KK geestelijken adviseur van deze nieuwe Hanze-afdeeling. Reeds in de eerste vergadering gaven zich 30 personen op voor het lidmaatschap. po volgende week wordt een tweede pro- migiuidii-vergadering gehouden, waardoor het aantal leden waarschijulijk nog aanmerkelijk toenemen. Onze beste wenschen aan de nieuwe af- deeling. NOORDWIJK. Smedenpatroons. In de zaal van cafe Het Fortuin" van de Erven Goddijn, heeft dc beer Oldcndorp, secr. van den bond van Smedenpatroons in Nederland voor de afd. Lisse en omstreken van dezen bond over de toestanden in het smidsbedrijf gesproken. NIEUWKOOP. R. K. Kiesvereeniging. Op Dondèrdag 4 Maart des avonds te 71/o uur zal in de R. K. Jongensschool als spreker voor de B. K Kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" optreden de gevierde redenaar Pater Borro- maeus de Greeve. OEGSTGEEST. 1e MitraMleur-afdeeling. De minister ran Oorlog heeft zijn bijzondere tevreden heid betuigd aan den commandant en ver der personeel der le Mitrailleur-afdeeling, voor den grooten ijver en de toewijding waarmede zij hebben gearbeid om genoem de afdeeling gedurende den tijd, dat zij deel heeft uitgemaakt van onze legerorga- nisatie aan zijn bestemming te doen be antwoorden. Geslaagd. Voor examen „Fraaie Hand werken" is te Utrecht geslaagd mej. A. M. E. Rollandet. Op hol. Hedenmorgen omstreeks tien uur reed een knecht van den stalhouder J. met een me<t twee paarden bespannen disselwagen. Bij het Bisschopshuis" sloe- gengen de paarden op hol, waarschijnlijk door eenige planken die daar op den weg lagen. In volle vaart renden zij de drukke Leidsche straatweg op. De voerman die I de tram in aantocht zag kon nog onge deerd van de wagen komen. Zonder onge lukken te veroorzaken holden de paarden met hun last verder. Bij Pomona" ver- I loor de wagen door het breken der as een wiel, en verder ging het op drie wielen tot dat zij bij „Promonade" to-t sfaan wer- I den gebracht. Wachtlekaaltje. Door eenige bewo ners van den Leddschestraatweg die in de nabijheid van de halte „Pomona" wonen Lis besloten voor eigen kosten eer wacht- lokaaltje te plaatsen aan die halte, ten einde bij het wachten op de trams be schermd te staan "tegen regen en wind. De toestemming van het Gemeentebestuur en van de N. Z. H. T. M. is reeds verkre gen, zoodat het binnen eenige dagen'wel geplaatst zal worden. VOORSCHOTEN. R.-K. Tconeelvereeniging. De R.-K. Tooneelve-reeniging „St Genesius" hield een ledenvergadering. De voorzitter bracht hulde en dank aan den Zeereerw. heer I Pastoor voor zijn sympathie, in woord en daad aan St. Genesius betoond op de laatste uitvoeringen, voorts dankte spr. den regisseur voor al de zorgen en moeite besteed gedurende repetitiën en uitvoerin gen en reikte dezen uit naam van St Ge nesius een souvenir over, hiermee willen de toonen de genegenhedd en gehechtheid der leden. Zijneerw. dankte voor zooveel erkentelijkheid en zeide in dank het sou venir to aanvaarden. Hierna werden de notulen voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. De secr.-penn. zijn verslag uit brengende der inkomsten en uitgaven der laatste uitvoering, boekte een batig saldo, ofschoon de uitgaven niet gering waren geweest. Ook het jaarverslag gaf een batig saldo. Besloten werd over 't Meifeest later te vergaderen. De secreta ris dankte den voorzitter voor zijn leiding en dankte bestuur en leden voor 't ver trouwen in hem gesteld. De voorzitter dankte den secretaris voor alles wat hij voor de verecniging deed en gedaan had, den wensch uitsprekende dat de eensge zindheid en verdraagzaamheid thans on der de leden in stand moge blijven, tot groei en bloei van St. Genesius, waarna de voorzitter de vergadering met gebed Bloot. Gemeenteraad van Leiden. Gemeenteraad. Vergadering van hedenmiddag. Voorzitter: Jhr. Mr. Dr. N. Chr. de Gijseiaar. Aanwezig 39 leden. Afwezig de heer Mr. Aalberse. De Voorzitter wenscht den heer Mr. Fokker geluk met het herstel van zijn gezondheid. Ingekomen Stukken. De Voorzitter deelt mede, dat in gekomen zijn de volgende stukken: Mededeeling van Ged. Staten dat ten be hoeve van de II. B. S. over 1915 een rijks subsidie van f 10,000 is verleend. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Verzoek van den Leidschen Bestuurders- bond om art. 8a der verordening op he> Gemeentelijk Werkloozenfonds voor wat de vakvereenigingen betreft buiten wer ing te stellen. Wordt in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Verzoek van de afd. Leiden van den Centralcn Bond van Bouwvakarbeiders om het zomerweekloon der steenhouwers 'n bestekken van gemeentewerken gelijk e stellen aan dat van het vorig jaar bij den 10-urigen arbeidsdag. In handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Circulaire van den Bond van Vereeni- gmgen van Fabrikanten van en Handela ren in materialen voor het bouwbedrijf, mzake het nemen van maatregelen ter verbetering van den economischen toe- in het bouwbedrijf, met een aanbe- £ng van het Kon. Nat. Steuncomité. Tor visie gelegd in de Leeskamer. »«rzoek van den Bond van Technici om ook op de tijdelijke ambtenaren van de gemeente van toepassing te verklaren de gunstige bepalingen van bet Raadsbesluit van 27 Aug. Ï914. Verzoek van J. Brand, tijdelijk bouw kundig opzichter der gemeente om in het genot te worden gesteld van de uitkee ring, bepaald bij het Raadsbesluit van 27 Aug. 1914. "ïeide voorstellen in handen gesteld! van B. en W. ter afdoening. Onderwijs. Aan de orde komen: Benoeming van een hoofd der Jongens school 1ste klasse. Benoeming van een hoofd der School 3e klasse No. 2. Benoeming van een hoofd der School 4e klasse, No. 1. Benoeming van een hoofd der School 4e klasse, No. 2. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de Jongensschool 2e klasse. De heer Fokker zegt, dat het hem en meerdere leden van de-zen raad onmoge lijk is gevolg te geven aan het voorstel van B. en W. om tot de benoeming, bedoeld bij punt 1 tot 4 van de agenda van dezen middag over te gaan. Hoe wordt de raad nu in de gelegenheid getsteld om naar beste weten een goede keuze te doen. Welke inlichtingen worden den raad verstrekt, die het den raad be grijpelijk zouden kunnen maken waarom deze van de sollicitanten wel, gene van de sollicitanten niet een plaats op de voor dracht erlangde en waarom een van de sollicitanten, die voor beide soorten van scholen voor een benoeming mededong, wel waardig werd gekeurd een plaats voor de voordracht voor de school 3e klasse en niet een plaats op de voordracht voor óe school lste klasse, hoezeer de benoeming daar meer werd begeerd dan de benoeming elders. De leden ontvangen niet anders dan de bloote mededeeling van het feit, dat de wet houder van onderwijs van den schoolop ziener vertrouwelijke inlichtingen heeft gekregen en dat. daarom die autoriteiten zijn gekomen tot de voordrachten, zooals die verschenen zijn en dat verscheidene der sollied tan ten ten raadhuize zijn ge- noodigd waarbij het hun vergund schijnt geweest te zijn om ongevraagd ook iets te zeggen. Meerdere inlichting is noodzake lijk en spreker dient daarop de volgende motie jn: De Raad, Gezien de voordrachten voor de benoe ming van hoofd der jongensschool lste klasse en der 6cholen 3de Masse No. 2 cn 4e klasse no. 1 en 2, van oordeel, dat de beoordeeling van deze voordracht zonder verdere schriftelijke toelichting niet wel mogelijk is, noodigt B. en W. uit den Raad schriftelijk meerdere inlichtingen te verstrekken, en gaat over tot de orde van den dag. De heer v. Hamel zegt, dat het wel meer is