BINNENLAND. ALBERT RIEL Uit Stad en Omgeving vangen bericht op 1 Februari in de Ier- sohe zee een Duitsche onderzeeër door een koopvaarder die gebleken is een En- gelftche te zijn met kanonnen beschoten is. Scheepsongeluk. Aan de „Lokalan- zeiger wordt uit Sas6mtz geseind, dat dö Zweedsche veerboot „Drottning Viktoria" in dichten mist bij kalme zee bij de Witto- wer Klinken is gestrand. De passagiers en de post werden in veiligheid gebracht. De Antwerpsche bank. De „Banque d'Anvers" moet voor het loopende boek jaar 4,145,000 francs afschrijven op „du- bieuse debiteuren". Er wordt geen divi dend verdeeld. Een treffend schrijven van den Koning van Basutoiand aan den Paus. Mgr. Cenez, titulair bisschop van Ni- copoli en apostolisch vicaris van Basuto iand in Zuid-Afrika, heeft op zijn reis „ad limina" den Paus een brief overhan digd, die de koning of het „groote hoofd" der Basuto's hem had meegegeven. De II. Vader was bij het lezen van dezen brief, welke aan Z. H. werd vertaald door Mgr. Cenez, tot schreiens toe ontroerd. In zijn geheel-luidde het schrijven als volgt: Aan den II. Vader, den Paus, breng ik mijn groet. Het is eenigen tijd geleden, dat ik met vreugde heb vernomen, hoe Mgr. Cénez, bisschop van Basutoiand, het plan heeft opgevat om een bezoek te brengen aan den H. Stoel, en ik heb mij door den levendi- gen wensch gedreven gevoeld, om aan Uwe Heiligheid dit kleine briefje te schrij ven. H. Vader, ik ben mij bewust, dat onder de talrijke zonen, waarvan Gij door de genade Gods de Vader zijt over het gehee- le aanschijn der aarde, ik de geringste ben en de meest onwaardige; maar niettemin aangemoedigd door de groote liefde van een Vader voor zijn kinderen, die zelfs hun grootsten wensch niet zal terugwijzen, vraag ik om mij aan Uwe voeten neder te werpen met al den eenvoud van een kind, en te zeggen: „Vader, ik groet UI" Veroorloof mij, bid ik U, Heilige Vader, mede te deelen, dat ik vier jaar geleden door een buitengewone gunst van God ben bewogen, en heb geantwoord op Zijn uit- noodiging en op wonderbare wijze katho liek J>en geworden. En van het oogenblik af, dat ik een geluk begon te smaken, het welk ik voorheen niet kende en waaraan ik onwaardig ben, gevoelde ik mij niet in staat om waardig genoeg God den Heer voor zijn goedheid jegens mij te danken. II. Vader, veroorloof mij nog te zeggen, dat ik in het land, hetwelk ik door een geheime leiding Gods regeer, mag waar nomen, dat het werk, nauwelijks begon nen onder het bestuur van mijn grooten vader Moshochoe, door de Paters Oblaten van Maria Onbevlekte Ontvangenis, gere geld grooter wordt en een verbazingwek kende uitbreiding aanneemt. Ik wensch grootelijks de voortplanting der Kerk, waar en wanneer die slechts nuttig ge oordeeld wordt, maar het arbeidsveld is uitgestrekt en de werklieden zijn weinig talrijk. Ik vraag U nederig, H. Vader, dat U mij priesters zult zenden. Vergeef mij, H. Vader, indien ik nog eenigen wensch mocht hebben, dan is het deze dat Gij met Uw gebeden en Uw zegen mij en mijn volk ter hulp moogt komen; daardoor zal, dank zij Zijn barmhartig heid, God alles tot een goeden gang der dingen brengen. Ziedaar mijn verzoeken en mijn gebe den. Sta mij toe, van Uwe Heiligheid te ver blijven de meest eerbiedige zoon. N. GRIFFITH L. MOSHOEHOE, Groot Hoofd der Basuto's. Z. H. liet zich door Mgr. Cenez nog uit voerig inlichten over de missie in Basu toiand. Hij zal met een eigenhandig schrijven bovenstaanden brief beantwoor den en in overleg met de paters Oblaten van Maria alles in het werk stellen, om te voldoen aan het verzoek om meer pries ters. Nederland en de Oorlog. D© Duitsche waarschuwing. Naar wij vernemen, heeft Zaterdag avond te Amsterdam '4 eerste conflict