rot Wt zoo eon die verstand van de za ken heeft. Neen, ze waren dien dag niets te spre ken. Maar wat gebeurd is is gebeurd. Den volgenden dag liepen ze alweer ©ver den dijk, de zee afzoekende of er weer niets van hun gading was vast besloten om niet meer te schrikken van een bom, die in een kistje aan komt drijven. Nekkramp en rooken. Het schijnt, dat er zich in het Fransche leger nogal'eens gevallen van de hoogst besmettelijke ziekte nekkramp voordoen. De frequentie is al thans zoo groot, dat een militaire arts, dr. De Kennabon, van het 41ste regiment in fanterie, het noodig oordeelde, van het verschijnsel speciale studiën te maken, om te vinden wat wel de oorzaak van haar verbreiding in het Fransche leger zijn kan. De dokter kwam daarbij tot verrassende resultaten. Hij meent namelijk verband gevonden te hebben tusschen nekkramp en het rooken van tabak. Op grond van zijn waarnemingen spreekt hij het vermoe den uit, dat rookers veel minder bevattelijk zijn voor nekkramp dan niet-rookers: De statistieken, door den arts opgemaakt, hebben schijnbaar onweerlegbaar bewe zen, dat aan den eenenjcant opvallend veel niet-rookers aan. nekkramp leden, en dat de ziekte aan den anderen kant bijna geen slachtoffers kent onder de rookers. De dok ter brengt deze werking samen met bepaal de eigenschappen van tabak. Hij is de mee ning toegedaan, dat tabak, voornamelijk de bij het rooken ontstaande verbrandings producten, die sporen varf formaldehy- dium bevatten, een desinfecteerende wer king op de slijmhyid uitoefent en op deze wijze de luchtwegen, beschermen tegen de werking der (nekkrampbacillen, de z. g. maningokokken, zoodat de bactériën' vér- nietigd worden, voor ze in de luchtwegen zijn gedrongen en hun- doodelijken- arbeid verricht kunnen hebben. Een goede speurder.- De- politiehond Marre van het Haagsche politiekorps gaf dezer dagen een bewijs van groote be kwaamheid in het speuren. Een 16-jarig meisje had des avonds halfacht de ouder lijke woning aan de Frederik Hendriklaan in stilte verlaten. Nadat des nachts te on geveer twee uur de ouders, over het ver dwijnen van het Mnd ongerust geworden, de politie daarvan in "kennis hadden ge steld, werd den speurhond voornoemd lucht gegeven aan een kleedingstuk. De hond volgde onmiddellijk een spoor, lei dende naar de Obrechtstraat, bleef daar vóór een woning staan en bij onderzoek bleek toen dat het meisje zich in die wo ning bevond. «*- Bijgeloof. Men schrijft uit Yenio: We leven al 'n aardig eiöd in de twintig ste eeuw en hebben dus negentien "eeuwen beschaving met eere achter den rug. Daarbij wonen we in 'n, stad, die binnen een paar maanden haren twintigduizend- sten inwoner zal tellen. Dit stellen we voorop. En nu het feit: Er leven in het centrum van onz« oude vesteheksen of liever één heks. Nog pas heeft die haar vloekwaardig bedrijf uitgeoefend- eon'.' klein kind behekst. De geheele buurt heeft zich overtuigd, gelooft het rotsvast, ver telt het „geval" in geuren en kleuren. Men kan een pak slaag krijgen, als men het waagt er 'n moment aan te twijfelen, 'n Tijd geleden gaat 'n moeder met haar frisschen spruit uit wandelen. Nu geviel het, zou van Lennep zeggen, dat ze 'n oude vrouw uit de buurt ontmoette. Volg de: een tweestemmig loflied op het flinke kind. Daarbij moet de oude vrouw de kleine gestreeld hebben. Toen was het mis! Het kindje deed daarna niets meer dan huilen. Thuis bleek, dat zijn geheele lichaam met zweertjes bedekt was. Het stond vast: er was een „kwade hand" in het spel! Natuurlijk werden toen alle door de eeuwen oude ervaring deugdelijk bevonden voorschriften der heksenbe- Zwering in acht genomen. Het bedje werd geopend en.... het kwam prachtig uit: daarin