gebeurd in andere gemeenten, dat de raad met aanstonds medegaat. De wet heeft- de gedragslijn niet voorgeschreven hoe de voorlichting moet gegeven wor den. De voordracht is zeer consciëntieus opgemaakt. De schoolopziener heeft inlich tingen ingewonnen, met de wethouders beraadslaagd. Ook bij het benoemen van andere ambtenaren worden niet alle in lichtingen ter visie gelegd. Van de andere zijde is spreker gaarne bereid eenige in lichtingen te geven. De motie als zoodanig moet spreker bestrijden, omdat de keuze niet lichtvaardig is geweest; alle personen op de voordracht kunnen in aanmerking komen. Spreker is van oordeel dat de heer Fokker te ver is gegaan met te beweren dat het onderzoek niet consciëntieus is ge weest. De heer Bosch zegt, dat de motie niet anders vraagt als inlichting. Er is geen sprake van, dat het onderzoek niet con sciëntieus is geweest. De raad heeft het recht te mogen weten welke de redenen van deze voordracht zijn geweest. Spreker komt op tegen de bewering van den heer v. Hamel. Wij gaan niet in tegen de wet telijke voorschriften. Spr. kan de verant woordelijkheid niet dragen. De heer Sytsma zegt, dat de wet geen inlichtingen verbiedt en sluit zich aan bij den heer Bosch. Spreker is er zeker van dat na deze menschen ook Leidsche onderwijzers op de voordracht Hadden kunnen staan. Spreker begrijpt niet waar om de heer v. Hamel boos wordt, er za' altijd wel meeningsverschil zijn. Spreker stelt voor de benoemingen op te bergen en de noodige inlichtingen te geven. De heer Fokker zegt, dat als b' waar is, dat iemand die boos wordt onge lijk heeft, wethouder v.- Hamel ongelijk heeft. Het gaat niet om personen, het gaat om het onderwijs. Spreker verwijt B. en W. niets, hij hoopt dan ook dat de wethou der zijn woord zal terugnemen. Wij vra gen enkel voorlichting of wij met de voor dracht mede kunnen gaan. Spreker hoopt dat de inlichtingen van die aard zijn, dat hij de voordracht zal kunnen volgen. De heer Vergouwen is ook van meening, dat ook inlichtingen moeten verstrekt worden. Spreker is tegen de mo tie omdat die niets uit zal halen. Met een geheime zitting zijn wij er af. Da heer P e r a vindt ook de aanbieding zooals zij gedaan is een teleurstelling. Van deskundige zijde weet spreker, dat de aanbevolen personen vertrouwen verdie nen, daarom is hij tegen de motie. De heer v. Hamel bespreekt nader hetgeen hij gesproken heeft. Hij heeft, den indruk gekregen uit het eerst gesorokene van den heer Fokker, dat deze verwij tin- gein deed aan de school autoritei-ten. Uit de tweede rede van den lieer Fokner heeft hij een anderen indruk gekregen en in zooverre kan hij zijn woorden terugne men. De motie wordt verworden met 18--12 stemmen, die van de heeren Botermans, Briët, Fokker, v. Gruting, v. d. Pot, A. Mulder, P. J. Mulder, Sytsma, v. Tol, Zwiers, Bosch, v. d. Eist. De benoeming werd aangehouden tot een geheime vergadering aan het einde der zitting. 8 tads-Vroed vrouw. Voor den tijd van drie jaren wordt mej. M. v. d. HoevenFraai wederom besten digd in hare betrekking van Stadsvroed- vrouw. Wijziging Begrooting 1915 en 1914. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten tot wijziging van de b6g.rooting dienst 1915. En wel den post Volgn. 234 „Kosten van het maken eener nieuwe zwem inrichting in het Rijn-Schiekanaal", te verhoogen met f 11600. als nieuwen po9t toe te voegen: Volgn. 237 „Deelneming in de N. V. Gemeente lijke Credietbank te "s-Gravenhage" groot f3000. Volgn. 59. „Geldleening ter voorziening in de kosten van buitengewone werken" te verhoogen met f 14,600. Bij de begrotingswijziging dienst 1914 stellen B. en W. den Raad voor, om ver schillende posten betreffende uitgaven te verhoogen met f 8259.79. De uitgaven kun nen worden gevonden door verhooging van eenige ontvangpos-ten, terwijl wordt voorgesteld als Volgn. 