BINNENLAND. ALBERT RIEL Uit Stad en Omgeving, oorlog betrokken Staten dienen voor finan- cieelen steun natuurlijk ook naar de groo- tere te zien en er zijn nog andere staten, die zich tot den oorlog voorbereiden. Het is ons belang, dat zij goed zich toerusten en zij kunnen alleen op Fransche en Engelsche markten leenen. Verschillende Oorlogs berichten. Belasting op afwezigen. De Belgische legatie maakt het volgende bekend Hon derden Belgen, dio in het buitenland vci- blijf houden, hebben zich tot de Belgische regeering of haar diplomatieke en consu late;, vertegenwoordigers gewend om raad te vragen ten aanzien van de door hen aan te nemen houding tegenover het besluit van Duitschland betreffende de belasting voor ide afwezigen. Daar het niet mogelijk is elk Tiunner persoonlijk op die vragen te ant woorden, verzoekt de Belgische regeering de aandacht te vestigen van belanghebben den op het communiqué (gisteren) gepubli ceerd en dat hieronder volgt. Het zal hen helpen met kennis van zaken een besluit te nemen betreffende de houding, die ze heb ben aan te nemen. De Belgische regeering heeft tot alle neu trale staten een krachtig protest gericht naar aanleiding van het besluit van den gouverneur-generaal Von Bissing betreffen de een belasting, gelijk aan tienmaal het bedrag van de persoonlijke belasting, met inbegrip van de opcenten voor de Belgische onderdanen, die vrijwillig het land sedert het begin der vijandelijkheden hebben ver laten. Deze belasting is in strijd met de grond beginselen van het volkenrecht uitgeschre ven, draagt het karakter van een ware be- Tooving. De Belgische regeering kan in geen enkel •pzicht er het grondbeginsel van toegeven en er de toepassing van erkennen. De betaalde sommen zullen na de bevrij ding van het grondgebied opnieuw moeten worden betaald. De inbeslagnemingen om er de betaling van te verzekeren, zullen van nul en geener waarde en als niet geschied worden be schouwd. Dood van den commandant der Blücher. De commandant van de „Blücher" is te Edinburg gestorven aan longontsteking, opgedaan ten gevolge van blootstelling aan de koude. Britsche torpedoboot vermist. Naar uöt Algeciras aan de Temps" van Zater dag 13 dezer wordt gemeld d.d. 11 dezer heeft men geen bericht van de Britsche torpedoboot ,,93", die den nacht te voren op verkenning was uitgevaren in de straat van Gibraltar. Er woedde toen een hevige storm. De ,,93" had een waterverplaatsing van 130 ton en een bemanning van 16 koppen. Zweedsch schip vergaan? Het Zweed- echo stoomschip „Soleia", op 1 Februari uit Liverpool naar Denemarken vertrok ken mot levensmiddelen, is sedert den 2en Februari verdwenen. Men vermoedt dat het schip vergaan is. Aanval op den koning van Montenegro. De consul-generaal van Montenegro te Londen ontving uit Gettinje bericht, dat op Zondag 14 Februari twee "Oostenrijk- sche vliegtuigen verschenen boven het dorpje Rieka in Montenegro, waar de ko ninklijke familie zooals gewoonlijk ook ditmaal den winter doorbrengt. De vlieg tuigen vlogen over het koninklijk paleis. De konrnr> koningin en princessen «ton den buiten om de vliegers té zien. De avia- teurs vuurden op de koninklijke groep met hun machinegeweer. Vele kogels kwa men vlak in de buurt van het koninklijk gezin neer. Ellende in Spanje. De correspondent van de „Times" te Sevilla meldt, dat er in Spanje onder de arbeidende klasse groote ellende hecrscht. In de straten van Sevilla houden werkloozen, die arbeid verlangen, betoogimgen. En van verschil lende dorpen komen beden om hulp, om dat de bevolking met honger wordt be dreigd. Te Sevilla is een bakkerswinkel be stormd, maar de orde werd spoedig her steld; de burgemeester beloofde den ergst nood