mmf ADVERTENTIEN. Voorjaarshoeden en Engelsche Chappelleries. Leger en Vloot. KERKNIEUWS. Faillissementen. Duinwater-Maatschappij. R.K. Dienstmeisje, Boerenknecht, Boerenknecht, A. H. van UDEN, Sigaretten. JMSSZ 14 BESTE MELKKOEIEN Abonneert U op De Leidsche Courant. Water- en Gasleiding, Levering van Baden, Geysers, Waschfon- teintjes, Closets, Gootsteenei enz. 6 Kennisgeving. ƒ2.- per bus van I kilo. SPOED! SPOED! BOTERMARKT 3-4. .,0 Ken moeilijk geval. ïn een platte landsgemeente in de provincie Gelderland vroegen twee broers naar de vacante Bur gemeestersplaats. De een was wethouder, de ander ontvanger der gemeente, zoodat de benoeming van den een altijd schade lijk zou moeten worden voor den ander. De schade zou natuurlijk het grootst zijn, als de wethouder werd benoemd, daar in dat geval door den ontvanger ontslag, zou moeten worden genomen. De Regeering stond dus voor een moei lijk geval. Ze heeft nu, naar de Arn. Ct. meldt, den weg gevolgd, die voor de be trokkenen het minst schadelijk was, door den ontvanger te benoemen, waardoor de wethouder moet bedanken. Het financieele verlies van laatstgenoemde is natuurlijk zeer gering. Van een tandarts. Men meldt uit Am sterdam: Men herinnert zich hoe veertien dagen geleden het gerucht vernomen werd, dat mejuffrouw De L. ernstig ongesteld was geworden na het trekken van een kies. N,aar gebleken is, had mej. L., toen ze door kiespijn geplaagd werd, zich gewend tot een tandarts, S., die, zooals later uit kwam slechts tandmeester is en vroeger, voorzien van een* brevet, kermissen en markten afreisde, om de „goede burgers en buitenlui" van zieke en pijnlijke kiezen te cureeren. De heer S., is onmiddels oud geworden en vestigde zich in Amsterdam, om hier zooveel mogelijk de praktijk voort te zet ten. Zijn beide zoons, die opgeleid werden tot tandtechnicus, dus geen tandmeesters vonden hun vaders praktijk wel interrcs- sant en besloten gezamenlijk deze voort te zetten. Zoo gebeurde het nu dat, toen mej. De L. zich aanmeldde, de vader als deskun dige niet handelend optrad, maar de ope ratie verricht werd door een der zoons. De behandeling zou pijnloos geschieden! Daartoe was een inspuiting noodig. Mej. De L., die reeds meermalen zulk een be handeling had ondergaan, wist dat een dergelijke inspuiting absoluut geen pijn veroorzaakte en gaf dus hare verbazing te kennen, toen zij reeds bij de eerste injectie een duldelooze pijn in het tandvleesch ge voelde. In plaats dat nu de jonge S., on- derdzocht of hij ook een verkeerd vocht had gebruikt, drukte hij tot driemaal toe het injectiespuitje in het pijnlijk tand vleesch, zoodat mej. De L., die het niet meer verdragen kon, verzocht de kies er uit te trekken zonder verdooving. De kies werd getrokken... een tweede volgde... een derde werd er uit gehaald...!! Juist wilde de tandarts de vierde uit trekken en uitrukken, toen mej. De L. hem afweerde. De pijn was niet te dulden en zij verkoos liever kiespijn dan zulk een mishandeling. Den dag daarop had mej. De L. een koorts van 39 graden en werd de huisarts geroepen. Het bleek dat de patiënte een injectie had gekregen met amonia, in plaats van het gebruikelijke verdoovings- middel. Intusschen constateerde men, dat zij aan de linkerzijde geheel verlamd was