BIMNENLAP4D. Nederland en de Oorlog. KERKNIEUWS. SPORT. Land en Tuinbouw. Ingezonden fiflededeelingen ALBERT RSEL MARE 36. Uit Stad en Omgeving. meldt, 2500 burger krijgsgevangenen naar België teruggezonden. Te Leuven werden zij in drie ploegen verdeeld, één voor Me- chelen, één voor Antwerpen en één voor Brussel en omstreken. Te Mechelen werden zij Vrijdagnacht geherbergd in het feestgebouw. Zij maak ten een zeer erbarmelijken indruk en klaagden erg over de geleden ontberingen. Namens Z. Em. Kardinaal Mercier werden zij toegesproken door Mgr. de Laet, deken van Mechelen, die hen welkom heette en woorden van christelijke troost en bemoe diging tot hen richtte. Onveiligheid in België. Men meldt aan de ,,N. Rolt. Crt." Als bijzonderheid en misschien ook als commentaar op een artikel in verschillende bladen, waarin de in hun land gebleven Belgen zich beklagen over de afwezigheid van zoovele bemiddelde landgenooten, meld ik u, dat een te Domburg wonende Belgi sche familie De D(ekker) dezer dagen tij ding ontving, dat haar tante, mej. M(er- tens), een alleenwonende, bejaarde, zeer gefortuneerde dame, wonende op een kwar tier afstands van Antwerpen, Donderdag jl. in haar woning is vermoord gevonden. De moord schijnt wel eenige dagen te voren te hebben plnats gehad. De familie ienkt nog bijzonderheden te zullen ontvangen. Op merkelijk is het, dat geen geld was meege nomen, hoewel dat onder het bereik un de(n) dader(s) lag. Men verondersteld, dat een of andere omstandigheid zijn (hun) vlucht heeft verhaast. In ieder geval trekt de Belg er de conclusie uit, dat juist in 'dezen tijd van armoede en duurte de veilig heid twijfelachtig is. De Duitsche duikboot in de lersche zee. De mailboot „Leïnter" vertrok Zondag middag uit Holyhead en werd ter hoogte van het lichtschip „Kish" door een Duit- eehe duikboot achtervolgd over een afstand van een mijl. De mailboot „Ulster" vertrok op het ge wone uur uit Kingstown gisteravond en was zeer vol met passagiers. De bond van verzekeringsmaatschappijen deelt mede, dat het niet noodig is de uit vaart van schepen van of naar Liverpool te beletten. Roemenië, Griekenland en Servië. De „Köln. Ztg. meldt: Tusschen Roemenië eenerzijds en Griekenland en Servië ander zijds is een definitieve overeenkomst afge sloten inzake den doorvoer van goederen en oorlogsmateriaal, voor Roemenië over Saloniki, Nisj en Rahowh (aan den Donau). Om de geheele aangelegenheid het aanzien te geven van een zuivere handelszaak, is oen conventie tusschen de betrokken Ka mers van Koophandel van de verschillende landen getroffen, hoewel het hoofdzakelijk de bedoeling is Roemenië het verwachte oorlogsmateriaal te verzekeren. Duitsche juristen. Blijkens de 5e ver- lieslijst der Deutsche Juristenzeithng zijn tot 25 Januari 1279 Duitsche juristen ge sneuveld. Generaal Villa vermoord? De correspondent van de „Tribune" te El Paso seint aan zijn blad dat niet-officieel bericht wordt dat generaal Villa overleden is tengevolge van verwondingen, hem door een revolver toegebracht. Zijn aanvaller is, naar bericht wordt, Majoor Fierro zijn persoonlijke lijfwacht en vermoedelijk moordenaar van den Engelschman Benton. Het Sue z-k anaal. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is hier te lande van de Suez-Kanaal Maat schappij hét volgende in het Fransch ge stelde telegram ontvangen. De Suez-Kanaal Maatschappij maakt be kend dat het Kanaal voor de Scheepvaart geopend blijft. Gelijk trouwens blijkt uit de dagelijk- sche bekendmaking der reisrouten, heeft de doorvaart overdag plaats met inacht neming der voorzorgsmaatregelen en on der de beperkende voorwaarden, vastge steld door de militaire overheid, ten einde de volkomen veiligheid der schepen te verzekeren. H ulpbankbiljetten. De directie der Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij zal overgaan tot uitgifte van nieuwe, tijdelijke typen bank biljetten van de coupures van f 10. I 25.