Tijdenden werk te zullen verschaffen. Koper. De Duitsche Regeering heeft het verbod van koperuitvoer in dier mate verscherpt, dat de geringe uitvoer van koper, die tot nu toe naar ons land ten gerieve der electro-techniek was toege staan, met ingang van 1 Maart a.s. ge heel wordt verboden. Een Fransch schip in den grond geboord. De Duitsche onderzeeër U. 16 heeft tus- schen Cherbourg en Duinkerken het Frap- sche stoomschip „Ville de Lille" in den grond geboord. De bemanning kreeg ver gunning in de booten te gaan. Toen de „Ville de Lille" in de buurt van den vuur toren van Barfleur trachtte te ontsnappen, boorde de onderzeeër het schip, dat niet snel genoeg voer, in den grond. De onder zeeër koerste toen naar een Noorsch schip, om dat in den grond te boren, maar op de verschijning van een torpedoflotille uit Cherbourg dook hij onder. Nederland en de Oorlog. Op de Amsterdamschc Beurs. Tor Amsterdamschc beurze oefende de vrees voor mogelijke politieke verwikke lingen een verlamm enden invloed: Alle fondsen waren lager; ook de nieuwe oblig. der Nederiandeche Staatsleening. De han del was uiterst beperkt. Er liepen geruchten volgens welke het plan zou bestaan in Indië een 5 pet. ge dwongen leening van f 50,000,000 uit te schrijven tegen 97 pet. Zeepost voor Ned. O.-I n d i üe directeur van bat postkantoor te Am sterdam maakt bekend, dat het stoom schip „Insulinde" van de Rotterdamsche Lloyd, niet Zaterdag 20 Februari, doch Maandag 22 Februari a.s. van Rotterdam naar Nederlandsch Oost-Indië zal afvaren. De laatste buslichting voor de corres pondentie, te verzenden met genoemde gelegenheid, is aan het hoofdpostkantoor aldaar gesteld op 22 Februari te 8 uur 30 minuten voormiddags en de laatste inne ming voor aangeteekende stukken op 7 uur 30 minuten voormiddags. In de mailverzending via Napels, aan sluitend op de „Insulinde", komt geene verandering. Schending der neutrale post. Uit Freiburg in Zwitserland schrijft men aan de „Tijd": Dat brieven en brief kaarten uit Nederland éérst 13—17 dagen na afzending Zwitserland bereiken, ter wijl drukwerken reeds na 2 êt 3 dagen aankomen; dat het vaststaat, dat eenige brieven, waarbij aangeteekende, geheel verioren gaan; dat ten slotte andere voorzien zijn van den Duitschen stempel: „Emmerich. P.K. überprüft und zu befördern". De post van het neutrale Nederland naar het neutrale Zwitserland wordt dus blijkbaar door de Duitsche autoriteiten tegengehouden en onderzocht, aldus de berichtgever van de „Tijd". Het „blijkbaar" staat voor ons nog liet zoo onomstootelijk vast! De houding der Regeering in zake de Scheepvaart. Naar wij in verband ook met de besprekingen, welke in de laatste dagen hebben plaatsgehad, tusschen leden onzer Regeering en de verte genwoordigers der groote stoomvaartmaat schappijen van hoogst bevoegde zijde verne men, is de houding der Regeering tegenover de vraag, welke de gedragslijn der scheepvaart in de komende dagen zal moeten zijn deze, dat de Regeering de scheepvaart geheel vrij heeft gelaten in de beslissing, of deze met het oog op de Duitsche verklaring en de daarmede verband houdende waarschuwingen van Duit sche zijde, haar schepen in de als gevaarlijk gekenschetste gedeelten der Noordzee wil laten varen. De Regeering heeft er zich daarbij zelfs van onthouden ook maar eenigen wenk te geven met betrekking tot de door de scheep vaart te volgen gedragslijn. Naar wij verder ook uit meerdere ambte lijke kringen vernemen, wordt tegenover de komende gebeurtenissen een volmaakt afwach tende houding aangenomen. De Hollan d—A merika lijn. De Holland—Amerika-lijn beeft aan haar agenten te Londen, de heerein Van Ommeren, verzocht in alle Engelsche bla den te puhliceeren dat