Uit Stad en Omgeving. Nederlandse h Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers., In totaal is nu bij het Comité (ongeacht de bijzondere fondsen en d_e genoemde coupons) ingekomen f 408,355.55, francs 5500.47Va en M. 162.91. S p i o n i t i s. Men schrijft uit Delfzijl aan de „N. Ct.": De heer N. Pels te Delfzijl, die Zater dag j.l. uit Einden in zijn woonplaats is teruggekeerd, heeft van zijn reis naar Duitschland, waar hij met zijn vrouw, een Duitsche van geboorte, eenigen tijd ver toefde, geen aangename herinneringen thuisgebracht. Het echtpaar was met ,,De .Vooruitgang" naar Emden vertrokken om een afscheidsbezoek te brengen aan een neef in Oost-Friesland, die naar het front zou vertrekken. Bij het onderzoek aan de douane te Emden wekte een volkomen onschuldig briefje, dat de heer Pels bij zich had, den argwaan van den Duitschen officier, die van- den Hebreeuwschen tekst niets begreep en aan spionnage dacht. Nog bedenkelijker werd het toen de officier in een notitieboekje van den verdachte een teekening vond van een winkelpui te Delfzijl, waar de heer Pels een manufac turenzaak heeft. Het echtpaar werd on der bewaking gesteld en moest voorloopig aan de buitenhaven verblijf houden. De militaire overheid te Hannover, waarheen de.stukken" ter onderzoek waren opge zonden, scheen het geval zeer ernstig te vinden, want na een paar dagen werd den autoriteiten gelast de aangehoudenen als van spionnage verdachten te behan delen. De familie te Delfzijl van het gebeurde onderricht, wendde zich inmiddels tot den minister van Buitenlandsche Zaken, die den gezant te Berlijn opdroeg de invrij heidstelling van den heer en mevrouw Pels fe trachten te verkrijgen. Tengevolge van de tusschenkomst van den gezant en de.bemoeiingen van den Nederlandschen consul te Emden, konden zij eindelijk naar hun land terugkeeren. Slecht vooruitzicht. Aan verschillende bloemistwerklieden en kantoorklerken van eenige groote bloemis ten te II i 11 e g o m, is naar het ,,N. v. d. D." meldt aanzegging gedaan, dat zij over 14 dagèn kunnen vertrekken, we gens gebrek aan werk. Als hoofdoorzaak wordt opgegeven, dat de reizigers, die uit het buitenland, voor namelijk uit Duitschland, zijn terugge keerd, weinig of geen bestellingen hebben meegebracht. Belgische Vr ij metselaren. Terwijl hier te lande duizenden aime Belgen door de Nederlandei's worden on dersteund, waartegen de hartelooze hou ding van vele vermogende Belgen, die- zich van het lot hunner Jandgenooten wei nig, aantrekken, al zeer ongunstig afsteekt, zijn eenige Belgische heeren in Den Haag bijeengekomen, om een Belgische..,, loge op'te nichten. Schrijnender tegenstelling is wel niet denkbaar clan eenerzijds het getrapte Belgische volk en het ondanks alle uitpüt- ting heldhaftige volhardende leger, en anderzijds: de Belgische heeren, die een geheim genootschap gaan oprichten. Wan neer men aan de 'hand der stukken het streven der Belgische vrijmetselaars na gaat, komt men tot de overtuiging, dat de Belgische loge sedert 1830 feitelijk de lei der is van het strijdende liberalisme; het geen zij trouwens zelf meermalen erkende: ,,de organisatie van het liberalisme is slechts mogelijk door de vrijmetselarij; niets kan zonder, niets tegen haar ge schieden" aldus een Bulletin van het Belgische Groot-Oosten. De Belgische grootmeester Goblet d'Aviella meende, dat de vrijmetselarij de philo-sophie was van het