BINNENLAND. KERKNIEUWS. Land en Tuinbouw. Uit Stad en Omgeving. De Koning van Beieren heeft hierna van een bezoek bij den Bisschop afgezien. De vrijheid der Belgische bisschoppen. Een corr. meldt aan de „Tijd": Van de intrekking van het militair verbod, dat aanvankelijk Z. Em. Kardinaal Mercier belette, om met de Bisschoppen der Bel gische kerkprovincie in vrij verkeer te treden, heeft de Aartsbisschop van Meche- len onmiddellijk gebruik gemaakt, om tal van spoedeischende kerkelijke quaesties af te doen, die reeds lang dringende voor ziening vroegen, doch die waren opge houden. Ook heeft Z. Em. Kardinaal Mercier on middellijk de hem herschonken bewegings vrijheid benut, om Mechelen te verlaten en zich over Brussel naar Doornik te be geven. In de Belgische hoofdstad vervoeg de zich bij den Kardinaal Z. Exc. Mgr. Tacci Porcelli, de pauselijke nuntius bij het Belgische Hof, en gezamenlijk reisden zij naar de zetelplaats van wijlen Mgr. Walravens, wiens begrafenis zij bijwoon den. Z. Em. Kardinaal Mercier heeft even eens andere hooge geestelijken van zijn diocees een bezoek gebracht. Uit Rome wordt aan de „Tijd" gemeld: Het is hier niet onbekend gebleven en met voldoening gehoord, dat de gelukkige op lossing in de quaestie der vrijheidsberoo- ving van den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen voor het grootste deel is te dan ken aan de even practische als tactische tusschenkomst van Z. Em. Kardinaal Von Hartmann, Aartsbisschop van Keulen. Deze invloedrijke Duitsche Kerkvorst is het geweest, die op het geschikte oogenbfik den militairen Gouverneur-Generaal te Brussel wist te overtuigen, dat de uiterste maatregelen tegen den Belgischen Primaat in niemands belang zouden wezen. En dank aan zijn wijs en edelmoedig aan dringen is ten slotte ook de maatregel op geheven, die Z. Em. Kardinaal Mercier de volledige vrijheid, om met zijn mede- Bisschoppen te verkeeren, heeft terugge schonken. Het gelukkige ingrijpen was den Keul- schen Metropoliet mogelijk door de zeer bijzondere gunst, waarin hij zich verheugt hij Z. M. den Duitschen Keizer. Ten Vaticane heeft de houding in dft Incident, aangenomen door Z. Em. Kardi naal Von Hartmann, wipn reeds zooveel dank toekomt ook voor zijn optreden in de quaestie der krijgsgevangenen, groote vol doening en erkentelijkheid gewekt. Verschillende Oorlogs berichten. Een bom in een kerk. Men meldt uit Everdinghe bij Yperen, dat een priester als aalmoezenier gemobiliseerd, de mis opdroeg in de kerk, toen een Duitsche granaat boven de kerk ontplofte en een stuk daarvan door het dak heen den priester ernstig wondde. Zuinig met levensmiddelen. De Duit sche Keizer heeft toen hij te Lötzen ver toefde, aan den commandant van de ves ting Boyen op ernstigen toon verklaard, dat hij van ieder Duitscher verwachtte, dat hij in dezen tijd zuinig met levensmid delen, vooral met aardappelen, om zou gaan. Aardappelen mochten in geen geval als veevoeder gebruikt worden. Oorlogsbrcod zonder tarwe en rogge. Nu de Duitsche restauraties geen brood beschikbaar stellen voor hun gasten, ko men zij voor eigenaardige moeilijkheden te staan. Een groote firma te Berlijn heeft nu, naar het „Berliner Tageblatt" meldt, proeven genomen tot het bakken van een brood zonder tarwe- of roggemeel en dat daai-om niet zou vallen onder de beperken de bepalingen op het broodgebruik. Deze proeven moeten tot een gunstig resultaat geleid hebben. Door het mengen van ver schillende buitenlandsche meelsoorten heeft men een smakelijk brood gekregen. Ook broodjes, zoute stengels en ander klein gebak moeten zeer goed zijn uitgevallen. Het