ADVERTENTIEN. Ingezonden stukken. aanloinop.de Slagersknecht HERMAN F. A. DAMEN ZOON J. L. CREUGHTON. Firma J„ J„ Taverne Rookworst en Leverworst, Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Hetlangerindiensthou- den van landweer en militie. liet afdeelingsonderzoek van deze wets ontwerpen gaf aanleiding tot de volgende opmerking. Vertrouwende op de verklaring van den minister, dat hij de opgeroepen dienstplich tigen geen dag langer in dienst zal houden dan bepaald noodig is, en dat hij bij het verleenen van verloven zooveel mogelijk met onpartijdigheid .zal letten op de ver schillende belangen van de dienstplichti gen en vooral ook op de economische be langen van het geheele volk, verklaarde men zich met het ontwerp te kunnen ver eenigen. Een lid echter betreurde het, dat de re geering weigerachtig is gebleven om ver dere opening van zaken te geven. Vergadering van heden. De Voorzitter deelt mede zooeven te hebben vernomen, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd den tijdelijken Voor zitter van den Ministerraad te benoemen •tot Minister van Staat. Hij js overtuigd de tolk der Kamer te zijn als hij Z.Exc. geluk wenscht met deze hooge onderschei ding, en daarin de erkenning ziet van de bijzondere diensten door den premier in de moeilijke omstandigheden der laatste maanden aan de Kroon bewezen. (Luid applaus.) Minister Cort van der Linden wordt van alle zijden geluk gewenscht. KERKNIEUWS. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's-Bosch, heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Boxtel den Hoogeerw. heer Mgr. N. W. L. Baekcrs, pastoor te Schijndel. (Buiten verantwoordelijkheid van de Red.) Mijnheer de Redecteurl Vergun mij een klein plaatsje naar aan leiding van het ingezonden stukje van gis terenavond door een muziekliefhebber. Genoemde muziekliefhebber schijnt niet op de hoogte te zijn met de finantieele be zwaren welke er bestaan voor de medewer king der Harmonie. Maar ik hoop, dat het ingezonden stukje van den Muziekliefheb ber een aansporing moge zijn voor de Harmonie om te trachten aan alle uitvoe ringen (al zijn ze maar voor 10 cent) mede te kunnen werken, niet alleen tot succes voor de onderafd. zelf, maar ook tot groei en bloei van den Ned. R. K. Volksbond. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggend .voor de verleende plaatsruimte verblijf ik Hoogachtend, R. Lid van Vondel. Academienieuws, LEIDEN. Geslaagd voor het theore tisch geneeskundig examen de heer F. A. H. Bertels (Delft); doctoraal examén geneeskunde de heeren E. P. Hartlieb (Rotterdam) en W. F. Suer- mond (Den Haag); doctoraal exa men in de rechten de heer Ed. R. Bonjer (Rotterdam); doctoraal examen in de dier- en plant kunde: Mej. J, M. H. Voigt (Zoetemoude). Na verdediging van Stellingen werd he den bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J an Buisman Ebinge, geboren te Kortezwaag, wonende te Gorredijk. De Geneeskundige Staatscommissie be vorderde heden tot semi-arts de hee ren S. Kroonenberg (Leiden) en Chr. Lek- kerkei^er (Voorschoten). Land en Tuinbouw. Mond- en Klauwzeer. Bij de landbouwers Gebr. Borgdorff, te Den Bommel, zijn wegens mond- en klauwzeer 35 stuks rundvee en 4 varkens afgemaakt en naar het openbaar slachthuis te Rotterdam vervoerd. De schuur is ontsmet, terwijl de lering, alwaar in en uitvoer van herkauwende dieren en varkens verboden is door