voor dat doel krachtige actie te voeren. De voorzitter zegde zulks toe. Nadat nog eeiiige leden van het afdee- lingsbestuur het woord hadden gevoerd sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Catalogus over Leiden en Omgeving. De firma Burgersdijk en Niermans, oude boekhandel alhier, zond ons een door hen uitgegeven prijscatalogus van boekwer ken, oude gravures en kaarten over Leiden en omliggende gemeenten. Een prachtcol- lectie, waarin voor elk wat wils voor komt. Onder rubrieken, alphabetisch ge rangschikt, vind men spoedig den weg in dezen uit ruim 1400 nummers bestaande catalogus. Naast belangrijke gebeurtenissen als: het beleg en ontzet in 1574, de eeuwfees ten der Universiteit, de maskerades, de ramp in 1807, vinden wij hierin werken over instellingen, personen en alles wat nauw met de geschiedenis der stad ver bonden is. De oude afbeeldingen va,n gebouwen, straten; de gezichten op de stad hierin aangeboden geven een terugblik op de stad in vroegere tijden. De keuren en or donnantiën doen ons zien dat in de 17e eeuw ook alles en nog wat door het stads bestuur werd geregeld. Op cholera en pest, dienstboden, huizenbouw, visscherij, en vele andere onderwerpen vinden wij de merkwaardigste keuren. De omgeving van Leiden, gevormd door de vele welvarende gemeenten, is ook vroeger door menig dichter en schrijver bezongen en historisch beschreven en door menig graveur in beeld gebracht. De ca talogus geeft fer het bewijs van. Met een supplement op den catalogus voor Zuid-Holland, reeds vroeger door bo- vangeno-emde firma uitgegeven, sluit deze catalogus. Diefstal. Door een agent van politie werden een drietal jeugdige dieven be trapt, terwijl zij bezig waren met het ver wijderen van stukken zink van verschil lende perceelen. Nadat de jongens op het politiebureau gehoord waren, werd pro ces-verbaal opgemaakt. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. - In de afgoloopen week meldden zich om steun aan49 personen, maakt met het totaal der vorige week ad. 2729 een totaal van 277S Tot 16 Januari j.l. waren behandeld1952 aanvragen in ,de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling 4l jy Totaal 199.8 Afgewezen waren tot 16 Jan. j.l. 454 Afgewezen in de afgeloopen week13 Totaal afgewezen"! 467 HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten tot aan koop van de boerderij Vester te Nieuw- Vennep, ter grootte van 21 H. A. voor f 45.000, in het belang van de volkshuis vesting. KATWIJK. Een mooie gift. Het Steuncomité heeft van den reeder, den heer N. Parlevliet, een gift ontvangen van f 1000, wat niet, gelijk in de alhier aan de ingezetenen gezonden circulaire, gelijk staat met een bedrag van 50 pCt. der hoofdelijke omslag, doch*95 pCt. van dit bedrag. Wie volgt? LEI DSC HEN DAM. R.-K. Kiesvereeniging. De R.-K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier, houdt eene algemeene Ledenverga- gadering op Dinsdag 26 Januari, des avonds ten 7 uur, in het Café van C. Arke- stein. De agenda vermeldt o.a.: Verkiezing van drie bestuursleden, nl. de heeren f. H. Mulder, C. C. de Heij en C. J. van Leeuwen. Lezing door den Weleerw. heer J. C. W. v. d. Wiel, onderwerp: „Waar schuilt het grootste gevaar voor ons land." LISSE. Ondersteuningsfonds bjj ziekten. Het Ondersteuningsfonds bij Ziekten hield Zater dagavond in de Witte Zwaan haar 17de Alg. vergadering. Uit het verslag van den Secre taris bleek, dat het ledental is gestegen tot 710 en dat des Donateurs (trices) is gedaald tot 100. In militairen dienst zijn 97 leden. Uit het verslag van den penningmeester de heer J. Pijnackcr, bleek, dat naast een ont vangst van f3865.16 