TIJDINGZAAL ADVERTENTIËN. Wie een prachtig Nikkel Remontoir Horloge RA. Middenstandsvereeniging Aanbesteding. OUDE RIJN 27. j HeksenYDien ofZigeunerwraak. HERMAN F. A. DAMEN ZOON cadeau wil hebben, gaat in de van de „LEIDSCHE COURANT" kijken naar de voorwaarden. HAAGSCKE RECHTBANK. Het O. M. bij de rechtbank vorderde te gen: L., Colporteur te L e i de n, wegens verduistering van geld 3 maanden gevan genisstraf. Bekl. leurde met gloeikousjes voor den winkelier A. en kwam op zekeren dag niet meer terug en behield een bedrag van ruim f4 voor zich. Hij is reeds meerma len veroordeeld. E. M. S., groentenkoopman te Leiden wegens beleediging van den agent van po litie De Jong, in den nacht van 3 op 4 Januari j.l., toen deze hem aanmaande tot kalmte, toen hij met een vriend uit de Zio-nsteog kwam en luidruchtig was, f 10 boete of 10 uagen gevangenisstraf. A. J. N. v. d. G.„ koopman te Sassen- heim wegens mishandeling van zekere v. V., met wien hij verschil kreeg over den koop van een hit, 10 dagen gevangenis straf. J. C. B., schippersknecht-te Stomp- vv ij k, wegens diefstal van een beurs met f 31.75, ten nadeele van een collega, 2 maanden gevangenisstraf. J. B., bankwerker te Wassenaar, wegens diefstal van lood 2 maanden ge vangenisstraf. Bekl. was magazijnknecht in dienst van een installatiebureau en verkocht ver schillende partijtjes lood uit het magazijn waarover hij het toezicht had bij een Leidschen opkooper. Als reden voor zijn oneerlijkheid gaf hij op ziekte van zijn 3 kinderen, waarvan het oudste 3 jaren is. Een der getuigen bevestigde, dat de kin deren er zeer verzwakt en verwaarloosd uitzien. P. V., werkman te Aarlanderveen w egens mishandeling van zekeren T. te Alphen, 2 woken gevangenisstraf. Tus schen de families V. en T. bestaat al reeds enkele jaren een veete en wanneer nu le den elkaar ontmoeten, vallen er harde woorden en dikwijls klappen. Bekl. had tabak gehaald en ontmoette op den terug weg T., die hem tartte, daarop heeft hij met een stok geslagen. Hij meende als de President tabak ging halen en dan aange vallen werd, zou hij ook wel van zich af slaan. Uitspraak over 8 dagen. Gemeentezaken. Gemeenteraad van Leiden. De Raad dezer gemeente vergadert op Donderdag 25 Febr. 1915, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Hoofd der Jon gensschool 1ste klasse. 2o. Benoeming van een Hoofd der school 3de klasse No. 2. 3o. Benoeming van een Hoofd der school 4e klasse No. 1. 4o. Benoeming van een Hoofd der school 4e klasse No. 2. 5o. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de Jongensschool 2de klasse. 6o. Verzoek van Mej. M. van der Hoeven Fraai om bestendiging in de betrekking van Stads-vroedvrouw. 7o. Voorstel tot wijziging der begrooting, dienst 1915, ter voldoening van de kosten der door de Pro vincie uitgevoerde werken aan de nieuwe zweminrichting en van de storting ad 10 pCt. op de aandeelen in de Gemeente- 11 ike Credietbank. 8o. Voorstel tot ver hooging van eenige posten der begroe ting dienst 1914, waarvan de raming te laag is gebleken. 