liberalisme. De Belgische loge is dan ook sedert meer dan vijfentwintig jaren de verwoede vijand van de Belgische re geering geweest. Zij organiseerde het ver zet tegen de Schoolwetten en had de lei ding bij alle verkiezingen. Thans, nu de regeering in Le Havre alles inspant om het land te redden, zijn de obscure heeren in Den Haag te samen gekomen op den Fluweelen Burgwal, in het gebouw van de Haagsche collega's. De openings-plech- tigheid werd opgeluisterd door vocale en Instrumentale muzieknummers, die .toepasselijk" waren, volgens een Haagseh blad. „Tijd." Belgische dienstplichtigen. Dc Meier. Ct. meldt uit Valkenswaard Dagelijks komen er nog dienstplichtige Bel gen in grootcn getale de grenzen over om zich over Holland naar Engeland te begeven, ten einde zich bij bun leger te voegen. Zoo passeerden eergisteren weer minstens honderd personen onze gemeente, mecren- dccls uit den omtrek van Scherpenheuvel. Verblijf ontzegd. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz. heeft het verblijf in de in staat van beleg verklaarde gemeenten in Zeeland ontzegd aan dc heeren V. A. M. Crooy, gep. kapitein van het Belgische leger, laatstelijk verblijf hou dende te Vlissingen, J. Jacqmin zonder be roep, idem, en V. J. Colurabien. De heer Columbien is gisteren uit de voor- loopige hechtenis te Middelburg ontslagen, waarin bij sinds 22 December vertoefde, ver dacht van schending^van de neutraliteit. Verboden uitvoer. Voor enkele winkels buiten de kom van- het dorp Winterswijk in de onmiddellijke na bijheid van het Duitsche spoor is een schild wacht geplaatst om den uitvoer van verboden artikelen tegen te gaan. Cacao. Bij cacaofabrikanten te Amsterdam is van uit Liverpool telegrafisch bericht in gekomen, dat, wat Engeland betreft, het uitvoerverbod van cacaoboonen wederom is opgeheven. Toch zal het, wegens gebrek aan de noodige scheepsruimte, nog wel eëhige weken duren, vóór de talrijke, thans in de haven van Liverpool liggende ladin gen cacaoboonen onze fabrieken bereikt hebben* Gisteren vergaderden de cacaofabrikanten hier te lande, teneinde, naar aanleiding van de zoo zeer veranderde omstandigheden een nieuw prijsniveau voor cacaopoeder vast te stellen. Korte Kroniek. De Kon. Papierfabrieken te Velsen hebben een stoomsohip uitgerust voor het vervoer van papier naar Engeland. Het heeft thans met succes zijn eerste reis volbracht en heeft oud papier ter bewer king mee teruggebracht. Ten gevolge van de tijdsomstandig heden heeft de directie van de Stoomzui- velfabriek en Melkinrichting Ceres" aan de Hoofdstraat te Schiedam zich genood zaakt gezien haar fabriek stop te zetten en de zaken te liquideeren. De directeur-generaal van den Land bouw, de heer Van Hoek, is heden naar Alkmaar vertrokken ter bijwoning van een vergadering van alle Noordhollandsche kaasfabrikanten, welke bijeenkomst gewijd zal zijn aan eene bespreking van de moge lijkheid van pasteurisatie van de wei. Naar de „Standaard" verneemt, is de heer W. Hovy, lid der Eerste Kamer, te Zeist, sedert eenige weken ernstig onge steld. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor het verleende crediet van f 500,000 ter bestrijding van uitgaven, niet in de begrooting voorzien, in verband met de tijdsomstandigheden te verhoogen tot f 1,000,000. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan den weleerw. heer G. F. Wagenberg, als pastoor van Sloten (Fr.), en heeft benoemd tot pastoor te Sloten den weleerw. heer F. I. Beormann. Kardinaal W. van Rossnm. Naar de „Osservatore" meldt, is Z.Era. Kar dinaal W. van Rossum door Z. H. den Paus benoend tot Beschermheer der Congratie van de „Dames de Sainte Julienne Apostolines du Trés Saint Sacremént" te Brussel. Leger en Vloot. Inlijving lichting 1915. De dienstplichtigen der lichting 1915, die bestemd zijn om op 10 en 17 dezer te worden ingelijfd, moeten blijkens aanschrijving van 'den minister van oorlóg aan de commissa rissen der Koningin, na hun inlij ving, worden gezonden naar de standplaatsen der depóts, hieronder aangegeven: Depót der brigade 'grenadiers én jagers te 's-Gravenhage, Ie infanteriebrigade te Assen, lie en Ille te 's-Gravenhage, IVe to Leiden, Ve. te Alkmaar, Vie te Harderwijk, VHe ,te Amsterdam (Oranje Nassau-kazerne), VlIIe en IXe te Amersfoort, Xe te Haarlem en Xle infanteriebrigade te Leeuwarden. Faillissementen. Uitgesproken: E. Nijhof, koopman in fruit, te Eindhoven, cur. mr. F. C. A. M. Tilman, te Eindhoven. W. B. Kijlstra, te Dragten, cur. mr. W. H. Jonkers, te Kortezwaag. J. Spouselee, koopman te Stoppeldijk, cur. mr. M. v. Toulon v.d. Koog. A. H. H. van den Houdt, koopman te Heerlen, cur. mr. Fernand Tripels. Geëindigd: D. Buis, voorheen broodbakker te Rijswijk, daarna reiziger te Schoten. Apologetische Cursus. De Eerw. pater Zuidgeest heeft in den cursus van gisterenavond de vraag be handeld: „of de boeken van het Oude en voornamelijk van het Nieuwe Testament een voldoende bron van kennis bevatten om de waarheid te leeren kennen, zooals Christus die gepredikt heeft." Met deze vraag en de beantwoording er van is tevens aangegeven de groote strijd, het groote verschilpunt tusschen Protes tanten en Katholieken. De Protestanten zeggen en leeren, dat de kenbron van de waarheid, die Christus geleerd heeft, in den bijbel l.igt. De Roomsche kerk, die den bijbel niet verwerpt, zegt en leert, dat wij de leer van Christus, de waarheid door Hem verkondigd, moeten zoeken en vin den bij de apostelen en hun opvolgers. Twee groote groepen derhalve. Waar is de waarheid te vinden, welke geboden heeft Christus ingesteld, wat is het door God geórdende middel. Het gaat dus niet om de vraag of de Bijbel Gods woord is, maar of deze de geheele leer, alle geboden van Christus bevat. De protestanten beroepen zich op ver schillende teksten. De heidenen te Berea toetsten de woorden van Paulus aan de schriften. Welke schriften onderzochten zij? Alleen die van het Oude Verbond. Pau lus zeide kijk maar eens zelf of de prophe te n niet hetzelfde geschreven hebben wat ik hier verkondig. Zij controleerden of de teksten overeen kwamen met de waarheid. Juist als Christus tot de Joden gezegd had: „Onderzoekt de schriften, deze geven ge tuigenis van mij, deze getuigen dat ik de waarheid spreek, m.a.w. men kon Chris tus duidelijk voorspeld vinden in het Oude Testament.De ijverige studie van de schrif ten wordt in den bijbel geprezen. Wij zeg gen ook, de Schrift is een bron van waar heid, maar wij vragen tevens het bewijs of zij het alles bevat. Gesteld kan de vraag worden of het waarschijnlijk js, dat de H. Schrift de ge heele leer van Christus bevat. Geantwoord kan worden, dat het Nieuwe Testament een beknopte geschiedenis is, dat de brie ven gelegenheidsbrieven zijn, waarin geen sprake is van een stelselmatige leer. Daar tegenover staat 2. 