BINNENLAND. Ingezonden stukken. Uit Stad en Omgeving. Op andere gedeelten hadden arlillerïe- gevechten plaats. De Duitschers beproefden infanterie- aanvallen, maar werden teruggedreven. De bondgenooten versterkten de stellin gen op het op 27 Januari gewonnen terrein. De verwoede gevechten om de loopgra ven aan weerszijden van het kanaal tus- schen La Bassée en Béthune blijken nu een belangrijker en verder liggend doel te hebben gehad. Het was den Duitschen aan vallers te doen om Béthune. Maar ten noorden van het kanaal ligt Givenchy, en ten zuiden van het kanaal Quinchy, waar de Engelschen sterke posi ties innamen. De bodem is daar laag, en de toestand van het terrein buitengewoon slecht. De modder van La Bassée is in de telegrammen een bijna spreekwoordelijke uitdrukking geworden. Ondanks deze on gunstige factoren vervulde het 56e Pruisi sche regiment zijn taak zoo schitterend, dat een niet zeer Duitsch gezinde bericht gever hun den roem van ,,een prachtigen aanval" niet kan onthouden. De Russen. Officieel wordt door het Duitsche hoofd kwartier gemeld: De Russische aanval op Kussen, ten N.O. van Gumbirmen, werd afgeslagen, onder zware verliezen voor den vijand. In Noord-Polen heeft geen wijziging van den toestand plaats gehad. Ten Noordoosten van Bolimof en ten oosten van Lowitsj wierpen onze troepen den vijand uiit zijn voorste linde, en dron gen tot in zijn hoofdlinie door. De ver overde loopgraven werden, ondanks de heftige nachtelijke tegenaanvallen, op een klein gedeelte na, behouden en ingericht. Uit Weenen wordt officieel gemeld: Zware sneeuwval heeft in "YVest-Galicië en Polen plaats, zoodat er slechts van ver kenningen en ontmoeitingen tusschen pa trouilles sprake is. Waar het uitzicht dit een oogenblik mogelijk maakt, treedt de artillerie in actie. In de Karpathen ten westen van den Uszokerpas is een Russische aanval met zware verliezen voor den vijand afgesla gen. Bij Vesjerasalles en Volofco is het ge vecht geëindigd; de vijand is op de pas hoogten teruggeworpen. In den laatsten tijd zijn 400 krijgsgevangenen achter het front aangekomen. In de Boekowina heerscht rust. De Russische legatie te 's-Gravenhage heeft over de krijgsverrichtingen de vol gende inlichtingen ontvangen: In Oost-Pruisen hebben de Russische troepen de dagen van 26 en 27 Januari het offensief genomen in de streek van ("ilsdt en het spoorwegstation Pogegen vernield. De gevechten worden vooitgezet in de streek van Pilkanen Gumbdnen en Darkemen, waai- de aanvallen der Duit- schers met succes werden afgeslagen. Onbeduidende schermutselingen hadden plaats op den rechteroever van de Weich- sel. erfden vijaifd~mt verdre ven. De tegenaanval van dezen laatste had in deze streek niet meer succes dan bij In Galicië hebben de gevechten zich den 26sten en 27sten Januari .ontwikkeld met voordeel voor de Russische legers op het front van Dukla tot aan den spoorweg StryMunkacz. Besliste voordeeJen zijn verkregen in de streek ten Zuidwesten van Dukla en van Cehane Dolhoni, waar de Oostenrijkers verscheidene stollingen hebben verloren en vele krijgsgevangenen .werden gemaakt. Op de grens van Anatolië en in Azer- baidjan leden de aanvalspogingen der Turken schipbreuk en leed de" vijand groote verliezen. Verschillende Oorlogs berichten. Pokken te Weenen. De .Morning Post" meldt., dat de pokken-epidemie te Weenen zeer ernstig is. Er zijn 600 gevallen aangemeld; alleen de laatste week kwamen 150 nieuwe gevallen voor. Het nieuwe Portugeesche kabinet. Vol gens Duitsche bladen is het nieuwe Por tugeesche kabinet als volgt