GEDROOGDE BOSTEL ADVERTENTIEN. Aanbestedingen. Ingezonden stukken. Aanbesteding. Firma AaSberse UITERST VOORDEELIG BIEDEN J. L. CREYGHT0N De Nieuwe Haarlemsctie Courant. F. H. DE WITH - Firma J.PnDriessesi De Steunpenning, Dierenmishandeling. $r Een 22-jarige meLkrijder uit H"YL a r- lommer me e r stond gisteren voor de 6e kamer der rechtbank te Amsterdam te recht, beklaagd dat hij op 30 Nov. op den Sloterstraatweg een paard met een mes een steek of stoot tegen den buik heeft ge geven, waardoor het dier ernstig bloedend verwond is geworden. Beklaagde reed op November op den Slo terstraatweg, toen E. v. Middendorp, die met een met twee paarden bespannen melkwagen op den weg stond, hem toeriep, dat een der paarden een hit niet meer wilde trekken. Bekl. is toen van zijn wagen afgestegen en bracht het paard, dat niet meer wilde trekken, met een gesloten knip mes een paar stooten tegen het zachte ge deelte van den buik toe. Dat die stooten kruchtig waren geweest, ontkent bekl. Het paard werd zoo ernstig verwond, dat het afgemaakt is moeten worden. De vrachtrijder A. Boutjes, Baarsjes te Sloten, had de hit van Van Middendorp verhuurd voor f 8 per week. Hij had het voor f 137.50 gekocht en stelde zich civiele partij; van bekl. eischte hij een schade vergoeding van f 107.10. Getuige Van Middendorp verklaarde ge zien te hebben, dat bekl. den steek met groote kracht toebracht en een deskundige sprak de meening uit, dat, gezien het ef fect van den steek, deze zeer krachtig moet zijn geweest. Het O. M., mr. Van Traa achtte het wreedaardige der dierenmishandeling be wezen. Dat bekl. tevens de bedoeling heeft gehad het paard tot trekken te bewegen, sluit het opzettelijk wreedaardige van zijn handeling niet uit. Eisch: twee weken gevangenisstraf. De heer A. Boontjes verklaarde ter toe lichting van zijn civiele vordering ad f 107.50, dat hij het paard voor 137.50 kocht en dat het doode dier f 30 heeft opge bracht De beklaagde gaf toe, dat de hit een aar dig werkdier was, dat destijds met f 137.50 niet te duur betaald was. Vcrbl|jf ontzegd. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft B. J., rijwielhandelaar te Meerlo, die 8 Januari binnen het in staat van beleg verklaarde grond gebied onder de gemeente Bergen is aange troffen, ofschoon de commandant van het veldleger hem het verblijf binnen dat gebied had ontzegd, veroordeeld tot 5 dagen gevan genisstraf. Alphen. Bij de Woensdag ten raadhuize gehouden aanbesteding onder de ambachts bazen in deze gemeente voor het bouwen van een ont|jzerings-inrichting bij het pompstation der Hoogdruk-Bronwaterleiding, waren inge leverd 3 biljetten, als volgt W. van der Helm f2994, S. de Jeu f2559, H. Oudenes f2319. KERKNIEUWS. Z. E. Kardinaal Van Rossniu. Naar wij vernemen, is Z.E. kardinaal Van Rossum thans geheel hersteld, zoodat hij zijn dagelij kscho werkzaamheden hervat heeft.. Deii 13den Februari werd Zijn Eminentie in particuliere audiëntie ontvangen door Z. H. den Paus. PATElt Dr. R. VAN OPPENRAAY S. J. Gisteren werd de Hoogeerw. pater dr. Ru- dolphus van Oppenraay, Provinciaal der So ciëteit van Jesus in Holland, door de 26ste Algemeene Congregatie gekozen tot assistent voor Duitschland, als opvolger van den Hoog eerw. pater Wlodimirus Ledóchowski, den 11 Februari tot generaal gekozen. P. van Oppenraay werd geboren den 17 Oct. 1856, promoveerde te Leiden, was achtereen volgens rector van het St. Ignatius-college te Amsterdam en van het St. Willebrord-college te Katwijk, en pas sinds den 8sten Augustus 1914 Provinciaal der Hollandsche provincie. De