lingen aan den dag. Het was te vreezen, dat de aanslag op het standbeeld tot on lusten zou kunnen leiden. De gouverneur- generaal heeft daarom het stadsbestuur op dracht gegeven het standbeeld te doen ver wijderen. Een Duitsch-Amerikaan gevangen geno men. Een hevige emotie is te Toronto (Canada) veroorzaakt door de arrestatie van Emil Merich, een genaturaliseerden Duitscher, die beschuldigd wordt luitenant Zigrow van het Duitsche leger geholpen te hebben in diens poging om uit Canada te ontvluchten. Zigrow, die in hechtenis genomen is, wordt gevangen gehouden. Merich is een dei* grootste handelaren in speelgoed van Canada en had toegang tot de beste kringen van Toronto. De autoriteiten hebben geweigerd Me rich tegen borgstelling in vrijheid te stel len. Dc Belgische geestelijkheid en het Duit sche Gouvernement. De corr. der Maas bode meldt uit Putte. Met zekerheid kan ik u melden, dat de geestelijkheid van Brus sel tot heden besloten heeft de verklaring door de Duitsche overheid gevorderd tot lipt, ontvangen van salaris) niet te teeke nen. De Parijöche banken. De „Daily Chro nicle" verneemt uit Genève, dat 2500 mil- lioen francs in effecten en wissels, die door de Panische banken, toen Parijs bedreigd werd, bij de filialen te Genève gestort wa ren, Vrijdag onder sterk geleide naar Pa rijs teruggezonden zijn. Cavaleristen voor Egypte. De corres pondent van de Times" meldt uit Toronto dat er thans in het Westen van Canada re gimenten ruiterij worden gevormd, om te zamen met Britsche en Australische cava lerie in Egypte dienst te doen. De verlies-cijfers. Aan het „Berl. Ta- gebl." wordt van betrouwbare zijde ge schreven: Onze vijanden hebben het met de waarheid nimmer zeer nauw genomen; het ergste echter wordt met rle cijfers om gesprongen. Zoo werd dezer dagen jn de pers van het vijandelijk buitenland" mede gedeeld, dat Duitschland aan dooden, ge wonden en gevangenen 1,200,000 man ver loren had, ja van „goed ingelichte zijde" werd zelfs het getal van 2 millioen ge noemd. Een juiste bestudeering van onze verlieslijsten zal het onhoudbare dezer cij fers genoegzaam aantoonen. Zoo ging ook door de pers het bericht, dat Rusland tot dusver 11 i0 officieren en 134,000 manschap pen van ons gevangen genomen had. Daar tegenover heeft ons legerbestuur vastge steld, dat op het Oostelijke oorlogstooneél het aantal onzer vermisten hoogstens 15 pCL, en dus nog geen zesde deel van dit aantal bedraagt. Het staat inmiddels vast, dal liet totale aantal der Duitsche verlie zen aan doodeai, gewonden, zieken en ver misten nauwelijks het cijfer nabij komt der in Duitschland zich bevindende krijgs gevangenen. Uit een en ander valt dui- de'ïjk af te leiden, aan welke zijde men in werkelijkheid reden heeft om met ernstige bezorgdheid de toekomst tegemoet te gaan. Amerika en de oorlog. In een langen 'en openhartigen brief aan de staats commissie voor buitenlandsche aangele genheden behandelt staatssecretaris Bryan zonder omwegen de klachten van Duitsch- gezinden, dat de Vereenigde Staten de ge allieerden tegenover Duitschland en Oos tenrijk begunstigen. Dry an erkent, dat het de taak is van de oorlogvoerende mogendheid, welke de su perioriteit ter zee heeft, om te voorkomen, dat contrabande den vijand bereikt en ont kent, dat de Vereenigde Staten eenigerlei verantwoordelijkheid hebben om allen handel in contrabande te beletten. BINNENLAND. den karrevrachian piaaMen en andere g«c doren van het station waar reeds circa 200 wagonladingen bouwmaterialen aankwa men derwaarts. Van de 70 barakken, alle gemiddeld 15 bij 50 M. oppervlakte beslaan de, die er zullen verrijzen, zijn er reeds 24 gereed of in aanbouw en de volgende week verwacht men reeds de eerste zen ding bewoners, een 300-tal. Er komen af zonderlijke slaapzalen, eetzalen, wasch- huizen met kabinetjes om zich te kleeden, keukens, een school, een kerk, een pastorie en zelfs.... een gevangenis. Het kamp zal 7000 tot 10,000 personen moeten bevatten. Het geheele terrein, een 40 H.A. groot, heideveld, omgeven door enkele boschjes, zal door een breeden weg worden doorsne den, terwijl aan een zijde een sloot wordt gegraven van 4 M. breedte en 2 M. diepte, waaruit men bij eventueel brandgevaar het noodige water zal betrekken en die te vens zal dienen om het overtollige kwel water naar de Spoorsloot af te voeren. 