BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. behaald, door de bezetting van het dorp Voliasjellofska. Hoe groot dit voordeel is. en of het opweegt tegen de bezetting van Goemin of Humin door do Duitschers, is natuurlijk niet na te gaan. Maar wel blijkt uit de berichten, dat er in dat gebied ontzettend hevig wordt ge vochten. Met groote troepenmassa's, in ge sloten formatie optredend, pogen de Duit schers door de Russische linies te breken. Zeven Duitsche divisies, zegt het Russische bericht, gesteund door honderd batterijen, streden op een frontlijn van ruim tien kilo meter (een werst is 1066 meter), en vielen geregeld de Russische stellingen aan. De Russen melden in dit verband, dat zij bij een tegenaanval de Duitschers terugdreven en twee stellingen der Duitsche troepen in bezit namen. Ook in de Karpathen gingen de Russen vooruit; zij hebben in den Oeszok-pas 2000 man gevangen genomen en tien snelvuur kanonnen buitgemaakt. Slechts in een der andere overgangen over de Karpathen moesten de Russen terugtrekken, of, zooals het verzachtend in hun officieel bericht wordt medegedeeld: ,,in vooraf gereedgemaakte stellingen teruggaan". Verschillende Oorlogs berichten. De broodnood in Duitschland. Het „Hamburger Fremdenblatt" verneemt uit Berlijn uit goede bron, dat de onderhan delingen in den Bondsraad over de invoe ring van eenzelfde broodsoort voor het ge- heele rijk reeds afgesloten zijn. De .Times" verneemt uit Bern, dat on der Duitsche schoolkinderen vliegende blaadjes worden verspreid, waarin zij op gewekt worden, het boosaardige plan van Engeland om Duitschland uit te hongeren te helpen verijdelen. Drio dingen worden hun op het hart gedrukt lo. Hun ouders te vragen, niet anders dan oorlogsbrood te koopen. 2o. Geen wittebrood te eten, omdat „wij vermoedelijk bloem te kort zullen komen". 3o. Zoo min mogelijk gebak te eten, zoo lang de oorlog duurt; en in het algemeen geen voedsel te verspillen of meer te eten dan men noodig heeft. Een Duistch vlieger verongelukt. De I,Daily Telegra.ph" meldt, dat het lijk1 van een Duitsch aviateur in officiers-uni- form gevonden is in de Theems. Een sli rap nel-kogel werd in de long ge vonden. Men meent, dat dit het lijk is van don vlieger, die met Kerstmis boven Sheerness verscheen. Een artikel over Z .Em. Kardinaal Mer- cier verboden. In Würzburg werd dooi de militaire overheid het verschijnen van het „Frankisches Volksblad voor drie da gen geschorst, daar het een artikel be vatte over Z. Em. kardinaal Mercier. Voedingsmiddelen in Duitschland. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Dresden, dat de Duitsche Bondsraad in stelde voortbrengselen, die voor de oor logvoering en de volksvoeding noodig zijn, zal beraadslagen. Een vlieger-aanval op Müllheim. Gis-^ termiddag om'half drie verscheen een vij-' andelijke vlieger boven Müllheim (Baden). Hij wierp bommen naar beneden, waarvan er twee op ongeveer 100 meter van het gar- nizoens-lazaret te recht kwamen. Zij ontploften op een stuk land en richt ten geen schade aan. Keizerlijk voorbeeld van zuinigheid. De bladen vertellen bijzonderheden over de zuinigheid in de keizerlijke keuken. De keizerin leeft in het kasteel Monbyou zeer teruggetrokken. Bij het ontbijt wordt slechts thee en een ei gebruikt, 's middags soep en twoe gerechten, met aardappelen in de schil. Als de keizer aanwezig is, is de tafel nog eenvoudiger. Hij eet alleen vleesch in de soep en oorlogsbrood met aardappelmeel bereid. Vlektyphus. Twee Oostenrijksche mili taire dokters in het Russische gevangen kamp zijn door vlektyphus aangetast. Nederland en de Oorlog. De