Ingezonden stukken. 1 wordt de een tot Iets gedwongen, waarvan de ander wordt vrijgesteld, terwijl aan bei de handelingen bij de wet volkomen gelijke waarde wordt toegekend, aan welk nieuw voorschrift duidelijk de rechter gebonden is. Ongelijkheid van behandeling dus, en wèl grievende ongelijkheid. Immers: Opdat de onbeëedigde verklaring van den geloovige gelijkwaardig zij aan die van den Godloo chenaar, moet daaraan iets worden toege voegd, n.l. de eedsaflegging. Daaruit volgt onverbiddelijk, dat de onbeëedigde verkla ring van den geloovige van minder waarde geacht wordt dan die van den Godlooche naar, en zulks is grievend voor den ge loovige. Maar een dergelijke ongelijkheid van be handeling is ook beleedigend voor den godsdienst. Min of meer ligt er in besloten, dat zij, die in God gelooven, Die als getuige kan worden aangeroepen, het buiten eede met de waarheid minder nauw nemen; en nu en dan kan men dan ook hooren insi- nueeren, dat juist de godsdienst, dat spe ciaal het gebruik der eedsaflegging een oor zaak van 't immoreele liegen is. Zoo iets nu kan niet worden aanvaard. Indien de regeering niet tot het inzicht mocht komen, dat het ontwerp niet onge wijzigd kan worden gehandhaafd en niet bereid is prijs te geven de wettelijk be paalde gelijkstelling van eed en belofte, dan zoude, naar des schrijvers meening, slechts tweeërlei oplossing mogelijk zijn: óf algeheele afschaffing van den eed, óf facultatiefstellmg. En ofschoon hij een voorstel tot algehee le afschaffing van den eed heel wat aan nemelijker zou vinden dan hetgeen thans aangeboden is, zoo zal hij er toch aller minst op aandringen. Afgezien zelfs van de anti-religieuze strekking, die aan de huidige anti-eedsbeweging ten grondslag ligt, zou hij den eed als godsdienstige han deling niet gaarne uit het openbare leven zien verdwijnen, evenmin den waarborg, die steeds in de eedsaflegging gelégen is, aan de samenleving ontvallen zien. Wij vertrouwen daarom, besluit hij zijn belangrijke beschouwingen dat de Regeering, kennis genomen hebbend van de" ingebrachte bezwaren, alsnog bereid zal worden gevonden daaraan tegemoet te ko men en dan o.a. aan den rechter de volle dige vrijheid zal laten, die deze tot dusver re bezat, ook dus de vrijheid om bij de waardebepaling der getuigenissen reke ning te kunnen houden met het feit, dat door iemand, op grond van niet aan God te gelooven, eenige verklaring buiten eede werd afgelegd, welke verklaring nu een maal is en blijft een onbeëedigde verkla ring, en nimmer door wetsduiding tot een beëedigde kan worden gemaakt. En te meer vertrouwen we zulks, wijl we niet aannemen, dat bij de Regeering de bedoeling heeft voorgezeten aan het ont werp het karakter te geven, dat hét bij aandachtige overweging onmiskenbaar heeft, naar we boven meenen te hebben aangetoond.. Mocht echter aan dien' wensch geen ge- !e°"rea- digende oplossing te koitien „-.et cómers overblijven dan aan té dringen öp faculta- tiefstelling van eed en belofte over héél de lime. Doelloos dooden. Een ,,Standaard"-driestar geeft o.a. te lezen: „Zooals nu het vechten op het front toe gaat, geeft 't den indruk van een doelloos dooden. In 1870 viel slag na slag, en werden he.ele regimenten neergeschoten, maar 't geheel gaf dan toch een ridderlijken strijd, .waarin hooge moed, heilige durf, en voor niets wijkende dapperheid den doorslag gaf. Zoo'n slag duurde dan een etmaai, soms twee, en een zeer enkelen keer drie dagen, en de slachtoffers waren vele.maar dan kon men het resultaat ook overzien. De slag was geslagen, de uitkomst verkre gen, en men trok voort en verder, de.eind- zegepraal tegen. Nu daarentegen ligt aan beide kanten niet veel minder dan een millioen krijgers in de loopgraven op elkander te loeren. Over en weer staat men nu reeds meer dan vier volle maanden tegenover