brood komt niet in den handel, maar is slechts voor het gebruik bestemd in de vele restauraties der firma. Muiterij van een infanterie-regiment te Singapore. Zes Britsche officieren, 1G niet ingedeelde officieren en soldaten wer den gedood, negen niet ingedeelde officie ren en soldaten werden gewond en 14 Brit sche burgers, onder wie een vrouw, wer den gedood bij muiterij van een Indisch infanterie-regiment te Singapore. De muiterij is gedempt. Lichten dooven. Uit Calais wordt ge meld, dat de Fransche marine-autoriteiten, den vuurtoren van Calais en verscheidene andere vuurtorens langs de Fransche kust in de laatste dagen herhaaldelijk hun lich ten hebben doen dooven, met het oog op de Duitsche onderzeeërs. Het Luxemburg9che Ministerie. Naar een telegram meldt, heeft het mi- nisterie-Eyschen in de Luxemburgsche Kamer zijn aftreden medegedeeld. Aanlei ding tot deze ministerieele crisis is, naar alle waarschijnlijkheid de weigering van de groothertogin, de benoeming van bur gemeesters volgens het voorstel der regee ring te bekrachtigen. De diepere reden echter schijnt de minder gunstige positie te zijn waarin het lid der regeering Braun geraakt is wegens diens vrijz. schoolwet. Nederland en de Oorlog. Schending van de nentra 1 i t e i t. Tegen den Duitscher V. S., een te Rot terdam gevestigd koopman, is proces-ver- baal opgemaakt wegens schending van de neutraliteit. Deze Duitscher is opgetreden al<« tussrhe-npersoon tusschen de Duitsche regeenlng cn *en oombÜMktie, die zich ge vormd had om een automatisch geweer, een uitvinding van $en onbemiddelden al daar woonachtige^ werkman, aan die re geering te verkoope-n. Reeds waren de on derhrwidelingen zoover gevorderd, dat bin nen een week het geweer geleverd *ou wor den, als de proeven voldeden, hetgeen waarschijnlijk was. Met dat geweer kun nen vijf schoten achter elkander gedaan worden zonder dat het noodig is, als tot nog toe1, den grendel te openen en te slui ten. Het geweer was voorloopig reeds be stemd om voornamelijk in de loopgraven dienst te doen. Men kwam op het spoor van deze com binatie door den verkoop van scherpe pa tronen hier ter stede door militairen. On der meer bleek, dat een milicien-korpo raal van het 15e regiment infanterie twin tig scherpe patronen verkocht had. Deze patronen hebben dienst gedaan bij de voor- loopige proefnemingen, die in tegenwoor digheid van den geverbaliiseerden Duit scher V. S. hebben plaats gehad en die in alle opzichten voldeden. Het Zeeliedenconflict. Onder „Laatste Berichten" vermeldden wij gisteren, dat de bemanning van de „Zaanstroom" te Amsterdam weigerde aan boord te gaan. Nader wordt gemeld dat de bemanning w e 1 dienst heeft genomen en de „Zaan stroom" gistermiddag is vertrokken. Van werkliedenzijde deelt men daaromtrent hel; volgende mede: Nadat de bemanning in het kantoor was binnen geroepen, werd een rijksveldwach ter voor de deur geplaatst. De waterschout, vergezeld van de directie en den inspecteur der Mij., kwam hierop binnen en deelde de mannen mede, dat indien de equipage niet vrijwillig aan boord zou gaan, de wa terschout genoodzaakt zou zijn met den sterken arm de zeelieden aan boord te brengen. De waterschout gaf 5 minuten bedenktijd. Na met elkaar beraadslaagd te hebben, gingen de mannen hierop aan boord. Ten opzichte van de bemanning van de Amstelstroom, die het conflict veroorzaak te, deelde de directie den anderen zeelieden mede, dat zij met dezen niets meer te ma ken hadden en dezen ook niet meer zou den worden aangenomen. Inmiddels werd door de zeelieden van de uitvarende sche pen besloten het loopende