BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Duftschland. Merkwaardig is naast de ontboezemingen, welke men gewend is van het oorlogvoerend Duitscliland te ontvan gen onderstaande uitlating van het Berl. Tagebl. naar aanleiding van de wisseling van minister van Oorlog „Het Duitsche volk zal vertrouwen, dat het belangrijke ambt in goede handen is gekomen, een ambt, dat na de overwinning zijn volle gewicht weer zal doen gevoelen en een bekwamen leider noodig heeft om bij een juiste waardeering der volkskrach ten toch tot een nieuwe richting in het rijk te komen, welke geen revanchegedach te laat opkomen." Sneeuw in Servië. Uit Krajoegevatz verneemt de „Times", dat in geheel Noord- Servië veel sneeuw is gevallen. In het bergland ligt,de sneeuw meer dan vier voet dik. Voor de Montenegrijnen. Engelsche dames doen in de Londensche bladen een oproep om steun voor de Montenegrijnen, die het in dezen winter zeer hard te verdu ren hebben. Er zijn geld, kleeren, ja van allerlei noodig voor de vrouwen, kinderen, gewonden en hospitalen. De aardbeving in Italië. Men seint uit Rome aan de „Tijd": Bij de aardbeving in Italië zijn te Avezzano van de zes Paters Redemptoristen, die er juist Missie predikten, drie onder de pul- non bedolven; de drie overige konden, of schoon gewond, weer terugkeeren. - Nederland en de Oorlog. De groote leening. Naar wij vernemen, zal de 5 pCt. Neder landsche Staatsleening 1914 in de volgende coupures worden uitgegeven: 2u0,000 f 1000 f 200,000,000; 100,000 a f 500 f 50,000,000; 50,000 a f 20U 1 10,000,000; en 150,000 d f 100 f 15,000,000. Met het verlangen van inschrijvers, om bepaalde coupures te ontvangen, zal zoo veel mogelijk rekening worden gehouden, mits de wensch daartoe zoo spoedig moge lijk aan den agent van het ministerie van financiën worde kenbaar gemaakt. Een Engelsch koopvaardij- schip getorpedeerd. Men meldt uit Rotterdam De bemanning van liet Engelsche stoom schip „Durward", dat door een Duitschen onderzeeër werd in den grond geboord, is vrij welgemoed onder het ongeval hun schip overkomen. Aan den kapitein heeft liet niet gelegen, dat hij gepakt is, want zoodra had hij een sein gekregen om te stoppen, of hij gaf order „full speed" voor uit te gaan, in de hoop de Nederlandsche territoriale wateren nog te hereiken. Het was ongeveer 3 uur gistermiddag, toen hij liet sein ontving van den" oncieT- zc -.'t om bij te draaien, maar ook op een i-^r—,i- srm stopte rnj niet, doch ging met vollen stoom vooruit. Toen eindelijk werd er van den onderzeeër een schot gelost en toen achtte kapitein J. G. Wood het ter will# zijner opvarenden maar geraden om aan de bevelen te voldoen, te eerder waar de onderzeeër voortdurend langszij met hem was blij'.en varen en de kans aldus besforrl dat hij dadelijk zou worden getor pedeerd. Nadat hij zijn vaartuig had doen stoppen, heesch het oorlogsvaartuig de Duitsche vlag en kwam met revolvers ge wapende schepelingen aan boord, wier officieren de papieren eischen en de be manning 10 minuten gaven om van boord te gaan. Zij hadden echter nog geen 5 minuten noodig, omdat met het oog op het miioen- gevaar de booten steeds huiten boord hin gen. De onderzeeër sleepte de sloepen naar het vuurschip „Maas", waar de opvaren den der „Durward'* werden opgenomen. Reeds terwijl de booten werden gestreken, hoorde rnen een schot en maakte daaruit op, dat toen reeds een torpedo op het schip werd afgeschoten. De kapitein heeft echter zijn schip niet zien zinken, omdat hij toen reeds op het vuurschip was ondergebracht. De sloepen waarmee hij van boord ging zijn later onder bewaking van het loods wezen aan den Hoek gesteld. Het stoomschip was geladen met 1050 ton goederen, waarvan 300 ton steenkolen. De lading bestond verder uit mout, olie, am- moniumsulphaat, garen en diversen. Nage noeg alles is in Engeland tegen molest verzekerd. De schepen dezer lijn vervoeren van uit Nederland veel llcht-bederflijke goederen en voor de „Durward" lag al veel lading gereed. De partijen boter zullen door het Eng. stoomschip Perth", die de vaarbeurt van de „Durwo-rd" zal overnemen, worden af gehaald. Heit zal er veel van afhangen of dit incident op zich zelf blijft staan, dan wel of de vaart op Engeland van hier uit meer van Duitsche onderzeeëers te lijden zal krijgen. In dit geval zou dit wel eens noodlottig voor die vaart kunnen worden, reeds uit een oogpunt van onbetaalbare molestpre- miën. Alleen zal die vaart te handhaven ziin met neutrale schepen, doch deze zijn c-f niet beschikbaar of alleen tot ontzag lijke prijzen te verkrijgen. Zoo kreeg de rvc-itorij reeds aanbod om de „Durward" te vervangen door een neutraal schip dat voor eeri paar maanden reeds in die vaart is geweest. Vroeg men toenmaals een maandhuur van G00 pond, thans was het schip niet beneden 1800 pond per maand t° knie en. In verband met het gebeurde Is de Harwichboot gistermorgen niet ver- 11kki.'ii. Wel hebben andere Engelsche schepen den Waterweg verlaten. Vlieger gedaald. Gistermorgen is in den Schorrepolder, order rle gemeente Niouwland (Z. VI.), een Pr ii-'he militaire vliegmachine gedaald. De vlieger was verwond. Nader vernemen wij: vl d^n pols gewond door een geweerschot, toen hij boven Bel gië verkenningen deed. Het Duitsche ge schutvuur noodzaakte hem te vluchten en ofschoon hij kaarten had, verklaarde hij niet te weten op Nederlandsch grondgebied te zijn. Toen de machine daalde in de modder sloeg ze om. Te voet vertrok de vlieger naar Vlissingen, waar hij vermoedelijk geïnter neerd zal worden. Landweerplichtigen. In sommige bladen kwam een bericht voor dat de landweerlichtingen met groot verlof zouden gaan. Grond hiervoor is ver moedelijk het volgende: Om de thans bij het depót van het 2de reg. vestingartillerie ingedeelde militairen in de eerste plaats die van lichting 1914 volledig geschikt te maken voor hun oor- logstaak, heeft de commandant der Stelling Amsterdam bepaald, dat een omwisseling zal plaats hebben van genoemde militairen met andere, die thans aan het front zijn in gedeeld. In verband hiermede worden op 29 Jan. een aantal gehuwde L. W.