houding van Nederland in het Engelse he Lager huis besproken. In het Engelsche Lagerhuis vroeg Big- land aan minister Grey of hij er iets van af wist, dat vóór het uitbreken van den oorlog de Nederlandsche regeering aan de Duitsche regeering de Nederlandsche rechten op de Rijnvaart had overge dragen, en, zoo ja, wat de Engelsche re geering over een dergelijk tractaat van een neutralen staat denkt. Grey antwoord de, dat de vrije vaart op den Rijn verze kerd is door drie tractaten, n.l. bij bet Congres van Weenen in 1815, bij het trac taat van 31 Maart 1831 tusschen Baden, Beieren, Frankrijk, Hessen, Nederland en Pruisen en bij het tractaat van 17 Oc tober 1868 tusschen Frankrijk, Beieren, Nederland en Pruisen. De Engelsche re geering kent geen andere overeenkomst betreffende de rechten van de mogendhe den, welker gebied door den Rijn door stroomd wordt. Een Nederlandsche ver pleegster gedood. Een Nederlandsche verpleegster, zuster Vecht, is te Veume gevallen als slacht offer van haar plicht Bij het uitbreken van den oorlog had zij zich ter beschik king gesteld van het Belgische Roode Kruis. In de maand Januari bevond zij zich te Veurne, de tijdelijke Belgische hoofd stad. Op 23 Januari werd zij bij een der bombardementen door een stuk van een bom getroffen. Men verpleegde haar zorg vuldig, doch alle hulp was tevergeefacb en Spoedig 'daarop i§ zusier Vecht over leden. Zusters, die haar verpleegd hebben, zon den bericht aan de zwaar beproefde ouders te Amsterdam. Een stelling. In welk een groote mate België's lot de aandacht trekt, kan o. m. blijken uit het feit, dat een doctorandus te Utrecht Maandag a.s. zijn meestertitel hoopt te Verwerven o.m. op deze stelling: „Ook al is bewezen, dat België, met het oog op een eventueelen inval' van Duitschland, met Engeland een verdrag had gesloten om zijn grondgebied te verdedigen, dan mag men daaruit nog niet afleiden, dat België üoor dat verdrag <zijn onzijdig* heid had geschonden. De Duitsche verklaring. Naar aanleiding van de bekendmaking yazf de Duitsche regeering, waarbij de wateren rondom Groot-Brittannië en Ier land met inbegrip van het geheele En gelsche Kanaal tot oorlogsgebied verklaard worden en maatregelen worden aange kondigd, welke van 18 Februari af gevaar zullen opleveren ook voor de onzijdige scheepvaart, heeft de „N. Rott. Crt." zich tot de directies van eenige groote stoom vaartmaatschappijen gewend. Het bleek, dat men voorloopig een af wachtende houding wenscht aan te ne men. De maatregelen der Duitsche regee ring zullen eerst van 18 Februari af wor den uitgevoerd, tot welken datum men de ontwikkeling van de gebeurtenissen kan afwachten. Zoo is het waarschijnlijk, dat de Engel sche regeering tegenmaatregelen zal ne men. Zoowel van den omvang als van de uitwerking daarvan met betrekking tot de veiligheid der scheepvaart in de aan geduide wateren kan men op het oogen- bïik natuurlijk zoo goed als niets zeggen. Er kunnen zich andere omstandigheden voordoen, waardoor het gevaar voor de onzijdige scheepvaart wordt vermeden of verminderd. Zoo is het niet ondenkbaar, dat daarvoor nadere middelen aan de hand worden gedaan. Men houde name lijk in 't oog, dat de maatregel van Duitschland tegen de belangen van Enge land en niet tegen de onzijdige koopvaar dijschepen op zichzelve gericht is, en dat Duitschland geneigd zal zijn, met de be langen der neutralen rekening te houden, voor zoover het dit mogelijk acht. Geenszins verheelde men, dat een om weg om de Shetland-eftmden een belang rijke vertraging voor menige scheepvaart verbinding met zich zal brengen. Zooals wij reeds zeiden echter, is