—, f 40.en f 60.—. De voorzijde der biljetten vertoont den .volgenden tekst: DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan toonder resp. Tien, Vijf en Twintig, Veertig en Zestig Gulden. Amsterdam, (dagteekening). De Secretaris. De President. J. H. Brom. De verwachtingen, dat de gunstige wen ding, welke onlangs in de langdurige onge steldheid van den heer Jan H. Brom was ingetreden, zou aanhouden, is niet verwe zenlijkt. Na een nieuwen, hevigen aanval zijner kwaal, is de zieke in den nacht van Zondag op Maandag te Utrecht overleden, in den leeftijd van ruim 54 jaar. Niet enkel in Nederland, maar ver over de grenzen, waar deze edelsmid een groote vermaardheid genoot en zijn kunstwerken de algemeene bewondering gaande maak ten, zal zijn afsterven diep worden be treurd. Vooral de kerkelijke kunst, die in hem een der bekwaamste en meest begaafde beoefenaren bezat, wordt door zijn dood gevoelig getroffen. Zijn eerste meesterwerk was de Commu niebank in de St. Catharinakerk te Am sterdam. welke in 1883 bekroond werd met de gouden medaille. Uit zijn vroegeren tijd zijn het meest bekend de reliek-schrijn in do kërk van Deventer, de monstrans in hqfc aartsbisschoppelijk seminarie te ïtijsen- mug, de ketting van het St. Bernulphus- gilden, het geschenk der stad Zwolle aan H. M. de Koningin. Tot de beste latere werken van zijn groot talent behooren de doopvont in de kerk te Overveen, welke in 1900 te Parijs met de gouden medaille werd bekroond, het geschenk van de provincie Utrecht aan H. M. de Koningin ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Juliana, de gouden kelk van Z. D. H. Mgr. Callier, de communiebank en de gouden monstrans in de kathedraal te Haarlem. Het laatste werk van den kunstenaar was het koorhek van de St. Bavo te Haarlem, waaraan hij van 1909 tot 1911 gewerkt heeft. Hij vervaardigde ook den fraaien kelk, aan Z. Em. kardinaal Van Rossum C.ss.R.. bij zijn verheffing aangeboden als geschenk* der beide Zwolsche parochies, en de altaar versierselen der kapel van de kunstzinnige Paters Benedictijnen te Oosterhout. Voor verscheiden werken werd hij be kroond op de wereldtentoonstellingen te Saint Louis, Londen, Parijs, Brussel en Amsterdam. De heer Brom leverde vooral in Italië, Frankrijk, Engeland, Noord- en Zuid-Amerika. Verschillende malen is hij in binnen- en buitenlandsche kunsttijd schriften om zijn kunstwerken geprezen. Weer een ontdekking. Dezer dagen hebben wij, aldus de „Tijd", gewag kunnen maken van een gewichtige ontdekking n.l. dat onze leerlooiers uit Ned.-lndië looistof kunnen betrekken, wat zij vermoedelijk nooit geweten hebben. Kort daarop hadden wij een gesprek met een nijver man, doorkneed in zijn vak, die een zwaar hoofd had over het gebrek aan steenkolen, zonder welke een fabriek nu eenmaal niet denkbaar is. Men moet dan als niet-ter-zake-kundig het hoofd buigen en waagt het zelfs niet te twijfelen. Evenwel, daar komt een bericht in het „Nieuws van den Dag", luidende: Nu de kolenaanvoer zoo beperkt is, gaat men aan turf als brandstof denken, gezien de groote voorraad turfveen in ons land. Zoo heeft de electrische centrale te Veen- dam turf als brandstof gebruikt, en met zeer goede resultaten en zelfs bij voorkeur, omdat de turf beter voldoet en goedkoo- per is dan kolen. Bij de Nieuw-Buiner glasfabriek heeft men eveneens (na het invallen van den oorlogstoestand turf