Duitsche assistentie omvat de Oosten- rij ksche, Hongaarsche, Duitsche, Galicische, Belgische en Hollandsche provincies. De eerwaarde paters van het Gezelschap van Maria te Oirschot hebben zich wegens de oorlogsomstandigheden genoopt gezien, hun studenten huiswaarts te zenden. {Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het in Uw geëerd blad van Dinsdag j.l. voorkomend verslag der uitvoeringen van het »,St. Aloysiuspa- tronaat" te Zoeterwoude, verzoeken wij U beleefd een klein plaatsje voor een opmer king. De geachte verslaggever vindt het „jammer" dat naast de volkszangliederen óók ten gehoore werd gebracht „De Speen- hofmarsch" of te wel „Daar komen de Schutters." Dat dit gebeurd is, kunnen wij niet te genspreken, maar wij noemen het wèl mis plaatste critiek. Want, geachte verslaggever ,het zou toch niet aan te bevelen zijn, dat er telkens en herhaaldelijk dezelfde volkszangliederen die door ons zijn ingestudeerd, werden ge speeld? Daarom was bet goed gezien van onzen geachten Directeur om eenige afwis seling, in den vorm van een opgewekten en een goed bekenden marsch, te brengen. En om nu het publiek in de gelegenheid te stel len, weer mede te zingen, déArom was ge kozen de marsch „Daar komen de Schut ters". U moogt dit nu een der nieuwste „mop pen" noemen, wij noemen het al een zeer oude, en vinden het op onze beurt jammer, dat U niet gezien heeft, dat vier oud-leden hunne medewerking verleend hebben. Nu volgt hier toch uit, dat oud-leden niet an ders kunnen medespelen dan die „nieuw ste moppen". Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Eenige leden van het „Fanfarekorps" te Zoeterwoude. Land en Tuinbouw. Afmaken. God schonk den mensch de aarde, Zijn schepping, met alles wat zij voortbrengt aan planten en dieren. Hij maakte hem ko ning der schepping. En de mensch moet van dit onwaardeerbaar goed een dank baar en redelijk gebruik maken. Nooit mag hij de hem geschonken macht misbruiken' om plant of dier, of welk voortbrengsel der natuur ook, noodeloos te verminken, te schaden of te verwoesten. Is echter plant of dier hem niet langer voordeelig, dan mag het leven ervan verkort worden, zon der dat zulks een vergrijp tegen den Schep per mag heeten. Is het leven van plant of dier den mensch tot nadeel, dan maakt hij daarvan zoodra mogelijk een einde in zijn eigen belang en tot betere ontwikkeling van het vooi'tbestaande. Zulks kan zelfs plicht zijn, wanneer het leven van plant of dier de zegenrijke werking der natuur in een noodlottige zou doen verkeeren. In dit laatste geval nu verkeert de regee ring, wanneer zij, ter voorkoming eeuer epidemie, de veestapels, door besmetting aangetast of bedreigd, uitroeit ter wille van het onnoemelijk grooter aantal gezon de dieren. En elke verstandige veehou.ler, ook hij, die thans tegen dit ?telspl protes teert, zou niet anders handilen. wanneer hem morgen de verantwoordelijkheid voor den Nederlandschen veestapel op de schou ders werd gelegd. Trouwens in het eigen bedrijf ontneemt een ieder het leven aan een dier, dat hem niet langer voordeelig toeschijnt. Geeft een koe onvoldoende melk of slechte melk, men verkoopt ze voor de slachtbank. Menig maal worden zelfs waardevolle fokdieren te vroeg „afgemaakt" om „er de slacht- waarde aan te houden". Gedurende tien tallen van jaren heeft men in onze streken duizenden pasgeboren kalveren voor de slachtbank bestemd, omdat men het voor- deeliger vond volwassen dieren aan te koo- pen, dan kalveren op te fokken. En toch werd men daarom niet voor een anderen Herodes uitgekreten. In al deze gevallen