5. Tess. Onderhoudt de overleveringen, hetzij door ons woord, hetzij door ons schrijven. Indien de leer van Christus uitsluitend in den Bijbel te vinden is, waarom hebben de Apostelen dien zoo weinig, ja zoo onduidelijk ge schreven. De bijbel toch is te duister om zeker de waarheid van Christus te leeren. Alle secten in het Protestantisme beroe pen zich op den Bijbel. Hoe is dat moge lijk? Of de protestanten zijn niet op den rechten weg of zij kunnen er niet op ko men. Hoe weten de Protestanten welke brieven tot de H. Schrift behooren en waarom verwerpen zij van de andere zijde den brief van Jacobus. De protestant antwoordt, ik. voor mij houd dit, spreekt van den geest Gods. Maar vele protestan ten leeren het tegenovergestelde, hoe kun nen zij dan allen leeren onder den invloed van den H. Geest, Christus heeft leeraren aangesteld." Voor de Evangeliën geschre ven waren, was de prediking het eenige middel. Maar niet iedereen mocht het ge zag van Christus prediken. Hij zelf koos uit. Hij stelde er twaalf, Hij koos er twaalf, welke Hij apostelen noemde. „Gaat en on derwijst alle volkeren." St. Paulus zegt: „Christus heeft mij niet gezonden om te doopen, maar om het woord Gods te ver kondigen." Welk gezag hadden die leeraars konden die arme visschers dwalen? Maar indien zij konden dwalen, zouden zij dan alleen dn het gesprokene en niet in het ge schrevene hebben kunnen dwalen? Chris tus hee'ft allen verplicht de leer der Apos telen aan te nemen. „Die U hoort, hoort Mij, die U~ versmaadt, versmaadt Mij. In dien de Apostelen hadden kunnen dwalen, hoe zouden dan de eerste Christenen ze kerheid hebben kunnen krijgen. Zij konden het niet in eigen kracht. Christus had gezegd: „Ik zal met U zijn tot het einde der tijden, de H. Geest zal U alles leeren." Het leergezag heeft met de Apostelen niet kunnen ophouden: Ik zal met U zijn tot aan het einde, der tijden." De Apostelen zijn niet gebleven tot in eeuwigheid, maar zij leven voort in hun wettige opvolgers. Deze duidelijke uiteenzetting van het groote verschil tusschen Protestanten en Katholieken werd door de talrijke aanwe zigen met graagte en oplettendheid aan gehoord. Dat deze cursus vruchten af werpt bewijzen de vragen die gesteld wor den en die door den Eerw. .spreker weder om tot volle tevredenheid beantwoord wor den. Adres in zake de leerprijzen. In de gisteren gehouden vergadering der Schoenmakersvereeniging. „Door Vriend schap Verbonden", is het volgende adres aan Zijne Excellentie den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzon den: Ondergeteekendèn, bestuurders der Schoenmakersvereeniging „Door Vriend schap Verbonden", gevestigd te Leiden, goedgekeurd bij K. B. van 2 Oct. 1903; Geven met verschuldigden eerbied te kénnen Dat de steeds stijgende lederprijzen thans van dien aard zijn1, dat ingrijpen der regee- ring noodig wordt, ter voorkoming van ondergang van een groot gedeelte der schoenmakers. Waar een groot gedeelte der schoenmakers vverken voor de arbei dersklasse, die thans zwaar gebukt gaat onder de crisis, ig het voor hen onmogelijk de reparatieprijzen van het schoenwerk in overeenstemming met de steeds stijgende lederprijzen te brengen. Weliswaar hebben ondergeteekenden met genoegen van het door U genomen besluit-, in zake het uitvoerverbod van huiden en leder kennis genomen, doch deze maatregel heeft absoluut geen invloed gehad op de prijzen van het zoolleer, welke vermoedelijk door