inplaats van steenkool gebruikt om te stoken. Eerst was men bevreesd dat de ovens niet heet genoeg te krijgen zouden zijn; echter was het resultaat dat men inplaats van 1 vuren met steenkool, nu aan 2 vuren van turf genoeg had. Hierdoor dus werd de verwachting dat deze inrichtingen in dezen tijd zouden moeten staken, gelukkig niet niet verwezenlijkt. Reeds wordt turf bij 't stoken der machi nes in aardappelmeelfabrieken, in stroo cartonfabrieken en in tal van steenbakke rijen met succes aangewend en mag men aannemen dat het gebruik dezer brandstof nog veel meer uitgebreid zftu kunnen worden. Alzoo, alweer een nieuwe ontdekking, n.l. dat wij meer in huis hebben dan de deskundigen dachten. Dat gebeurt telkens in „dit gelukkig landt, waar 't kind zijn moër verbrandt." Opmerkelijk is nu dit: tegelijkertijd wordt bericht, dat er groote slapte heerscht in de veenderij, zoodat minder veenputten worden verhuurd, minder schippers varen enz. enz. alles een gevolg van de mobilisatie van arbeiders, schip pers en veners. Misschien komt men nu weldra tot de ontdekking, dat er bij den overvloed van werkeloozen nog duizenden in het verve nen arbeid zouden kunnen vinden en dit evenmin een heksenwerk is als het halen van looistof uit onze eigen kolonies of het stoken van fabrieksovens met turf. Nood leert niet alleen bidden, maar ook denkenI Ned. R.-K. Bond v. Coöperatieve Vereenigingen. Zondag 31 Jan. hield de Ned. R.-K. Bond van Coöperatieve Vereenigingen onder voorzitterschap van den heer G. J. M. van Lingen, een algemeene vergadering. Te genwoordig waren 29 coöperatieve veree nigingen, w. o. bouwvereenigingen, con sumptie- en productie-coöperaties. De vergadering, die te 2 uur aanving, was vooraf gegaan door een bijeenkomst van afgevaardigden van verschillende R.-K. Spaarbanken, waar in beginsel werd besloten, de R.-K. Spaarbanken tot een af- deeling van den Bond te vereenigen, ten einde de gemeenschappelijke propagandis tische en financieele belangen te beharti gen. Het bestuur werd opgedragen, een vijftal der voornaamste spaarbanken uit te noodigen tot het vormen van een comi té tot organisatie en propaganda voor de concentratie der Spaarbanken. Van een 10-4 al coöperaties was bericht ingekomen, dat bij haar aansluiting bij den Bond in overweging was. Het jaarverslag van den secretaris wordt na verschillende opmerkingen, goedge keurd. Als datum, waarop de contributie zal in wenking treden, werd vastgesteld 1 Febr. De contributie wordt geregeld per dui zend gulden omzet. Bij het Bureau voor de R.-K. Vakorga nisatie zal een leening gesloten worden, tot dekking der oprichtingskosten. De begrooting voor 1915 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f 3450.00. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen de heeren G. J. M. van Lingen, uit Amsterdam, voorzitter; A. M. van Hagen, uit Den Haag, secretaris; P. Verzuu, uit Utrecht, penningmeester; W. C. J. Onna, uit Bussum, 2e secretaris en W. A. M. van Allebeek, uit 's-Hertogenbosch, 2e pen ningmeester. Bij de rondvraag werd de Wenschelijk- heid betoogd van een Nationale Coöperatie tot inkoop van brandstoffen, tevens tot be vordering eener Hondelskamer, ten bate dgp aangesloten coöperaties. Met een opwekkend woord tot krachtige propaganda sloot de vóorzittex te ongeveer 5 uur de vergadering, er op wijzende, dat hier uit gansch het land, van het diepe Zuiden tot het hooge Noorden, de afgevaar digden bijeen zijn, om de belangen der R.