Uit Stad en Omgeving. zouden deze beide laaisie mijnen reeds door een kanonneerboot van de inmiddels gewaarschuwde marine zijn onschadelijk gemaakt. Ned. A n t i-0 o r 1 o g R a a d. Dct Bestuur van den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" heeft onderstaande cir culaire dezer dagen verzonden aan de ver- eenigingen welke in de laatste jaren Ko ninklijke Goedkeuring op haar Statuten hebben verkregen. Ongeveer half October werd door het Be stuur van den „Nederlandsche Anti-Oor log Raad" verspreid de Oproep tot het Ne derlandsche volk, waarin de bedoeling van de oprichting van den Raad werd uiteen gezet, Hierin werden niet alleen de mannen en vrouwen van Nederland verzocht persoon lijk van hun instemming te doen blijken door zich als medestander op te geven, maar werden bovendien vereenigingen van allerlei aard tot aansluiting opgewekt. Reeds hebben meer dan 250 vereenigin gen of afdeelingen van vereenigingen aan aeze opwekking gehoor gegeven, terwijl het aantal aangesloten vereenigingen nog steeds iedere week -met ongeveer 30 toe neemt, En nog grooter is het aantal ver eenigingen in wier hoofdbestuursvergade ring of algemeene vergadering aansluiting bij den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" een punt op de agenda zal zijn. Thans heeft het bestuur van den Raad gemeend, deze opwekking tot aansluiting nadrukkelijk te moeten herhalen tot alle vereenigingen, die in de laatste jaren ko ninklijke goedkeuring op haar statuten hebben verkregen en aldus veroorlooft het bestuur van den Raad zich, ook uw bestuur te verzoeken, de wenschelijkheid van aan sluiting bij den Raad voor uw vereeniging in ernstige overweging te willen nemen. Immers wat de Raad beoogt, is het vor men van een krachtige openbare meening ten gunste van een vrede, die niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt. Ter wijl nu personen zich voor een of ander, streven kunnen uitspreken door het plaat sen van een handteekening en het offeren van een kleino bijdrage op een oogenblik zonder meer, kan aansluiting van een ver eeniging alleen tot stand komen door ge meenschappelijk overleg van meerdere per sonen te zamen en is dergelijke aansluiting dus zeker een bewijs van een goed door dachte, welbewuste uiting. Bovendien iedere nieuw aangesloten ver eeniging vormt een nieuw centrum, waar van propaganda voor het streven van den Raad kan uitgaan, van waaruit de inhoud van door den Raad verspreide geschriften verder kan worden bekend gemaakt, en aansluiting eener vereeniging is als zooda nig dus van waarde. Intusschen de gedachte, die aan deze op wekking tot vereenigingen vooral ten grondslag ligt, is deze \edere groep van personen, die zich in een vereeniging heb ben samengevoegd, om een of ander zede lijk of maatschappelijk doel te bereiken, ondervinden dat dit" doel in tijden van oor log moeilijker te bereiken is dan in tijden van vrede. Eveneens gevoelt iedere organi satie, waar de band tusschen de leden is gelegen in een of andere godsdienstige of ethische overtuiging, welke deze ook i9, dat zij juist op grond van die overtuiging heb ben te strijden tegen den oorlog en vóór den vrede. Geen vereeniging _kan derhalve zeggen dat het buiten haar statuten of buiten haar gewoon arbeidsveld zou liggen, zich uit te spreien voor het streven van den „Neder landsche Anti-Oorlog Raad". De vraag van oorlog en vrede is een zoo alles overheer- schende, dat geen organisatie, wat ook haar doel en hare werkzaamheden mogen zijn. deze vraag buiten beschouwing kan laten. Het eenige dat wij daarom uw bestuur vragen, is grondig te willen overwegen, of niet ook uw vereeniging ten bate van het doel waarnaar zij streeft of op grond van de overtuiging, waarvan zij uitgaat, is te gen den oorlog en vóór den vrede. En in dien, waaraan wij niet twijfelen, deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is het dan niet de plicht van iedere vereeniging hier