contract met 14 dagen op te zeggen, zoodat dus over 14 dagen rechtens nieuwe eischen kunnen worden gesteld. Het is zeer warschijnlijk, dat de beman ning van de Amstelstroom vervolgd zal worden. Men meldt uit Vlissingen aan de „N. R. Ct.": De mailboot „Duritschland" van de Maat schappij „Zeeland", welke gisterochtend naar Tilbury moest vertrekken, is niet afgevaren, daar de bemanning weigerde, omdat het schip slechts twee waterdichte schotten heeft. In plaats van de „Duitschland" is nu het stoomschip „Prinses Juliana" vertrok ken. Verboden. Men meldt uit Roosendaal aan de „Tijd": Hier ter stede zou door een Duitsch consulaat een paspoorten-bureau voor het verkeer met België worden gevestigd. De Nederlandsche regeering weigert echter de toelating, daar zulk een vestiging in strijd is met de wetgeving betrekkelijk een in staat van beleg verklaarde stad. Vele menschen staan thans oor het bureau, maar kunnen geen passen krij gen. Het gerucht, dat verzuimd zou zijn, intijds de koninklijke goedkeuring te vra gen, is onjuist De Alwina. De firma Jos. de Poorter te Rotterdam, reederij van het Nederlandsche stoom schip „Alwina", heeft, aldus meldt de „N. R. Gt", van het ministerie van Buiten landsche Zaken bericht ontvangen, dat het Engelsche gouvernement heeft meegedeeld, dat dit stoomschip, hetwelk sinds 19 Ja nuari te Falmouth ligt, wordt vastgehou den, als verdacht van handelingen in strijd met de neutraliteit. De lading sul- phaat, bestemd voor de Centrale Guano- fabrieken, wordt vrijgelaten. De „Alwiina" was gekomen van Huelva en bestemd voor Rotterdam. De firma De Poorter heeft nadere in lichtingen gevraagd. Nader meldt men uit Rotterdam aan het „Hbld.", dat het stoomschip „Alwina" reeds sinds half Januari te Falmouth Idgt, waar het binnenliep op reis van Huelva voor Rotterdam met een ladng sulphaat voor de Centrale Guano-fabrieken. De la ding was, naar het „Hbld." meent, aan de Nederlandsche regeering geconsigneerd. Vóór deze reis was het stoomschip „Al wina" in Zuid-Amenika, zoodat de mede- deeling der Engelsche regeering wellicht verband houdt met het vertoef van het stoomschip aldaar, aangezien de reds van Huelva naar Rotterdam met sulphaat moedlijk is t% borchouwen als in strijd met de neutraliteit De firma De Poorter is met haar sche pen im deze periode niet fortuinlijk. Haar stoomschip „Maria" werd op reis van Zuid-Amerika naar Engeland met graan door de Duitschers in den grond gescho ten, haar stoomschip „Josephma" werd kortelings door de Engelsehen opgebracht naar de Falklands-Islands en daar prijs- verklaard, terwijl nu, als de Engelsche re geering voldoenden grond voor haar ver moedens heeft, de „Alwina" aan de beurt is. Een onbekende vlieg machine. Gistermorgen in de vroegte, vertelt de „Tel.", hoorde de machinist der gemeen telijke electrische centrale te Watergraafs meer moto rg ere as boven de Kruisvaan. Een tweedekker van groot model werd zichtbaar; de bestuurder wilde klaarblij kelijk landen. Op 50 M. van den grond steek de biplan echter weer omhoog. Vermoedelijk werd de landing verhin derd, óf door de spoorbaan, óf dóór het met greppels omploegde weiland. Aati de machine waren geen te ekens, die de nationaliteit zouden kunnen aan wijzen. De onbekende gast koerste in Z.