samengesteld voorzitter, minister van oorlog en voorloo- pig ook van buitenlandsche zaken: gene raal Pimento Castro; marine: Xavier Brito; justitie: Alves Loreira; openbaar onder wijs: Lodeiros; openbare werken: Ponta; binnenlandsche zaken: Teizora; financiën: Santos Viegas, en koloniën: Theophilo Trinidado. Strenge maatregelen. In de gemeen ten Koewacht en Overslag, is naar de cor respondent te Sas van Gent van de Maas bode" meldt, op het Belgisch gedeelte een proclamatie aangeplakt, waarbij het aan de Belgen verboden is met elkander en met de Nederlanders over deh oorlog te praten of zich over het een of ander betreffende den oorlog uit te laten. Met de soldaten der bezetting mag hierover in geen geval gesproken worden. Op overtreding staat zware straf. Een tweetal ingezetenen uit Koewacht) werden door de Duitschers twee dagen vastgehouden, verdacht van spionnage. Do quaestie der krijgsgevangenen. De onderhandelingen van Zwitserland met Duitschland en Frankrijk over de uitwis seling van krijgsgevangenen, aldus wordt uit Berlijn geseind, zullen volgens de Zwitserschc bladen binnenkort tot een be vredigend resultaat voeren, vooral door de medewerking van Paus Benedictus. 2594 Belgische burgergevangenen, tegen wie geen onderzoek van den krijgsraad was bevolen, mogen naar hun woonplaats terugkeeren. De levensmiddefonvoorraad in Duitsch land. De Kopenhager „Politiken" schrijft in een hoofdartikel: De vraag of Duitsch- land den oorlog uit een eoonomisch oog punt kan uithouden wordt thans actueel, door de inbeslagneming van voorraden koren en meel. De Engelschen zien in dezen maatregel teekenen voor het begin van een toestand van nood en meenen, dat de honger Duitschland spoedig zal dwingen te bui gen. Tot zulk een vérstrekkende conclusie heeft men echter geen reden. Men kan voor- loopig slechts zeggen, dat de Duitsche re geering voorzichtig heeft gehandeld en met alle mogelijkheden rekening heeft gehou den. Het kwam er juist op aan zuinig om te springen met de levensmiddelen om uit hongering te kunnen voorkomen. Roemcensche —graanvoorraden —voor Duitschland. Officieus wordt uit Boeka rest gemeld: Het grootste gedeelte van de de laatste maanden voor Duitschland ge kochte graanvoorraden kon door gebrek aan wagons niet uitgevoerd worden. De Roemeensche spoorwegdirectie nam het voorstel aan van de Duitsche regeering, waarbij deze het noodige wagenpark zelf naar Roemenië zou zenden. De Paus en Kardinaal Mercfer. Vol gens een telegram uit Rome aan de „Ti mes", dat wij onder voorbehoud weerge ven, is aan kardinaal Mercier bericht, dat de positie van het Vaticaan het voor den Paus noodzakelijk maakt de strikste neu traliteit te handhaven, teneinde des te be ter de belangen der Katholieken zonder onderscheid van nationaliteit te bescher men. Hongersnood te Charleroi. De ellende in het bekken van Charleroi, waar de be woners in gewone omstandigheden hun brood in de mijnen verdienen is tot een buitengewone hoogte gestegen. De aardbeving in Italië. De H. Vader, die de ongelukkige geteis- terden door de aardbeving, ondergebracht in de hospitalen van Rome, niet persoon lijk kan bezoeken, heeft nu een denkbeeld verwezenlijkt om toch aan alle zijne deel name en zijne vaderlijke genegenheid te betoonen. Hij heeft een klein comité aan gewezen uit den Katholieken Kring „Gods dienst en Vaderland", dat onder leiding van Kanunnik Angelo Gaeta Caselli de ongelukkigen in alle hospitalen, zoowel openbare als bijzondere, bezoekt, hun een troostwoord en den apostolischen zegen van den H. Vader overbrengt en