OORLOGS-VARIA. nnHnttiHiiiMniTiu»"" Veel larwe uitgezaaid. Naar wij ver nomen zullen dit jaar veel minder bieten in de Haarlemmermeer verbouwd worden dan vorige jaren. De oorzaak hiervan is, dat gelokt door de hooge tarweprijzen, vele landbouwers verbazend veel tarwe hebben uitgezaaid en nog uitzaaien. LISSE. Plaatselijke Ongevallen Commissie. In hotel „Zomerzorg" te Leiden heeft de eindvergadering plaats gehad van de plaatselijke Ongevallen Commissie der afd. Lisse en O. van de Landbouw Onder linge. De voorzitter, de heer J. W. Marbus, opende deze vergadering, heette de aanwezigen welkom en deelde mee, dat shet hem wenschelijk voorgekomen was, ook dit jaar de Commissie niet in haar ge heel samen te roepen, naar aanleiding van het voortdurend toenemen van het ledental en als het vanzelf hiermede ge paard gaande uitbreiding der werkzaam heden van de plaatselijke ongevallen com missie. Vandaar dat op 21 Jan. j.l. reeds een gedeelte der commissie heeft verga derd, teneinde een begin te maken met het vaststellen van de loonen der aange slotenen over het afgeloopen jaar. De secretaris "bracht hierna verslag uit over den stand van de Landbouw Onder linge in het afgeloopen jaar in deze af- deeling, waaruit blijkt, dat aan de ziekte regeling voor inwonend personeel werd deelgenomen door 34 werkgevers met ge zamenlijk 61 dienstboden en dat zich 8 ziektegevallen hebben voorgedaan, welke aan geneeskundige behandeling en ver- plegingskosten hebben bedragen f 86.35, waaruit blijkt, dat het over het afgeloopen jaar geheven voorschot van f 2.— per dienstbode, ruim voldoende is. Het te veel betaaldo zal met de deelnemers over 1915 verrekend worden. In 1914 werden 7 arbei ders door een ongeval getroffen, die te za- rnen 60 d. ongeschikt waren om werkzaam heden te verrichten. Aan loon werd uitbe taald aan bedoelde personen f 99.58 en aan geneeskundige hulp voor zoover deze op heden bekend is, f 32.60 uitgekeerd. In het afgeloopen jaar hebben zich 7 nieuwe leden voor deelname aan do» Landbouw Onderlinge opgegeven, waar van 3 uitsluitend om deel te nemen aan de ziekteregeling voor inwonend personeel, zoodat op heden aan de afdeeling Lisse en O. 57 landbouwers zijn aangesloten. Hierna werden de aanwezige loonlijsten gecontroleerd en vastgesteld; daar 2 land bouwers hun loonlijsten over 1914 niet hadden ingeleverd, werden deze ambtshal ve vastgesteld, en werd het loonbedrag in haar geheel voor de afdeeling Lisse en O. vastgesteld op f68383. NIEUWVEEN. Verkeer op het hulppostkantoor In 1914. Verzonden expressebi'ieven 9. Ontvan gen expressebrie ven 18. Geadresseerde brieven 104. Verzonden aangeteekende brieven 574; Verzonden postwissels 1914, Ontvangen postwissels 1411. Uitbetaalde postbewijzezn 71. Borderellen kwitantiën 77. Ontvangen kwitantiën 3315. Verzonden postpakketten 1012. Ontvangen idem 2377. Inlage spaarbank 264. Terugbetaling idem 131. Handelingen Rijksverzekeringsbank 138. Zegelverkoop f 2198.61. Verzonden en ontvangen telegrammen 1116. Inkomende en uitgaande gesprekken 1676. NOORDWIJK. Bloembollencultuur. Gisterenavond vergaderde de afd. Noordwijk van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur in de zaal van den heer P. IT v. d. Voort. De leiding was in handen van den voor zitter, den heer N. M. Alkemade. De op komst was niet groot. Medegedeeld werd dat de heer Joh. v. Konijnenburg zijn be noeming tot bestuurslid had aangenomen, terwijl de heer A. Hoogeveen ,Pz. zijn be noeming aanvaardde van lid der Commis sie tot wering van diefstallen. Voorts Werd medegedeeld, dat de heer N. M. Alkemade door het bestuur is benoemd tot lid van de Weekblad-commissie. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de afd. ook dit jaar nog een tekort had, doch slechts van f8.86. Uit het jaarverslag vernamen we o. a., dat de afdeeling 120 leden telt, 7 lid-leer lingen en 3 donateurs. De voorzitter bracht daarna verslag uit van het verhandelde ter 129ste algem. verg., voorzooverre dit punten betrof, waarbij de afd. op een of andere wijze is geïnteresseerd. Omtrent den Monstertuin kon de voor zitter nog mededeelen, dat verschillende formaliteiten zijn afgeschaft 'of milder worden toegepast. Ook de kosten, verbon den aan het opplanten van monsters, zijn 'verlaagd. Het bestuur deed de volgende voorstel len voor de 130ste algem. verg.: Ie. De afd. Noordwijk stelt voor, het sa laris van den algemeenen secretaris-pen ningmeester met f 300 te verhoogen, in gaande 1 Januari 1915. 2e. De afd. Noordwijk noodigt het hoofd bestuur uit, om (desgewemscht in verbin ding met de hoofdbesturen van den Bond van BJoembollenhandelaren .en het H. B. G.) stappen te doen bij de Regeering, ten einde voor die gemobiliseerden, die in den komenden, drukken voorjaarstijd niet ge mist kunnen worden in het bedrijf, verlof van longeren duur te verkrijgen. Beide voorstellen werden goedgekeurd. Na de gebruikelijke rondvraag, die wei nig opleverde, werd de vergadering ge sloten. OUDSHOORN. Aangenomen. De heer J. W. O. Clant beeft zijn benoeming tot lid van de commissie van Beheer der gasfabriek aangenomen. SASSENHEIM. De Hanze. De afd. Sassenheim en O. van de R. K. Middenstandsvereeniging i,De Hanze" heeft in de zaal van den heer Schipper vergaderd. De voorzitter de heer L. Ph. Bisschops opende de vergadering met den Christe- lijken Groet en deelde mee dat het bestuur aldus was samengestold: de heer L. Pu. Bisschops 1ste Voorz. H. Iloman 2de voor zitter, H. J. Uphoff sécretaris M. v. Hage, 2de secretaris; P. van Dijk Pz. penning meester, Th. Hartveld en Th. Reeuwijk,. commissarissen. Hierna werd door den Voorzitter de Eerw. Geestelijke Advi seur in een korte, doch hartelijke toe spraak geïnstalleerd. De Adviseur dank te den voorzitter voor zijn woorden en zeide toe zijn beste krachten aan de ver eeniging tc zullen wijden. Alsnu werd overgegaan tot het behan delen van het huishoudelijk reglement, hetwelk ten slotte met algemeene stem men werd goedgekeurd. Over de middenstandscredietbank wer den verschillende vragen gesteld. Er werd besloten, dat zij die over zaken de bank betreffende den heer Spendel van Leiden wenschen te spreken, zich bij den heer Bunkmann kunnen opgeven, die dan zal mededeelen waar en wanneer de heer Spendel te Sassenheim zal te spreken zijn. RIJPWETERING. Onderstandskas. De onderstandskas bij ziekte of ongeval heeft de negende jaarver gadering gehouden in het Café Rustoord. Na opening der vergadering door den voor zitter J. J. van Benten werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd, waarna de pen ningmeester, de heer H. M. Kuipers, verslag uitbracht over zijn beheer. De uitgaven in 1914 hadden te zamen aan ziekengelden en bodeloon bedragen f28956, de inkomsten f306,38, zoodat niet het saldo groot f648,01, over 1914 het fonds op heden beschikt over een som van f664,83; hierbij komt nog de renten van het spaarbankboekje welke nog niet waren bijgeschreven. De voorzitter bracht den heer Kuiper dank voor zijne moeiten en zorg aan de boekhouding besteed. Besloten werd dezen winter tot Maart 1915 geen con tributie te heffen. De aftredende bestuursleden J. van Diemen en N. Koot werden bij accla matie herkozen. Als bode werd door het be stuur benoemd S. Hoogendorp, welke vacature ontstond door het overlijden van den Heer Joh. C. Jansen. VOORHOUT. Burgel. Stand. Loop der bevolking dezer gemeente gedurende het jaar 1914. Aantal zielen op 31 December 1913: 2259. Vermeerdering door geboorten van 46 jon gens en 36 meisjes totaal 82. Vestiging van 147 m. en 98 vr. totaal 245; algeheele ver meerdering 327. Vermindering door over lijden van 15 m. en 12 vr. totaal 27; vertrek van 115 m. en 58 vr. totaal 173; algeheele vermindering 200. Alzoo bestond de be^ volking dezer gemeente op 31 Dec. 1914 uit 2386 zielen, zoodat het aantal zielen in 4.e loop van het jaar 1914 vermeerderde met 127. In 1913 was deze vermeerdering slechts 14. 