elkan- grondslag gelegd, fot zijn recht te doen komen. Dit. principe is: dat elk geval op zich zelf zal worden beschouwd en behandeld, en dat steeds de omstandigheden waarin het gezin verkeerd maatstaf zullen zijn voor de hoegrootheid van den onderstand, of van den vorm waarin deze zal worden verstrekt. Als vaste basis, voor normale gevallen, is aangenomen, dat 60 pCt. van het vroeger verdiende loon als onderstand kan worden verstrekt. Daarbij kan gevoegd een z.g. wintertoeslag ad 25 pCt. van het bedrag dat uitgekeerd wordt met als minimum 40 ets. per week. Later is daaraan nog toe gevoegd een z.g. huurbon, als toeslag op de huur. Wij schreven boven dat GO pCt. van het loon kan worden uitgekeerd, dat dit be drag de basis vormde voor normale ge vallen. Ei kan echter ook meer, doch ook minder uitgekeerd worden. Er kan ook in 't geheel geen geldelijke uitkeering plaats vinden, alles hangt hier af van omstan digheden. Die omstandigheden moeten be oordeeld worden door den rapporteur wel ke het gezin bezoekt. Dat het trekken van een juiste conclusie hier niet altijd gemak kelijk valt ligt voor de hand. Er is dikwijls heel wat speurzin en menschenkennis noo- dig om achter de waarheid te komen. Een paar getallen ter illustratie le Geval. Een jongmensch van 19 jaar, kostganger, meldt zich als werkloos. Ten gevolge van den oorlog? wordt hem ge vraagd. O, zeker mijnheer, luidt het ant woord. Wie is uw laatste patroon? Ant woord die en die. Kunnen uw ouders u niet helpen? Kunnen wel, doch willen niet. 't Onderzoek bracht het volgende aan 't licht De jonge man was aiet werkloos gewor- dar. Artillerie en Infanterie treden bij beurten op, en de vliegeniers tooveren in de lucht. Maar 't vordert niet. De eene maal is men wat naar links gebogen, mor gen gaat 't weer een weinig naar rechts. Maar over heel de linie van Belfort tot Duinkerken genomen, ligt men nog pre cies waar men vóór twee maanden lag; alleen maar, voor een deel zijn 't nieuwe mannen...." ,,En dit gaat zoo voort van dag tot dag. Zelfs bij nacht gaat soms 't vuren door. Men wringt tegen elkander in, om een loopgraaf af te grissen en zelf te bezetten. Vandaag vordert men 100 meter, mor gen moet men weer 100 meter terug. In hoofdzaak bleef de generale positie wat ze in November was. Alleen maar, bij dui zenden en tienduizenden zijn de slachtof fers gevallen en liggen de verminkten en gewonden in het lazareth hun onmacht te beweenen. Vandaar het verzet in ieders gemoed te gen het ongekend wreed karakter, dat zulk een worsteling algemeen aanneemt." Een practi9che belastingverhooging. De „N. Tilb. Crt." schrijft: Uit Zwitserland komt het bericht, dat om de door de mobilisatie verslonden gel den terug te winnen, de regeering o. a. haar toevlucht nam tot een tijdelijke ver hooging der briefport. De postzegel van 12 centimes zal door zwarten opdruk veran derd worden in een van 13 centimes en zoo voort. Zulke soort belastingverhooging is voor een exeptioneel geval als waarvoor Zwit seriand evenals ons land thans is gesteld zeer aan te bevelen. Het zijn van die be lastingheffingen waarvan de druk niet zoo wordt gevoeld, die zelfs denk aan de postzegelspeculanten voor een deel gaar ne wordt gedragen. En die als indirecte belasting met meer gemak wordt opge bracht. Soortgelijke belastingen zijn er meer te vinden en ze zijn in ieder geval sympa thieker dan een dom opcentenstelsel, dat tot zulke groote onbillijkheden aanleiding geeft. En nu is de postzegel nog een artikel van algemeen gebruik, al is het dan waar, dat het grooter postzegelverbruik op uit gebreider handelszaken, op meer luxe, op meer draagkracht wijst. Maar er zijn ook artikelen van zuiver weelde te vinden, ook artikelen, die zeer algemeen worden gebruikt en die voor de gelegenheid gerust iets duurder mogen worden betaald, wanneer