afwachten voor loopig de boodschap. Naar men aan genoemd blad meedeelt, zal te Amsterdam door de directies der betrokken stoomvaartmaatschappijen een vergadering worden belegd, ten ednde overleg te plegen over de vraag, óf en wel ke maatregelen noodig zijn, in verband met de verklaring van den Duitschen marinestaf. Kanongebulder. Ook Donderdag was den geheelen dag het kanongebulder in Zuid-Westelijke richting hoorbaar. Donderdagavond kon men boven de Belgische kust weder vlieg tuigen zien kruisen. Een er van werd blijkbaar vervolgd door een Duitschen vlieger en beschoten. Het vuur der Engel- schen was vermoedelijk op Oostende- Westende gericht. Invoer van suiker in Engeland. In de zitting van het Engelsche Lager huis herinnerde Runciman in een geschre ven antwoord nopens de kwestie betref fende zekere invoeren uit Nederland er aan, dat de proclamatie van 26 October, waarbij de invoer van suiker in het Ver- eenigde Koninkrijk wordt verboden, het verbod ophief voor suiker, die ingevoerd werd krachtens een contract, vóór 4 Augustus 1914 gemaakt. Wanneer er krachtens deze bepalingen suiker wordt ingevoerd, wordt een bewijs vereisefct, dat de suiker niet door den vijand is geproduceerd, nodh bereid uit ruwe suiker, door den vijand gefabri ceerd. Naar spreker vernam had de Neder landsche regeering de krachtigste maat regelen genomen om den invoer in dat land van Duitsche suiker en suikerbieten te verhinderen. Herziening Drankwet. Naar het „Centrum" verneemt, zal spoe dig het ontwerp der herziening van de Drankwet van het departement van Bin- nenlandsche Zaken naar den Raad van State verhuizen en is het waarschijnlijk, dat nog dit zittingsjaar het ontwerp door de Tweede Kamer zal in behandeling genor men worden. Tabaksbelasting. In Krasnapolsky te Amsterdam kwamen Donderdag bijeen een aantal vereenigingen (fabrikanten, winkeliers en werklieden), in het tabaksbedrijf. Nadat alle aanwezigen zich hadden verklaard tegen eiken vorm van belasting op tabak, werd besloten, in afwachting van nadere beslissingen van verschillende organisaties, zoo spoedig mo gelijk opnieuw te vergaderen ten einde een definitieve commissie van verweer te stich ten en een te volgen gedragslijn te bepalen. Letteren en Kunst. Willem Andrie9sen. Deze Hollandsche klaviervirtuoos gaf gisterenavond een recital in den Schouw burg, welke schitterend geslaagd mag heeten. Een jaar geleden hadden wij het genoegen ons elders onder zijn gehoor te bevinden en kunnen ons dus ook met recht verheugen over de rijping van dat gestegen talent Immers, hoe veel wel doordacht, hoe veel absoluter is wat An- driessen ons gisterenavond bood. Maak ten wij toen reeds in ons zeiven de bemer king, dat een groot talent voor ons op trad, nu is onze bewondering geslegen en zeggen wij niet te veel, als wij den jeug digen kunstenaar rangschikken onder de beste pianisten van onzen tijd. Zijn ver bazende techniek, zijn kloeke aanslag (wel eens op den grens van 't ruwe), zijn zich indenken in de te verwerken stof, zijn voordracht die van een warm senti ment getuigt, en nog tal van kostelijke eigenschappen, die zijn te bespeuren in het mooie spel en den kunstenaar bij de gratie Gods den lieveling van het publiek maken. En het is zeiker te betreuren dat zoo weinigen den tempel der kunst be traden om zich te laven aan de tintelen de, frissche klaarheid van uiting van een kunstenaarsziel, wiens spel verheft en ons weet te boeien, weet te begeesteren en weet te doen opleven het in i dezen tijd vaak sluimerende kunstgevoel. Andriessen is ook een veelzijdig kunste naar: Haydn, Schumann, Debussy en Brahms werden