10 Huwelijken werden gesloten. Levenl. aangegeven 2: n.l. 1 van het mannelijk en 1 van het vrouwelijk geslacht; Voorts had alhier een aangifte van de geboorte van een kind van een Belgisch ouderpaar benevens van een overlijden van een elders wonende. VOORSCHOTEN. MiddenstandsTer. Vrijdag 29 Januari 'savonds te 7 uur vergadering in hetVer.- gebouw ter oprichting, van een afdeeling van de Hanze. Spr. de heer H. Spendel. St. Isidorns. De afd. Land en Tuinbouw St. Isidorus, onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond zal Zondag 31 Januari 's avonds te 71/2 uur haar jaarvergadering houden, waarin o. m. de penningmeester zijn financieel verslag zal uitbrengen en bestuurs verkiezing zal plaats hebben. WOUBRUGGE. Benoeming. Bij Kon. besluit van 26 dezer is met ingang van 12 Febc. tot bur gemeester dezer gemeente herbenoemd de heer T. P. Kleyn. ZOETERWOUDE. R. K. Kiesvereeniging. De jaarvergade ring van de R. K. Kiesvereeniging „Kies recht is Kiesplicht", in het café van den heer L. Dolle, werd gisteravond door 80 leden hezo'cht. Na opening door den voorzitter, den heer Jac. v. Leeuwen, werden de notulen van de vorige jaarvergadering en van de ver gadering gehouden 30 Mei 1.1. gelezen en goedgekeurd. Daarna bracht de secretaris, de heer A. van Bennekom, een keurig en degelijk jaarverslag uit. Uit den financieelen toestand bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 134.40, de uitgaven f 67.13,5, 't batig saldo f 67.26,5. In kas is f 98.53. Vervolgens brengt de heer Kemperman verslag uit van de door hem, als afgevaar digde, bijgewoonde vergaderingen van den Prov. Bond en van de Centrale Kiesver. Vervolgens nam de heer K., die volgens reglement niet herkiesbaar is, afscheid van zijn medebestuurderen, allen, inzonder den voorzitter, hartelijk dankend voor de aangename wijze van samenwerken. De voorzitter drukt zijn spijt uit over het heengaan van den heer Kemperman en voor de vereeniging en om zich persoonlijk, wijl de vereeniging een groote kracht, hij zelf een machtige hulp verliest bij het vol brengen van zijn taak. Bij voorbaat hoopt de voorzitter, dat de heer Kemperman zijn taak als afgevaardig de, steeds zoo kloek vervuld, zal blijven volbrengen als straks de vergadering hem herkiezen zal; de heer Kemperman belooft zulks. Aan de orde is: bestuursverkiezing; aftre dend zijn de heeren L. J. van der Zon, A. v. Bennekom en B. J. Kemperman. In de plaats van deze volgens reglement niet herkiesbare heeren worden na een groote stemming gekozen de heeren J. v. d: Velden, G. Belt en J. C. Stadhouder. Bij acclamatie worden de afgevaardigden voor den Prov. Bond de heeren Kemper man en Doeswijk herbenoemd; zoo ook de plaatsvervangers de heeren Stadhouder en de Boer. De rondvraag wordt in hef algemeen ge steld. Naar aanleiding van zijn benoeming, waarvoor hij de vergadering dankt, belooft de heer Stadhouder aan ieder die rechtma tige grieven aan hem zal zeggen deze in net bestuur of op vergaderingen In Het midden te zullen brengen: Dit om zijn reeds gedane belofte bij can- didaatstelling en voor hen die niet durven „vrijuit" spreken om een of andere reden. De voorzitter hoopt dat'het niet noodig zal zijn dat men door den heer Stadhouder met grieven of dergelijke zal aankloppen. Spr. wijst er uitdrukkelijk op, dat