62d. aan de begroo ting voor 1914- een nieuwe póst toe te voe gen, luidende „Andere buitengewone ont vangsten oiiet tot de vorenstaande behoo- rende" groot f 800,ten behoeve van de boeking der door de Holl. Electr. Spoor weg Mij gestorte eom van f 800.voor de overneming in beheer en onderhoud bij de gemeente van de Kooilaan. De voorstellen worden aangenomen. Schoolkinder voeding. In behandeling komt heit verzoek van de vereeniging „Schoolkindervoeding" om veriiooging van de haar voor 1915 toege kende subsidie. B. en W. geven den raad in overweging volgn. 169 der begroeting van 1915 te ver hoogen met f 1500 en in verband daarmede volgn. 226a. uitgaven tengevolge van de mobilisatie van het leger en van de daar mede samenhangende buitengewone om standigheden met gelijk bedrag te verla gen. De heer Briët heeft met verwondering bet verzoek gezien. Particulieren schijnen minder bij te dragen in de buitengewone omstandigheden. Spreker is echter van meening, dait juist door verschillende bij dragen, o. a. van militaire zijde, minder kinderen verwacht hadden kunnen worden. De vereeniging is misschien te vrijgevig; een nauwkeurig onderzoek zou daarom gewenscht zijn. De heer De Boer zegt, dat het heel moeilijk is uit te maken welk kind wel, welk kind niet. in aanmerking komt. De heer Vergouwen zegt, dat ver- schallende gezinnen profiteered van de mi litaire voeding. De kinderen uit die ge zinnen krijgen bovendien voedsel van „Schoolkindervoeding". Deze vereeniging moet contact zoeken met Armenzorg. De heer Sytsma zegt, dat. de heer Briët persoonlijk geen onderzoek kan heb1 ben ingesteld. Er zijn ook fatsoenlijke ar beiders, die het dezen winter schraal heb ben. Het bestuur onderzoekt terdege, ook de h-oofden van de scholen weten liet. Spreker raadt den heer Briët aan een be ter. onderzoek in te stellen. De heer Briët zegt, dat men in een lokaal geen inzicht kan. krijgen. In zoo verre is juist de opmerking van den heer Sytsma oppervlakkig. Het hoofd der school kan moeilijk beoordeelen hoe het in de verschillende scholen gesteld is. Het onderzoek moet verder gedaan wor den. Kinderen van betere arbeiders moe ten daar niet komen. Op een andere wijze moet daarin worden voorzien. De heer De Boer zet nogmaals uiteen dat het zoo moeilijk is een regel te treffen. Het voorstel wordt aangenomen. (De vergadering duurt vojrt.) RECHTZAKEN. Onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde. Door het Haarlemsche kantongerecht werd gisteren tegen den 26-jarigen Willem Zwaab van Amsterdam, wegens het onbevoegd uit oefenen van de tandheelkunde op 19 en 20 Januari jl te Haarlem, geëischt twee geldboe ten van f 300 of tweemaal 20 dagen hechtenis. Reclitskarakter van het Weduwen- en TVeezenfonds van de Landmacht. Door mr. M. H. F a-tog, advocaat tcBer- gen-op-Zoom, is gisteren voor de Haagsche Rechtbank gepleit voor een officier die bij het aangaan van zijn tweede huwelijk gewei gerd had de verklaring van deelgenootschap in het weduwen- en weezenfonds voor de landmacht te teekenen, maar wien toch de contributie als zoodanig was afgehouden van zijn traktement, weshalve hij thans den Staat aansprak voor restitutie der onrechtmatig gekorte gelden. Aangezien tal van officieren meenen dat het fonds, in vergelijking van een levensver zekering, veel te duur is, achtte pleiter de beslissing van het hoogste belang. Mr. J. R. Thorbecke trad voor den Staat op. Na re- en dupliek werd de conclusie O. M. bepaald op 9 Maart. Brandstichting te Nieuw-Vennep. Voor het hof te Amsterdam heeft giste ren in hooger beroep te-recht gestaan een kruidenier, die thans te Helden gehuis vest is, doch voordien te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) woonde, waar