NED. TAAL en REKENEN. Is een tröuV, moedig aan God overgegeven geduld. Dit zal ons niet moeilijk vallen, daar het goed met ons staat, goed in het Oosten en het Westen, waar onze dappere legers ons beschermen. Het staat goed met ons, wijl de almach tige God tot dusverre met ons was, en ook in de toekomst zijn zal. En waarom? Wijl het niet denkbaar is, dat de al-goede God kan toelaten, dat het atheïstische Frankrijk der metselarij en de geweldige orthodoxe kerk van Rusland het frissche, blijde gods dienstige leven in Duitschland met voeten zouden treden en vernielen. Daarom moed en vertrouwen op den kei zer, die de deugden van zijn voorvaderen in zich voortzet. Vooral echter vertrouwen op God, den leider van den oorlog. Zoolang Mozes de handen tot God opge heven hield, overwon Israël over Amateh: Als een schare van smeekenden achter onze troepen staat, zullen ook Wij overwinnen. Laten wij alle oneènigheid laten varen en zoo leven, dat God onze gebeden gena dig kan verhooren. Verschillende Oorlogs berichten. De matrozen van de „Emden". Zoo als men weet zijm matrozen van de „Em den", nadat dit schip bij de Kokos-eilan den een roemvol einde had gevonden, ont snapt op een kleinen driemaster, de „Ayesha", welken eij den bijnaam „Em den II" gaven. Heit scheepje is door den Indischen Oceaan gevaren en heeft den weg van Padang naar Hodeida afgelegd, tea-wijl verscheidene Engelsche haaidels- edienen met een oud kanon in den grond werden geboord. De kleine driemaster moest, van Padang naar Hodeida varende, de Engelsche zee- vesting Aden paseeren, om door de straat van Bab-el-Mandeb naar Hodeida te ko men. Aden wordt niet ten onrechte het ..Gibraltar van het Oosten" genoemd. Niettemin hebben de Duitsche matrozen met grooten moed en beleid den langen weg door Engelsche en Fransche wacht posten afgelegd. In Hodeida werden zij door de Turksche troepen met geestdrift begroet. Het gebruik 'der neutraüe vlag,. De ..Politiken" -te Kopenhagen schrijft in een hoofdartikel: Engeland beweert, dat het gebruik der neutrale vlag in de practijk een geoorloofde krijgslist is. Men kan niet ontkennen, dat de oorlogvoerende mo gendheden in vroegere tijden dit middel niet alleen bij handelsschepen, maar ook hij oorlogsschepen hebben toegepast om daardoor aan een vervolging te ontkomen. Heit is echter de vraag, of een dergelij ke practijk niet van zoo ouden datum is, dat ze als verouderd moet worden be schouwd. Nu Engeland zich het recht toekent om de neutrale vlag ter bescherming van zijn handelsvloot te gebruiken- zal het gevolg zijn, dat er geen grens meer bestaat voor de onveiligheid en de vernieling in dezen .wereldoorlog en dat de gevaren voor de neutralen geweldig zijn toegenomen en da.t noodlottige verwisselingen dan onver mijdelijk zijn. Broodkaarten te Berlijn. De uitgifte van broodkaarten te Berlijn zal weldra beginnen. Generaal De Wet. Een „Exchange"- bericht uit Kaapstad meldt dat generaal De Wet binnenkort wegens hoogverraad te Bloemfontein zal terechtstaan. De leren in het leger. Amerikaansche bladen deelen een interview mede, met John Redmond. Hierin zegt de Iersehe leider, na te hebben uiteengezet dat Ier land geheel op de hand van de geallieer den is, dat de recruteering in Ierland zeer bevredigende resultaten had. Tot aanvang Januari waren er 95344 Ieren bij het leger, onder wie 55893 katholieken en 39451 protestanten. In dat totaal-cijfer zijn begrepen 18936 Iersehe nationale vrij willigers. De recruteering gaat ook bevre digend voort, thans met 4UÖ0 aanmeldin gen gemiddeld per maand. Bovendien zouden nog 50,000 in Engeland gevestigde Ieren zich hebben aangemeld. En als men daar dan nog bijvoegt de Ieren in de con tingenten der Dominions, dan maken de Ieren zeker een