BINNENLAND. ©vonnacnt weken, vonden het nu geraden, cene beschrijving der eigendommen van de kerk op te maken. Men deed vervolgens pogingen om den ingedrongen du Pré van het verrichten der godsdienstoefeningen af te brengen, doch te vergeefs. Gesteund door het Landsbestuur was de partij, tot. welke du Pré behoorde, op alle mogelijke middelen bedacht, om hun aangematigd gezag over het geheele land uit te strekken en zij die onophoudelijk in den mond hadden, dat zij niets anders dan hunne rechten verdedigden, toonden hier ten duidelijkste, hoeveel ontzag zij voor verkregen rechten hadden. Meer dan 14 jaren was de WelEerw. heer de Wit in deze gemeente als herder werkzaam geweest. En zoo men al mocht voorgeven, dat hij tot 1720 slechts als deservitor namens den WelEerw. heer Gaal in bediening was geweest, bleef het toch zeker, dat hij nu ruim 6 jaren niet op dien titel daar geweest was. De morgen van 24 November liep rustig af, daar het groote getal der katholieken, die niet in de Mis van den scheurmaker tegenwoordig wilden zijn, zich naar na burige plaatsen ter volbrenging hunner godsdienstplichten had begeven. Niet zoo eindigde de dag. Op het uur der namid dag-godsdienstoefening stroomde de me nigte naar de kerk en plaatste zich daar door elkander, rookende en pratende, ter wijl du Pré den katechismus wilde ver klaren. Hierin verhinderd door het ru moer, dat de menschen begonnen te ma ken, trachtte hij het volk tot bedaren te brengen, doch dit had een geheel omge keerde uitwerking; waarop du Pré zoude gezegd hebben: heeft pastoor de Wit u dit geleerd? Heeft hij u den duivelsche leer geleerd en zijt gij allen duivelkinderen? waarop de vrouwen in drift zijn ontsto ken en hebben geroepen: Gij zijt een dui vel en daarom jagen wij u uit de kerk. En niet alleen uit de kerk hebben zij hem ge dreven, maar tot aan de Rijpwetering toe, een afstand van uur, waar hij beloofde nooit meer te zullen terugkomen. Zoo stond dus du Pré ten prooi aan de woede des volks, dat, men moet het bekennen, niet tot rustverstoring had moeten komen, maar dat, nu eenmaal opgewonden, geen palen kende. En, had du Pré zich niet na, menige onaangename ontmoeting in het rechthuis te Rijpwetering verborgen, ze ker had hij er het leven niet afgebracht- De vrouwen, die hem tot hier verdreven hebbende, keerden weer naar het dorp terug, en, door sommige mannen gehol pen, hebben zij de Jansenisten zich laten verbinden om nooit weer een Jansenisten- priester te zullen toelaten. De gisting, door dit alles ontstaan, hield intusschen niet op, maar duurde nog eenige dagen voort, waarin, zoowel van den kant der katholiek en als van de aan hangers van du Pré verklaringen en ver zoekschriften werden geteekend, die echter voor de katholieken niet de minste gevolgen hadden. Het gebeurde bleef ech ter niet ongestraft; het werd aan de Ge committeerde Raden kenbaar gemaakt, stelden, ten gevolgewaarvaner zes per sonen gevankelijk naar 's-Gravenhage ge voerd werden. Vijf daarvan werden tot onteererde straffen veroordeeld, o. a. tot de geeseling. Dib vonnis werd in het be gin der maand April 1727 te 's-Graven hage ten uitvoer gebracht "(R. K. Jaar boekje 1844_p. 14a). Dit was wel geschikt om vrees te verwekken en gewelddaden te voorkomen, maar niet om de denk wijze der rechtsinnigen te veranderen. Ofschoon du Pré, na zich eenigen tijd schuil gehouden te hebben, hier nog een klein getal aanhangers aan zich verbonden hield, toonde de overgroote meerderheid hunne gehechtheid voor hunnen wettigen herder de Wit, die, nadat hij op den feest dag van den H. Willibrordus 172G de laat- sfp kerkelijke bediening verricht had, de wijk had genomen naar Kudelstaart, waar hijdoor de geloovigen zijner gemeente