tus- chen Amsterdamsche zeelieden en reeders plaats geha/d, en er dient direct aan toe gevoegd, dat de gevolgen van dit conflict vrij ernstig kunnen zijn. De „Amstel- troom", van de Hollandseh© Stoomboot Mij., zou na haar gevaarlijken tocht, wel ken het schip in den nacht van Donder dag op Vrijdag volbracht, Zaterdagavond 11 uur weer uitvaren. De Maatschappij vaart van Amsterdam op verschillende Engelsche havens. Nu weigerde de bemannng, bestaande uit 20 koppen, hoofdzakelijk stokers en matrozen, aai verband met de Duitsche verklaring, nog langer op zoo'n gevaar lijke marnier te varen en verlangde in de eerste plaats dubbele gage. In de tweede plaats eischite zij, dat de voordekswacht van de boot afgenomen zou worden, zoo dat in geval van plotseling gevaar de man nen in staat zouden zijn over het voor dek heen te gaan. Voorts werd de ©iech geteld dat 's nachts niet zou worden ge varen. Opgemerkt zij hierbij, dat ook de „Am stel stro om" op de bekende wijze be schilderd is niet de kleuren van de Neder- landsche vlag em bovendien voorzien is van de woorden: AmsterdamHolland. Ten slotte stelde de bemanning nog den eisch, dat overdag op het voorschip steeds een uitkijk aanwezig zou zijn om even- tueele mijnen te rapporteerem. De directie van do Hollamlsche Stoomboot Mij. heeft olie eis-ohen ingewilligd, behalve die van de dubbele gage. De directie was bereid f 5 extra per week te betalen. Hierop vertrokken, behalve de matro zen en één tremuier. alle menschen van dek, waarna, met behulp van inderhaast ontboden mannen (van werkliedenzijdo verklaarde men, dat dit zeelieden waren) de „Amstelstroom" vertrok. Wij vernemen voorts dat nopens hetzelf de gevaJ met de bemanningen van de boo ten de „Zaanstroom", „Waalsrtroom", „Rijnstroom" en „Texelstroom" gelijk- ©oortige onderhandelingen worden ge voerd. De landstorm. Bij Koa. besl. no. 35, ie, krachtens 't be paalde in art&el 76 der Bevorderingswet voor de landmacht 1902, op zijn aanvrage, weder in dienst gesteld de bij Kon. besl. van 9 Oc tober 1911, no. 65, met ingang van 1 November 1911, met rang van luitenant-generaal gepen sioneerde generaal-majoor der infanterie H. C. A. Neeteson, zulks met bestemming om te worden belast met de betrekking van in specteur van den landstorm. Dienstweigering. Wegens mijnen- en oorlogsgevaar wei geren de opvarenden van de loggers Mi nister Kuyper, Margaretha Cornelia en Gijsbert Karei van Hogendorp, allen uit K a t w ij k, thans zeilklaar te IJmuiden, voor de nachtvaart bestemd, met de sche pen naar zee te gaan. Deserteurs. Gisteren zijn te Winterswijk drie Duit sche deserteurs in burgerkleeding aange komen. Zij kwamen van het Poolsehe front en zijn naar Amsterdam vertrokken. V 1 e e s c h. De Minister van Landbouw, gelet op het K. B. van 20 Febr. 1915, waarbij, met in gang van 21 Febr. 1915, alle landen van Europa zijn aangewezen als de landen naar welke het verboden is vleesch, het welk niet voorzien is van één of meer merken als bewijs, dat het bij een van Rijkswege ingestelde keuring voor uitvoer geschikt is bevonden, uit te voeren of aan te bieden, verleent ontheffing van dit verbod: a. voor vleesch, hetwelk zich bevindt hetzij in spoorwegrijtuigen, hetzij op sche pen of op vlotten en bestemd is voor ver bruik van de daarin of daarop verblijven de personen; b. tot 1 Maart 1915 voor verduurzaamd vleesch. Naar aanleiding van de door den Minis ter van Landbouw genomen maatregelen ter beperking van uitvoer van vleesch is door vele kleine export-slagers aan be doelden Minister een telegram gezonden, waarin zij te kennen geven, dat deze maatregel een goed wapen is in de hand der grootere export-slagerijen om zich van hun kleinere concurrenten te ontdoen. De prijzen zulen dalen, wat niet den fokkers en mesters ten goede komt, doch den grooten export-slagerijen. Daarom verzoeken zij, dat alsnog maatregelen worden getroffen waardoor het den klei nen fokkers mogelijk gemaakt wordt hun zaken voort te zetten. N a <5 u w brood. Te Valkenburg (Z.