KERKNIEUWS. ALBERT RIEL daarbij moeilijkheden worden ondervon den, in dien zin, dat de gewone leveran cier niet in staat is de gevraagde zaden te leveren of daarvoor abnormaal hooge prijzen vraagt, zoo wordt men verzocht, da a it an zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 23 Febr. 1915, opgave te doen aan den Directeur-generaal van den Landbouw, Touii.uoiveld 6, 's-Gravenhage. Z a a i-1 ij n z a a d. liet ligt in de bedoeling eerlang aan er kende handelaren en telers van zaai-lijn- zaacl opnieuw vergunning te verleenen voor den uitvoer van eene beperkte hoeveelheid in Nederland geteeld zaai-lijnzaad. Zij, die daarvoor in aanmerking, wenschen te ko men, kunnen daartoe een verzoek richten tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, onder opgave van lo. de hoe veelheden zaai-lijnzaad, die door hen in elk der 3 voorgaande jaren zijn uitgevoerd (jaar te rekenen van 1 Juli30 Juni); 2o. de hoe veelheid zaai-lijnzaad die zij thans nog wenschen uit te voeren (in K.G.). Tevens dienen zij zich te verplichten hun ne opgaven bedoeld sub 1 te laten contro leeren door een ambtenaar van het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel. Deze aanvrage dient vóór 16 Februari 1915 zijn geschied. Voedermiddelen, die haver als paardenvoeder kun nen vervangen. Met het oog op de hooge haverprijzen heeft de directie van den Landbouw van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel eene brochure het licht doen zien (op aanvrage gratis verkrijgbaar aan de directie van den Landbouw, Tournooiveld 's-Gravenhage) waarin door de heeren L- Broekema, directeur der Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wa- geningen, en H. M. Kroon, leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, enkele wenken worden gegeven omtrent voeder middelen, die haver als voeder voor paar den kunnen vervangen. Aan het slot der brochure worden fabri kanten, handelaren en anderen, die voor raden van de besproken voedermiUelen be- zitttn, uitgenoodig daarvan kennis tc geven aan dc directie van den Landbouw, onder rr.cdfdeeling van de hoeveelheden, die zij beschikbaar hebben, alsmede tegen welken prijs en onder welke voorwaarden zij deze wenschen te verkoopen. De paardenhouders kunnen de inlichtin gen, die op deze wijze ontvangen zullen worden, op aanvrage bij de directie van den Landbouw bekomen. Nederlandsche missie bij Z. H. den Paus. Bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken verklaarde minister Loudon, dat hij bij een verandering van de huidige omstandigheden in beginsel niet tegen een herstel van de Nederlandsche mis sie bij den Paus zou zijn. Nederlandsch vee in Engeland. Reuter seint uit Londen In den loop van een discussie in het Iloo- cv.- jvi.goic mi'wcicii taai Friesch vee verklaarde do President of the Board of Agriculture, Lucas, dat hij voor zag, dat dit veeras weldra zou worden be schouwd als' een der beste, zoo niet het beste melkvee van de wereld. En daar het En- gelscli-Holsteinschq vee had geleden ter gevolge van het verbod tot invoer en van het voortdurend fokken met hetzelfde mate riaal, had de regeering den invoer toege staan onder zeer strenge voortvaarden. Hij wees op het voordeel van het koopen in Nederland, waar het regeeringstoezicht uiterst krachtig en streng is. Daardoor zal men in Engeland in beter positie komen dan door te koopen in andere landen, waar men minder grondig te werk gaat. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Een Nederlandsche zending bij Z. H. den Paus. Aan de orde was de Staatsbegrooting 1915. Bij hoofdstuk III (Buitenl. Zaken) ontspon zich een belangrijke discussie, waarvan wij op een andere plaats de draagwijdte hebben aangetoond en die wij hier uitgebreid laten volgen. De heer Re e k e r s heeft met alle Ka tholieken in den lande betreurd dat het gezantschap bij den Heiligen Stoel is op geheven. Hij betreurt dat nog. Intusschen wil hij alle argumenten voor een verte genwoordiging bij den Paus laten rusten. Echter zou hij 't onder de tegenwoordige omstandigheden betreuren, dat bij het Vaticaan geen Nederlandsch vertegen woordiger kwam. Verscheidene landen hebben er een vertegenwoordiger, al zijn 't geen katholieke landen, andere landen moeten de vertegenwoordiging in overwe ging hebben. Spr. meent, dat de zending van een tijdelijke missie de beteekenis daarvan zalf verhoogen, juist wannecü- dit geschiedt om de tegenwoordige om standigheden. Met het oog op dc omstan digheden kan het ook voor Nederland van belang zijn niet afwezig te blijven. Zeker zijn die zaakgelastigden van andere lan den er niet om vredesonderhandelingen te voeren, maar officieele en officieuze on derhandelingen worden vaak door andere voorafgegaan en in het milieu te Rome zouden wel eens de eerste voelhorentjes uitgestoken kunnen worden. Hulde brengt spreker aan de regeering voor de wijze waarop zij onze neutraliteit heeft gehandhaafd. Echter behoeven wij geen onverschillige natie te zijn. Bij het drama, dat zich aan onze grenzen afspeelt zijn wij trouwens belanghebbenden, ook bij hetgeen er bij vredesonderhandelingen, zou kunnen gebeuren. Daarom is het van belang, dat wij op de hoogte blijven van alles wat er omgaat, van elke strooming, die zich doet gelden. Een beteren observa tiepost kan men niet vinden, dan juist aan bet, Vaticaan, waar de wensch naar vrede zoozeer op den voorgrond staat. In hooge mate verdient liet dus aanbe veling t n vertegenwoordiger naar net Vaticaan te zenden. Bovendien, gold het een ander centrum dan het Vaticaan, er zouden ongetwijfeld andere stemmen opgaan om te wijzen op het belang van vertegenwoordiging in een milieu waar zooveel vredesstemmen opgaan. W aarom zou men het dan niet doen, als 't het Vaticaan betreft. Fflt is, dat de Paus een exceptioneele positie be kleedt, de Paus is bovendien als souverein erkend en er is dan geen enkele reden waarom Nederland er tegen op zou zien een vertegenwoordiger te zenden. Een antwoord verlangt spreker niet; hij laat het aan 's ministers oordeel over of deze een vertegenwoordiging noodig acht of niet; maqr spreker geeft hem de zaak in ernstige overweging. Zou er ooit eens gezegd worden, het is toch jammer, dat Nederland er niet ver tegenwoordigd was, spreker zou niet wenschen, dat die nalatigheid aan de ka tholieken geweten kon worden en daarom besprak hij hier deze aangelegenheid. De heer Van Waterschoot van der Gracht, (R. K.) sluit zich aan bij de hulde door den vorigen spreker aan den minister gebracht. Ook spreker'wenscht herstel van de vertegenwoordiging bij den Heiligen Stoel. Nergens beter dan te Rome biedt zich ge legenheid tot vredesbesprekingen met in achtneming van de belangen van oorlog voerenden en neutralen. Het schijnt geenszins ondenkbaar, dat op het bij uitstek neutraal terrein van het Vaticaan beslissingen omtrent de toe komst van Europa worden voorbereid on der sommige omstandigheden kan het niet vertegenwoordigd zijn gelijk staan met niet-bestaan en spreker zou niet gaarne wenschen, dat zoo iets ons land zou tref fen. Engeland heeft zijn tijdelijke missie niet alleen gezonden om den Paus een vrien delijkheid te bewijzen, maar deed dit uit eigen belang. Geldt voor Nederland als neutrale mogendheid niet gelijke overwe gingen als voor Engeland, de stap van dit land maakt het van belang, dat ook ons land vertegenwoordigd wordt. Spr. hoopt, dat de regeering de zaak ernstig overwege en in dit opzicht het neu trale Amerika zal willen volgen. De heer Van den Berg (A.