de schatkist daar voordeel van hebben kan. Wanneer men in ons land ook maar eens practisch wilde zijn, er zou uit vele kleintjes een groot te maken zijn en ons volk zou den belastingdruk zeker veel minder gevoelen. Nieuwe Uitgaven. Een HolianrferH ni-»-»-- Met genoegen vqMoêv ik aan het verzoek, om de aandacht van de. .vrienden dér H. Liturgie te' vestigen op hét nieuwe Direc- toriutn, dat de leeken in staat stelt om be hoorlijk de H.H. Missen en Vespers mede te bidden, naar het Roomsch kerkgebruik, voor het Bisdom Haarlem, gedurende het jaar onzes Ileeren 1915. De samensteller, de ZeeirEerw. Heer I as toor C. Floor, kan met voldoening op' deze vrucht van zijn praktischen geest neer zien. Het directorium, daT iedere leek, die een Misboek (v. Baarda of Desclée) ge bruikt, beslist noodig heeft, is eenvoudig, gemakkelijk en handig ingericht; men be hoeft slechts een blaadje langs de doorsto ken lijn af te scheuren, en men heeft voor een geheele week de juiste aangifte van het feest en de commemoraties met verwij zing naar de bladzijden der verschillende uitgaven. Het boekje kost 30 centen en is bij eiken R. K. Boekhandel verkrijgbaar: dus nog niet één cent per week. De Liturgische Vereeniging is haar werkend lid zeer dank baar. Zij immers streeft met kracht naar die groots*cïxe en heilige éénheid van volk en priester in Christus door het Liturgisch den door den oorlogstoestand, doch was lang te voren al werkloos geworden als slachtoffer van een werkstaking. Zijn ouders beschreven hem als thuis uiterst lastig en verwezen tot nadere in lichting naar de politie. De politie desgevraagd, haalde de schou ders op en verklaarde van niets te weten. Wat te doen in zoo'n geval? 't Steun comité is voor dergelijke dingen niet in 't leven geroepen. Dus weigeren. 2e Geval. Werkloos huisvader. Kan door den oorlog nergens werk bekomen. Heeft gezin met 6 kleine kinderen, verdiende 12 gulden en geeft als reden van ontslag op: oneenigheid met den patroon die hem on- heusch behandelde. Het onderzoek bracht het volgende aan 't licht De patroon verklaarde als vakman is hij uitstekend, doch.... de drank. De drank is het ongeluk van dien man. Herhaalde lijk bleef hij weg, soms dagen aan een stuk. Van het verdiende loon bracht hij ternauwernood 6 gulden thuis. Uit mede lijden met zijn ongelukkige vrouw en kin deren had men langen tijd geaarzeld streng op te treden. Misschien te lang. Ten slotte was de man ontslagen. 't Resultaat was hier, dat besloten werd geen geldelijke onderstand te verschaffen, doch onderstand in natura aan vrouw en kinderen, die wezenlijk honger leden en slecht gekleed waren. 3e Geval. Een werkster komt klagen door den oorlogstoestand haar werkhuizen bijna alleman! verloren te hebben, en r.u voor haar zieken man en kleine kinderen den kost niet meer te kunnen verdienen. De opgave bleek in elk opzicht waar. Do man was al jaren ziek en kon absoluut niet werken. Een onderstand, in overeen- gebcd. Moge dit directorium zeer velen, ja allen, tot die eenheid geleiden, L. J. WILLENBORG, Seer. L. V. (Buiten verantwoordelijkheid van de Red.) Geachte Redactie! Reeds meerdere malen merkte ik op, dat u geen vriend is van de S. D. A. P. Natuur lijk is dat volkomen uw recht en dat u die partij bestrijdt zal niemand u euvel duiden. Een en ander mag echter m. i. niet gaan met ter zijde stelling van de waarheid. Dit nu gebeurt meer dan eens. Frappant is het wel in het artikeltje: Inconsequent, voorko mende in uw geëerd blad van Dinsdag 2 Februari j.l. Daar lees ik o. m.: ,,Men weet hoe de S. D. A. P. en met haar de Ned. Ond. Bond steeds de meening heeft voor gestaan: Een school zonder hoofd, en leden van den Bond, die naar het hoofdschap solliciteerden werden geroyeerd." Dit nu is van a tot z bezijden de waar heid. Ondergeteekende meent èn de S. D. A. P. èn den Bond, van Ned. Onderwijzers aardig goed te kennen en moet tegen bo venstaande opmerken dat le. De S. D. A. P. zich nog nooit over de kwestie: ,,En hoofd der school, of niet" heeft uitgesproken. 