-H.) is een broodsoort verkrijgbaar gesteld, bestaan de voor de helft uit rogge- en voor de an dere helft uit tarwemeel. De prijs bedraagt 14 et. per 87- 9 ons gebakken. Dit brood beoogt een goedkoopere volks voeding en aangezien de marktprijzen-van tarwe en rogge de laatste weken iets ge daald zijn, is het ook goedkooper. Het is tevens zeer smakelijk en voedzaam. De bakkers krijgen de rogge tegen f8 de 70 K.G. van de gemeente, waardoor zij deze goedkoope broodsoort kunnen bakken. Verbod van uitvoer. Stct. no. 45 bevat Kon. besl. van den 22sten Februari 1915, waarbij is goedgevonden en verstaan te bepalen, dat de uitvoer van raap olie en van rijwielbanden, daaronder begrepen rijwielbanden bevestigd aan rijwielen, is ver boden van den dag aer afkondiging van dit besluit. De Regeering behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Gemengde berichten. HjJ keerde zjjn jas nog niet. In een Noordbrabantsch dorp leefden tot aan den oorlog twee menschen, die dikke vrienden waren. De een was Duitscher en directeur van de gasfabriek, de ander ambteloos burger, die noch thans verduiveld belust was op een zetel in den raad. De Duitscher, die een der voornaamste drijfveeren was van de in het dorp bestaande politieke tinnegieterlijke club, die nog al invloed oefende op den gang van zaken in verkiezingsdagen, beloofde zijn vriend dat hij alle krachten en machten zou mobi- liseeren en het kiezerskorps onder de wapenen zou brengen op zoo uitgebreid mogelijke schaal, teneinde den nieuwen candidaat der club tot de overwinning te voeren. De strijd naderde. Alles werd op haren en snaren gespannen tegen den grooten verkie zingsdag. De Duitscne gasdirecteür kwam, zag en overwon en de vriend was op het kussen, dat voor een ander tot wipplank had gediend. En de overwinning werd vol vreugde gevierd. De nieuwgekozene en do Duitscher hebben elkaar in stilte omhelsd van aan doening. Toen de dag der beëediging kwam, zat de gekozene «enigszins in verlegenheid. Hij begaf zich naar zyn vriend, den Duitscher, en zei: „Amice, nu heb je me in den raad geholpen, help me nu ook aan een gekleede zwarte ja8, ten einde onder eede te bevestigen, dat wij niemand, wie ook, ooit iets beloofd of gepresenteerd hebben, om tot de overwinning te geraken." „Wel, zei de Duitscher, ik heb mijn trouwjas nog hangen, en die zal ik je niet alleen leenen, maar cadeau geven. Daarmee kun je je heele leven lang nog alle officieele plech tigheden meemaken, die het lidmaatschap meebrengt." En het raadslid zong den lof der Duitschers in 't algemeen en van den gasdirecteür in het bijzonder. Maardaar bracht Augustus de oorlog. De Duitscher werd onder de wapenen geroe pen in zijn vaderland en ging blymoedig. Thans is hij in de vuurlinie aan het front, vanwaar by nog dezer dagen eeh briefkaart schreef aan zyn vrienden, waarin hij mee deelde, dat hy het „Bauermaazig wohl" maakt. Meer schreef hij niet, wellicht wijl zulke niet geoorloofd is. Zijn vrienden verhengen zich, ftla ze iets van hem hooren, maar onder (leze vrienden is het raadslid een deserteur. Hij scheldt en foetert nu op den Duitschen vriend en is er sterk voor, dat er een nieuwe directeur aan de gasfabriek wordt benoemd, en dat men niet wacht, totdat dc vroegere uit den oorlog terugkeert. Die moet maar zien, dat hij weer in Duitschland aan den slag raakt, als de oorlog uit is. Verleden Zondag zat het raadslid weer danig op zijn stokpaardje en schold zijn „ehemaii- gen" vriend, den