besliste het meerdere of mindere voordeel over leven of dood der dieren. Met hoe veel meer recht mag dan de regeering die beesten dooden, welke den geheelen Neder landschen veestapel met ziekte en jammer bedreigen. Smartelijk echter moet het in hooge mate zijn, wanneer dit lot den vee stapel treft van veehouder of fokker, die, zooals de meesten onder ons, zijn vee lief heeft. Welnu, laten we dan allen zooveel en zoo zorgvuldig mogelijk ons best doen om de dreigende veeziekte te weren, niet om dat het niets kost, maar om aan degenen wier veestapel ten onzen bate werd opge offerd, de voldoening te geven, dat dit of fer niet nutteloos geëischt en gebracht zij. Th. C. WESSELINGH. Mond- en Klauwzeer. Sedert de vorige opgave d. d. 10 Februari werden gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd: in Gelderland 1 te Borculo; in Noord-Brabant: 2 te Princenhage, 2 te Beu gen en in elk der gemeenten Zesgehuchten, Leende en Deurne 1 geval; in Limburg in elk der gemeenten Buggenum, Grubbenvorst, Arcen en Velden, Wessem, Maasbree en Ot- tersum 1 geval; in Utrecht 1 geval te Ben schop; in Noorct-Holland in ell^ der gemeen ten Purmerend en Wijdewormer 1 geval; in Zuid-Holland 3 te Stompwijk, en elk in der gemeenten Zegwaart, Zoetermeer, Zoeterwou de, Voorschoten en Veur 1 geval. De gevallen te Princenhage werden vermoe delijk nog veroorzaakt door smetstof afkom stig van de zuivelfabriek vóór deze werd stopgezet.. De 2 gevallen in Noord-Holland houden met elkaar verband. In Zuid-Holland is gebleken, dat enkele gevallen aan perso nenverkeer hun ontstaan te danken hadden, terwijl vermoedelijk ook besmette melkbussen en veevoederzakken tot het ontstaan van sommige der voorgekomen ziektegevallen aan leiding hebben gegeven. Alles wordt in het work gesteld om deze oor zaken van verspreiding der ziekte op te heffen. In de maand Februari werden kringen be treffende verbod van er. uit- en in- vervoer van vee opgeheven te Alkemade, den Bommel, Mierlo, Beesel, Roggel, IJsselmuiden, Wester, Bork, Asten, Wessem en Zwollerkerspel. Personen, die zioh te Leiden hebben gevestigd. P. van Wijk, Heerengracht 64. H. T. Liem, student, Rapenburg 78. A. Crama en gez., los werkman, Kruis straat 32. J, Boekhout, arbeider, Heynsiusstr. 4. H. Spierenburg en gez., los wei'kman, Maresingel 18. H. van Haeringen, Valdezstr. 2A. C. M. W. Cleaphas, Hoogewoerd 18. C. van den Raadt, dienstbode, Zoeterw. singel 19. A. Poelman, adj. inspecteur van politie, Plantsoen 105. Wed. Lohoff, Jan de Latershof 12. M. A. A. Boers, winkeljuffrouw, Drie- Oot.str. 3A. Wed. A. Tuiilo, Buitenlaan 40. M. Fekkes, Hooigracht 84. J. Oudshoorn en gez., laboratoriumbe- diende, Magd. Moonsstr. 8. C. van 't Zelfde, arbeider, Uiterstegr. 83. P. J. Verhoog en gez., huisschilder, Vol- lersgracht 22. A. F. Hasselo, Haarlemmerstr. 31. A. Colpa en ge<z., smid, Vollebregtshof 2. Personen, die uit Leiden zijn vertrokken. D. Zijlstra, Rijnsburg, bij C. Brussell, Hofje. Mej. C. J. v. Amerom, Den Haag, v. By- landtstraat 178. Johs. Kok, Alphen a. d. Rijn, St. Jozef gesticht. Wed. J. J. Brussee—v. Koutsik, Oeg3t- geest, Oegstgeesterweg 32. Mej. G. Groeneveld, Rotterdam, bij mevr. Saür, Stationsweg. W. v. Beek, Sr' iebroek. F. Ph. T. Lohmann, Den Haag, Storten bekerstraat 141. Fr. v. d. Zeeuw, Rotterdam, Pupillen- straat 104a. J. B. Ebbinge, Amsterdam, Nic. Maes- straat 22. Mej. M. A. Carree, Lisse, Kanaalstraat bij Meinders Mej. J. G. Smith, Alkmaar, Liefdelaan 10 D. fr. du Toit Groningen Herman Colle- niusstr. .42. Mej. E. C. Ju, Rotterdam, Mathenesser- laan 247. Wed. BodifecMaas, Den Haag. Kazèr- nestr. 