9o. Verzoek van de ver- eeniging Schoolkindervoeding" om ver hooging van de haar voor 1915 toegekende subsidie. Onderwijs. Voor de benoeming van een Hoofd der openbare Jongensschool le klasse, ter voor ziening in de vacature welke den len Ja nuari 1915 is ontstaan, tengevolge van het met ingang van dien datum verleend eer vol ontslag aan den heer H. J. Zijlstra, bieden B. en W. van Leiden den raad de volgende voordracht aan: lo. M. van Wa- melen, hoofd der O. L. School 2e klasse voor jongens en meisjes voor U. L. O., No. 2, te Leiden; 2o. A. Wisse, hoofd eener school te Harderwijk; 3o. C. Posch, hoofd eener school voor M. U. L. O. te Medem- blik. Ter vervulling van de vacatures van Hoofd der openbare lagere school 3e klas se No. 2, van Hoofd der openbare lagere school 4e klasse No. 1 en van Hoofd der openbare lagere school 4e klasse No. 2, welke zuilen ontstaan, de eerste door de overplaatsing van den heer W. van der Laan naar de openbare school der 3e klas se No. 4 aan de Langebrug, de tweede tengevolge van de overplaatsing van den heer F. W. Zeelenberg naar de openbare school der 3e klasse No. 3 aan de Mare en de derde door de overplaatsing van den heer J. Broezie naar de openbare school der 3e klasse No. 5 aan den Maliesingel alhier, bieden B. en W. den raad de na volgende voordrachten aan: Vacature: *an der Laan (school 3e klasse No. 2): lo. J. Baak, hoofd eener school te HUlegersberg, 2o. C. D. Colpa, hoofd eener school te Holder; 3o. F. H. N. Bloeminlk, onderwij zer te 's-Gravemh age. Vacature Zeelenberg (school 4e klasse No. 1): lo. C. W. Hui- bregtsen, hoofd eener school te Vreeswijk; 2o. S. Abramsz, onderwijzer te Amster dam; 3o. M. J. Langeveld, hoofd eener school te Hilversum. Vacature Broeze (school 4e klasse No. 2): lo. A. Dirks, on derwijzer-plaatsvervangend hoofd der openbare school 4e klasse No. 2 te Leiden; 2o. J.. E. Rietbergen, hoofd eener school voor M. U. L. O. te Hellevoetsluit; 3o. A. W. Boerman, onderwijzer bij de Rijks- Normaallessen te Maairssen. Ter voorziening in de vacature welke ontstaan is door het eervol ontslag ver leend aan den heer H. Bolt, als onderwij'- zer met verplichte hoofdakte aan de openbare Jongensschool 2de klasse dragen B. en W. den raad voor ter benoeming tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan opgemelde school, tevens bevoegd tot het geven van onderwijs in de Fransche taal en in de wiskunde, den heer J. A. W. van Kluijve, onderwijzer aan de openbare school voor M. U. L. O. te Maassluis. Wijziging begrooting 1915 en 1914. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten tot wijziging van de begrooting dienst 1915. En wel den post Volgn. 234 „Kosten van het maken eener nieuwe zweminrichting in het Rijn-Schiekanaal", te verhoogen met f 11600. als nieuwen post toe te voegen:Volgn.237 „Deelneming in de N. V. Gemeentelijke Credietbank te 's-Gravenhage" groot f 3000 Deze uitgaven zullen uit den aard der zaak uit geldleening moeten worden ge vonden. Dienovereenkomstig wordt voor gesteld volgn. 59: „Geldleening ter voorzie ning in de kosten van buitengewone wer ken" met f 3000.en f 11600.ie f 14600 te verhoogen. Bij de begrotingswijziging dienst 1914 stellen zij den Raad voor, om verschillen de posten betreffende uitgaven te verhoo gen met f 8259.79. De uitgaven kunnen worden gevonden door verhooging van eenige ontvangposten, terwijl wordt voor gesteld als Volgn. 62d. aan de begrooting voor 1914 een nieuwe post toe te voegen, luidende „Andert buitengewone ontvang sten niet tot de vorenstaande behoorende" groot f 800.ten behoeve van de boeking der door de Holl. Electr. Spoorweg Mij. ge storte som van f 800.voor de overne ming in beheer en onderhoud bij de ge meente van de Kooilaan. Schoolkindervoeding. Het Bestuur van de Ver. „Schoolkinder voeding" geeft in een adres aan den Raad te kennen, dat zij begin December hun taak wederom hebben aangevangen n.l. aan behoeftige schoolkinderen dagelijks een warm maal voedsel te verstrekken. Het aantal behoeftige