directeur, de huid vol en met hem alle Duitschers, die maar nooit etn enkele overwinning moesten behalen. Zelfs niet van een r^iadszetel! En daarbij zat de man deftig in de ge- kleede jas gestoken, hem eenmaal door den directeur zoo joviaal geschonken. Een der vrienden trok hem bij een jaspand en duis terde hem in 'toor: Zeg, edelachtbare, laat hem keeren, dan kennen ze hem niet meer. Doodgeschoten. Te Riel is Zondagmid dag een soldaat, een provoost-arrestant, uit het arrestantenlokaal uitgebroken. Bij het wegloopen is hij door den schildwacht dood geschoten. Het doodelijk schot volgde na herhaald vruchteloos aanroepen en ua een viertal schoten in de lucht te hebben afge vuurd. De getroffene is eeu gehuwd man uit Dinteloord. («asTerstikking. Het echtpaar J. F. Mi- chiels, 74 jaar en P. Braas, 72 jaar, Belgische vluchtelingen, die waren gehuisvest in het voormalig R.-K. ziekenhuis aan de markt te Enschede, ontbraken Zaterdagmorgen aan het ontbijt. Bij onderzoek werden beiden in be- wusteloozen toestand op hun kamer aange troffen, ten gevolge van ontsnappend gas. 't Mocht den geneeskundigen gelukken alleen bij de vrouw de levensgeesten weder op te wekken; bij Michiels mocht dit echter niet gelukken, hij is Zondagmorgen overleden. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de vrouw 's nachts even op was, gas ontstak en het kraantje bij 't uitdraaien niet geheel sloot. „Polizei-Stunde". - De Dusseldorfsche politie heeft het sluitingsuur voor de koffiehuizen zeer vroeg gesteld; en dit heeft een aantal Dusseidorfsche plakkers zeer verdroten. De bier- en levens-lustige Rijnlanders konden er zich maar niet aan wennen, om vóór elf uur naar bed te wor den gestuurd. En dus verzonnen ze een krijgslist, om de politiebepalingen te ontduiken. De plakkers bedachten er dit op, dat ze na het officieele sluitingsuur van hun stamknijpen naar het station trokken; daar kochten ze aan het loketje een spoorwegkaartje naar het dichtstbijgelegen plaatsje, en nadat ze zich dus het recht hadden gekocht, het station binnen te gaan, bevolkten ze de wachtkamers en bleven er bier drinken tot het station na aankomst van den laatsten nachttrein ge sloten werd. Maar geen Duitsche politie, ook niet die van Dusseldorf, laat met zich sollen. Zij beraamde maatregelen tegen deze pseudo-reizigers, die wel kaartjes kochten naar het naastbij-gelegen stadje, maar er niet heenreisden, doch liever hun bier tje bleven drinken in de stations-wacht kamers. De commissaris plaatste een paar agen ten aan den uitgang vah het station en iedere reiziger, die 's nachts het stations gebouw verliet met een 'ongeb uikt Kaar- tie, werd meegenomen naar het bureau. De politie-autoriteiVen en de stations autoriteiten moeten onder elkaar nu uit maken in hoever het geoorloofd of straf baar is, een spoorweg-kaartje te koopen, zonder er gebruik van te maken. Aanklacht. De burgemeester van Sit- tard heeft bij de justitie een aanklacht inge diend tegen de Nieuwe Sittardsche Courant, op grond, dat de heer Gijzeis zich beleedigd acht in zijn eer, door het verwijt van onvol ledige, onjuiste en| partijdige voorlichting aan de leden van den gemeenteraad inzake de gunning der gemeente-advertenties. (L. K.) Inbraak. Zondagavond is te Laren (N.