de speculanten steeds opgedreven worden. Erkennende de, groote bezwaren, gelegen in het vaststellen van maximumprijzen voor zoolleer, vragen ondergeteekenden desniet temin, in het belang der kleine nijverheid en in het belang van den arbeidersstand in het algemeen, de lederprijzen zoo te rege len, dat de ondergang voor vele schoenma kers voorkomen wordt. W.g. A. Ober, voorzitter; L. Staffleu, le secretaris. Tferkloozen. Lijst van geheel en gedeeltelijk werkloozen, die zich op 2 Februari aangemeld hebben bij de Arbeidsbeurs. (Het Steun-Comité eischt als voorwaarde voor steun aanmelding bij de Beurs, zoodat dit staatje wel een juist voorbeeld zal geven van de werklossheid). Ook werkloozen uit de Omstreken zijn hier onder begrepen. (Dit aantal vrij gering). Grondwerkers 20 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin 235. Totaal 255 Mannelijke vaklieden in andere vak ken, voor een deel gedeeltelijk werkloos 80 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters an werksters 38 Losse werklieden 80 Gedeeltelijk werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal ge deeltelijk weekloon genietende) 130 Vrouwen voor allerlei (veelal gedeel telijk weekloon genietende) 135 Jongens voor allerlei 6 Totaal 724 Maatschappij van Ned. Letterkunde. De eerstvolgende maandvergadering van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde zal plaats hebben op Vrijdag 5 Februari a. s. 's avonds te 8 uren in een der loka len van het Nutsgebouw. Als spreker zal optreden de Voorzitter van het Genoot schap, de heer Dr. J. T. M. Sterck te Haarlem, met het onderwerp „Aanvulling tot het leven van Roemer Visscher." i Inauguratie Prof. Oppenheim. Heden- namiddag heeft Prof. Mr. A. S. Oppenheim benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in het handelsrecht en het burgerlijk proces recht aan de Leidsche Rijks-Universiteit, dit ambt aanvaard in het klein-auditorium van het Academiegebouw met het uitspre ken eener rede over „Eenvormig wissel recht," Ned. Indlë. Bij resolutie van den Mi nister van Koloniën zijn D. F. Pronk te Leiden en E. B. Vogler te O e-g s t- geest gesteld iter beschikking van den Gouv.-Generaal van Ned. Indië, ten einde te wónden aangesteld tot administratief ambtenaar voor Java en Madoera. ALPHEN a/d. RIJN. Uitvoering. Zondag a.s. zal de tooneel- afdeeling der St. Jozephvereeniging haren leden weder een genoegelijken avond ver schaffen. Haar programma bevat weder drama en kluchtspel. Men kan er zeker van zijn, dat niemand zich een bezoek aan deze uit voering zal beklagen. LISSE. Ned. R. K. Volksbond. Maandag en Dinsdagavond werd vanwege onze afdeeling van den R. K, Volksbond een feestvergadering georganiseerd, toegankelijk voor donateurs en leden met bun dames, benevens een beperkt aantal introducties. Op beide avonden was 't Bondsgebouw tot in de uiterste hoeken gevuld. Precies half acht opende de afdeelingsvoor- zitter de bijeenkomst en heette allen welkom, en zeide dat er drie redenen waren om thans feestelijk bijeen te komen. Op de eerste plaats herdenken we het Patroonsfeest, wat reeds 'eertijds kerkelijk is herdacht door een generale H. Communieop de tweede plaats houden we de eerste feestvergadering in 't nieuwe gebouw en op de derde plaats herdenken we thans eerst feestelijk het 12V2 jarig bestaan, wat wegens het gemis aan een eigen gebouw niet eerder kon geschieden. De Voorzitter moest tot zijn