27 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 6e JAARGANG. No. 1630 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevaller.-yerzekerlng en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent ZATERDAG FEBRUARI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van I--5 regels f0.75, elke regol meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fT.50, élke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Dit nummer bestaat uit drie biaden en het geïllustreerd Zondagsblad. Katholicisme en Libera lisme. Deze week heeft te 's-Gravenhage voor je „Vereeniging voor Wijsbegeerte" het vrijzinnige Tweede Kamerlid, de heer Drion, het woord gevoerd over ,7Be libe rie geestesrichting". Wij zouden van deze fgde geen. gewag maken, als ze ons weer niet te „gemeten" gaf een van diie vage ppervlakkighédeii of liever onjuiste be dringen betreffende het Katholicisme, welke wij reeds meer dan eens uit den uond van. den heer Drion hebben verno- en en op deze plaats bebbon gesignaleerd. Lees nu toch 'eens, hoe de heer Drion >n tegenstelling vormt tusschen het Ka- holicisme en het liberalisme: De wereld- lesch'Oiiwing, die den nadruk legt op het jomplex, de maatschappij (katholicisme) «1 die welke allereerst en allermeest den ïnkele, het individu ziet (liberalisme). De liberale levensbeschouwing, aldus legt de heer Drion verder, ziet in iedoien iiikeling, in zijn groei tot persoonlijkheid, iet doel van het menschelijk leven. Maat schappij en Staat zijn er om tot dien groei jo velen mogelijk dn staat .te stellen. Merk op, hoe de spreker waar en on waar vermengt tot een vaagheid van voor stelling, die op z'n zachtst beslist on juist moet worden genoemd! Zeker, het is waar, dat het liberalisme jallereerst en allermeest den enkele, het ndividu ziet", in zooverre het Liberalisme je „vrijheid" der enkelen, der 'individuen 'eerbiedigt", ook al schaadt (en dat is >eu n 0 0 d z a k e 1 ij k gevolg van de libe rale beginselen) die vrijheid indirect „het complex, de maatschappij", en direct de Matschappelijke zwakkeren, voor wie rrijheid" in de pnaetijk maar al te dik wijls beteekent dwang, dwang onder de mböteugeilde macht van de „vrije" kapi taalkrachtigen. Door de i'berale vrij heidsidee wordt de groei tot persoonlijk- leid voor „den "minderen man" onder drukt. Als de spreker verder beweert, dajt maat schappij en Staat ea\ zijn om den groei, orn bet persoonlijk welzijn van zoo velen mogelijk in staat te stellen, dan raakt hij de kern van de... katholieke maat schappij en staatsleer. Juist in het ka tholicisme is de „groei", de vervolmaking, de heiliging van „den enkele, het individu", „het doel vam. het menschelijk leven". Maar op dait „zoo velen moge lijk" dat doel kunnen bereiken, strekt het iaar zorg ook uit over ,,het complex, de maatschappij". Het gaat niet aan om in een kort be- og het verschil tusschen de katholieke en liberale opvatting van Staat en Maat schappij uiteen te zetten. Doch dit moge voor een ieder duidelijk zijn geworden, dat de heer Drion voor de zooveelste maal over het katholicisme heeft gesproken zonder het te kennen. De afgevaardigde zou zijn reputatie niet scha- dene als hij er voortaan maar over zweeg! Beschaving. In een der liberale bladen „Het Vader land", dat te 's-Gravenhage verschijnt, le zen we: Ter beantwoording van die vraag (de tag n.l., wat leeren ons de sterren over ning Albert?) in alle tijden zijn er nu eenmaal menschen ge west, die een verband tusschen de sterren en 's menschenlot aannamen hebben wij °im gewend tot het bekende instituut al kier en wij werden met de ons even be kende welwillendheid ontvangen. Men wil ligde in, den horoscoop van koning Al bert en koningin Elisabeth