ALBERT RIEL öên mijner koeriers, eerst heden de bijzon derheden kan publiceeren. Duitsche vliegeniers waren opgestegen, waarschijnlijk uit het vliegkamp, dat inge richt is op de terreinen van 't „Oud slot van Vlaanderen", hetwelk op een afstand van een viertal K.M. langs den weg van Thouront naar Ostende gelegen is. Of er verraad is gepleegd, of dat de Duitschers zich reeds eerder te dikwijls hadden bloot gegeven door op hetzelfde uur dezelfde route te volgen, weet ik niet. Doch klaar blijkelijk hadden aan gene zijde der vuur linie Engelsche vliegeniers de opstijging, die wederom in den laten avond geschied de, afgewacht Aan een der Engelschen gelukte het toen door een snelle opstijging een onverhoedschen aanval, waarbij ook bommen werden gebruikt, tegen de Duit schers te richten. Twee Duitsche machines werden geheel vernield, van een derde bra ken de beide vleugels, en zeven Duitsche officieren verloren bij dezen aanval het le ven. Op het kerkhof te Chistelles zijn de lijken ter aarde besteld. Vliegraid boven Engeland. Een bericht uit Colchester meldt, dat gistermiddag ze ven Dujtsche vliegtuigen boven Maplin Sands zijn gezien, gaande in N.-Westelijke richting. Een afschrikkend voorbeeld. De Keul- sche Kamer van Strafzaken heeft den groentenhundelaar Peter Beurner en den slotenmaker Josef Beumer elk tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, omdat zij in het gebouw der Keulsche Vrouwenvereeniging hadden ingebroken en daar voor een waar de van 800 Mk. aan liefdegiften voor den oorlog hadden trachten te stelen. De uitvinder van de duikboot. Heden is het 100 jaar geleden, dat de Amerikaan- sche ingenieur Fulton, die in het jaar 1803 de eerste was, die een stoomboot op de Sei ne in bedrijf nam, overleed. Zijn uitvinding bood hij, zonder succes, aan Napoleon te koop aan, voor diens oorlogen tegen Enge land. Evenmin succes had hij met zijn uit vindingen van den torpedo en de duikboot. Zoowel in Amerika als in Engeland zag men niet de draagwijdte van dit nieuwe oorlogs wapen in en verleende den uitvinder dan ook niot den noodigen steun. De Vastenbrief van Mgr. Heylen verbo den? Het telegraaf-agentschap Stefani seinde d.d. 19 Febr. uit Le Havre aau de „Osservatore Romano": Een heden ontvan gen telegram bericht, dat de Duitsche mi litaire overheid een nieuwen aanslag heeft gericht tegen de rechten van den H. Stoel door het verbod, om het herderlijk schrij ven voor te lezen, ter gelegenheid van de veertigdaagsche vasten uitgevaardigd door Mgr. lleylon, Bisschop van Namen, waar in deze had uitgeweid over een gedeelte der vervolging, waarvan de geestelijkheid in zijn bisdom het slachtoffer is geweest. De Deensche scheepvaart. Volgens een telegram uit Kopenhagen aan de „Köln. Ztg." is de Deensche scheepvaart naar En geland bijna weer normaal. De Britsche luchtraid. Officieel wordt uit Londen gemeld: Drie Britsche vliegtui gen worden vermist sinds de raid bij Oostende. Nederland en de Oorlog. Legerversterking. In de atmosfeer van spanning wt arm we leven, heeft het bericht van gisteren, dat het bij de Regeering een punt van overweging uitmaakt wetsontwerpen in te dienen om zoo noodig, de miliciens van de lichting 1916 vervroegd onder de wa pens te roepen en de mogelijkheid te ope nen over eenige reeds ontslagen lichtingen van den landstorm te beschikken, begrij pelijkerwijs ongerustheid gewekt. Wij kunnen verzekeren, aldus de „N. Crt.", dat daartoe in den inhoud van het bericht geen reden is gelegen. Volgens de Militie-wet zou de lichting 1916 eerst in Januari van dat jaar wuinen