-O. rich ting en was spoedig in den zwaren mist verdwenen. Verbod van uitvoer. Binnenkort is, naar wij vernemen, te verwachten een verbod tot uitvoer van voederbieten, mangelwortelen, knolrapen, koolrapen en paardepeen ook in gedroog den toestand of op andere wijze gecon serveerd; alsmede een verbod tot uitvoer van aardappelmeel. Gras- en Klaverzaad. Allen verbruikers van Gras en Klaverzaad wordt vanwege de directie van den Landbouw in overweging gegeven ten spoedigste de hoe veelheden dezer zaden, die zij noodig hebben, in te slaan. Mochten zij deze niet kunnen bekomen of alleen tegen prijzen, die aanvan kelijk van de normale afwijken, zoo ware daarvan mededeeling te doen aan de directie van den Landbouw te 's-Gravenhage. Deze mededeelingen worden vóór 4 Maart a.s. inge wacht. Uitvoer van spek. Een lange trein met 43 wagonladingen spek voor Engeland passeerde gasteren Den Bosch. Het spek werd naar Vlissin gen gevoerd met bestemming voor Enge land. In Engeland kost het spek op liet oogenhlik vijf-en-twintig stuivers het pond. De hooge vleesch prijzen. Het is een algemeen bekend feit, dat de prijzen van het vleesch, vooral van het varkensvleesch, tot een ongekende hoogte zijn gestegen. Naar aanleiding hiervan heeft het „Han delsblad" zich om inlichtingen gewend tot den heer J. B. A. Damen, voorzitter van de Varken sslach te rsvereeniging Amsterdam. Aan het verslag van het onderhoud ont- leenen wij het volgende „Inderdaad is de stijging van de prijzen van het varkensvleesch enorm, zeide de heer Damen. Het vorige jaar betaalde ik in de maand Januari voor. de varkens 50 k 51 cent per K.G.; in Februari daalde dat zelfs tot 47 cenit, ja, slaagde ik er in in- koopen te doen voor 45 cent. En nu? Al meer en meer zijn de prijzen geste gen. In Januari moest ik reeds 71 en 72 cent betalen en deze maand is het reeds voorgekomen dat ik niet slaagde onder de 90 cent." „Komt dat alleen door den uitvoer naar Duitschland?" „Ja, een andere reden is er niet voor aan te wijzen." „Dus meent u, dat het in Duiitschland al begint te nijpen?" „Neen", antwoordde de heer Damen, „daar zit het lek niet. Voor zoover ik' weet, heerscht er in Duitschland geen ge brek. Maar men is daar reeds geruimen tijd bezig te sparen. En daarvoor wordt ons land leeggehaald. Nu reeds is er voor de meeste werkliedengezinnen hier niet aan vleesch te komen...." „Volgens u is dus een uitvoerverbod van varkens dringend noodig?" „Zeer zeker, want zooals ik zeide, wordt anders geheel ons land leeggehaald. En de prijzen van het vleesch zouden nog veel hooger zijn als de mark niet zoo laag genoteerd stond...." [Immers, hoe lager de mark genoteerd staat, des te meer marken zal de Duit sche kooper moeten betalen om voor een zeker bedrag in Nederlandsche guldens te kunnen koopen. M.a.w. wordt de prijs voor hem nog verhoogd met het nadeelig koersverschil, waardoor hij dus als koo per bij het opbieden om zoo te zeggen is gehandicapt.] „Zal de uitvoerbepaling welke Zaterdag werd afgekondigd, nog iets helpen om de prijzen weer tot het normale terug te bren gen?" „Niets. De geheele quaestie is, dat tot dusver voor den uitvoer naar Duitschland ook geslacht mocht worden in kleinere slachterijen die niet onder rijkskeuring stonden. Dat zal nu anders zijn. Wat tot dusver voor Engeland en Zwitserland gold, zal ook voor Duitschland gelden. Het resultaat is niets anders dan een privilege voor de abattoirs en de groote, onder riiks- toezicht staande slachterijen. De kosten die er meer op vallen, zijn in verhou ding zoo minimaal dat die op den uitvoer van geen invloed kunnen zijn. De markt was dan ook vandaag weder hooger dan Woensdag.... Neen, alleen een absoluut uitvoerverbod kan ons helpen, met uitzon dering slechts van de varkens beneden 50 K.G." In de Noordbrabantsche Meijerij begin nen door den enormen uitvoer de varkens zeer schaars te worden. Het varkens vleesch kost bij de verschillende slagers al 65 cent het pond. De agenten die den boer afloopen bieden een gulden per kilo als de varkens boven de honderd kilo we gen. Voor kleinere beestjes wordt 45 cent en meer het pond geboden.' Alles is wel kom, als het maar eenigszins geschikt is om geslacht te worden. Gerookt spek is er bij de slagers haast niet meer te krijgen, en wat er nog is, is enorm duur. Het gerookt spek en versch varkensvleesch zijn ruim verdubbeld in prijs sedert de mobilisatie. R.