-K. Coöperatie te behartigen er voor waarschuwende vooral door het gewone nuchtere zaken doen, de groote geestelijke en zedelijke belangen niet uit "t oog te ver liezen. De vergadering werd gedeeltelijk bijge woond door den geestelijken adviseur, den HoogEerw. Heer Adelmeyer. Schadevergoedingsproces. Naar wij vernemen heeft de hoofdre dacteur van het dagblad „De Telegraaf", de heer J. C. Schroder, tegen luitenant Mallinckrodt, gedetacheerd bij de bewa- kingstroepen van het interneeringskamp te Zeist, bij den rechter een vordering aan hangig gemaakt tot schadevergoeding en betering in eer en goeden naam, op grond dat op een avond in de vorige maand ge noemde officier in een café te Amsterdam ten aanhooren van een aantal bezoekers zou hebben gezegd, dat de redactie van het dagblad „De Telegraaf" tegenwoordig be taald wordt door de Engelsche Regeering om in dat blad stemming te maken voor de geallieerden. Gevorderd wordt een scha devergoeding van f 10,000. Mr. Giltay Veth zal voor den eischer optreden. Korte Kroniek. Op het oogenblik wordt te Winterswijk weer een drukke stroohandel gevoerd, en wel met het binnenland. De prijs is niet erg hoog. Men besteedt f 8—8.50 per 500 K.G. Het stroo behoeft echter niet in bun dels gemaakt te worden, zooals het stroo voor het buitenland. De vraag naar geslachte varkens voor Pruisen blijft in den Gelderschen Achterhoek aanhouden. Deze week werd 42 cent per half K. G. betaald. Ook de jonge varkens worden duur. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Velsen-Drichuis den Weleerw. hew J. F. v. d. Meer; tot pastoor te Hellevoetsluis den Weleerw. lieer J. H. H. Saulenn, die kapelaan was te Rotterdam (H. Barbara) heeft den Weleerw. beer G. M. A. Beukers, eervol ontslag verleend als rector van Huize Bijdorp te Voorschoten en heeft benoemd tot kapelaan te Alphen a. d. Rijn den Weleerw. heer S. Duyn (9 Dec. 1.1. pries- tea gewijd).. Te Dongen overleed Zondag in het St. Elisabeths-gestieht de ZeerEerw. heer C. A. van Beekhoven, rector van genoemd instituut. De overledene werd in 1856 geboren, ont ving in 1883 de H. priesterwijding, en was sinds 1902 in rectorale bediening te Dongen. Naar een telegram uit Madras meldt, is Z- D. H. Mgr. J. Aelen den 29en Januari behou den aldaar aangekomen. Naar wij vernemen, zal de Hoogeerw. heer A. Merkes, vicaris-generaal van Madra^, op Paaschdag a.s. per ss. f,Rindjani" der Rotter- damsche Lloyd, van Napels naar Madras ver trekken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Belemmeringen voor electriciteitswerken. Een wetsontwerp is ingediend, beoogen- de de opheffing van belemmeringen, aan de tot standkoming en de instandhouding van electriciteitswerken in den weg gelegd. In de Memorie van Toelichting wijst de minister van Waterstaat op het feit, dat bij den aanleg van electriciteitswerken de on dernemer vrijwel geheel afhankelijk is van de rechthebbenden op de gronden, die hij met zijn geleidingen zal hebben te over spannen of op andere wijze zal hebben aan te doen. Wel heeft dit punt in de verschillende pro vinciale verordeningen regeling gevonden in zooverre daarin n.l. aan eigenaren, beheerders en gebruikers van gronden de verplichting is opgelegd den aanleg^ en de instandhoudyig van geleidingen in, op of boven die gronden te dulden, maar het staat niet vast, dat die regeling door de rechterlijke macht als geldig zal worden erkend. De minister wijst op een arrest van den Hoogen Raad, waarbij de bepa ling eener verordening van Loosduinen, welke eigenaren van wegbermen ver plichtte het plaatsen v.an lantaarn- en andere palen te gedoogen, onverbindend werd verklaard, wijl den eigenaren alle gebruik werd ontnomen van die bermge deelten, waar de palen werden geplaatst. Op dien grond is naar het oordeel van den minister regeling van het genoemde punt bij rijkswet aangewezen. Een