17 BUITENLAND. De Oorlog. In %>effruytetèWinkels JA.^GANG. No. 1627 3)e BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering j het GEÏLLUSTREERD ZO NDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 perkwartaal; bgonze «jenten II cent per week, f 1.4-5 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2]/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent WOENSDAG FEBRUARI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Een woord op zijn pas. Alvorens in de huidige omstandigheden critiek mag worden uitgeoefend op het be leid onzer regeering, moet natuurlijk worden overwogen of daartoe de noodza kelijkheid dringt. De .taak van het kabinet is tegenwoordig een te moeilijke, dan dat vriend en vijand niet alles in het werk xou moeten stellen om zijn arbeid zooveel mogelijk te verlichten. En door critiek, lelfs al wil deze .opbouwend werken, wordt luiks niet bereikt. Dat ondanks deze overwegingen de oud minister Regout gisteren in de Eerste Ka mer het 'beleid van zijh opvolger, minister Lely, ernstig -onderhanden nam, moet dan ook wel een dringende reden gehad heb ben. De heer Regout toch het bleek meermalen is een te hoogstaand man om aan Schadenfreude of zucht tot bou- deeren onderhevig te mogen worden ge acht. De bezwaren van den critiseerenden Se nator kwamen in hoofdzaak hierop neer: deze minister werkt te duur welk oor deel met recente voorbeelden werd toege licht, terwijl spr. nog in zijn repliek als klap op de vuurpijl lanceerde: Onlangs zeide iemand tot me: er zijn drie dure din gen en twee daarvan zijn de oorlog en mi nister Lely. Nu, nieuw is deze zienswijze niet over den huidigen bewindsman van Water staat. Reeds toen hij in een vorig kabinet deze portefeuille hanteerde, sloeg men met bezorgdheid zijn financieele evoluties gade. De heer Lely is n.l. een ingenieur met een ruimen blik en een vèr-strekkende ambitie eigenschappen, welke hem lei den tot ingrijpende plannen. Met grooten durf worden deze teekenen is trouwens betrekkelijk makkelijk op 't papier ge bracht en met vriendelijp optimisme worden ze dan verdedigd. Met 'n nooit van zijn breed gezicht wijkend lachje en zonder merkbare stemverheffing schuift de beer Lely de bezwaren ter zijde en wist door die zelfbewuste houding meermalen zijn zm door te drijven. Of zijn optimisme steeds door de later volgende feiten werd gerechtvaardigd, willen we nu niet gaan onderzoeken, maar men zal zich nog wel herinneren, dat reeds bij 't optreden van den heer Lely in het kabinet-Gort van der Linden gezegd werd op de plannen van Water- slaat mag, nu de schatkist zoo tot zuinig heid maant, wel dubbel worden gelet. Onwillekeurig geschiedde dit dan* ook, maar ziet: daar komen nu opeens de tijds omstandigheden met alle zuinigheid spot ten en het optimisme des heeren Lely in de hand werken, wijl immers 't verschaf fen van ai-beid up to date is. Een prachtgel'egenheid voor een ambitieus in genieur! Dat de heer Regout hierbij een ernstig waarschuwend woord sprak verdient hul de. Hij trotseerde daarmede de publieke opinie, welke thans weinig critisch is aangelegd, maar hield de spreuk in 't oog: een woord op zijn pas is geld in de kas. Een succes der Engelsche troepen op het Westelijk oorlogsterrein, tusschen St. Eloy en het kanaal van Vperen. Kleine vorderingen der Duitschers op het Oostelijk oorlogsterrein. De steden Bielsk en Plozk hebben zij bezet. Persstemmen over de Duitsche blokkade van de Noordzee. Krachtige houding van Amerika tegenover Engeland inzake het geval met de „Wilhelmina". INGEZONDEN MEDEDEELING I GULDEN PER REGEL. Van het Westelijk Oorlogs terrein. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt gemeld Op het Westelijk oorlogsterrein werden vijandelijke aanvallen tegen En gelsche loopgraven, die door ons bij St. Eloy genomen waren, afgeslagen. Overi gens valt er niets bijzonders uit het Westen te melden. Voortaan zullen, aldus een telegram uit Londen van 16 Februari, de communiqué's van generaal French tweemaal per week worden gepubliceerd. Het eerste, dat van daag is gepubliceerd, wordt over het alge meen gedékt door de Fransche communi qué's over de wapenbedrijven van 13 en 14 Februari. Het zegt o. m. lo. Sinds onze successen bij La Bassée in het begin der vorige week is een mindere activiteit ingetreden. Niette min hebben wij eenige verdere vorderingen gemaakt en den 13den Februari maakten wij ons zonder verlies meester van een be langrijk punt. 2o. Wij hebben het gewonnen terrein ver sterkt. Er zijn jnlirhti>-»er<«* gens welke de verliezen van den vijand bij de jongste gevechten ernstig zijn geweest. 3o. In het gebied van Yperen deed de vijand den 14den dezer een aanval, die aanvankelijk slaagde. De vijand kwam in het bezit van enkele loopgraven. Onze te genaanvallen deden het verloren terrein herwinnen. Er werden enkele gevangenen gemaakt. 4o. Op het overige front openbaarde zich eenige toeneming in de heftigheid van het artillerie-duel, waarbij wij een opmerkelijke superioriteit toonden en veel schade deden aan de kanonnen van den vijand en zijn verdedigingswerken. 5o. Een vlieger liet een bom vallen op een vijandelijke ammunitie-colonne bij La Bas sée, waardoor een ammunitiewagen in de lucht vloog. Van het Oostelijk Oorlogs terrein. Het Oostenrijksch communiqué van gis termiddag luidt: Over het algemeen is de toestand in Russisch-Polen en West-Ga- licië onveranderd. Er hadden slechts ar tillerie-gevechten plaats. Op het Karpathenfront wordt hevig ge streden. Meerdere Russische aanvallen over dag en 's nachts tegen de stellingen der verbondenen, werden onder zware ontvangt-, men eene ektra "korting van 10 dat wil zeggen, voor.,/ 10.aan caSsabons ontvangt, men onmiddellijk een gulden int contanten .terug. Onze extra korting f\», eene ^werkelijke korting, y r 1 die vooral in deze tijden in menig huishouden eene belangrijke besparing op de dagelijksche uitgaven is., Ter beoordceiing onzer kwaliteiten wordt U verzocht* nevenstaanden coupon in te wisselen in een de? bekende wankels van P. DE-GRUYTER Zn. Grutterswaren Koffie» .Thee» Cacao en Boter. RECLAME COUPON. 21 Ten-einde in deze tqden het gebruik van het artikel rijst als voedingsmiddel bij uitnemendheid 'algemeen te maken, geven wij gedurende deze en de volgende week, tegen,;,inwisseling van dezen coupon in een onzer winkels, bij aankoop van I pond fDeffruy/eri Botermelange of Planten boter, gralisterkeuringl^pondvanonze prima Tafelrijst h 12 ct. (ofwel bij aan koop van X pond. A pond rijst) tDefffuyteA Melange: 60, 50.45 en 40 ct p.p. QeffruyterS Plantenboter: 50 en 45 ct p.p. 71* verliezen voor den vijand, die meer dan 400 gevangenen verloor, afgeslagen. De operaties in Boekowina verloopen gunstig. Wij hebben de Sereth-linie over schreden, en de Russen onder voortdu rende gevechten op de Pruth teruggedron gen. Ten Zuiden van Kolomea, waar zich grootere gevechten ontwikkelden, maak ten wij gisteren meer dan 500 gevangenen. Omtrent de operaties óp het Oostelijk oorlogstooneel wordt uit het Duitsche hoofdkwartier het volgende gemeld: De vervolgingsgevechten nabij en aan gene zijde van de Oost-Pruisische grens hebbffljgrtgk I^S&m T*£dfw5cESS; bezetten wij, na een kort gevecht, Bielsk en Plozk. Wij maakten ongeveer 100 ge vangenen. In Polen, ten Zuiiden van de Weichsel, is niets bijzonders voorgevallen. De geruchten over ontzaglijke verliezen der Duitschers in de gevechten ten Oosten van Bolinow (begin