2e. Nog nooit een lid van den Bond van Ned. Onderwijzers is geroyeerd wijl hij naar 't hoofdschap dong. Met dank voor de plaatsing. JAC. TJALSMA. N. v. d. R e d. De inzender beschuldigt er ons van de S. D. A. P. te bestrijden ,,met ter zijde stelling van de waarheid". Jam mer voor hem, dat hij, nu hij eens een keer die beschuldiging wil gaan bewijzen, spij kers op laag water zoekt. Wat betreft de weerlegging sub le.: De heer S. weet toch wel, dat, al heeft de S. D. A. P. zich nog nooit over deze kwestie „uit gesproken", dienaangaande nog nooit een „dogma" vastgesteld, toch de meening is toegedaan, dat de hoofden van scholen moe- erkend, de heer S. heeft gelijk, de Bond van „Het Volk", dat die meening voortdurend propageert? Of weet hij niet hoe Oudegeest met bijna de g e h e.e 1 e S. D. A. P. achter zich Troelstra heftig heeft aangevallen, toen deze het waagde een andere meening te verkondigen? Wat de weerlegging sub 2e. betreft: 't Moet erkend, de heer S. hééft gelijk, de Bond van Ned. Onderw. heeft nog nooit een lid ge royeerd, wijl hij naar het hoofdschap dong. Op ons woord moet de heer S. aannemen, dat wij bedoelden te schrijven: b ij n a ge royeerd. Het woórdje „bijna*1 is uitgevallen. Het beeft een keér slechts enkele stem men gescheeld. En de geest van den Bond is ook b e <s.l i t tegen het hoqfden- stelsel. i>«oQ kxobts te bewijzen, dat de heer Vliegen iö zijn rede Alkmaar wa ter in den wijn d?ed. En dat is onloochen baar. Om dat te ontkennen klampt de heer S! zich vast aan" een "strohalm. 1 Gemengde berichten. De Koningin op inspectie. Maandag middag omstreeks twee uur bezocht H.M. de Koningin geheel onverwachts een kan- tonnement. De soldaten waren werkzaam met het maken van verdedigingswerken. Spoedig waren heel wat burgers op de been, die op bescheiden afstand de werk zaamheden volgden. Intusschen bleken de schooljongens uitstekende" verkenners. Zij wisten zich in vergevorderde stellin gen te handhaven, hetgeen blijkbaar door H. M. werd opgemerkt, want plotseling wendde zij zich van haar gezelschap af en liep vroolijk lachend op de bengels toe. „Wel jongens", informeerde zij, „moe ten jelui niet naar school?" Even stilte in het kamp der schooldeser- teurs, maar glunder lachend antwoordde één hunner in onvervalscht plaatselijk dialect: „Nèn hoor, dat houft nou niet". „Made in Germany". De Engelschman beweert„The cause of war is made in stemming met de vroegere verdiensten der vrouw, werd toegekend. 4e Geval. Werklooze varensgast, kost winner van zijn 72-jarige ouders. De oude man verdiende met den kleinhandel in eieren nog eenige kwartjes per week, het oude moedertje deed nog de wascfc voor anderen. Hulp werd natuurlijk verstrekt. 5e Geval. Dit zouden wij willen noemen het normale type. Tenminste dit is' het veel voorkomende type. Werklooze vak man, oppassend huisvader, verdienste f 15 per week, krijgt f 6 uit het werkloozen- fonds,daarbij f 3.75 toeslag van het Steun comité, plus huurbon ad 75 ets., zoodat hij met vrouw ?n 2 kinderen leven moet van f 10.50 per week, na aftrek van f 2.50 huis huur en f 1 fondsgeld. Dit zijn eenige typen uit de honderden. Want bijna ieder geval is verschillend. Bij den een is het kindertal dubbel zoo groot als bij den ander. Dan weer zijn eenige kinderen reeds aan 't werk en verdienen iets, bij anderen is dat niet het geval. Ook zijn de' loonen lang niet altijd f 15 per week, zoodat de uitkeering minder zou moeten'zijn dan in „geval 5" aangegeven. De eene krijgt nog steun van ouders of familie, anderen weer niet. De een woont duurder de ander goedkooper. De een heeft een gezonde vrouw