weigert verantwoordelijkheid voor opont houd cn schade. Na den middag kan geen enkel schip het Suez-kanaal binnengaan. Volgens «en door de directie van den Rotterdanischen Lloyd ontvangen telegram, liet stoomschip ïambora Woensdagoch tend c m 9 u. 45 min. uit Port-Saïd het K j-iaail binnengevaren. Naar de directie van de Stoomvaartmaat schappij Nederland te Amsterdam mede deelt, neemt zij voorloopig geen buitenge wone maatregelen. De passagiersboot Oranje, die Zaterdag moet vertrekken, vaart op den gewonen tijd af en zal de gewone route volgen. Na aankoihst aan liet Suez-kanaal zal naar omstandigheden worden gehandeld. Doorvoer. Ons is de vraag gesteld, welke houding Nederland aanneemt ten aanzien van den doorvoer van goederen uit België, door ons land naar Duitschland. Naar ons wordt medegedeeld is in het algemeen voor par ticuliere goederen de doorvoer veroorloofd, maar is doorvoer van krijgsbuit, van mili taire voorraden en van gerequireerde goe deren verboden. Dit standpunt is van het begin van den oorlog af ingenomen, en wordt ook thans nog gehandhaafd. Vaart Wielingen. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland js bepaald, dat alle vaart in de Wielingen is verboden bewesten de lijn, die de roode en zwarte horizontaal ge streepte gasboei van de Sardijngeul ver bindt met het hooge licht van Nieuwer- sluis, tenzij het vaartuig vooracm is van een loods. Aldus moeten alle vaartuigen, die niet voorzien zijn van een loods de route van en naar de reede van Vlissingen nemen door de Sardijngeul. Belgische geïnterneerden. Te 's-Gravenhage is aangekomen de Bel gische generaal Doffin, die, in opdracht der Belgische regeering en met toestem ming van de onze een bezoek zal brengen aan verschillende interneeringskampen waar Belgische militairen verblijven. De generaal is vergezeld van een kapi tein. Hij heeft een bezoek gebracht aan den Belgischen gezant te 's-Gravenhage baron Fallon en heeft zijn opwachting ge maakt bij den minister van Oorlog, in diens kabinet. Wij vernemen, dat het bezoek aan de kampen geenszins ten doel heeft om zich ambtelijk op de hoogte te stellen van de wijze van huisvesting der Belgische gein iteimieerden, maiar het karakter draagt van een belangstellend bezoek. Vermoedelijk zal aan den Belgischen generaal worden vergund zich door een op parool vrijgelaten Belgisch officier, die tot de geïnterneerden behoorde, te laten begeleiden op zijn bezoek. De Belgische geïnterneerden zullen op 1 en 2 Februari van Assen naar Olde- broek worden overgebracht. Te Oldebroek zullen ook barakken 'gebouwd worden ter huisvesting van de vrouwen der geïnter neerde soldaten. Ontvluchte krijgs- gevangenen. Omtrent de Dinsdag te Winterswijk aangekomen ontvluchte krijgsgevangenen, deelt men nader mede, dat het waren de paardenarts P. S. uit Béthume, behooren- de bij het le regiment artillerie te voet en de vrijwilliger G. P., een geboren Franschman, wonende te Brussel, in dienst bij het 145e regiment infanterie, in garnizoen te Mauheuge. Zij waren met de bezetting van Maubeuge op 7 Septem ber krijgsgevangen gemaakt en na een reis van drie dagen in een goederenwa gen, waar zij op stroo moesten liggen, kwamen ze te Friedrichsfeld aan. Na een verblijf van 4maand deden ie Maandag morgen om 11 uur een poging lot ontsnap ping toen ze bezizg waren met medege vangenen corvée-diensten te verrichten. De paardenarts had zijn zwart artillerie- unifoim nog aan, zijn kameraad was ecbteT in burgerkleeding. Beiden hadden daarover een blauw katoenen werkmans pak. Daardoor en ook door het feit, dat één hunner met het Duitsch bekend was, waren zij stoutmoedig genoeg, om zelfs overdag hun tocht naar Nederland te ma ken. Zij trokken eerst naar Krudenberg, doch