te trekken, Gvenals men dit, eenige maanden geleden, '•n opzichte van keizer Wilhelm deed." Ho beschaving der 20ste eeuw En dan volgt er een kolom over het con sult op het „bekende instituut", welk ver slag nog in het volgend nummer moet worden voortgezet i I in do eeuw, waarin men zoo „verlicht" ;13> dat men voor de wonderen minachtend 00 schouders ophaalt, dat men van een ■bovennatuurlijk ingrijpen in de wereld geschiedenis niet wil weten, in die eeuw gaat men te raadplegen bij z. g. sterrekun- wgen, planeetkundigen, slaapsters of koffie oik-kijksters die menschen verdienen •dien zoo ongeveer in hetzelfde vak hun 1 ood nna de lotgevallen van bekende Personen of den loop der historie te leeren kennen. I Wij zullen er weinig woorden aan ver spillen. Alleen dit willen we zeggen en e kunnen niet onderdrukken een gevoel n diep medelijden waartoe dwalen zij hik d'e' 'le' aan bovennatuur- 1 0 verloren hebbend, gedreven door een drang van geest en hart, daarvoor iets an ders in de plaats willen stellen, waar blijft het door hen zoo hoog-geroemde „intel lect", waar blijft de echte, de ware bescha ving! De beschieting van De Dardanellen- forten. De Fransche torpedoboot „Dagne" gezonken. Daitsch-0-Afrika geblokkeerd. Van het Westelijk Oorlogs terrein. Van het Westelijk front is vrijwel geen nieuws. Het feit dat generaal French het noodig vindt, in zijn communiqué van den gx-ooten oorlog, te verhalen dat één ser geant en één mindere geruimen tijd stand hielden in een loopgraaf, illustreert vol doende de malaise aan dat gedeelte van het front. Van het Oostelijk Oorlogs- ierrein. De strijd tusschen de Russische en de Duitsche troepen benoorden den Weichsel wordt nog steeds krachtig voortgezet. Ge makkelijk valt het den Duitschen troepen niet hier vooruit te gaan. Met groote energie pogen de Russen, versterkt door versche troepen uit Grodno en Kowno, den opmarsch der Duitschers naar de Memel tegen te houden. Op den linkeroever der rivier, rukten de Russen voort, tusschen Kowno en Olyta; maar zij konden niet be letten, dat de Duitsche troepen bij Sweto- jansk, tusschen Kowno en Grodno, den Me mel-, overtrokken. Aan de overzijde der ri vier wordt thans gevochten. Meer naar het zuiden hebben de Duit sche troepen een belangrijk succes behaald. De vesting Prasnycz, die door de Russen als een steunpunt van hunne stelling werd beschouwd, en waar twee sterke troepen machten tegenover elkander stonden, is door de Duitsche troepen ingenomen; daar bij werden weder 10,000 gevangenen ge maakt en 20 kanonnen benevens vele mi trailleurs en oorlogsmateriaal genomen De Duitsche troepen trokken de rivier de Orsjits, oostelijk van Prasnycz, over eri bezetten daar "een boerderij bij het dorr Krasnoseltsj; op deze- boerderij deden de Russen een aanval. Krachtig verdedigden de Duitsche troepen, die het gebouwen complex bezet hadden, de daar door hen ingerichte stelling. Maar na een hevig ge- -vecht om de boerderij, werd deze door de Russen genomen; van de bezetting werden 150 man, die nog in leven waren, krijgsge vangen gemaakt. Tegelijkertijd deden de Duitsche troepen een aanval op Nowogo- rodsk, dat tusschen Ostrolenka en Lomsja aan den oostelijken oever van de Naref ge legen is. Ten zuiden van den Weichsel hebben de Russen een voordeel behaald door de bezet ting van Mogily of Moghelly, ten zuidoos ten van Bolimof. Zij hadden daar belang rijke versterking gekregen en verdreven de Duitschers uit de daar ingenomen stellin gen, waarbij zij een aantal krijgsgevange nen maakten. In de Karpathen wordt de 'strijd nog voortgezet. De groote massa sneeuw, die daar gevallen is, belemmert er de operaties. Ook in Ga'icië hebben de Russische troe pen op