-R.) is het eens met de sprekers, die herstel van de missie bij het Vaticaan wenschten. Ook hij heeft de opheffing indertijd be treurd, maar vernam toch met genoegen dat men geen pressie wil uitoefenen op den minister. Herstel van de missie bij den Heiligen Stoel acht spreker als protestent ge- wenscht, omdat zulk een venteg en woord i- ging voor een lend als het onze, van welks bevolking 2/5 kajtholiek is, van be lang is. Het Vaticaan heeft wel altijd een vertegenwoordiger hier te lande behou- deri wat zeker niet zou geschied zijn, in dien deze niets te doen had. Een recht streek sche diplomatieke aanraking is dus gewettigd. instemming betuigt spretter met net standpunt van den miniver, dat hij zich niet wil uitlaten over de vredespogingen te Rome, aangezien hij niets voelt voor de vredespleidooien welke hi ei* te lande gehoord worden, om een eeuwigdurende vrede in Europa tot stand te brengen. De staatslieden der oorlogvoerende mo gendheden zijn mans genoeg hun zaken te behartigen en een neutrale staat moet zich wachten, zich te bemoeien met zaken die hun niet aangaan. De beweging voor een eeuwigdurenden vrede getuigt van weinig practischen zin. Van de 17de eeuw af is gebleken, dat dergelijke plannen nooit, zelfs een begin van uitvoering hebben gekregen. De fout van al die pogingen ligt z. i. hierin, dat ze uitgaan van het denkbeeld om den eeuwigen vrede niet langs organischen maar langs mechanischen weg tot stand te brengen en dat zij alle voorbij zagen den zondigen aard van de menschen en het feit dat er een hooger intelligent we reldbestuur is. Er zullen bovendien altijd gevallen blij ven bestaan, waarin de ultimo ratio een beroep op de wapenen noodig maken. Ook van grooten invloed der democra tie op het buitenlandsch beleid verwacht spreker niet veel. Iedereen zal er wel van overtuigd zijn, dat althans deze oorlog niet door vorsten in het leven geroepen is, maar een volksoorlog is. De regeeringen zijn er veeleer toe gedreven, dan dat zij zelf er de schuld van zijn. De pacifisten onderscheiden ook niet genoeg tusschen een Europeeschen Bonds staat en een Europeeschen Statenbond; afgezien daarvan acht hij de plannen hier omtrent bijzonder zwak. Wil men de oorlogen beletten, dan zal er natuurlijk een autoriteit moeten zijn, die ze kan beletten, desnoods door geweld. Daarvoor heeft men aan den Paus ge dacht, welk denkbeeld echter, in deze tij den volgens spreker, niet verwezenlijkt kan worden. Dit belet echter geenszins, dat in dergelijken zin vredesstappen wor den gedaan, het toch om die reden wen- schelijk is, dat Nederland er vertegen woordigd is. De Minister van Bui|<len- landsche Zaken, de heer Lou don, zegt dank aan allen die instemming betuigden met zijn beleid. Tegenover de missie bij het Vaticaan staat de Min. allerminst vijandig. Hij zou geweest zijn tegen de afschaffing. Herstel onder de huidige omstandigheden acht hij echter niet gewenscht. Mochten die om standigheden zich zóó wijzigen dat een missie den Min. goed toelijkt dan zal hij zich daartegen allerminst verzetten. Gemengde berichten. Gearresteerd. Door de rivierpolitie te Rotterdam zijn aan boord van het s. s. Batavier aangehouden. H. K. H. en C- H. B., resp. serg. bij de genie en bij het korps vesting-artill. van het Belgische le ger. 7.ij waren uit het interneeringskamp te Zeist ontvlucht en poogden nu naar En geland over te steken. Moord. —Men meldt ons Weert aan de Maasbode, d. d. 9 dezer: Hedennacht is een Duitsch landweerman nabij de Nederlandsche grens de hals af gesneden, naar men vermoedt, door een Nederlandsch soldaat in burger, die over de grens op Belgisch gebied was. De plaat selijke commandant en de marechaussee stelden heden een onderzoek aan de grens in. Ontaarde moeder. Te Delft is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen vrouw v. W. wegens koppelarij tusschen baar 14- jarige dochter en den 30-jarigen G. v. R. Van R. werd tijdens het verhoor plotseling krankzinnig en werd opgenomen in het krank zinnigengesticht te Dell't. Vrouw v. W. is ter beschikking van de j us- titie gesteld en naar het Huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Verduistering. Te Heerenveen is gevanke lijk binnengebracht zekere