worden opgeroepen. Naar mate men vor dert inet de opleiding en vorming van nieuw kader, neemt echter de gelegenheid toe om meerdere manschappen'te oefenen n aldus de sterkte van het actieve kger te vergrooten. Hoe eerder van deze gelegen heid gebruik gemaakt wordt, des te beter; aldus zal do weerkracht van het land ver sterkt worden, terwijl het oorlogsgevaar nog aanwezig as. De Regeering zal, door daartoe de noodige etappen te doen, in overeenstemming handelen met den aan drang die zich van verschillende zijden in het land openbaart om zich niet te bepa len tot het oefenen en volmaken van de op dit oogenblik, onder de wapens zijnde legermacht, maar om deze voorzoover en zoo spoedig als mogelijk blijkt, ook in aan tal te doen toenemen. Hoewel -alles in'dezen natuurlijk ai- hangt van den loop der oorlogsgebeurte nissen in Europa, waaromtrent van te voren niets te zeggen valt, zou een gun stig gevolg van vervroegde oefening en vermeerdering van'he/t aantal weerbare mannen tevens kunnen zijn, dat dienten gevolge op ruimer schaal verloven aan de reeds langen tijd onder de wapens zijn de oudere lichtingen zouden kunnen ver leend worden. Hoofddoel van de rrvroeg- de oproeping zou echter de vermeerdering der actieve tegersteïkte zijn. Met de wijziging van de Landstormwet zou eveneens slechts bedoeld worden de beschikking, voor geval van nood, te er langen over geoefende manschappen die volgens de bestaande bepalingen niet meer onder de wapens te roepen zouden zijn. In ge enen deele valt aan het bericht de boteekenis te hechten als zou de kans voor ons land om in den oorlog betrokken te worden, in de laatste dagen belangrijk zijn toegenomen of een bijzondere reden bestaan om deze voor het oogenblik draa ft eai der te achten dan zij onder de omstan digheden van de laatste maanden ia en nog altijd blijft. Het bericht, schijnbaar alarmeerend, ia dus inderdaad ooaet onrustbarend. In ver band daarmee veroorloven wij Ons de op merking, dat het overweging zou verdie nen bij de openbaarmaking van zulke be richten, blijkbaar van officieuse herkomst, meer rekening te houden met den toestand waarin vele gemoederen in dezen tijd nu eenmaal verkeeren. Een korte verklaring van de bedoeling van dergelijke maatre gelen, -tegelijk met het bericht gegeven, zou voldoende zijn om allerlei beangsti gende en fantastische gevolgtrekkingen onder het publiek te voorkomen. Van de pers wordt terecht verlangd dat zij alle alarm vermijde; van regeeringsberichten mag voor het minst worden verwacht, dat zij er, zonder grond, geen aanleiding toe geven. Molestverzekering. Een w. o. is ingediend houdende mach tiging tot het aangaan van verzekerings overeenkomsten tegen het gevaar van molest, in verband met den tegenwoordi- gen oorlogstoestand. Het w. o. bevat de volgende artikelen: Art. 1. Onze Minister van «Landbouw, Nijverheid en Handel wordt gemachtigd voor den Staat der Nederlanden als ver zekeraar verzekeringsovereenkomsten aan te gaan tegen het gevaar van molest in verband met den tegenwoordigen oorlogs toestand, en wel ten aanzien van casco verzekering met de eigenaars der schepen, mits Nederlandsche of Nederlandsche ven nootschappen, en ten aanzien van goede ren veiv.eke ring met Nederlandsche be- langhebbenden. Art. 2. Deze wet treedt in werking op den dag harer afkondiging. Art. 3. Deze wet kan worden aange haald onder den naam: „Oorlogsmolest- verzekeringswet 1915." De Memorie van Toelichting luidt: De groote gevaren, die uit het tegen woordige stadium van den oorlogstoe stand voor de scheepvaart voortvloeien, eischen