zeer goed figuur,. Een olifant als vrijwilliger Een com mandant in het westelijk leger van de Duitschers heeft van Karl Hagebeck uit Stallingen bij Hamburg een grooten In dischen werk-olifant voor den duur an den veldtocht ter leen gekregen, die ge- 1 bruikt wordt om groote lasten voort te duwen en te trekken en irf de bosschen te helpen bij het ontwortelen en het wegrij den van het voor gebruik bestemd hout. Zoo is thans een van de grootste inboor lingen van de Engelsche koloniën in Duit- schen dienst getreden en heeft hij een eervolle plaats gevonden als „veldgrijze". Russische recruteering in Galicië. De „Neue Freie Presse' publiceert een be richt van de \ViacLmoseipo 1 skiwaaruit blijkt, dat Rusland zich opnieuw aan een ernstige overtreding van Het volkeren recht heeft schuldig gemaakt. De Russen hebben n.l. in het door hen bezette deel van Zuid-Oostelijk Galicië een systematische recruteering doorge voerd. De inlijving had in December plaats. Reeds vroeger hadden de Russen de recru teering in de districten Stanislaus, Boro- clezany. Nadworna en andere bevolen. De correspondent van de „Wiadmosei- polski" had eerfNonderhoud met Russische gevangenen en vond onder hen Oostem- riiksche Roethenen uit Brody. Hot bleek, dait dezen reeds bij het begin van de Rus sische invasie tengevolge der door de Russen in Galicië bevolen recruteering in gelijfd en afgericht waren. Spoedig daar op werden zij naar het oorlog,atooneel in Galicië gezonden. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De Ned. scheepvaart en de Duitsche maatregelen. De „Telegraaf" heeft zich, naar aan leiding van de maatregelen, die door de Duitsche regeering voor 18 Februari zijn aangekondigd, met het oog op den zee oorlog, gewend tot verschillende reede- rijen te Amsterdam. De Nederlandsche stoomvaartmaat schappij Oceaan, zal den 14-daagschen dienst op Java geregeld voortzetten, be nevens den wekelijlijkschen dienst van Java naar Amsterdam. Er is geen plan verandering in dfe route te brengen, terwijl zal worden zorg ge dragen voor duidelijke herkenningsteeke nen der neutrale Oceaan-schepen. Eenige stoomvaartlijnen hebben, wat het aanzien hunner schepen betreft, bij zondere maatregelen genomen. Zoo wordt de naam van het schip in groote witte letters, op de zijde van het.6chip geschil derd; des nachts wordt de naam verlicht. Belgische vluchtelingen in Zeeland. Men meldt uit Sluis: De territoriale be velhebber in Zeeland heeft gelast dat de grensgemeenten Sluis, Retranchement en Eede geheel van Belgische vluchtelingen moeten worden vrijgemaakt. Na 12 Februari a.s. mag aldaar geen vluchteling meer verblijf houden. De oor zaak van dezen maatregel moet waar schijnlijk gezocht worden, in den smokkel handel die veel door vluchtelingen werd gedreven. Klompenindustrie. Men' meldt uit Koewacht: De klompen makers in het Zuiden van Oost-Zeeuwsch- VI aan de ren doen tegenwoordig uitmun tend zaken. Eiken dag komen groote be stellingen in voor Duitschland. Zoo werd dezer dagen een tiental wagonladingen tegelijk verzonden. Nu de vele vluchte lingen deze streek moeten ontruimen, zal men handen te kort komen. Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat de thans in omloop zijnde consenten tot uitvoer van aardappelen niet langer van kracht zullen zijn dan tot uiterlijk 27 dezer, ter wijl als laatste dag voor het viseeren der consenten is aangewezen Zaterdag 20 de zer. Belgische Spaarbank boe k j es. Meermalen heeft zich het geval voorge daan dat Nederlanders niet in het bezit zijn van Belgische Rijksspaarboekjes, doch wel in dat van de daarop betrekking hebbende recepissen, waarop hier te lan de geen ültbetalihg kan gedaan worden. Om echter de daaruit voor de houders der recepissen voortvloeiende