B., ambtenaar ter gemeente-secretarie te Utingeradeel, verdacht van verduistering. De rechtér-commissari6 be val zijn gevangenhouden. Aanvaring. Gistermorgen heeft te Rot terdam op de rivier de Maas ter hoogte van de Koningshaven een aanvaring plaats gehad tusschen de 'stoomboot Stad Deventer II en de salonboot W. F. Leeman, doordat zij elkan ders seinen verkeerd begrepen. De Stad Deventer II kreeg een lék aan bakboordzijde voor en werd door de stoom boot Gemeentewerken op sleeptouw geno men en aan het Maasstation op het droge gezet. Ontruimd. Op last van de justitie, heeft de politie te Breda bij een boekverkooper al daar, een reclame-uitstalling van het geïllu streerd tijdschrift Het Leven doen ontruimen. Üitgestald waren o.m. voorwerpen, gevonden op de slagvelden in België, als een uniform jas, een stuk van een projectiel van 42 c.M. patronen, kogels, een revolver, een ransel, een geweer, enz. Smokkelen van petroleum. De vorige week zijn aan de Belgische grenzen, nabij Stramproy, ongeveer 1000 L. petroleum aan gehouden. Hot waakzame oog. Een paardenkoop man te Hummelo had de vorige week op een avond elf paarden gekocht en thuis gehaald. De maréchaussees, die het geheimzinnige transport hadden gezien, vertiouwden 't zaakje niet en bevreesd voor uitvoer, werd besloten de wacht te houden, daarin bijgestaan door de landweer. Ieder paard, dat de hoeve ver liet, kreeg militair geleide mede. Het gevolg hiervan was, dat de koopman besloot zijn dieren maar weer van de hand te doen, hetgeen gistermiddag plaats had. Maar het traditioneele geleide ontbrak ook nu niet. (Zutph. Crt). Gedenk te stervenMen meldt uit Roo sendaal d.d. 9 Febr. Vrijdagvoormiddag gevoelde zich tijdens den marsch de daar geïnkwartierde le luit.-adju- dant Jhr. v. L. ongesteld. Hij steeg van zijn paard en werd. weldra in bewusteloozen toe stand naar zijn woning op de Markt per brancard vervoerd,. Na nog korten tijd dien avond bij bewust zijn geweest te zijn is hij Zaterdagvoormiddag naar wij vernemen; aan hersenvliesontsteking overletlon. Brand. Te Culembórg brak door onbe kende oorzaak brand uit in den Goedkoopen Bazar. Van 't perceel staande op de Oude Vischmarkt, werd de zolder met de boven verdieping door brand geheel vernield, terwijl de benedenverdieping, ingericht voor winkel, groote waterschade bekwam. Het belendende perceel werd mede door de vlammen aange tast, doch bleef dank zij bet optreden der brandweer, gespaard. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt. Ernstig ongeluk. Men meldt uit Gennep, aan 's-Hert. Crt. d.d. 8 Febr.: Een treurig ongeluk gebeurde gisterenmid dag aan de grens bij Heijen. Een paar land weermannen stoeiden samen, waarbij het ge weer van Van d. V. plotseling afging en zijnen vriend G. Peters (beiden zijn uit Boekei bij Uden) tusschen de oo'gen trof, zoodat deze bijna onmiddellijk overleed. De getroffene was ongehuwd. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. Naar men uit Rome aan de Maastbode meltlt, ia aan den nieuw-benoemden wijbis schop van het diocees Den Bosch de titel toegevoegd van Bisschop van Danaba. Z. D. H. de Aartsbisschop-van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Breukelen, den Weleerw. heer H. J. Hageman, tot kapelaan te Rijssen, den Weleerw. heer J. F. Bolsman; tot kapelaan te Zandberg den Weleerw. lieer B. J. M. Beijer; heeft tijdelijk eervol ontslag verleend uit de geestelijke bediening wegens gezondheidsredenen aan den Weleerw. heer W. van Wijk en heeft benoemd tot kapelaan te Vianen den Weleerw. heer T. van der Weij Kardinaal Scipio Tecchi f. Een telegram uit Rome meldt, dat in de heilige stad is overleden kardinaal Scipio Tecchi. Den 27en Juni 1854 werd het overleden lid van het H. College te Rome, geboren, 23 Dec. 1876 priester gewijd en in de zielzorg geplaatst in de kerk „della Pace" in de hei lige stad, waar de priestervereeniging van St. Paulus haar