ieder zich vrij kan uitspreken, ook de werkende stand; iedereen kan aan alle bestuursleden klachten mededeelen. In een zeer geestig betoog, met spreek woorden doorkruid, laat de heer Van In- gen hooren, wat waarheid zeggen is en hoe men genoemd wordt als men dat altijd doet. Na voorlezing van de agenda voor de a: s. Centrale-vergadering worden geen voor stellen of besprekingen noodig geacht. De WelEerw. heer Chr. Dessing maakt van dit goed vergadering-bezoek gebruik er op te wijzen dat dit zoo noodzakelijk is voor het politieke en sociale vereenigings- leven: Nadat de WelEerw. Heer kapelaan op verzoek van den voorzitter voor den vrede gebeden had, werd deze uitstekend geslaag de vergadering gesloten. Roomsche Agenda. ZONDAG, 31 Januari. St. Jozefszaal 8% u- Plechtige Installatie van den WelEerw. Heer P. van Veen, als Praeses der Vereeniging. ZONDAG. Leiden.. Bondsgebouw. Uitvoering van „Vondel". MAANDAG. Leiden. Half negen, ge bouw St. Jozefsgezellen-Ve r- eendging. Jaarvergadering R.-K. Grafische Bond. 9 u. „In den Vergulden Turk," Vergadering van ,,De Hanze". SPORT. Olympische spelen. Naar aanleiding van het bericht dat de Olympische spelen in 1920 in Amsterdam of in Antwerpen zullen worden gehouden, meikt de Süddeutsche Sportzeitung het volgende op „Deze mededeeling is geheel onjuist. Zooals bekend is, heeft Boedapest de regeling der Olympische spelen in 1920 aangevraagd en deze stad zal zeker tegen dien tijd een Stadion gebouwd hebben. Baron de Coubertin, voorzitter van het internationaal Olympisch comité, heeft zich in Stockholm er sterk vóór verklaard, dat de spelen in 1920 te Boedapest zullen plaats vinden en afgezien van deze meening van den heer dc Coubertin zal wel ook voor Boedapest in het internationaal comité beslist een meerdeiheid gevonden worden. Amsterdam en Antwerpen zullen voorloopig nog geduld moeten hebben, daar ook voor 1924 wel veel grootere steden, wereldsteden, zich sportief sterk genoe'g zulleu voelen om Olympische spelen te regelen." Faillissementen. Uitgesproken.- M. de Graaff, graanhamdelaar en beurt schipper, te Oud-Vossemeer. Cur.: mr. J. A. C. van Heusde. Mej. de wed. D. J. Bennink, geb. J. G. Kilchmeyer, Den Haag. Cur.: mr. E. C. van Dorp. L. M. Feldman, koopman, Den Haag. Cur.: mr. P. R. Gruber. W. F. Opbroek, Den Haag. Cur.: jhr. mr. J. C. van Haeften. C. A. Kempenaar, tuinder, te Stomp- wijk. Cur.: mr. E. L. v. Emden. A. P. Lopik, schoenmaker, Den Haag. Cur.: mr. P. M. van Driel. Geëindigd: P. Koster, metselaar te Alkmaar. L. Davidse, timmerman, te Brigdamme. Gehomologeerd: het likwidatie-accoord door W. A. Oude naarde, te Overschie, zijn crediteuren aan geboden. Leger en Vloot. Rijwielen van militairen. Door den minister van Oorlog is be paald, dait de militaire autoriteiten op verzoek van de ontvangers der directe belastingen opgaven zullen verstrekken van de militairen, die in de kazernes of militaire gebouwen wonen en in het be zit zijn van een rijwiel, zulks in verband met het heffen van personeele belasting. CORRESPONDENTIE. J. d. V. Laat uw vader of voogd zich per ongezegeld request wenden tot den mi nister van Oorlog met verzoek om over plaatsing, met redenen omkleed. Als spion doodgeschoten. De tooneelspeler Jan Windik, sedert dertig jaar acteur in Russisch-Polen, werd te Wloclawek onder beschuldiging van spionnage gearresteerd en doorgeschoten. In het „Berl. Tageblatt" vinden wij over deze quaestie .nog het volgende: Enkele dagen geleden werd de tooneel speler Jan Windik, met den kunstenaars- naam Recki, voor den krijgsraad gedaagd wegens spionnage. Windik was Oostenrijksch onderdaan en in Krakau geboren, doch hield zich 30 ja ren in Russisch Polen op, waar hij in de groote steden Lodz, Kutno en