Rijks-en gemeentepolitie wordt bewaakt. Te Princenhage bij Breda is door 32 land bouwers aangifte gedaan, dat onder hun vee mond- en klauwzeer is uitgebroken. Een con ferentie ten raadhuize gehouden door den burgemeester met den inspecteur van den landbouw, den districtsveearts en het bestuur van de Boerenbonden aldaar, heeft tot resul taat gehad, dat alle vee (ook het gezonde) bij de landbouwers waar deze besmettelijke ziekte heerscht zal worden afgemaakt, en opgezon den naar het abattoir te Rotterdam waar het geslachte vee zal worden verkocht. Laat de bemesting niet na! De tijd voor de hoofdbemesting is het najaar. Zal de bemesting haar volle krach ten doen reeds bij het eerstvolgend gewas, dan is het raadzaam haar zoo vroeg mo gelijk aan te wenden. De herfst en de vóór-winter zijn echter voorbijgegaan zon der dat op vele akkers en graslanden meststoffen zijn uitgestrooid. Waarlijk geen wonder! De toestand was voor den boer, althans voor den zandboer, alles behalve gun stig. Zijn roggeoogst en die was in 't afgeloopen jaar zoo gering als in ver scheidene jaren niet het geval was ge weest werd hem onteigend, en hij moest daarvoor ander, duurder veevoeder in de plaats koopen. Allereerst moest hij bedacht zijn op den aankoop van het noo- dige veevoeder en de zorg daarvoor kostte menigeen reeds hoofdbrekens genoeg, want ook zijn huishoudt nc kostte en kost nog, méér dan anders, in normale tijden, Velen besloten daarom met de bemesting ditmaal maar eens te schipperen, of de hand te lichten. Men wilde ten minste maar eens wach ten tot het voorjaar. Zoo werden vele graanakkers schraal bedeeld, en kregen honderden en nog eens honderden gras landen tot heden niets, 't Was zeer be grijpelijk, dat men onder den indruk en den druk der droeve oorlogstoestanden zóó handelde. Thans echter, nu we het nieu we jaar al een eindje zijn ingegaan, en we straks, over eenige maanden, gaarne de hooibergen en zaadschuren weer ge vuld willen zien,dienen we het bemestings- vraagstuk ernstig onder de oogen te zien en met een koel hoofd te bezinnen wat ons te doen staat. En dan zal iedec van ons spoedig tot de overtuiging komen, dat, voor zoover het van ons, menscheh, afhangt, alles ?noet worden gedaan om dit jaar een goeden, kan het zijn, rijken oogst te verkrijgen. Want dat het er na den oorlog aan genomen, dat deze over enkele maanden, gelijk we allen vurig hopen, geëindigd zal zijn er niet best vóór zal staan, begrijpt ieder, en gelukkig dan de boer, die niet behoeft te koopen, maar uit eigen oogwtvoorraad zijn bedrijf loopende kan houden. Inderdaad wanneer 1915 een ongunstig jaar voor den boer moest zijn, door eigen nalatigheid en verzuim, dan zouden de naweeën van den huldigen toestand hem nog erger drukken dan het heden. Wat derhalve tot nu toe is nagelaten, worde in de volgende weken en maanden nog hersteld! Gelukkig zijn de Boerenleenbanken, al thans in de meeste plaatsen, daar, om te helpen, wie hulp behoeft. De valsche schaamte, die misschien sommigen nog weerhouden heeft, van die instelling ge bruik te maken, moet worden oveirwon- nen: het is geen schande te leenen tegen een behoorlijk rente, veeleer is dit het niet gebruik maken er van, waar men geld noodig heeft en dit met voordeel in zijn bedrijf kan benutten. Met voor deel, zeggen we, want wie de bemesting achterwege laat, lijdt veel grooter schade dan de rente