van de Nederlandsche Regeering om bijzondere maatregelen te nemen ten aanzien van de zeescheepvaart, voor zoo veel betreft de verzekering van de schepen en van de daarmede te vervoeren goede ren. Het behoeft nauwelijks betoog, dat on der de tegenwoordige omstandigheden de risico's ter zake van oorlogsmolest buiten gewoon moeilijk en niet dan tegen zeer hooge premiën bij de particuliere verzeke ringsmaatschappijen zouden zijn te dek ken. Daarom acht de Regeering het wensche- lijjj, deze zaak zelf in handen te kunnen jiemen en de gelegenheid tot verzekering voor dit bijzonder molestrisico open te kunnen stellen, voor zooveel betreft de casco-ver zekering voor Nederlandsche ree- ders, en voor zooveel betreft de goederen verzekering voor alle Nederlandsche be langhebbenden. Het passagiervervoer naar Engeland. Naar de Tel. verneemt, zullen de passagiers schepen van de Zeeland en de Batavier den f;ewonen dienst op Engeland hervatten, zoodra iet wetsontwerp over de verzekering van last en lading aangenomen zal zijn. Koperafval voor Duitse hl and. Ambtenaren van belasting en politie wisten .sedert eenigen tijd, dat er koper- afval frauduleus uit ons land uitgevoerd •werd naar Duatschland. Deze uitvoer is, zooals men. weet, verboden. Het werd daarbij -ruchtbaar, dat deze smokkelwaar verborgen zou worden onder de buikdel- ling van schepen. Vóór zij verder ter la ding aankwamen, zou de ruimte tusschen vloer en huid reeds volgeladen zijn met koper-afva.1. De inspecteur der belastingen te Vlaar- dingen meende zoo'n geval op het spoor te zijn. Hij waarschuwde de Rotterdam- ■sche justitie en politie. De inspecteurs der rivierpolitie -gingen op onderzoek uit en aan d<e Vondelingenplaat vonden zij de rijnaak „Hanna" geladen met phosphaat. Op deze plaat toch bevindt zich de Super- phosphaatfabriek „Holland". Belasting ambten aren hadden uit ruim XII het phosphaat -reeds in een lichter la ten overhalen. De heeren der politie lieten een plank uitbreken en in de groote ruim te tusschen de spanten en den vloer von den zij een aanzienlijke hoeveelheid koper- afval liggen. Een 'ton (1000 K.G.) daarvan werd op de politieboot meegenomen. Hier onder waren een duizendtal Fransche ko gels. En aan boord werden aangehouden de eigenaar van het schip, Duitscher van geboorte, doch hier te lande genaturali seerd, en de Nederlandsche schipper H. Meinen. De „Hanna" is door de politie naar de Waalhaven gesleept, waar de twaalf rui men ten volle moeten worden gelost om het verborgen koper in beslag te nemen. Deze aak had de heer Welkerling ver huurd aan den heer Van Driel, die van de zaak niets afwist, en 't schip onderver huurd had aan de phosphaatfabriek. Er zijn ook nog bussen benzine in verstopt, waarvan de uitvoer eveneens verboden is. Inmiddels vernamen belasting en politie dat sedert eenigen tijd in Krimpen de rijnaak „Elize" lag, die nu en dan ook bezoeken kreeg van motorbooten. Juist toen daar Dinsdagnacht de sleepboot voor gespannen werd, nam de rivierpolitie met haar eigen boot de karwei over en sleepte de „Elize" naar de Parkhaven. Hierin wa ren vrijwel op dezelfde wijze niet minder dan 40 k 50,000 kilo koper verstopt, met nog enkele vaten vol, die nog niet ter ver werking onder vloer en wanden stukgesla gen waren. In den voorraad koper vond men stuk ken van stoomketels, koperveiilsel, schaaf sel, rollen draad, thieecomforen, ouofe theeketels, kookpannen, slakken, en tal van afblaospijpen, die zoo vaak van de schepen gestolen worden, een enkele met den kam er nog op. Uitvoer van vleesch waren. Naar