een uitgave viel te boeken van f3481.59, zoodat het saldo be droeg f3S3.57. Aan zieken was uitgekeerd f2604.10 en aan leden bij bevalling hunner vrouw f795. Het totale L It van het fonds bedroeg op 1 Jan. 1915 f4992.82. De verifica teurs de heeren A. Schrama, J. Kuiper en P. van Dijk Jzn. verklaarden "alles in orde. De Voorz. bracht den penningmeester den dank des vergadering. De aftredende bestuursleden de heeren J. Pijnacker en P. van Bezu wer den met bijna algemeene stemmen herkozen. Een voorstel van C'. de KoniDg om de uit- keering aan zieke leden, welke in 3 jaarf260 hebben getrokken, het daarop volgend eerste jaar terug te brengen op 2/s of 60 cent en het tweede jaar op Vs of 30 cent per dag werd verworpen, aangenomen werd een voorstel van den heer P. Warmerdam om personen, die op gevorderden leeftijd toetreden, een premie te laten betalen, terwijl verworpen weid een voorstel van den beer Kuiper om vreemdelingen, die reeds in hun vorige woon plaats lid van een dergelijk fonds waren ge weest, deze premie niet te laten betalen. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. TER-AAR. R. K. Kiesvereeniging. Op Donderdag 21 Januari hield de R. K. Kiesvereeniging hare jaarvergadering, die ten gevolge van het zeer ongunstige weer vrij slecht be zocht werd. Nog geen 40 menschen waren aanwezig. Dit was te meer jammer om het extra-nummer, eene niet aangekondigde lezing. De voorzitter opende de vergadering mot dan Christelijken groet en verzoekt den se cretaris de notulen te lezen. Deze werden '«utter dank goedgekeurd. De Penningmeester, de heer J. A. Koe- leman deed daarna rekening en verant woording over 1914. Met inbegrip van het saldo van den vorigen dienst bedroegen de inkomsten f 139.De uitgaven helie pen f 66.—, zoodat de kas f-73 bevatte. Op verzoek van den Voorzitter werd de rekening met bewijsstukken cn de kas door de heeren G. Mo u rits en Nic. Hooge- vorst Pz. nagezien. Na in orde bevinding werd de penningmeester onder dank ge dechargeerd. De Secretaris, de heer B. J. Verhagen, bracht vervolgens een keurig en degelijk jaarverslag uit, waaruit o. a. bleek dat het ledental der R. K. Kiesvereeniging is teruggeloopen, doordat het sterftecijfer van leden het aantal nieuwe leden over trof. Bij, enkele candidaatstelling werden herkozen de aftredende bestuursleden de heeren D. van der Hoorn, J. A. Koeleman en A. B. Volgering en werd gekozen de heer L. Bosland. Tot verrassing en groote voldoening der vergadering trad daarna de geeste lijke adviseur, de ZeerEerw. Heer Pastoor op, om een lezing te houden aan de hand van een artikel door den Weleerw. neer Wils, vroeger hier kapelaan, geschreven in de jongste aflevering der „Bijdragen tot de geschiedenis van het Bisdom Haar lem", en waarin behandeld wordt de ge schiedenis der parochie Langeraar (met Korteraar, Vriezenkoop, Bilderdam en Nieuwveen) na de reformatie. Wel mocht de Voorzitter zeggen, dat door het optreden van onzen Pastoor het gemis van een spreker dubbel was ver goed, en zeker was hij de tolk der verga dering toen hij ZijnEerw. hartelijk dank bracht. De Voorzitter verzocht verder aan alle aanwezigen om hun medewerking te ver- leenen bij aanvragen door militairen tot plaatsing op de kiezerslijst. Zij zullen daartoe de militairen, die met verlof ko men verzoeken om zich bij een der be stuursleden te vervoegen voor het teeke nen der aanvraag-formulieren. Later kan daarvoor licht de gelegenheid ontbreken, met het gevolg dat een noodzakelijke for maliteit achterwege blijft en zij niet op de kiezerslijst komen. De ZijnEerw. Heer Pastoor dankt het bestuur voor de ernst, waarmee het zijn