en kinderen, de ander tobt veel met ziekte, of omgekeerd, is de man niet sterk. In al deze gevallen dient met de omstandigheden rekening gehou den en moet gehandeld worden dienover eenkomstig. Vandaar dat aan de 60 pCt. van het normale loon niet altijd de hand gehouden wordt, en ook niet kan gehou den worden. Daarom juist heeft het II. C. de beslis sing aan zich gehouden en controleert het alle aanvragen om te handelen naar om standigheden. Germany", en de Duitscher „Made in Germany is cause of war". Smokkelaars. Men meldt uit Putte, d.d. 4 Februaii. Geen dag gaat er voorbij of er worden hier aan de grens smokkelaars aangehouden, zoowel door cle Hollanders als door de Duitschers. Hebben de eerste het vooral begrepen op de uitvoerders van petroleum, brood en graan, de laatste hebben het gemunt Lop de over brengers van brieven. Donderdagavond zaten er in de Duitsche wacht 2 dames, die een reis gemaakt hadden naar Frankrijk, om hare echtgenooten op te zoeken en bij hare terugkomst brachten ze brieven mee van andere strijders. Ze waren onder de versperring doorgekro pen en gesnapt. Wat 't smokkelen van petroleum betreft, daarmee trachten zeer velen den kost te ver dienen, want even over de grens wordt 50 cent per liter betaald. Brood gaat gemakkelijker over de grens, men gooit het elkaar eenvoudig van 't eene huis naar 't ande toe, zoo kort staan op som mige punten de Hollandsche en Belgische woningen bij elkaar. Juist om zijn eigenaardige ligging is Putte een dorado voor smokkelaars. CacaoTervalschiiig. Op last der justitie wordt in Eindhoven en d_e omliggende ge meenten een onderzoek ingesteld naar de deugdelijkheid van de cacao. Daartoe worden in alle winkels monsters opgevorderd, welke aan een onderzoek zullen onderworpen wor den. Inbraak. Donderdagnacht hebben onbe kende .daders getracht zich toegang te ver schaffen tot een goudsmidswinkel aan de Van Woustraat te Amsterdam. Zij hebben het luik, dat zich in den vloer van liet por taal voor de trap naar de bovenwoningen be vindt, geopend en zijn onder den vloer ge kropen naar een luik, dat is aangebracht on der de bedstede in de woning van den goud smid. Ook dit luik werd geopend gevonden. Of iets vermist wordt, kan nog niet worden opgegeven. Op slag dood. Op de spoorwegbrug te Nijmegen was Donderdagmiddag een sol daat van de militaire wacht bezig met het schoonmaken van een revolver toen plot seling een schot afging. De kogel trof hem in de borst, de soldaat was op slag deod. Betrapt. De kommiezen te Beek heb ben gisternacht twee smokkelaars betrapt die vijf paarden over de grens wilden brengen. De paarden zijn in beslag geno men, een der smokkelaars, zekere J., is gearresteerd, de tweede, zekere D., ge vlucht. Door den trein gedood. Gistermorgen is mej. W., wachteres bij het spoor te As sen, terwijl zij dienst deed, door den snel trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Tusschen de buffers. Bij het rangéeren van treinen te Groningen is de 25-jarig© J-. S. gistermorgen tusschen de buffers ge raakt en kort daarna overleden. Dreigbrief. De metselaar van D. had den directeur van het Stadsarmenhuis te Haarlem eén driegbrief gezonden, waarin Hij" (lèzèïi ïtfet een aanslag bedreigde, Wan neer hij niet op een bepaalde plaats 100 'gulden liet brengen. Toen de politie, door den directeur gewaarschuwd, zich naar de bepaalde plaats'begaï, was'cle "firan naar aanwezig, doch hij ontvluchtte. Hij is thans aangehouden. Afgebrand Gistermorgen js te 'Siiëdrecht nabij de spoorbrug door onbekende oorzaak de hooi-, stroo- en kolenschuur van den heer V. V. afgebrand. De brand sloeg over op de smederij van den heer A. K., welke eveneens in de asch werd gelegd. Het eerste pa'nd was verzekerd, het tweede gedeeltelijk. Brand. Donderdagmiddag ontstond brand in de achter den winkel gelegen pas