men verneemt zal betreffende den uitvoer van vleeschwaren een gunstige bepaling te wachten zijn ten aanzien van worst, gerookte hammem, rookvleesch en vleeschwaren in bussen en potton.. Aardappelen. Uit het van regeeringswege ingesteld onderzoek bleek, dat de gezamelijke land bouwers in-de Hoeksche Waard nog 140.000 H. L. aardappelen in voorraad hebben. r* Kaas. IS aar wij vernemen, zullen de maximum- kaasprijzen hoogstwaarschijnlijk voor de maand Maart worden vastgesteld zooals zij voor de maand Februari golden. Het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van boter en kaas heeft aan de kaas handelaren, die recht hebben van uitvoer, toegestaan om van hun volvette Goudsche kaas of hun Goudsche kaas met 40 pCt. vet in de droge stof en hun Edammer kaas met minstens 40 pCt. vet in de droge stof, welke zij verplicht zijn in voorraad te houden, 25 pCt. te verkoopen, zoodat op het oogenblik de voorraad kaas, die zij na de inventari satie in October moesten vasthouden, met 1/4 is verminderd. Deze toestemming is niet verleend voor kaassoorten met een geringer vetgehalte in de droge stof dan de hierboven aange- gevene. Prijsbepaling van brood en verdere levensmidde len alsmede van fourage. In verhand met art. 46 van het regle ment. op die militaire magazijnen zijn de prijzen der levensmiddelen welke aan de militairen worden verstrekt als volgt vast gesteld. Bruine boonen per H.L. 15.75 Witte boonen 18.90 Kapucijners 18.90 Groene erwten 16.17 Rijst (soep) K.G. 0.17 Rijst (middagmaal) 0.18 Gort. 0.19 Margarine 0.82 Koffie 0.96% Gerookt Spek 0.94% Pefceilspek 0.92% Kaas (vette) 0.84 Kaas (magere) 0.73% Zout 0.07 Tarwemeel 0.16% Verduurzaamde levensmiddelen: Vleesch (gehakt) p. bus v. 1 K.G. 2.41% Gehakt p. bus v. 0,2 K.G. 0.63 Soep p. bus v. 3 Liter 2.10 Volksspijs p. bus v. 3 Liter 1.05 Beschuit per K.G. 0.41 Fourage: Hooi per K.G. 0.05% Stroo 0 03 Haver per K.G. 0.14 7/10 Geplette Gerst per K.G. 0.12% Gebroken Maïs 0.12% De nieuwe Burgemeester van Amsterdam. Naar wij uit goede bron vernemen zou eerstdaags de benoeming te verwachten zijn van den heer J. W. C. Teilegen, di recteur van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht, tot burgemeester van Amsterdam. De heer Teilegen werd den 21en De cember 1900 benoemd tot directeur van het gemeentelijk bouw- en woningtoe zicht. Tevoren was hij directeur der ge meentewerken te Arnhem. Hij maakt deel uit van den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank. Een werkzaam aandeel heeft hij geno men in de maatregelen ten behoeve van de bouwbedrijven tijdens den oorlogstoe stand, alsmede in hetgeen hier ter stedp is gedaan voor de Belgische uitgeweke nen. De heer Tellegen behoort tot de vrij zinnig-democratische partij. Hij is 55 jaar oud. De Delftsche studentensociëteit. De D. Ct. meldt, dat door mr. W. van der Chijs het faillissement te Delft is aan gevraagd van de studentensociëteit Phoenix". Het passief bedraagt ruïln f 20.000. Het Haagsche Bosch. Aan de Tweede Kamer der Staten Gene raal is het volgend adres gezonden: „Het bestuur van den Bond Heemschut toit behoud der schoonheid van Nederland heeft kennis genomen van het ontwerp van wet, hetwelk beoogt, als werkver schaffing, wegen voor snel verkeer door het Haagsche Bosch te doen aanleggen. Daar werden deze wegen gemaakt, vele zware boomen zouden moeten vallen en het Haagsche Bosch, nu een zoo fraai ge heel in vier kleine deelen zou worden ge scheiden zoo zou, werd dit ontwerp wet, aan de schoonheid der omgeving van 's-Gravenhage onherstelbare schade wor den