-K. Vakorganisatie. De vijfde jaarvergadering van het Bu reau voor de R.-K. Vakorganisatie en de hoofdbesturen van de Ned. R.-K. Vakbon den is gisteren en heden in het gebouw „Concordia" te Enschede gehouden, onder 'voorzitterschap van den heer J. v. Rijzen- wijk. Blijkens het financieel verslag over 1914 beliepen de inkomsten 174,806.36 en de uitgaven f 74,186. 177a» zoodat er een batig saldo is van f 619.18'/,. Bij de bestuursrveririeaing werden de heer P. J. J. Haazevoet herkozen als secretaris-redacteur, en de heer C. Roes- tenberg als penningmeester. De heer A. II. Smulders werd gekozen tot 2en secretaris. Tot loden der Commssie van Beiheer voor „Herwonnen Levenskracht" werden be noemd die heeren P. Haazevoet, A. Nuy en C. Roestenberg. Stand der rente-aanvragen. Blijkens het overzicht in de „Staatset." van den stand der rente-aanvragen inge volge de artikelen 369 en 370 der Invalidi teitswet waren op 1 Februari j.l. 146,931 aanvragen. Hiervan zijn toegekend door de Rijks verzekeringsbank 122,528 en in beroep 1062, totaal 123,590. Overleden zijn 11649 rentetrekkers en in getrokken zijn 7 renten, zoodat op i Febr. j.l. loopende waren 111,935 renten. Van 2743 renten, wordt ingevolge ai-t. 127 cn art. 133 gekort. Oneerlijke concurrentie. Aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is door den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrij- venden- en Industrieelen Middenstand een adres gericht, waarin wordt gezegd: dat de Middenstandsbond reeds meer dan een twaalftal jaren aandringt op een Wet ter bestrijding der Oneerlijke Concur rentie, en dit onderwerp, zoowel in het belang van den verbruiker, die door de on eerlijke concurrentie in den regel minder waardig goed, voor goed geld krijgt, als in het belang van den eerlijken handel, op zijn Congressen in 1902 te Amsterdam, in 1904 te Utrecht, in 1907 te Nijmegen, in 1910 te Arnhem én in 1913 te Middelburg behandeld heeft; dat door de telkens herhaalde klachten en mededeelingen van mannen uit den Middenstand op deze Congressen, vast staat, dat de Middenstand in zijn welvaart wordt bedreigd, de verbruiker ernstig wordt geschaad door de Oneerlijke Con currentie; dat op de hierboven gemelde Congressen, ten aanhoore van den vertegenwoordiger van Z. E. den Minister van Justitie, door den Middenstand steeds met eenparigheid van stemmen werd verkondigd, dat de Middenstand alleen in een strafrechtelijke bestrijding van de Oneerlijke Concurrentie, zooals o. a, door de vroegere Ministers van Justitië Mr. Cort v. d. Linden en Mr. Loeff werd voorgesteld, gebaat zou zijn; dat door sommigen, buiten den Midden stand, wel gemeend wordt, dat een uit breiding van het civiele recht voldoende zou zijn, maar dat alle mannen van de praktijk en vele Juristen daarentegen er vast van overtuigd zijn, dat dé enkel ci vielrechtelijke bestrijding der oneerlijke Concurrentie misschien den groothandel en de grootindustrie baat moge brengen, maar dat de middenstand hier alleen te" helpen is door een krachtige strafwet van algemeen strekking; dat het nu voorgestelde Wetsontwerp van het Kamerlid Mr. P. J. M. Aalberse, tot bestrijding der Oneerlijke Concurrentie, volgens