taak opvat en den grooten ijver, waar mee het deze vervult. Hij wekt de leden op tot medewerking met en vertrouwen in het Bestuur en tot trouwe vervulling van hun kiesplicht!" Gaarne zou ZijnEerw ook de afwezige leden bereiken, ten ein de hen op te wekken om ook door het trouw bezoeken der vergadering van hun belangstelling blijk te geven. Gemeenteraad. In de gehouden vergadering van den ge meenteraad werden de notulen der vori ge vergadering goedgekeurd. De V o o r- zitter deelt mede, dat ingekomen zijn missives van Ged. Statén. Het kohier schoolgeld 4e kwartaal word vastgesteld tot een bedrag van f 59.02, Vervolgens komt in behandeling een voor stel betreffende gratificatie Rijkspolitie. De Voorzitter zegt, dat het plaat selijk politiepersoneel is uitgebreid; naar aanleiding daarvan laat spreker het oor deel aan den raad of ook nu termen zijn een gratificatie te verleenen. Komt in be- handeling een voorstel van het dagelijks bestuur om aan te gaan een geldleening ter bestrijding der kosten inzake aanleg spoorweg Nieuwveen—Ter Aar en kosten overbrugging Aarkanaal. Met het oog op de tijdsomstandigheden wil de heer Van Vliet een hooge rente niet vastleggen. Er zijn echter 2 voorstellen bij' wijze van kasgeld op korien termijn, doch daarvan zal hooge rente moeten worden betaald en een voorstel op een langen termijn, terwijl gedurende dien termijn het per centage blijvend is tot de laatste aflossing. De heer Visser bespreekt de hooge kos ten en zou een onderzoek wenschen naai de voordeeligste wijze waarop door de Ge meente een geldleening zou kunnen wor den aangegaan. De Voorzitter verdedigt voorloopig een leening aan te gaan op korten termijn en een definitief besluit nader te behandelen, terwijl het in de bedoeling ligt de ge meente niet te zwaar te drukken. Na rui me bespreking wordt door den Voorz. ge vraagd of de vergadering zich kan ver eenigen te besluiten in beginsel tot het aangaan van een geldleening ad. f 73.000, waartoe wordt besloten, waarna tevens het voorstel wordt aangenomen B. en W. te machtigen daaraan uitvoering te geven op een gunstigen tijd in het belang der gemeente tot hoogstens 5 pet., en mocht blijken dat spoedig de storting aan de Maatschappij moet plaats hebben en nog geen gelden zijn Verkregen om dan stap pen te doen tot een tijdelijke geldleening teneinde aan de verplichting met betrek king tot de Mij. te kunnen voldoen. Tot le den van het stembureau worden benoemd le zittiiig P. W. Kroft en J. Hogervorst; 2e. J. van Zwieten en D. v. d. Hoorn; 3e. J. Visser en J. van Vliet, als 4e lid de heer J. van Zwieten. Plaatsvervangend voorz. de heer J. C. van Roderijs. Vervolgens wordt op diens verzoek aan het hoofd der Openbare School den heer G. C. Weezen een gratificatie van f 10 toegekend wegens gedane werkzaamheden inzake inning schoolgeld. Bij de rondvraag wordt door den heer Hogervorst dank gezegd voor de me dewerking inzake de aanleg spoorlijn. Door den heer Van Vliet wordt gewe zen op een slecht e.ind weg te Korteraar; spreker acht verbetering beslist noodza kelijk. De Voorzitter zeg.t dat daar aan de aandacht zal worden geschonken. Voorts wordt door den heer Visser medegedeeld dat door hem een schrijven is ontvangen van den directeur der Gas fabriek te Aiphen, waarin te kennen wordt gegeven, dat de gelegenheid bestaat om deze gemeente alsnog van gas te voor zien. De V oo.r z i 11 e r zegt dat indien geen bezwaarlijke omstandigheden tus- sehAnh°ide mochten komen de verlichting 5iog eens nader kan worden besproken. Niemand meer hel woord verlangende, sluit de Voorz. de vergadering. Toestemming verleend. Bij Kon. besl. van 22 