hoofdzetel had. Daar Don Tecchi aan het Romeinsche se minarie schitterende theologische en kanonieke studies had gemaakt, werd hij ook ingedeeld bij dc H. Apostolische Poenitcntiarie en wist daar door zijn scherpzinnige' oplossing van de moeilijkste vraagstukken de aandacht op zich te vestigen. In 1908 werd hij benoemd tot assessor van de H. Congregatie van het consi storie en daardoor werd de kardinaalshoed voor hem onvermijdelijk; in.het consisto rie van 25 Mei 1914 creëerde Paus Pius X z.v hem dun ook tot kardinaal met den titel van de kerk Santa Maria in Dornina (de Navicella). Van zijne verheffing tot kardinaal af tot aan zijn dood was mgr. Tecchi onder-prefect van de II. Congregatie der Riten. Z. H. en de bioscopen. Z. H. den Paus heeft de leden van de Maatschappij voor katholieke belangen te Ro me waarvan prins Laneelotti voorzitter is, in audiëntie ontvangen- 7. II. heelt hij die ge legenheid de verdiensten geroemd, welke deze Maatschappij heeft verworven op menig gebied van sociale actie; doch bijzonderen nadruk gelegd op hetgeen de „afdeeling voor de Bios copen" deed. „Ieder weet, zeide Z- H., dat de bioscopen in de ziel der jeugd nieuwe kennis kunnen vastleggen en dat zij ook ou de herinneringen kunnen opwekken. Wij ver heugen er ons over, dat uwe Maatschappij op moderne wijze voortziet in een gezonde opvoeding van de kinderen uit het volk.,, De H. Vader drong vooral ook op dc Zon dagsheiliging, waarvoor de Maatschappij zeer ijvert. Hij spraK van het goede voorbeeld, dat de ledeu hierin moesten geven. Niemand, zeide Z. H., zou de handelaars moeten bevoor- deelen, die niet openlijk verklaren, de Zon en feestdagen te Avillen heiligen en zich te onthouden van arbeid, door hun winkels te sluiten. Uitvaart en begrafenis van Mgr. Dr. Gisbert Brom. Dinsdagavond bij de Metten vulde een zeer groote menigte de St. Willibrordus- kerk te Utrecht. Het stoffelijk overschot van Mgr. Brom werd aan den ingang van het kerkgebouw afgewacht door den Zeer- eerw. pastoor P. J. H. van de Weyer en de Eerw. heeren kapelaans Van Wijk en Müter, die als cantores fungeerden, als mede door Mgr. dr. Brouwer, vicaris-gene raal, die het lijk zegende. Verder waren o.a. aanwezig: deken De Wit, van Utrecht, pastoor Blaisse, van Drempt, de eerw. heeren Meuleman, Kelledonk en Jansen, pastoors van O. L. V. Hemelvaart, St.-Do- minicus, St. Augustinus te Utrecht, pastoor Brom, van IJsselstein, pater dr. Beke, van Utrecht, alsmede tal van eerw. heeren ka pelaans, burgerlijke autoriteiten en be langstellenden. Bij den plechtigen uitvaartdienst gister morgen in de St. Willibrorduskerk was deze tot in de uiterste hoeken gevuld. De plech tige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den weleerw. heer C. Brom, broeder van den overledene en kópelaan te Kam pen, geassisteerd door Mgr. dr. Andreas Jansen, pastoor te Jutfaas, als diaken, en pastoor Blaisse, als sub-diaken. Onder de aanwezigen werden opgemerkt als verte genwoordiger van Mgr. den Aartsbisschop diéns secretaris, den eerw. heer Scholte op Reimer; Mr. Royer, referendaris van de af- deeling Kunsten en Wetenschappen van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken als Regeeringsvertegenwoordiger; deken kanunnik De Wit, prior Kok O.S.A., prior De Bie O.P., de eerw. heeren pastoors Meu leman en Stockmann, benevens talrijke Utrechtsche kapelaans, pastoor Brom, vr IJsselstein, pastoor Bult, van Barneveld deken Fock, van Amersfoort, de eerw. hee ren pastoors Hendriks (Laren), dr. Ariëns (Maarssen), dr. Schrader (Hilversum), pa ter magister Wouters O.S.A.; de bijzondere hoogleeraren aan de Universiteit, profess, dr. Beysens en dr. Schrijnen; de Kamerle den mr. Aalberse, mr. Kooien,- mr. baron de Wijkerslooth en mr. Baron Van Wijn bergen; de Malthezer-ridders, mi\ dr. J. baron van Hugenpoth tot Aerdt en Th. ba ron van Wijnbergen in volle uniform; pro fessor dr. Noyons, van