verschillende, punten het offensief heiwat en de Oostenrijkers tot het ontrui men van stellingen genoodzaakt. Aan de rivieren de Tsjetsjva, de Zolobaja, de Bij- stritza en de Vorona, zijrivieren van de Dnj ester, ten zuiden van Lemberg gelegen, hebben de Russische troepen in nachtaan- vallen en in artilleriegevechten de Oosten- rijksche troepen teruggeslagen. Slechts bij Grybof, in West-Galicië, werden de Russen teruggedreven, en hunne stellingen door de Oostenrijkers bezet. De beschieting der Dardanellenforten. Reeds sedert een paar dagen worden door een Fransch-Engelsch eskader pogin gen aangewend om de Dardanellen te for- oeeren, door beschieting der forten die den ingang dezer zee-engten verdedigen. De bedoeling van deze beschieting schijnt te zijn de gelegenheid te openen, om de oor- logsvoorraden, die in Rusland schaarsch beginnen te worden, aan te vullen, door de zee-engten en de Zwarte Zee. De forten aan de Dardanellen, verouderde steenen ver sterkingen, zijn in den laatsten tijd opder leiding der Duitsche officieren van do mis sie Liman von Sanders wel wat verbeterd, maar of zij in staat zullen blijken de be schieting met moderne scheepskanonnen van zwaar kaliber en op grooten afstand INGEZONDEN MEDEDEELING 1 GULDEN PER REGEL. V,Dure Roomboter!" is thans de gegronde klacht van iedere huismoeder. Het antwoord isr Koopt uitsluitend De Gruyter's hoogfijne Melange a 60. 50, 45 en 40 ct. of Planten boter a 50 en 45 cL per pond en U z.ult in ieder opzicht voldaan zijn. Alleen i verkrijgbaar in de bekende winkels van P. de Gruyter Zoon. Ir» onze volgende arrhoneei vurende te weerstaan, zal de vraag blijken. Officieel wordt d.d. 26 Februari uit Pa rijs gemeld: De beschieting van de Darda nellenforten is hedenmorgen hervat, eerst op grooter, later op korter afstand. Vier forten zijn geheel verwoest, waarvan een geheel door de Duitschers bewapend was. Het mijnenvegen in de zeeëngte is begon nen onder dekking van de artillerie der pantserschepen en kruisers van de gecom bineerde vloot. Verschilfende Oorlogs berichten. Met man en muis vergaan. De Engel- sche bladen van Donderdag publiceeren (Je namen van officieren en bemanning, die bij het vergaan van den Britschen hulpkruiser Clan Mc Naughton zijn om het leven gekomen. Geen der opvarenden van dit schip, omtrent welks lot men het rechte niet weet en wellicht nooit zal we ten, bracht er het leven af. Het waren 20 officieren en 260 minderen. De Duitsche oorlogsleening. Gisteren is, naar van Duitsche zijde wordt ge meld, voor vele millioenen geteekend op de nieuwe oorlogsleening. Verschillende gemeenten en groote maatschappijen heb ben weeT het voorbeeld gegeven. De houding van Griekenland. Volgens een telegram uit Rome aan de „Kölnisclie Ztg." beweert een Italiaansoh blad dat Griekenland een eilandje in de Egeïsche Zee aan de bondgenootên heeft afgestaan als basis. Het zou, „als Turkije verdeeld wordt", daarvoor Smiraua krijgen. Een vreemde prijs. Markies Ornano heeft een prijs van 5000 frank uitgeloofd voor de eerste Zeppelin die op Fransch gebied naar beneden geschoten wordt. Een paniek. Dinsdag werd te Friedrichs hafen een paniek veroorzaakt door het be richt, dat twee vliegmachines der verbon denen in de richting van de stad vlogen. Al de lichten werden uitgedoofd en de Zeppelin/hal met netwerk bedekt. Tal van zoeklichten werden in werking gesteld. De vliegers vlogen evenwel in Zuidelijke rich ting en bereikten Belfort. Een nieuw voedingsmiddel. Het cor respondentiebureau „E." te Berlijn meldt, dat door den docent van de Berlijnsche hoogeschool, dr. Friedenthal, een middel as gevonden om uit stroo een voortreffe lijk voedingsmiddel te bereiden; en noemt djit een