in zijn nood en krankheid werd bijgestaan. Van uit Kudelstaart zorgde hij, zooveel de omstandigheden en zijne gezondheidstoe stand dit vergunden, voor zijne geloovi- gen. Hij overleed er het volgende jaar, 1727, den 22 Augustus en werd den 26 Augustus te Rijnsaterwoude begraven. FLORES. Toespraak van Z. H. Paus Benedictus XV. De toespraak, door Z. H. Paus Benedic tus XV gehouden in het geheim Consisto rie van 22 Januari j.l. luidt in den letter lijken en officieelen, door de ,,Tijd" ver taalden tekst: Eerbiedwaardige Broeders. Wij hebben u heden in Onze tegenwoor digheid bijeengeroepen, ten einde met de vereischte plechtigheid te voorzien in de rij der vacante bisschoppelijke zetels. Verschei dene kerken van de Katholieke wereld bleven in den laatsten tijd beroofd van haar herder, en onder haar worden er eenige gevonden, over wier waardigheid en ge wicht Wij u in deze plechtige vergadering wenschen te raadplegen. Vooral echter moeten Wij, Eerbiedwaar dige Broeders, nu Wij u hier in zoo gtoo- ten getale tegenwoordig zien, om de bij zondere betrekking, die gij met ons terecht deelt in al onze gedachten en bekommernis sen Ons hart, dat van zielsbenauwdheid, zooals gij begrijpen kunt, gekweld wordt, voor U uitstorten. Want maanden en maanden gaan voorbij, zonder dat er ook maar eenige hoop schijnt te bestaan, dat deze allerrampzaligste strijd, of liever deze slachting, binnen korten tijd zal ophóuden. En al kunnen Wij aan deze groote ramp, gelijk Wij gaarne wenschen, geen einde maken, mocht het dan toch Ons gegeven zijn om de smarten, die daaruit voortko men, te lenigen. Zooveel Wij vermochten hebben Wij daaraan gewerkt en Wij zul len niet ophouden om, voor zoover moge lijk, daarvoor te blijven arbeiden. Meer in deze zaak te doen, is op het oogenblik aan Ons apostolisch ambt nie£ gegeven. Het is. echter de plicht van den Roomschen Opperpriester, die door God gesteld is als de Hoogste verklaarder en bewaarder van de eeuwige wet, te leera ren, dat het aan niemand ooit, om welke redenen ook, geoorloofd is, de gerechtig heid te schenden; dit is het ook, wat Wij zoo duidelijk mogelijk verklaard hebben door alle schending van recht, \waar die ook moge hebben plaats gehad, ten zeerste af te keuren. Maar het opperherderlijk ge zag te mengen in de twistgedingen zelve der strijdvoerenden, is in werkelijkheid nooit passend noch nuttig. In waarheid, een ieder die ernstig na denkt, begrijpt dat in dezen strijd de Apostolische Stoel, hoewel hij niet zonder de grootste zorg kan blijven, zich toch niet partij moet stellen; want de Roomsche Opperpriester, als Plaatsbekleeder van Jesus Christus, die voor allen en voor ieder in het bijzonder gestorven is, moet alle oorlogvoerenden met zijn liefde omvatten; als gemeenschappelijke Vader der Katho lieken heeft hij aan beide zijden der strij ders een groot aantal zonen, over wier heil Mj- in gelijke mate en zonder onderscheid bezorgd moet zijn. Derhalve mag hij in hen niet letten op de hun eigen redenen, waarom zij onder elkander verdeeld zijn, maar op den gemeenschappelijken band des geloofs, waardoor zij verbonden zijn. In dien Hij anders zou handelen, zou niet slechts de zaak des vredes er in 't geheel niet mede gebaat zijn, maar ook, de af keer en haat tegen den godsdienst opge wekt zijnde, de innerlijke vrede der Kerk en de eensgezindheid aan de grootste be roeringen ten prooi gegeven worden. Aan geen der partijen de voorkeur ge vende, gervoelen Wij toch, zooals Wij zei den, voor beide dezelfde zorg en volgen Wij de vreeselijke gebeurtenissen van de zen oorlog met de grootste bekommernis en bedruktheid, vooral daar het te vreezen staat, dat wellicht bij het geweld van de aanvallen alle perken te buiten