Leuven, mr. L. van Gorkum, uit 's-Bosch, de heer G. van Spanje, lid van den Utrechtschen ge>- meenteraad, mr. dr. Mulder, rijksarchiva ris te Utrecht, wethouder J. Harte, prof. dr. Smit van Rijsenburg, dr. Strengere, den heer G. Zellerhoff (Utrecht) en zeer lector aan de Utrechtsche Universiteit, vele geestelijken uit den omtrek. Na den lijkdienst, waarin de Grego- riaansche Mis van Requiem was gezon gen, hield de hoogeerw. heer kanunnik J. A. S. van Schaik, president van het Klein" Seminarie te Cuilenborg, de lijkrede. Hierna had de plechtigheid der Absoute plaats, geleid met dezelfde assistentie, door den Hoogeerw. heer Deken B. A. de Wit. De beaardingsplechtigheden werden ver richt door past. v. d. Weijer, pastoor der parochie, met assistentie van Dr. Ariëns en dr. Schrader. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door Mr. Rooyer, vertegenwoor diger van Z. Ex. den Minister van Binnenl. Zaken en prof. Blok uit Leiden. De oudste broer van den overledene, kapelaan Brom te Kampen, dankte voor de laatste eer, aan zijn broer bewezen. Uit Stad en Omgeving. Albert Vogel voor „Geloof en wetenschap" Buitengewoon groot was in de gister avond gehouden vergadering van „Geloof en Wetenschap" de opkomst van leden en introducé's. Aller verwachting was hoog gespannen: Albert Vogel zou optreden. En de geroemde declamator heeft, zon der eenigen twijfel, de bewondering afge dwongen van allen, die hem nog niet ken den, en bij allen, die hem reeds te voren hadden gehoord, de waardeering van zijn buitengewone talenten verlevendigd. Wij bewonderen in Albert Vogel de hel derheid, de zuiverheid, het lenige en soe pele, en vooral ook het krachtige en for- eche van een ongameen-schoone dictie, doch meer dan dit alles zijn mimiek, zijn zoo natuur-getröuwe weergave van smart en vreugde, moedeloosheid en uitgelaten heid, eenvoud en trots in de expressie van gelaat en houding. Wij kunnen zeggen, dat hij door die mimiek zijn kunst populariseert, het voor- gedragene wordt tastbaar en voelbaar voor allen, allen leven er mee mede. Aangekondigd was dat Albert Vogei de klassieke tragaedie Koning Oedipus zou deel ame eren. Hij schonk ons echter een ander program, daar de Oedipus", naar hij mededeelde, te Brussel logeerde. Onze aanvankelijke teleurstelling was al heel gauw- verdwenen. Voor de pauze kregen we te genieten: De toespraak van den assistent-resident Max Haveilaar tot de hoofden van Labak, Werkstaking van Francois Coppée en Napoleon op St. He lena van Jan Fabricius. Na de pauze gaf zich de declamator in zijn volle kracht in „Koning Belsassar" door Gongrijpp, spe ciaal voor Albert Vogel vervaardigd. De voorzitter van Geloof en Weten schap", de heer dr. H. J. Taverne, maakte zich aller tolk, toen hij in zijn dankwoord getuigde, dat niemand in zijn hoog-gc- epaimen verwachtingen was teleurgesteld. Ingezonden hiededëeiincjeii a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN IV!ARE 36. Gezondheidscommissie. In een dier zalen van het stadhuis ver gaderde gisteravond de gezondheidscom missie. Aan de orde was vaststelling van het verslag van de bevindingen en handelin- gen der gezondheidscommissie voor de gemeente Leiden over het jaar 1914. De voorzitter prof. dr. L. van Itallit opende de vergadering en stelde de be- handeling van het verslag aan de orde. De verschillende hoofdstukken werden een voor een behandeld. Tot op- of aan merkingen gaven deze geen aanleiding, zoodat het verslag zonder discussie ea hoofdelijke stemming werd vastgesteld. Aan het einde van 1914 was de com- missie samengesteld uit: D. A. de Jong, Dr. H. J. M. Boomocker, L. van Itallie, M', C. Mulder, Mr. J. H. Goudsmit, Dr. E, Gorter, H. Marks, W. C. de Graaff (secr.) D. Gruting en Mr. Th. B. Libourel. De commissie is verdeeld in sub-com missies voor besmettelijke ziekten, vooi water en rioleering, voor de leyensmid delen, voor de scholen. In 1914 werden