bedraagt, aan de Boerenleen bank te betalen. Allereerst geve men dan aan zijn graan akkers, die te kort zijn gekomen, een over bemesting met kunstmeststoffen. In ge wone tijden geven we geen overbemesting met kali- en phosphorzuurmest, maar wenden deze meststoffen vóór het zaaien aan. Nu kunnen we niet anders. Kainiet en Thomasmeel zijn op zand- en veen gronden de aangewezen meststoffen, maar daar Thomasmeel thans zoo goed als niet te bekomen is, kan men zijn toevlucht nemen tot superphosphaat, in een hoeveel heid van gemiddeld 800 K.G. per H.A. Kainiet is genoeg te verkrijgen en dat gelukkig tegen een prijs, die niet veel ver schilt bij dien in gewone tijden. De kali- bemesting mag dus in geen geval worden verzaakt, en op een baaltje mag niet wor den gezien waartoe men nu juist zoo licht komen kan daar de laatste lood jes ook hier het zwaarst wegen, m.a.w. de laatste baaltjes de grootste winst moe ten bezorgen. Onze ondervinding, de laatste jaren bij den aanleg van proefvelden opgedaan, heeft ons de overtuiging gegeven, dat over '<t algemeen onze graanakkers een te ka rige bemesting, speciaal minerale bemes ting ontvangen, en dat in zeer vele ge vallen een belangrijk hoogere winst kan worden verkregen, als niet 6 a. 8, maar 10 12 baal kainiet en Thomasmeel wordt aangewend. Na de graanakkers dienen de hooilan den te worden verzorgd. Wij weten, dat in alle deelen des lands een groot deel der graslanden nog niet is bedacht. Waren deze vroeger, toen de kunstmest er nog niet was, gewoonlijk het kind van de re kening, dit dreigt ook nu, als gevolg van den noodtoestand, zoo te worden. Dat mag niet zoo zijn. De schade zou niet uitblij ven en men zou zich later beklagen. De aanwending van kainiet moet zoo spoedig mogelijk geschieden. Aan kali heelt het gras de grootste behoefte, meer dan aan phosphorzuur. Dit is tot dusver door wei nigen begrepen, waarom men in den re gel hoogstens evenveel balen kainiet als slakkenmeel gaf. De verhouding moet an ders worden. Regel moet worden, dat men minstens een paar balen kalimest meer geeft; 8 10 baal kainiet zij de gemiddel de hoeveelheid. Wordt daarbij de phos phorzuurmest, in welken vorm men dien thans ook wil aanwenden 't zij als su per of als beendermeel dan mag men straks een ruimen .oogst verwachten. C. B. Gemengde berichten. Nieuwe garnizoenen langs onze grenzen. Eenigen tijd geleden kreeg Kevelaer voor en kele dagen Emmerik's garnizoen. Thans zullen ook te Goch 1500 man ingekwartierd worden, waarvan er reeds 200 zijn aangekomen. De moord op den politieagent. - Het be richt van de „Telegraa"f, dat de verdachte van den moord op den politieagent reeds zou hebben bekend, moet worden tegengesproken. De verdachte heeft geen bekentenis afgelegd. Yerlof. Dc voerlieden in de Brabantsche grensgemeenten, welke eerst na des middags 4 uur niet meer mochten rijden hebben van den Minister na veel moeite een pas ontvangen, waarby hen wordt vergund te allen tijde met hunne voertuigen te rijden. Enkel petroleum mag door hen niet worden vorvoerd. Opgevischt. De stoomtrawler „Catania" te IJmuiden aangekomen rapporteerde een lijk in verregaanden staat van ontbinding in de netten te hebben gehad op 40 zeemijlen noordwest van IJmuiden. Het was vermoede lijk het lijk van een Engelschen zeeman. Te vens waren nog in het net aangetroffen twee portretten van vrouwen, benevens een ledige