worden gegaan. Det ligt voor de hand, dat waar de gehechtheid der kinderen aan den al- gemeenen Vader der Kerk zich duidelijker uitspreekt, daar ook de geest en het hart van dezen laatste als het ware grqoter be zorgdheid voor hen aan den dag leggen: onder welk opzicht bijvoorbeeld wat het Ons zoozeer geliefde volk der Belgen betre't. als bewijs kan dienen het schrijven, hetwelk Wij kort geleden hebben gezonden aan den Kardinaal-aartsbisschop van Mechelen. Het zij Ons hier geoorloofd, een beroeD te doen op de gevoélens van mens.'helijlc- heid van diegenen welke strijd voeren op het grondgebied van anderen, opdat in deze streken geen grootere verwoesting worde aangericht dan noodig is om ze te bezitten; en opdat niét hetgeen veel ernstiger is de harten der bewoners naar willekeur getroffen en gewond wor den in hetgeen hun het dierbaarste is, hun kerken, hun priesters, de rechten van hun^ godsdienst vij- and bezet is Wij begrijpen gemakkelijk hoe hard het hun vallen moet onderworpen te zijn aan vreemdelingen. Doch laten zij, Wij vermanen daartoe dringend, zorg dra gen, dat zij niet in hun zucht om de vrij heid te herwinnen en om het openbaar be stuur te bemoeilijken, hun toestand nog veel erger maken dan deze is. Voor het overige, Eerbiedwaardige Broe ders, moeten wij onder den verpletterenden druk van zooveel ellenden, den moed niet laten zinken; doch hoe duisterder de toe komst ons toeschijnt, „met des te meer vertrouwen gaan tot den troon van genade, opdat wij barmhartigheid erlangen en ge nade vinden in tijdige hulp" (Hebr. IV, 16.) Wij moeten, zooals Wij reeds zeiden, onafgebroken voortgaan nederige smeek beden op te zenden tot God, die als heer- scher en bestierder van de dingen dezer wereld, de eenige is, welke door Zijn al vermogende kracht de gezindheid der men schen leiden kan vanwaar en waarheen het Hem behaagt. En wij mogen niet zeggen, dat de vrede van de aarde als weggevloden is .zonder Gods toelating en bestel; opdat n.l. de volken, die al hun zorgen gewijd hadden aan aardsche dingen, het vergeten en verwaarloozen van God zouden wreken door onder elkaar slachtingen aan te rich ten. Daarbij komen nog andere gebeurte nissen, die de menschen nopen „zich te vernederen onder de machtige hand Gods"- (I Petr. V. 6) en wij weten allen hoe ver schrikkelijk en jammerlijk was hetgeen onder dit opzicht in de jongste dagen ge beurde. Daar nu het gemeenschappelijk gebed Gode aangenamer is en ook vruchtbaarder, sporen Wij alle goedgezinden aan niet slechts voort te gaan met ieder voor zich Gods barmhartigheid in te roepen, doch zulks inzonderheid te doen door aan de openbare gebeden in de kerken deel te nemen. Daarom hebben Wij opdat op één en hetzelfde tijdstip een zoo krachtig mogelijk koor van smeekbeden omhoog stijge naar gij weet, twee plechtige bededagen vast gesteld, een voor het katholieke Europa op den 7en van de volgende maand, een ande ren voor de overige katholieke wereld op den 21 sten Maart. Wij hebben besloten bij de eerstgenoemde plechtigheid in de Vaticaansche basiliek van Sint Pieter zelve tegenwoordig te zijn en Wij twijfelen er niet aan of gij, Eerbiedwaardige Broe ders, zult daar met Ons aanwezig zijn. Moge de heilige Moeder Gods, de Hulp der Christenen, de gemeenschappelijke ge beden der Kerk helpen verhooaen en door den bijstand harer bescherming van haren Zoon verkrijgen, dat de geesten worden teruggeleid tot het licht der waarheid, de harten tot de beoefening der gerechtigheid; dat de vrede van Christus op de aarde te- rugkeere en daarna voor altijd met de mensohen blijve." Roomsch tooneel in Nederland. De laatste jaren, aldus de „Tijd", is een roomsche tooneel-actie, die door de Katho lieken in allerlei kringen