zaten een bos spelden en.... een krans van veeren met een dooden vogel. Die gingen natuurlijk onverwijld ten vure en daarmee was aan den noodlottigenin vloed der heks paal en perk gesteld. De kleine, die aldoor kwijnde, groeit nu weer als 'n kool. De ,,'heks" staat in de buurt den bezoeker valt op het Kruisbeeld aan den wand, of op een Christelijke spreuk aan den muur, die het hax-t losmaakt van het aardsche en de gedachten weet te ver heffen naar hooger, naar den God en Va der van allen, dan vraagt hij zich toch wel af: Of die tevredenheid en gemoedsrust te midden van zorgen, leed en harden ar beid, niet te danken zijn aan den troostrij ken, hart- en geestverheffenden invloed van den Godsdienst, die deze menschen zoo trouwhartig bewaarden. Een geloovige antwoordt hierop met een beslist, ja. Zooveel te meer wanneer hij gaat verge lijken en zijn waarnemingen aan elkaar gaat toetsen. Want was grootere materieele welvaart bron van grooter geluk en tevredenheid, dan moesten deze hoedanigheden in groo tere mate gevonden worden onder de beter betaalde, korter werkende en beter wo nende werklieden. En toch is dat veelal niet zoo. Wel dient gezegd, dat bij velen het hui selijk interieur niet zonder smaak is ge rangschikt en dat ook de keuze der aan wezige meubelen duidelijk verraden, dat de voormalige dienstbode ten huize van hare mevrouw de oogen open had en goe den smaak heeft medegebracht. De overla ding met allerlei smakeloosheden, vroeger veelal het kenmerk der arbeiderswoning, wordt wel gaandeweg minder. Anderzijds valt het somwijlen niet te ontkennen, dat de zucht naar luxe den ge zonden trek naar een gezellig huis met stijlvolle meubelen, den een of den ander, hier en daar, wel eens parten speelt. Men vraagt zich wel eens afwat heeft nu een arbeider met een huis vol kinderen aan stoelen met pluche-zittingen? Wat heeft hij aan een dure Pathéphone waarop natuurlijk in een kwaad blaadje en het is haast overbodig op te merken, dat de noodige maatregelen getroffen zijn o.a. een kruisteeken op den drempel voor te zorgen, 'dat zij hare noodlottige macht over het kind niet herneme.' We schrijven 1915!.... Letteren en Kunst. Maatschappij van Ned. Letterkunde. In de gisteravond te Leiden in het Nutsgebouw gehouden maandvergadering van de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde trad op als spreker de Voor zitter van het Genootschap Dr. J. F. M. Sterck van Haarlem, met een voordracht getiteld: Aanvullingen tot het leven van Roemer Visscher. Omtrent het leven van Roemer Visscher aldus spr., zijn nog slechts weinige zekere gegevens bekend. Geen afzonderlijk boek is nog over den „Hollandschen Martiaal" verschenen. Veel wat Vrbegere en' latere geschiedschrijvers van zijn leven vermel den, is onvolledig .of berust op fantasie bij gebjek aan documenten. Spreker wil door nadere beschQUwingen van enkele van Vis- schers kleinere gedichten, en uit eenige nog onbekende notarisakten zijn levensge schiedenis een weinig - aanvullen. Steeds heeft men Roemer Visscher voor Katholiek gehouden, maar hij was veeleer een libertyn, als Coornbert en Cornelis Pieterz. Hooft. Er zijn tal van bewijzen, dat hij zeker niet Katholiek was. Mag men een notarieele akte gelooven, dan was hij toen omtrent 47 ja^r, dus geboren in 1552, in plaats van 1547, zooals tot nu toe wordt aangenomen. Ëen onnauwkeurigheid is in deze akte echter ntet uitgesloten. Zeer zonderling is het, dat men van den „ron den Roemer" een portret heeft geteekend, dat niet het zijne is, maar louter een ver zinsel van Jan Stolker( zoogenaamd naai de schilderij van Frans Hals, die niemand ooit gezien heeft. De Roever verdenkt Stolker vele portretten van beroemde Ne derlanders