met keur-opussen ten gehoore gebracht. En na wat ik vooraf schreef, kan ik volstaan met te zeggen, dat wij niet een bemerking kunnen ma ken die den talentvollen kunstenaar zal kunnen schaden. Hij verscheen ons in het volle licht van zijn schitterend talent en ten einde toe'heeft hij zijn roem gehand haafd. H. S. Gemengde berichten. Eep hartelijke logée. Een landbouwer bij Halfweg had ongeveer f 300 aan bank papier in zijn kast, doch plots bemerkte hij, dat het bedrag minderde, zoodat aangifte bij de politie volgde. Bij onderzoek bleek dat het 17-jarig nichtje, dat bij oom gelo geerd had, het geld had verduisterd. Klopjacht op dames. Ook te Rotterdam schijnt men op de doploozehoedespelddra- gende dames te willen gaan klopjagen. Te gen een dame, die het verbod overtrad, is eenigen tijd geleden proces-verbaal opge maakt en gisteren is voor het Kantonge recht f 15 boete tegen haar geëisclit. Met z'n tijd mee. De Spaansche schat graver heeft zijn bedrijf op nieuwe leest geschoeid. Hij doet zich nu voor als een Belg, die na den dood van zijn meester bij het beleg van Luik, naar Spanje is gevlucht met 20,000 aan Engelsch bankpapier. De oorlog verhindert hem die in goud om te zetten, maar ze zijn voor een prijsje te koop. Wie hem dit prijsje stuurt, is natuurlijk zijn geld kwijt. De Engelsche pers waar schuwt allen, die een brief van den oplich ter ontvangen. „Ned.* Een scheepsongeluk. De reederij Hon- neng Bros te Christiania, wier ijsbreker „Mjoelner" door Archangel was gehuurd, maar onderweg naar Archangel in de Witte Zee op het strand geloopen is, ontving be richt, dat de Engelsche stoomboot „Thra- cia" van de Cunard-lijn in de Witte Zee de schroef verloor en in de nabijheid van de „Mjoelner" ronddrijft. De lading van de „Tracia" zon een. waarde van 18 millioen ltrnnnn VinVilinn Mond en Klauwzeer. Met het oog op de veelvuldig voorkomen de gevallen van mond en klauwzeer in de omgeving van Leiden had het bestuur van de „Veehouders Onderlinge" een vereeni- ging tot verzekeren van vee tegen besmet telijke ziekten, hedenmorgen een vergade ring belëgd in café „Zomerzorg", waartoe H. H. Veehouders waren uitgenóodigd. Toen om half elf door den directeur der „Onderlinge" Henri Eecen te Alkmaar, de vergadering geopend werd, was de zaal stampvol. Mede aan de bestuurstafel had plaats genomen de heer D. v. Gruting, Rijksveearts alhier. De heeren Eecen en Van Gruting heb ben van verschillend standpunt gepleit voor een organisatie van veehouders, voor een machtige organisatie ondergebracht in de „Veehouders Onderlinge", opdat deze verzekerd zouden zijn tegen de schade, wanneer runderen sterven of afgemaakt worden, ten gevolge van heerschende be smettelijke veeziekten, in dit geval het mopd en klauwzeer. De heer Samson Leiderdorp stelde verschillende vragen aangaande de „Vee houders Onderlinge", wanneer zij opge richt is, hoe zij werkt of denkt te werken, hoe men zich voorstelt de schade te ver goeden. De heer v. Eecen zegt, dat het in de bedoeling ligt de veeverzekering op de ruimst mogelijke wijze geleidelijk in uit voering te nemen, doch voorhands alleen te vergoeden de schade ontstaan, tenge volge van epidemisch heerschen van het mond en klauwzeer. De vereeniging is op gericht in 1912 en zal in werking treden op den dag, waarop het verzekerd kapitaal het bedrag van twee millioen gulden zal hebben bereikt Voor drie millioen is getee- kend. Tot nu toe is het bedrag bereikt van f 700,000, het hangt dus van de veehou ders af, wanneer de acte geteekend wordt. Als schadevergoeding wordt uitgekeerd voor gestorven of af te maken runderen 80 pCt. der verzekerde