-kanonniers van het front gedirigeerd op het depót, 2de reg. vesting-artillerie, te Amsterdam. Gelet op de omstandigheid dat de meeste land weerplichtigen te Amsterdam woonachtig zijn, beteekent deze maatregel voor hen, die daarvoor in de termen vallen, een ver-, lichting van de op hen rustende mobilisa- tiel asten. Naar schatting bedraagt hun aantal ruim 500. H arwichbooten. Men meldt uit Hoek van Holland: Naar aanleiding van het torpedeeren van een Engeisch schip varen de Harwich- booten „Munich" en „Waham" voorloopig niet uit. De Harwichboot is, naar we vernemen, op haar reis door torpedojagers gecon- voyeerd. De „Munich", welke hedenochtend van hier vertrekt, zou eveneens worden gecon- voyeerd. Aan alle personenstations in ons land is geseind, dat geen plaatskaarten voor Engeland via Hoek van Holland meer mo gen worden afgegeven, daar de dienst tusschen Hoek van Holland en Harvich tot nader order totaal is stopgezet. Ook goederen voor Engeland langs die route mogen niet meer ter verzending wor den aangenomen. Alle Belgische vluchtelingen, die zich te Hoek van Holland bevonden, om naar En geland over te steken, zijn naar Rotter dam vervoerd en ip het Hotel „Uranium" ondergebracht. Duitse h goud. Naar wij vernemen, verwacht de Am- sterdamsche bank binnen enkele dagen 50,000,000 Mark aan gemunt goud, afge zonden door de Reichsbank in Berlijn. De oorlog en de Katholieke vereenigingen. Vanwege de Katholieke Sociale Actie is ondar bovenstaanden titel een vlugschrift verschebeh no. 55 dat ten zeerste ver dient op ruimen schaal verspi^ia kg wui- den. Laten de organisaties daarvoor zorgen! Korte Kroniek. Bij resolutie van den. Minister van Financiën zijn met ingang van de 408ste Staatsloterij benoemd tot collecteur der Staatsloterij: te 's-Gravenhage, J. Bruin- wold Riedel, te Baarn; te 's-Hentogen- bosch, A. Niewold, aldaar; tot collectrice der Staatsloterij te Amsterdam, mej. W. A. Reddingius, thans collectrice der Staats loterij te Gorinchem, E. H. Kruyff, te Am sterdam. In Haarlem biedt een „uitdrager" goede bollen van tulpen en hyacinthen aan, de 10 stuks voor 10 cents, dus 1 cent per stuk. In den goedkoopsten tijd dien men zich hei-inneren kan, was de prijs 27a cent. Deze lage prijs schijnt te worden verooi-zaakt door groote productie van het vorige jaar en geringen afzet. De Hoofd-Intendant bij het Ned. Le ger heeft bepaald, dat steenkolen ten be hoeve van het leger niet duurder mogen betaald worden dan f 1.30 de 100 K.G. Naar de „Tijd" verneemt, zal de voox-- ziening in de vacature-IIoffmann wellicht niet mot de candidaatstelling afloopen. Een groep kiezers uit Ermelo schijnt baron Mackay uit Nunspeet te willen can- didateeren. In dat geval zal een heftige strijd volgen, zegt het R.-K. blad, aange zien de rechtsche partijen dezen candidaat na zijn afscheiding van de Chr. Histori sche Unie, niet kunnen steunen. KERKNIEUWS. Priester-Jubilea in het Bisdom Haarlem. In het bisdom Haarlem zullen dit jaar, naar „Sint Bavo" meldt, de volgende Zeer- en Weleervv. heeren een piïesterjubilé vieren. 50 jaar priester: 10 Aug. de Weleerw. pater fr. A. G. M- van Es O. P., pastoor van den H. Dominicus, te Amsterdam; 15 Aug. de Weleerw. heer J. D. Looyaard, rustend pastoor van Egmond Binnen; 14 Sept. de Weleerw. pater B. v. Meui-s S.J., kapelaan van O. L. Vrouw Onbevl. Ont vangen te Rotterdam. 