en het licht uit het linkeroog geheel ver dwenen was. De huisarts gaf als zijn meening te kennen, dat, indien mej. De L. niet zulk een sterke vrouw was geweest zij onder de behandeling bij S. dood was gebleven. Onderwijl was waarschijnlijk de „tand arts" S. tot de ontdekking gekomen dat hij zich vergist had in het toedienen van de injectiestof en onkundig van het feit, dat de huisarts de patiënte reeds onder zocht had, bracht hij ongevraagd een mondspoeling, welke natuurlijk niet meer gebruikt kon worden. Op het oogenblik is de rechter van in structie bezig met zijn onderzoek. Mej. De L. verkeerde heden nog in zorg- wekkendentoestand. Eindelijk ontdekt. Voor eenige weken werd door de rijks- en gemeente-politie te Delfzijl, in verband met verschillende dief stallen, huiszoeking gedaan aan boord van het tjalkschip van Z. V. Den volgenden dag werd door de vrouw van schipper V. hier en daar verteld, dat een der politiemannen, en wel de gemeente-veldwachter Scheeres, bij die huiszoeking een bedrag van onge veer f 1100 van V. had weggenomen. Ook V. zelf deed hetzelfde verhaal en diende bovendien een klacht in bij de justitie, mee net gevolg, dat tegen V. en diens eclit- genoote een vervoiglng werd ingesteld we gens smaad. Het O. M. eischte tegen elk der beklaagden 4 maanden gevangenis straf, doch de rechtbank sprak beiden vrij. Wel werden de echtgenooten tot ge vangenisstraf veroordeeld wegens de dief stallen, die aanleiding hadden gegeven tot bovengenoemde huiszoeking. Ofschoon zoowat niemand geloofde, dat het gezin V. in het bezit van^zoo'n groote geldsom was geweest .blijkt"nu toch, dat dit wel zoo is. V. gaf namelijk eenige dagen geleden kennis aan den officier van justi tie te Groningen, dat V.'s 19-jarige doch ter in den laatsten tijd allerlei kostbare voorwerpen kocht en sprak daarbij het vermoeden uit, dat zijn dochter de bewus te geldsom had gestolen. Het meisje werd door de justitie in verhoor genomen eh verklaarde, na eenig dralen, wel te weten, wie het geld had, doch wilde geen verdere inlichtingen geven. Aan den brigadier-titulair der rijks- veldwacht Tuinstra, aldaar, en een re chercheur te Groningen werd toen een onderzoek opgedragen. Deze beambte ge lukte het te Dordrecht den vrijer van het meisje op te sporen en, na een kort ver hoor, bekende het jonge mensch, schip persknecht van beroep, met zijn meisje den diefstal te hebben bedreven. Een be drag van f 840 had hij te Zwijndrecht ver stopt en werd aldaar, op zijn aanwijzing, door de politiemannen in beslag genomen. Hij is thans naar Groningen overgebracht. Het meisje moet nu ook reeds bekend heb ben. In verband met een en ander is al hier eveneens door de politie aangehouden, onder verdenking van heling, een 37-jarige gehuwde vrouw, moeder van vijf kleine kinderen. Een veelzijdig Numansdorper. In het iijstje van dengenen die. met eeai rijkspen- sLoen gelukkig zijn gemaakt vindt men o a. vermeld D. Bijl, ambtenaar ter se cretarie te Numansdorp, f 134; D. Bijl, bij houder der bevolkingsregisters te Numans dorp, f 83; D. Bijl, bijihouder der brand- weerregisters te Numansdorp, f 17; D. Bijl, schatter der huurwaarde van drankloka- liteiiten te Numansdorpe f 11; D. Bijl, klok luider te Numansdorp, f 35; D. Bijl, water- ververscher