dezer is aan jhr. K. W. L. de Mu ral t, burgemeester dezer gemeente, toe stemming verleend om tot 1 April 1915 te Oegstgeest te blijven wonen., WARMOND. Diefstal. Zaterdagavond is het de po litie gelukt de dievegge te ontdekken, die 1.1. zomer te Noordwijk in een badpension dienstbode was en ten nadeele van haar meesteres successievelijk kleine diefstallen pleegde, zewdat ze zich ten slotte een heele voorraad had toegeëigend, bestaande uit linnengoed, tafelgerei enz. De gemeente veldwachter hier, wien die diefstal bekend was, had reeds eenigen tijd verdenking Zaterdag nu had hij gelegenheid, met den Noordwijkschen inspecteur Gooi en een on bezoldigd rijksveldwachter, huiszoeking te doen bij de ouders van de dievegge, en kwam al spoedig tot de ontdekking, dat op zolder onder een bed een menigte emailleer- werk, galanteriewaren, allerlei huishoude lijke artikelen en ook de goederen van den Noordwijkschen diefstal verborgen waren. De daderes heeft bekend. Nog meer ongerechtigheid? Minder succesvol was de klopjacht, die Zaterdag morgen door de politie werd gehouden. Thans gold het een beambte van de Ste delijke Gasfabrieken, die omdat hij nojj nooit op inspectie was geweest door een der gasverbruikers verdacht werd een op lichter te zijn, die frauduleus quitanties van de Gasfabriek kwam innen. De ge meenteveldwachters werden gewaarschuwd en weldra werd op fietsen het dorp door kruisd, naar alle vier windstreken; doch d^ „oplichter" had zich blijkbaar verscholen. Men trok het groote bosch van Huys te Warmond in; bij den koetsier, die daar woont, werd eindelijk de hand op den ver dachte gelegd. De man bewees toen dood bedaard zijn goed recht.... WOUBRUGGE. Mond- en klauwzeer. Door den dis trictveearts is het vee op de hoeve van de Wed. D. voor verdacht verklaard, wegens het invoeren van melk van een stal, waar mond- en klauwzeer was uitgebroken. Een en ander wat met de melk en voor werpen in aanraking was geweest is vol gens de voorschriften der wet ontsmet. Van de hoeve mag niets uitgevoerd worden. Roomsche Agenda. MAANDAG. Leiden. St. Jozefszaal 8 uur. R. K. Bloemist-, Land- en Tuinbouw werklieden Vereeni- ging „St. Laurentius". DINSDAG. Leiden. St. Jozefszaal 8 uur. Liturgische cursus van den R. K. Vrouwenbond. WOENSDAG. L e i d e n. p uur. In den Ver gulden Turk. Debatingclub der Hanze. „Waarom Roomsch ver- eenigd?" Inleider de heer H. W. Spendel. RECHTZAKEN. Een Wonderdokter. Door den Kantonrechter is een nieuw onderzoek gelast in zake het zonder nood zaak onbevoegd uitoefenen der genees kunde door den 52-jarigen bleeker P. H. te Leiden, die voor 14 dagen terecht stond. De zaak zal opnieuw in behandeling ko men op Maandag 6 Februari. Alsdan zal £}s getuige gehoord worden de heer Reyst, apotheker te Leiden. Overtreding art. 474 Wetb. v. Strafrecht. De kantonrechter heeft heden vrijgespro ken den schipper W. R„ gezagvoerder van het visschervaartuig „Agatha Maria", te Katwijk aan Zee, tegen wien door den ambt. bij het O. M. f 20 subs. 5 d. was geëischt. Voor veertien dagen stond hij terecht beklaagd dat hij op 27 Oct. 1914 's middags 3 uur varende in de Noordzee buiten de territoriale wateren op 52.48 N.B. bewesten IJmuiden op een afstand van 150 M., heeft nagelaten opvarenden van de „Maria Christina", toen dit vaartuig op een mijn liep en zonk, zóódanige hulp te verleenen, als waartoe hij bij machte was, zonder zijn vaartuig, de opvarenden of zichzelf aan ondergang bloot te stellen., HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde heden: N. H. en C. Z., beiden werkman te Noord- rvij k e r h o u t, wegens belèediging van een veldwachter ieder