het oordeel van den Nederland schen Middenstandsbond, in overeenstem ming is met hetgeen door den middenstand op zijn congressen zoo herhaaldelijk is ge vraagd, daar het ook door zijn preventieve werking, op afdoende wijze een eind zal maken aan het steeds verder woekerend maatschappelijk euvel der oneerlijke con currentie; Redenen waarom Requestrant zich met den meesten eerbied tot Uwe Kamer wendt met het verzoek de Concept-Wet ter be strijding der oneerlijke concurrentie voor gesteld door Mr. P. J. M. Aalberse, onver zwakt te willen aannemen. Dispensatie voor het Bis om vau 's Bosch. Z. H. de l'aus heeft voor het Bisdom van 'a Bosch, tijdens dezen oorlog, algeheele dis pensatie verleend in de Kerkelijke Onthou- dingswetGoeden Vrijdag alleen uitgezon derd: lo. voor de gemobiliseerde militairen; 2o. voor de vreemde vluchtelingen; 3o. voor de huisgezinnen en communitei ten, waar bovengenoemden verblijven. Uit hot Westland. Te Loosduinen heerscht grooic ontstemming onder de tuinbouwarbeiders. Terstond na de mobilisatie hebben vele patroons het loon verminderd, 60ms tot de helft. Dc Warmoeziera Patroonsvereeniging heeft toen een nieuwe loonregeling getroffen, die de verlaging wel gedeeltelijk bestendigde, maar toch zeer gun stig afstak by wat die patroons hadden inge voerd op eigen hand. De Ver. sprak ook haar afkeuring uit over de leden die, zonder dat de nood dwong, zulke lage loonen hadden gegeven. Van restitutie der ingehouden gelden waarop de arbeiders gehoopt hadden kwam niets. Toen trachtten de diie arbeiders-ver- eenigingen in combinatie met een zuster-ver- eeniging uit Den Haag, maar wier leden voor een groot deel werkzaam zijn bij de leden van de Loosd. Warm. Patroons-Ver., met de Pa troonsver. een collectief arbeidscontract te sluiten, doch dezen weigerden't ontwerp door hen gemaakt, in behandeling te nemen vooral met het oog op de onzekerheid in het bedrijf. De arbeiders hebben nu weer een adres ge zonden waarbij zij om een conferentie vragen en tevens de argumenten der patroons weer leggen. Zij meenen dat dit jaar juist zeer gunstig zal zijn, daar Duitschland van andere landen is afgesloten en onze producten noodig heeft. Dat land zal ook wel zorgen dat de ver zending zoo goed mogelijk zij. Moiid- en klanwzeer. Te Hulsel (gem. Zesgehuchten) is mond- en klauwzeer geconstateerd in den 6tal van den landbouwer J. Geven. Een zestal koeien wer den afgemaakt. Commissie v. Waakzaamheid. In de vergadering van de Holl. Maatschap pij van Lanbouw, afd. Rij nzaterwoude gehouden te Ou de we tering, zyn com missies van waakzaamheid benoemd. Voor Ter-Aar bestaande uit de heeren C. Kem penaar, W. Hoogstraaten, C. Kroon en P. v. Leeuwen; voor Rij nzaterw oude dc heeren Rosen boom en A. Kiebert; voor Lei mui den de beeren C. Molenaar en G. v. Leeuwen Jz. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. VERSTOPPING leidt tot veue onaangename kwalen. Verstopping is een ernstige kwaal, om- dat rij zoovele schadelijke gevolgen, heb ben kan. De achtergeblevene, afgewerkte stoffen gaan gisten, en het bloed verkrijgt ■geen nieuwe kracht uit ons voedsel, doch wordt onzuiver. Gij gevoelt u vermoeid, loom en gedrukt Vaak treedt huiduitslag op, gij wordt bleek, uw tong is beslagen en gij krijgt een on aangenomen smaak in den mond. Last van gal, brakingen, hevige hoofd pijn, maag- en ingewandskwalen zijn ge woonlijk te wijten aan slechte spijsverte ring, en aambeien zijn er dikwijls een gevolg van. Wanneer de ontlasting niet gemakkelijk en minstens eens per dag plaats vindt, neemt dan een dosis Foster's Maagpillen, totdat zij op een natuurlijke wijze ge schiedt. Zij zijn zuiver plantaardig en een der groote voordeelen ervan is, dat de hoeveelheid te gebruiken pillen niet voortdurend vergroot behoeft te worden. Zij veroorzaken geen krampen. Foster's Maagpill'en zijn te Leiden ver krijgbaar bij D. M. Kruisinga, N. Rijn 33. Reijst en Krak, Steenstr. 