voorziening van deze strekking werd door den wetgever reeds getroffen ten aanzien van de telegrafen en telefonen, in het bijzonder van die, voor het open baar verkeer bestemd, en van die, door het Rijk aangelegd, en verder voor de elec trische geleidingen, welke door het open baar gezag ten behoeve van een water- staatsbelang worden aangebracht. Bij de regeling, welke thans wordt voor gesteld, is het beginsel gevolgd, hetwelk aan de laatstbedoelde wetsbepaling ten grondslag ligt, in zooverre de verplichting om den aanleg en de instandhouding van electrische geleidingen met beveiligings- en ondersteuningswerken te gedoogen, uitsluitend wordt opgelegd aan hen, die eenig privaat recht hebben ten aanzien van de gronden, welke moeten worden in genomen of overspannen. Ook het wets voorstel is derhalve op dit punt beperkter van strekking dan de Telegraaf- en Tele- foonwet, welke aan leder en dus ook aan den beheerder van eenigen openbaren grond de bedoelde verplichtingen' oplegt. Opcenten Inkomstenbelasting. De minister van Financiën deelt in de Memorie van Antwoord nopen9 het voorstel tot opcentenheffiïig op de Inkomstenbelas ting ten behoeve van het Leeningsfonds 1914 mede, dat hij niet voldoen kan aan den door eenige leden geoefenden aan drang om een geringer aantal dan 33 opcenten te heffen. De heffing van 33 op centen is noodzakelijk om het fonds van de noodige middelen te voorzien. Voorts bestaat er volgens den minister geen aan leiding om de noodzakelijkheid van deze oprenten-heffing in meerdere mate te be treuren voor den landbouwenden stand dan voor de overige klassen der bevolking, welke door die heffing zullen getroffen worden. MOTOR WIELRIJD EN. De 24-uurrit. De gelegenheid tot deelneming aan de zen rit is thans uitgebreid met de bepaling dat alle militaire motorrijders, dus ook zij die geen lid zijn, noch van het Vrijwil lig Militair Motorrijderskorps, noch van de Nederlandsche Motorwielrijders Veree- nigdng, er aan mogen deelnemen. Het tijdstip van vertrek is om verschil lende redenen van practischen aard, een halfuur vervroegd en dus .op 4 uur ge steld. Een voor de belangstellenden dankbaar contróle-stelsel zal bij dezen rit worden toegepast. Van alle contröle-statjons wordt de stand naar de centrale contróle te 's-Gravenhage geseind alwaar de lijsten, welke het verloop van den rit weergeven, zullen worden aangeplakt. Een motorvrachtwacen beladen met blikken olie en benzine, zal den stoet vol gen. Dat de belangstelling voor dezen rit groot is bewijst wel het feit, dat nauwe lijks na openstelling van de inschrijving zich al 20 rijders aanmelden. Er worden dan ook ten minste 40 deelnemers ver wacht. Voorts vernamen we nog, dat ook een talrijk aantal auto's den rit zal meema ken. Na nog vermeld te hebben, dat zoowel voor stalling vóór als na afloop van den rit, de Haagsche Automobiel Maatschap pij (ingang Laan van Roos en Doorn) en de Haagsche Auto Centrale aan het Spui haar garages beschikbaar hebben gesteld, komen we aan een aardig nummer ter op luistering zegt het „Hbld." bovendien. Onze nationale kampioen en wereldkam pioen-wielrenner Blekemolen heeft name lijk het voornemen opgevat den rit per rij wiel mee te maken. Hij zal dan achter -den motor van den deelnemen den heer Van den Brink (Utrecht) kruipen en po gen diens achterwiel te houden... van "Den Haag, Nederland door, nóAr Den Haag. 