0 n de r s tand Belgische vluch te lingen. Nu het zich laat aanzien, dat door een aan tal gemeentebesturen in den komenden tijd nog vluchtelingen moeten worden gehuisvest en gevoed, komt het den Min. van Binnen- landsche Zaken gewenscht voor, dat dienaan gaande nader enkele algemeene aanwijzingen worden verstrekt. Aangaande de voeding teekent de Minister aan, dat de gemeentebesturen zich zooveel mogelijk moeten houden aan de door de regeering vastgestelde maxima. Niet dan bij noodzakelijkheid zullen door het rijk hoogere kosten worden vergoed. Dagelijksche verstrek king van vleesch is niet noodig te achten. Een enkele maalniet meer dan tweemalen per week is voldoende. Wel kan ook zoo nu en dan spek worden gegeven. Natuurboter mag niet worden verbruikt. Het is niet noodig, dat steeds uitsluitend volle melk wordt ver strekt. In z.g. ondermelk (afgeroomde melk) is nog eene booge voedingswaarde aanwezig. Deze melk is vermoedelijk wel in elke ge meente verkrijgbaar. Bier mag niet in reke ning worden gebracht. Sigaren evenmin. Wel kan nu en dan aan mannelijke vluchtelingen wat tabak worden gegeven. Huishoudelijk werk, schoonmaken van loca- liteiten, wosschen van goederen en dergelijke werkzaamheden moeten aan de vluchtelingen worden opgedragen. Kosten van toezicht moeten tot het hoogst noodzakelijke worden beperkt.-Nu de gemeen tebesturen bij het langdurig verblijf van de vluchtelingen geacht moéten worden de meer te vertrouwen elementen te hebben leeren Onderscheiden, zou het toezicht, indien dit noodig is, kunnen worden opgedragen aan degenen onder de betere elementen, die over wicht over de anderen hebben. Zoo noodig kan de gemeentepolitie proefsgewijs controle uitoefenen. Zijn er geen dergelijke personen onder de vluchtelingen en blijft toezicht noo dig, dan zal dit zooveel mogelijk door dg ge meentepolitie moeten worden uitgeoefend. Kleederen en schoeisel zullen door de ge meentebesturen niet meer dan bij uiterste noodzakelijkheid zelfstandig mogen worden aangeschaft. Indien de verstrekking er van noodig is, moet de aanvraag geschieden aan het Nederlandsch Comité tot steun van Bel gische en andere slachtoffers te Amsterdam. Mobilisatie-toelage. Naar wij vernemen, zai de bepaling om trent de mobilisatietoelage met ingang van 1 Februari wederom worden gewijzigd. Paardenartsen. In verband met de hooge easchen, die in dezen tijd aan den veterinairen dienst ge steld worden, en rekening houdende met het aantal paardenartsen, heeft de opper bevelhebber van land- en zeemacht beslo ten, het aantal paardenartsen uit te breiden. Voor een benoeming tot tijdelijk paar denarts kunnen in aanmerking worden gebracht de diensptlichtige veeartsen, die nog in de gelederen worden aangetroffen. Daartoe is thans, volgens de „N. R. CL" een opgave gevraagd aan alle troepen- commandanten, of zich eventueel bij hun onderdeelen nog veeartsen bevinden, ge schikt en genegen om tot tijdelijk paarden arts te worden benoemd. Nederland en de Oorlog. De Nederlandeche postdienst. De Norddeutsche Allgemeinc Zeitung be helst het volgende: Het Nederlandsche gezantschap te Berlijn is gemachtigd op de meest stellige wijze tegen te spreken, dat een officieele of stil zwijgend toegelaten Engelsche censuur bij den Nederlandsclien post- en telegraafdienst bestaat of zou worden geduld. De verklaring van de feiten is enkel en alleen te zoeken in vergissingen bij de verzending van de be trokken brieven. Door de mobilisatie is ook in Nederland een groot deel der bekwaamste post- en telegraafambtenaren onder de wapenen geroepen en deze moesten door