hij in den nacht van 28 op 29 Januari 1914 brand had gesticht in zijn woning. Te dier zake is hij door de Haarlemsche rechtbank op 10 December veroordeeld tot l1/» jaar ge vangenisstraf, nadat 6 jaar was geëischt. Evenals vóór de rechtbank, ontkende bekl. In den bewusten nacht is vijfmalen brand geweest. Bekl. was ten laste gelegd den laatsten brand te hebben aangesto ken. Twee getuigen verklaarden, dat zij ge tuige vóór den brand het huis hadden zien binnengaan en met een voorwerp, dat op een petroleumkannetje geleek, er weer uit hadden zien komen. Aan een ander getuige had bekl. kort voor den brand vertelt, dat het hem slecht ging in zaken. Bekl. had een hypotheek op zijn huis en de woning was verzekerd voor f 2000. Kort vdor den brand had hij de assurantie voor den winkelvoorraad verhoogd tot f750. Toen. de eerste brand uitbrak was bekl. bij een kennis aan het kaarten en hoorde daar van het ongeval. Zijn vrouw en kin deren waren in het huis. Bekl geloefde, dat aile brandjes, met uitzondering van het eerste waren aangestoken, echter niet door hem. Bij het onderzoek in het huis was in de bedstee een petroleumkannetje g<*vonden. Bekl. wist niet, hoe dat daar kwam. Een onbezoldigd rijksveldwachter ver klaarde, dat één van de getuigen, die bekl. het huis in en uit hadden zien gaan, zeer onbetrouwbaar was en bovendien een concurrentiehaat had tegen bekl. Eenige dagen na den brand had die getuige tot den veldwachter gezegd: „Al kost het me f 100, hij moet de kast in." Van bekl. wist de veldwachter niets kwaads te zeggen. De procureur-generaal, mr. Van der Feltz, achtte ten laste gelegde bewezen. De eerste kleine brand heeft bij bekl. het ver langen opgewekt een grooten brand te krijgen, waardoor hij schadevergoeding zou krijgen. Daarom heeft hij de boel aan gestoken. Spreker eischte een gevangen is- straf van drie jaren met bevel tot inhech tenisneming bij de einduitspraak. De verdediger mr. Monnig, voerde aan, dat de getuigen niet betrouwbaar waren en bekl. in het'ongeluk wilden storten. He-t was niet waar, dat bekl. in financieele moeilijkheden verkeerde. Spr. concludeer de tot vrijspraak. Aanvaring Noordwijkerbrug. In de zaak betreffende de aanvaring aan den Noordwijkerbrug door een Katwijker logger, oordeelde de rechtbank heden de be slissing over de vraag, wie de schuld draagt van het ongeval afhankelijk van de quaestie of in dit geval het een eisch van voorzichtig heid en goede zeemanschap was voor de be manning van den logger om kurken zakken aan te wenden, dan wel, of een dergelijke maatregel bij de gesteldheid van den brug toch geen succes zou hebben gehad. Tot dat doel werd een aantal deskundigen benoemd om de rechtbank op dit punt voor te lichten. Faillissementen. Geëindigd: N. V. Beverwijksche Gartnervereeniging, te BeverwijkW. F. H. Schaefers, te Amsterdam Mej. A. M. Appel, te 's-Gravenhage. Uitgesproken: N. V. Chocolade- en Suikerfabriek Het Vinkje ie Amsterdam; cur. mr. V. G. A. Boll. K. W. de Wit, mr. smid te Rotterdam cur. mr. H. H. de Har tog. Opgeheven: Wegens gebrek aan actief van L. Visch- schraper te Amsterdamcur. mr. K. Jansma. F. van Monsjou te Amsterdam; cur. mr. G. Seret; R. G. Steitner, handelende ondei den naam of firma Steitner en Co., meubelfabri kant te Amsterdam; cur. mr. C. H. Kuhn. Laatste berichten. LEIDEN. Filmcommissie. Dezer dagen hebben wij vermeld, de samenstelling der Film commissie bedoeld bij art. 2 der verord. betreffende het toelaten van kinderen tot lichtbeeldenvertooningen. Als lid der com missie werd in dat bericht genoemd mr. A. Tepe, ondervoorzitter van het bureau der K. S. A. Deze vermelding is onjuist. Mr. Tepe heeft op een tot hem gericht ver zoek om in genoemde commissie zitting te nemen