40 jaar priester: 13 Maart de Weleerw. pater fr. P. A. F. Royakkers O. F. M., pastoor van den H. Antonius te Haarlem; 15 Aug. de Weleei-w. heeren D. D. Bos, pastoor te Hem en Venhuizen; N. A. de Groot, pastoor te Meye Zegveld; J. v. d. Horst, pastoor te Loosduinen; L. Kleyweg, pastoor te Nieuwkoop; P. L. Ie Jeune, rustend pastoor te Schoon hoven; J. C. Seihrock, pastoor te Amster dam (O. L. Vrouw Rozenkrans); de Wel eerw. pater fr. H. A. Verhey O.P., pastoor van het Allei-h. Hart van Jezus te Rotter dam; de Weleerw. heer J. L. Th. Verhoe ven, pastoor te R ij n d ij k; 8 Sept. de Weleex-w. paters W. B. M. Cramer S. J., kapeJaon to Amsterdam, H. Ignatius, en H. v. d. Bogaard S. 7., te Rotterdam, H. Ignatius. 25 jaar priester: 22 Maart, de Weleer waarde heeren: P. v. d. Aa, pastoor te Vlissingen; G. Huibei-s, pastoor te Monni kendam; G. J. M. Kabel, pastoor le Ben- nebroek en P. Stroomer, rector van St. Bernai-dus te Amsterdam; 15 Aug. de Wel eerwaarde heei'en: B. P. Aalberse, pastoor te Vooi-burg; A. G. v. d. Berg, te 's-Gra venhage; G. L. Buren, pastoor te Honds- holredijk; F. A. Keet, pastoor te Bode graven; J. D. A. Meijer, pastoor te Noord Zijpe; P. J. Nierman, reotor van het Gesticht de Goede Herder te L e i d e r- d o r p; en W. J. J. v. Straelen, pastoor te O u d-A d e; 8 Sept. de Weleerwaarde Pa ter P. A. Wolters, S. J., 20 Dec. de Wel eerw. heeren pastoor A. II. J. Sprengei', te Zwaag en J. P. Westerhof, te Oude-Tonge. 127a Jaar priester: 12 Febr. de Weleer waarde pater fr. W. B. Kolenberg, O. P. kapelaan te Alkmaar, H. Dominicus; 15 Febr. de volgende Weleerwaai-de heeren: W. L. v. Adrichem, kap. te Alkmaar, H. Laurentius; C. G. A. v. Baaren, kap. te Volendam; A. C. v. d. Berg, kap. te L an ger a a r; P. R. den Boer, kap. te Ouder kerk a. d. Amstel; J. II. W. Borsboom, rec tor van het St. Jozefsgesticht, te Haarlem; C. Brouwers, kap. te 's-Gravenhage, H. Agnes; II. P. A. v. Dijk, kap. te Amster dam, H. Maria Magd.; H. J. M. Hafken- scheidt, kap. te Dordrecht; C. M. Jonck- bloedt, rector van St. Aloysius Gesticht te Amsterdam; D. J. J. de Kok, rector van de Weeshuizen te Rotterdam; C. Kors, kap. te 's-Gravenhage, H. Wdllibrordus; G. Th. v. d. Meer, kap. te 's-Gravenhage, H. Hart v. Jezus; J. M. H. H. Moerel, kap. te Vlis singen; G. v. Niekerk, kap. te Hoorn; D. J. v. Noord, kap. te 's-Gravenhage, H. Hart v. Jezus; C. F. E. Quei*elle, kap. te Rotterdam, H. Laurentius; G. P. v. d. Salm, kap. te Haarlem, O. L. V. v. d. H. Rozenkrans; W. J. Slenders, kap. te Be verwijk; L. Th. M. Snelders, rector van St. Joan, de Deo, te Amsterdam; J. de Vlie- ger, kap. te 's-Gravenhage, O. L. Vr. v. Goeden Raad; J. J. Vollering, kap. te Rot terdam, II. Elisabeth; H. B. J. Warnink, kap. te Schiedam, O. L. V. Visitatie; W. P. Witteman, rector van het St. Willibrordus Gesticht, te 's-Gravenhage; P. W. de Wolf, kap. te Schoonhoven; 26 Febi'. de Weleerw. pater G. J. M. de Greeve, S. J., rector te Roltei-dam, II. Ignatius; 30 Mei de Wel eerwaarde pater fr. H. W. Rijken O. P., assistent te Schiedam, O. L. V. v. d. H. Rozenkrans; 22 Sept. de Weleeivv. pator fr. P. C. Frigge, O. F. M. 25 jaar pastoor: 27 Jan. viert de Wel eerw. pater fr. A. W. Schoonbeek O. F. zijn zilveren jubilé als pastoor der paro chie van de H.H. Antonius en Lodewijk te 's-Gravenhage; 21 Febi\ herdenkt de Zeer- Eex*w. heer F. X. Mosmans den 25en ver jaardag zijner benoeming tot deken en pastoor te Zoeter w oude (II. Joan nes Onthoofding.) GENERAAL KAPITTEL DER PATERS JESUIETEN. De hoogeerwaarde,, zeergeleerde pater dr. Tf. van