waarde. Ten behoeve van een te formeeren reservefonds wordt door de leden jaarlijks betaald: 10 cents per f 100 verzekerd bedrag. Indien een lid door op ruiming of overdracht van zijn veestapel ophoudt deelhebber te zijn, zal hij ge deelte van zijn aandeel in het reservefonds terugontvangen. De heer v. Leeuwen, Zoeterwoude vraagt of de vergadering haar afkeuring niet kan uitspreken over het afmaken van de geheele veestapel zooals het op het oogenblik gebeurt. Het is zonde zooveel mooie beesten als er nu verloren gaan, spreker vraagt of de vergadering geen stappen kan doen, dat dit ophoude. De voorzitter antwoordt, dat dit niets zou uithalen bij de regeering, die haar houding eenmaal heeft bepaald, na de' groote lichamen gehoord te hebben. Het kan ook het doel niet zijn van deze verga- dei mg. De veehouders moeten zich zoo sterk mogelijk maken in een vereeniging, waarmede de regeering rekening zal heb ben te houden. Is de vereeniging werkelijk sterk, dan zal de regeering rekening met haar houden, wel steunen door subsidie. Verschillende opmerkingen worden nog gemaakt, o. a. vraagt de heer Samson, Leiderdorp, of het niet de juiste weg is om aan de verschillende vereenigingen in de dorpen reglementen te zenden van de „Veehouders Onderlinge" opdat de zaak dan plaatselijk besproken kan worden. De heer v. Leeuwen, Zoeterwoude, is nog van meening, dat hij weinig heil van een groote vereeniging verwacht, omdat de boer het over 't algemeen niet van de groote vereenigingen moet hebben, blijke nu weer de eenzijdige voorlichting van de groote lichamen aan den minister in zake mond en klauwzeer. Spreker voelt er meer voor, dat de boeren en veehouders in eigen dorp en eigen kring de hand aan den ploeg slaan. De voorzitter antwoordt, dat hij de opmerking van den heer Samson gaarne ter harte neemt. Den heer v. Leeuwen ant woordt hij, dat hij in vele gevallen met hem mede kan gaan, doch waar het hier een verzekering betreft, kan de risico on mogelijk door een plaatselijke vereeniging alleen gedragen worden. Neen, hier moeten allen samenwerken om krachtig te staan ook ten opzichte van de regeering. Nadat de voorzitter degenen die wenschen toe te treden tot de „Veehouders Onderlinge" verzocht had zich aan de be stuurstafel op te geven, sloot hij deze goed bezochte en welgeslaagde vergadering. Mosselverkoop Steuncomité. We vernemen, dat in 't begin der vol gende week, vermoedelijk reeds Maan dag, aanvoer van versche mosselen wordt verwacht, waarvoor bij het Comftié ge- schikte venters kunnen geplaatst worden. Ontheven. Met ingang van 8 dezer wordt de rijksklerk J. J. H. Stultiens ter contróle grondbelasting te Winschoten ontheven van zijn detacheering ter contr. grondbelasting te Leiden. hedenmorgen tegenwoordig bij de Divj oefeningen in de Noordduinen. H. bracht een bezoek op het Gemeentehi verbleef daar met gevolg ongeveer half uur. H. M. vertrok daarna weer n ting Noordwijk, toegejuicht door een middels samengestroomde menigte. KOUDEKERK. Collecte Steuncomité. Door de le( van het plaatselijk Steuncomité zal Woensdag a.s. langs de huizen der in zetenen eene collecte worden gehoui Waar dergelijke comité's in andere ph sen, ook rondom onze gemeente, re voor dergelijk doel aanklopten en oü vaardige harten en milde handen moetten, daar moge ook uit de opbren dezer collecte blijken, dat ook ten om< de nood der tijden wordt verstaan en gepaste offervaardigheid wordt get den, om nu reeds of in de naaste toeko hulp en steun te bieden, daar, waar z; noodig blijkt. LEIMUIDEN. Uitvoering. Dinsdag- en Woensd avond gaf de tooneelvereeniging ,.V waarts" een