Wloclawek optrad. In den laatsten tijd gaf hij zang en dansonderricht. Hij werd gevangen genomen, toen Wlo clawek voor de tweede maal door de Duit- schers werd bezet. Hij ontkende gespionneerd te hebben en vertelde, dat na den aftocht van de Duit- schers de kozakkenkolonel von Keller met zijn troepen de stad bezet had. Deze eischte dat. hij voor de officieren zou optreden. Aangezien Windik echter niet beschikte over de noodige requisiten, zond men hem naar Warschau en gaf hem e'en trief mede voor den secretaris-generaal van de Ver eeniging voor Valksonderr'icht om hem aan een en ander te helpen. Deze secreta ris-generaal was echter, zooals ontwijfel baar vastgesteld is, secretaris van het hoofdbureau voor spionnage te Warschau dat staat onder leiding van den Russi- schen generalen staf v. Terekof. Windik bleef hier ruim drie weken, hoe wel hij zeer goed wist waarmede het bu reau zich bezig houdt. Hij gaf toe, dat de secretaris getracht had hem over te halen bij een eventueele nieuwe bezetting van Wloclawek berich ten te geven over de sterkte der Duitsche troepen. Daartoe werd afgesproken aan welk adres hij schrijven zou. Tot werkelijke spionnage is het intusschen ten gevolge van de tijdige arrestatie niet gekomen. Windik werd (niettemin, zouden we hier willen inlasschen) ter dood veroordeeld. Op zijn verzoek werd hem toegestaan den kei zer genade te vragen, welk verzoek echter na onderzoek der zaak werd afgewezen. Kort daarop is Windik gefusilleerd. oordeelde de Krijgsmnd bekl. tot 16 dagen militaire detentie, in te gaan 13 Januari j.l., met Jast tot zijn oiuniddellijke invrij heidstelling. Jacht op waterwild. In he.t gedeelte der provincie Zuid-Hol land, waar de jadht op waterwild open is, wordt het, schieten, alsmede het vangen van eenden en duikers, vallende onder art. 15f en h der Jachtwet, gesloten op Za terdag 27 Februari a.s. De uitoefening der jacht op waterwild, voor zoover niet begrepen in het vooraf gaande, wordt gesloten op Maandag 15 Maart a.s. De uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaven of vliegnet is toegestaan van 22 April a.s. tot en met 28 Juni d.a.v., doch het vliegnet mag in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen worden gebruikt. De kooilieden moeten hunne kooieenden in dit jaar opsluiten of ophokken van 1 Juli tot de opening der jacht op water wild. Het Suez-Kanaal. Uit de Pers. Wie draagt de verantwoordelijkheid. De „Gelderlander" schrijft We zien thans weer het weerzinwekkend verschijnsel, dat in de Kamer urenlange de batten worden gevoerd over de vraag of de laatste lichting van de landweer tot den landstorm moet overgaan, ja dan neen, en in verband hiermede of die lichting naar huis zal worden gestuurd.' Nog pas heeft de regeering verklaard een Regeering die dan toch wel getoond heeft, dat zij in de groote lijnen van de neutraliteitspolitiek het volle vertrouwen van het land verdient dat de toestand van ons land nog steeds even kritiek is als in de dagen van Augustus en dat zij haar verantwoordelijkheid niet gedekt zou ach ten, wanneer zij de sterkte van onze onmid dellijke beschikbare weermacht verkleinde. Ook thans weer, als bij de debatten over de oorlogsleening is het van links, en op de allereerste plaats van sociaal-democrati sche zijde, gesteund door den uiterst rose getinten linkervleugel der unie-liberale fractie, dat de felste oppositie toont. Men schijnt daar reeds geheel de crisisperiode van 1913 vergeten te hebben, toen de heeren zoo kranig de verantwoordelijkheid van zich afschoven, die zij naar parlementaire zede hadden behooren te dragen. Toen leek hun die verantwoordelijkheid voor hun zwakke schouders te zwaar. Laten zij dan ook thans eens de logische gevolg trekking