gefantaseerd te hebben. Een echt portret van Roemer Visscher staat op een doelenstuk door èirk fearentsz, uit 1586 onder de schutte'rs'va'n 'den handboog, kapitein Egbert Vinck. -Ook Hendrik Spieghel, Roemers Vriend, moet hierop voorkomen. Roemer was vroeg wees, zijn beide ouders werden op één dag begraven, een oudere broeder, en toen deze na een jaar stierf, zijn zuster; trokken zich het lot van den knaap aan. Zijn jeugd en jon gelingsjaren heeft Roemen Visscher zeker te Amsterdam doorgebracht, dit bewijzen zijn echt Amsterdamsche gedichtjes; ook is er reden om aan te nemen, dat hij reeds vroegtijdig op reis ging. waardoor hij den handel en de koopmanschap zal hebben geleerd. Als jongeling, heeft, hij de opkomst der hervorming te Amsterdam medegemaakt, in verschillende van zijn Quicken heeft hij da'ar&aü de herinnering bewaard. ,s Houdt-men dit in het oog, dan kunnen ook verscheidene andere Quicken geda teerd wordpn. Jtm clo Wael, cori «olilcplun deraar en Simon Aléwijns Slecht, 'de ka pelaan, die Roemer Visscher noemt; zijn bekende personen uit dién tijd. Ook Roe mer Visscher's bekende brief „Op Paesdag aen Hendrick Spieghel" is, in verband met de feiten nader te dateeren. In. 1572 en 1573 maakte Roemer een lan gere reis, zooals blijkt uit zijn Adieu!- gedicht- Het meerendeel van de Quicken en Ghe- noegelicke Boerten moet vóór dien tijd ge maakt zijn. In 1582 trouwt Roemer, en xxit 1591 zijn zekere gegevens voórhanden om trent zijn deelnemen in den grooten koop handel. Uit verschillende notarieele akten blijkt, dat Roemer Visscher meer een groot assuradeur op schepen en ladingen, dan koopman is geweest. Hij leefde in een tijd, dat met assuran tie goede zaken te doen waren, maar niet zonder groot risico. Engeland en de ka pers bedreigden onze ondernemende han delaars van alle kanten op zee. Aan de Middellandsche Zee, in Italië en Spanje heerschte hongersnood, nadat voor 1590 een aantal onvruchtbare jaren die landen hadden geteisterd. Het graan uit het Oos ten, d. i. van Archangel en Riga, werd telkens nieuwe platen moeten worden ge kocht? Wat heeft hij aan een orgel? Wat voor zin heeft het met alle geweld zijn kinderen te willen opvoeden als „heeren" en „dames", ze geen handwerk te laten leeren, doch steeds het oog gevestigd te houden op kaiitoor of winkel, in plaats van ze, in de toch waarlijk beter betaalde vakken met handenarbeid, een behoorlijke opleiding te doen geven? Ligt aan deze zinnetjes nu ten grondslag de gedachte dat een arbeider maar ar beider moet blijven en dat hij er niet naar streven mag om in de wereld vooruit te komen? Zeker niet. Wel ligt er aan ten grondslag de ge dachte, sommigen die het noodig hebben, er op te wijzen, dat menig meisje, dat als dienstbode haar levensloop is begonhen en als vrouw van een degelijk arbeider in een eigen huishouden is terecht gekomen, er heel wat gelukkiger aan toe is, dan het nuffige popje dat als winkeldame haar eentonig bestaan in ontevredenheid voort sleept. De heele bedoeling van deze zinnetjes is ten slotte geen andere dan te wijzen op de bestaande zucht om te leven boven zijn stand, en op straat iets te schijnen wat men werkelijk niet is. De eenvoud, die het kenmerk is der waarheid, is in onzen tijd dikwijls ver te zoeken. Onder een bos hooge veeren en onder een fraaie mantel schuilen niet zelden een leeg hoofd en.... een leege maag. Want om zekeren stand te kunnen ophouden wordt niet zelden honger ge leden. Alles te samen genomen heeft deze oor logsperiode aan niet weinigen heel wat geleerd. Zij heeft menigeen die er vrij wel buiten stond die er nooit zoo op door de Amsterdamsche kooplieden over Amsteidam en langs Gibraltar daarheen gevoerd. Hoe