uitvoering in de zaal vai Keizer, welke beide avonden uitstek slaagden. Niettegenstaande het slee weer van Dinsdag was de zaal toch ta lijk bezet, terwijl deze den laatslen av stampvol was. Het blijspel „Een Ta schuimer" en „Het paarde spel van Sm kanus en Co." hadden veel bijval. Ook verschillende voordrachten vielen zeer den sm*iak. Woensdag kon men zich uur langer vermaken, daar het sluitii uur was verlaat. NOORDWIJK. Hoog bezoek. Hedenmorgen heelt M. de Koningin weder korten tijd in c gemeente vertoeft. Om elf uur arrive* H. M. per auto bij het Raadhuis. In het gevolg van H. M. waren Fn Sloet van -Marxveld, hofdame, Baron H. Taets van Ameroiigen, kamerheer, Quarles van Ufford, ordonnans-offic en Jhr. Van Geen, particulier secret van H. M. In de vestibule van het Raadhuis v H. M. ontvangen door den burgemee Jhr. W. C. van Panhuijs, den heer E. Groot, gemeente-secretaris, een ileput uit het Steuncomité, bestaande uit de! ren L. Graaf van Limburg Stirum, J, Laijendecker en PI. de Boer, en een df tatie uit het Vluchtelingencomité, staande uit de heeren Elzinga (secretai J. H. v. d. Werf en W. P. de Vreede. vendien was tegenwoordig de Eerw. X der Overste, Moeder Cecilia, uit het Jerocnsgesticht, alwaar nog steeds 30-tal Belgische vluchtelingen wor verzorgd. In de Burgemeesterskamer werd Eerw. Moeder Overste en werden ach eenvolgens al de aanwezige heeren d II. RJ. afzonderlijk in gehoor ontvan» PI. M. werden alle mogelijke inlichtii verstrekt betreffende den toestand in gemeente, zoowel wat betreft het ver nen van steun aan de bchoeftigen all plaatselijke Werkverschaffing en de i voor-da -vluchtelingen. Om half 12 verliet de hooge bezoek ons dorp in de richting Sassenheirn. WARMOND. Vereeniging van Huiseigenaars. de Vereeniging van Pluiseigenaars v Sassenheim en Omstreken, is ook 1 ter plaatse een afdeeling aangesloi Twaalf eigenaars van huizen zijn als den toegetreden. R.-K. Gemengd Zanggezelschap. I gisteravond was een aantal heeren genoodigd door de initiatiefnemers tot oprichten van een zanggezelschap - de Stad Rome bijeengekomen. Verleden week hebben we gemeld, da pogingen werden gedaan tot oprichi van een mannenkoor. Op deze verga ring besloot men echter, zoo mogelijk, i R.-K. Gemengd Zanggezelschap te sli ten. Daartoe waren gisterenavond eenige dames tot een vergadering o| roepen, van wie er slechts een paar i de convocatie gehoor gaven. Maar hope dat nu er een paar schaapjes over c dam zijn, er meerdere zullen volgen, w het plan tot het „gemengde" niet op geven. De heer C. Bonten te Leiden zal won aangezocht als directeur op te treden, mocht deze verhinderd zijn zich hief te verbinden, dan zal de jonge, maarki dige muziekleeraar Piet Zwetsloot, onlangs aan het Koninkl. Conservator!: slaagde, den dirigeerstok opvatten. Diefstal. Bij de politie is aangifte daan van een diefstal van magneten koperwerk, ontvreemd op de scheeps* „De Leede". Men heeft den dader nog' kunnen opsporen. VOORHOUT. Huiseigenaren. Gisteravond had< een 12-tal huiseigenaren gehoor gegf' aan de uitnoodiging, van het voorloq bestuur, om in „Boerhaave" tegenwoor te zijn. De heer Lekkerkerker van Sassenhf opende de vergadering en zette het d van de vereeniging uiteen. Door den heer Jac. P. Lagerberg wen: de statuten, welke de koninklijke goedl' ring verkregen, voorgelezen, welke kelsgewijze werden besproken. Alle aanwezigen traden als lid toe. L ZOETERWOUDE. Mond- en Klauwzeer. Door den f houder A. v. d. M., is aangifte gedaan een vermoedelijk geval van mond- klauwzeer. Een aantal varkens zijn "s het Slachthuis te Leiden vervoerd. Voor de Vluchtelingen. Wij mal onze lezers attent op een advertentie dit nummer betreffende een veel Delov* de uitvoering ten bate der België vluchtelingen. Roomsche Agenda. MAANDAG. Leiden. Recollectie vo°' Oud Retraitanten. Uitvoering. Men verzoekt oils mede te deelen, dat Maandagavond in de graanbeurs een uitvoering zal worden gegeven door eenige Yereenigde R.