zij zal voortgaan met haar stoombootdiensten op de Ver- eenigde Staten, Cuba en Mexico, geheel als vroeger en langs de gewone route door het Engelsche Kanaal. i. Maildienst naar Engeland. Het hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie voert druk besprekingen over het al of niet topzetten van den maildienst naar Engeland onder de huidige omstan digheden. Uit zeer vertrouwbare bron kan warden medegedeeld, dat de 'and dezer aange legenheid op het oogenblik is als volgt: Morgen (Donderdag) zal er uit Vlissdn- gen een vrachtboot varen, die de mail medeneeml Vrijdag en Zaterdag a.s. zal dit echter niet geschieden. Daarentegen zal a.s. Zondag weder wèl een vrachtboot varen, en in de volgende week zal zulks waar schijnlijk ook op eenige dagen plaats hebben. De Britsche gewonden in Nederland. De „Times" schrijft in een hoofdartikel: „Van oudsher kennen wij de Hollanders als een edelmoedig volk, dat tegenover ons, Engelschen, steeds gevoelens van bij zondere genegenheid en vriendschap heeft gekoesterd. De teedere zorg door onze Hol- landsche naburen aan de Britsche gewon den, op hun terugweg van Duitschland naar Engeland bewezen, levert een nieuw voorbeeld van de breed opgevatte mensch- Jievendheid, welke zij gedurende den oor log hebben betracht. Onze soldaten wa ren, naar men ons mededeelde, zichtbaar aangedaan door de vriendelijkheid, hun bewezen. Zij zullen die niet licht vergeten en evenmin zullen wij het." Uitwisseling van krijgs- gevangenen. Gisteren te zes uur arriveerde te Olden- zaal uit Vlissingen een extratrein met 94 zwaargewonde Duitsche krijgsgevangenen, waaronder een officier. De trein werd bege leid door den officier van gezondheid dr. Sturkop met zijn detachement, benevens de afdeeling Duitsche Roode Kruis onder Ober- stabartz Grumpholz, alles onder leiding van dr. Sturkop. Op 't station waren bij aankomst aanwe zig de burgemeester Vos de Wael, voor zitter van het Roode Kruis-Comité, met alle bestuursleden en transportcolonne onder den verantwoordelijken commandant G. Bloemen. De gewonden werden ruimschoots ver- verschingen aangeboden. De toestand der gewonden was meerendeels zeer ernstig; 21 waren geheel verlamd, velen rhisten een of meer ledematen of gezichtsvermogen. On der het transport bevonden zich ook ver schillende matrozen van de Koningin Louise en de Münster. Om halfzeven vertrok de trein naar Duitschland. Voor het vertrek dankte Ober- stabartz Grumpholz hartelijk voor de aan gename samenwerking- met de Nederland sclie verplegers en voor de gunst hem ver leend om niet zijn mannen de reis naar en van Vlissingen te hebben mogen meema ken. met waardeering teveris Over de uit- stekonde behandeling in Nederland onder vonden. Dr. Sturkop antwoordde hierop. Het de tachement onder dr. Sturkop keerde te 7 u. 30 m. naar Amsterdam terug. In het totaal werden uitgewisseld ruim 200 Engelsche gewonden tegen 94 Duikchers. Een luchtschip. Men meldt d.d. gisteren uit Amsterdam: Hedenmorgen te ongeveer half tien is een luchtschip boven Watergraafsmeer gesig naleerd. Het luchtschip dreef in noord westelijke richting naar de Noordzee en fis iets later gezien in de omgeving van de havenwerken. Op dót oogenblik kan nog niet worden gezegd van welike natio naliteit het luchtschip is, dat uit zuid oostelijke richting kwam. Daar het op zeer groote hoogte dreef, kon niet worden waargenomen of het luchtschip bemand was. Het maakte den indruk zonder stuur op de richting van de wind mede te drij ven. De eigenaardige vorm geeft geen na dere opheldering over de nationaliteit. Deze vorm houdt het midden tusschen een ■Zeppelin en een gewonen luchtballon; het luchtschip was namelijk langwerpig met een zakvormige punt