bedankt. Lichting 1916 en ontslagen lichtingen. De gister bedoelde wefsontwerpen betref fende het eventueel vervroegd onder de wa penen roepen van de miliciens der lichting 1916 enz. zijn reeds bij den Raad van State aanhangig gemaakt. De H. T. M. Gisterenavond en in den afgeloopen nacht vergaderde in het gebouw van den R. K. Voiksbond het personeel der Haagsche Tram weg Maatschappij aangesloten bij den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël. In de nachtvergadering was de Eerw. heer Adviseur Rector Möller aanwezig. Nadat men had betoogd dat het nieuwe arbeidsreglement voor het H. T. M.-personcel niet bracht wat men had mogen verwachten, en dat het noodzakelijk was den strijd voor verbetering onvermoeid voort te zetten werd eene motie aangenomen van gelijken inhoud als die welke Dinsdagavond j.l. werd aange nomen in de vergadering vanwege de Afd. Den Haag van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Een Schokker gestrand. Gisteravond is ter hoogte van het Verver- schingskanaal bij Scheveningen gestrand de Schokker S. C. H. 42, (eigenaar en schipper Toet) de bemanning werd gered doch het schip, een oud vaartuigje, zal vermoedelijk verloren zijn. Het was hedenochtend nog niet vlot gekomen. Crediet voor den middenstand. Naar wij vernemen is van het door den gemeenteraad van 's Gravenhage beschikbaar gestelde crediet van f 25.000 voor voorsehotten te verleenen aan den handeldrijvenden kleinen middenstand, die door de crisis in zaken wordt getroffen, reeds een vrij groot bedrag uitgekeerd. De regeling dezer aangelegenheid is in handen gesteld van de Eerste Haagsche hulpbank met winstuitkeering aan de Laan 33, welke haar bemiddeling, zooals gemeld, geheel belangloos verleend. Vermelding verdient, dat de aflossing der voorschotten regelmatig plaats heeft. Vleeschkeuring bij uitvoer. Zooals bekend is, mag voortaan naar. het buitenland geen vleesch worden uitge voerd,, dat niet van te voren is gekeurd en van de vereischte keuringsmerken is voor zien. Met ingang van 1 Maart 1915 is in- tusschen ontheffing van dit verbod ver leend ten aanzien van de keuring van worst, gerookte en gezouten achterham men, gezouten varkenskoppen en -pooten, gerookt rundvleesch, zooals dit in den handel wordt gebracht onder den vorm van Hamburger rib, muis, spier, botje, bil en bovenbil, alsmede geconserveerd vleesch in bussen, potten en glazen met een inhoud van ten hoogste 3 K.G. Tweede Kamer. Men seini ons: Voortgegaan wordt met 4* behandeling van het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrootmg 1914 (economische maar regelen). De heer Smeenge vervolgt zijn rede. Hij vreeet dat gebrek aan veevoeder vermindering van li-ed. slachten van var kens en dringt er op aau dat de regecring alles in het werk zal stelteai om zooveel mogelijk maïs in te voeren. Hij wenscht een uitvoerverbod van varkensvleeech. Als tengevolge daarvan de fokkerij mocht drei gen te wo-rden stopgezet, zou een fok premie worden ingesteld. De heer Teenstra klaagt dat de regeering te spaarzaam is met haar mededeeling en en te veel raad pleegt met den handel en te weinig met den landbouw. De duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 24 Februari. De stoomschepen Rio Parana, met bestemming naar Porto Ferrajo (Elba) en Harpalion, op weg naar Newport News, zijn getorpedeerd en gezon ken bij Beachy Head. De bemanningen zijn gered met uitzon dering van drie Chineezen aan boord van de Harpalion, die door de ontploffing ge dood werden. LONDEN, 25 Februari. De bemanning van de Oakby zag het spoor van een tor pedo kort voordat zij het schip trof. De ontploffing was geweldig. Stalen balken, weggeslagen platen, luiken vlogen in de lucht. Toch werd niemand gewond. Het schip werd 13 uren gesleept, voordat het^ met het voorschip naar beneden, zonk. 1.' zes mannen, die nog aan boord waren, werden overgenomen. „N. R. Crt." Stoomvaartberichten. Transatlantische Lijnen. Bauka, 22/2 v. Port-Said, Java n. A'dam Bandoeng, 23/2 v. Marseille, Java n. R'dam. Celebes, 23/2 v. Perim, Java n. Amsterdam. Gelria, 23/2 v. Lissabon, A'dam n. B.