gevoerd wordt. Niet alleen de intiemere opvoeringen van Vondel en Calderon op onze Seminaries en Kostscholen, maar ook de publieke ver tooningen van onze roomsche studenten worden door het hoogste gezag met be langstelling gevolgd, zooals de Jeptha- opvoering in Utrecht, waar Mgr. de Aarts bisschop in den stads-schouwburg getuige van wilde zijn. In Den Bosch werd het fraaie Mysterie-spel niet enkel bijgewoond door den Nedërlandschen Kardinaal en de Nederlandsche Bisschoppen, maar op uitdrukkelijk verlangen van Mgr. Van de Ven werd zelfs de mogelijkheid geschapen, om die Mysterie-spelen te bestendigen. Onnoodig hierbij nog te gewagen van de voorbeeldige tooneelbeweging, welke in Noord-Brabant door dichterlijke pries ters onder den zegen van hun/ eerbied waard igen grijzen Bisschop wordt gaan de gehouden, en van de katholieke too- neelkringen, die ook in Holland met suc ces werkzaam zijn. Zonder twijfel, er i s actie en ze w o r d t goedgekeurd. De beweging heeft terecht de aandacht getrokken van de Apologetische Vereeni- ging „Petrus Canisius". Op de algemeene vergadering van September 1913 werd daarover in Sektie C van gedachten ge wisseld met het gevolg, dat een commissie tot nader onderzoek en verdere voorlich ting van den eigenlijken stand der kwestie werd benoemd. Hiertoe kwamen de vier commissieleden, dr. Gerard Brom, C. R. de Klerk, Frank Luns en Pater B. H. Molkenboer O.P., overeen, hun bevindin gen en inzichten aangaande het» katho lieke tooneel in een brochure beknopt bijeen te zetten. Deze is thans met een inleiding van Pater Molkenboer, een even breede als beknopte uiteenzetting van Frank Luns, en een pleit voor een speciaal Katholiek Tooneel door C. R. de Klerk verschenen. De heer Luns komt tot deze conclusie „De uitvoerende krachten, waarover op dit oogenblik ten onzent te beschikken valt, zijn, naast het zeer kleine getal Roomsche beroeps-spelers, dat der lief hebberij-gezelschappen. De amateur-too- neelspelers vormen de kern, waaruit ons groote tooneel eenmaal geboren moet worden. Wanneer wij hier spreken van de rederijkerskamers, die de oefenschool moeten vormen voor latere beroepskrach ten, dan hebben wij natuurlijk het oog op die vereenigingen, waar met gemengde krachten (d.w.z. dames en heeren) ge werkt wordt; alle andere zijn, wij zonde ren natuurlijk uit het school-tooneel en eenige zeer speciale gevallen, anti-natuur lijk, de kunst doodend en voor ons doel ten eenenmale vijandig. „Het peil, waarop ons liéfhebberij-too- te gering, om met eenige hoop op sücces te mogen verwachten, dat we hier reeds een basis voor de toekomst zouden vinden. „Het eerste, wat dus te doen staat, is, het amateurs-tooneel te verheffen. De aangewezen middelen hiertoe zijn: lo. een breed opgezette vereeniging van onder linge hulp en voorlichting; 2o. een flink orgaan, dat de stukken.keus kan leiden en de technische moeilijkheden kan oplossen; 3o. een goede cursus over spelleiding en tooneelschikking voor de leiders en meer ontwikkelde spelers. (Een schema bier van gaven wij reeds op het Eerste Ka tholiek Nederlandsch Tooneelcongres te Brussel in 1912.) „Met deze vervolmaking van onze di lettanten-gezelschappen valt een dubbel resultaat te bereiken. De plaatselijke ver eenigingen zullen het publiek brengen tot beter begrip en meer appreciatie van het goede tooneel, en een ontdekkingsschool vormen voor de verscholen dramatische talenten. „Kan aldus het vereenigingsleven op tooneelgebied nuttig bijstand verleenen, de concurrentie met het slechte tooneel of de vorming van eigen troep is hiermede niet bereikt. „Zal echter door de stichting van een R. K. Vereeniging voor het goede Too neel kunnen worden bereikt, dat zich in eenige centra, b.v. vier