toen ze daar de rivier wilden over steken, bleek de brug door liet water weg geslagen. Zij waren toen verplicht naar Friedrichsfeld terug te keeren, gingen van daar naar Wesel over Brunen en Rhede, naar ons land. Verschillende malen vroe gen zij Duitschers naar den weg, en kwa men herhaaldelijk militairen voorbij. Onderiusschen was hun afwezigheid opgemerkt en werden zp naar verschil lende plaatsen gesignaleerd. Een pa trouille van ongeveer 50 soldaten, voorzien van speurhonden en zoeklichten werd op hen afgestuurd. Toen ze het gevaar be merkten, verborgen 7-ij zich op een stuk land jn de buurt van Rhede, waar het water eenige voeten hoog stond en waar over zij een aantal takkebossen hadden gelegd. Tot aan de heupen in het water liggend en nog wel in geknielde houding, hieven zij daar drie uren liggen. De hon den waren door het water hun spoor bijster geraakt. Ondertusschen waren door de soldaten wel 500 schoten op hen gelost, zonder dat ze geraakt werden. Nadat het gevaar voorbij was, zetten ze weer koers naar ons land, gebruikten bij een hoer, wien zij om den weg vroegen, voor een behoorlijken prijs eenige spijzen en om 10 uur bereikten zij het Nederlandsch ge bied in de buurtschap Woold. Een boer die juist naar het dorp reed nam hen op verzoek mede cn om 11 uur kwamen zc ann de militaire wacht aan. Zij waren volop van Fransch goud geld voorzien. Heden vertrokken zij naar Rotterdam, en hopen van daar binnen eenige dagen naar Engeland te gaan om van daar uit Frankrijk te bereiken en weer aan den strijd deel te nemen. Ove.r het leven in het kamp hadden ze weinig te klagen. Het eten was er even wel zeer karig. Ze kregen niet meer dan 70 gram brood per week; 's morgens alleen koffie en 's middags en '9 avonds vast voedsel. Een van hen was in dien tijd meer dan 20 pond in gewicht afgenomen. Woensdagnamiddag zijn te Winterswijk twee ontvluchte krijgsgevangenen aange komen, ditmaal een 19-jarige Belgische student on een 30-jarige Fransche auto mobilist, die bij de gevechten aan den Yser in October krijgsgevangen gemaakt en naar Munster gevoerd waren. Bij het verrichten van corvéediensten waren ze Dinsdagnamiddag ontsnapt, en na zich eerst in een boschje verscholen te hebben, togen zij op pad, in één stuk gedurende 20 uur den grintweg volgende. Bij de grensplaats Oeding gingen zij dien weg af en bereikten door de bosschen het Hol- landsche gebied. Varkensexport. In Duitschland maakt men ziclï, on danks den overvloed die er volgens de bladen heerscht van voedingsmiddelen, toch bezorgd voor den roggevoorraad, zoodat het verbod is afgekomen om var kens met rogge te mesten. De „Norddeut- sche Allgem. Zeitung" zegt, dat er in Duitschland veel te veel varkens zijn. ,,De varkensstapel is te groot. Dat moet veranderen. Het slachten van varkens moet toenemen. Er komt dan wel opeens meer vleesch aan de markt dan men voor het oogenblik gebruiken kan, maar hier aan kan men tegemoet komen door var- kensvleesch in te pekelen voor later. Groote inrichtingen, maar ook de par ticulieren, moeten daaraan meedoen door reeds nu varkensvleesch in te slaan, en de slagers kunnen het de burgerij gemak kelijk maken door lokaliteit vóór het be waren van het vleesch beschikbaar te stellen." De „Norddeutsche" wekt "daarom een ieder op om zijn slager een flinke bestel ling voor varkensvleesch te doen. Maar hoe zit het nu? In Duitschland te veel varkens? En uit Nederland worden duizenden geslachte varkens naar Duitschland uitgevoerd. Zoo zelfs, dat onze slagers veel te duur moeten koopen. De eenige verklaring, waarom men in Duitschland, bij zijn overvloed van leven de varkens de geslachte varkens uit Ne derland laat overkomen, zou zijn, dat men hun Duitsche familieleden