uit zijn naam aan alle bedden rozenkransen, me dailles, heiligenprentjes en stichtende en nuttige boeken uitdeelt. De ongelukkigen zijn door zooveel vaderlijke liefde zoo ge troffen, dat zij weenend van ontroering de liefdegaven van den H. Vader in ont vangst nemen en met den diepsten eerbied zijn Apostolischen zegen ontvangen. Er liepen eenige dagen geleden geruch ten, dat het meer van Fucino zoo snel en hoog wies, dat het de door de aardbeving geteisterde streek nu met een overstroo ming bedreigde. Prof. Luiggi, die een on derzoek ter plaatse heeft ingesteld, spreekt „rraictuL er men mmste gevaar voor een overstrooming. Uit Cosenza wordt aan de bladen ge seind, dat er te Castrovillari (in Boven- Calabrië) een aardschok is gevoeld, zon der dat er echter slachtoffers gemaakt werden of schade aangericht is geworden. De aarde schijnt dus nog niet geheel uit gestulpt te zijn. Nederland en de Oorlog. De kunstverloting ten be hoeve vanhetKon. S te u n- c om i t 1914. Door het Hoofdcomité van de Nationale Tentoonstelling van kunstvoorwerpen ten bate van liet Koninklijk Nationaal Steun comité 1914 is als eerste opbrengst van den verkoop van loten der aan de tentoon stea ling verbonden loterij, een som van f 20,000 aan laatstgenoemd comité ter hand ge steld en door dit met groote dankbaar heid aanvaard. Zooals is overeengekomen zal een zeker percentage dezer gelden uitsluitend die nen ter verschaffing van hulp aan nood lijdende kunstenaars en kunsrtnijveren, die thans door de huidige tijdsomstandig heden zwaar in hun inkomsten getroffen zijn. Verreweg het grootste deel van de op brengst der tentoonstelling blijft echter ter onbeperkte beschikking van het Kon. Nat. Steuncomité 1914. Door den lotenverkoop te steunen,werkt men derhalve mede aan de leniging van den nood, die thans in zoo verschillende kringen slachtoffers maakt. Belangstelling voor het streven van het ?ntoonstellingsbestuur moge dan ook zeker met warmte een ieder worden aan bevolen. Suezkanaal. Volgens bij de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" ontvangen bericht is de vaart door het Suezkanaal onder militaire contróle en schijnen schepen alleen op be paalde uren te worden toegelaten. Men gelooft niet dat ernstig oponthoud te verwachten is. Te oordeelen naar de ontvangsten op 28 Jan., die de Suezkanaal Mij. publiceert, schijnt overigens de trafiek normaal te zijn. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat geen^ schepen na 's middags 12 uur het kanaal van Suez mogen binnenvaren. Vrijdom van accijns. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van den West-Noordbrabantschen Bierbrouwersbond is door den minister van Financiën bepaald, dat als proef aan de bierbrouwers door den inspecteur der accijnzen het gebruik van in vrijdom van accijns ingeslagen suiker beneden een hoeveelheid van 500 K.G. per brouwsel onder bepaalde voorwaarden kan worden vergund. R. K. Huisvesting s-C omit Blijkens de verantwoording der ingeko men giften werd in totaal f 6229.36 ont vangen. Tevens werd gezonden een groote kist kleedjes en ondergoed uit Engeland, 'n Prachtzending! Penningmeester: dr. E. Verviers, 3 Octo- berstraat 11a, Leiden. Belgische vluchtelingen. Men schrijft uit Delft aan de „Tijd" De oprichting eener plaatselijke commis sie tot hulp en ondersteuning van vluch telingen uit de naburige oorlogvoerende Staten, maakte in hare samenstelling op de Delftsche Katholieken een even vreem den indruk als thans de ontbinding van bedoelde commissie op alle ingezetenen. Men had in October van den burgemees ter