Owonrnav. Jcx ö'jéieteit van Jezus, vertrok gistermorgen van Nijn egen naar Rome, om daar het Generaal Kapittel bij te wonen, waarop de verkiezing van den nieuwen Generaal zal plaats hebben. Zijne mede-afgevaardigden der Nederlandsche pro vincie zijnde hoogeerw. Oud-Provinciaal pater Is. Vogels en de zeereerwaarde pater J. Schuurman s. Leger en Vloot. Sjakc'i. Naar de Msb. verneemt, zijn bij de infan terie de sjako's afgekeurd. Bij de schietoefe ningen is gebleken, dat ze niet op het hoofd blijven staan. Thans zullen platte petten wor den ingevoerd. Faillissementen. U itgesproken: N. V. Roermondschc Wijnhandel, in liqui datie, te Roermond; cur. mr. P. Tripels en mr. A. van Heyst, te Roermond. Geëindigd: J. A. Maters, te Nijmegen; G. J. A. van Baal, id. American Amusement Company, exploitan ten van danspavilj oenen. Vakorganisatie en Steuncomité. Door een Comité, gevormd uit de Chris telijke en Leidsche Bestuurdersbonden, be nevens de aid. van den Ned. Roomsch- Katholieken Volksbond zijn pogingen aan gevend om, vooral ten aanzien der huur- bons; de medezeggingschap der vakorgani satie in heit Leidsch Steuncomité te ver krijgen. Evenals voorheen tegenover iedere af zonderlijke organisatie bleef het Leidsche Steuncomité op zijn standpunt staan, dat het inmenging van vakorganisaties in zijn zaken niet kan toestaan. Niettegenstaande de houding van het Steuncomité, blijven de geoi-ganiseerde ar beiders op hun standpunt staan,- dat me dezeggingschap in het Steuncomité drin gend noodig is. Nogmaals is het Kon. Nat. Steuncomité gewezen op de houding, die het Leidsch Steuncomité blijft aannemen. Binnenkort zal bovendien een openbare vergadering worden belegd, waai-in sj re- kers van verschillende richting over die aangelegenheid het woord zullen voeren. Daarenboven is een circulaire aan de leden van alle aangesloten vereenigingen gericht, waarin deze worden aangeradeh, zijn of in militairen dienst zijn, en meer dan 1/5 loonverlies hebben, zich ten spoe digste om ondersteuning tot het Leidsch indien zij geheel of gedeeltelijk werkeloos Steuncomité te wenden. Universiteit. Bij beschikkingen van den minister van brnnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 Februari, aan dr. W. Th. A. J. M. Tombrock, op zijn verzoek eervol ontslag veileend als assistent voor de scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, em is, voor het tijdvak van 1 Fe bruari tot en met 31 December-, als zoo danig benoemd G. M. A. Keyser, te Delft. Ongeval. Toen de landbouwer II. J. uit Oude-Wetering hedenmoigen met zijn wagen met stroobossen beladen de brug op de Steenschuur over ons bureau op reed, brakken der wielen, met het gevolg dat de wagen kantelde. De inhoud werd toen op een inmiddels gehaalde wagen overgeladen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brandje. Gistermiddag omstreeks 12 uur ontstond een b rend je op LevendaaJ 149, bewoond door den bakkei-skneclit J. W. Twee toevallig passeerende brandweer mannen wisten het vuur te blusschen. Te water. Vanmorgen geraakte de 56-jarige J. van de Oranjegracht tenge volge van de gladheid der steenen op den Ouden Singel bij het waterscheppen te wa ter. Zij was spoedig op het droge en werd binnengebracht bij den heer B. Boefjes. Vanmorgen werden