tabaksdoos. Het lijk is op zeemanswijze aan de zee teruggegeven, daar het te ver ontbon den was. Toen er visite was. Te Ben te, gem. Da len was, juist toen er visite was, de koffiketel verstopt. Bij onderzoek bleek voor de tuit een kikvorsch te zitten 1 Smokkelaars. Dat de smokkelaars nog maar steeds niet bekeerd worden, blijkt uit het feit, dat gisternacht te Maastricht bij 9 per sonen samen 198 liter petroleum werd aange houden. Deze was afkomstg uit éénzelfde win keltje. Voor dat huis wordt nu een post Op een sloomtreiler geschoten. Gister avond vertrok van IJmuiden, vermoedelijk zonder het vereischte permit, de stoomtreiler Elisabeth IJ M 181 uit de visschershaven. Een dienstdoende schildwacht loste op dentreiler eerst het waarschuwende schot, en toen daarop de treiler niet stopte, werden er meer schoten gelost. De treiler stoomde door, doch werd op zee aangehouden door de inmiddels ge waarschuwde loodsboot en de in dienst van het rijk staande sleepboot IJmuiden, die den treiler onder militair toezicht naar de visschers haven terugbrachten, in afwachting van de nadere strafbepalingen, die op het schip zul len worden toegepast. Een nader onderzoek heeft aangetoond, dat de Elisabeth een permit had no. 181 stond op het lijstje, werd aangeroepen, doch om een onverklaarbare reden door de schipper niet beantwoord. Deze stoomde door, waarop de dienstdoende schildwacht 5 schoten scherp in de lucht afschoot. Toen daarop de treiler nog niet stopte, werden tien schoten scherp gelost, die niet geraakt werd en doorstoomde. De bemanning verklaarde niet begrepen te hebben, dat zulks op hen gemunt was. Eén der kogels is aan de overzijde van de Vis schershaven door de ramen en gordijnen ge drongen van de kantoorlokalen Yan de firma Volker en Bos. Zooals we reeds meldden, is de treiler op zee aangehouden en onder strenge militaire bewaking gesteld, gedurende den ganschen nacht, waarop geen enkele opvarende den treiler mochten verlaten. Nadat een onderzoek had aangetoond, dat niets kwaads bedoeld en geen opzet in het spel was, mocht de treiler uitvaren, doch den schipper werd verboden de reis mede te maken. Overreden cu gedood. Gisternamiddag kwam een auto de Boreelstraat in Den Haag uitrijden, op het oogenblik dat een stoomtram op de Van Boetzelaerlaan die straat passeerde. De bestuurder van de auto kon haar niet meer tot stilstand brengen, zoodat de auto mobiel tegen de stoomtram botste. De be stuurder sloeg eruit en raakte onder den laat- sten wagen van de tram. De man was onmid- dellijk dood. Carbid. To Maastricht wordt sedert eenigan tijd een uitgebreide handel op Luik gedreven in carbid of, zooals de Walen zoggen in „car- bure". Want carbid wordt in België, wegens het nagenoeg volslagen gebrek aan petroleum, als brandstof gebezigd: de stijging der prijzen is enorm; en voor de handelaars is het bedrijf zeer winstgevend. Doch het bedrog is zelfs in dit artikel onder landgenooten nog niet uitgesloten. Want aan een stoomboot' te Maastricht, varende op Luik, werden door een Belg ongeveer 50 zware bussen carbid aangeboden,- om te Luik aan een opgegeven adres te worden afgeleverd. De commiezen, die bij het inladen der booten naar Luik, een oog in het zeil houden, ontdekten al 8poedigr dat de bussen geen carbid doch grove kiezelsteenen bevatten. De carbid zou op rembours geleverd worden en, indien het bedrog niet tijdig was ontdekt, was de kooper te Luik de dupe van de minder reëele han delingen van zijn landgenoot geworden. Inbraak. Te Heel hebben gisterennacht tot nog toe onbekende dieven inbraak gepleegd in de R.