aan de onderzijde, waaraan dan nog een staart met ballast afhing. Deze vorm doet het meest denken aan een nieuw soort Fransche luchtsche pen, de zoogenaamde aereoetat. Gistermorgen om halftien is een lucht schip over Hoorn gevlogen. Het verdween fin Noordwestelijke richting. Het lucht schip vloog laag. Het luchtschip werd ook waargenomen boven Vlieland. Uit de verschillende inlichtingen, die wij kregen schrijft het „Handelsblad". meenen wij te mogen opmaken, dat het hier een „Fesselballon" gold, om waarnemingen te verrichten. Huwelijk van vluchtelingen. Men schrijft aan het „Ctr." Door verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand werd de huwelijksvol trekking geweigerd van vluchtelingen. In verband daarmede is door den officier van Justitie bij de arrondissementsrecht bank te 's Bosch het volgende aan de. ambtenaren in zijn ressort medegedeeld: De Minister van Buitenlandsche Zaken) vestigt er de aandacht op, dat in enkele gemeenten de ambtenaren van den bur gerlijken stand weigeren de huwelijken van Belgische uitgewekenen te voltrekken op enkelen grond, dat de aanstaande echt- genooten hier te lande geen woonplaats hebben. Het komt den minister van Justitie voor dat het wenschelijk is, dat onder de te genwoordige tijdsomstandigheden de Ne- derlandsche administratie de uitgeweke nen zooveel mogelijk ter wille zij. Mits dien zou ik het op prijs stellen, wanneer UEd. Achtb. de ambtenaren van den bur gerlijken stand in uw arrondissement zoudt willen verzoeken in voorkomende gevallen belanghebbenden er op te wijzen, dat zij ingevolge artikel 76 van het Bur gerlijk Wetboek hunne woonplaats hier te lande kunnen vestigen." Daardoor worden zij dus ingezetenen en vervalt voornoemd bezwaar voor de hu welijksvoltrekking. Distributie van meel. Het Hbld. deJt mede, dat trots alle voor zorgsmaatregelen door de commissies voor den graanhandelbij de gehouden meelin- schrijvingen genpmen, teneinde te voorkomen, dat voorraden in één hand zouden worden opgehoopt, het aan enkele handelaren, alsook verbruikers toch, gelukt is. Thans is wethouder Wibaut te Amsterdam doende om ten behoeve der bakkers, die elders geen meel kunnen bekomen, de op sommige veem en en andere pakhuizen opgeslagen partijen Amerikaansch meel, van gemeentewege in bezit te nemen. St ij ging der graanprijzen. Naar aanleiding van het voornemen der regeering om de prijzen, waarvoor zij tar we levert aan de inlandsche meelfabri kanten, te verhoogen met f 1.38 per 100 K.G. verneemt het Persbureau Vaz Diaz van de zijde van direct belanghebbenden het volgende: Door de regeering zijn groote partijen graan aangekocht, teneinde verzekerd te zijn, dat in het land geen gebrek aan meel zal komen, wanneer de oorlogstoestand nog ernstiger mocht worden. In de maand Januari is echter, slechts een gedeelte van het graan, dat de regee ring volgens contract uit Amerika moest ontvangen, in Nederland aangekomen, waarschijnlijk daar de reederijen, die de regeeringstarwe zouden vervoeren, voor andere artikelen hoogere vrachtprijzen konden bedingen. Het onmiddellijk gevolg van een en an der is, dat verschillende groote meelfa brieken, o.a. de fabriek „Holland" eenigen tijd moest stopzetten bij gebrek aan tar we. Ook bij de hakkers deed zich het ge brek aan. meel reeds ernstig gevoelen. Dit behoeft echter geen reden te zijn tot onge rustheid, daar er groote hoeveelheden graan zijn opgeslagen, waardoor in de behoeften zou kunnen worden voorzien, indien inderdaad gebrek zou dreigen. Bo vendien is dezer dagen weer een schip met tarwe in Nedèrland aangekomen, waardoor verschillende fabrieken weder om kunnen werken, zij het ook slechts voor korten tijd.' Dezer dagen zal er een bijeenkomst