-Ayres. Gooiland, 23/2 v. Vigo, B.-Ayres n. A'dam. Krakatau, 23/2 v. Ponta Delgrade, Java n. New York. Koningin der Nederlanden, 23/2 te Suez Java n. A'dam. Maartensdijk, p. 22/2 Lizard, Rotterdam n. New York. Madioen, 23/2 v. Port-Said, R'dam n. Java. Noordcrdijk, 24/2 to Rotterdam, v. Bititi- more en Newport News. Oosterdijk, 22/2 v. Newport News, Balti more n. R'dam. Rembrandt, 23/2 te Genua, A'dam n.Java. Roepat, p. 23/2 Ouessant, A'dam n. Java. Termite, p. 23/2 Point de Galle, Java n. Rotterdam. Vondel, p. 23/2 Beachy Head, Java n. A'dam. Merak, st. 23/2 te Montevideo v. R'dam en vertrok n. Bahia Blanca om voor Nederland te laden. Westerdijk, st. 23/2 van Port Talbot naar New York. Marktberichten. DELFT, 25 Februari. Vee. Vette koeien le qual. f250 a 425, dito 2e qual. f150 a 250, kalfkoeien 1 qual. f225 a 380, dito 2e qual. f150 a 225; vanrkoeicn le qual. f180 a 295, dito 2e qual. f100 a 180; vette kalveren le qual. f80 a 125, dito 2e qual. f50 a 80, vette schapen le qual. fa dito 2c qual. f a schapen met lammeren le qual. fa dito 2e qual, fa vette lammeren faweilammercn famagere varkens f 16 a 45, Biggen f 5,a 16, nuchtere Kalveren f 5,a 32,Paarden f 50a 260,stieren f af Rundvleesch f 1,a 0,90 a 0,80, Vet Kalfs- vleesch fl,20 a 1,10 a 1,scbapenvleosch a c., lamsvleeseh a c., alles per kilo. Aanvoer 236 Runderen; 7Paarden; 11 vette Kalveren; 321 magere Kalveren; 68 Schapen of Lammeren, 232 Varkens; 317 Biggen; 10 Geiten of Bokken. Graan. Rogge fit Tarwe f 17,50 a 18,25, Chevaliergerst f aWinter Gerst f 14,a 14,25, Haver f 14,50 a 14,75, Paardenboonen f a Bruine Boonen f i3(a 16,Duivcnboonen f d Groene Erwten f 15,a 15,50, Mixed Mais 12,10 a por 100 kilo, Koolzaad f aper H.L., Lijnkoeken f 16,a 17,-^, Boter f60,— a 71,—.per V., vat van 40 k.g. Aanvoer 68/8 35/16 wegende samen 1710 k.g. PURMEREXD,23 Febr Kaas. Aangevoerd 44 stapels, f 4347 de 50 K.G. Boter. Aangevoerd 701 K.G., fl,701,75 per K.G. Vee. 442 runderen vet vcc, f0,800,94 per K.G.25 paarden35 vette kalveren, f0,951,15 per K.G.1250 nuchtere id., f 1326 per stuk; 572 vette varkens, f0,840,90 per K.G.; 38 magere id. f20—30 per stuk; 181 biggen, f915 per stuk; 1179 schapen en lammeren. SNEEK, 23 Febr. Boter. Aangevoerd 2/8 y Prijs le keur f56. Fabrieksaanvoeren 1/3 en 5/6, f56. Noteering van de commissie der vereenigirg voor boter- en kaashandelaren in Friesland: le soort f56. Vee. Aangevoerd 94 koeien (50 vette), 4 kalveren, 1084 nuchtere, f814, 219 schapen, 2 lammeren, 277 varkens en biggen. Prijzen van vet vee per K.G. Varkens 3640 c.; Biggen voor Londen 2729 c. Handel in melk- en kalfkoeien behoorlijk, in schapen stil, varkens gewild, rest prijs houdend. ZOETERWOUDE, 21 Febr. Eierenveiling 2132 kipeieren I 5.50—f 6.00, 32 eendeieren f 6.10—f 6.35. SCHIEDAM, 24 Febr. Moutwijn f19,Je never f 23,Commissie f 18.3/.,. Stemming prijsh. Spoeling f2,10, Graanspiritus f23,72. 24,Melasse Spiritus f20,Vzf21,Ruwe Spiritus f12,1/*12,V2 Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 25 Februari 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.8 Vlissingen. Laagste barometerstand 758.1 Memel. Verwachting tot den avond van 26 Febr. Matige tot zwakke, noordelijke tot noordwes telijke later wellicht krimpende cn toenemende wind, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag, mogelyk nachtvorst, iets zaoliter overdag.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3