- Holl. ingebroken in den winkel van mej. R. Een kistje, inhoudende een waarde van f 1100 aan geld en sieraden, is medegenomen. Brand. Gisteren zijn te Millingen door onbekende oorzaak woonhuis en stallen van J. H. afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. uit Sunderland, die op haar doorreis was naar Duitschland, bij het postkantoor aan gesproken door twee onbekende personen, die aanboden haar een goed hotel te wij zen. Zij namen haar mede naar den Ach terweg te Charlois en beroofden haar daar van een portemonnaie inhoudende 80 Mark en eenig Engelsch geld. Schot. Het 4-jarig zoontje van den sluiswachter v. O., te Tiel, dat zich al spe lende met een geladen revolver door het hoofd schoot, is aan de gevolgen overle den. Geen Carnaval. In een artikel in de Limburger Koerier spreekt een geestelijke, de heer G. Rhoen, zijn vreugde wegens deze ongekende viering van vastenavond uit. Hij zegt in het slot van zijn ontboeze ming: „Geen carnaval, dat is voor velen geweest deze zegen: Asschewoensdag zon der lood op 't geweten: Asschewoensdag, zonder schande op 't voorhoofd, dat het gewijde kruisje moest dragen; Assche woensdag zonder geschokt zenuwgestel; Asschewoensdag zonder al te platte geld beurs. Een tegenstelling, die mij trof: Een plaats bij Maastricht: andere jaren getier en gewoel op vastenavond, ruw en akelig als elders. Dit jaar geestelijk triduum. In derdaad een gezegende intrede in den vas-, tentijd van 't oorlogsjaar! Katholieke Lim burgers, rijst niet in uw hart het verlan gen naar een carnaval, die niet meer is de carnaval van vroeger? Een carnaval buiten oorlogsgevaar zonder bonte lap pen, zonder onwaardig joelen en tieren, zonder bals-masqué's.... zonder zonden vloed? Wie het mee bevordert, helpt een groote, heilige zaak." Een royale mijnheer. Het gebeurde te Harlingen, dat eenige werklieden op de Groote Breedeplaats druk stonden te rede neeren over de „buitengewone omstandig heden." Een net gekleed vreemdeling pas seert, blijft staan en vraagt: „Hebt jelui geen werk?" Zwijgende verbazing teekent zich af op de gezichten der werklieden. Een hunner beantwoordt daarna de vraag met de we dervraag: „Hest stou werk?" Heer: „Neen, dat niet, maar ik heb de centen." Werkman: „Nou, geef er ons dan maar wat van. Wij kin 't wel bruke." De heer haalt daarop zijn beurs te voor schijn, neemt een bankbiljet van f 10 en zegt: Ziedaar 1" Nog grooter en nu een zeer genoeglijke verbazing, weldra gevolgd door: „Hadden we d'r maar één van honderd gevraagd. („Leeuw. Ct.") De krantenlezer. De journalist, die dagelijks zwoegt om den lezer van den oorlog op de' hoogte te houden krijgt als waardeering voor zijn werk het volgende vers: Geef mij een plaatselijk nieuwtje, Een twist, of een inbraak, of brand; Want ik ben o, zoo beu van den oorlog, En ik word o, zoo beu van de krant! s Vertel mij wie heden begraven, Of wien haast een pan viel op het hoofd, En spaar mij uw Wolff en uw Reuter; 't Is een uil, wie die twee nog gelooft. Laat hooren wiens hond overreden -F.n wiens kip er verdronk in de goot... Wat Joffre doet kan mij niet schelen, En ik mdól om de Engelsche vloot! Bericht mij de namen der helden Benoemd tot kommies, klasse vier... Of de Keizer vandaag weer aan 't front is Dat interesseert me geen zier! Laat mij lezen wie of er beboet is En waar klauwzeer weer teistert een koe... Laat de Duitschers de Britten blokkeeren, Zij worden 't vanzelf weer moêl „Een handkar geraakte te water". „Vermoed'lijk gestolen een fiets". Dat is nieuws.Doch 't gedoe van de Russen D&hrom geef ik heelemaal niets! Ingezonden IVIededeelingei a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Termist. Te Geldrop wordt sinds week vermist de 33-jarige ongehuwde J.] Men vreest, dat hij verdronken is, daar mt een hoed, drijvende in den Dommel heeftge vonden. Inbraak te Watergraafsmeer. Gistennc* gen kwam de melkslijter Bindt HoogewoeJ tot de ontdekking, dat bij hem was ingebr, ken. Men heeft zich toegang verschaft tola woning door opensluiting van de huilenden Men heeft de linnenkast opengebroken en te kast op de slaapkamer. Een aantal zilvereni gouden voorweipen en een weinig geld we den gestolen. KERKNIEUWS. Mgr. A. Bermijn f. Een telegram in het Missiehuis Spamj daal, (Vucht) ontvangen, meldt, dat Z. D.H Mgr. Alphonsus Bermijn, tit. Bisschop yi Stratonicea, A post.