een afschrik wil inboezemen van te veel eten! Of mis schien- voert men in Duitschland de var kens met geslachte Nederlandsche dito's. Er is kwalijk een andere mouw aan te passen. Wie het beter weet mag het zeg gen. Nog Vierhonderd. Dankbaar voor de hulp, die .wij met onze kranten-actie van honderden moch ten ondervinden, vragen we nog eens de hulp onzer Roomsche landgenooten. Aan vierhonderd aanvragen om kran ten hebben we tot nu toe niet gunnen r voldoen. In naam van die honderden militairen l vragen we dus nogmaals: Stelt Uw Roomsche krant beschikbaar voor de mi litairen. Geeft Uw adres op aan ons Bureau. Dan zenden wij U bedrukte band jes ter verzending. HET CENTRAAL-BUREAU VOOR DE K. S. A. TE LEIDEN. Korte Kroniek. Naar de ,,Haarl. Ct."'verneemt, kee ren vele bloembollenreizigers weer spoe dig uit Duitschland terug, daar èn de betalingen èn de verkoop niet meevallen. Op het verzoek van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Den Haag, om op Zondag 30 Jan. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een optocht met muziek en ba nieren te mogen houden, is door B. en W. afwijzend beschikt. Geheel onverwacht heeft H. M. de Koningin Woensdagavond een bezoek ge bracht aan het gebouw van de R.-K. Mili- tairen-Vereeniging aan de Bazarlaan te 's-Gravenhage. RECHTZAKEN. Bedreiging met den dood. Voor de rechtbank te Arnhem stond te recht K. W. A., baron van P., te Rosen- daal, ter zake, dat hij op den 21en Novem ber j.l. de rijksveldwachters J. Akkerman en P. Lanting heeft bedreigd met den dood, althans met zwaar lichamelijk letsel, door onder het uiten eener bedreiging een met scherp geladen geweer aan te leggen op genoemde personen, die 125 M. van hem verwijderd waren, en even later nog eens die dreigende woorden te herhalen en werkelijk te schieten, waardoor die perso nen door de hagelkorrels werden geraakt. Bekl. bevond zich op den bewusten dag met zijn broer en eenige drijvers in een hem toebehoorend jachtveld in de Geiten kamp. Hij zag toen de bedde rijksveld wachters, die in burgerkleeding waren, in zijn jachtveld staan. Denkende, dat het stroopers waren, heeft hij toen de bo vengenoemde handeling gepleegd. Het O.M. keurde het optreden van be klaagde in krasse bewoordingen af en eischte 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger bepleitte vrijspraak. Smokkelauto. Door de rijksambtenaren te Heerlen werd sinds langen tijd ijverig dienst ge klopt, om den persoon te pakken te kun nen krijgen, die verdacht werd groote hoe veelheden spiritus te smokkelen per auto van Duitschland naar Heerlen. Op zekeren avond posteerden zich tal van rijksambte naren, gewapend met revolvers en kara bijnen, nabij het grenskantoor tè Locht, om, indien de smokkelaars passeerden, den fraudeur op heeterdaad te kunnen betrap pen en te arresteeren. Het toeval was den ambtenaren gunstig. Want in het holle van den nacht kwam uit de richting Aken full speed een auto aangereden. De ambte- tenaren schreeuwden zoo hard zij konden: halt, rijksambtenaren; inplaats van halt te houden, reed de chauffeur nog sneller, waarna de ambtenaren hun vuurwapenen op de auto afschoten; daar naderde de auto den spoorwegovergang; de afsluit- boomen lagen horizontaal; hier riepen de ambtenaren den chauffeur eveneens aan, doch hij reed door en reed beide afsluit- boomen stuk, bij welke krachttoer de auto beschadigd werd. Later vonden de ambte naren op den weg vaten spiritus, ruim 300 L. de auto, die hier en daar kogelgaten vertoonde, werd in beslag genomen en tegen den bestuurder, een te Heerlen wo nend Duitscher, werd proces-verbaal op gemaakt. Voor de rechtbank te Maastricht ontken de hij spiritus te hebben ingevoerd, hoewel hij denzelfden nacht nog op den weg was gezien, met het kennelijk doel het verloop der nachtelijke excursie van nabij te kun nen volgen. Door den rijksadvocaat werd tegen den DuitSchen smokkelaar gerequi- reerd een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, benevens een boete van f 300, te vervangen door een jaar hechtenis en verbeurdverklaring van de auto en de spiritus. Inbraak te Roelofsarendsveen. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren A. C. V., die inbraken heeft gepleegd te Haarlemmermeer en Roelofarendsveen, veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. Rijnland tegen rcederjj. Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank waargenomen door mr. P. Bijnen, heeftgiste- ren conclusie genomen in de procedure inge steld door het Hoogheemraadschap Rijnland tegen de reederij van een logger, welke de aan eischer toebehoorende Noord wij kerbrug had aangevaren en beschadigd. De officier was van meening, dat, waar het personeel wist dat de brug weinig doorgang had, dit rekening had kunnen en moeten houden met het uit steken van het puttingijzer. Het niet-nemen der bij het passeeren van bruggen gebruikelijke voorzorgsmaatregelen, n.l. afhouden met kurken zakken, is een schul dige nalatigheid, waardoor de aanvaring is veroorzaakt. Evenwel dit verzuim draagt niet alleen de schuld; ook bij het Hoogheemraad schap is nalatigheid, waar het, bekend met de aanwezigheid van onbeschermde uitsteken de platen aan de brug dezen gevaarlijken toestand liet voortduren. Waar het eischend college mede oorzaak is, dat de schade zoo groot is, komt het billijk voor, dat beide par tijen de gevolgen dragen. Volgens de nieuwere opvatting der Nederlandsche en Fransche schrijvers, ook 'in eenige recente vonnissen neergelegd, verzet de wet zich niet tegen een dergelijke verdeeling, weshalve geconcludeerd werd tot veroordeeling van gedaagde tot ver goeding van de helft der geleden schade, en van iedere partij in haar eigen kosten. Watertoerisme. Zooals onlangs gemeld, werden op 7 Juni j.l. (den dag der Hollandia-wedstrij- den op het Braassemermeer) een aantal eigenaren van motorbooten geverbaliseerd ter zake dat zij in liet boezemwater der Oude Wetering, te snel zouden hebben ge varen. Een dezer „slachtoffers", die oorspron kelijk verstek had laten gaan, kwam te gen dit vonnis in verzet, en de zaak dien de dus op 26 dezer opnieuw voor den kan tonrechter te Haarlemmermeer. Beklaagde was zelf niet verschenen, doch werd evenals in de vorige gevallen ge schiedde, waaromtrent reeds bericht werd vertegenwoordigd door een der be stuursleden van de Nederlandsche Ver- eenigdng voor Watertoerisme. In antwoord op de verschillende vragen, namens de Nederlandsche Vereeniging voor Watertoerisme gesteld, bleek, ter te rechtzitting, dat de verbaliseerende ge meenteveldwachter van Alkemade, die per fiets en gewapend met een chronome ter, de overtredingen constateerde, zulks deed over eenen te voren afgemeten af stand van 1200 meter. Het beginpunt van dit traject lag bij perceel Q. A. no. 206, gelegen vlak bij het punt waar de Bjng- vaart van de Haarlemmermeer en de Oude Wetering samenkomen. Het eind punt tegenover perceel A. no. 55, even vóór het pontveer bij het Braassemermeer. Uitdrukkelijk werd geconstateerd, dat het beginpunt dus lag tusschen de Ring vaart en de samenvloeiing van Drecht en Oude Wetering, die ongeveer 150 M. meer naar den kant van het Braassemermeer ligt. De afstand tusschen de Drecht-mon- ding en het eindpunt van den hierboven bedoelden afstand van 1200 M. bij 't Braas semermeer, bedraagt dus slechts 1050 M. Bij de behandeling van het verzet werd namens den beklaagde aangevoerd, dat aangezien hij niet de Ringvaart, doch de Drecht was komen afvaren, en