eenige boefjes, goede bekenden der politie, om streeks 12 jaar, betrapt, toen zij op de markt een paar messen stolen. De politie maakte proces-verbaal tegen hen op. ALPHEN. St. Cecilia. Zooals wij reeds melden verleende ue Zangvereeniging^ St. Cecilia de vorige week hare medewerkxngTen bate het St. Pancratiuspatronaat. Naar we vernemen heeft genoemde Zang- het plan gevormd op 15 Februari a. s. nog_ een uitvoering te geven voor haar dona teurs. Daar echter de tijd zeer beperkt is, zullen de zangnummers door enkele voor drachten worden afgewisseld. De donateurs kunnen echter weer op een gezellig avondje rekenen.. ALKEMADE. Inenting. De gewone di-iemaande- lijksche gelegenheid tot inenting en her- inenting zal worden opengesteld op Za terdag, den 30 Januax-i a.s., des namid dags één uur in de openbaxe schoolloka len te Oudevtetering, Roelofarendsveen en Rijpweitering. Vrijstelling. Aan den ingeschrevene der lichting 1915 dezer gemeente P. L. Bakker is voor den tijd van één jaar vrijstelling verleend, als a.s. orde-broedex*. BOSKOOP. R. K. Boomkweékersvereeniging. Don- dei'dagavond werd de eerste jaarvei-gade- ring der R. K. Boomkweekersvereeniging gehouden. Nadat door de Voorzitter de vei'gadering met den Chr. gx-oet was ge opend,' wei-den door den secretaris de no tulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Hiei-na volgde uiteenzet ting van den financ. toestand der vereen. In het jaarverslag werd opgemerkt dat door den oorlog de werkzaamheden niet gunstig genoemd kunnen worden en atit ctoor de ljvorige -werkzaamheden der Propagandacommissie de vereeniging met 23 leden was toegenomen en alzoo thans bestaat uit 58 leden. De begroeting voor 1915 werd nu aangenomexi. Vervolgens werd de Voorcitter, de heer A. Brand Pz., met bijna algemeene stemmen herkozen. HAZERSWOUDE. Ontwikkeling en Vreugd. Blijkens de in dit blad voorkomende advertentie zal de de R. K. Vereeniging Ontwikkeling en Vreugd deze week haar twee jaarlijksche uitvoeringen geven. Opgevoerd zal woi-den het hoogst actueele "drama „Germain d'Ax-mandville", de Jonge held uit den Fraiisch-Duitsclie oorlog, door Pater Ser- vatius Minderbroeder Kapucijn. Verder een zevental leuke voordrachten en een blij spel genaamd „Een Jood in den val'. Het beloven een paar hoogst interessan te avonden te worden niemand mag dus verzuimen tijdig in de zaal aanwezig te zijn HOOGMADE. Verzekering tegen ongevallen. Nadat "Woensdag te Hoógmade een voor-vergade- ring had plaats gehad, die slechts door B leden werd bijgewoond, had gisterenavond te Woubrugge de algemeene jaar-verga dering plaats der Ond. Land- en Tuinbouw Verzekering tegen ongevallen. Tegenwoor dig waren 10 leden. Na opening door den voorzitter, den heer F. Kroes, en voorle zing der notulen van de vorige jaarverga dering, kreeg de kassier het woord. Uit zijn verslag bleek, dat het aantal leden bedraagt 40 met een gezamenlijke loon- opgave van f 65,929. In het afgeloopen jaar hadden plaats 3 ongevallen, waarvan 1 met doodelijken afloop. De inkomsten met inbegrip van het saldo over 1913 bedroegen f 696,6172, de uitgaven f 14-1.95, zoodat het batig saldo bedi-aagt f 551.767a- Evenals het vorige jaar zal dus 0,2 pet. voldoende zijn om de uitgaven te dekken, maar met het oog op