met recht verwacht, dat in de commis sie voor grootendeels Roomsche vluchtel., zeker een voldoend aantal Katholieken zouden worden benoemd; men heeft hier immers een rijke keuze, zoowel bij heeren geestelijken als vereenigingen en particu lieren. Slechts één enkele Katholiek werd in de commissie van 6 leden benoemd; $n dat in een stad van een kleine 14000 Katholieken op de bijna 35000 ingezetenen! Zoodra door autoriteiten in den beginne dwang werd uitgeoefend, om de vluchte lingen weer naar België te krijgen, was die drang ook in Delft merkbaar. En zoodra de burgemeester vrijheid kreeg, om de vluchtelingen naar kampen te expedieeren, wilde hij van die gelegen heid gebruik maken. De commissie ver zette zich daar evenwel krachtdadig tegen Maar nu is het slotbedrijf, dat de 'burge meester de commissie ontboa 'eiv Jievft., We gelooven evenwel niet, dat in oeze quaestie het laatste woord is gesproken. Zoo vernemen we reeds, dat zich een nieu we commissie uit de burgerij heelt ge vennd, die voor de vluchtelingen wil blij ven zoiyen. De „Delftsche Courant" meldt, dat de burgemeester de commissie voor de Bel gische vluchtelingen heeft ontbonden, wijl hij de hier nog verblijvende vluchtelingen wilde overbrengen naar het vluchtelingen kampen, terwijl de commissie, in het be lang der vluchtelingen, zich daartegen krachtig verzette. De burgemeester is van oordeel, dat in Nederland en meer in 't bijzonder in Delft reeds zooveel hulp noodig is voor eigen landgenooten, dat niet langer uitgaven gedaan kunnen worden ten behoeve van vreemdelingen, wanneer op andere wijze in hun ondersteuning kan worden voor zien. Er bestaat een ministerieel e aan schrijving, waarin gezegd v>ordt, dat geen aanvragen om opze/Kferievano vlucMeUn; ging uèi viüCMéiriigl&jf zij het ook met subsidie van het Rijk, wil blijven belas ten. Zoolang dus de commissie haar taak vervulde, kon de burgemeester zijn doel niet bereiken, weshalve hij de commissie ontbond. Tot zoover de „Delftsche Courant". Het zal nu de vraag worden, of men een com missie kan hebben, ook zonder goedvin den van den burgemeester. Bijna alle nog te Arnhem verblijvende Belgische vluchtelingen worden heden naar het vluchtelingenkamp te Ede over gebracht. B o t e r p r ij z e n. De minister van Landbouw heeft be paald, dat- de maximum-prijzen voor den verkoop van boter, vastgesteld voor de maand Januari, ook voor de maand Fe bruari 1915 zullen gelden. Minister Cort van der Linden. H. M. de Koningin heeft, zooals wij reeds gisteren meldden, mini-ster Cort van der Linden tot minister van Staat benoemd. Minister van Staat is tegenwoordig en kel een titel, die bij wijze van onderschei ding aan uitstekende staatslieden wordt verleend. Er zijn geenerlei'bevoegdheden aan verbonden. Naar datum van benoeming zijn thans, behalve minister Van der Linden, minis ter van Staat: dr. A. Kuyper, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Mgr. Dr. Gisbert Brom. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, tot zijn Geheim Kamerheer te benoemen doc tor Gisbert Brom, directeur van het Ne- derlandsch Instituut te Rome. De „Tijd" herinnert bij deze gelegen heid aan de woorden door professor P. J. Blok, den eigenlijken stichter van het Instituut, dr. Brom, toegesproken op diens zilveren priesterfeest, toen hij hem het ordeteken van den Nederlandschen Leeusv op de borst spelde. „Ik heb me kunnen overtuigen, met welk een wilskracht gij hebt gearbeid. Getuigen van uw ongemeene werkzaamheid zijn uw voortreffelijke Nederlandsche werken, waarin ge de resultaten van