leedwezen constateeren dat de Bond nog niet mag bogen op den noodigen steun van alle Katholieken van Lisse. En toch, zoo ging hij verder, als men ons de vraag stelt wat heeft de Bond gedaan in zijn 12Vo-jarig tijdperk dan willen we niet uit wijden over stoffelijke zaken doch alleen wijzen op den geestelijken vooruitgang onder de Katholieken van Lisse- En dan noemde hij op de eerste plaats den grooten vooruit gang van de Roomsche pers, waarvoor de Bond steeds ijvert. Hoeveel abonné's tellen de Katholieke dagbladen en tijdschriften thans meer dan enkele jaren terug, 't Is minstens vei tienvoudigd. Onze afdeeling telt 400 leden waarvan er minstens V3 een °f meer, een gesloten Retraite hebben gehouden. Kan men dit ook zeggen van ongeorganiseerde Katholieken. Spreker wen6cbte hierna allen een genoeg lijken avond en verwelkomde de Tooneel- vereeniging „St. Genesius" welke hierna voor 't voetlicht bracht „De onschuldig veroor deelde", drama in zes bedrijven en spelende in den Franschen pruikentijd in het jaar 1745. NOORDWIJK. R. K. Gemengde Zangvereeniging. De R. K. dames en heeren, die verleden week een liefdadigheidsuitvoering ga»ven, hebben zich op een gisterenavond gehou den bijeenkomst vereenigd tot een R. K. Zangclub. De vereeniging, die aanvanke lijk uit 25 leden bestaat, zal den naam dragen van R. K. -Gemengde Zangvereeni ging „Kunst naar Vermogen". Tot direc teur is benoemd de heer S. J. M. van Helvert van Leiden. Het bestuur werd samengesteld als volgt: de heer J. A. En gelsman, voorzitter. Mèj. A. de Jongh, secretaresse. Mej. Mina Krol; penning- ineesteresse. Mej. B^ v. d. Werf, bibliothe caresse. De heer W. Bijl, commissaris. ROELOFARENDSVEEN. Feestviering. Den eersten Februari was het feest bij de kinderen, die de paro chiale meisjesschool bezoeken, onder lei ding der Eerw, Zusters van 's-Hertogen- Bosch, want op dien dag vierde de her der der parochie, Pastoor Herscheit, zijn geboortefeest. Het spreekt dat op dien dag de fraaiste bloemen werden buiten- gezet en de kinderen gedurende eenige weken vóór dien dag een degelijke ont- wikkelingskuur hebben ondergaan. Na de plechtige H. Mis betrad de jubi laris, voorafgegaan door bruidjes, gevolgd door de eerw. heeren kapelaans en een groot getal belangstellende parochianen,, de fraaie recreatiezaal in het nieuwe ge sticht, alwaar reeds velen waren ver eenigd. Terstond werd met de uitvoering van het programma begonnen. Men was opnieuw verbaasd over wat het geduld en de volharding der Zusters hadden klaar gespeeld. Een keurige welkomstgroet en aanspraak waarbij het geschenk der kin deren, een fraai Vaantje voor de Kerk ten gebruikte bij de uitstelling van het H. Sacrament, wanneer er gepreekt wordt „Een sollicitante voor het gasthuis", „Aquilina", een episode uit de Kerkver volging onder de Romeinsche Ke.lcers, werd heerlijk gedeeld; ,-',Das Taubtin) haus" was weer iets luchtigs; „Op de pe ren verzoeken" in Noordbrab. dialect, ver wekte een onbedaarlijk gelach; „De klom- penvrouW", was ook alleraardigst, t was een echt koimsch stukje. „Luilekkerland", waarin een rijstebreiberg, waar cr 100 aan zaten te smullen. Het Onze Vader was het ernstig besluit en werd vol eenvoud en gevoel voorge dragen. Tusschen al deze stukjes door. werden wij vergast op een viertal keurige quatre mains. Aan alle speelstertjes viel uitbundige bijval ten deel. Hierop nam de jubilaris het woord dankte den zusters