maken uit hun houding van 1913 en der Regeering, in wier plaats zij zelf had don kunnen staan, indien zij zulks hadden gewild, haar verantwoordelijkheidsgevoel niet verwijten. Zij alleen kent den juisten toestand, zij alleen weet ten volle, hoe de moeilijkhe den van den dag te pareeren. Wenscht de sociaal-democratie haar niet te vertrou wen, dan herinnerde zij zich zelf dat wij door haar schuld een Ministerie Cort van der Linden hebben. Een bëetjè' nederig heid en verdeemoediging zal haar in deze dagen niet misstaan. Wie in ernstige da gen verantwoordelijkheid weigert voor eigen daden, heeft wel het laatste het recht op critiek over hen, welke die ver antwoordelijkheid, zondor daartoe ver* plicht te zijn, hebben overgenomen. Laatste berichten. LEIDEN. Politie. Op de markt zijn heden vier varkens achtergebleven. De eigenaar kan op het politiebureau nadere inlichtingen bekomen. Krijgsraad. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroor deelde den Landweer-Vestingartillerist C. van W. tot 8 maanden militaire gevange nisstraf, ter zake dat hij in een der ka zernes te Amsterdam een adjudant-onder officier met een karabijn op het hoofd heeft geslagen onder het uiten van de woorden „Zwijn, je maakt de geheele ka zerne ongelukkig." Bekl. heeft beweerd zich niets te kun nen herinneren; met genoemden adjudant onderofficier had hij nimmer iets gehad en hij wist evenmin iets ten nadeele van dien meerdere te zeggen. Hij heeft thans tegen dit vonnis appèl aangeteekend bij het Hoog Militair Ge rechtshof. Voor den Krijgsraad stond wegens desertie terecht de Landweer-soldaat W. F. de K., afkomstig uit Veenendaal. De man begaf zich met verlof naar Veenen daal wegens ernstige ongesteldheid van zijn vrouw, die in blijde verwachting ver keerde. Thuis komende vernam hij, dat ze naar Den Haag vertrokken was en zon der verlof begaf hij( zich in politiek even eens daarheen. Na dagen lang geleden te hebben, bracht zij een levenloos kind te wereld. Daar ze in levensgevaar verkeer de bleef bekl. bij zijn vrouw, vertrok later met haar naar huis in Veenendaal en werkte daar eenigen tijd hij een boer om in het onderhoud van zijn gezin te voor zien. Toen zijn hulp niet meer noodig was vertrok hij naar Amersfoort en meldde zich daar aan. De auditeur-militair Mi*. Palthe Wesen- fiagen, rekening houdende met de treu rige omstandigheden, waaronder bekl. achterbleef van verlof, vorderde veroor- deeling tot 3 weken militaire detentie met aftrek der preventieve hechtenis vanaf 13 Januari t. v. Bekl. deelde daarna mede dat hij reeds vóór dat hij in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage werd ingesloten reeds 25 dagen in de provoost had doorgebracht, hetgeen op zich zelf reeds een zware straf was. Daar zijn vrouw nog steeds ernstig ongesteld is en in hoogst overspannen toestand verkeert, verzocht hij hem een straf op te leggen, gelijkstaande met de preventieve hechtenis. Na in raadkamer te zijn geweest, ver Omtrent de quaestie van het Suez-Ka- naal is bij het Departement van Buiten- landsche Zaken tot hedenochtend geen nader bericht ontvangen. Bij navraag aan het Departement is ge bleken dat het bericht omtrent het niet binnenvaren' van het Kanaal na de6 mid dags 12 uur moet worden opgevat in dien zin, dat zulks voor iederen dag geldt. De Duitschers in België. BRUSSEL, 28 Januari. De gouverneur- generaal maakt het volgende bekend: In den laatsten tijd hebben weerbare personen herhaaldelijk pogingen gedaan om de Nederlandsche grens te overschrij den, ten einde in het vijand^jke leger te treden. Ik bepaal daarom het volgende: 1. Alle begunstigingen, die in het grens- naar Nederland trachten te overschrijden, verkeer naar Nederland gelden, wordeE voor weerbare Be'lgen ingetrokken; 2. Belgen, die tegen het verbod de grens 6tellen zich bloot aan het gevaar door de grensposten te worden neergeschoten. Weerbare personen zullen in geval van aanhouding worden gestraft en ols krijgs gevangenen naar Duitschland wegge voerd. 