56a. W. Abr. v. Bezooijen, Rotterdam, Kruis- str. 3a. Mej. R. E. Bouwman, Assen Torenlaan 3.. L. v. Pelt, Schiedam, St. Liduinastr. 39. Mej. E. Bemmelenkamp, Amsterdam, Waldeck Pyrmontl. 15. Mej. v. d. TuynRijgersveer, Hellevoet- sluis. Mej. J. LatH, Den Haag, Kranenburg. weg 27. J. P. .T. Kiddeleer, Den Haag, Brand straat 25. J. D. Oudsteijn, Den Haag, Carpentier- straat 152. D. A. Smits, Den Haag, v. Miereveld- straat 163. Financieele Berichten. Amsterdamsche Beurs. Officieele Prijscourant. I V.K. I L.K. I H.K. Ned. 1914 5 f 100—200 199 &/8 199 i/s 99 3/g dito f 500—1000199 1/9 199 199 Koers van het geld. Prolongatie pCt. Burgerlijke Stand. RIJNSBURG. Geboren: Cornells Gerrit, z. van D. v. d. Haak en A. Hijsteke. Ondertrouwd: A. Schipper, jm. 23 j., te-Zoeterwoude en W. v. d. Eijkel, jd. 23 j., te Rijnsburg. WOUBRUGGE. Geboren: Janna Hillegonda, d. v. A„ van 't Woud en H. van Iperen. Overleden: Dirk van der Sluis, oud 62 j. echtgenoot van M. v. Duuren, eex-der M. de Raar. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. 1 Klerken, 59 timmerlieden, 29 metselaars, 3 voegers, 14 opperlieden, 5 steenhouwers, 20 stucadoors, 50 schilders, 2 behangers, 1 stoffeerders, 8 meubelmakers, 2 stokers, 3 smeden, 3 grof-bankwerkers, 0 macb.-bankw., 1 electriciens, 2 voorslaanders, 18 typografen, 7 kleermakers, 1 bakkers, 0 sigarenmakers, 2 huisknechts, 4 schippers, 14 grondwerkers, 2 warmoeziers, 10 bloemisten, 21 loopknech ten, 5 loopjongens, 80 losse werklieden, 00 mannen allerlei. Afd. Trouwen (Yolkshuis). Geopend van 9—12 uur. Telefoon 1477. 7 Dienstboden, 18 werksters, 11 naaisters, 3 wa8clivrouwen, 2 winkeljuffrouwen, 0 kin derjuffrouwen, 1 strij asters, 27 fabrieksarbeid sters, 64 textielarbeidsters, 23 vrouwen aller lei, 1 kantoorbediende. Stoomvaartberichten. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Deli, 16/2 v. Singapore, R'dam n. Java. Flores, 16/2 v. Santos n. Amsterdam. Karimata, 16/2 te Singapore, A'dam n. Java. Merauke, 17/2 v. Rotterdam n. Cardiff. Oberon, p. 15/2 Dungeness, Amsterdam naar Paramaribo. Roepat, 17/2 van A'nam naar Java. Salland, p. 15/2 Lizard, Amsterdam naar B.-Ayres. Tabanan, p. 16/2 Finisterre, Java n. R'dam. Billiton, p. 16/2 Barry Island, Baltimore naar Cardiff Ceylon, 17/2 v. Falmouth, Java n. R'dam. Tambora, 17/2 te Batavia v. R'dam. Wilis, p. 17/2 Gibraltar, R'dam n. Java. Heden overleed te Nijmegen, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten, in den ouderdom van 81 jaar, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Uit aller naam: F. PUFKUS-Brinkman. P. M. J. PUFKUS. Leiden, 17 Febr. 1915. Eenige en algemeene kennis geving. 806 Voorde vele blijken van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Echtgenootc, Moeder en Be- liuwdmoeder, Mej. MARIA LAGERBERG Geb. v. Santen, betuigen wij onzen hartelijken dank. De Familie LAGEKBERG. Leiden, 18 Febr. 1915. 802 Op MAANDAG, den 15en MAART 1915, des voormiddags te elf uren, zijn Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, voornemens op het Raadhuis aldaar, aan to besteden (Bestek no. 5) Hei uitbreiden van de School aan het Plantsoen met vier lokalen. Het bestek en de teekenïngen liggen ter inzage en overname op het Bureau van Gemeentewerken op eiken werk dag de besteding voorafgaande van 's morgens 9 tot 's middags 4 uren en zij n aldaar per stel A f 1.50 verkrijgbaar (franco per post f 1.56) zoolang de voorraad strekt. Aanwijzing in loco zal worden ge houden op Donderdag, den 4en Maart 1915, des voorniiddags te 11 uren. Verdere inlichtingen verkrijgbaar ten Bureau Gemeentewerken dagelijks tusschcn tien en twaalf uren. 770 ADVERTEERT IN „DE LEIDSCHE COURANT." Gevraagd tegen 15 Maart of later een R.K. eenvoudig Buitenmeisje, goed kunnende koken en zelf standig netjes kunnende wer ken. G. g. ver. Br. fr. Bur. „De L. Crt." onder nr. 794. Een R.K. Jongen, leeftijd 15 jaar, zoekt plaatsing in den boerenstand, eenigszins kunnende melken. Brieven fr. left. W, aan JAC. VAN VLIET, Alphen a. d. R. I. z. V-63. 