten bewegen met een aar en flair als geildkoningen op de Beurs. Tollen, vliegers, hoepels, is voor hun geen vermaak, zij voelen alleen voor het voet bal en de vermaken daaraan verbonden. Maar Saint Louis heeft ons kind ge houden, het heeft voor ons de jaren der kindsheid verlengd dn onschuld en onbe vangenheid. Wij rookten wel op zijn tijd sigaren en zelfe ook pijpen, maar ons hart en onze geest waren kinderlijk gebleven, vrij, frisch, onschuldig. De ouders kregen met de vac anti e hun kinderen ook waarlijk weer als kinderen terug. Oudenbosch ligt omringd met pepindère's BaumschuJen, boomkweekerijen, maar de schoonst ^bloeien de peprnière en kweekerij is het Instituut Saint Louis met de jonge loten en stammen zijner honderden om- schuldige kinderen. Uit die pepktière waait ons tegen de jonge frissche geur van onschuld en kuischhedd, die Lacordaire noemde ,,un parfum qui donne l'idée de la pureté et de la beauté du ciel." Een onschuld en kuisdhhieid die haar aureool vond in den gouden dag der Eer ste H. Communie binnen de muren van het Instituut. De Eerste H. Communiedag in Saint Louis! Ais een gouden wolk moet die dag nog nagloeien aan den levenshorizon van een ieder die hem im Saint Louis heeft beleefd. Een dag, waarvan de kleine stoffelijke verheugenissen relief gaven aan de kracht der geestelijke beteekemds. Geen leerling van Saint Louis Tsan in zonde sterven, als hij aan zijm eersten Communiedag van Oudenbosch terug denkt. Jugemdaufkl arung Ln Oudenbosch werd er niet aan gedaan. Maar ie den harden steen van den sok kel, waarop dertig meter hoog het stand beeld van Sint Aloysdus troonde, daar stomden de woorden gegrif-d: „Si oastïtas ne floreat, instutitum perent." (Als de zuiverheid er niet bloeit, zal het gesticht te niet gaan.) Wij wasten amper de Hollandsche ver taling, en zeker de betteekenis er van niet. Maar in de heerlijkste onbewustheid werden die woorden nageleefd, em het heeft Saint Louis tot zegen gestrekt. Uit Stad en Omgeving. Verkiezing Kamer van Koophandel on Fabrieken. De uitslag van de herstemming voor zes leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken was als volgt: Aantal kiezers 419. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 294. Hiervan verkregen de heeren W. F. Verheij van Wijk 145, B. J. H. Haitink 145, H. Bots 141 en Arie Mulder 139 stemmen. Zoodat gekozen zijn om 1 Januari 199 af te treden, de heeren Verheij van Wijk en Haitink. Verder werden uitgebracht op de heeren M. H. van Rossum du Chattel 148, A. Cou- vée PJz. 147, M. H. v. Waveren 148, A. L. Reimeringer 148, J. P. Vergouwen 143, J. Heringa 145, Th. van Ravensteijn 137 en F. M. A. Pieck 140 stemmen, zoodat voor de aftreding op 1 Januari 1917 zijn geko zen de heeren Van Rossum du Chattel, Couvée, Van Waveren en Reimeringer. Zooals bekend, hadden de heeren Verheij van Wijk, Du Chattel, Couvée, Van Wa veren, Haitink en Reimeringer tot twee maal bedankt voor de benoeming wegens de verkiezing van de heeren Pera en Ar nold Smits. De cijfers rijn wel eens een oogenblik de aandacht waard. In de vacature van Wijk en Haitink is het stemmenverschil tusschen de candidaten 4 en 6. In de an dere vacature varieert het van 210. De afgetreden leden hebben te kennen gegeven, dat zij de derde maal de kiezers uitspraak wilden laten doen, hoe deze dachten over de verkiezing van de heeren Pera en A. Smits en het twee maal bedan ken van hen zelf. Dat de kiezers zich uitgesproken heb ben voor de oude richting en dat deze een schitterende overwinning behaald heeft, zal wel niemand beweren, die bo vengegeven cijfers aandachtig bekijkt. Deze verkiezing heeft alleen bewezen dat de nieuwe richting minstens recht op vier zetels heeft, de verkiezing van de heeren Pera en A. Smits dus volkomen op haar plaats is geweest G ja, zij heeft nog iets bewezen, n.l. dat de heeren beter hadden gedaan niet te be danken. Zij maken nu een treurig figuur, met die meerderheid van een paar stem men. Of de heeren znllen aannemen weten wij niet. Het zal wel. De besmetting zal wel voor geweken worden verklaard. Mij. tot bevordering van Toonkunst. Tot veder leedwezen zal worden verne men, dat de beer Joh. Wagenaaa* uit Utrecht op den gisteravond gehouden re petitie van de aid. Leiden der Mij. tot be vordering van Toonkunst heeft medege deeld, dat hij zich door drukke werkzaam heden genoodzaakt ziet ontslag te nemen als directeur der afdeeling. 