3. Wie weerbare Belgen bij het overtre den van het verbod om naar Nederland te ontwijken behulpzaam is of dit begunstigt, zal volgens de krijgswet worden bejegend. Dit geldt ook voor leden van het gezin van weerbare Belgen, die het over de grens gaan niet verhinderen. 4. Als weerbaar in den zin van deze verordening worden beschouwd alle man nelijke Belgen van 16 tot 41 jaar. Alle geruchten. vt>lgens welke Belgen zullen worden ingedeeld bij het Duitsche leger, berusten op kwaadwillige verzin sels. Vredesgoruchten. SJ. PETERSBÜRG, 29 Januari. De Wie ner Allgem. Ztg. had een' artikel gepubli ceerd, waarin beweerd wordt", dat Rusland de mogelijkheid overweegt, een afzonder lijke vrede te sluiten met Oostenrijk-IIon- garije, gebaseerd op een afstand van Oost- Galicië door O. II., terwijl Rusland tege lijkertijd Servië aan zijn lot zou overlaten en toestaan dat het bij de Habsburgsche monarchie wordt ingelijft. Het Petersb. Telegraaf Bureau is thans gemachtigd om zoo besfist mogelijk -deze geruchten tegen te spreken. De geruchten zijn van allen grond ontbloot en worden met kwaadwillige bedoeling door de pers van de vijandelijke landen verspreidt. De burgeroorlog in Mexico. VERA CRUZ, 29 Januari. De troepen van Caranza zijn Donderdagmiddag Mexico (stad) binnengerukt. Marktberichten. LEIDEN. 28 Jari. Veemarkt: Aangevoerd Opaarden f 0.af O.,0 Veulens f0a f0 7 stieren f150 a f 310, 215 kalf- en melk koeien f155 a f340, per kilo fa 159 varekoeien f 140 a f285, 213 vette ossen en koeien f195 a f415, per kilo f 0.80 a f0.98, graskalveren f00 a fOO, 27 kalveren (vette) f75 a f140, per kilo f 1.00 af 1.25, 60 kalveren (magere) f 6.a f 16.1171 schapen (vette) f22 a f50, per kilo f 0.70 a f 0.82, schapen (weide) fa f0 Lammeren (magere) fa fdito vette jarige fa f 624 varkens (magere), f 15 a f 40, per kilo 50 a 57 ct, 000 varkens (vette) f 0.a f 0.206 biggen f 5.a f8.4 bokken of geiten f3 a f8. Ter markt aangevoerd: Runderen; 594 Kalveren 77; Schapen 1371. Kuns. Aangevoerd 45 partijen. Besteed werd voor: Goudsche kaas van f42 tot f45.2c soort van f39 tot f41. Derby kaas van f tot fLeidsche kaas van f37 tot f39.2e soort van f34 tot f36. Alles per 50 K.G. Aan de stadswaag gewogen 42 partijen, 1504 stuks kaas, wegende 9915 KG. Handel vlug. GOUDA, 28 Jan. Vee. Vette varkens met redelijken aanvoer, handel vlug, 33 A 36 c. per half kilo. Biggen voor Engeland niet goeden aanvoer, handel vlug, 24 A 26 c. per V2 kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel beter, f 1.a f 1.60 p. week. Vette schapen met aanvoer, handel geen beteekenis. Lam meren dito. Nuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel vlug, f12 A f 18. Fokkalvc- ren f 18 A f 28. Kaas. Ie qual. f 43.A f 45.—, 2e qual. f 39.A f 42.zwaardere f 44.A f 46. Noordhollandsche kaas fA f.Aan gevoerd 47 partijen. Handel vlug. Boter, weinig aanvoer; handel zeer vlug; prijs der goe- f 1.75Af 1.80, wei- f 1.60Af 1.70. Eieren f6.A f7.per 100. Handel vlugt met redelijken aanvoer. MEPPEL, 28 Jan. Boter. Aanvoer 3000 kilo- Ie soort per tyj vat f 31.a 2e soort f 30.a 3e soort f29.a stukken van 1 Va kilo f 2.35 a 2.60. LEEUWARDEN, 29 Jan. Kaas. Aanvoer 14812 K.G. 451/2-75. Handel vlug. Boter. Boerenbotcr geen Fabrieksbotcr 60'/^ met consent zonder consent aanvoer 38/16 8/16. Notcering van dc Commissi'- lste kw. fabriokshotCT rl.52 met consent. Ver. Boter en Kaush. Friesland 60, met consent.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3