zich van daar rechtstreeks naar het Braassemer meer had begeven het dus uitge sloten is, dat hij het beginpunt van de bewuste 120Ó meter bij perceel A no. 206 zoude zijn gepasseerd. Hoe dus de verba liseerende veldwachter de tijdopneming over den niet door hem, beklaagde, geva ren afstand" heeft kunnen bewerkstelli gen, werd minst genomen, een raadsel ge noemd. De veldwachter zijnerzijds hield ter stel ligste vol, wel degelijk te hebben gezien, dat beklaagdes boot perceel A. no. 206 voor bij is gevaren in de richting van 't Braas semermeer. Hij heeft toen op zijn chronome. ter gedrukt, is op de fiets gestapt, en me degereden, en heeft zoodoende aan het eind punt gekomen, de overtreding geconsta teerd. Hiertegenover staat, zooals wij zagen, de pertinente verklaring van den beklaagde, dat hij het bewuste punt dien dag n i e t is gepasseerd. Namens den beklaagde wend de vraag* gesteld of getuige zich niet kon vergissen' (een vraag, die hem ook door den Ambte naar van het O. M. werd gesteld). Gewezen werd daarbij op het merkwaardige feit, dat in een andere dagvaarding precies dezelfde snelheid (237 M. per minuut) wordt ten las te gelegd, en dat in een ander voor den- zelfden kantonrechter behandeld geval waarin dan ook trouwens vrijspraak ge volgd is de toenmalige beklaagde midden in het vak van 1200 meter 2 a 3 minuten stil heeft gelogen om voor een manoeuvreerend schip uit te wijken, zonder dat deze zelfde verbalisant daarvan iets had bemerkt. Het feit werd toen zelfs door hem met beslist heid ontkend, hoewel de beklaagde een ver klaring overlegde van allen, die dien dag bij hem aan boord waren, waarin de juistheid dezer bewering werd onderschreven! Op verzoek van den vertegenwoordiger van den beklaagde werd door den Kanton rechter toestemming verleend, het feit, dat beklaagde de Drecht afgekomen is, cn rechtstreeks naar het Braassemermeer is gevaren, zoodat hij dus perceel A. no. 206 niet heeft gepasseerd, door getuigen te bewijzen. Dit getuigenverhoor werd bepaald op Dinsdag 9 Febr. a. 9. Kantongerecht te Gouda. Beschermde vogels vangen en dooden, A. d. O. te R e e u w ij k f 25 subs. 10 d., met verbeurdverklaring van het inbeslag- genomen slagnet en de voerijzers: zijn kind niet geregeld de school laten bezoe ken, J. S. te Waddinxveen, f3 subs. 3 d.; rijden over het paardenpad, R. v. E. P. te Waddinxveen, f 1 subs. 1 d. 's nachts fietsen zonder licht, W. S., L. F. en W. S., allen te Waddinxveen, al len f 1 subs. 1 d.; te Gouda door een troep soldaten rijden, H. v. D. te Bodegra ven, f5 subs. 2 d. Uit Stad en Omgeving. Een vraag om steun. 't Kan niet anders, of onze diepe deer nis, ons levend medelijden gaat nog on verzwakt en onverpoosd uit naar die ar me, arme vluchtelingen, die, ver van buis en haard, hier zijn gedoemd om de hand uit te steken voor een aalmoes.... En al mogen er onder hen zijn, die om hun ge drag het ons moede'lijk maken veel voor hun toestand te „voelen", honderden en honderden anderen maken onder alle op zichten aanspraak op ona daadwerkelijk medelijden. Neen, toen wij in die dagen, waarin duizenden en duizenden verdrevenen ons land plotseling en onverwachte bestorm den, waarin de zwartste ellende neer streek over steden en dorpen, waarin wij getuigen waren van een invasie van het somberste leed, toen wij. in die dagen onze harten en beurzen openden voor de arme menschen, toen geschiedde dat niet tengevolge van een zenuwschok, maar uit waarachtige li e f d e.