toegebracht. Met den meesten aandrang verzoekt daarom het 'bdstuur voomoepid u, die schade te voorkomen, door aan bedoeld ontwerp van wet uwe goedkeuring te onthouden." Tabaksbelasting. Het bestuur der Vereeniging van Tabaks fabrikanten in Nederland heeft aan de Staatscommissie tot Advies inzake Tabaks belasting bericht, dat in hare den 16den dezer gehouden algemeene vergadering de vereeniging de mogelijkheid tot heffing van eene belasting op tabaksfabrikaten onder de oogen heeft gezien, en met algemeene stemmen besloten heeft: De vergadering spreekt als hare overtui ging uit, dat eene belasting op tabaksfabri katen niet te heffen is zonder aanmerke lijke 6chade en belemmering van het be drijf, terwijl geen heffing denkbaar is, die niet aan velen hun middel van bestaan zal ontnemen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Geldleening ten name en ten laste van Ned.-lndië. Een wetsontwerp is ingediend strekken de om ten name en ten laste van Ned.- Inddë een geldleening aan te gaan tot een bedrag van twee en zestig en een half mfl- jdoen guild en Ned.-Ind. courant tegen een rente van 5 ten honderd 's jaars. Uit de gunstige uitkomst van de inschrij ving op de leening van f 275 millioen en de daaruit gebleken bereidwilligheid om gelden ten behoeve van het moederland beschikbaar te stellen, meende de regee- ripg te mogen afleiden dat ook ten be hoeve van Ned.-lndië niet tevergeefs een beroep op de geldmarkt zou worden ge daan, mits bij de desbetreffende voorwaar den rekening werd gehouden met het ver schil dat ten deze geacht moet worden te bestaan tusschen een Staat met een gevestigd krediet en een kSlonie^ welke voor de eerste maal ten eigen name een leening aangaat. Te meer vertrouwde zij dat vertrouwen te mogen koesteren, om dat, mocht worden aangenomen dat de personen en lichamen, die bij een goeden gang van zaken in Ned.-Indic in het bij zonder belang hebben, bereid zouden wor den bevonden het welslagen der leening te bevorderen en in het algemeen op deel neming door de ingezetenen der kolonie zou mogen worden gerekend. De minister van Kodoniën is niet tot het aanhangig maken van dit wetsvoorstel overgegaan, vóórdat hij overleg gepleegd had met personen, bij wie hij niet alleen belangstelling en medewerking mocht ver wachten, doch hij wie hij tevens een zoo danige kennis van Indische toestanden zou aantreffen, dat hun voorlichting hem van groot nut zou zijn. •Na het met hen gepleegd overleg vindt hij vrijhead voor te stellen een leening ten name en ten laste van Ned.-lndië aan te gaan. Bij de bepaling van het bedrag dier lee ning is hij te rade gegaan met het belóóp der vlottende schuld van Ned.-lndië aah de rijkskas. Hoewel het totaal van Indie s vlottende schuld met inbegrip van .le gel den die in Indië zelf op schatkistbiljetten en op tin zijn opgenomen, de f 100 millioen nadert, kwam het hem aangewezen a oor om, ter bevordering van het welslagen dezer eerste Indische leening, niet op eens dat geheele bedrag aan te vragen, doch zich te beperken tot de som der vlottende schuld in Nederland. Hij mag verwachten dat de leening, aldus beperkt, met goeden uitslag zal worden bekroond. Het ligt in de bedoeling te trachten de leening tegelijkertijd in Nederland en in Ned.-lndië te plaatsen. In dit verband kan de minister tot zijn voldoening mededee- len, dat de Nederlandsche Bank zich be-* reid verklaard heeft de obligatiën van de eerste inschrijvers in Nederland geduren de twee jaren te heieenen met een surplus van 10 pCt. en -tot een rente, gelijksta n-le met die, waartoe de 5 pCt. Nederlands :he Staatsobligatiën 1914 door haar worden beleend, terwijl de Javasche Bank In In dië, ook gedurende twee jaren, de schuld bewijzen dn beleening wil nemen met een surplus van 5 pGt. en tot een rente van voorloopig 4j/2 pCt. 