't Zal vol, heel vol zijn op het Plein. Vol bij vertrek, maar voller nog bij aankomst. VOETBAL. Quick—Ajax (Leiden) 2—0. Als de heer Willing het sein van aan vang geeft, zien we, dat Ajax maar 9 man heeft, terwijl Quick een elftal op de been heeft gebracht, dat grootendeels, uit in vallers bestaat, waaronder uit het 4e en 5e. Quick da/t het voordeel van den wind heeft,houdt Ajax vrijwel den geheelen tijd op eigen helft, ofschoon nu en deun pittige uitvallen volgen, die gesteund door een hechte verdediging, dikwijls zeer gevaar lijk rijn. Van den anderen kant omzwermt de Quick-voorhoede vaak het Ajax-doel, maar het forsche spel der achterhoede bezweert elk gevaar. Werkelijke kansen kreeg Quick niet. Na de rust denkt iedereen Ajax, na een geweldig opdringen, te zien winnen. De Quick-verdediging, die werkelijk in goede conditie was, weet het spel na eenigen tijd te verplaatsen en weldra geeft de linksbinnen met een keihard schot aan Quifck de leiding; een doelpunt, waarop spoedig een even mooie goal van denzelf- deai speler volgt.. In dezen stand komt geen verandering. Bij Ajax waren alle negen uitstekend; ze hebben gewerkt als paarden en ze heb ben met eere verloren. Graag hadden we ze een doelpunt gegund. Quicks keeper, een invaller uit het 4de ^elftal voldeed zeer wed. Verder waren allen goed. De scheids rechter was uitstekend. a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN van den weidetijd. Al naar 't weer en de grasgroei is, gaan de runderen in April of Mei naar buiten: trouwens nu loopen er nog in de wei, we zagen dat nog deze week. Is het vee in de wei, dan is de ver spreiding van de smetstof niet meer tegen te houden; die geschiedt dan door het wa ter, door de vogels, door de insecten en nog op andere manieren. In Mei zal dus het afmaken wel ophou den. En als het waar is, dat de meeste gevallen van tongblaar, misschien wel alle, veroorzaakt zijn door smetstof uit Duitschland, dan zal het in Mei weer eens recht kunnen beginnen in ons land, want onze oostelijke buren zitten er nog dik in. Zoo kwam op 15 December 1914 de tong- blaar in Duitschland nog voor op 17,964 boerderijen, verspreid over 7045 gemeen ten. Daar wordt dus heel wat smetstof ge produceerd, en het is zoo goed als zeker, dat, als de weidetijd in Duitschland aan breekt, het mond- en klauwzeer daar nog •hevig woeden zal. Dan staan we aan een krachtigen aanval bloot. Het kan evenwel anders loopen; niemand kan vooruit iets zeggen. We moeten ge duldig afwachten. In dit verband wijst de schrijver er ver der op, dat de landbouw te weinig van zich laten hooren. De schuld ligt bij de landbouwers zelf, bij hun organisaties. Wat is er door de veehouders, door de landbouworganisa ties sedert 1911, het beruchte tongblaar- jaar, gedaan? Niets! Men kon in 1911 toch weten, dat de tong- blaar wel weer eens zou uitbreken ;in 1907 en in 1909 hadden we de ziekte immers ook gehad! Welnu, dan hadden de organsaties zich ook moeten gaan prepareeren om bij een nieuwen inval gereed te zijn. Maar er is nets gedaan. Daarvoor moet men nu boe ten. De varkensstapel in Duitschland. In den „Berliner Lokal-Anzedger" leest men een betoog van dr. R. Kuczynsky, den directeur van het statistisch bureau van Schöneberg, waarin hij de noodzake lijkheid bepleit den voorraad varkens in Duitschland te verminderen. Voor den oor log, zoo zegt hij, werd een twintigste van onzen roggeoogst, een derde van onzen gersteoogst, drie-vierde van de ingevoerde gerst en van de ingevoerde maïs aan de zwijnen vervoederd. De varkens vraten dus jaarlijks een half miilioen ton rogge, drie miilioen ton gerst en een miilioen ton maïs op. Door het ophouden van den in voer tijdens den oorlog missen wij jaar lijks drie miilioen ton gerst en een mii lioen ton maïs. Bij het uitbreken van den oorlog hadden wij 25 miilioen varkens en thans nog ongeveer evenveel. In plaats van de vijftig duizend ton rogge en twee honderd vijftig duizend