bezwaren te ondervangen, is de bij Mindsterieele resolutie d.d. 19 Oct. j.J. ingestelde com missie ter behartiging der belangen van Nederlanders in België met de directie der Nederlandsche Rijkspostspaarbank over eengekomen om die recepissen aan de di rectie der Belgische Rijkspostspaarbank op te zenden, die dan het daarop betrek king hebbend spaarboekje naar Neder land terugstuurt; betaling op het boekje wordt alsdan mogelijk en zal dan daarop volgen indien daarvoor de door de Rijks postspaarbank gestelde voorwaarden aan wezig zijn. Het secretariaat der ovengenoemde com missie (18 Javastraat te 's-Gravenhage) is bereid om ter zake hare bemiddeling te verleenen. Rogge. De Zuid-Holl. Commissie voor Voedings vraagstukken heeft tot de burgemeesters in Zuid-Holland de volgende missieve ge richt: Wij hebben de* eer u mede te deelen, dat de Commissaris der Koningin ons de zorg voor de verdeeling der rogge heeft opge dragen. Bij de jl. telling is een overzicht verkregen der totale hoeveelheid rogge, die door gemeenten voor uitvoer naar andere gemeenten beschikbaar kan worden ge steld en van de wekelijks benoodigde hoe veelheden in de gemeenten, die rogge te weinig hebben. Wij noodigen u uit ons een opgave te verstrekken omtrent: le. De hoeveelheid rogge, die uwe ge meente ten behoeve van andere gemeenten beschikbaar kan stellen en de tijdstippen waarop die vermoedelijk gedorscht zal zijn; 2e. de totale hoeveelheid rogge, welke bij opvolging van den wenk des Ministers omtrent de vermenging met 50 pCt. tarwe in uwe gemeente voor het bakken van rog gebrood voor menschen benoodigd is tot aan den eerstvolgenden roggeoogst. Wij stellen ons voor nu tot een definitie ve verdeeling van den in die provincie aanwezigen roggenvoorraad over te gaan en de burgemeesters der roggebehoeftige gemeenten voor de geheele behoefte te ver wijzen naar gemeenten, waar rogge te veel is. De eerstgenoemde gemeenten zouden zich dan moeten verbinden de hun toege wezen hoeveelheden rogge te betrekken en te betalen «na dorsching. Zooals U bekend is, stelt de Minister tarwe beschikbaar voor de vermenging met rogge, waarbij na tuurlijk een waarborg moet bestaan, dat de tarwe inderdaad uitsluitend tot dit doel zal worden gebruikt. Nu de rogge overal in handen der gemeentebesturen is, wil het ons aangewezen voorkomen, dat ook de verstrekking van deze tarwe door hun be middeling geschiedt. Gaarne zullen w*j daarom vernemen, welke hoeveelheid U ten behoeve van Uwe gemeente wenscht te ontvangen. In Rotterdam wordt de tarwe beschikbaar gesteld. Daar de prijs aan be langrijke schommelingen onderhevig is, acht de Minister het beter hieromtrent eerst mededeeling te doen bij zijn antwoord op eventueele aanvragen. De G e n te meerden, De Belgische Generaal Dossin heeft gis teren de uitvoering van de opdracht zijner Regeering tot het bezoeken van plaatsen bier te lande waar Belgische officieren en militairen geïnterneerd zijn, aangevangen. De generaal is allereerst naar Zwolle vertrokken en wordt eerst a. s. Maandag te s'-Hage in Hotel Paulez, waar hij logeert, terugverwacht. Hij werd vergezeld door majoor Mamet, hier te lande geïnterneerd, die, gelijk vroeger gemeld, hem in zijn taak bijstaat als adjudant. D e S. D. A. P. e n d e G o d s v r e d e. De afdeeling Amsterdam IX der S. JD. A. P. heeft de volgende congresmotie inge diend: „Het Congres der S. D. A. P., overwegende, dat het ftopenhaagsche congres van 1910 aan de sociaal-democra tische partijen heeft opgedragen om, inge val een oorlog mocht uitbreken, de daar bij optredende politieke en economische crisis te benutten om de arbeidende klasse wakker te schudden; overwegende dat de Partijleiding dit deel van de Kopenhaagsche resolutie niet ter