uitvinding van zeer groot belang. Het (lijkt een beetje op de beroemde uit vinding van den man, die zijn paard voed de met doofkolen! Maar je kunt niet we ten.... Brood voor de troepen. Het Duitsche legerbestuur zorgt er met alle kracht voor, dat ook het le&er niet it* vaa! brood ge bruikt. De rations brood zijn voor het be zettingsleger verminderd, en in de kazer nes krijgt niet meer elke soldaat een brood voor zich, maar krijgt elke cham- bree een aantal brooden, en er wordt dan geen nieuw brood verstrekt, voordat het op is. De bij burgers ingekwartierde sol daten krijgen geen grooter ration dan de civiele bevolking per persoon, ook de krijgsgevangenen krijgen niet meer brood dan de burgers. De verkoop van brood in de kantines der kampen is verboden. Vredesvoorstel van den Paus. Het „Giornale d'Italia" verneemt, dat Z. H. de Paus een nieuwe poging ten gunst© van den vrede heeft gedaan. Het blad zegt: Wij weten niet welk resultaat deze nieuwe bemoeiing van den Paua zal heb ben en voegt er aan toe, dat het blad voor de waarheid van het feit kan instaan. De Berlijnsche inkomstenbelasting. De voorsteden van Berlijn besloten gisteren definitief de gemeentelijke inkomstenbe lasting tot 140 to verhoogen, terwijl de gemeenteraad meent met 125 te kunnen volstaan. Geen Engelsch transportschip gezonken. Het Engelsche gezantschap te 's-Gra- venhage heeft bericht ontvangen van de admiraliteit, dat in tegenspraak met de mededeeling van Duitsche zijde geen En gelsch transportschip tot zinken is ge bracht. De houding van Italië De Romein- sche correspondent van de KöLnische Volksztg. meldt dat Donderdag 20,000 per sonen hebben deelgenomen aan een be tooging voor den oorlog in het Lyrische Theater te Milaan. Een deel oer aanwezi gen toekende protest aan tegen de ophit sing tot den oorlog. Da troepen moesten tusschenbeide komen, waarbij 30 men schen werden verwond. Er zijn tal v an personen in hechtenis genomen. In Reg- gio en Padua hebben dergelijke opstoot jes plaats gehad. Van Hindenburg en diens chef. De Keizer heeft Hindenburg en diens chef van den generalen staf Ludendorff het edkenlof bij de Orde pour Ie mérite toege kend. De oudste zoon van den Belgischen Ko ning. Volgens de Indépendance Beige vertoeft thans de oudste zoon van Kaning Albert, de veertienjarige prins Leopold, hertog van Brabant, aan het front. Na het beleg van Antwerpen was hij met zijn broeder en zuster naar Engeland gegaan, doch heeft net zoo lang gesmeekt om naar het front te mogen vertrekken tot zijn ouders toestemming gaven. Een Fransche torpedoboot gezonken. De Fransche torpedoboot Dague, die een convooi met levensmiddelen voor Montene gro escorteerde, is bij Antivari op een Oos- tenrijksche mijn geloopen en gezonken, 38 opvarenden zijn' verdronken. De ontscheping der levensmiddelen is volvoerd. Het convooi is ongedeerd terug- Duitsch O.-Afrika geblokkeerd. Enge land heeft de blokkade afgekondigd van Duitsch Oost-Afrika, Het overschot van de bemanning van de „Emden". Het „Berl. Tageblatt" ver neemt uit Konstantinopel: Het overschot van do bemanning van de „Einden'" kwam uit Hodeidah in Damascus aan en reisde door naar Konstantinopel. De Dacia. De Dacia, die den llden de zer van Norfolk vertrok met een lading ka toen voor Rotterdam, is den 23sten op 400 mijlen afstands van Landsend gepraaid. Het schip was voornemens het Kanaal in te varen. Uit een later bericht blijkt, dat het besloot van koers te veranderen en om het noorden van Schotland heen te varen, teneinde het mijnenveld te vermijden. „Maar" zeven. De Britsche admirali teit deelt mede, dat sedert 18 dezer zeven Britsche stoomschepen door Duitsche duik- booten tot zinken zijn gebracht, terwijl ge