ongeschoolde krachten worden vervangen. Daar dit ten deelc ongeschoolde personeel bovendien re kening had te houden met de tengevolge van den oorlog telkens afwisselende verzendings wegen, is liet verklaarbaar, dat af en toe een brief in een verkeerde postzak is gekomen, en voor Duitschland bestemde brieven naar Engeland en voor Engeland bestemde brieven naar Duitschland zijn gegaan. Dergelijke ver gissingen zijn niet alleen in Nederland voor gekomen, doch er zijn ook door de posterijen van andere staten vroeger, en vooral in oorlogstijd, zulke fouten bij het sorteeren van de brieven gemaakt. Door de regeering in Den Haag zijn in dc volksvertegenwoordiging dienaangaande sprekende voorbeelden gege ven. Er zijn doeltreffende maatregelen ge nomen om herhalingen van zulke gevallen te voorkomen. Zeepostkantoor opgeheven. De „P. T. T." deelt mede, dat het zee postkantoor tusschen Vlissingen en Folke stone gedurende den oorlogstoestand zal worden opgeheven, en de aankomende En gelsche, Fransclie, Russische, Amerikaan- sclie en Noorsche post, benevens de West- Indische mail te Vlissingen zal worden verwerkt De vluchtelingenoord te U d e n (N.-B.) Op het terrein, gelegen aan den weg naar Zeeland, op een half uur afstands van de kom van het dorp Uden waar het Belgisch dorp zal worden gevestigd, heei'scht schrijft de „Tel." groote be drijvigheid. Dag jn dag uit rijden voeriie- Zeppelins? Men meldt uit Deventer aan de „Tel." d.d. 23 Januari: Velen beweren, in den nacht van Dins dag op Woensd-ag, tegen 12 uur, nabij onze stad het geraas van een luchtschip te heb ben vernomen. Belgische vluchtelingen, hier verblijf houdende, herkenden het ge luid, dat de Zeppelins boven Antwerpen maakten. Gisteravond half twaalf is door sommi gen een uur ten Zuiden der stad, wederom een luchtschip gehoord. Om kwart over vijf hedenochtend op nieuw hetzelfde gen-aas, dat langzaam ster ker werd en weer verzwakte, tot na een kwartier niets meer te hooren was. Een Zuid-Duitsche dame, thans hier woonach tig, die vroeger de „Sachsen" bijna dage lijks zag, verklaarde ons pertinent, dat er geen twijfel aan was, of het was een Zep pelin. Ondanks alle genomen moeite, kon van het luchtschip niets gezien worden, zelfs nieit eenige schijnsel. Een Fransch vliegtuig? Te Ter-Neuzen is gisteravond bericht ontvangen, dat er een Fransch vliegtuig, bemand met drie personen, zou zijn geval len vóór den mond van den Braakman, in de Wester-Schelde. Daar is toen uit Ter Neuzen een sleep boot heengevaren. Het was duister en ne velachtig op het water. Bij zijn terugkomst te Ter Neuzen heeft de kapitein van de sleepboot gerapporteerd niets te hebben ontdekt dan een geankerd binnenschip in den mond van den Braak man. Vermoedelijk was, zoo dacht men, de kustwacht door het licht van het vaartuig en de wapperende zeilen misleid. Mijnen- of scheepsramp? Men meldt uit Enkhuizen aan de N. Crt.: Vrijdagavond omstreeks halfacht werden de bewoners van Stavoren opgeschrikt door een zwaren knal, waardoor de huizen dreunden en de ramen rammelden. In zee had men vuur gezien. Derhalve dacht men aan een mijn, die misschien ontploft was. Wat het is geweest weet men nog niet, maar de schrik zat er zoo erg in, dat een aantal passagiers die met de boot om 7 uur 58 naar Enkhuizen zouden vertrekken ach terbleven. Een te Stavoren binnengekomen tjalkschipper vertelt in noordelijke richting een knal te hebben gehoord, maar kon ook geen nadere inlichtingen geven, terwijl andere menschen denken aan een scheeps ramp, in verband met seinlichten die men gezien heeft. Herleving der industrie. De fabrieken eter N.V. Deventer Ijzer gieterij en Machinefabriek voorheen J. L. Nering Bögell en Co. te Deventer, waar sinds het uitbreken van den oorlog tot nu toe slechts gedurende een gedeelte der week werd gewerkt, juilen met ingang van heden het volle bedrijf hervatten. Uitvoer van kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft eenige wijzigingen