plaats hebben voor de Broodcommissie te Amsterdam ter bespreking van de stijging der prijzen van regeeringstarwe. Afval van vlas. Nader vernemen wij, dat te verwachten is een verbod tot uitvoer niet van vlas, maar van afval van vlas geschikt voor de werkgaren- spinnerijen. Kaarsenfabricage. Naar wij vernempn, zijn de pogingen door de directie van de de Kon. Stearine-Kaarsen- fabriek aangewend tot het bekomen van de grondstoffen uit Engeland voor het oogenblik met succes bekroond. Het stoomschip Boulama met een lading palmolie, bestemd voor de kaarsenfabriek, is te Rotterdam aangekomen, zoodat het bedrijf voorloopig in zijn vollen omvang kan plaats vinden. Academienieuws. Leiden. Met gunstigen uitslag afgelegd: het doctoraal examen in de rechten door den heer H. D. van Werkum Dordrecht; het kandidaats-exaipcn in de rechten door den heer L. J. A. Hoyaok Rotterdam. Gemengde berichten. Een der drie. Dinsdag is te Apeldoorn in den ouderdom van 100 jaar en 3 maanden overleden mevr. de wed. A. Nierhoff-Pasman één der drie bewoners van Apeldoorn, die den 100-jarigen leeftijd bereikten. Beide voeten afgereden. Te Woensel werden door de tram zekeren C. Sleegers, melkventer, beide voeten afgereden. Schapenmoord. Een kwart eeuw kwam het in de gemeente Kerkwerve (in Schouwen) voor, dat vele schapen werden vermoord. Nu heeft zich dat herhaald. Eerst afzonderlijke gevallen in de laatste weken, toen 13 te ge- lyk van iemand uit Zonnemaine en in een der laatste nachten 63, doodgebeten of in het water gejaagd, waardoor ze verdronken. Men meent hier met viervoetige moordenaars te doen te hebben. De eigenaar heeft een groote belooning uitgeloofd aan hen, die inlichtingen kunnen geven omtrent dezen schapenmoord. Geïnterneerden. De Engelsche geïnter- terneerden te Groningen mogen zich voortaan op hun vrije middagen niet anders op straat begeven dan in groepen van vijf, elke groep onder bewaking van een soldaat, die er voor zorgen moet, dat zij zich ordelijk gedragen en geen verboden café's binnengaan. Omgeslagen. Tegenover de sociëteit Uni- tas te Vlissingen, is gisteren door een hevigen windvlaag de visscherschuit Arm. 4 omge slagen. De opvarenden zijn gered. Hjk aangespoeld. Onder Ouddorp is Dinsdag het lijk aangespoeld van een naar schatting 30 a '35-jarig onbekend mansper soon, in verregaande staat van ontbinding verkeerende. Dood op den grond. De wed. Z. van S. te Haarlem was gedurende 8 dagen door haar buren niet buiten de woning gezien. Toen de politie gisteren de deur opende, vond zij de vrouw dood op den grond van haar kamer. Straatroof. Naar het Huis van Bewaring in den Haag is overgebracht een persoon die verdacht wordt zich aan straatroof te hebben schuldig gemaakt. De gearresteerde zou n.l. in den nacht van Maandag op Dinsdag een ouden heer dien hij op diens verzoek aldaar den weg wees, in een donkere straat tegen den grond hebben geslagen en van horloge en portemonaie hebben beroofd. Gevecht tusschen Belg en Duitscher. Men meldt uit 's-Hertogenbosch In het Concertgebouw is thans een Belg onderdak gebracht, die reeds vaak langs een veiligcn weg de grens heen en weer naar en van België had overgestoken met brieven en dergelijke. Enkele dagen geleden echter zag hij plot seling een Duitsch soldaat op het pad staan. Aan vluchten viel niet te denken en onze Belg besloot zich te redden koste wat het kost. Toen de Duitsche militair hem zou visiteeren een pas had de Belg ook niet greep de Belg plotseling in zijn jaszak, dien bij vol peper bad en wierp den Duitscher de oogen vol. Een verwoed gevecht ontstond tusschen beide mannen, waarbij het ten slotte den Belg, hoewel vreeselijk gewond, vooral in het gezicht en op den rug, gelukte