tot 1 week gevangenisstraf. S. F. J., 28 jaar, tuinman, zonder vaste woonplaats, wegens diefstal van een rijwiel te Zuidewijk, onder Boskoop tot 1 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch. J. S., 37 jaar, schipper en A. v. d. B., 32 jaar, arbeider, teNoordwijkerhout, wegens wederspannigheid, ieder tot 6 weken gevange nisstraf; de eisch was 3 maanden. J. K. 40 jaar, tuinder te Voorhout, wegens mishandeling, tot 2 maanden gevangenisstraf, de eisch was 5 maanden. Haagsche Rechtbank. Wegens diefstal van een partijtje hooi ten nadeele van zijn baas den veehouder Teunis de J., stond voor de rechtbank te recht de 36-jarige arbeider G. v. d. A. te Koudekerk e. Bekl. bekende, gebrek aan reevoeder voor zijn twee koeien was de oorzaak. Hij was 16 jaren in dienst van zijn baas, die altijd zeer tevreden over hem was. Het O. M. de schuld van bekl. bewezen achtend, vorderde 3 maanden gevangenis straf. Hierna stond dezelfde man terecht we gens melkvervalsching. De melk v.an zijn beestjes, die hij ten koste van zijn baas voerde, werd, volgens verklaring van den Directeur van den keuringsdienst te Lei den, door hem met 150 pet. water verdund. Ook dit feit bekende bekl., doch hij deel de tevens mede, dat de schade door hem vergoed werd- Het O. M. vorderde voor deze verval- sching 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 8 Februari a.s. Ter zak^ beleediging, requireerde het O. M. tegen flen 46-jarigen koopman G. H. te Boskoop, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 8 Februari a.s. Nog vorderde het O. M. tegen P. O. en P. K.visschers teKatwijk aan Zee wegens beleediging van een politie-agent ieder 1 week gevangenisstraf. L. R., A. H. en A. van D., visschers te Katwijk aan Zee, wegens vernie ling, tegen de twee eersten 5 dagen gevan genisstraf en tegen den derden bekl. f 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. v. d. R., 33 jaar, koopman te Lei den, wegens beleediging van een agent van politie f 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. L„ werkman, te L e i d e n, wegens be leediging van een agent van politie 8 da gen gevangenisstraf. Met gesloten deuren werd behandeld de zaak tegen C. van 't Z„ te Voorhout, beschuldigd van openbare schennis van de eerbaarheid. Uitspraak over 14 dagen. SPORT. Voetbal. Ofschoon het Kampioenschap in de Wes telijke afdeeling nog niet beslist is heeft H. V. V. haar positie krachtig versterkt door een harer sterkste concurrenten voor de eerste plaats, H. F. C. met 40 te klop pen. De wedstrijd was nu bepaald geen kamp tusschen de sterkste clubs. H. F. G. speelde heel gewoontjes. H. V. V. iets be ter. In Rotterdam zal waarschijnlijk wel beslist worden wie no. 1 op het ranglijstje blijft. Sparta toch is uitstekend op dreef, heeft zich op de 2de plaats genesteld en door haar overwinning op V. O. C. met 31 gehandhaafd. D. F. C. schiet hoe lan ger hoe meer uit haar slof. Tot nu toe is de gehavende Dorische ploeg niet geslagen op eigen terrein. Ook gisteren niet. Met 51 werd Hercules naar Utrecht terugge zonden. H. B. S. houdt braaf stand. Tegen alle verwachting werd U. V. V. met 12 op eigen terrein afgemaakt. Na een har den strijd wist Haarleim met 32 van Quick te winnen. Sportman trok naar Den Haag en moest zich tegen H. B. S. met een gelijk spel tevreden stellen (00). In het Oosten werden geen wedstrijden ge speeld. Leidsche Voetbalbond. lste klasse. Ajax IIL. F. C., terrein afgek. O. N. I.Beresteijn 05. Leiden—D. L. V. 1—4 2de klasse A. Ajax IIIBeresteijn II 22. 2de klasse B. D. L. V. II—L. V. V. II terrein afgek. 3de klasse. O. G.