te lande zich aan te sluiten bij de centrale Nederlandsche organisatie, die de pogingen die in dit opzicht worden gedaan wil con- centreeren, oin aldus de actie van deze cen trale organisatie zoo krachtig mogelijk te doen zijn? Wij vertrouwen dan ook, dat uw bestuur de vraag van aansluiting bij den „Neder landsche Anti-Oorlog Raad" in ernstige overweging zal willen nemen en betuigen uw bestuur bij voorbaat onzen dank voor uw antwoord. Het bestuur van den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" bestaat uitMr. II. C. Dresselhuys, voorzitter; J. H. Schaper on der-voorzitter; Prof. Dr. D. van Embden; Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien; Mr. V. H. Rut gers; Mevr. W. AsserThorbecke, penning meesteres; Jhr. Mr. Dr. B. de Jong van Beek en Donk, secretaris. Belgische spoorweg beambten. Men meldt uit Utrecht De hier ter stede vertoevende Belgische spoorwegmannen hebben vergaderd en de vraag besproken of 't voor hen geen zaak is naar Engeland over te steken. Of zij daar allen werk zullen kunnen vinden kon men niet verzekeren, wel werd veronder steld, dat het meerendeel hunner er werk zou kunnen krijgen. Besloten werd 2 Febr weer te vergaderen ter bespreking van be paalde plannen. Aan koning Albert werd een telegram van trouw, aan koningin Wilhelmina een telegram van hulde ge zonden. De heerenk1eeding en de oorlog. Eenige leveranciers van heerenkleeding te 's-Gravenhage, verzekeren ons, aldus de „N. Crt.", dat zij tot dusver nog volstrekt niet verlegen zitten wat betreft hun voor raad en keus van linnen boorden en over hemden, dassen en in 't algemeen stoffen voor heerenkleeding. Bestellingen in Enge land, zelfs in Duitschland en Frankrijk knnipn wel wat later dan gewoonlijk, maar zij komen dan toch. Aan voorraad van lin nen artikelen, ook van gekleurd linnen, is geen gebrek. Ondersteuning. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar de „N. R. Crt." meldt, den bur gemeesters doen mededeelen, dat met de ondersteuning van Duitsche gezinnen, arm lastig geworden, doordat de kostwinner in Duitschen krijgsdienst is opgeroepen, kan worden voortgegaan, ook nadat mocht zijn gebleken, dat de opgeroepene overleden is. Vreemde handelaars. Voor eenige weken werden door een En- gelschman te Best, bij Boxtel 10,000 paar mansklompen besteld voor het Engelsclie leger. Nu de verschillende klompenmakers deze flinke partii gereed hebben, laat de kooper op zich - 'hten. Telegrafisch ver zochte inlichh.igt bleven alle zonder re sultaat. Edelmoedige zielen. Een redacteur van het „Dagblad van Noordbrabant" maakte een tochtje door de sterk door water bezette streek aan de Mark. Hij rustte wat uit bij een boeren familie en verhaalt nu van een ontmoe ting daar: ,,'t Was er, als in elk boerenhuis, gezellig en vriendelijk; in een aangrenzend ver trek joelde een kinderbent Ge schijnt er vele te hebben, moeder? Maar drie. Die maken dan veel lawaai. Jawel, maar er zijn vijf belgische vluchtelingen bij. Die heb ik hier sinds drie maanden gehuisvest. Met de moeder. Dat is kras! Hier in het Binnenland!" En betalen ze? Neen. Neen. Dat wil dan nogal wat zeggen. Tsja, men is er eenmaal mee begon nen, hè? En wie kan zulke arme stakkers nu wegsturen? Neen, dat is erg. Maar de Rege'ering onderhoudt vluchtelingenkampen. Krijgt gij geen steun of vergoeding? Geen cent. Nu wilden wij dit vragen: of de Regee ring, die nu al vijf millioen aan de be hoeftige vluchtelingen heeft besteed en nog duizenden ten koste legt aan de voe ding en kleeding der Belgen in de kam pen, geen geld beschikbaar kan stellen voor de uitgewekenen, welke in de gezin nen worden verpleegd. 