over de Hollaiidsche grens te geraken, die op 2 meter afstand was. Doordat dé Duitscher de oogen vol peper had, kon hij den Belg niet zien, anders zou hij hem wellicht nog hebben neergeschoten. De Belg beeft thans genoeg van zijn boodschappen tusschen België en Nederland en blijft als vluchteling hier. Smokkelen. Men meldt uit Bergen aan de „Tel.": Het uiterste hoekje van N. O. Limburg is een dorado voor de smokke laars, die vooral in deze dagen, nu zooveel goederen en zaken als contrabande zijn verklaard, alles op haren en snaren zetten om den winst gevenden, doch gevaarlijken smokkelhandel zoo productief mogelijk te maken. Hoeveel paarden er hier in de omgeving al gestolen zijn, men zou er den tel bij kwijt raken. Want 't is lang geen axioma dat de paarden alle inderdaad „echt" ge stolen worden; immers: dat geld in de plaats leggen geeft te denken. De mare chaussee - hield dan ook reeds een paar landbouwers uit het gehucht Ayen aan, van wie paarden waren ontvreemd, doch hun aanhouding bleef niet gehand haafd. De grenswacht doet uitstekend haar plicht. Zij wist weer een geheele bende van zeven personen aan te houden, die een flinke hoeveelheid leer naar den Duit scher zouden gaaii brengen; de grootste helft der smokkelaars, allen uit Vierlings beek afkomstig kon zelfs gearresteerd worden, terwijl op het leer beslag kon worden gelegd. Dezer dagen werd gemeld dat door een bewoner van den Stekkenberg (Groesbeek) een paard, dat hij op zich had genomen de grens over te brengen, in Duitschland voor eigen rekening verkocht. Deze wijze van zaken doen vindt navolging. Men schrijft uit Venlo: Het is geweldig welke massa's in beslag genomen smokkel waren op verschillende plaatsen zijn opge stapeld. Van tijd tot tijd worden zé publiek verkocht. De partij gedroogde erwten, wor telen en aardappelen, waarvan in ons vo rig bericht sprake was, bedroeg niet min- div dan 50000 K. G. Ze was afkomstig uit Breda en. bestemd voor Oostenrijk. Meestal zijn het hier wonende Duitschers, die den smokkelhandel drijven of begunstigen. Bij de groote in beslagname van leer de vorige week Vrijdag moeten wederom Duitsche spoorbeambten betrokken zijn. Een tweetal werd gearresteerd. Het leersmokkelen houdt aan. Weer werd Zaterdagmorgen een belangrijke aanhouding gedaan. Rijks ambtenaren ontdekten in een wagen van goederentrein 3868 een partij leer van 20 balen, die daarin waren verborgen. De wagen kwam uit Holland. De derde plaats In ons land. Het schijnt, dat het dorp Kollum, sedert daar een Fransche vlieger van een recordvlucht is gedaald, een groote bekendheid heeft verkregen. In een kaart van 't oorlogsterrein, voor komende in de Farmers Dispatch, uitge geven te St. Paul (U. S. A.), omvattende Engeland, België, Nederland en een deel van Duitschland, waren- in Nederland slechts drie plaatsen aangegeven n.l. Am sterdam, Rotterdam en... Kollum. Ingezonden Mededeelingen 4 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Broodprijzen. In verband met de laatste circulaire den Minister van Landbouw, inzake de meel- en broodprijzen, heeft gisteravond iten stadhuize alhier, onder voorzitter schap van den burgemeester een vergade. ring plaats gehad, waarop behalve d recteur van den Gemeentelijken keu rings, dienst, dr. J. J. van Eek, tegenwoordig .warén het bestuur van de Leidsche Bak- kerspatroonsvereeniging, enkele meelfa- brikanten en handelaren, directeuren van enkele broodfabrieken en de administra> teur van de coöperatie „Vooruit". Als gevolg van de besprekingen op deze vergadering heeft de burgemeester bepaald, dat met ingang van a.s. Maan dag de prijs van het wittebrood mag wor den verhoogd met 2 cent per 9 ons en van het tarwebrood met 1 cent