41, en D. de Waal, Mare 56, 10.65 p. flacon, ol 3.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert elke flacon, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. I voor Alkemadc de heeren P. Roeloffs, J, Verwijl en N. Verkley. Deze heeren zullen controle uitoefenen op de maatregelen door de veehouders toe te passen, voorgeschreven door het Landbouw, comité ter bestrijding van het Mond- en Klauwzeer. Verkiezing Kamer v. Koophandel en Fabrieken. Gisteren heeft de verkiezing van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken plaats gehad met het resultaat dat er druk ge stemd is. Voor deze kamer zijn 413 perso nen kiesgerechtigd. Er zijn slechts 165 kiezers thuis gebleven. Dat is bij een der gelijke verkiezing een zeldzaamheid. In de vacature W. F. Verhey v. Wijk en B. J. H. Haitink (aftr. 1 Jan. 1919) die reeds tweemaal bedankt hadden werden 247 stemmen uitgebracht en wel als volgt; Verhey v. Wijk 119, Haitink 123, J. Bots 118 en Arie Mulder 116 stemmen. Er moet dus een herstemming plaats 'hebben In de vacature van 5 leden (aftr. 1 Jan. 1917,) die hun ontslag genomen hebben werden uitgebracht 246 stemmen. Hier van verkregen de heeren A. de Koster Jr. 127, M. H. v. Rossum du Chattel 123, A. Couvee, PJzn. 122, M. H. v. Waveren 122, A. L. Reimeringen 120, J. P. Vergou wen 119. J. Heringa 118, Th. v. Raven- steyn 114. F. M. A. Pieck 114 en. G. Hit man 109 stemmen, zoodat gekozen is de heer A. de Koster Jr., terwijl tusschen de andere heeren, behalve den heer Ritman, een herstemming moet plaats hebben. De herstemming zal plaats heb ben in een der vertrekken van het raad huis op Dinsdag den 2en Maart a. s. des namiddags van twee tot vier uren Steuncomité. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en meit Dinsdag 23 Februari. Vorige opgaaf f 57122.51'/, Sedert ontvangen van het K. Nationaal Steuncomité restitutie op uitbetaalde Iluur- bons f 679.35 i 57301.36'/, Van: Bidstond Pieterskerk f 50.67'/., v. A. f 1, Dir. en be- amb. Postkantoor f 4.55, (19e bijdr.), Verg. Rechit en Plicht f 8.90, pers. „de Automaat" f2.10 (19e bijdr.), fabr. pers. Hoogenstraaten f 7.36, (25e bijdr.), pers. N.-Z. Tram f 10.84'/,, (10e bijdr.), N. 2 in. f0.10, H. v. d. B. 2 m. 10.25, te zamen f 137.6 Uitgaven: le tot 24e week 25e week Totaal f 57989.4t f 51910.25 3251.41'/, f 55161.66'/, Saldo i 2827.8 Vorige opgaaf is abusief opgenomen f 5.30 Commiezen, moet zijn Dir. en Be ambten Postkantoor. Kon. Militaire Academie. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de cadetten der Koninklijke Militairo Academie te Breda van het 3de studiejaar aan de Academie zullen worden vereenigd, tot het volgen van een driemaandscben cursus, ter verdere opleiding. Zij zullen daartoe op Dinsdag 2 Maart op Breda worden gedirigeerd en zullen administratief deel uitmaken van het de pot der IVde Infanterie-Brigade alhier. Tot onderwijzers zijn o. a. benoemd de 1ste Luitenants der Inf. Jhr. De Brauw en Keizer en de sergeant3 der Infanterie Kort- leve en Grootveld allen van het depot der IVde Infanterie-Brigade alhier. Pensioen. Bij Kon. besluit van 22 de zer i6 ingevolge do Pensioenwet aan M. Sclieffelaar, linnenjuffrouw aan de ge stichten „Endqgeest", „Vooi geest" 10

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2