Februari) hebben ge loof gevonden. Vastgesteld wordt, dat de Duitsche ver liezen bij deze aanvallen in verhouding tot het bereikte succes, gering zijn. De handelsoorlog ter zee. In Duitsche scheepvaartkringen wordt verklaard: ,,Bij de tot dusverre door En geland gevolgde praktijk en met het oog op zijn belang om conflicten tusschen Duitschland en de neutrale staiten uit te tokken is het niet uitgestoten, dat ter be reiking van dit doel een of meer neutrale stoomschepen door Engelsche onderzeeërs met opzet in den grond zullen worden ge boord. Ooik werden, voor zoover in deze kringen bekend is, door Engeland een groot aan tal mijnen gelegd, vooral met het oog op de Duitsche onderzeeërs. Duitsche deskundigen zijn van meening dat deze gevaren voor de neutralen een dringende aanwijzing zijn om het oorlogs terrein te mijden." Naar het „Hamb. Fremdenbla/tt" uit Ghristiania verneemt, hebben de Noorsche stoomvaartmaatschappijen den 14en Febr. besloten het handelsverkeer met Enge land van 18 Febr. af voorloopig stop te zetten, behalve met de postbooten en alle op Engelsch risico varende stoomschepen. De „Daily News" meldt uit Rome, dat Italië weigerde zich aan te sluiten bij den mogendheden-bond van neutrale staten, die ten doel zou hebben de verdediging der neutrale scheepvaart tegen, de Duit sche btokkadenbedreiging. Italië is gereed om zelf zijn eigen scheepvaart te beschermen, maar wil vol- land formeel meegedeeld, dat zij geen oor logsdaden zal dulden tegen de Italiaan- sche scheepvaart, welke onrechtmatig zijn, daar de voorgenomen blokkade der Britsche havens onwillig is, tenzij ze ef fectief is. De indruk te Rome is dat DuitsohLand's antwoord in verzoenenden geest zal zijn. De Duitsche pers bespreekt een bericht uit Rotterdam, dat de Engelsche schepen van de Harwichlijn met de Nederlandsche kleuren worden beschilderd en wijst op het hieruit voor de neutralen voortvloei ende gevaar. De „Voss. Ztg." zegt: De neutralen heb ben een gemeenschappelijk belang om zich tegen dat misbruik van hun neutra liteit te verzetten. Zooals Engeland, ter wijl het zijn eigen geweldige vloot ten zeerste ontzag, in hoofdzaak de bondge- nooten alleen de lasten van den oorlog liet dragen, zoo schijnt Engeland tegen over den dreigenden oorlog der onderzee booten de neutralen van de veilige be scherming der neutraliteit te berooven en voor zich te willen laten bloeden. De ge varen die aan de zijde van Engeland drei gen kunnen dus den neutralen niet dui delijk genoeg voor oogen worden gevoerd. De „Kreuzzeitumg" meent, dat deze overdrijving van Engelsche arglist wel licht een goede zijde kan hebben, als de neutralen inzien wat ze elk oogenblik van Engeland hebben te wachten. De Amerikaansche „Tribune" verklaart naar aanleiding van Bernstorffs nota van gisteren: De quaestie of Amerika het recht heeft levensmiddelen naar Duitschland te zenden zal rechtstreeks worden gere geld met het Britsche rijk. De vraag om trent het recht van Amerikaansche sche pen om niet geblokkeerde Britsche havens overeenkomstig de voorschriften van het Volkenrecht binnen te varen, zal worden geregeld met Duitschland, indien de ver klaring van een oorlogsgebied Donderdag in werking treedt. De rechten van Ameri kaansche schepen moeten worden geêer- Indien zij worden getorpedeerd zal Duitschland de logische gevolgen onder de oogen moeten zien. De „New-York Times" zegt: Indien Duitschland niet genoeg te eten heeft is het blijkbaar tijd om den wensch te her halen, dat het om vrede vraagt, daar het zeker niet meer strijdt voor de overwin ning, indien er reeds gebrek aan voedsel is. Een overwinning kan niet worden ver wacht, dus kan het niet strijden voor be tere vredesvoorwaarden. Hoe