voorname plaatsen in ons land, een uitgelezen liefhebberij gezelschap vormt, dat zich beschikbaar stelt, om op tournee te gaan en Zaterdags en Zondags te spelen, dan zou elk dezer afdeelingen met slechts 10 weekreizen, iederen Zaterdag en Zondag van de negen maanden speelseizoen (dat is het jaar met aftrek van vacantie en Vastentijd) het Katholieke Nederland met een uitvoering kunnen verblijden, die, op technisch hoog staande wijze, de goede stukken onder ons Roomsch publiek zou brengen, wat een serieuze aanval op het twijfelachtige re pertoire en den invloed van het moderne tooneel zou beteekenen. „Voor deze zaak zijn echter twee din gen noodiglo. een goede organisatie van de vereeniging, die dit wil bereiken; 2o. medewerking van ons Roomsch publiek en onze pers." Deze laatste willen wij onzerzijds aan de wakkere pioniers voor een katholiek tooneel al dadelijk verzekeren door tfe bijzondere aandacht van alle belangstel lenden te vestigen op het goed overwogen en onder menig opzicht belangrijke vlug schrift, dat niet enkel de quaestie voor goed en in den allerbesten vorm aan de orde stelt, maar ook o. i. bruikbare con clusies ter verwezenlijking geeft. Gemengde berichten. Hebt u niets vergeten? Woensdag kwam ik met den trein van 9.54 uit Breda te Zwaluwe aan, toeoi er een spoorbeamb te langs de coupé's kwam en vroeg of er iets in de cou^é was blijven ligegn. Hij keek meteen naar Koven Tn 'de netten. Ik zag niets en vroeg, wat het zijn moest. Daarop antwoordde hij, dat er iemand een kjndje van drie maanden had verge ten. Ik dacht, dat het een mop was, maar ■eenige oogenblikken later zag ik iemand, met het kindje voorbijgaan. Hoe was dat zoo gebeurd? Een Belgische vluchtelingen-familie, die met den trein van de richting Venlo kwam moest te Breda Yoor Roosendaal over stappen. Door de drukte en het gewoel, en dat met zeven kleine kinderen, had men het jongste, dat men notabene boven in het net had gelegd, vergeten. Toen de trein vertrokken .was, dacht men er eerst aan, waarna men naar Zwaluwe telefo neerde'met het bekende gevolg. Verduistering. Alhoewel reeds sinds langen tijd in Maastricht gesproken werd over verduistering van gelden op het bu reau van publieke werken, scheen of de zaak in der minne zou geregeld worden. En toen de betrokken klerk P. N. ontsla gen werd, en niets „officieels" meer ver nomen werd, was veler meening, dat de zaak was opgelost, 't Heeft blijkbaar in de bedoeling gelegen, om de verduisterde som gelds terug te krijgen. Blijkbaar zijn de geruchten tot de justitie ook doorge drongen en op haar lastgeving heeft de gemeentepolitie N., een jongen, pas ge huwden man, aangehouden. N., die door den commissaris van politie zelf werd verhoord, zou een volledige bekentenis hebben afgelegd. De aanhouding van N. is nog gevolgd door die van een anderen klerk van het bureau publieke werken; doch de „vox populi" kan niet aanne men, dat deze tweede persoon, die geens zins boven zijn stand leefde, aan de ver duisteringen zich mede zou hebben schul dig gemaakt. Naar men zegt, is er een bedrag verduisterd van minstens 10,000 gulden. Visitatie aan de grenzen. Tot nu toe mochten priesters en nonnen ongevisi- teerd de grenzen bij Vroenhoven passee- ren, zoowel van als naar België. Doch se dert eenige dagen hebben de Duitsche grensposten strenge consignes ontvangen, om ook hen, die het geestelijke kleed dra gen, te visiteeren aan den lijve. De reden hiervan is, dat vele personen het geestelij- de kleed misbruikten, om aan een visi tatie te ontkomen, en zoodoende brieven, couranten enz. in België te brengen. Voor de nonnen en vrouwen zijn Duitsche visi- teuses aangesteld. Iederen dag trekken heele transporten Belgische dienstplichtige