durende dio week 708 stoomschepen van meer dan 300 ton onder allerhande vlag Britsche havens binnenkwamen, en 673 die havens verlieten. Het totale getal der schepen die in de acht weken, eindigend met 24 dezer binnen kwamen bedroeg 5772; het aantal vertrok ken schepen bedroeg 55Ö7. Geen handgeklap meer in de kerken. Herhaaldelijk, aldus de Parijsche corr. van de „Tijd", heb ik reeds gewag gemaakt van het allesbehalve stichtend handgeklap waarmede sedert het uitbreken van den oorlog een deel der geloovigen de godsdien- stig-vaderlandlievende ontboezemingen v lieft aan te moedigen van gewijde rede naars op den predikstoel. Om aan het ingeslopen misbruik een ein de te maken heeft Z.Em. Kardinaal Ainette, Aartsbisschop van Parijs, thans in de „Se- maine religieuse" doen afkondigen: „Sinds eenigen tijd worden herhaaldelijk de woorden van den predikant in de kerken luid toegejuicht. Dit is in strijd met den eerbied verschuldigd aan de heilige plaats en aan het woord Gods. Z.Em. de kardi naal-aartsbisschop verzoekt dringend aan de geloovigen zich daarvan te onthouden." Vliegeniers gedood. Twee jonge Fran sche vrijwillige vliegeniers die van het front zijn teruggekeerd, zijn te Bruc naar beneden gestort en gedood. Nederland en de Oorlog. De „Koningin Wilhelmin a". De gisterenmiddag binnengekomen mail boot Koningin Wilhelmina heeft twee groo te Duitsche onderzeeërs gepasseerd, die evenwel de mailboot ongehinderd lieten doorvaren. De lichting 1916 en de landstorm. De wetsontwerpen, die bij den Raad van State aanhangig zijn gemaakt, bedoe len niet alleen het vervroegd onder de wapenen roepen van de miliciens der iich ting 1916, maar ook om aan het legerbe stuur voor den landstorm de beschikking te kunnen geven over nog eenige andere reeds ontslagen lichtingen der Landweer, De „Opr. Hrl. Crt." heeft een onder zoek ingesteld om te weten op welke lich tingen deze bepaling slaat. Daarbij is gebleken, dat daarmede ver moedelijk bedoeld worden de militie-lich tingen 18951896 en 1897, de lichtingen dus die in 1903, 1904 en 1905 bij de Land weer overgingen, en die 31 Juli 1910, 1911 en 1912 uit den militairen dienst werden ontslagen,^ omdat toen de Landstormwet nog niet bestond, welke thans dienstplicht voorschrijft tot 31 Juli van het jaar, waar in de dienstplichtige 40 jaar wordt. De eerste lichting, welke onder de Land stormwet gevallen is, is de Landweerlich ting van 1906. Die ging in 1913 hij den Landstorm over en kan nu reeds opgeroe pen worden. Daarvan is dan ook reeds enkele maan den terug het kader opgeroepen. De andere drie hierboven genoemde lich tingen 'kunnen eerst na aanneming der hierboven genoemde wetsontwerpen wor den opgeroepen, hetgeen nog niet wil zeg gen evenmin als dat met de landweer- lichting van 1906 (de eerste 1 and storm lich ting) het geval is -dat zij worden opge roepen. Verder zij nog opgemerkt, dat volgens de bestaande Landstormwet de manschap pen der militieliohting 1895, of wel van de landweerlichting 1903, die dus 31 Juli 1910 gepaspoorteerd werden, maar kunnen worden opgeroepen tot 31 Juli a.s., omdat zij dit jaar 40 jaar worden. Blokkade D u i t s c h «O.-A f r l k a. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat de Britsche Re geering, met ingang van het middernach telijk uur tusschen 28 Februari en 1 Maart de blokkade heeft afgekondigd van de ku«t van Duitsch Oost-Afrika en de daarbij ge legen eilanden, begrepen tusschen 4 gr. 41 m. Zuiderbreedte en 10 gr. 40 m. Zui derbreedte. Gedurende 4 dagen, te reke nen van het oogenbllk der inwerkingtre ding der blokkade, zullen onzijdige srbc- pen ongehinderd het geblokk de gebied kunnen verlaten.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1