kinderen van open bare en bijzondere scholen bedraagt 700 kinderen. Het bedrag voor dezen winter noodig bedraagt f 5500. Tot heden is f 3800 daarvan ongedekt. Velerlei middelen wor den aangewend om extra bijdragen te krijgen. De buitengewone tijdsomstandigheden nopen om bij den raad te komen en een extra subsidie te verzoeken boven en be halve de f 1500, die reeds toegestaan is. Het komt B. en W. voor, dat met het oog op de buitengewone tijdsomstandighe den wel aanleiding is om aan de Ver. voor ditmaal een extra-subsidie in uitzicht te stellen. Zij geven den raad derhalve in overweging volgn. 169 der begrootinig van 1915 te verhoogen met f 1500 en in verband daarmede volgn. 226a. uitgaven tengevolge van de mobilisatie van het leger en van de daarmede samenhangende buitengewone omstandigheden met gelijk bedrag te ver lagen. Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. G e b o r e n: Z. v. Raaphorst en de Jeu. Gehuwd: Cornelis den Hertog 26 jr. en Henrietta Overduijn 26 jr. Cornelis de Jong 40 jr. wedr. v. F. de Vogel en Arentje de Vreugd 41 jr. wed. C. Schaap. ALPHEN. G e b or e n: Z. v. Verwoerd en Vendrig, D. v. Visser, en Wegman. Z. van Ver boon en Buisman, D. v. Ketel, en Van Hemsbergen. BOSKOOP. Geboren: Geertruida, d. v. N. Hoo- gendoorn en M. Rehling. Leonardus Pe trus Johannes, z. v. L. P. J. Burggraeve en KI. Hoogervorst. Corrie, d. van N. Mes man en S. M. Zwart. Nicolaas Antonius Lambertus, z. v. A. J. Högenes en J. Son- neveld. Matthijs Gerrit, z. v. M. van M. van Eijk en W. Davids. Krijn Wil lem, z. v. J. v. Klaveren en S. Oosterom. Getrouwd: A. Zinger, 27 j. en C. M. Groeneveld, 24 j. Overleden: A. Hoogeveen, weduwe van P. v. d. Ham, 79 j. KATWIJK. G e b o ren: Nicolaas, z. v. C. Guijt en J. van Duijn. Dirk, z. v. A. Messemaker en J. MeijvogeL Jan, z. v. J. de Jong en A. van der Plas. Jacoba, d. v. L. Guijt en R. Haasnoot. Sientje, d. v. J. Haas noot en J. van Reeuwijk. Pieter, z. v. P. van Schie en A. Hoek. Cornelia, d. v. D. Paap en A. Meijvogel. Pieter Leen- dert, z. v. J. v. d. Plas en L. Guijt. Dirk, z, v. B. van Rijn en N. van der Marei. Jacob, z. v. J. Jonker en W. Berkheij. Jacob, z. v. D. Haasnoot en J. Jonker. Arentje, d. v. J. van der Plas en A. dén Haas. Maartje Johanna, d. v. J. Kleinhout en W. Guijt. Gielbert, z. v. A. de Jong en J. Hoek. Maarten, z. y. J. v. Duijn en N. van Dijk. Willem, z. v. A. Klok en J. v. Duijvenvoorde. Pe trus Hendrikus, z. v. Joh. Meijer en A. E. Aarts. Gehuwd: J. Korpershoek jm. en A. Minnee jd. J. van den Tol jm. en N. Kort jd. LISSE. Geboren: Christina Maria, d. van P. Romijn en v. C. Duineveld. Overleden: Franciscus Bartholo- meus van der Heyden, oud 5 weken. Jo hanna Cornelia Felix, oud 81 jaren. Bertha Theodora Maria van Diemen, oud 3 maanden. NIEUWVEEN. Geboren: Dirk, z. v. J. de Geus en F. M. v. d. Zwan. Willem Pieter, z. y. D. Spelt en N. van Leeuwen, Getrouwd: Ph. Burggraaf en A. van Bemmel. Overleden: P. Mos 77 j. J. A. Kiebert, wedr. v. Adr, van Haareoi, 53 j., OUDSHOORN. Geboren: Z. v. Schouten en De Vos. REEUWIJK. Geboren: Z. v. Stigter en den Ouden. Z. v. V. d. Meer en Van Rijn. D. v. Mulder en Van Rooijen. Z. v. Blonk en Matze, Z. v. Nap en v. d. Stok. Overleden: J. den Ouden 73 j. J. Jongeneel 61 j. L. Stigter 10 mnd. A. P. v. Kampen 41 j. SASSENHEIM. Geboren: Adriaantje, d. v. G. v. d. Heijden en M. B. Kerstens. Grietje, d. v. A. Leeflang en M. Godefroy Geertje, d. v. S. Vos en D. Kraal. Overleden: Maria Weijers, wed. v. P. v. d. Eist 76 jaren. WOERDEN. Getrouwd: Hendricus Ludovicus Hulters, oud 26 j. en Harmke Broekema, oud 21 j. Geboren: Landtje, d. v. J. W. van Essen en P. de Kwaadsteniet Dirk Fre- derik z. v. A. Mostert en M. J. Bastemeijer. Overleden: Hendrik Broos oud 70 j. echtgenoot van Cornelia Koning. ZWAMMERDAM. Geboren: Cornelis z. v. C. P. H. Huisman en A. J. v. Gemert. Albert, z. v. A. Klein Haneveld en B. J. Rietendink. Overleden: Jansje Jongeneel 61 j. wed. v. F. Jongeneel. Petronella Wil- helmina Wientjes 47 jr. ongehuwd, d. v. A. W. F. Wientjes en v. P. Mooij, beiden .overleden. Wetenschappelijke Berichten. Bloedzuigersnood. De veldheeren der groote volkeren bekam pen elkander juist in de streken, waar men de beste bloedzuigers vandaan haalt, en daar het zijn bezwaren meebrengt, de diertjes te gaan verzamelen tusschen de elkander be schietende vuurmonden, komt er zoo lang. zamerhand gebrek aan deze gladde helper, In November bezat Londen nog 6lechts eenige dozijnen bloedzuigers. Dr. Shipley, hiermede begaan, is er in geslaagd, na vergeefsche aan vragen in Amerika en Canada, een mooie bezending uit Engelsch-Indië te krijgen, een andere soort dan onze liirudo, n.l. limnatig granulosa. Zij zijn levendig en verlangen niets liever dan bloed te zuigen. De winst, op de levering dézer bloedzuigers te behalen, zal ten goede komen aan het fonds voor Bel gische artsen en apothekers. Gelukkig is de behoefte aan bloedzuigers niet zoo groot als vroeger. In 1830 waren er te Parijs wekelijks een millioen noodig. Zuinigheid met Yerdoovendo middelen. Sedert men is overgegaan tot de „open" toediening van aether, is het verbruik dezer stof belangrijk toegenomen. „The Hospital" merkt op, dat niettemin een belangrijke be zuiniging mogelijk is, nu de nieuwe Britsche Pharmacopee ook aether toelaat, die van ge- methyleerden spiritus is gemaakt, en waarop dus niet de onkosten der alcoholrechteh komen. Dit maakt een verschil van f8 per K.G., terwijl uit scheikundig en geneeskundig oogpunt niets op dezen aether is aan te merken. Ook chloroform, uit gemethyleerden spiritus bereid, kan zoo zuiver worden ge maakt, als voor de narcose noodig is. Stoomvaartberichten. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Banda, 22/2 te Amsterdam v. Buenos-Ayres, Banka, 21/2 te Suez, Java n. Amsterdam. Billliton, p. 21/2 Prawle Point, Baltimore I. v. Barry n. A'dam. Delfland, 20/2 v. Rio Janeiro, Amsterdam n. Buenos Ayres. Escaut, (gech.) 21/2 v. New Yorkn. R'dam. Gelria, 21/2 v. Corunna, Amsterdam rv Buenos Ayres. Gooiland, st. 20/2 v. Lissabon, Buenos Ayri n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 20/2 v. New York n, Rotterdam. Noorderdijk, p. 22/2 Beachy Head, Newport News n. Rotterdam. Oostendijk, 20/2 te Newport News v. R'dam. Prins Willem I, 21/2 v. IJmuiden, A'dam n. Paramaribo. Richard, (gech.) p. 20/2 Dungeness, R'dam n. New York. Salland, 20/2 v. Port Talbot, Amsterdam n. Buenos Ayres. Samarida, 21/2 te Sabang, R'dam n. Java. Soerakarta, 21/2 v. Durban, Newyork n. Java. Tabanan, p. 21/2 Noord-Hinder, Java n. Rotterdam. Tubantia, 20/2 v. Montevideo, Buenos-Ayres n. Amsterdam. Veendijk, 20/2 v. New York n. Rotterdam, Waaldijk, 20/2 te Boston v. Rotterdam. Zeelandia, 20/2 v. Pernambuco, Amsterdam n. B.-Ayres. Richard (gech.) p. 21/2 Prawle Point, R'dam n. Newyork. Sommelsdijk, p. 21/2 Wight, Baltimore n. Rotterdam. Sommelsdijk, 21/2 geank. bij Deal, New York n. Rotterdam. Geboren: ANNA HENDRIKA PAULINA, dochter van Cornelis J. M. van Oijf.n en Paulina Petronella Waasdorp. Leiden, 22 Februari 1915. Heerestraat 2. 