—O. N. I. II 1—4. Norvicus IIDe Sportman III terrein afgekeurd. Korfbal. De uitslag der gisteren gespeelde wed strijden in klasse Zuid is als volgt: lste klas. Rotterdam: O. S. C. R.H. S. V. 33. 3de klas. Dordrecht: O. K. K. ISpartaan I 73. Leiden: Vitesse II (L.)A. L. O. II 51. 4de klas. Den Haag: ResidentieR.S.G.V. II 55. Rotterdam: Rozenburg B—M.a.a.s. 2—1. Voetbal op Zondag. In den gemeenteraad van Nijmegen was voor eenige weken aangehouden een adres van het bestuur der afdeeling Nijmegen van de Katholieke Sociale Actie, waarbij verzocht werd, om voetbalwedstrijden op gemeenteterrein des Zondagsvoormiddags te verbieden. De commissie voor de straf verordeningen had verklaard, dat van haar geen voorstel te dier zake te verwachten was. In de Zaterdag gehouden raadsvergade ring werd door de leden De Haan, De Rooij en Van Cranenburgh, allen R.-Kat.h., een voorstel tot wijziging van de Politieveror dening aangekondigd, lot strekking heb bende, dat op gemeenteterreinen en wegen verboden zal zijn sportoefeningen, vliegde- monstraties e. d. te houden op Zondagen en erkende Christelijke feestdagen tot des voormiddags 11 uur. Dit voorstel zal in de volgende vea'gade- ring behandeld worden. Motorwielrijden. Een 24-uur rit. Nadat Zondag 17 dezer te Breda een bij eenkomst had plaats gehad voor die leden van 't Vrijwillig Militaire Motorrijders Korps, die in 't zuidelijk deed van het land verblijf houden, zijn gisteren (Zondag) in hotel De l'Europe te Utrecht de overige le den van dit korps bijeengekomen om zich over het te Breda gerezen en voorgestelde plan van een 10-provinciënrit uit te spre ken. En zooals te venvachten was heeft de Utrechtsche vergadering zich, zij het dan ook na ampele bespreking bij het Bre- dasche voorstel aangesloten. Van dezen 10-provinciënrit dan, waar van de deelneming alleen is opengesteld voor leden van het Vrijwillig Militair Mo torrijders Korps, alsmede voor die van de Nederlandsche Motorrijders Vereeniging zal de start Zaterdag 13 Februari as. 's middags te half vijf te 's-Gravenhago plaats vinden. De rit zal gaan langs de volgende route: Den Haag Rotterdam Dordrecht Lage Zwaluwe Breda Tilburg 's Hertogenbosch Nijmegen Arnhem Apeldoorn Zwolle Assen Groningen Leeuwarden Stavoren ahvaar de pont naar Enkhuizen wordt genomen Hoorn Amsterdam Utrecht Gouda en Den Haag. Als gemiddelde snelheid mag die van 30 K.M. per uur niet overschreden worden. Onder de keurige prijzen, die voor -lezen rit zijn uitgeloofd, trekken vooral de aan dacht die, welke aangewezen waren voor de winnaars van het internationale mili taire motorrijders-concours, dat in Augus tus jl. zou hebben plaats gehad, indien oor log en mobilisatie niet in den weg waren getreden; en welke medailles nu door on zen opperbevelhebber, generaal Snijders, die aan het hoofd van tal van militaire autoriteiten van belangstelling in dezen duurrit blijk geeft voor de winnaars daar van ter beschikking zijn gesteld. Den beiden rijders, die zonder de voor geschreven gemiddelde snelheid te over schrijden, het traject in den koristen tijd afleggen, vallen extra-prijzen ten deel. Verder verkrijgt ieder deelnemer, die den rit binnen den maximumtijd van 24 uur volbrengt een herinneringsmedaille en wordt voor dezen rit, de eerste 24 uur- praostatie op motorwielrijdersgebied ia- Nederland is, groote deelneming rerwaeKx^P Aanbestedingen. Leiden. Bij de heden door B. en W. ge houden openbare aanbesteding van „het in richten van een bagger- en opslagterrein aan de Zijl, ten Noorden v/d spoorweg van Leiden naar Hoofddorp" waren ingekomen 19 inschrijvingen, t. w. van T. Bedée; Slie- drecht, f 7510; Is. Sloots, Leiden, f 7500; J., Saras, Oude Wetering, f 7250; P. J. van der Aa en L. Gort, Amsterdam, f 7250; T., Keun en L. Zantstra, Schellinkwoude (N.