uw onder zoek hebt neergelegd, en de «talrijke man nen en vrouwen, wien gij een gids fcijt geweest niet alleen voor een bezoek aan het Vaticaan of de Catacomben, maar voor geheel Rome, voor hun gansche op leiding en hun werk. Hoezeer gij als we tenschappelijk man op prijs wordt gesteld bewees reeds ons eerste wetenschappelijk lichaam, de Koninklijke Academie van Wetenschappen, toen zij u als correspon- deerend lid benoemde, en ook de Neder landsche Regeering is u dankbaar voor uw verdienstelijke werkzaamheid.'' Dr. Brom vertoeft op het oogenblik in het Vaderland en lijdt, zooals bekend, aan een ongesteldheid, gelukkig niet van ern^ stigen aard. Onderlinge Interdiocesane Ziekte verzekering. Naar wij vernemen, staan, met het oog op de toegezegde deelneming van school besturen en onderwijzend personeel, de kansen voor de spoedige totstandkoming van een onderlinge interdiocesane ziekte verzekering, niet ongunstig. Immers van de 529 scholen ih de bisdommen Utrechti en Haarlem zijn ongeveer 400 scholen toe getreden. Neemt men daarbij in aanmerking, dat onder het getal der niet-toegetredonen vele religieuze scholen zijn, en nog voort durend nieuwe toezeggingen tot deelne ming geschieden, dan meenen wij wel te mogen zeggen, dat de poging om te ko men tot een onderlinge interdiocesane ziekteverzekering, ditmaal door den St. Bavobond, alle kans van slagen heeft. „Tijd." G. R. Vergun mij door middel van uw geëerd blad, iets onder de aandacht der Noord- wijksche R.-K. zangers te brengen. Zij, die getuigen zijn geweest van de uitvoeringen gegeven door eenige Noord- wijksche dames en heeren Woensdag en Donderdag j.l., zullen moeten erkennen dat hun twee genotvolle avonden zijn ver schaft. Doch wat meerderen met mij is op gevallen, is, dat het mannenkoor voor het grootste gedeelte bestaat uit Landweer mannen, die tijdelijk hier vertoeven. Zijn er dan geen zangers te Noordwijk? Of heb ben soms eenigen om min of meer ge gronde redenen, hunne medewerking niet kunnen verleenen? Mogelijk zijn de uitvoeringen eene aan sporing geweest om ernstig te trachten hunne bezwaren te ondervangen. Het geldt hier eene organisatie, waarvan de grondslag goed is; die berust op het grond beginsel, dat de kunstbeoefening eene uiting is van den R.-K. godsdienst. Ook de katholieken hebben tot taak de kunst te beoefenen. Komt. R.-K. heeren zangers, jtiet langer gedraald. Reken het u tot een genoegen en eene eer mede te werken aan de tot stand koming van die katholieke organi satie. Dan zal dit koor onder zijn bekwamen leider, nog menigen genotvollen avond kunnen bezorgen aan het Katholieke Noordwijk. Een minnaar van den zang. Noordwijk, 30 Januari 1915. Geachte Redactie, Met deze verzoek ik UEd. een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voor baat mijn dank. In uw blad van 27 Januari werd er ge schreven over de verhouding van 1913—14 rlo *,laTV/Wi i «Tl rte-UCMVa. tlfj,' wil ik weinig zeggen; alleen dit: wie eenigs- zins op de hoogte is met de tuinderij en het algemeen verloop 'der jaren, kan, als ik mij zoo mag uitdrukken, het wel op zijn vingers uittellen, dat degenen, die zulk een hooge huur voor het land niet moeten maar willen betalen, elk jaar zoo als het meest genoemd wordt een dik jaar moeten hebben willen zij eenigszins met een batig saldo sluiten. Verder wordt er gevraagd, hoe de tuin ders die onder de wapenen zijn hun vruch ten te veld moeten krijgen. Deze vraag is, dunkt mij, gemakkelijk te beantwoorden.' Een elk die de courant leest, zal wel we ten dat er van naar huis komen der man schappen