-Welnu, die liefde heeft nu nog dezelfde motieven... Als zij toen waarachtig was, moet zij ook nu haar bestaan in daden tonen.... Het bovenstaande diene als een opwek king onzerzijds om te gedenken de Belgi sche vluchtelingen in het algemeen, enke len in het bijzonder. Enkelen in het bijzonder... Waarom juist die enkelen? Omdat die enkelen, op wie wij doelen, zijn gehuisvest in onze onmid dellijke nabijheid, in Oud-Raadwijk te Zoeterwoude. Die dertig daar vertoevende Belgenen hier komen de meer dringende redenen, waarom wij dezen niet mogen vergeten zijn nu reeds maanden lang onderhouden door de Zoe- terwoudsche bevolking. 't Spreekt van zelf, dat de last op den duur voor deze te drukkend wordt. Die dertig daar vertoevende Belgen wor den er niet slechts lichamelijk ver zorgd, maar ook voor hun geestelijk en zedelijk welzijn worden alle krachten in gespannen. Zij vervullen daar stipt en trouw hun goedsdienstplichten gaan b.v. iederen morgen allen naar de kerk om de H. Mis bij te wonen. En nu vragen wij: verdient zulk een inrichting niet onzen steun. Moeten wij niet voor komen, dat de financieele nood Zoeter- woude's Burgemeester zal dwingen de arme menschen naar een vluchtelingen kamp te zenden? Ach. wie iets te missen heeft, in geld of voedsel, hij zondere dat af voor die goede menschen te Zoeterwoude. Gaarne zal de burgemeester van Zoeterwoude, de edelachtbare heer Van Gils, iedere gift, hoe klein ook, in ontvangst nemen. Ook de heer Spem.del, Mare te Leiden, heeft zich bereid verklaard donaties te ontvan gen. Men kan ook zijn giften op ons bu reau deponeeren. „Vondel" Wie Zondagavond eens door een vroolij- ke lach enkele uren de zorgen wil laten overstralen hij ga de uitvoering van de steeds meer en meer bekende tooneelafd. van den Ned. R. K. Volksbond „Vondel" bijwonen. Vooral de leden van den Volksbond zelf moeten in groote getale tegenwoordig zijn daar de financieele baten zullen worden aangewend voor het aanschaffen van een bondsvaandel. Universiteit. Hedennamiddag opende Dr. J. C. P. Smits, leeraar aan het Gym nasium, toegelaten als privaat docent in de oude Geschiedenis aan de Rijks-Univer siteit alhier, in het klein-auditorium van het Academiegebouw zijn Colleges met een openbare les over „de Keizerrogi", welk onderwerp werd beschouwd door den spr. in verband met de Keizervereering in het Romeinsche Rijk en haar Oosterschen oor sprong. Van diefstal afkomstig. Door de po litie werd aangehouden een zekere Th. G. A-, die bij een rijwielhandelaar hier ter stede een rijwiel aanbood, dat later bleek van diefstal afkomstig te zijn. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. AARLANDERVEEN. Ontslag. Bij Kon. besluit van 25 de zer is aan J. W. van der Lee, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Aarlanderveen, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen. BODEGRAVEN. Inter neeringskamp-Wiericherschans. De Stichtsche Crt. geeft een beschrijving Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Morgen Zaterdag laatste dag der Opruiming bij B. VAN NOORT, „IN DEN VERGULDEN HOED". Profiteert nog van de koopjes HOEDEN en PETTEN, DASSEN, HANDSCHOENEN enz. WF* SPOTPRIJZEN van het interneeringskamp aan de Wie- richerschans tusschen Bodegraven en Woerden, waar de geïnterneerde Engel- sche officieren zijn onder dak gebracht. Toen eindelijk dag en uur aanbraken, dat aan het station Bodegraven de Engel- schc officieren zouden komen, stonden eènige honderden, nieuwsgierig-belang stellend, aan het nieuwe Staatspoorstation te wachten. Maar, eilacie! Men had buiten den waard, in dit ge val buiten den commandant van het kamp gerekend. Meende men, dat de sneltrein Utrecht Leiden, zooals gewoonlijk, alleen te Woer den en Bodegraven zou stoppen, thans was dit anders. Even voorbij de halte Waarder, daar waar de achterzijde van het kamp dicht den spoorweg nadert, werden door den commandant aan weerszijden van den spoorlijn twee roode vlaggen geplant. De trein naderde, en... moest