stond na het uitbreken van den oorlog heeft uitgevoerd, maar door het aanvaar den van den Godsvrede heeft veroorzaakt,, dat de Partij haar aanvalskracht had ver loren o. a. tegen de leeningswet van mi nister Treub, waardoor de sociale wetge ving ernstig wordt bedreigd; keurt de houding van de Partijleiding ten opzichte van den Godsvrede af." Goudbeweging. Gisteren passeerde te Zevenaar een wa gon met 15 millioen mark goudgeld voor de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co. te Amsterdam. Ui tv oer van steenkolen. Naar Het Centrum verneemt, is sinds be gin Februari de uitvoer van steenkolen, die in de laatste maanden onder sommige beperkende voorwaarden was toegelaten, weer geheel verboden. De winkelsluiting. Bij Koninklijk besluit van gisteren is de gewijzigde verordening op de winkel sluiting te Amsterdam geschorst tot 1 Augustus 1915. De Amsterdameche Beurs. Na meer dan zes maanden gesloten te zijn geweest, is de Amsterdamsche fond- senbeurs gisteren heropend, zij het ook dat voorloopig de handel nog aan sterke res tricties onderworpen zal blijven. De her opening der beubs is échter niettemin een heugelijk feit, niet slechts voor den effec tenhandel en de'onmiddellijk hiérbij be trokken kringén, doch ook voor dezulke, waar men in de beslissing van den Minis ter van Financiën tot heropening der fond- senbeurs éen symptoom ziet van de ver betering, die na de heftige crisis der Augustus-dagen in het economische leven intreedt. In dit opzicht bezegelt de open stelling der beürs datgene wat reeds uit de hervatting vatt 'het bedrijf ïn tal van fa brieken en Werkplaatsen, den tneer norma len gang van zaken in het economische le ven, de verlaging der rentekoersen en de gróote verbetering in de positie der Ne derlandsche Bank viel af te leiden. Uit den aard der zaak kan dé handel ter beurze slechts geleidelijk weder in de oude banen komen. Voorshands zal men niet alleen rekening hebben te houden met het bestaan van groote onafgewikkelde posi ties, die door de ,,Beursvoorschriften 1914" beschermd zullen worden voor zoover aan de eischen tot het aanvullen van surplus en betaling van rente is voldaan, doch ook de prolongatie-markt zal eerst langzamer hand vrijer kunnen gaan functionneeren, nu grooter bedragen door het blokkeeren van fondsen zijn vastgelegd. Statenverkiezing Gelderland. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten in het kies district Putten (Gelderland) is gekozen jhr. dr. J. M. van Haersma de With (Ch.-H.j met 1829 stemmen. De heer C. W. F. Baron Mackay (Chr.-H. niet aangesloten) ver kreeg 1191 stemmen. Pest en cholera. Bij kon. besluit zijn buitengewone maat regelen vastgesteld tof, afwending van eenige besmettelijke ziekten en tot wering harer uitbreiding en* gevolgen, noodzake lijk wegens het voorkomen van pest en Aziatische cholera op enkele plaatsen in het buitenland. Gemengde berichten. Branden. Te Tilburg is gisternacht het woonhuis van de wed. Van Es in den Thee tuin afgebrand. Er was in het gebouw een militair bureau gevestigd. De oorzaak wordt geweten aan schoorsteendefect. Verzekering dekt de schade. Zondag is te Emmen afgebrand het winkel en woonhuis van S. Magnus- In het winkel gedeelte was een flinke voorraad galanteriën geborgen, waarin de vlammen gretig voedsel vonden. Doordat het water was dichtgevroren kon de spuit aanvankelijk geen water geven. Men kon echter beletten, dat de vlammen oversloegen op de aangrenzende perceelen.De schade wordt door verzekering gedekt. Te Enschede ontstond brand in een plan tenkas aan den Getfertweg en toebehoorende aan den bloemist Farwick. De plantenkas werd geheel door 't vuur verwoest, terwijl de andere kassen door de brandweer behouden konden worden. Ynn oen schooljongen. Een