te verwachten hoogere uitga ven, stelt het Bestuur voor 0,3 pet. te hef fen, hetgeen te Hoogmade was goedge vonden. Ook hier wordt het voorstel aan genomen, waarna de rekening en het ver slag worden goedgekeurd. Het verslag van de centrale vereeniging door den afge vaardigde, den heer F. Kroes, wordt met belangstelling aangehoord. Tot afgevaar digden naar Centr. worden benoemd de H.H. F. Kroes en Th. Zwetsloot. Bij punt 5 wordt besloten ook de verpleging door den geneesheer voor rekening van de ver eeniging te laten komen. Tot bestuurslid in plaats van den heer Wisman, wordt gekozen de heer Th. B. Noordman. Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadei-ing. KATWIJK. Werkverschaffing. Vermoedelijk in den loop der volgende week zal het Steun comité een begin maken met het werkver- schaffen aan wei-keloozen in deze gemeen te, hierdoor voor een groot deel in staat gesteld door bijdragen van particulieren. NIEUWKOOP. Gemeente en polder. Dezen zomer moe ten periodiek aftreden voor lid van den ge meenteraad de heeren P. Groenendijk, J., van Leeuwen en G. van Middelkoop; voor het bestuur van den Polder Nieuwkoop de heeren C. H. Kroft en J. de Groot Azn., voor het bestuur van den Polder Nieuwkoop en Noorden de heeren A. Kromwijk en A. van Leeuwen. NOORDWIJK. Liefdadigheidsuitvoering. Aanstaan den Woensdagavond zullen eenige R.-K. dames en heeren, die onder leiding van den heer S. J. van Helvert de laatste maanden ijverig gerepeteerd hebben, een üederenavond houden, waarvan de op brengst ten goede komt aan het St Jeroens- gesticht. Dondex-dagavond denkt men, den landweermannen ook een avond (doch dan met eenige voordrachten) aan te bie den. Drankbestrijding. In het voorzaaltje van café „Het Fortuin" vergaderde gistei- avond het pasopgex-ichte Knxisverbond „Sint Jei'oen", vereendginig van R.-K. drankbestrijders. De leiding berustte bij een der leden van lxet voorloopig comité, den heer C. Vei-weij, die in zijn openings woord eenige vei'klaringen gaf en uitleg gingen deed nopens de drankbestrijding in het algemeen en het Kruisverbond in het bijzonder. De jeugdige vereeniging begint met 23 leden, waar-van de meesten zich opgaven voor de afd. afschaffei-s, die zich verplich ten, geen gedistilleerde dranken te ge bruiken en zeer mat.ig te zijn in het ge bruik van gegiste dranken, als bier en wijn; eenigen wei-den lid van de afd. ge heelonthouders. Behoudens eenige wijzi gingen en aanvullingen, werden de ent- werp-statuten en het ontwerp-regie ment vastgesteld, zooals de voorl. commissie die ter tafel bracht. Besloten werd, om steeds den tweeden Dinsdag der maand ledenvergadering te houden, waai-op steeds door één der leden iets ten beste zal worden gegeven op het uitgebreide teri'ein der drankbestrijding.. In het bestuur'- werden gekozen de heeren C. Vei-weij (voorzitter); J. A. Engelsman (secretaris); II. Vex-kade (penningmeester); N. M. Alkemade en A. J. v. d. Poel (com missarissen). Nadat besloten was, op sta tuten en reglement de Bisschoppelijke en op de statuten de Koninklijke goedkeuring te vragen, werd de vex-gadering gesloten. R. K. Debatingclub. In aansluiting aan een in dit nummer voorkomende ad-' vertentie, kan worden medegedeeld, dat het Bestuur der St. Jeroensbibliotheek, dat