vast gesteld in de beschikking van 14 November j.L, naar aanleiding van het uitvoerverbod van kaas. O. a. heeft de minister thans bepaald, dat consenten worden afgegeven aan hen, die zich verbinden in voorraad te houden hoeveelheden kaas, voor binnenlandsch ge bruik geschikt, vast te stellen naar een door den minister te bepalen maatstaf. V 1 e e s c h-u i t v o e r. Te Gulpen zijn sedert het verbod om levend vee naar het buitenland uit te voe ren exportslagerijen geopend, die het vleesch per as naar Wylre en per waggon- lading van daar naar Duitschland ver zenden. Looistoffen uit Indië. Wij lezen het volgend merkwaardig be richt in de Huidenveiling, het blad der Coöperatieve Vereeniging „Rotterdamsche Huidenclub" We hebben een voor onze lederindustrie inderdaad verblijdende mededeeling. Zoo als bekend is, betrekt onze flinke leder nijverheid tot dusver de voor haar van zoo groot belang zijnde looistoffen geheel of althans voor verreweg het grootste gedeelte uit Engeland of Duitschland, in allen geval uit den vreemde. En de oorlogstoestand in Europa heeft ook in dit opzicht reeds zeer zwaar doen gevoelen, hoezeer deze afhankelijkheid van den vreemde onze industrie drukken kan. Welnu, de looistoffen, zoo onmisbaar voor het bedrijf, komen ook en in voldoen de mate, in onze' Nederlandsche koloniën, in onze Oost, voor. Tot hiertoe is er even wel nooit partij van getrokken, hetzij uit gemakzucht en verkeerd conservatisme misschien ook door al die oorzaken te zamen. Thans is het evenwel den heer H. F. Tillema, den chem.-pharm.-consulent onzer Regeering te Patersvrolde, gelukt den lei der van het proefstation te Waalwijk te overtuigen van en zelfs warm te stem men voor de wenschelijkheid en mogelijk heid om onze leder-industrie onafhankelijk te maken van het buitenland en de iioodige looistoffen te betrekken uit Ned.-Indië. En ook ons Ministerie van Koloniën heeft groote belangstelling voor de zaak aan den dag gelegd. Langs telegrafischen weg is naar Buitenzorg het verzoek ge zonden om een flinke hoeveelheid looi stoffen naar Nederland te expedieeren. Bij ontvangst zullen deze dan ter be schikking worden gesteld van het Waal- wijksche proefstation, om ze nauwkeurig te onderzoeken en vast te st'elen of ze in allen deele bruikbaar en geschikt zijn om- de Engelsche en Duitsche te ver vangen. Wij hopen 't van harte. Bij welslagen van de proeven zou dat voor onze nationale lederindustdie waarlijk een niet genoeg te waardeeren verbetering kunnen blijken. Aan den heer Tillema hulde en dank voor zijn lofwaardig streven en zijn zeeri te roemen practischen blik op de behoeften van ons land., Mond- en klauwzeer. Door het Ned. Landbouw-Comité is aan de besturen der Provinciale, Gewestelijks en Plaatselijke Landbouw-Vereenigingen, Maatschappijen en Boerenbonden het vol gende schrijven verzonden Onder leiding van het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité werd op 16 Januari j.L te Utrecht eene samenkomst gehouden met de voorzitters der Provin ciale en Gewestelijke Landbouwvereenigin- gen, Maatschappijen en Boerenbonden in Nederland, ter bespreking van de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel van 6 Januari j.l., no. 331, 3de Afdeeling, betreffende mond- en klauw- zeerÊestrijding. In deze circulaire wordt door den Minis ter het verzoek gedaan, te willen bevorde ren dat door het vereenigingsleven in elke plaats Commissies van Waakzaamheid wor den gevormd, die op zich nemen de vee houders te wijzen op hunne wettelijke ver plichtingen en hun op het hart te binden, dat eigen waakzaamheid het beste wapen is in den strijd tegen het mond- en klauw zeer. De Minister zegt verder het op hoogen prijs te zullen stellen, indien de landbouw- vereenigingen, door krachtige medewerking in bovengenoemden zin, de moeilijkheden in den strijd tegen het mond- en klauwzeer helpen overwinnen, en dat in die provin ciën, waar Landbouwmaatschappijen en Boerenbonden bestaan, deze door