Duitsch soldaat vraagt in den Elzas aan een school jongen „Van wie'hou' je meer van de Duit schers of van de Franschen?" „Van de Franschen/' antwoordt c'e jon gen. „Waarom?" „Omdat ze onzen schoolmeester heb ben meegenomen." Zeldzame bekeuring. Te Zutphen heeft een zeldzaam voorkomende bekeuring plaats gehad. In de politie-yerordening is verboden „lijken te vervoeren in andere dan in de daar toe bestemde en door B. en W. daarvoor goedgekeurde rijtuigen." Gisteren is nu pro ces-verbaal opgemaakt tegen een aanspreker, die, blijkbaar om kosten uit te sparen, een lijk naar het station vervoerde in een camion of verhuiswagen. INGEZONDEN MEDEDEELING a 30 cent per regel. Gij schrijft veel taalfouten en vindt dit terecht onaangenaam. Gij hebt veel moeite bi het maken van brieven en opstellen. Uw kennis van maten en gewichten, van lengte- e« vlaktematen is gering; de bewerkingen met breuken en tiendeelige getallen zijn u te moeilijk. Gij zijt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Toch wilt ge graag dat tekort in uw kennis aanvullen. Wat ligt nu op uw weg? PROEFNUMMERS aanvraqen van ,.DE HER HALINGSSCH00L", WEEKBLAD voor TAAL en REKENEN. Prijs per maand f0.30. Proef, nummers worden GRATIS en FRANCO gezonden. 092 A. F. G. Leideritz, D. H. Schenk, Hoofdonderwijzers, De Clercqstr. 34, Amsterdam. Carnaval. Thans is door den comman dant van het veldleger voor Limbiirg een besluit uitgevaardigd tot uitbreiding der ver bodsbepalingen betreflende het carnaval. Nu is het houden van danspartijen en het ma ken van muziek geheel verboden gedurende de carnavalsdagen en op Zondag na carneval. Zonderlinge kwestie. Met de Utrecht- sche IJsclub „Vooruit" ziet het er zon derling uit. Dezer dagen werd een verga dering geconvoceerd ter behandeling van een statutenwijziging. Het resultaat van deze bijeenkomst was, dat de statuten niet werden behandeld, dat de fungee- rende voorzitter, de heer Joh. de Liefde met een medebestuurslid, den heer Wet ter, de vergadering uitliep en dat de ver gaderden de vereeniging ontbonden, be sloten een nieuwe club te stichten en daar toe een nieuw voorloopig béstuur kozen, waarin zitting namen alle oude leden, minus "de bovengenoemde twee heeren, benevens de eigenlijke voorzitter, de heer Knopper. Op deze vergadering was het allesbehalve vriendschappelijk toegegaan. Het nieuwe voorloopige bestuur heeft daarop onmiddellijk het terrein der oude vereeniging met kettingen doen afsluiten en de heeren Knopper, De Liefde en Wet ter den toegang op het terrein geweigerd. Deze drie heeren hebben met liun advocaat daarvan procés-verbaal laten opmaken. Inmiddels hebben drie der uit het oude naar het nieuwe bestuur overgeloopen le den daarvan blijkbaar spijt gehad. De heeren.H. Bergman, J. Spijkrnan en J. Harff hebben zich n.l. weer bij het oude bestuur gevoegd en hebben daarvan bij deurwaardersexploit aan het voorloopige nieuwe bestuur kennis gegeven, onder in trekking van elke machtiging, ook tot aanvraging der Kon. goedkeuring, voor de nieuwe vereeniging. De heeren handelden daarbij~op advies van hun raadsman, mr. C. de Wilde die nu met evengenoemden advocaat, mr. G. Meyer, als adviseur van het oude bestuur optreedt. Als voorzitter van het voorloopige nieu we bestuur treedt op mr. E. Duyzinga. Dat ziet er dus fraai uit. En als er nu straks ijs komt wat dan? Dan gaan eerst recht de poppen aan het dansen, want dan zal er wel iets loskomen als het er op aankomt, de banen te openen. Notaris mr. Dubois, die de terreinen van de oude IJsclub Vooruit te Utrecht, in huur had gegeven aan die oude IJsclub, heeft bezit genomen van de terreinen, zoo mede van alle eigendommen op die terrei nen aanwezig. Naar men thans uit Utrècht meldt heeft mr. Dubois