783 Openbare Verknoping op de Stadswerf aan het Gal gewater te Leiden, op Vrijdag 19 Februari 1915, des v.m. 10 uur door den deur waarder H. VAN DER WOUDE te Leiden, van buiten dienst ge stelde voorwerpen als: TweebrandspuitenTpartljen ge goten; geslagen en plaatijzer, vijlen, schoppen, ledige tonnen en eene massa brandhout. 703 I-i op DONDERDAG 25 FEBR. 1915 's avonds 8 uur, in den Schouwburg, ten bate van het Leidsche Steuncomité, te geven door: 793 den Heer J. P. J. H. CLINGF D00RENB0S, Dichter-Zanger. Piano: Mevrouw CLINGE D00RENB0S-de Blécourt. Prjjzen der plaatsen: Loge, Beignoire en Parterre fl. Bovenrangen f 0.50. Kaarten verkrijgbaar en plaatsbespre king bij den Heer A. M. VAN ZWICHT vanaf Donderdag 18 Febr. 10 uur. Donderdag 25 Febr. van 10—2 uur a. d. Schouwburg. To koop: een beste guiste Zeug bij H. DE HAAS, Oosteinde te Warmond. 797 Gevraagd tegen Mei a.s. een flinke Boerendienstbode, in een gezin zonder kinderen op een dorp bij Leiden. Br. fr. nr. 798 bur. van „De Leidsche Courant". Gevraagd tegen 1 Mei, een flinke Boerendienstbode, bij A. BARNHOORN, Achterweg Oosteinde, Voorburg. 784 Tegen 1 Mei vaste Arbeider gevraagd goed kunnende melken, huis disponibel. J. v. NIEKERK, Alfen aan de Rijn. 801 Gevraagd tegen 1 Mei een aanko mend Boerenknecht, goed kunnende melken, bij Th. J. van TOL, Oudsboorn. 803 Oude Rijn 2. Teleph. 411. Ontbijt- 808 Sucade- Gemberkoek. LEIDSCHE BUL. Gestampte Muisjes. HAGELSLAG. Chocolade-Strooisel. Prima ZUIVERE SCHELPKALK te koop, op keur, tegen uilerst lagen prijs. Buiten Syndicaat Fr. br. no. A 51 Algem. Zuid-HolL Adv. Sur. C. Brouwer, den Haag. 767 wij deze maand verschillende Gas-, Electrische en Petroleumlampen aan, die door etaleeren enz. eenigszins geleden hebben. SP0TK00PJES IN BALLONS. Prima email-pannen voor ouden prijs, dus zonder verhooging. ALUMINJUM-ARTIKELEN dito. LUXE-ARTIKELEN buitengewoon goedkoop. Hangende en staande GLOEIKOUSJES, oxxze bekende merken, zoolang de voorraad strekt per dozjjn 10 rabat. Aalmarkt 25. soo Voor Haarlem en omstreken het aan gewezen DAGBLAD voor advertentiën. - Vraagt Proefexemplaar. - Verloren: op Nieuwjaarsmorgen een Rozenkrans, rose koralen en zilveren schakels, in den omtrek der R.K. Kerk. Tegen belooning terug te bezorgen Boekh. W. A. P. M. PETERS, Noordwyk. 799 Te koop: een zoo goed als nieuwe Bloembollen- schuur met stellingen, te bevragen bij C. HOOGENBUOM Jacz., Roelof- areudaveen. 807 Te koop een groote partij beste Groninger verschgekalfde KOEIEN. Ook eenige met kalt. 788 J. VERHOOS, Haarlemmerweg 43, LEIDEN. verkrijgbaar in groote en kleine partijen. Nieuwe Mare hoek Oude Singel - LEIDEN. Juweliers - Korenbrugsteeg 5. Geëtaleerd: welke ontworpen is door den Kun stenaar J. C. WIENECKE en uit gevoerd in de Koninklijke Fabriek van C. J. BEGEER te Utrecht. De Penning is te leveren in Brons, Zilver en Goud, in prijzen van: f 0.15 lot f250.-. Het koopen dezer penning wordt door het KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCOMITÉ ten zeerste aan bevolen. 804

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4