885 „DE HANZE" Afdeelir.g LEIDEN. De vergadering der Debating club zal plaats hebben op Woensdag 24 dezer, 's avonds ten 9 uur in de boven zaal v. „In den vergulden Turk". Onderworp; KAMERS VAN KOOPHANDEL. Inleider: 883 De Heer STEIJNMAN. HET BESTUUR. Op MAANDAG, den 15en MAART 1915, des voormiddags te elf uren, zijn Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, voornemens op het Raadhuis aldaar, nan te besteden (Bestek no. 5) Het uitbreiden van de Schee! aan het Plantsoen mei vier lokalen. Het bestek en de teekeningen liggen ter inzage en overname op het Bureau van Gemeentewerken op elkon werk dag do besteding voorafgaande van 's morgens 9 tot 's middags 4 uren en zijn aldaar per stel A f 1.50 verkrijgbaar (franco per post f 1.56) zoolang de voorraad strekt. Aanwijzing in loco zal worden go- houden op Donderdag, den 4en Maart 1915, dos voortij iddags te 11 uren. Verdere inlichtingen verkrijgbaar ton Bureau Gemeentewerken dagelijks tusschen Men en twaalf uren. 770 ADVERTEERT IN ..DE LEIDSCHE COURANT." WERKLIEDEN gevraagd voor Duitschland te gen 30 ct. per uur en hooger, voor fabriek en buitenwerk. Te vervoegen bil C. van ROSSIEM te Voorhout (Pietgijzenbrug). Marinus A. van Wel, Musicus, is VERHUISD van Lange Mare 29 naar ooft Beleefd aanbevelend. Gevraagd tegen Mei a.s. een flinke Boerendienstbode, in een gezin zonder kinderen op een dorp bij Leiden. Br. fr. nr. 798 bur. van „De Leidsche Courant". DIENSTBODE. Wegens huwelijk der tegenwoordige wordt gevraagd tegen half Maart een R.K. Dienstbode bij JAC. v. d. GEEST, Caféhouder, Stompwijk. 877 Gevraagd; tegen Maart a.s. een Boerenknecht, of Arbeider, goed kunnende rijden e melken. Br. fr. by H. v. d. BERG, Veenstraat 172, Leidschendam. Mevrouw KERSTENS, Hooigracht 40, vraagt tegen 1 Mei a.s. eene R.K. Dienstbode, die goed kan koken en werken. 888 Familie-Bioscoop. Haarlemmerstraat 52. Directie A. TAN DER HELM. Telefoon 1483. Heden tot en met 25 Febr. a.s. de prachtnammers: Het laatste Blokhuis. Groot Indianendrama in 2 I bedryren. Zeldzaam boeiende I achtervolgingsscènes, nog nooit 1 op kinematografisch gebied I vertoond. Spannend van 't be- I gin tot 't einde. Groot Film-drama in 3 bedry- ven. Boeiende schets uit het I Zigeunerleven. Ongeëvenaard I succesbeeld. 890 ■Verder varlëerendPrnchlprogr. Vrijdag nieuw Programma. Katholieken, koopt niet in winkels waar onzedelijke artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stations-boeken kasten of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert. - CHATEAU COUTEAU PAILLET - - CRU VERTHEUIL - - MARGAUX - iPST- ZEER BELEGEN TAFELWIJNEN. -»G Aanbevolen door 86 Wijnhandelaren Hofleveranciers VERLOREN: zwart lederen Sigarenkoker (souvenir) met inhoud w.o. visitekaartjes met naam en adres v. d. eigenaar. Tegen belooning terug te bezorgen adr. bur. L. Crt. 887. Gevraagd tegen 1 Mei een aanko mend Boerenknecht, goed kunnende melken, bij Th. J. van TOL, Oudshoorn. 803 Terstond gevraagd een 2e Bakkersknecht. Adres te bevragen bij PETERS' Boekhandel, Noordwijk. 875 Te koop een best wegpaard, Yos Merrie, 6 jaar oud, mak in alle tuigen. Ook genegen om in te ruiten, bij A. C. DE KLERK, Npordwyker- hout. 851 Aardappelen. Puike Brielsche f3.30, f3.50, f3.75 p. mud. Zeeuwsche Legpooters Eigen heimers en Bravo'8. A. J. VAN STIJN, Warmond. R.K. Slagersjongen biedt zich aan, liefst buiten, oud 15 jaar, 21/2 jaar bij het vak. Br. franco bureau van „De Leidsche Courant" onder nr. 884.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4