dezen maatregel geno men, niet om persoonlijk uit den toestand eenigszins voordeel te trekken, noch om een der bij de kwestie betrokken partijen ter wille te zijn, doch geheel alleen om een zuiver juridisch standpunt in te nemen en eigen rechten te doen eerbiedigen. Bovendien zullen door een houdig als deze wellicht de moeilijkheden tusschen de oude en de nieuwe vereeniging op den duur het best tot een oplossing kunnen geraken. De Aardbeving in Italië. In Patemo heeft men op 7 Febr. j.l. een zekeren Mi- chelo Caiolo, 33 jaar oud, onder de puin- hoopen-vandaan gehaald die zich_in een uitstekende gezondheid verheugde. Deze Papus „malgré lui" lag onder een gewelf en heeft van 13 Jan. af dus 25 dagen lang geen eten genoten en slechts water gedronken. Hij werd in een auto naar Avezzano gebracht en toen hij daar was aangekomen, stapte hij zonder hulp uit en kon zich gewoon bewegen. Volgens de „Mattino" bedraagt het tota le aantal dooden tengevolge van de aard beving van 13 Januari 44.650. Dertig ge meenten zijn met den grond gelijk ge maakt, vijftig zijn er voor meer dan de helft verwoest en tweehonderd onbewoon baar geworden. Zeshonderd duizend men schen zijn zonder dak. Het geheele gebied, waar de aardbeving plaats had, omvat vijf provincies. Uit Stad en Omgeving. Liturgische cursus. De eerw. spreker gaf een zeer duidelijke dogmatische beschouwing over het geheim der Consecratie. De gebeden na de Consecratie leeren ons wat Christus, onder de gedaante van brood en wijn op het altaar doet. In het gebed onmiddellijk na de Conse cratie wordt Christus aan den Hemelschen Vader aangeboden in de herinnering aan Zijn lijden, Zijn verrijzenis en Zijn hemel vaart, wordt dus op Christus' uitdrukkelij- ken wensch Zijn gedachtenis gevierd. De priester herinnert er in dit gebed wederom aan, dat de geloovigen mede offeren. De kruisteekens, bij dit gebed gemaakt, betee- kenen niet een zegening, maar een aanbie ding van het offer. Daarna wordt aan God gevraagd om met welbehagen het Offer te aanvaarden, gelijk Hij de voorafbeeldingen van dit Offer met welbehagen heeft aanvaard. Nu bidt de priester een zeer geheimenis- vol gebed. Er gebeurt nu iets grootsch en verhevens. De priester buigt zich tot op het altaar, kust het altaar, dus een zoo innig mogelijke vereeniging met Christus. In dit gebed wordt gevraagd, dat God zal bevelen om onze offergave, op dit altaar gebracht, ook aan God zullen worden gebracht op het altaar in den hemel. In dit gebed worden Gods zegeningen afgesmeekt over degenen^ die met den priester piede-communiceeren. Daarna volgt de gedachtenis der overle denen, der zielen, die in geloof aan Christus en in vrede met de Kerk zijn afgestorven. Op dit oogenblik bidt Christus met ons mede voor de geioov.ge zielen en een enkele geloovige ziel wordt vergeten. De priester bidt vervolgens voor zichzelf op de borst slaande en zich met verheffing van stem „zondaar" noemend. De priester spreekt dit gebed luid op, opdat de gi vigen er zich mede vereenigen. Dit gebed is een voorbeeld voor de wijze, waarop wij voor ons zelf moeten bidden. Ook nu wor den wederom, gelijk vóór de Consecratie, de heiligen in Gods gezelschap aangeroe pen. Vroeger werden op dit oogenblik ver schillende voorwerpen naar het altaar ge bracht om te worden gezegend. De priester maakt verschillende kruisteekens om aan de verdienende oorzaak van die zegening te herinneren. De Canon eindigt met de verheven woor- den „Door U, met U en in U wordt aan U, God, Vader Almachtig, in de eenheid van den H. Geest gebracht alle eer en glorie". Met de heilige Hostie worden drie kruisteekens over de kelk gemaakt bij de woorden „met Hem" om de éénheid van Christus te beduiden. Bij de woorden „in de eenheid van den