voor de ineenzetting van het mooie feest en de kinderen voor hun spel en geschenk. Dit was nu 10 jaar, aldus de Eerw. spreker, dat hem zulk een feest werd bereid, en ondanks de zware tijden was ook dit jaar niet daarvan af geweken. Spr. herinnerde aan het geluk, dat ons land tot heden buiten den oorlog was gebleven, wees op de standvastigheid der herders in de oorlogvoerende landen, die onder alle ellende medeleven met hun kudde. Ik ook, sprak de pastoor, mocht het ongeluk het willen, zou de Veen niet ver laten, want de pastoor en de Veen hoo- ren bijeen. Verder het geschenk bespre kende beschouwde spreker het vaandel als teeken van vereeniging, als een uiting van groote godsdienstzin en van oprechte liefde en eerbied voor het H. Sacrament en hij hoopte, dat allen zich zouden blijven vereenigen, onder het witte vaan del en zich nimmer zouden laten verlokken tot het volgen van een ander. Met een uit- noodiging aan de kinderen tot het festijn van chocolade enz. bracht hij nogmaals dank aan de zusters en de gasten en sloot met den hartelijken wensch allen -t vol gende jaar weder op het feest te zien. RIJNSBURG. Wachtkamer. Aan de splitsing, de 1*. ruckte li:* te voor het overstappen der reizigers van Katwijk naar Noord wijk en omgekeerd, zal, al is het zeer primitief, een soort wacht, kamer gebouwd worden, ter grootte van phn, 3 m. 3 M. Hóewei de ruimte er in dus zeer beperkt is, is toch voorloopig voorzien ia een groote behoefte. Reizigers moeten daar geregeld buiten wachten. Als de spespatriae van Itijnsburg het nu maar niet, zooals vroe ger, het in bijna korteren tijd afbreekt daa dat het opgebouwd wordt. TER-AAR. Onderlinge Verzekering. Zaterdag hield de vereeniging tot „OnderLnge Ver zekering tegen brandschade" hare vijfde jaarvergadering in het Café van der Laat te Langeraar. De voorzitter, de heer P. W. Kroft, ver welkomde de aanwezigen. Hij herinnerde aan de vreeselijke rampen, die geheel Europa teisteren, aan de goedheid Gods die ons vaderland tot heden voor den oor logsgruwel behoedde; hij riep Gods blij vende besceirming af over ons vaderland, onze Vereeniging en de leden, en verklaar de de vergadering geopend. De secretaris-penningmeester, de heer J. A. van Tol, las daarna de notulen der vorige jaarvergadering, die werden vast- gesteld zonder wijziging en onder ilanl door den voorzitter geteekend. Vervolgens werden met bijna algemeene stemmen tot bestuursleden herkozen de heeren Jac. Blommesteijn, Corn. Mole naar en A. Kiebert, allen van Leimuiden- Rijn-saiterwoude. In plaats van den heer C. Kempenaar, die niet herkiesbaar was, werd tot lid van de commissie van onder zoek gekozen de heer P. van I.eeuwen te Ter-Aar. De gekozenen verklaren zich al len bereid hun mandaat aan te nemen. De secr.-penn. brengt daarna zijn jaar verslag uit en doet rekening. De vereeni ging telt thans 235 leden, 3 zijn overleden, 2 naar elders vertrokken en 25 nieuwe in geschreven. Gedurende het laatste jaar werden 48 nieuwe polissen afgegeven tal ene gezamenlijk bedrag van f 294,000. In het geheel zijn thans loopende 325 polissen ten bedrage van f 1,897,000. Hiervan zijn a 50 pCt. in reassurantie 104 posten 1 f 1,375,000. Op 1 Januari 1915 heeft he: bestuur een nieuw herverzekerings-con- tract aangegaan, dat aanmerkelijk voor- deeliger is dan het vorige, terwijl de beste informatie zijn ontvangen over de reas suroerende maatschappij. Bij. deze