50-jarlg bestaan der Leidsche Vrijwillige Brandweer. Gelijk wij voor eenigen tijd mededeelden viert de Leidsche Vrijwillige Brandweer Vrijdag a. haar 50-jarig bestaan. Ingezonden Mededeeiingen a 30 cent per regel. Nier- en Blaaskwaien. Velen hebben verschrikkelijke kwcllij^. gen doorstaan tengevolge van nier- en blaaskwaien, waarvan zij geen hinder zouden hebben gehad, wanneer zij de waarschuwende eerste verschijnselen niet veronachtzaamd hadden. Hoofdpijn, pijn in den rug, pijnlijke le. dematen, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid gevoel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen rheumatische pijnen, urinekwalen van velerlei aard, dit alles zijn waarschuwin- gen, dat uw nieren haar werk niet be hoorlijk verrichten. F.n van het werk der nieren hangt de gezondheid van het gehee- le lichaam af, want de nieren filtreeren dc onzuiverheden uit het bloed. En als deze vergiften want het zijn vergiften in het bloed achterblijven, volgen ongetwij. feld ziekten van zeer pijnlijken en ver woestenden aard als niersteen (nierks- liek), jicht, rheumatiek, waterzucht, ischk as, uremic, (urinezuurvergiftiging). Het heeft geen doel orn de plaatselijke verschijnselen te behandelen. Werkt on- middellijk in op de oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, welke rechts- streeks op de nieren werken en haar op wekken, versterken en genezen. Zij her geven aan de nieren haar oude kracht en gezondheid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven. Te Leiden verkrijgb. bij .D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen- straat 41 en D. de Waal, Mare 56. 999 Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel h f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert ,elkc doos, die niet voorzien is van n< venst. handelsmerk. Het valt te betreuren, dat ook dit jubi- leu n samenvalt met de buitengewone om standigheden. De Brandweer toch had groote plannen het jubileum schitterend te vieren. De oorlog en de crisis hebben de schittering er echter afgenomen. Het ju bileum zal nu herdacht worden met een uitvoering in de Graanbeurs op Vrijdag a. s. des avonds ten 7 ure. Werkloozen. Lijst van geheel en gedeeltelijk werk loozen, die zich aangemeld hebben bij de Arbeidsbeurs. (Het Steuncomité eischt als voorwaarde voor steun aanmelding bij de Beurs, zoo dat dit staatje wel een juist beeld zal ge ven van de werkloosheid). Hok werkloozen. uit de Omstreken zijl) hieronder begrepen. (Dit aantal is vrij gering.) Leiden, 2 Maart 1915. Grondwerkers 19 Overige arbeiders bij de bouwvak ken in ruimsten zin 163 Totaal 182 Mannelijke vaklieden in andere vakken voor een deel gedeeltelijk werkloos Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters en werksters) 45 Losse werklieden 73 Gedeeltelijk werkloozen: Fabrieksarbeiders, (veelal gedeel telijk weekloon) 220 Fabriekarbeidsters (veelal gedeel telijk loon) 82 Vrouwen van allerlei 20 Jongens voor allerlei 3 Totaal 720 Maatschappij van Nederl. Letterkunde. De eerstvolgende maandvergadering van de Maatschappij van Nederl. Letter kunde zal plaats hebben op Vrijdag 5 Maart a.s. 's avonds te 8 uur in een deir lokalen ven het Nutsgebonw. Ais spreker zal alsdan optreden de heer Leo van Puyvelde, thans verblijf houden de te Haarlem, met een voordracht over „de Belgische Bouwrnomumenten". De voordracht zal met lichtbeelden wor den verlucht. Universiteit. Dr. J. H. Zaaijer, be noemd tot hoogleeraar in de heelkunde aan de Leidsche Universiteit, als opvolger van prof. dr. J. A. Korte weg, aanvaardde heden zijn ambt met eene rede over „Mo derne vredes- en oorlogs-chirurgiie". Spre ker eindiigt met de gebruikelijke toespra ken tot curatoren, hoogleeraren en stu denten. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot zijn leermeesters, de hooglecra- ren Korteweg en Lanz. Geslaagd. Voor examen nuttige hand werken -is te 's-Gravenhage geslaagd mcj. A. den Heeten alhier. BLEISWIJK. Geslaagd. Voor examen nuttige hand werken is te Rotterdam geslaagd mej. M. Pols, alhier. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. De heer B. Biesheuvel die in verband met herhaalde geschillen met den burgemeester, mr. A. Slob, ver leden week met den heer Evelein het wethouderschap had neergelegd, heeft nu ook bedankt als raadslid. HAZERSWOUDE. Geschil. De af deeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde gisteren: Het geschil tusschen de gemeentebesta- ren van Hazerswoude en van Lisse over de betaling der verpleegkosten ten behoeve van een armlastig krankzinnig meisje ovor hetwelk de Vereeniging „Liefdewerk voor kinderbescherming" indertijd tot voog-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2