langer de strijd duurt, des te harder zullen de voor waarden zijn. De „World" zegt: De verklaring van den gezant, dat de levensmiddelen voor de burgerbevolking nauwgezet gescheiden zullen worden gehouden van die voor de militairen, zal moeilijk zijn uit te voeren, in een besluit van den Bondsraad of een wet van den Rijksdag die verklaart, dat ze één zullen zijn. Volgens den correspondent van de „Mor ning Post" te Washington heeft opnieuw de „New-York Sun" een scherp artikel te gen Duitschland naar aanleiding van de bewering van Duitsche zijde dat een on derzoek naar de nationaliteit der schepen voor de duikbooten zelfmoord zou bette kenen. Het blad beroept tot loochenstraf- fing dezer bewering zich erop, dat Engel sche duikbooten iederen dag onzijdige FEUILLETON. DE DUIKER. 84) „Zooals gewoonlijk stak de sleutel op de deur. „Nadat hij eenige malen, zonder ant woord bekomen te hebben, had aange klopt, was John Slough binnengetreden doch van ontsteltenis teruggedeinsd. „De man had echter nog genoeg zelfbe- heersching om heit tooneel aan Ellen" en Mary te besparen. „Hij had eerst de twee dienstboden ge wekt en liet door dezen zijn kameraden in kennis steltvn inot het gebeurde; daar na had hij iemand naar den vrederechter gezonden. ..Ook had hij dsn moed gehad het droe vig aifru\^fi Aan tie dochters van zijn mees ter bekend te maken. „Thomas Disney was gedood in zijn slaap, ïw» e«n enkolen dolksteek,, welke ■Wn net hart had geraakt. ..De moordenaar had de deur zonder godruisch geopend, was zachtjes hieit bed genaderd, had met zekere hand den steek toegebracht, vervolgens de schrijftafel ge opend en was toen met het geld gevlucht. -Do moord en de diefstal moesten in •enige oogenblikken gepleegd zijn. ..Uit de snelheid en zekerheid, waar mede de misdaad gepleegd was, kon men oesJuiten, dat de moordenaar bekend was ttet kuwor ?n de gewoonten van bet -fdat hij „Disney moest gestorven zijn zonder een kreet te slaken, want een van de dienst boden, die een groot deel van den nacht was wakker gebleven, verklaarde niets gehoord te hebben. „Het moordtuig was niet wedergevon- den, maar, aan de wonde te zden, had de moordenaar zich bediend van een zeer scherp mes. Slough, die niet erg met de Fransihen ophad, zeide, dait de moordienaar bepaald een Franschmam was, die de wegen gi.ed kende. „Hij vermoedde niet zonder reden, dat de bosschen, diie daar te vinden zijn, tot verblijfplaats dienen van boeven, en zeide dat het half verwilderde land er zich zeer toe leende om een moord te bedrijven op iemand, die als rijk bekend staat. „Hij verwonderde er zich over, hoe men had kunnen denken, dat zijn makkers schuldig waren, die hij allen gedijk zich- zolven beschouwde. ..Alle werklieden hadden zich moeten onderwerpen aan een nauwkeurig onder zoek. „De verontwaardiging van John Slough werd nog grooter, toen hij vernam, dat men een onderzoek had ingesteld, of het verhaal van Robert over zijn reis juist was. „Men had Diego langen tijd onder vraagd, en ook den herbergier en andere mer.sehen van Cogolin. „Robert kon het maar niet vergeten, dat do justitie er aan gedacht had, dat hij ca zijn schoonbroeder misschien schul dig waren; maar tegelijkertijd vernam hij ook. dat atte getuigen waren overeen ge- Irvnen. dat IA ago vn kif dien bewuiten nacht geslapen hadden in de herberg, en dat zij te zeven uren nog in hun kamers waren. „Cogolin is meer dan zeven mijlen van de woning der duikers verwijderd, dus men kon niet aannemen, dat zij in dien nachit heen en terug waren geloopen. „Er was ook maar één rijtuig, dot, het welk hen den volgenden ochtend naar hun woning gebracht had. Wanneer een van beiden schuldig was, had hij vleugelen moeten hebben. „Robert had