gevaarlijk deze onderne ming was, blijkt uit de ondervinding, die Roemer Visscher daarbij opdeed. Hij en 17 Amsterdamsche kooplieden, waaronder Isaac Lemaire, hadden 2 Amsterdamsche graanschepen „De Appelboom" en „De Zeeman" geassureerd voor een reis waar Genua en Livorno. maar zij werden te Gibraltar voor (ren koning van Spanje aangehouden, die er Ceuta en Tanger mede liet proviandeeren. In verband I ier- mede laat Roemer Visscher in opdracht van de Amsterdamsche kooplieden in l.»94 gevangen zetten een Portugees Rodrigo Ximenes, die te Amsterdam vertoefde en hem dwingen om cautie te stellen, omdat hij de hand heeft gehad in het confiscee- ren der schepen. Meermalen treedt Roe mer Visscher ook later nog op met of na mens de Amsterdamsche kooplieden, ook in bodemery-zaken. Merkwaardig zijn de hooge assurantiepremies voor dergelijke ladingen, namelijk, vqn 12 pCt. tot 34 pCt., soms Joopende over 100 deelnemers. t)e ronde Roemer blijkt dus ook wel anders te hebben uitgemunt" dah als dichter van 't Lof van Mutse en van een Blauwe Scheen, én behoord te hebben tot de qn- dernemende mannen, die geen gevaren ontzagen om den vaderlandschen handel krachtig te bevordereh, "zobaïs Spreker nog uit eenige notarieele stukken aantoont. Voor zijne belangrijke voordracht werd den geëerden spreker, na het eindigen zijner rede, dank betuigd. SPORT. Voetbal. Morgen worden de -volgende wedstrij den gespeeld: In het W-eslen: Den Haag: H. B. S.—'V. O. C* Utrecht: Hercules—U. V. .V.. Haarlem: H. F. C.Quick. Den Haag: H. V. V. II—Concordia. Rijswijk: V. U. C.—H. B. S. II. Leiden: Sportman—D. V. V. In het Oosten. Wageningen: G. V. C.—VlteSse. Deventer: GoaheadBe- Quick.- Nijmegen: Quick—Tubantia. Leidsche Voetbalbond. Ajax IID. L. V. te Leiden (2.30 uur). BeresteijnL. V. V. «te Voorschoten (1 uur). L. F. C.Leiden te Leiden. O. N. I.Lugdunum te Leiden. Alphen II—Lugdunum II te Alphen. Beresteijn IIL. F. C. II te Voorscho ten (10.30 uur). D. L. V. II—No^yigus te Leiden. O. G.L. F. C. lil te Noordwijkerjiout. Norvicus II—O. ',N.~ I'. II te Noordwijk. De Federatie van Zuid-Hollandsche Bonden. De wedstriJAac cfifaOca V" a<® L- Cj, ,t>, y,-B. en. R. V-rB. zullen dit jaar den 5den April, tweeden Paaschd&è,' te Rotterdam gehort- den worden. Korfbal. Morgen worden de volgende wedstrijden in klasse Zuid gespeeld Rotterdam: O. S. C. R.Vitesse (H.) Leiden: Vitesse—Velox. Den Haag: A. L. O. IIFluks IIe Dordrecht: DordtSpartaan. Spartaan II—W. I. K. RECHTZAKEN. Beleediging van een maréchaussée. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen H. L. uit Breukelen, door de Recht bank te Utrecht bij vonnis van 7 December j.l. veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf wegens beleediging, door het woord „schur ken" toe te voegen tot twee maréchaussées, toen deze bij een bioscoopvoorstelling in de bewaarschool binnenkwamen. Het Hof leg de beklaagde f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis op. gelet had eens iets doen zien van het Leidsche volksleven. Zij heeft menigeen ge bracht in krotwoningen, verscholen in sloppen en stegen en in huishoudens waar men anders nooit kwam en wellicht nooit gekomen zou zijn. Men heeft het volksle ven kunnen waarnemen in al zijn nooden en behoeften^ het volk kunnen zien met al zijn deugden en gebreken. Men heeft het volk kunnen waarnemen in al zijn nooden en behoeften. Die nooden en die behoeften zijn dikwijls zeer groot. Gerust mag geconstateerd, dat over 't' algemeen genomen, de loonstan- daard in Leiden te laag is, in verhouding tot de in de laatste jaren algemeene stij ging in prijs der eerste levensbehoeften. In tal van gezinnen heerscht door een te laag loon voortdurend gebrek. Aan een talrijke