onder linge samenwerking het beoogde doel trachten te bereiken. Het plan, om door eendrachtige samen werking van het geheele landbouwvereeni- ginsleven, den strijd tegen de gevreesde ziekte aan te binden, vond in de vergade ring algemeene instemming en uit de be sprekingen over deze aangelegenheid bleek, dat de afgevaardigden allen bereid waren om mede te werken aan de instelling van plaatselijke Commissies van Waakzaam heid. Aan het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité werd opgedragen, aan de besturen van de Provinciale en Gewes telijke Verecnigingen, Maatschappijen en Boerenbonden en van hunne afdeelingen, en aan de besturen der plaatselijke of dórpsvereenigïngen, eene circulaire le zenden waarin de wijze van samenstelling en de taak der Commissie van Waakzaam heid nader zouden worden omschreven. Het bestuur van het Comité heeft deze opdracht gaarne aanvaard en meent, om tot eene uniforme uitvoering te geraken, de navolgende regeling in overweging te moeten geven. A. De samenstelling der Commissies van Waak zaamheid. 1. In elke stad, dorp of gehucht, waar veehouders wonen, wordt eene Commissie van Waakzaamheid aangesteld. Deze Com missie wordt benoemd door het Bestuur der afdeeling van de Vereeniging of Maat schappij van den Boerenbond, of van de Dorpsvereeniging, ter plaatse gevestigd. Zijn in eenige plaats twee of meer Be sturen gevestigd, dan is het hoogst wen- wenschelijk dat deze gezamenlijk in ge meen overleg tot de aanstelling eener Com missie overgaan. Zijn de veehouders in twee of meer dor pen of gehuchten aangesloten bij één af deeling of één dorpsvereeniging, dan zal het wellicht raadzaam zijn in elk dorp of gehucht een afzonderlijke Commissie aan te stellen. 2. Het aantal leden der Commissie worde vastgesteld door het Bestuur of de Bestu ren, aan wien of wie de benoeming is op gedragen. Er zal rekening gehouden moe ten worden met de grootte van den kring, waarbinnen de Commissie werkzaam zal zijn en met het aantal veehouders, dat bin nen dien kring gevestigd is. 3. Tot leden der Commissies zullen be noemd moeten worden zelfstandige, onaf hankelijke en als rechtschapen menschen bekende personen, wonende binnen den kring waarin" zij zullen werken. B. DetaakderCommissies., 1. Zoodra het mond- en klauwzeer de grenzen van ons land nadert, of zich het eerste geval heeft voorgedaan treden de Commissies in functie. 2. De leden der Commissies geven leiding aan de medewerking van alle veehouders, binnen hun kring gevestigd, door hunne aandacht te schenken aan alle middelen, die de veehouders zelf ter hand kunnen om de uitbreiding der ziekte te voorkomen. 3. Zij trachten de veehouders te overtui gen, dat het noodzakelijk is van elk ver dacht geval terstond aangifte te doen, en geven hun inlichtingen, welke maatrege len zij moeten nemen vóór de komst van den veearts. 4. Zij trachten het markten of verkoo- pen van besmet of verdacht vee, en het vervoer van allerlei van besmette hoeven afkomstige artikelen te voorkomen, zoo lang daartoe door de bevoegde autoriteit geen vergunning is verleend. 5. Zij doen aan de veehouders van alle raadgevingen die van Regeeringswege worden verspreid en plegen zöo noodig overleg met den Burgemeester hunner gemeente. Aan alle leden der Commissie van Waakzaamheid zal een kleine brochure worden ter hand gesteld, waarin duidelijk wordt uiteengezet, wat zij ten opzichte van de voorkoming der ziekte en hare bestrij ding noodig hebben te weten. Bovendien zal een voldoend aantal vlug blaadjes aan elk der Commissies worden toegezonden, die aan eiken veehouder moe ten worden uitgereikt en waarin nuttige wenken staan, die hij in de eerste plaats heeft ter harte te nemen. Om de noodige eenvormigheid te ver krijgen bij de bestrijding der ziekte, zal het nuttig zijn, dat in elke provincie een Commissie wordt benoemd, die leiding, geeft aan het werk der plaatselijke Com missies van Waakzaamheid, en advies geeft overal waar dit