's jaars. De voorwaarden, waaronder de leening zal worden gesloten, te weten: een «mie van 5 ten honderd, een aflossingsterm'jn van 25 jaren, in dien zin dat telken jare een der 25 seriën, waarin de schoi.1 he .vij zen zullen zijn verdeeld, uitloot en het be ding dat vóór 1 April 1925 geen conversie of versterkte aflossing zal plaats 11 bben, zullen ongetwijfeld medewerken tot een gunstig verloop van de leening. Om de deelneming aantrekkelijk te ma ken zal voorts nog zooveel mogelijk bevor derd worden dat de inschrijvers hun in schrijvingen over verschillende seriën kun nen verdeelen, zoodat de kansen van uit loting worden vergroot. Indien de leaning wordt volteekend, zal voot rente dn het loopende jaar f 1,562,500 benoodigd zijn, in 1916 daarentegen f 3,062,500 en vervolgens tot 1940 ieder jaar f 125,000 minder. De aflossing vangt in 1916 aan, zoodat de laatste termijn voor rente en aflossing te zamen f 2,562,500, in 1940 verschuldigd zal zijn. In verband met een en ander be hoeven voor het loopende jaar nog geen nieuwe middelen te worden aangewezen ter voorziening in de hoogere uitgaven, welke het aangaan dei* leening ten gevolge zal hebben. In hoever versterking van middelen voor volgende jaren noodig zal zijn, kan een onderwerp van overweging uitmaken bij de begrooting voor 1916. Bij den geschetsten gang van zaken was er geen aanleiding en zou de tijd trou wens ook hebben ontbroken voor mede werking van den gouverneur-generaal op den voet van het eerste lid van artikel 14 der Indische Comptabiliteitswet. Daarom wordt de tusschenkomst van den wetgever aanstonds ingeroepen. Intusschen heeft wel gedachtienwisseling met den gouver neur-generaal over de leening plaats ge had en daarbij is gebleken dat de land voogd zich ten volle vereenigt met het denkbeeld om een leening ten laste van Ned.-lndië aan te gaan. Uit Stad en Omgeving. Maximum-prijs van Raapolie. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de maxi mum-prijs voor den verkoop in het klein van Raapolie voor deze gemeente is vast gesteld op f 0.70 per Liter. Debating Club der Hanze. Voor de Debating Club der Midden- standsvereeniging „De Hanze" heeft de heer Th. C. Stijnman gisteravond het onderwerp ingeleid „Kamer van Koop-» handel en Fabrieken". In een degelijk en van studie getuigend betoog heeft spreker het ontstaan, doel en de werking van Kamers van Koophan del en Fabrieken uiteengezet en in 't kort aangetoond hoe die kamers werkten en werken in Frankrijk, Duitschland en Engeland. Wat de kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland betreft deed inleider uitkomen, dat deze noodzakelijk gereorga niseerd moeten worden. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAOAZIJN MARE 36. Er volgde een aangenaam en vruchtbaar debat. Universiteit. Bij beschikkingen van den minister van Binnenland6cht Zaken is, met ingang van 1 Maait, aan A. J. B. Poortman, op zijn verzoek eervol ontslag verleend ah sistent in het ziekenhuis (afdeeling neeskunde) aan de rijksuniversiteit te Lot den, en is, voor het tijdvak van 1 Maart-, 31 December 1915, als zoodanig benoemd A. K. W. Arntzenius, arts, te Leiden. Statuten. De Stct. no. 47 bevat de statuten van „De Indologen-Socïëteit al hier. Personen, die uit Leiden zijn vertrokken. S. D. Tiemstra, Den Haag, v. Merevelt straat 13, 2e étage. Mej. CrispijnKoppers, Helder, bij Van Oerle, Oosterstraat 44. M. H. Tuinder, Texel, hoofd eener school te Oost. Mej. A. de Zwart, Amsterdam, Rusten- burgerstraat 382huis. H. G. Susan, Den Haag, Newtonstr. 