per 9 ons. Zoo- dat dan de prijzen voor het wittebrood zullen zijn 23 cent per 9 ons en van het tarwebrood 18 cent per 9 ons. Kiezerslijst. Het aantal aangiften voor de kiezerslijsl bedraagt dit jaar 76. Onder dezen zijn 22 huurkiezers, 31 loonkiezers, 5 spaarbank- kiezers, 11 examenkiezers en 7 kiezers, die hun belastingbiljet uit andere gemeenten hebben overlegd. Het recht van dezen Oorlog. Op uitnoodiging van de Juridische fa culteit der Leidsche Studenten is gister, avond in het klein auditorium als spreker opgetreden prof. Van Eysinga met het on> derwerp: het recht van dezen oorlog. Het rechit van dezen oorlog aldus ving spreker aan kenmerkt zich in hoofd zaak door drie, elkaar trouwens beïnvloe dende omstandigheden. Vooreerst het se dert den Napoleontisch en tijd ongekende, grobte aantal der oorlogvoerenden en hun ne groepeeririg; daardoor is het mogelijk een belegeringskrijg te voeren op reuzen- schaal, waarbij niet vestingen, maar groo te mogendheden worden belegerd. Even als bij de belegering eener vesting het ver schil tusschen belligerenten en burgers voor den aanvaller nagenoeg verdwijnt, zien wif dat thans op groote' schaal dat zelfde gebeurt bij de belegering van het Duitsche rijk; Engeland poogt Duitschland uit te hongeren, erkent geen verschil meer tusgchen goederen, bestemd voor het Duit sche leger en zoodanige, die bestemd zijn voor de burgerbevolking en het niet van kracht zijn der Londensche declaratie maakt dit optreden rechtens mogelijk. In de tweede plaats maakt de reeds se dert 6 maanden heerschende evenwichts toestand tusschen de twee partijen het mogelijk, dat het reprociteitskaraMer van het oorlogsrecht thans volkomen tot zijn recht komt. Doordat geen der beide par tijen duidelijk de zwakkere is, kan en weer, zoodra een maatregel der tegen partij als onrechtmatig „gevoeld" wordt, de vergelding in den vorm van een soort gelijken tegenmaatregel volgen. Die ver gelding is evenmin onrechtvaardig als dit, objectief hekeken, van de daad,waar tegen zij gericht is, kan gezegd worden. Maar duidelijk is het, dat zoodoende het recht feitelijk sterk gewijzigd wordt. De twee genoemde omstandigheden zou den echter niet hij machte zijn een oor logsrecht op te leveren als dat van dezen oorlog, wanneer de belligerenten niet be schikten over de reuzenlegers en -vloten, alsook de moderne oorlogstechniek, die thans voor het eerst volkomen tot hun recht komen. „Het oude oorlogsrecht is gerevolutionneerd"sedert 1899 de eer ste vredesconferentie hebben alle po gingen tot internationale „beperking" (be perking der legersterkte en der artillerie, verbod om onderzeeërs en mijnen te ge bruiken, alsmede om uit luchtvaartuigen bommen te werpen) het ten eenenmale af gelegd tegenover de omnium consensu toe gelaten ongebreidelde uitzetting der strijd krachten en der oorlogstechniek. Steuncomité. Staat van Ontvangsten en Uitgaven tot en met Dinsdag 16 Febr. 1915. Vorige opgaaf. f 56.120.05. Sedert ontvangen van: H. P. f 10.N. N. via K. f 5.E. S., f 3.Dir. en Be ambten Postk. f5.50, Commie zen f 5.30, Fabr. pers. Hoogen- straaten f 8.20, (24e bijdr.) pers. „De Automaat" f 5.45 (18e bijdr.) Commissarissen St. Jozef of Timmerman en Met selaarsgilde f 25.(2de bijdr.) Mevr. Wed. Dr. W. N. du R., f 400.—, Ver. Gem. Ambtenaren f38.415 (2de bijdr.), groot aan tal Onderwijzers O. Sch. f 90.10, K. K. Speelpoltje f2.—, week- bijdr. Ds. J. Sch. f 1.C. A. F. f2.50, Fam. A. f 1.— Te zamen: 1 602.46 Totaal Uitgaven: le tot 23e week f 48912.135 24e week f 2998.11® 1 57.122.5' f 51.910.25 Saldo f 5.212.2G-. Universiteit. Bij resolutie van den minister van Financiën is benoemd tot Jv

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2