te Numansdorp, f 7; D. Bijl, zijlendoorteker te Numansdorp f 3. De leerplichtwet. Een moeder te 's-Gra- venhage, die een „leerplicht-aanmaning" van den arrondissements-schoolopziener had ont vangen, schreef, volgens de Rsb. het volgende origineele briefje aan het hoofd der school: „daar mijn kind door de regen een halfe dag heeft thuis geweest verzoek ik aldoor die kaarte (niet?) aan de deur want dat hij hier school gaat is tegen mijn zin dus als het regent of waait stuurt ik hem niet naar school [dat zouik gerust tegen de leerplicht durven zeggen". In het water gefietst. Een groenteboer uit Monster, die sedert twee dagen vermist werd, is Zaterdagavond uit de Veenkade te 's-Gravenhage opgehaald, waar hij blijkbaar in gefietst was. Ook zijn rijwiel werd opgehaald. Treurig. Gisteraamiddag wist het 3- ja.ri.ge zoontje van den sluiswachter G. J. vam O., te Tiel, zioh in de slaapkamer zij ner ouders meester te maken van een ge laden revolver, waarmee het zach spelen- drwijze door het hoofd schoot. De toestand van don kleine is hopeloos. Vermist. Te Naaldwijk wordt de marktschipper P. V., op Den Haag. ver mist Zijin schuit en zijn klompen zijn drij vende gevonden in de nabijheid van de Haagsche groentenmarkt. Dierenbeul. Te Haarlem is tegen een strooper, die op den openbaren weg een konijn levend vilde, wegens dierenmishan deling proces-verbaal opgemaakt. De tot kapitein bevorderde le luitenant G. A. de Yos, werkzaam geweest bij de normaal schietschool is ingedeeld bij het 15 reg. inf. Bij de verschillende universiteiten hier té lande bedraagt thans het aantal studenten, aan wie vergund is hun studiën in de medi cijnen voort te zetten teneinde later als officier van gezondheid bij dp zeemacht in dienst te treden; te Amsterdam 9, te Utrecht 5, te Leiden 14 en te Groningen 5. Onbetamelijke kleeding. In den Conventus Prosynodalis heeft Z.D.H, de Bisschop van Haarlem bepaald: Vrouwen en meisjes mogen in de kerk niet anders dan betamelijk verschijnen, vooral wan neer zij tot de H.H. Sacramenten naderen; anders dient het ontvangen der Sacramenten en in het bijzonder het ontvangen der H. Com munie hun te worden geweigerd." Uitgesproken: W. Sprengers, aannemer en bloemist, te Vel- sen, cur. mr. G. A. Feits; J. G. J. Kessen, manufacturier te Haarlemmermeer (Nieuw Vennip), cur. mr. G. H. J. van der Meiden; A. de Bruyn, schipper en winkelier te Bode graven, mir. mr. P. Fuhri Snetklage, te Woer den; De naamlooze vennootschap Algemceuo Be ton maatschappij, gevestigd te Dordrecht, cur. mr. A. A. Mol en.mr, K. K. Douw van der Krap; J. Ramaker, bakker te Oranjedorp, ge meente Emmen. Cur. mr. J. A. ten Holle, te Dalen. A. Hagedoorn, schoenmaker en winke lier, te Zwolle. Cur. mr. M. Polak. De nalatenschap van W. van den Broek, schoenwinkelier, laatstelijke wonende te Amsterdam. Cur. jhr. mr. L. W. Rengers Hora Siccama. E. Franssen, koopman in manufacturen, Amsterdam. Cur. mej. mr. R. Bosman. A. W. Graffner, Amsterdam. Cur. mej. mr. N. A. van Buuren. S. P. van der Mark, rijwielhandelaar en verhuurder van automobielen, Amsterdam. Cur. als voren. Geëindigd: H. Pieper, voorheen kruidenier te Diereu; Wijlen J. W. Teunissen, te Velp; J. H. Cox, te Nedervveert. Opgeheven: J. H. van Oudvorst, bierhandelaar, te Nijmegen. J. Zody, Amsterdam. Vermindering van Druk. De Directie brengt ter al- gemeene kennis, dat de toe voer van duinwater deze week des nachts (uitgezonderd Za terdag- en Zondagnacht) van 11 t. 6 uur bij tusschenpoozen zal verminderen of op houden wegens werkzaam heden aan de hoofdbuis. cc, DE DIRECTIE. Gevraagd wegens ziekelijke omstan digheden een om terstond in dienst te treden. Adres do Wed. J. WE1JERS, Tespel- laan, Noordwijkerhout. 