zelfs moeite zich het ver moeden te verklaren; maar toen hij na dacht, moest hij bij zich zeiven bekennen, dat, wanneer de moord een anderen be weeggrond had dan begeerte naar geld, Diego en hij eigenlijk de eenigen waren, die er belang bij konden hebben, dat de arme Tom dood was. „Disney was rijk; zijn verbazend kapi taal, in zulk een korten tijd verworven, moest geheel aan zijn dochters kómen. Lag het dus niet voor de hand, dat ook eenig vermoeden rustte op de echitgenoo- ben dier dochters? ..Toen herinnerde Robert zich de verle genheid van den rechter, toen deze sprak over het testament. „Maar van den anderen kant had de magistraat hem met te veel genegenheid en beleefdheid behandeld. Het was onmo gelijk, dat de verdenking ernstig gemaand kon zijn. „Was het dan soms Diego, 'die beschul digd werd? „Robert verwierp deze gedachte, want al had bet gedrag zijns schoonbroeders hem ook dikwijis vreemd toegeschenen, hij had toch uooU ka hem, noch in *ijr woorden, noch in zijn daden, iets be merkt, dat zijn vermoeden kon wettigen. „Hij vernam verder van Jolm Slough, dót de smart van Diiego zoo groot was, dat hij, na ondervraagd te zijn, zich in zijn kamer opsloot en zelfs deh troost zijner vrouw weigerde. „Den derden dag had de justitie haar werk gedaan, en werd het den kinderen van Disney toegestaan het overschot huns vaders te begraven. „Niettegenstaande zijn gezondheidstoe stand wenschte Robert den stoet te vol gen. „Hij moest daarenboven, want op zijn beurt was Diego ziek geworden, en anders zou van de kinderen, die Disney zoozeer bemind had, er geen achter de kist loopen. ..Hot was een treffende plechtigheid, die begrafenis. „Het kerkhof, waar de goede man zou rusten, was meer dan een mijl van de duikerswoning verwijderd. „Zijn getrouwe werklieden schaarden zich te zamen, om hem op de schouders te dragen, en allen uit den omtrek volg den godvruchtig den stoet. „De oude vrederechter liep naast Ro bert. en toen aan de gapende groeve voor het laatst afscheid was genomen, onder steunde hij -den jongen man en bracht hem naar Ellen. „De moedige vrouw had geen plaats kunnen nemen in den t reu rato et, maar zij had toch de laatste zorgen aan het dierbaar overschot bewezen en deze aan niemand anders willen overlaten. „Zi| boezemde door baar wilskracht haar echtgenoot moed in, en Robert put te u>» baar blik do bracht «nwi» vragen aan den vrederechter te stellen, dien hij sedert den ochtend van do misdaad niet meer gezien had. „De goede man schudde mistroostig het hoofd en zeii, dat nog niets de zaak had opgehelderd. „Hii had daarenboven de zaak niet meer in handen. ..De rechter van Instructie had talrijke getuigen opgeroepen, maar niemand had zakelijke inlichting kunnen verstrekken. „Niemand had iets gezien of géhoord in dien noodlottigen nacht, met uitzonde ring van een ouden herder, die zijn geiten hoedde op twee mijlen afstands van de woning in een streek, waar de weg, die uitloopt op~~den weg naar Marseille, tus schen rotsen loopt. Op de met hout begroeide hoogte, waar hij zich te slapen gelogen had, beweerde die man gewekt te zijn door een geluid, dat oo het ratelen van een rijtuig geleek maar hem minder kraohtig toescheen. „Hii had toen over den weg gekeken en een voorwerp gezien, dat hij niet kon omsohrijven. „Het voorwerp was, naar zijn zeggen, half een wiel, half een mensoh, en het be woog zich verbazend snel. „Die vreemde verschijning had den her der zoozeer doen ontstellen, dat hij de oogen had gesloten, overtuigd als hij was, dat het alleen de duivel kon geweest zijn. „Een uur later vernam hij weder het zelfde, maar nu bewoog het lichaam zich in tegenovergestelde richting. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1