-K. Tooneelisten. AARLANDERVEEN. Gemeenteraad. In de gehouden ver gadering van den raad is besloten tot vaststelling van een stratenplan en tot aanleg van één der hoofdstraten uit dat plan. Verder werd besloten tot verkoop van 1400 vk. M. bouwgrond aan de bouwver- eeniging Volksbelang tegen f 2.25 per vk. M. en tot het verstrekken aan de vereeni ging van een voorschot van f 34.000 voor den bouw van 16 woningen. Aangenomen werd het voorstel van mr. C. van der Lee om aan Ged. Staten, naar aanleiding van hun verzoek om advies, mede te deelen, dat samenvoeging van een gedeelte der gemeente Aarlanderveen of ■- -JL 'b -AJ fill An- nioi- wenschelijk is. ALPHEN. Tooneeluitvoering. In aansluiting met 't voorgaand bericht meldt men ons, dat ook Maandag en Dinsdag in de St. Jozeph- vereeniging alhier een tooneeluitvoering zal gegeven worden, terwijl Woensdag hi blijspel voor heeren militairen zal herhaald worden; voor nadere bijzonderheden ver wijzen we naar de aankondiging van heden in rlit blad. ALKEMADE. Militie. Voor inschrijving der Militie- lichting 1916 hebben zich 36 jongelieden aangegeven. HOOGMADE. „De Hanze." Eindelijk kreeg dan ook onze Gemeente een bezoek van den heer Spendel uit Leiden, die in opdracht van het Centraal Hanze Bestuur .ons kwam uitleggen doel en werking van de Hanze en de Credietbank, en 't moet gezegd, niet zonder vrucht werd die uiteenzetting aan gehoord. Ten einde nu te komen tot de op richting gaven een tiental middenstanders zich op en werd een afdeeling gesticht. Op een volgende bijeenkomst zullen wederom allen die in aanmerking komen worden uitgenoodigd en tot een definitieve oprich ting besloten worden. Waar nu Hoogmade in de gelegenheid is blijk te geven van .met den tijd mee te gaan, vertrouwen wij dat niet een zal buiten blijven staan, doch algeheele toetreding zal volgen. KATWIJK. Aangehouden. De minderjarige L. H. v. d. B., die Zondag jl. de ouderlijke wo ning te Katwijk had verlaten, en sinds dien tijd niets van zich deed hooren, word Donderdagnacht door den inspecteur van politie te Katwijk, te Amsterdam op het Rembrandtplein aangehouden, en vervol gens naar de ouderlijke woning overge bracht. De bollenprijzen. Boven verwachting gaat het met trekken of broeien van bloem bollen. Stond het er in de Kerstweek niet erg rooskleurig voor in tegenstelling met andere jaren, liepen de prijzen na die feestdagen juist op, om later weer, al ble ven ze toch goed loonend, te zakken. De laatste dagen is er échter weer een prijs- verhooging waar te nemen. Ter veiling be taalt men voor 1ste soort Thomas Moore f 2 per 100. Gele Prins f 2.25. Rose Gris de lin f 2. Prins van Oostenrijk f 2.50. Cramoi- sie Brillant f 1.90—f 2. La Reine f 1.30— f 1.50. Murilo 12. Salvator Rose f2.15. Bo venstaande prijzen in aanmerking geno men, zou men met recht kunnen veronder stellen, dat het er nog zoo slecht niet voor staat als men algemeen meent. Bloemen schijnen nu eenmaal een onmisbaar luxe te zijn. De trekkers maken althans voor heden goede zaken, 't Is te hopen, dat de goede prijzen op heden, hier en ook in het buitenland, waar ook beste prijzen ge maakt worden, invloed zullen hebben op den verkoop van droge bollen. Hoog bezoek. H. M. de Koningin was

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2