kamer van de hoedenzaak van mej. v. K., aan de Groest te Hilversum. De eigenaresse bevond zich op de bovenste verdieping en kon doordat de rook langs de trap naar boven steeg, niet langs den gewonen weg naar «beneden. Buren plaatsten een ladder voor het huis, waardoor het haar mogelijk werd zich in veiligheid te brengen. De brandweer bluscli- te het vuur met stralen op de waterleiding. De paskamer brande geheel uit; de winkel bekwam veel waterschade. De bange jutters. Als historisch ver telt de „Heldersche Courant" het volgende: Ze hadden dat dingetje al zoo lang in de gaten gehouden. „Ze" waren twee van die echte jutters, jonge kerels, lang als een boóm, de groote breedgerande hoed scheef op het hoofd; van het slag waarvoor het Daardoor worden de uitkeeringen wel eens verschillend", de een krijgt meer dan de ander. Dit nu zet wel eens kwaad bloed en dan komen de minder goed bedachten, of schoon hun geen onrecht geschiedde, toch met kracht bij de Wijkcommissie hun goed recht verdedigen. De heeren hebben dan gelegenheid om op te merken, hoezeer.de gemoedstemming van het individu, het al of niet tevreden zijn met de toegekende ondersteuning be- heerscht. Ondanks het feit, dat in Leiden wezen lijk flinke bedragen worden uitgekeerd, stuit men toch nog wel eens op groote on tevredenheid en ondank. Zonder overdrijven mag gezegd, dat wij ondanks alle ontwikkeling en beschaving er de laatste 20 jaren niet op zijn vooruit gegaan. Ondanks hoogere loonen, verbeterd onderwijs, verbeterde woningtoestanden, koz-ter arbeidsduur en meerdere ontwikke ling, heerscht er toch in tal van gezinnen minder geluk en minder tevredenheid. Het innerlijk leven der menschen, het gehalte is er niet op vooruitgegaan, dit heeft met de materieelen vooruitgang geen gelijken tred gehouden. Het godsdienstig leven van niet weinigen is vervangen door wat oppervlakkige ken nis, betiteld met den naam wetenschap. De wetenschap heeft dit en de wetenschap heeft dat uitgemaakt. Die wetenschap heeft veelal de gemoedsrust en de tevredenheid beroofd, heeft een honger doen ontstaan, naar steeds materieele voldoening, als com pensatie voor het gemis van geestelijk le ven. Daarbij komt niet zelden dat de we tenschap: te leven in een ka- p i t a listische maatschappij, slachtoffers te zijn van wat niet al, een voortdurende bron is van kwelling Ingezonden Mededeelingen a 30 cent por regel. Aandoeningen der Huid. De huid is blootgesteld aan tal van aan. doeningen, welke door de jeuk en pijn het leven van den patiënt haast ondraaglijk maken. Bovendien zijn zij dikwijls on ooglijk en bieden zij hardnekkig weerstand aan elke behandeling. Foster's Zalf geneest de huid door haar verzachtende, antiseptische en heelendj eigenschappen. Zij gaat de onsteking tegen en is bekend als een der beste geneesmid. delen tegen eczeem, huiduitslag, gordel, roos, schurft, insectenbeten, winterhanden en voeten, netelroos, dauwworm en ao4 jeukende huidziekten. (609) Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Leiden verkrijgbaar bij D. N, Kruizinga, N. Rijn 33, Reijst Krak, Steenstraat 41 en D. de Waal, Mare 56, Toezending geschiedt franco na ontvangt van postwissel a f 1.75 per doos. jutten zoo ongeveer bet hoofdbestaan is, en die dan ook niets liever doen dan maar langs den dijk dwalen »om te zien of er niets van hun gading drijft of aanspoelt Ze hadden het dus in het vizier gehou den en waren er dan ook als de kippec bij toen het „ding" aangespoeld was. "Wal het eigenlijk was? Wel, zoo op het eerst! gezicht een doodonschuldig kistje. Maar in het oog van de jutters, wellicht haap geworden door het mijnengevaar, zag lui er eenigszins verdacht uit. Met het gevolg dat zij er ook geen van beiden al te ('ichl bij dorsten komen laat staan het in d» wacht durfden sleepen. Ze keken er al etui naar, een -volgenden dag nog eens, maar neen, het leek een te. gevaarlijk ding. Jr kon toch nooit weten !Wie weet zat er niei een bom in, of in alle geval iets wat er op leek. Eindelijk besloten zij er een derde in li kennen. Dat wil nog al wat zeggen. Waal wat met z'n drieën gevonden wordt moe; met z'n drieën gedeeld. Maar het leek hui toch maar beter. De nieuwe compagnon echter was al niets beter dan de rest. Hijschudde zija wijze hoofd, en ze kwamen niets ver der. Dan nog maar een ander geraad pleegd. En ja, in de „sociëteit" hel wachtlokaaltje bij den windwijzer von den ze een ouden vissclierman, een di> routine had in het vak. Zjjp meening over het geheimzinnige voorwerp en hoe ei meé te handelen, werd dus gevraagd! En hij gaf hun den wijzen raad om kist voorzichtig open te maken hij zoi wel- op een afstand blijven. Tusschen al de bedrijven door had hd kistje nu al geruimen -tijd tegen den dijk gelegen. - Eindelijk' werd dan besloten het toch maar té probeerem Voorzichtig gingen zij er heen. Noj voorzichtiger werd het opengemaakt. W deksel -werd er afgenomen, de houtwd die er onder zat verwijderd, en ze lie pen als hazen! Wat was het geval?' Onder de. houtwol zagen zij een koperen doos. Het was 00 je dood te schrikken. Dat moest vast een bom of een ander vreeselijk moord Uit zijn. Met hun vieren gingen zij toen naar den strandvonder'. Deze liet het kistje it beslag nemen en natuurlijk onderzoeken, wat er in zat. En wat bleek nu? De gr- waande bom was niets andere dan eet -dichtgesoldeerd kistje met -rozenolie! Ni gedaan onderzoek bleek de rozenolie zeli van de beste soort te zijn. Hoe ze op hun neus keken. Ze hadden een strop! En een groote ook. Want 11 weten heel precies de waarde van de aan gespoelde voorwerpen. Hoe ze er dikwijl! achter komen is een raadsel, maar wetei doen ze het. En dan zoo'n zoete bom van een twin- j tig fleschjes rozenolie ieder fleschjr bevatte 250 -gram hun neus te zien voor bij gaari en dan nog te weten dat de ro- j zenolie ongeveer f 1.251.50 per grain j kost neen, het was te erg. En dan haal je er nog wel zoo'n ouder 1 die totaal uit het oog doet verliezen, da toch ook onder dit kapitalistisch regiem, zoo ontzaglijk veel gedaan is tot verbeterinj van den toestand der arbeiders. Zie bijv. eens hoe lui van den gezegdes „ouden stempel", wonen. Veelal zijn dit menschen van buiter. als melkknecht, schippersknecht of tuinde in de stad gekomen. Eenvoudige, brave, goedgeloovige Protestantsche of Katholieke menschen. In de betere arbeiderswijken in de nieuwere meer comfortabele wonin gen, vindt men deze menschen veelal niet Ze wonen wat verscholen in de ouder* kleinere en door onzen tijd terecht ver oordeelde huisjes. Want die huisjes zij; te klein, zijn te laag en dikwijls te vochtif en te min bedeeld met wat de moderne ty' giene voor de gezondheid noodig acht. De loonen dezer menschen zijn doorgaan1 laag, te laag geweest. De arbeidsduur w* lang, zeer lang, begon in den zomer dis wijls om 3 uur in den morgen. Moeder d vrouw moest, ondanks de kleine kinder® toch nog hard meewerken om het gezin b' ven water te houden. Zoo is het leven zer menschen voorbijgegaan in harden beid en veel zorg. En toch, ondanks dal heerscht er een tevredenheid en een rud die men elders, onder betere omstandig^ den,, vaak tevergeefsch zoekt. De drie of vier gulden welke daar Pf! week gebracht worden door een lid van h' Wij.kcomité, worden in groote dankbaa' beid aanvaard. Deze menschen waard# ren wat men voor hen doet. Zelfs weten van het weinige dat ze bezitten nog n** te deelen aan anderen. Op een Zondag t# een commissielid in zoo'n gezin een Pa- weezen. kinderen van een familielid de" menschen, die op alles onthaald werd# wat ter beschikking was. Wanneer in,zoo'n oogenblik het oog*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2