H. Geest" wordt het kruisteeken met de heilige Hostie vóór de kelk gemaakt. De Kelk en de heilige Hostie worden opgeheven, waarbij wordt gescheld. Met een „Amen" van de zijde van het volk wordt de Canon gesloten. Nu begint het derde gedeelte van de H. Mis, de Communie voorbereiding tot de Communie, de Communie zelf en de dank zegging. De voorbereiding begint met het verhe- venste gebed, dat wij „durven" bidden, het Onze Vader. Bij de woorden „geef ons heden ons da- gelijksch brood" gaan diaken en subdiaken omhoog, naast den priester, om die bede vooral mede te bidden. Onder het volgend gebed maakt de pries ter met de pateen een kruisteeken en kust de pateen,- die Christus voorstelt, met de woorden: „Geef ons den vrede". Deze vrede wordt zoo uitdrukkelijk afgesmeekt, om dat wij bij het Communiceeren in vrede moeten leven. De priester breekt nu de heilige Hostie ïn drie gedeelten. In de eerste Christentijden werd één gedeelte bewaard, hetwelk vóór de volgende Mie aan den bisschop ter aanbidding werd voorgehouden; een tweede gedeelte werd bewaard voor de zieken en de gevangenen; het derde gedeelte was bestemd voor de priester en de geloovigen. Een gedeelte laat de priester in de kelk vallen. Die vermenging beteekent o.m. de eenheid van Christus Lichaam en Bloed. In het „Agnus Dei" wordt wederom om vergiffenis en daarna om vrede gebeden, als voorbereiding tot de H. Communie. Na de „Agnus Dei" bidt de priester Christus nogmaals om den vrede, den vrede zooals die door Christus is gebracht. Hierna wordt de vredekus gegeven om die vrede te beteekenen. De priester bidt nu twee gebeden voor zichzelf als onmiddellijke voorbereiding tot de Communie. Volkszangavond. Terwijl over geheel ons land de plaatse lijke afdeelingen der R. K. Volkszangver- eeniging, dank zij een onvermoeide actie, voor de idee „goede volkszang" gevoerd,, meer en meer verrijzen, zullen we e i n- d e 1 ij k hier te Leiden, wêer eens een volkszangavond hebben. Nietwaar? we denken allen met een ge voel van vreugde, maar óók met een gevoel van weemoed, terug aan den laatst alhier gehouden volkszangavond. Met vreugde... om wat we toen genotea Met weemoed... omdat de zaak der volks zangverbetering toen nog geen levensvat baarheid bleek te hebben onder Leiden's Katholieken. En met pure jaloerschheid zagen we de actie voor volkszangverede- ling, in den zomer en winter van het vorige, jaar gevoerd van andere zijde, in onze veste, aan. Thans krijgen we dan wéér een volks zangavond! Op andere leest geschoeid dan de vorige. De medewerking van den heer Jac. de Jongh uit Haarlem (wie, van de bezoekers herinnert zich zijn optreden op den vorigen Volkszangavond niet, zijn lei ding, waardoor de liedjes er direct „in" gingen?) en het dameskoor „Maris Stella" (wat klonken de „Leeuwerk"-liedjes op de Maria-ver-verg. al leuk) beloven een avond die slagen zal. Een avond die lichtend, om zijn rein ge not en ware poëzie, zal afplekken ïn het donkere proza onzer dagen. Mogen Lei den's Katholieken van allen rang en stand beseffen, dat hun hier een werkelijk blijde en opbeurende avond wacht. Een geeste lijke verkwikking. Een avond van Room- sche blijdschap. Moge de Zomerzorg-zaal Donderdag avond wèl gevuld zijn. En... als dón van dezen volkszang* eens d i e propaganda uitging, die het mo gelijk maakte een afdeeling der „R. K. Ver. ter bev. der Volkszang" b 1 ij v e n d in on ze stad te hebben... We hopen, met stillen hope Intusschen... het bezoeken van een volks- zangavond, het aanhooren en medezinge" der liedjes, het aanschaffen van een „Leeuwerk"-bundeltje, een abonnement op „De Varende Zanger", dit alles kan reeds veel uitwerken. Moge deze avond succes hebben! C. v. Q-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2