gevraagd wordt of noodig wordt geoordeeld. Het is wenschelijk, dat in deze Commis sies, die uiteraard niet te groot moeten zijn, vertegenwoordigers van alle Provin ciale en Gewestelijke Vereenigingen, Maat schappijen en Boerenbonden zitting heb ben. Deze Provinciale Commissies zullen zich geregeld op de hoogte hebben te houden van het werk der Plaatselijke Commissies. Telkens wanneer het haar noodig voor komt, zenden zij een beknopt rapport in aan het Bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité, over het werk der PI. Commissies, en verder over al datgene wat zij nuttig achten mede te deelen. Het Be stuur van het Nederlandsch Landbouw-Co mité zal aan de Regeering mede&eeling doen van den inhoud der ingekomen rap porten. Wij zijn overtuigd, dat door de boven omschreven samenwerking tusschen alle veehouders van Nederland, goede resulta ten zijn te bereiken en doen een ernstig beroep op uw aller steun en medewerking om het mond- en klauwzeer te bestrijden, of in streken waar de ziekte nc\g niet heerscht overbrenging van smetstof te voorkomen. Wij geven aan de Provinciale Commis sies in overweging, zooveel mogelijk de hulp in te roepen van de plaatselijke pers. om de boven omschreven maatregelen al gemeen bekend te maken, terwijl wij de PI, Commissies van Waakzaamheid zouden willen aanraden, zich in verbinding te stel len met de onderwijzers binnen haren kring en hun te verzoeken al hun invloed aan te wenden, om het werk der Compiis- sies zoo vruchtbaar mogelijk te maken. Burgemeester vau Amsterdam.. Naar het N. v. d. D. verneemt is de kans vermeerderd dat mr. A. R. Zimmerman de burgemeester van Rotterdam, zich voor een benoeming te Amsterdam zal laten vinden. •Staatcommissic onderwijsvraagstuk. De Vaderlander meldt, dat zoowel de {Staatscommissie voor het onderwijsvraagstuk in hoar eheel als de verschillende subcom missies ijverig aan het werk zijn en dat het al heel erg zoumoeten tegenloopen, als ze in dit jaar niet met hare taak gereed kwamen. Inschrijving Amerikaansch PatentmeeL De Vrijdag door de Amsterdamsche com missie voor den graanhandel, op last van de Nederlandsche Regeering, bij inschrij ving te koop géftoden 45000/2 buien Ameri kaansch patent-meel zijn, naar het „Hbld." meldt toegewezen voor prijzen, variëerend van f 20.50 tot f 21.50 per 100 Ko. R.-K. Vakorganisatie. De 5e jaarvergadering van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie en de hoofd besturen der Ned. R.-K. Vakbonden zal worden gehouden op Maandag 22 en Dins dag 23 Februari a.s., in het gebouw „Con cordia" te Enschedé. Alsdan komt o.m. in behandeling het rapport, in zake de verkrijging van meer eenheid in de bepalingen der Gemeente lijke Werklozenfondsen. De Commissie, bestaande uit de hoeren A. H. Smulders, L. H. Boomgaard en J. SlooLs, komt in dit rapport tot de volgende conclusie: a. Door het Bureau voor de R.-K. Vak organisatie wordt aan de Besturen der Ge meentelijke Werkloozenfondsen het ver zoek gericht, om, indien noodig, zoodanige voorstellen tot wijziging van het Gemeen tefonds-reglement te doen, dat toelating van Vakbonden met Centrale Werklozen kassen mogelijk zal zijn; b. Aan de Vereeniging van Gemeentelijke Werkloozenfondsen te verzoeken, aan hare leden te adviseeren, om, indien noodig, zoodanige voorstellen aan den Raad hun ner Gemeente te doen, waardoor toelating der Centrale Werkloozenkassen mogelijk wordt gemaakt; c. Aan de Regeering te verzoeken, zoo danige maatregelen te willen treffen, dat voor de Gemeentebesturen de noodige waarborgen aanwezig zijn, dat de Centrale Werkloozenkassen aan haar doel beant woorden. Be Roomsche Kerk eu (lc Oorlog. De positie en den invloed der Roomsch- Katholieke kerk kwam de oorlog tot dusverre ten goede, dat is niet tegen te spreken, zoo zegt het anti. rev. Friesch Dagblad welk blad vervolgt: „Bij 't begin van den krijg verkeerde zij vooral in een moeilijke positie. De katholieken waren over beide partijen zoo