ton ingevoerde gerst, die voor den oorlog maandelijks vervoerderd werden, zullen in de maan den Augustus, September, October van het vorige jaar 300,000 ton rogge vervoederd zijn. Wat dit beteekent, kan men nagaan, als men weet, dat de heele bevolking van het Duitsche rijk maandelijks ongeveer 600,000 ton rogge opeet; terwijl de men- schen maandelijks ongeveer 9 kilogram per hoofd gebruiken, vraten de varkens ten minste twaalf kilogram. In vredestijd be teekent een grooter gebruik van varkons- vleesch een vermindering van onzen sta pel. Nu is bet een vaderlamdsche plicht, want nu beteekent het vij meerderen van den broodvoorraad voor ons volk. Mond* en Klauwzeer, In het „Nieuws v. d. Dag" schrijft de landbouwkundige medewerker over bo vengaand onderwerp o. m. Feitelijk staan op 't oogenblik maar twee wegen open: óf het vee afmaken, óf de ziekte op haar beloop laten. De besmette boerderijen isoleeren, insluiten, is prac- tisch onmogelijk; wie het plattelandsleven kent is dit met ons eens. De bewoners van een boerderij, een paar weken geheel afzonderen, 't gaat niet. Men kan moeilijk van iedere besmet te boerderij een interneeringskamp ma ken; en als' men 't kon, bleef 't gevaar voor verspreiding der smetstof toch be staan. Het insluiten kan geen bestrijdings middel zijn. En het afmaken dan? Worden de run deren op een bedrijf afgemaakt, dan stuit met de smetstofproductie aldaar; er komt op die boerderij dan geen nieuwe smetstof bij, omdat de producenten den grond wor den ingestopt. De stallen en al wat daar zoo bijbehoort worden zoo goed mogelijk ontsmet, dat beteekent, de smetstof wordt gedood. Als nu de ontsmetting maar cor rect geschiedt, dan mag men vertrouwen dat het gevaar zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel is geweken voor de omgeving van de besmette boerderij. Met het afmaken stopt men de smetstof fen op één bepaalde boerderij; dat staat wetenschappelijk tamelijk wel vast en ligt zóó voor de hand, dat iedereen dit beamen moet. Hoelang zal men hiermede nu voort gaan? Tot op het oogenblik, dat de tongblaar niet meer te stuiten is, dat is tot het begin R. K. Midtlenstandsver. „De Hanze." De R. K. Middenstandsver. „De Hanze" hield gisterenavond een algemeene verga dering in de bovenzaal van „In Den Ver gulden Turk". De heer H. W. Spendel opende de ver gadering met den christelijken groet en gaf het woord aan den secretaris, ter voor lezing der notulen, welke onveranderd goedgekeurd werden. Na een korte mededeeling van den Se cretaris den heer Th. Stijnman, betreffende vakafdeelingen, installeer de de voorzitter met een toepasselijk en pittig woord wederom zes nieuwe leden. Aan de orde kwam nu een voorstel aan gaande reorganisatie „Informatie en In cassobureau". Na eenige discussie werd het bestuursvoorstel aangenomen, dat elk lid van „De Hanze" vooraan v r ij gebruik zal kunnen maken van het Informatie en Incassobureau; de informaties zullen be rekend worden tegen den kostenden prijs, voor de incasso's zal een zeker percentage betaald moeten worden; het oude bestuur van dit bureau had zijn mandaat ter be- beschikking gesteld; besloten werd aan het bestuur van De Hanze over te laten de be noeming van het nieuwe bestuur van het Iufi rmatie en Incassobureau. Verschillende zaken werden nog bespro ken, verschillend" besluiten werden geno men, alle van huishoudelijken aard. Op het einde der vergadering deelde de heer Spendel mede, dat hij de vergadering in ove. weging gaf tegen de jaat vi.uaf' ring naar een nieuwen voorzitter uit te zien, daar zim werkzaam' t de bank betreft, van dien aard zijn gewon

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2