- II.), f7170. M. J. Konings Mz., Rozendaal, f 7080; W. F. Staal, Amsterdam, f6820; J. Verbeek, Hoofddorp, f 6627; C. Zwaan. Larabertsschrag, f 6600; T. II. Scholte, Amstel, f 6572; A. Kraai je veld Bz., Zwijn- drecht, f 6336; A. Spek en J. Boeren, Slie- drecht, f 6205; W. Visser, Den Haag, f 6079; C. J. Molhoek, Utrecht, f 5992; A. Koore- vaar, Dubbeldam, f5555; J. Pijl, Zuidland, f 5448; P. C. Langeveld, Neder-IIardingveld, f 5482; Pb. Haring, Schipluiden, f 5172; J" Potman, Haarlemmermeer f 4478. Laatste berichten. Enkhuizer Veerdienst. Het verkeer per Holl. Spoor met het Noord- Oosten des lands ondervindt sedert gisteren belemmering, doordien de Enkhuizer veerdienst met het oog op het mijnengevaar, gedeeltelijk is stopgezet. Geen vertegenwoordiger. Naar wij met zekerheid kunnen mededeolen, is wegens de tijdsomstandigheden afgezien van het voornemen der Nederlandsche Re- geering om bij de aanstaande ofileieële opening van Ihct Panamakanaal ons land to doen verzegenwoordigen door het zenden van een onzer oorlogsschepen naar San Francisco. Kaasprijzen. Wij vernemen dat het in de bedoeling ligt den maximum-kaasprijzen welke voor de loopende maandgelden ook voor maand Febr. vast te stellen. Tegenspraak. In tegenspraak van de loopende geruchten kan worden medegedeeld dat het dubbel- schroef-mailstoomschip „Insulinde" van de Rotterdamsche Lloyd Zaterdag 20 Februari a.s. van Rotterdam naar Ned. Ind. zal vertrek ken. Italië en de oorlog. ROME. Het bestuur van de radicale partij heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij wordt uitgesproken, dat hot onvermijdelijk is, dat Italië aan den Europeeschen oorlog deelneemt. Het gevecht in de Noordzee. De Engelsche bladen verklaren, dat de overwinning zoowel een daad van justitie als een oorlogspraestatie is. Zij heeft de grootspraak der Duitschers, dat zij de Noordzee beheerschen, vernietigd en een afstraffing gegeven voor de barbaarsche aanvallen op onverdedigde kuststeden. De Engelsche marine triomfeerde daarentegen in een daad van den waren oorlog. Beide partijen hadden even veel groote kanonnen, doch de Engelschen hadden de overstelpen, de meerderheid in het gewicht der grana ten. Het feit, dat de Duitschers. er van door gingen, bewees, dat zij partij hadden ge trokken van de lessen van de gevechten bij Coronel en de Falkland-eilandon en hadden ingezien, dat het zware geschut onder alle omstandigheden het beste geschut is, in aanmerking genomen, dat het lichtere ge schut van het Duitsclie smaldeel dat van de Engelschen overtrof. Marktberichten. ROTTERDAM, 25 Jan. Yce. Aanvoer 316 runderen, 138 vette kalveren, 0 nuchter kalf, 612 schapen, O bok, 1252 varkens. Prijzen per K.G.: Koeien cn ossen .34-40- 48 et., vette "kalveren 505560 et., export id. 5055 ct., schapen 22—28 ct., lammeren 2833 ct., varkens 3537, lichte export 2829^/2. Varkens van 100 kg. 33-34V2- Binnonlandselie Granen. Tarwe f16—16.50 chevalier f f .winter- en zomer- gerst f14.14.25, haver f15.15.25 per 100 K.G. Bruine boonen per H.L. 12. 14.Mixed-mais f232. La Plata f0 Vette koeien en ossen met tamel ij ken aan voer; aanvankelijk ging de omzet langzaam» later werd dit iets beter. Vette kalveren met Hinken aanvoer, de omzet ging redelijk goed, de prijzen waren lager dan vorige week. Scha pen en lammeren rnct minder aanvoer, de prijzen bleven gelijk aan vorige week. Var kens met ruimen aanvoer, de omzet ging aan vankelijk langzaam, later beter. De prijzen liepen 0venwel terug.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3