verdeeld, dat de Roomsche Kerk noch voor de eene noch voor de andere voorkeur hebben kon, afgezien nog van de oor/aken van den strijd. Frankrijk is nog steeds in naam een katho liek land. Maar Oostenrijk is bet niet minder en. inderdaad veel méér. In Duitschland zijn lloomschen. Maar in Engeland en Ierland evengoed. En Polen is bijna gehéél Roomsch. De Roomsche kerk kan dus niet anders dan officieel en in werkelijkheid de meest strikte neutraliteit in acht nemen, wat altijd ons-land weet er van mee te praten! een moeilijke bezigheid is onder de zon. Toch gelukte haar dit. Bovendien kwam haar het geestelijke réveil ten goede, waardoor de harten der mensc hen meer losgemaakt, werden van de ijdele dingen dezer aarde, nu dag op dag de dood onder hun vrienden en verwanten zijn grooten slag slaat. Uit Frankrijk b.v. wordt gemeldt, hoe de kerken en biechtstoelen steeds grooter toe loop krijgen en veel afgevallen volk zijn troost weer bij de religie zocht. Of dat blijvend zijn zal? Och, omtrent die plotselinge en massale opwekkingen zijn we wat twijfelzuchtig gewor den maar voorshands wordt er de positie der Roomsche Kerk in Frankrijk sterker door dien zij, die daar na den oorlog, ook een po- litieken ommekeer voorspellen konden wel eens gelijk krijgen. Intusschen, ook uit het Protestantsche Pruisen wordt een zekere verdieping van het geestelijk leven gemeld en in zooverre staat het hier gelijk. Van beteekenis echter is ook het optieden van den nieuwen Paus. Eerst inzake den voor geslagen wapenstilstand op Kerstmis, die wel werd afgeslagen, maar welke poging toch in de gansclie christenwereld een goeden indruk maakte, Later, met Nieuwjaar, in de zaak van de uitwisseling der niet meer bruikbare krijgs gevangenen, die schijnt te zullen dóórgaan en die niet minder sympathie heeft gewekt. En nu 't laatst weer door het „mandement'' van karninaal Mercier, die zich allicht enkele on voorzichtige woorden heeft laten ontvallen, maar die dan toch aan zijn volk waarheden gezegd heeft die voor 't oogenblik géén bur gerlijk bewindsman in België zou durven zeggen, iets wat de Kardinaal nooit ongestra.lt zou hebben kunnen doen, indien hij niet geweten had, dat hij den zedelijken steun van het katholicisme, ook in Duitschland, achter zich had. Deze vermeerdering van positie en invloed heeft de Roomsche kerk te danken aan haar straffe internationale organisatie en haar Pause lijke hiërarchie. Dat ziet ieder dadelijk in." Uit Stad en Omgeving. St. Bonifacius. Gistermiddag hield de R. K. Propaganda- club St. Bonifacius, onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, haar jaarvergadering in een der zalen van het bondsgebouw. De voorzitter, de heer--Nijhuis, opende de vergadering met gebed en heette de aanwe zigen, inzonderheid den voorzitter van de Unie,' hartelijk welkom. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna bracht de secretaris een keurig en degelijk jaarverslag ten gehoore, waar uit bleek, dat het ledental op 't oogenblik bedraagt. 31. Voorts werd door de mede werking van de propagandaclub een ver eeniging van haven- en transportarbeider opgericht, terwijl men zeer spoedig hier ter stede zal komen tot een schildersgezellen- vereeniging. Verkocht werden in 1914 400 boeken, 1560 Katli. Illustraties, 3640 Christ. Actie, 200 St. Bavo, terwijl 1000 vlugschriften gra tis werden verspreid. De penningmeester deed daarop rekening en verantwoording over 1914. Met inbegrip van het saldo van 1913 bedroegen de inkom sten f 406.56, de uitgaven f 348.37, zoodat het batig saldo bedraagt f58.19. Den secretaris en den penningmeester werden door den voorzitter dank gebracht voor hun jaarverslag. Daarna sprak de voorzitter der Unie eenige hartelijke woorden tot de afdeeling en spoorde de leden, naar aanleiding van een circulaire van den Ned. R. K. Gemeen- tewerkliedenbond om ook hier te Leiden te komen tot een afdeeling van dien bond,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2