jongens de gren zen over; als het zoo doorgaat, zullen de lichtingen wel spoedig „binnen" zijn. Doch tal van jongens worden ook aangehouden en naar Duitschland als krijgsgevangenen gevoerd. De heer C., uit Vroenhoven, die zoo'n transport Belgische jongens verge zelde, is eveneens door de Duitschers ge arresteerd. De grenzen worden overal af gebakend met prikkeldraad. Door den Sint Piètersberg wordt druk gesmokkeld; hét labyrinth van gangen komt den smok kelaars zeer tc pao. con geweigerde gift. Bij het 50-jarig jubileum der N.V. M. J. Stokvis, Koninkl. Fabriek van Metaalwerken te Arnhem, op 1 Januari j.l., schonken de firmanten M. J. Stokvis aan het personeel f 10,000, welk 'fonds moest dienen om mogelijk te maken, dat het personeel van het door hen op een spaarbank belegde bedrag 5 pet. rente zou maken; m.a.w.: dat uit dit fonds zou worden bijbetaald wat het per soneel minder dan 5 pet. van zijn spaar penningen trok. In een vergadering van het personeel is thans een motie aangenomen, waarin o.m. aan den directeur wordt medege deeld, „dat het personeel gaarne de nut tige strekking van een Spaarfonds er kent, dpch van oordeel is, dat de over groote meerderheid van genoemd perso neel niet bij machte is te sparen en het kan derhalve, tot zijn groot leedwezen het fonds als spaarfonds niet accepteeren." Een Duitsch deserteur. Te Delft ver voegde zich Donderdagavond aan het bu reau van politie een sergeant van het Duitsche leger, die vaai het front in Bel gië gedeserteerd was. De man, die zijn ouders wilde opzoeken, werd van reisgeld voorzien. Belgische geïnterneerden. De te Leeu warden in de infanterie-kaizerne geïnter neerde Belgische militairen ter sterkte van 1260 onderofficieren en manschappen, nagenoeg allen artilleristen behoord heb bende tot de bezetting der forten om Ant werpen zullen a.s. Woensdag per ex tra-trein worden overgebracht naar het kamp bij Oldebroek. De commandant, dè gepensioneerd luit.- kolonel der mariniers, J. P. A. Termaat, zal eervol van het bevel worden onthe ven. Neutraal Nederland. Men meldt uit Maastricht aan de „Msb.": Gisteren is ten raadhuize alhier een huwelijk voltrokken tusschen een Engelschman en een Duit sche. Diefstal? Dezer dagen werd per S.S. in een sigarenkistje naar een adres aan het Korte Voorhout uit Utrecht vijf paar diamanten oorknoppen ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 400 gezonden, be nevens verscheidene andere voorwerpen van waarde. Tot heden heeft dit' kistje zijn bestemming niet bereikt. De politie doet onderzoek. Belangrijke diefstal. Een belangrijke diefstal heeft dezer dagen te Roosendaal plaats gehad. Niet minder dan 21 gouden heerenhorloges worden vermist, alsmede 36 gouden ringen, ter gezamenlijke waar de van ongeveer f 1000. Van dezen diefstal wordt verdacht een 20 a 23-jarige persoon, die mot Belgische tongval spreekt en vermoedelijk in gezel schap van twee andere Belgen verkeert. Aan een groot gevaar ontsnapt. De passagiers van den D-trein zijn deze week op een avond aan_het station Mep pol door oplettendheid van sein wachter en machinist aan een groot gevaar ont- ingezonden fViedetieeiingesi ct 30 cent per regel. Ouden van dagen. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met het vermeerderen der jaren worden de organen zwakker, en daardoor hebben menschen op leeftijd meer last van kwalen als rugpijn, stijfheid en rheumatische pijnen in de spieren en ge wrichten, duizeligheid, vlekken voor de oogen, slapeloosheid, hartkloppingen, pijnlijkheid der ledematen, moeite bij het loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op leeftijd zullen For- ster's Rugpijn Nieren Pillen van uitste kende hulp blijken, want dit geneesmid del heeft cpii versterkende en opwekkende uitwerking op de trage nieren, het heipt haar om het bloed te filtreeren van de schadelijke bestanddeelen als urinestof, urinezuur en het overtollige water, welke als urine het lichaam verlaten. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. 479 Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel f 1.75 voor één, of f 10.- voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. snapt. Juist toen de D-trein in volle vaart het station voorbij zou snellen, bevond zich op dezelfde baan een locomotief van een te rangeeren trein. De se-inwachter het gevaar ziende, wist alle seinen op onvei lig te zetten, waarop de machinist van den D-trein onmiddellijk de remmen liet werken en den trein in een oogwenk tot staan bracht. (N. v. d. D.) Relletjes. Men meldt uit Tilburg: Er hebben hier dagelijks in den avond vrij ernstige relletjes plaats, veroorzaakt door een troepje opgeschoten jongens, die de vorige week bij de firma v. d. Bergh Krab bendam ontslagen zijn en nu hun colle ga's die aan het werk gebleven zzijn, las tig vallen. Reeds twee avonden achtereen is het tot een botsing gekomen tusschen politie en publiek. Verschillende arresta ties hadden reeds plaats. Gederailleerd. De tram, die Donder dagmiddag" 3.30 uur van Osch te Uden moest aankomen, is te Nistelrode zoodanig gederailleerd, dat de wagens aan weers zijden van den weg lagen. Gelukkig was het een ledige veetram, zoodat persoon lijke ongelukken niet voorkwamen. Branden. Gistermorgen om 7 uur is te Haarlem door het vlamvatten van een gasslang brand ontstaan aan den Konin ginneweg 07 in hrfst ponsion van mej. Esso- nius. Het dienstmeisje vergat, door schrik bevangen, de bewoonsters te waarschu wen. Zij vloog eerst óp straat en werd la ter bewusteloos in een kelder gevonden. De benedenwoning is uitgebrand. Mevr. Piglaudt werd op haar slaapkamer leven loos gevonden. Mej. Essonius sprong van de tweede verdieping en werd ge wond. In het laboratorium der Technische Hoogeschool aan de Westvest te Delft, is bij het nemen van een scheikundige proef een toestel gesprongen, waardoor brand ontstond. Het personeel der school doofde het vuur met een apparaat. SPORT. Voetbal. Morgen worden de volgende wedstrij den gespeeld In het Westen: Haag: H. V. V,—H. B. S. Haarlem: H. F. C.Sparta. Utrecht: HerculesD. F. C. Haag: Quick IIAjax (L.) Haag: H. B. S. II—D. V. V. Leiden: SportmanV. U. C. In het Oosten Deventer: U. D.Vitesse. Nijmegen: QuickRobur et Velocitas. Wageningen: G. V. C.Tubantia. Leidsclic Voetbalbond. Morgen worden de volgënde wedstrijden gespeeld: Ajax IILugdunum, te Leiden. Bérc-steynL. F. C., te Leiden. D. L. V.O. N. I, te Leiden. L. V. V.Leiden, te Leiden. L. F. C. IILugdunum II (12 uur), tc Leiden L. F. C. IIILisse, te Leiden, Korfbal. In klasse-Zuid worden morgen de vol gende wedstrijden gespeeld Den Haag: Vitesse (H.)Vitesse (L.). Den Haag: A. L. O.O. S. C. R. II. Leiden: Fluks IISwift. Rotterdam: SpartaanR. S. G. V. Dordrecht: Dordt IIMaas. Rozenburg: Rozenburg B—W. I. K. Motorwedstrijden. De 24-uur-rit voor motorwielrijders op 13 en 14 Februari a.s. heeft eenige in grijpende wijzigingen ondergaan. De voor naamste is de inkorting van het trajeot, dat thans tot een afstand van 500 K.M. is teruggebracht. Ging de route, volgens het eerste ontwerp, van Den Haag via Bot terdam, Dordrecht, Lage Zwaluwe, Breda, Den Bosch, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle en Meppel naar Groningen, nu echter wordt bij Meppel links afgeweken en direct naar Stavoren koers gezet. Van daar blijft de route ongewijzzjgd, dus Enk huizen. Iloom, Amsterdam, Utrecht, Gou da, Den Haag. Voorts jis nog vastgesteld,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2