van de algemeene vergadering van het St. Jeroensgilde in opdracht kreeg om de op richting van een R. K. Debatingclub voor te ber'eiden in een daartoe belegde vex-ga dering de zaak aanpakte en de vex-dere af wikkeling in handen gaf van een commis sie, bestaande uit de heex-en N. M. Alkema de, J. H. v. d. Werf en C. Vei-weij. Deze commissie nu roept in genoemde advex-ten- tie R. K. (gehuwde) mannen op, om op een vergadex-ing te komen, en daar te verne men, hoe zoo'n club, ook disputeevgezel- schap genoemd, wel werkt. Doel is, ontwik keling en vaardigheid in het spx-eken op vergaderingen en bijeenkomsten. ROELOFARENDSVEEN. Zangvereeniging St. Gaecilia. Jl. Don derdag en Vrijdag gaf bovengenoemde ver eeniging weer haar jaarlijksch feest voor donateurs. Er moest op twee avonden wor den gezongen, omdat het aantal donateurs reeds tot_over de 15Ö was gestegen, het aan tal' werkende leden tot 30 en de dames hos- pitanten tot 10. Half acht opende de voorzitter van het gezelschap, de heer J. v. d. Meer Czn. den eer-sten feestavond met een hartelijk wel komstwoord. Hierna wex-d een afwisselend rijk pro gramma gezongen. Ten gehoore werd ge bracht Vertrouwen op God, van de Vliegh; De Heidebloem, Scheilekens; Gebed voor 't Vaderland, Cartol; Ons Hollandsch^ Zweers; De wereld een orkest, Dubois; Vaandelmarsch, Waltman; Avondstem ming, Mosmans; Biergalop, v. Paeschen; Vlaggelied, Verhulst en nog meerdere nummers voor gemengd koor alsmede een sopraan solo. Wat waren de zangers en zangeressen op toon. Van „zakken" geen sprake. De heeren volbrachten hun taak uitmuntend. Voor de dames, niets dan lof. Palmen van onderscheiding uit te xeiken zou een onbegonnen werk zijn. De Directeur de heer J. van der Meer Az. had een betrekkelijk lichte taak^ zangers en zangeressen maakten het hem gemakke lijk. Na afloop trad de voorzitter nogmaals na voren om dank te betuigen aan den Eerw. Heer pastoor en kapelaans en bur gerlijke autoriteiten voor hun tegenwoor digheid, als ook aan de „Meisjes" die zoo hulpvaardig de heeren gelederen hadden aangevuld. Ten slotte sprak ook de,"heer J. Hendrix hoofd der school een aanmoedir gend en dankend woord als antwoord aan den Voorzitter. Nog zij vei-meld dat piano en orgel wa ren bezet door de heer Jan v. Berkel. Elf uur keerden allen dankbaar huiswaarts. Verboden rijpad. De veel besproken kwestie omtrent het berijden van het vóet pad aan het zuideind van ons dorp is, naar wij vernemen, Vrijdag te Alphen voor het Kantongerecht behandeld. Tegen beiden werd slechts vijftig cents boete geëischt en hun aangeraden dat zij om tot een oplossing te komen, aan B. en W. vergunning vragen, aangezien de eigenaar van het voetpad evenmin dat pad mag berijden, volgens het Px-ov. Re glement, als een ander-. STOMPWIJK. Kolfjclub. 20 Januari hield de Koltolub haar jaarlijkschen- kolfwedstrijd achter het café Het Blessepaar'd te Stompwijk. Er werd gekolfd volgens de regels van den Algemeenen Kolfbond, n.l. in 3 series, wel ke gespeeld werden in 2 ploegen. In de eerste behaalde den heer C. Waaijer den len prijs met 135, Th. Wil ting den 2en prijs met 118, J. v. d. Zijden den 3en prijs met 116 punten. In de tweede ploeg behaalde den heer J.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2