kinderschaar kan met den besten wil niet gegeven worden wat een kind noodig heeft, wil het lichamelijk en geestelijk op groeien tot een gezond mensch. Dat is voor zeer velen een absolute onmogelijk heid. Gerust mag gezegd, dat een zee van ellende schuilt achter de verklaring van menigen huisvader, dat hij nooit meer heeft kunnen verdienen dan f 7, hoogstens f 8. Wie ter wereld kan daarvan een huis houden van het noodige voorzien? Hoe ter wereld ook zal het mogelijk zijn, dat deze ondervoedde, slappe menschen, in welk be drijf ze dan ook werkzaam zijn, den arbeid zullen kunnen presteeren welke het gefor ceerde moderne bedrijfsleven van hen eischt? Dat is immers een onmogelijkheid! Die toestanden zijn dus in hun wezen schade lijk voor het bedrijfsleven zelf. Alleen een goed gevoedde, frissche, levenslustige ar beider kan de door machines en arbeids verdeling verhoogde arbeidsprestatie lc- Muntmlc, drijf. Voor de 4de Kamer te Amsterdam wen! gisteren behandeld de zaak tegen oen suikerbakker en twee losse werklieden beklaagd ter zake, dat zij in October en in de eerste helft van November j.l. samen en in vereeniging in pejrcecl Barentzstraat 58 op verschillende tijdstippen een aantal Nederlandsche guldens hadden nage maakt met het oogmerk, die als echt en onvervalscht uit te geven en te doen uit geven. De dagvaarding bevatte in den breede de wijze, waarop de bewerking geschiedde. In deze zaak waren 22 getui gen gedagvaard, w. o. dr. C. Hoitsema, rijksmuntmeester en de scheikuraïigen C. J. van Ledden Hulsebosch en E. J. \an Itallie. Het getuigenverhoor leverde geen belang rijke bijzonderheden op. Het O. M., Mr. Luy- ken Glashorst, de volledige bekentenis in aanmerking nemende, alsook de tijdsom standigheden, waardoor zij tot werkloosheid werden gedoemd, requireerde tegen eerst- bedqelden beklaagde 2 jaar, tegen de beide andere ieder één jaar en 8 maanden ge vangenisstraf, onder aftrek der voorloopige hechtenis voor alle. Ondeugdelijk. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft gisteren de beide directeuren der Siroop- fabriek „De Baarsjes" te Amsterdam, we gens het doen afleveren van eetwaren van ondeugdelijke samenstelling (als „echte rietsuikersiroop" verkochte stroop, die on geveer 50 pCt. aardappelstroop bevatte), veroordeeld tot 2 maal f 25 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis, met vrijspraak van de andere ten laste gelegde gevallen, omdat in die gevallen niet bewezen was, dat de hier bedoelde „echte rietsuikersiroop" recht streeks door de fabriek aan de afnemers was geleverd. Geannuleerde koop. Gisteren is voor de civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam gepleit in de zaak van een bakker te Haarlem en een beschuitfabriek te Sloten tegen een meel firma in Wormerveer. Het betrof de leve ring van tarwe- en roggebloem, die de bak kers' in voorkoop hadden; de meelfirma had echter dezen koop geannuleerd in verband met de door de regeering in begin Augus tus genomen maatregelen. De rechtbank te Haarlem heeft in deze zaak op 20 Octoben vonnis gewezen en daar bij de meelfirma veroordeeld tot de leve ring van de tarwe- en roggebloem. De rechtbank achtte het niet juist, dat, zooals de meelfirma had aangevoerd, door de maatregelen van de regeering overmacht was ontstaan. De regeering had een maxi mum-prijs van f 14 vastgesteld en er kan dus tegen een lageren prijs worden gele verd. De prijs was bij voorkoop bepaald op f 11.62%. Evenals in eersten aanleg, trad voor de bakkers rop rnr. A. H. Monnik éri voor de meel8£irma rifr. B. E. Aascher. De uitspraak is bepaald op 12 Maart. "AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Leiden en Omstreken. Maandag, 910 uur, Brandstoffencommissie. Donderdag, 9 uur. Bestuursvergadering. Zaterdag, van 89 u. Bibliotheek; 910 uur Spaar- en Voorschotbank. Mededeellngen. Belanghebbenden worden eraan herinnerd, dat de zitting op Zondag van de Spaar- en Voorschotbank niet meer zal plaats hebben. SI. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, de zaal open van 12y22y2 en van 57 uur voor de leerlingenvan 810 uur verpl. bijeenkomst voor de gezellen, ten 83/4 uur kegelclub Hout of Fout. Dinsdag, ten 9 uur verg. van geb. Com. Woensdag, ten 9 uur rep. Gymnastiek. Maandag, Dinsdag, en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Donderdag, Kegelclub Afd. Geh. Gezellen. „Alle Negen." Zaterdag, zitting spaarkas op de gewone uren. Geen bibliotheek en de zaal gesloten. Zondag, 14 Febr. Alg. H. Communie in de St. L'odewijkskerk ten 6ty2 uur. veren en blijven leveren, welke het mo derne bedrijfsleven eischt. De arbeid der gehuwde vrouw, der moe der van dikwijls vele kinderen, als wasch- vrouw, als schoonmaakster en werkster, geeft geen compensatie voor het te kort aan loon van den man. Integendeel, het drukt het gezinsleven neer, ontrooft man en kin deren de weinige gezellighéid welke het tehuis nog bieden kon en houdt den arbei der, door het eeuwig slaven, beneden het peil waarop in onzen tijd ieder werkman die wil, zich moet kunnen verheffen. Voor dat in 't algemeen de arbeider in Leiden dit zal kunnen, dient er heel wat te gebeuren. Als de stormvlaag der solida riteit, die de oorlog ook in ons land ont ketende, eens het praktische gevolg kon hebben, dat kapitaalkrachtige en onderne mende personen zich eens gingen toeleggen op de vestiging van nieuwe industrieën in ons land en in onze stad, dan was er al heel wat gewonnen. Dan werd zelfs de grondslag voor eén betere toekomst van het arme Leiden gelegd. Er is hier gebrek aan industrie welke loonenden arbeid weet te geven. Tal van buitenlandsche in dustrieën konden ook in ons land uitge oefend, indien men, volgens den raad van Mr. Aajberse, reeds kort na het uitbreken van den oorlog gegeven, nu eens ophield met zijn geld te beleggen in buitenland sche ondernemingen, doch de eigen zaken ging steunen. Dan kwam er werk, volop werk in stad en4 land en dit kwam ten goede aan het geheele volk. Voor te vestigen industrie ligt Leiden dunkt ons niet ongunstig. Integendeel, door zijn ligging aan een der drukste interna tionale spoorlijnen, te midden van prach tige waterwegen, in de nabijheid onzer groote zeehavens, is Leiden haast aange wezen om te zijn een centrum van in- Zita-Vereeniging. Zondag. Geopend van af 12 uur. Van 4 tot half 5 zangles. Van half 5 tot half 6 Godedienst voor alle meisjes van het Pa- tronaai. Van half 6 tot half 7 ontspan ning. Spaarkas en DibliotheeU-Patronaats- meisjes. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuf frouwen en dienstboden. Maandag geen kookles. Dinsdag van 11 tot 12 uur voormiddag en van 8 tot 9 uur "s avonds Arbeidsbeurs, inlichting voor verschillende betrekkin gen. Van 8 tot 9.30 knipcursus: Van S tot half 10 herhalingsondcrwijs Patron a ats-- meisjes. Half elf Bestuursvergadering. Woensdagavond van 8 tot 10 uur gezel lige bijeenkomst voor dienstboden. Van 8 tot half 10 cursus in 't verstellen voor Patronaalsmcisjes. Spaarkas en Bibliotheek van 8 tot 9 uur. Ook niet-leden kunnen worden toegelaten van 8 tot half tien costuumcursus. Donderdagavond van half 8 tot. 9 uur herhalingsondcrwijs Patronaatsmeisjes, de zaal geopend voor de dienstboden. Van half 8 tot half 10 kookles voor de Patronaatsmeisjes, 2e cursus. Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur ver stellen voor de meisjes van het Patronaat. Van half 8 tot half 10 gezellige bijeen komst van meisjes afd. Vrouwenbond. Half 8 leden-vergadering. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Hendrikus Theodoras, z. v. H. P. Klein.en A. Kroon. Getrouwd: J. Turk 23 j. en K. van Klink, 21 j. G. Overdevcst 47 j. en M. M. Meiman 35 j. Joh. Hoogenboom 33 j. en J. Groen in 't Woud 36 j. F. Turk 30 j. en J. Bax 26 j. BODEGRAVEN. Geboren: Neeltje, d. v. K. Haring en C. Uittenbogaard. Rijkje, d. v. B. van Muiswinkel en N. Zwijnenburg. Martinus Anthonius, z. v. P. Edelbroek en A. Jansen. Overleden: J. Uittenbogaard geh. met M. van Amerongen 73 j. W. C. Uit hol, 5 j. NIEUWKOOP. te e b o r e n: Jan, z. v. G. Zwart en G. A. Otto. Gijsje, d. v. A. Broere en R. Vis. Willem, z. v. P. Augustinus en W. A. Smit. Overleden: Martha van Koert, 10 maanden. STOMPWIJK. Geboren: Hubertus Nicola&s, z. v. N. Paardekooper. Petrus Paulus, z. v. 'W. van Bohemen .en M. Abel. Nicolaas Cornelis, z. v. A. J. van der Helm en W. Nieuwebroek. Overleden: R, U. Gerrctsen, 9 m. 'Ondertrouwd: C. W. Granneman Zl J. te '«Mclol llnmn. wijk en A. A. P. M. Amsen, 37 j. te 's-Gra venhage. r A. Nieuwenbroek 23 j. en W. J. E. Versseput 25 j. te 's-Gravenhage. Gehuwd: A. J. van den Berg 34 j. te Veur en W. J. Disseldorp 30 j. te Stomp- wijk. W. J. van Veen 27 j. te Veur en C. J. de Vreede 28 j. te Stompwijk. P. J. W. Enze 26 j. te Stompwijk en C. %an den Berg 26-j. te Veur. J. F. Schouw 58 j. en W. v. Oosten 48 j. te Veur. WOERDEN. Ondertrouwd: H. M. Gerritsen 20 j. en W. H. Hulters 23 j. H. L. Iful- ters 26 j. en H. Broekema 21 j. Geboren: Gerardus Theodoras Nico laas z. v. A. J. Pontsioen en W. vah Uur- souw. Joanna Clasina, d. v. G. W. van der Vlist en J. A. de Langen. Ma ria Anthonia, d. v. J. TI age en J. Ver kerk. Cornelis z. v. A. Verheul en A. Streeflond. Overleden: A. Rijkenhuizen 46 j. vr. v. D. Brandsen C. v. Alphen 76 j. wed. v. P. Dexel. N. Kleijne 7 mnd. W. J. T. Naessens 52 j. m. v. M. Warde naar (won. te Soest). S. van Creveld 84 j. m. v. E. Oppenheimer. dustrie. Er is slechts kapitaal en energie noodig om Leiden zijn oude glorie te her geven, het weer te maken tot een der eerste industrieplaatsen van Europa- Kon Leiden industrieel weer opleven, kon men de bestaande industrieën uitbrei den of nieuwe industrieën vestigen, en kon men daardoor aan den Leidschen arbeider een beter bestaan verzekeren, dan kon men ook met hoop op succes er zich op toeleg gen om zijn deugden, die hij ongetwijfeld heeft, verder te ontwikkelen en zijn on deugden bestrijden. Zooals de meerderheid nu leeft en woont, werkt en tobt, lijdt en ontbeert, is elke poging daartoe, als to voren tot mislukken veroordeelt. Verwijten, zooals de collectanten van het Steuncomité ze bij het aanbieden van lijsten aan gezeten burgers te hooren krij gen hebben weinig zin. Een arbeider, wel ke negen gulden verdient en daarvan een huishouden moet onderhouden, kan niet sparen. Dat van hem te eischen is onzin, niets meer of niets minder. Als de nood aan den man komt moet men zoo'n arbei der helpen, want hij kan niet zorgen voor den kwaden dag. Afgeven op het kroegloo- pen van sommigen, brengt geen ver betering in de aanleiding daartoe welke velen hebben: n. m. de ellendige woning toestanden in een groot deel van de bin nenstad. Nogeens: verwijten hebben hier geen zin, hier moet gehandeld. Moge de oorlogstoestand, welke zooveel ellende aan 't daglicht bracht ten slotte dit goede gevolg hebben, dat hij prikkelt tot daden, die ten goede komen aan de be volking in meer blijvenden aard dan on dersteuning in nood. Zoo ooit, dan is dc tijd die komt na den oorlog, geschikt om Leiden tot hooger bloei te brengen in ve lerlei opzicht.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3