-K. parochiekerk. Alhoewel de brand kast in de sacristie werd geforceerd, hebben zij deze niet kunnen open krijgen. Een der offerblokken werd opengebroken en geledigd. De dieven waren langs den bliksemafleider de kerk opgeklommen en over de dakgoot geloopen, tot bg het dakvenster der sacristie, dat hun toegang gaf tot den zolder. Van hier zijn ze langs de sacristietrap in de sacristie weten te komen. Door de deur aan den hoofd ingang van binnen open te breken, wisien zij de kerk te verlaten. Een goed vaderlander. De „N. P. G. Crt." schrijft: Onder degenen die zich vrijwillig hebben aangemeld om het land in de ure des gevaars te dienen, behoorde ook de 75-jarige oud- tamboer-mètre te Groningen, de hèer Eli Cohen. De oudgediende werd afgewezen om zijn hoogen leeftijd. De echte oranjeklant en vaderlander hoorde het bescheid van den hoofdofficier aan en antwoorde„In 't wel- meenen, overste, een vloo kan ook bijten". De overste lacht. De heer Cohen salueerde, zich verwijderende in het besef zijn plicht te hebben gedaan. Ycrvalsching. De in voorloopige bewa ring gesteld P. N. klerk op het bureau van Publieke Werken te Maastricht is gisteren tegelijk met den als medeplichtige aange houden klerk P. B. ter beschikking der justitie gesteld en naar de gevangenis overgebracht. Zij worden verdacht van het vervalschen van betaalrollen, waardoor zij in een tijdsverloop van 3 jaren de gemeente voor minstens f 10,000 hebben bestolen. Goede vangst. Woensdagavond is te Rotterdam door de Delftsche rechercheurs Lijendijk en Dijkshoorn gearresteerd zekere A. M. D. Snoeren, een gevaarlijk individu, dat reeds vele jaren tuchthuisstraf achter den rug heeft en voor de bekende inbraak in het Postkantoor te 's-Gravenhage in 1908 door het Gerechtshof aldaar tot een gevangenisstraf van 6 jaren werd veroordeeld. S., die zich lcrahkzinnig hield, wist in 1912 uit het krankzinnigengesticht te Venraij, waarin hij werd verpleegd, te ontsnappen en nam de wijk naar België. Bij zijn aanhouding had S. ruim f 1400 aan Hollandsch, Belgisch, Fransch en Duitsch bankpapier in zijn bezit, alsmede een geldigen pas, afgegeven door den Duitschen consul te Rotterdam. Hij is in het Huis van Bewaring te Rotter dam opgesloten. Burgerlijke Stand. NIEUWVEEN. Ondertrouwd: J. Kwakkenbos en A. Witteman. Overleden: Jan Bakker, 69 j., ong. Warnardus E. Vos van Havezathe, 81 j. Tot mijn groote droefheid over leed heden plotseling mijne trou we dienstbode MARIA TEUKTSSEN, die mij 22 jaren trouw heeft ge diend. 462 W. A. VAN HALEN. Pastoor te Noordwijkerhout. UITVOERING van (le Hnrmonic-Veroenlging „de Heerlijkheid Kcogmade", op DINSDAG 2 FEBRUARI voor Eereleden cn Donateurs en WOENSDAG 3 FEBRUARI tegen entrée, in de zaal v. d. Heer C. HILLEBRAND. Kaarten verkrijgb. bij H. E. J. Bank en 'saYonds aan de zaal. 459 BUITENGEWONE UITVOERING op ZONDAG 31 JANUARI, des avonds fe 8 uur, door de Rederijkerskamer „VONDEL" in het Bondsgebouw Rapenburg 10, ten bate van het nieuwe Bondavaandel. Opvoering van BLIJSPEL in 3 Bedrjjveu door J. BROEKHOFF Bzn. MET VOORDRACHTEN. ENTREE 10 CENT DE PERSOON. Kaarten verkrijgbaar aan het Bonds gebouw en 's avonds aan de zaal. Plaatsbespreking ZONDAG van 12 tot 2 uur, A 5 cent per plaats. 