nieuwe regeling is op 't oogenblik de herverzeke- rings-premie slechts f 13 hooger, waarvoor f97,000 meer verzekerd is. De ontvangsten over 19i4 bedroegen f 5908.31, de uitgaven f5900.86, zoodat de nieuwedienst meteen batig saldo van f 7.45 begint. Aan brand schaden werd dit jaar uitgekeerd f 94.50, waarvan f 45 uit dé reassurantie werd te rugontvangen. Weer kon f 2700 worden belegd, waarmee het reserve-kapitaal tol f 10,000 is gestegen. Wijzend op de schoone resultaten, die wij reed|S bereikten, wekt den secretaris den leden op om voor de eigen vereeniging propaganda te maken Dat is ons aller welbegrepen eigenbelang. Bij monde van 'den heer C. Kroon breng daarna de commissie van onderzoek rap port uit. Geheel de boekhouding heeft de commissie in volmaakte orde bevonden, en zij brengt aan den secr.-penningmeester uitbundigén lof voor de buitengewone net heid en accuratesse, waarméde hij zijn werk verricht. Aan de vergadering stelt de commissie voor onder den besten dank den secr.-penningmeester te dechargeeren en zij spreekt den wensch uit dat deze func tionaris in lengte van dagen voor de „On derlinge" behouden blijve. Gekomen aan het punt mededeelingen, moet de voorzitter tot zijn leedwezen aan de vergadering kenbaar maken, dat de bo de Vork als zoodanig heeft bedankt. Het bestuur heeft de redenen moeten billijken, die tot deze ontslagneming leidden, hel dankt Vork voor den tot heden betoonden ijver, het -hoopt, dat God hem nog een lan gen en goeden ouden dag zal schenken. Bij de rondvraag merkt de heer Jac. Vis ser op, dat nog steeds eenige leden-veehon ders geen gevolg gaven aan het verzoe! van het bestuur om op stal het vee rue; houten klaven en touwen vast te zetten en het ijzer af te schaffen. Hij verzocht h<( bestuur om in dezen meer krachtig in fe grijpen. De heer G. Verburg geeft aan bet bestum in oveï-weging om in deze angstige tijde; de vereeniging tegen molest te -\erzekerei Ofschoon men voor al te hooge premi vreest, zal het bestuur deze zaak overwf gen. De voorzitter dankt daarna de aanwea gen voor hun opkomst, belangstelling c: medewerking. Hij zegt dat de afwezige ongelijk hadden met thuis te blijven zonde gewichtige redenen. Hij hoopt het volgen! jaar in veel grooter getal de leden in gf zondheid en voorspoed weer te zien, hi wenscht en bidt dat God de vereeniging e; het dierbaar Vaderland spare en sluit d vergadering. VOORHOUT. Ziekenfonds. Het ziekenfonds van dc Ned. R. K. Volksbond hield gisteravond zij jaarvergadering, waarin op de eersl plaats werden uitgebracht verslagen vs Secretaris en Penningmeester. Het uitc: breid verslag van den eerste bevatte tevei een overzicht van de Vereeniging van; hare oprichting 11 Februari 1904. Uit dat van den Penningm. bleek, di was ingekomen f 670,17, tegen een uitga» van f 352,97*4, zoodat dit jaar sloot ru een batig saldo van f 317,19*4. In was op 31 Dec. 1914 f 896,77*/4. besloot de boeken nog 14 dagen voor ied? een ter inzage te leggen, bij den Penntoj meester. Voorts werd besloten, dat de den die in 't buitenland verblijven, bij to terugkeer, de niet betaalde contributie, zijnde achterstallig) moeten aanzuiver* alvorens zij als lid weer dezelfde rech» zullen bezitten. WASSENAAR. R. K. Kiesvereeniging. Dinsdagavor 2 Februari hield de R. K. Kiesvereenigh „Recht en Plicht" haar jaarvergaderU die zeer slecht bezocht was.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2