stoppen. En toen is het gebeurd, dat in alle stilte slechts aanschouwd door een aantal mede reizigers, de 38 Engelsche officieren, bege leid door een 130-tal gewapende Holland- sche soldaten, den trein verlieten en door het land, midden door de dorre, natte wei de, naar het „Interneeringskamp" togen... Hier was alles op de komst voorbereid. Het gebouw aan de rechterzijde van den ingang was bestemd voor de dienstdoende wacht. Verder op het terrein was een ge bouw neergezet, waarin de cantine was gevestigd, terwijl weer in een ander ge bouw afzonderlijke slaapvertrekken waren ingericht. 't Zijn in alle opzichten „vreemde" lui, die Engelschen! Te Groningen hebben zij hun eer.ewoord achtergelaten en daarom worden ze nu in dit kamp bewaakt. Ont snappen scheen ons dan ook onmogelijk. De schildwachten staan slechts 15 passen van elkaar verwijderd; de eerste dagen met een scherpe patroon in het magazijn van hun geweer; thans echter met een z.g.n. „wachtpatroon." Qf zij zich daar nu bijster thuis gevoelen, die Engelsche officieren, betwijfelen wij. Maar dat zij het zichzelf zoo aangenaam mogelijk maken, dat staat voor ons vast. Worden niet dagelijks meer dan drie honderd eieren verorberd? Gebraden kippetjes en ander gevogelte en wild, passeeren geregeld de wacht posten! Tabak en sigaren? Staat niet in de éta lage van de firma Hagen te Utrecht een kist met 1000 sigaren gereed voor de offi cieren op de Wierickerschans; sigaartjes van... een gulden per stuk?! Zóó gevangen te zitten...! „Er zijn dan ook rijke knapen bij", zoo werd ons verzekerd; vooral bij het spelen om geld komt dit ten duidelijkste uit. Dat voor recreatie gezorgd is, behoeft niet te worden vermeld. De ruime binnen plaats van 't kamp biedt een schoone ge legenheid voor het in Engeland zoo gelief de golfspel, terwijl in de cantine liefheb bers van kaartspel en domino hun hart kunnen ophalen. 't Zijn niet alle Engelschen, die geïnter neerden. Er is één Fransch onderofficier bij: een knappe, flinke kerel, die een acht tal talen vloeiend spreekt en in 't Engelsche leger dienst deed als officier.... meer nog: als tolk. Er heerscht onder de officieren een vriendschappelijken toon en tegenover de Nederlandsche militairen wordt de meeste welwillendheid in acht genomen. Toch schijnen niet allen het met hun tegenwoordig verblijf eens te zijn. Dit blijkt wel uit het feit, dat dezer da gen een der geïnterneerden onder militair geleide vertrokken is. De man had op een voor den comman dant zeer verstaanbaren toon gezegd, dat het zijn vaste voornemen was, binnen acht dagen vandaar te vertrekken. De commandant oordeelde het toen beier in dezen de behulpzame hand te bieden, wat betrof het vertrek van den Engelschen officier. Zooals reeds gemeld, dezer dagen kwam een auto voor; de officier werd onder ge leide vervoerd naar Amsterdam, ging daar scheep, trok zelfs over zee naai.... het eiland Marken waar hij thans rustig nadenkt over zijn plan, dat in duigen viel. Doch, alles bijeengenomen, maken de geïnterneerde officieren het onzen mili tairen niet lastig; zij begrijpen dat er met Hollandsche soldaten niet valt te spotten. Zij zijn geïnterneerd en de comman dant van 't kamp voert de consequentie daarvan stringent door. En de Wierickerschans? Wanneer de reiziger op het traject Lei denWoerden in de avonduren de achter zijde van het kamp paseert, zal onwille keurig zijn blik worden getroffen door liet licht van de booglampen, dat ver in den omtrek zijn helderen glans verspreidt; en hij zal het zijn medereiziger vertellen, dat daar 38 Engelsche officieren „gevangen" zitten.... BOSKOOP. Ontslag. Bij Kon. besluit van 25 de- zezr is aan J. Grootenhuis, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2