879 DIENSTBODE. Wegens huwelijk der tegenwoordige wordt gevraagd tegen half Maart een R.K. Dienstbode bij JAC. v. d. GEEST, Caféhouder, Stompwijk. 877 Gevraagd; tegen Maart a.s. een of Arbeider, goed kunnende rijden en melken. Br. fr. bij H. v. d. BERG, Veonstraat 172, Leidschendam. Met Maart gevraagd bij twee i sehen een MEISJE van 14 a 1G jaar, bij N. VOLWATER, Roelofarendsveen. 809 Gevraagd tegen 1 Mei een aanko mend goed kunnende melken, bij Th. J. van TOL, Oudahoorn. 803 Kunsttanden, Oude Gebitten, Bank-v.-Leening- briefjes, Oud Goud enZilv. koopt tegen de hoogste waarde 522 H. J.v. AMEB0NGEN, Haarl.str. 233 ATTENTIE S.V.P. Aanstaanden Donderdag zullen op de vrije veiling te Roelofarondsreen 500 Aardbeienkistjes met de daarbij hoo- rende groote kisten geveild worden. 878 Aardappelen. Puike Brielsche f3.30, f3.50, f3.75 p. mud. Zeeuwsche Legpooters Eigen heimers en Bravo's. A. J. VAN STIJN, Warmond. 880 H.H. Veehouders. Ondergeteekende blijft zich beleefd aanbevelen in allé voorkomende ge vallen, betreffende de Veeverloskunde en het castreeren van Vee. Hoogachtend L. BOSLAND, Vee- verloskundige, Ter-Aar, Aardara. 427 Te koop'een best wegpaard, Vos Merrie, 6 jaar oud, mak in alle tuigen. Ook genegen om in te ruilen, bij A. C. DE KLERK, Noordwijker hout. 851 Stationsweg 151, 's Gravenhage Lid Ie Klasse van het Nederlandsche Instituut van Accountants. Leeraar M. 0. Boekhouden en Handelsrekenen. oo Leeraar M. 0. Staatsrecht. Leeraar M. 0. Staathuishoudkunde. Inrichting van Administratie. Opmaken van Statuten enz. MANOLI, M. C. C. CARAVOPOULO, SPLENDO, XANTOS. 815 Voor Winkeliers verkrijgbaar bij J. P. DE LA RIE, Apothekersdijk 26, Telephoon 1479. ADVERTEERT IN .DE LEIOSCHE COURANT.' gffisaf# TE KOOP a.s. Vrijdag bij JACOB PINTO van WINSCHOTEN, ssr Gestald bij ZWETSLOOT, Haarlemmerweg LEIDEN. J. L. CREYGHTON, Aalmarkt 25, Aanleg van Wegens de voortdurende stijging der noteeringen van de grondstoffen, hebben wij den prijs van tijdelijk verhoogd op 1.05 1/2 0.55 1/4 0.23 1/10 BLOCKER'S CACAOFABRIEKEN. Te koop 17 stuks melkmou wen in zeer goeden staat, tegen voordeeligen prijs, 90 bij 50 cM. Te bevr. bij PONSIOEN, Alphen a.d. Rijn. Electr. Melkinrichting en Roomboterfabriek. De prijs der ROOMBOTER dag. versch is f 1.75 per Kilo. KARNEMELK 5 cent p. Liter. 65 Hoogachtend, H.J.RIiSBERGEN Kraaierst.5 64 F. SOUPART LEIDEN. RIJNKADE 4. SPECIALITEIT IN: Grafzerken, Kruisen, en rerder Marmeren Werken. Katholieken, koopt niet in winkels waar onzedelijke artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stations-boeken kasten of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert. Reeds ontvangen een prachtige Collectie N.B. Indien verandering aan Hoeden noodig gelieve deze reeds nu te zenden. H.MACK

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4