gëhouden eene open bare, één buitengewone en negen gewon vergaderingen. In Hoofdstuk III wordt bij de algemeen beschouwingen geconstateerd, dat de al gemeene gezondheidstoestand over het at geloopen jaar gunstig kan genoemd wor den. Het sterftecijfer per 1000 inwonen heeft 11.37 bedragen. In het afgeloopen jaar viel de aandachl der commissie op de sloot achter de huizei in de Rijndijkstraat, op de sloot gelegei tusschen de terreinen van heeren Gebrs de Graaff en een voormalige sloot achtei den Rijnsburgerweg. Na een bezoek aan de Gemeentel ijkt Vuilverbrandings-inrichting ip de meeninj bij de commissie aangaande de hygiéni sche beteekenis -van dit bedrijf ten volk bevestigd. Met betrekking tot het ophaler en vervoeren van vuil acht de commissi in de toekomst verbetering wenschelijk Naar aanleiding van een klacht rappor teerde de commissie aan B. en W. haar bevindingen over de stank en de overlast, welke door de mestput ïn de Fahiaans poort veroorzaakt werd. Ofschoon de noodige herstellingen wei den aangebracht, betreurt de commisc-ii het, dat de vergunning niet werd inge trokken. In hoofdstuk IV wordt de volkshuisves tihg besproken. De commissie bereikte een klacht ov« de slechte ventilatie der infahteriekazera bij de Morschpoori. Daar van de militairs autoriteit niet die medewerking is verkre gen, waarop de commissie meende aan spraak te moeien maken, heeft zij di klacht overgebracht bij den inspectéiï van het staatstoezicht op de volksgezond heid. Ter kennis van de commissie waren ver der gekomen 17 gevallen van Febris ty phoïdea, 95 gevallen van roodvonk, 82 ge vallen van diphtheritis. In het afgeloopen jaar zijn 115 sterfge vallen aan tuberculose voorgekomen. Onder leiding van het lid der gezond heidscommissie Dr. E. Gorter heeft di medische commissie uitstekend werk od der de Belgische vluchtelingen verrichi In verband met de jaarlijksche oproepinj tot het verkrijgen van kostelooze genees heel en verloskundige hulp gaven ziel 2147 personen op, tegen 2225 in het vori; jaar. Het resultaat van het onderzoek val het water, geleverd door de Leidscb Duinwatermaatschappij, was steeds bt vredigend. Hoofdstuk X. Levens- en genotmiddelet gebruiksartikelen geeft geen aanleidiü| tot een bespreking daar wij de meeste v> ken reeds in dit blad gegeven hebben. Alleen zij nog gemeld, dat de gezond heidscommissie de aandacht van d« hoofdinspecteur van de volksge.zondhcli gevestigd heeft op het feit, dat door militairen, hier ter stede gehuisvest, vet buiten de kazernes ongekookte melk wer gedronken. Tevens wees de commissie o het gevaar verbonden aan het gebruik va ongekookt rivierwater. Schietwedstrijd. L. S. V. C. „Pro Patr-ia". Na afloop van den gistermiddag gehoo den schietwedstrijd door het Leidsch S V. C. te Katwijk, werden de prijzen onA een hartelijken toespraak door den Terr tori alen Bevelhebber in Hoilland, den L lonel Van Hoek, uitgerefitt. De vertegenwoordiger van den Mindstfl van Oorlog, majoor Muller Massis, tevc- ren het woord nemende, wenschte prijswinners geluk met hunnen behaal den prijs. Hij legde daarbij vooral te nadruk op het gewicht voor de landsvfl dediging en het nut voor het land, dt gelegen is in de oprichting van de vei schillende vrijwilligerscorpsen. Hij herinnerde de studenten aan W „Noblesse oblige", dat vooral voor i corps van toepassing is en bracht nog e® woord van hulde aan de studenten, d' in 1830 als het corps „Leidsche jagers zich schaarden onder de vanen van h' Nederlandsche leger, toen het gold hun V derland te verdedigen. Nog deelde de i» joor mede, dat de minister van Oorlog zijn spijt verhinderd was zelf te kofflé wegens Eerste Kamer-zitting. De prijsuitdeeling werd nog verhop door de tegenwoordigheid van eem? Leidsche Damesstudenten, die ook c<K bewijs van hun schietvaardigheid sla;Sl De prijzen werden toegekend aon;

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2