531. M. Teljeur, Zoeterwoude, G 126. W. F. Fruin, Den Haag, Willem de Zwijgerlaan 66. D. Teske, Zoeterwoude, H. Rijndijk 193c, C. J. Wielage, Alkmaar, Langesir. A 13, Mej. D. Colpa, Rotterdam, Stieltjes- plein 17. J. L. C. A. M. v. Gulick, Rijswijk (Z.-Il), Prins Hendriklaan 5. Mej. D. v. Westrienen, Zoeterwoude, Haagweg 109 G. Mej. E. C. Schriek, Schoonhoven, KoestrJ M. Schutter, Nijmegen, Molenstr. 19. W Kooreman, Schagen, bij J. Schagen, bakker. Mej. A. v. Grieken, Oegstgeest, Terwee- weg 23. H. J. Ochsendorf, Den Haag, Gasfabriek Loosduinscheweg. Mej. M. de Jonge, Ovezande, bij i ouders. D. M. Koetser, Den Haag, Elandstr. 62. P. Smit, Groningen, Westerbadstr. 38. Mej. J. J. v. d. Ouweelen, Laren (N.-H.) Sanatorium. J. P. Ekker, Den Haag, Jan Pieterz. Coenstraat 16. Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. H. M. C. Kessler, Rapenburg 13. Wed. I. Privé, Doezastraat 18. J. C. van Leeuwen en gez., Volmolen- graoht 11. M. C. Sterk, R. K. Weeshuis St. Jacobs- gracht. J. P. J. G. van Blarkom, le-luit. infante rie, N. Rijn 21. A. Nolles, dienstbode, Oude Singel 142. G. de Vries, sumum. b. d. Ind. P. en T,, Jan van Houtkade 20 A. Mr. W. de Clercq, advocaat en procu reur, Stationsweg 4. A. Vermeulen en gez., Pr. Frederikstr. 2. P. Verkley en gez., los werkman, Wil telaan 24. Wed. J. Kling, Oosterstraat 6. M. J. F. Verberne, buffetjuffrouw, Burg- steeg 14. N. M.- Huijsman, huishoudster, Ouds West 65. J. E. L. Lodewijks, Plantage 14. A. G. Koning, Diaconessenhuis. M. Brinks en gez., goudsmidsknecht, Oude Rijn 27. H. Montagni en gez., soldeerder, Wen nershof 7. A. van der Zaan en gez., arbeider, Pr, Wilhelminastraat 47. E. C. Daamein, Hooge Rijndijk 17. H. Jonkers, dienstbode, Rijnkade 6. BOSKOOP. Statuten. De Stct. no. 47 bevat d» statuten van de vereeniging van leerlin gen en oud-leerlingen der Rijkstuinbouw- winterschool, thans genaamd: „Arbori- cultura". HILLEGOM. Statuten. De Stct. no. 47 bevat de sla- tuten van „De Hanze", R. K. Ver. van den Handeldrijvenden en Industriceleu Middenstand gevestigd alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij resolutie van den minister van Kolo niën is mej A. A. W. Molenaar gesteld beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om daar te lande gedu rende ten minste één jaar werkzaam te wor den gesteld als tijdelijk gouvernemenls- geneeskundige bij de pestbestrijding. LEIDSCHENDAM. De Hanze. Op Vrijdag 26 Februari al bij den heer J. Al te Veur een belangrijk' ledenvergadering plaats hebben van de R& Middenstandsverceniging „De Hanze". NOOTDORP. E.-K. Middenstandsverceniging. In eec propaganda-vergadering einde 1914 alhier go- houden, onder leiding van den Zeereer* heer Pastoor, en waarbij ook optrad de heö Spendel uit Leiden, werd besloten de oprich ting eener afdeeling van de R.-K. Midden- standsvereeniging „Dc Hanze" ernstig 16 overwegen. Nu blijkt, dat het voorloopig be stuur, bestaande uit de heeren J. C. I Coppers, A. A. Groenewegen, L. J. Mooynj** statuten heeft ontworpen en een huishouden)* reglement vastgesteld, welke in zoover noodig de goedkeuring mochten vernemen van oei hoofdbestuur van den boud, alsmede Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, welw laatste tegelijkertijd onzen Zcereerw. bw pastoor A. A. W. Waterreus heeft benoem®

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2