-Vicaris van Z.W.-Monp lië, in zijne missie den 16eu Februari at typhus overleden is. Mgr. Bermijn was de onmiddellijke opvoi ger van Mgr. Hamer, roemrijker gedachtenis Land en Tuinbouw. Rijkskeuring van dekhengsten. Onder zeer groote belangstelling van d zijde van de landbouwers-paardenfokkers ha heden Maandag te Hoofddorp (Haarlenimei meer) de rijksvooijaarskeuring van dekhenj sten plaats. Goedgekeurd werden o.a.: Robinson, warmbl. eig. Vereen. N. Venne te Haarlemmermeer. Vluchteling, eig. H. Bultman te Haarlemmermeer. Afgekeurd werden Arnold, eig. C. Kempenaar te Haarlcmjie meer. Iiavras R., eig. A. Roodenburg te Has lennnermeer. Furist, eig. M. van Wieriup te Haarlemmermeer. Afwezig waren: Compagnon ex Frits, eig. Willemsen t Bulk te üegstgeest. Edelman, eig. C. Bakii te Oegstgeest. Faillissementen. Uitgesproken: H. van Aken, banketbakker te Haarlet cur. mr. F. H. Hagsmeijer te Haarlem; H,( van der Schoot, koperslager te Tilburg, ciii mr. H. H. J. A. Scheidelaar, te Tilburg;J Munsters, wed. van P. van Valderen, wins lierster in kruidenierswaren en spek te Bui tel; cur. jhr. mr. J. B. Verheden te's-Her. genboschI. M. Krant, winkelier en koopmi te Amsterdam, cor. mr. J. H. Penning. Geëindigd: L. Pervoost Jr., kantoorbediende teR'dan Film-commissie. Tot leden der «e missie bedoeld bij art. 2 der Verord. bi treffende het toelaten van kinderen te lichtbeeldenventooningen zijn benoemd d heeren mr. A. v. d. Eist, ambt. bij h O. M. van het Kantongerecht, voorzit!* mr. A. F. E. M. Tepe, onder-voorzitter vi het Centraal-Bureau voor de Kath. Social Actie; dr. E. de Vries, geneesheer aan ln Krankzinnigengesticht „Endegeest"; I Schaap, directeur der Chr. Kweekschoo W. Koops, hoofd eener openbare lager school; A. Tuk, onderwijzer eener opc bare lagere school, en A. P. A. Eskens, a specteur van politie. Studentencorps. Bij enkele Candidas! stelling is gisteren gekozen tot assessor I collegii van het Leidsch Studentencoi* de heer W. J. Woldringh van der Hotf candidaat van het afgetreden collegios Het nieuw opgetreden collegium is tiia: samengesteld als volgt t. w. de heeren D A. Harmsen (Leeuwarden) praeses; J. G O. van Lynden (Den Haag) ab-actis; J. H L. J. Sweerts de Landas Wyborgh (De Haag) quaestor; J. W. Wynaendts (N Haag) assessor I en bovengenoemde b« Woldringh van der Hoop assessor II. Al de verkiezingen hebben te dezen jf bij gunstige uitzonderingen, in afwijtil van vroeger jaren, bij enkele kandidMl stelling plaats gehad. Studentencorps. Bij enkele candidal stelling is gisteren gekozen tot assessor! collegii van het Leidsch Studentencorp de heer W. J. Woldringh van der'Hot* candidaat van het afgetreden collegium- Geslaagd. Voor het examen nullij handwerken is te Rotterdam geslaaj mej. W. J. Scheren, alhier. Commissie voor ontwikkeling en spanning van gemobiliseerden te Leid" In het Kléin-Auditorium der Unive" teit, dat geheel gevuld was, hield prof. tb D. L. Hesseldng, gisterenavond een nx vele lichtbeelden opgeluisterde 'én groole belangstelling gevolgde voordrad over Pompeji. Lefdsche Broodfabriek. In de gistel nam kt dag gehouden vergadering van deelhi.uders der „Leidsohe Broodfabn» aan de Mare, werden balans en winst*' verliesrekening over 1914 goedgekeurd het dividend over dat dienstjaar vafW 8teld op 11 pet. Tot commissaris werd herkozen de Mr. J. A. F. Coebergh, terwijl als ioo« nig werd gekozen tn de vacature, onte^ door het overlijden van den heer Pr W. Kroon Jz., d© heer J. A M. Ja«ger' Aangevallen. Te Delft ie Zondagavond een Duitscher die op het Zuideinde wandelde, aangevallen door twee polderjongens en zon der eenige aanleiding met een mes in de borst gestoken. De polderjongens werden aange houden met de hulp van een politiehond van een kameraad van den gestokene, waarbij de hond ook een steekwond boven het oog be kwam. N. werd door dr. Van Assen verbon den. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in de steendrukkerij Amsterdam van de firma De Jong en Co., aan de Heerenstraat te Hilver sum. De inbreker verschafte zich toegang door het uitsnijden van een ruit. In het kantoor werd het bureau met een beitel geopend. Al les werd overhoop gehaald, doch niets ont vreemd. De brandkast, waarin zich ongeveer f100 bevond, werd eveneens met den beitel bewerkt, doch bood aan deze pogingen weder stand. Van den dader geen spoor. De Panama-tentoonetelling. Zaterdag middag precies om 12 uur zijn de poorten te San-Francisco, die toegang verleenen tot de Panama-tentoonstelling, geopend. Pre sident Wilson gaf het teeken daartoe door te Washington op een knop te drukken. Een-en-veertig naties nemen aan de ten toonstelling deeL Een nieuwe wijze van schuldinvordering. De afdeeling Gouda van den Bond van Rijwielhandelaren heeft, naar het N. v. d. D." mededeelt, een nieuw middel uitge dacht om de wanbetalers te dwingen aan hun verplichtingen te voldoen; dezen zullen nu eerst door een bode worden gemaand om het verschuldigde te betalen. Doen zij dit niet, dan wordt de bode wederom op hen afgezonden, thans echter vergezeld van 4 of 5 jongens per fiets, met aan het stuur een kaart bevestigd, waarop in groote letters te lezen staat: Bond van Rijwielhandelaren Invordering Wanbetaling. Een nieuwe vorm van den man met de roode pet. Roof. Zaterdagavond werd te Rotter dam mej. T. M., huisvrouw van G. W., Vermeld wat de Raad heeft bedisseld, Waar een hulp loods zal worden gebouwd... Hoe de Times redeneent is mij 'n zorg, Wat de Kölnische zegt laat me koudl O, geef mij weer heuschlijke nieuwtjes, Uit mijn buurt, en mijn 6tad, en mijn landl Want ik ben 'o, zoo beu van den oorlog, En ik word o, zoo beu van de krant! Oplichting. Men meldt uit Hoorn: Mevr. de Wed. K., de verkoopster van de beroemde klok van f 20,000, verkocht be halve dit uurwerk ook 2 vazen, echter ver beneden de waarde. Deze laatste werden terstond betaald en medegenomen. De klok zou Dinsdag daarop worden afge haald. Tot nu toe is echter de kooper, een Amerikaan, niet verschenen. Den oplichter is men nog niet op het 6poor. Botsing Üet9 en motorrijwiel. In het St. Elisabeth's gasthuis te Haarlem werd Zon dagmiddag de motorwielrijder V. ernstig ge wond binnengedragen. Hij was met een vriend, die eveneens per motor was, van daar ver trokken, om naar Amsterdam te rijden. Omstreeks 12 uur was hij vlak bij Halfweg een fietsenden jongen, te Halfweg woonachtig, achterop gereden. Door een nog niet ver klaarde oor/.aak reed hij den jongen aan. V. en dejongeD werden zwaargewond. De jongen lag bewusteloos onder de overblijfselen van het motorrijwiel en zijn eigen fiets. V. werd door de vaart, die hij hij de aanrijding had, 10 meter weggeslingerd. Hij werd naar het St. Elisa beth's gasthuis óvergebraoht. Zijn toestand is ernstig. l)e vriend, die V. per motor vergezelde, had var. het ongelnk niets gemerkt en is later teruggekeerd, om zyn metgezel te zoe ken. Hot geval Ie "Weert. Do toestand van den huzaar te Weert, die in '-en vechtpartij met burgers een messteek in den rug had gekregen, is verergerd, zoodat by niet bu ten gevaar is. Hij wordt in het Sint Jans-Gasthuis verpleegd. De laatste dagen kwam het meermalen tus- schen de militairen en dc burgers tot eeu botsing. Eon infanterist en een caféhouder werden met een mes verwond.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2