464 Zoo spoedig mogelijk gevr. een nette R.K. van goede getuigen voorzien, bij J. e! HOOGEVEEN, Lange straat, Wassenaar. 481 Bloemistknecht. Gevraagd een Bloemistknecht, wo nende omtrek Bultbrug te Voorhout door C. VERDEGAAL, Sassenheim. Een net Dagmeisje gevraagd. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur. MARIA GONDASTRAAT 18d (Haagweg). 457 Met Mei gevraagd een R.K. Boerenknecht, goed kunnende melken, bij P. J. v. d. HULST, Landbouwer, Voorhout. 447 Gevraagd tegen Mei een R. K. B0ERENDIENSTB0DE, bij L. J. v. d. KLEIJ, Voorschootsche- weg. (461) Aardappelen. Puik beste Brielsche f 8.3.25, 3.50 per mud. Leggoed Due of York. A. J. VAN STIJN, Warmond. 467 Wordt gevraagd tegen 1 Mei a.s. cene R.K. Boeren- dienstbode en een Boerenknecht bij A. H. VAN SANTEN, Landbouwer, Stomp wijk. 439 Gevraagd met 1 Mei, 2 vaste Arbeiders, of Vader met aankomenden Zoon, bei den goed kunnende melken, bij J. v. BEHEREN, Rijnzaterwoude. (460) WINKELJUFFROUW. Biedt zich aan een R.K. Meisje, oud 20 jaar voor het Kruideniersvak, liefst intern. De beste getuigen kun nende overleggen. 450 Fr. br. onder letter U aan J. WAS SENAAR, agent „Leidsche Crt", Lisse. HUISHOUDSTER. Er biedt zich tegen 1 Mei aan een Boeren- of Burgerhuishoudster, R.K., goed m. kinderen kunnende omgaan. Franco br. letter C, Postkantoor te Zevenhoven. 449 Er biedt zich aan 458 een R.K. Dienstbode, van goede getuigen voorzien. Br. aan P. SPRING IN 'T VELD, Kudelstaart, gem. Aalsmeer. Takkenbossen. To koop ongeveer duizend iepen Takkenbossen, te bevragen bij R. BRUIN aan de Kaag. 465 - CHATEAU COUTEAU PAILLET - - CRU VERTHEUIL - - MARGAUX - ar ZEER BELEGEN TAFELWIJNEN. Aanbevolen door Wijnhandelaren - Hofleverancier# - Burgsteeg. Te koop een in uitstekenden staat en góed onderhouden Fransch© Piano, ook zeer geschikt in Café, Patronaat enz. Merk: Bucher a Paris. Zwarte kast, voor billijken prijs bij Chr. B. A. DECKERS, Electr. Rijtuig- en Wagen makerij, Zoeterwoude. 437 HANGLAMPEN, mooi model, voorzien van „Lampe Beige", hebben wij nog in voorraad ad £12.50 netto. 126 Familie-Bioscoop. Haarlemmerstraat 52. Directie A. VAN DER HELM. Heden nieuw Programma. Deze week buitenge wone Hoofdnummers. De graaf van Essex. Groot historisch 'Drama in 4 acten. De Miljoenenjacht of I Het ontsluierde geheim. I Groot criminalistisch drama in 4 acten. I Verder komische afwisseling. Morgen groote Matinee, aanv. 2 uur. 4681 Katholieken, koopt niet in winkels'waar onzedelijke artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stations-boeken kasten of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert Breestraat 65 Telef. 443. j HET ADRES VOOR g UW KOFFIETAFEL! Vraagt mijn® alom bekende in kwaliteit, GEUR en SMAAK niet te overtreffen. y DIRECTEUREN van DE ONDERLINGE BRANDWAARBORG-MAATSCHAPPIJ, geves tigd te Amsterdam, brengen door deze ter alge- meene kennis, dat een voorstel tot wijziging van het Reglement, opgemaakt op de wijze als bedoeld bij artikel 24 daarvan, tot 15 Februari a.s. ten kantore van alle Correspondenten voor Deelgenooten ter visie ligt. Eventueels op- of aanmerkingen te dier zake kunnen tot dien datum voor Deelgenooten bij de betrokken Correspondenten worden in gediend. AMSTERDAM, 28 Januari 1915. 463 DE JONG Co. Adverteert in „De Leidsche Courant".

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4