geen sprake is. Nu wordt de vraag geopperd, hoe aan een goede knecht te komen. Goede, ja zelfs degelijke knechts zijn er wel, maar men zou gaarne een be kwamen^ knecht voor weinig geld willen hebben. Maar daar kan men er met het oog op de dure tijden evenmin van komen, als iemand die duur land huurt en in plaats van dure, goedkoope producten ir oet leveren. En wat den financieelen toestand van zulk een tuinder aangaat, die onder de wapenen is, welnu, overal is geld voor te vinden als het noodig is. En m. i. is het in deze zaken zeker meer dan noodig. Nogmaals mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Een getrouw lezer van uw blad. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Langer in dienst houden van militairen. Tijdelijke afwijking van de Kieswet. De Eerste Kamer keurde gisteren zonder debat en zonder hoofd, stemming de wets ontwerpen tot langer in dienst houden van de Militairen goed. Niet zoo gemakkelijk werd aangenomen het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de Kieswet, beoogende te voorkomen, dat tengevolge van de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden, het kiesrecht verloren gaat voor velen, dfC bij normale verhoudingen kiezers zouden zijn geble ven. In de Tweede Kamer had dit wetsont werp reeds bestrijding ontmoet, al had men zich daar er ten slotte bij neergelegd; in de Eerste Kamer uitte de oppositie zich echter krachtiger, ook in de stukken. En gisteren bij de mondelinge behandeling, bleken eenige leden vast besloten zich mët kracht van argumenten schrap te zetten •tegen het ontwerp. De heer 't Hooft ging daarbij voor en werd gevolg door de hee ren De Gijselaar, Hoffmans en De Vos van Steenwijk. Daar gelaten een enkele andere formee- le bedenking, kantte men zich voorname lijk tegen het ontwerp uit hoofde van grondwettelijke bezwaren. Ten slotte verklaarden zich 16 leden (8 kath., 4 christ.-hist, en 3 antirev.) tegen het ontwerp; 25 leden stemden voor. RECHTZAKEN. Oplichter. Een niet eiken dag voorkomenden diefstal pleegde J. v. d. P., koopman in alles, te Haarlem. In Halfweg vertoefde een jongen met een hondekar. Op slinksche wijze had hij diens rijbewijs in handen weten te krijgen en daarna was liet hern gelukt den jongen weg te sturen. De oplichter bad nu ruim baan, maakte zicli meester van kar en honden en ging er mee naar Haarlem. De jongen, die te laat had ingezien dat hij was beetgenomen, waarschuwde de politie, pakte een train naar Haarlem en zag daar den man toen hij juist bezig was het naamplaatje van de kar te ver wijderen. Een vervolging werd ingesteld en deswege veroordeelde de Ilaarlemsche recht bank hem tot 5 maanden gevangenisstraf. De eisch was 7 maanden. Land en Tuinbouw. Het ontwerp-Veewet. De Bond van Kaasproducenten heeft zich naar het Dbld. van Gouda meldt-, met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waar in instemming wordt betuigd met het streven van de regeering, om door een nieuwe Veewet opruiming te houden on der de verschillende wetten, Koninklijke en ministerieele besluiten, met recht een doolhof, genoemd, waarin slechts weinigen den weg weten te vinden. Ook gaat de Bond mee met de regeering waar zij tracht meer eenheid te brengen in de bestrijding der besmettelijke ziekten, onder het vee. Echter wordt ernstig ge waarschuwd tegen het feit, dat ook in deze wet zooveel voorschriften worden ge geven „bij algemeene maatregel van be stuur". Geeft de M. v. T. als verklaring hiervoor, dat de wet een voldoende mate van buigzaamheid moet bezitten, de Bond meent, dat die buigzaamheid niet rroet worden „gebrek aan houvast." In de M. v. T. wordt de meening geuit, dart. de veeartsenijkundige dienst ook voor behoedend en krachtige en heilzame werkzaamheid moet ontwikkelen, door opvoedend onder de veehouders te wer- ken. Het is in den lateren tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat de regeering steun ver leende en leiding gaf aan wat door eigen initiatief van onder op zich baan brak. Als de resultaten dan genoegzaam bekend waren, werden deze dan vaak door wet telijke voorschriften vastgeslegd. Bij deze veewet is de gang van zaken anders. Hier is de wet er reeds, nu heb ben de veeartsenijkundige ambtenaren tot plicht, de veehouders op te voeden zoodanig, dat zij met de wet genoegen nemen en tot haar welslagen meewerken. Daarvan venvacht de Bond bij de bestaan de en ook bij de voorgestelde wet niet veel heil. De resultaten, tot heden bij de bestrij ding van veeziekten, i.z. bij mond- en g«fc'^eW£ÖüSSg1W,zii£ wekken. Daarnaast is ontstaan een krach tig verzet tegen maatregelen, waarmede het overgroote deel der veehouders zich niet kan vereenigen. a. het afmaken van ziek en verdacht vee bij mond- en klauwzeer. Elk veehou- ider-kaasproducent tracht een veesta.peli te krijgen, geschikt voor het zuivelbedrijf en weet, dat hem dit veel moeite, zorg en geld kost. Na jaren eindelijk is hij er soms in geslaagd, een daarvoor goeden zuive ren veestapel te verkrijgen. Zulk vee is voor hem stamboekvee. Dezen arbeid ziet hij met één slag vernietigd bij het optreden dier ziekten, indien zijn veestapel wordt afgemaakt, terwijl, indien zijn veestapel mocht doorzieken, diezelfde dieren, op een hooge uitzondering na, na afloop der ziekte weder hetzelfde productie-vermogen zullen kunnen ontwikkelen. Een dergelijke veestapel is niet op de veemarkt terug te koopen; b. het opfokken of opstallen van ziek en verdacht vee. De onuitvoerbaarheid in de praktijk is duidelijk bewezen. De Bond is overtuigd, dat alleen met medewerking der veehouders in onze 'veerijke streken met succes, o. a. het mond- en klauwzeer, kan worden bestre den. Waar vee en menschen zoo nauw met elkaar in verbinding slaan, als in vele streken van ons land het geval is, daar zullen geen politie-maatregelen voldoende kunnen waken tegen smetstofverspreiding en zal alleen medewerking van belangheb benden kans van slagen geven. Universiteit. Bij beschikkingen van den minister van binnenlandsche zaken, is, met ingang van 1 Februari, aan J. W. Pal'te, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als assistent voor de pharmacologic aan de rijksuniversiteit te Leiden, en is, voor het tijdvak van 1 Februari—31 De cember 1915, als zoodanig benoemd J. Thoméè, arts, te Delft. Geneeskundig onderzoek op invaliditeit. Bij Kon. besluit van 28 dezer is ten aan zien van~ de geneeskundigen voor het on derzoeken van wegens invaliditeit op pen sioen aanspraak makende gemeente-amb tenaren en oud-gemeentê-ambtenaren, bur gerlijke ambtenaren en oud-burgerlijke ambtenaren, onderwijzers en oud-onder- wij zere bij het openbaar en bijzonder lager onderwijs en leeraren en oud-leeraren aan bijzondere gyfnnasia en bijzondere hooge- re burgerscholen; 1. Ingetrokken de aanwijzing van de na volgende geneeskundigen: in de provincie Zuidholfand: W. A. Baar, arts te Kou dekerk: dr. R. A. J. Snethlage, arts te 's-Gravenhage. Voor bovenbedoeld onderzoek zijn als nog in deze provincie aangewezen M. J. W. Rienks, arts te Koudekerk en J. J. Berdenis van Berlekom, arts te 's-Gravenliage.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2