't Is waar, deze worden hfch geholpen. En hunne behoeften schreeuwen niet zoo luid om hulp. Maar het moet niet de vraag zijn, wie het hardste schreeuwt, maar wat billijk is. Gezinsverpleging, daar zullen allen het wel over eens zijn, gaat ver boven de mas saverzorging in de kampen. En voor dit betere wordt geen cent be taald. Dat is onbillijk. Tweede Kamer, De Tweede Kamer der Staten-Gencraal, is thans in openbare vergadering bijeen geroepen tegen a.s. Maandag 25 Jan. des namiddags te half twee ure. Aan de orde is o.a.: Het voorstel van den Voorzitter, om in deze vergadering de be handeling te-doen plaats hebben van de volgende wetsontwerpen: Langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de land weer. Langer in dienst houden van inge- lijfden bij de militie. Indien de behandeling van genoemde wetsontwerpen Dinsdagmiddag niet mocht aflóopen, zal de Voorzitter voorstellen de vergadering Dinsdagavond voort te zetten. Woningwet. De Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot nadere wijziging van de Woningwet, kwam gisteren bijeen tot het vaststellen van haar verslag. Kon. Nat. Steuncomité. De lijst van bijdragen van 10 tot en met 16 Januari ingekomen voor het Kon. Nat. Steuncomité 1914 bedraagt in totaal f 87,621.33 (waaronder f 50,000 als storting van het Centrale Steuncomité voor Ned. Indië, door tusschenkomst van de Java- sche Bank). Dit bedrag gevoegd bij de bedragen der vorige lijsten is er tot laatstbedoelden da tum in totaal ontvangen aan bijdragen en toezeggingen f 1,526,330.91. Bovendien wer den uit Indië kisten met gedragen lilee- dingstukken ontvangen. Letteren en Kunst. Jean Louis Pisuisse. •Het succes, dat Pisuisse in andere plaat sen heeft gehad is hem gisteren in den Leidschen schouwburg niet onthouden. Het kostte den zanger geen moeite zijn étile-gehoor spoedig onder de bekoring van zijn groote kunst te brengen. Deze kunstenaar behoort wel tot de uit verkorenen, daar hij twee bijzondere eigen schappen in zich vereenigt: een buitenge woon talent om voor te dragen en een heerlijke stem. Bij elk volgend lied toonde het publiek zich nog meer opgetogen, zoodat ten laat ste het applaus geen einde scheen te ne men. Pisuisse opende den avond met een gees tige speech, waarin hij zijn nieuwen me dewerker Jan Hemsing, voorstelde. Max Blokzijl, zoo vertelde hij, dient thans het land aan de Waterlinie. Hij is pas bevor derd tot sergeant en verdient een reuzen- salaris, 7 of 9 gulden in de week. En dat, zoo zegt Pisuisse, in zoo'n „monaaine" plaats als Woudrichem. Daarna kregen we Pisuisse's Fransche repertoir te hooren, waaruit hij zong, Jean-Pierre, Qu'est qu'il-y-a un?, oude sol daten liedjes, waarmede hij direct zijn auditorium voor zich innam. In „Le Bü- cheron", „Ville d'ouvrier" en „La valse Chavirée", maakten we kennis met de meer sombere afdeeling van de Fransche chan sons. Het meeste succes had Pisuisse met het soldatenlied „Serrez vos rangs!", het lied, dat verhaalt van 'de dapperheid van den Franschen soldaat. Wanneer hij dan ook het lied besloot met „En avairt!... Ser- rez vos rangs!..." steeg er een daverend applaus op. Na de pauze kregen we het Engelsch en Duitsch repertoir, gescheiden door het Hollandsch. Van de Engelsche liedjes noemen we „Mandalay", „Grandmother 's Story", „Jeerusalems Dead", „I like you in velvet" en het wereldbekende soldatenlied „It's a long way to Tipperary", waarvan het re frein door de aanwezigen luide werd mee gezongen. „Het Taschje", „Varen op de Nieuwe Meer" en „Z'n Eerste", waren echt vroo- lijke liedjes. Pisuisse sloot den avond met het zingen van het droefgeestige „Der Bajazzo" en eenige humoristische liedjes. De liederen van dezen zanger 6laan in door hun luim en niet het minst door het fijn gevoel, hetwelk door vele heenstraalt. Met groote vaardigheid werd hij, zooals wij reeds zeiden, begeleid door zijn kunst broeder Jan Hemsing, die al de schoon heid door den componist in de begeleiding gelegd, wei-bestudeerd en geheel door voelt tot den toehoorder wist te brengen. De schouwburg was matig bezet. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Het hoofdbestuur der vereeniging Het Ned. Rundveestamboek heeft een circu laire verspreid naar aanleiding van het mond- en klauwzeer. In de circulaire komt o. a. het volgende voor: In verband met het sporadisch voorkomen van mond- en klauwzeer, en met de maatregelen welke thans ter bestrijding der ziekte door de Regeering worden genomen, acht ik het wenschelijk het volgende onder uw» aan dacht te brengen. De tot dusver getroffen maatregel, wel ke bij het uitbreken van deze ziekte wordt toegepast, bestaat in het afmaken van den veestapel. Mocht de ziekte echter uitbreken in een stal met waardevol Stamboekvee,, dan zal de minister van Landbouw, Nij verheid en Handel nader overwegen, welke maatregelen met betrekking tot dien vee stapel zullen worden getroffen, m,its de eigenaar al het mogelijke heeft gedaan om de ziekte buiten zijn stal te houden. Daar om wordt den leden aangeraden de vol gende voorzorgsmaatregelen streng te wil len in acht nemen: 1. Laat niemand-zonder voorkennis tot den stal toe, en houdt de staldeuren zoo veel mogelijk op slot. 2. Plaatst bij de staldeur een emmer creoline met water (5 pCt. oplossing) en een borstel, en laat een ieder, zoowel bij het binnengaan als het verlaten van den stal, handen en schoenen ontsmetten. 3. Zorgt altijd een stalkiel en een stal- broek bij de hand te hebben, welke elke vreemdeling, en vooral veehandelaar, moet aantrekken, alvorens hij bij het vee wordt toegelaten. 4. Zorgt zooveel mogelijk, dat uw perso neel niet naar andere boerderijen gaat, en vooral niet in nauwe aanraking komt met het vee of met personeel dier bedi'ijven. 5. Plaatst geen voederzakken en voeder- kisten in of bij den veestal daar het meer malen gebleken is, dat de smetstof door deze emballage wordt overgebracht. 6. Vermijdt zooveel mogelijk het bezoek van veemarkten, en ingeval u genood zaakt mocht zijn daar ter plaatse vee aan te koopen, stalt dit in elk geval gedurende minstens 14 dagen in een afzonderlijke schuur. 7. Komt evenmin met de kleeren, welke gij op de markt gedragen hebt in uw eigen stal of dien van een ander. 8. Tracht zooveel mogelijk te bevorderen dat de ondermelk, karnemelk en wei op de fabriek, vanwaar gij deze producten be trekt, worden verhit tot op minstens 80 graden, en dat de melkbussen goed worden uitgestoomd. Verspreiding van mond- en klauwzeer door militairen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de aandacht van zijn ambtge noot van Binnenlandsche Zaken gevestigd op de omstandigheid, dat inkwartiering van mili tairen bij veehouders een gevaar kan opleveren voor de verspreiding van bet mond- en klauw zeer. Deze gaan ten minste eenmaal per maand met verlof naar hunne haardsteden. Is daar mond- en klauwzeer, dat bestaat er kans, dat zij de smetstof overbrengen naar de plaatsen, waar zij zijn ingekwartierd. Om dit gevaar weg te nemen, althans te beperken, waren, voor zooveel mogelijk, vee houders van inkwartiering vrij te stellen. Uit den aard der zaak zal het in sommige ge meenten niet wel mogelijk zijn geheel aan dit verzoek te voldoen, maar wanneer de aandacht hierop gevestigd wordt, vlei ik mij, dat alles zal worden gedaan om langs dien weg uit breiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan; inzonderheid zoude door den burge meester aan den plaatselijken commandant kunnen worden verzocht de militairen op te dragen, zoowel ter plaatse van inkwartiering als ter plaatse, waar zij hun verlof door brengen, elke aanraking met vee te vermijden. Bloemenkeuring Tan hyacinten- nieuwigheden en conqnesten. Het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur deeltmede.dat deze keuringen zullen worden gehouden op Maandag 8, Maandag 15 enMaandag 22 Febru ari, des voormiddags te elf uur, in de zaal van het gebouw St. Bavo, Smedestraat te Haarlem. Op deze keuringen zullen worden toegelaten Enkele en Dubbele Hyacinthen in potten en op glazen gekwéekt. Universiteit. Voor de studenten der philosofische faculteit trad gisterenavond op als spreket in de Collegezaal van het Pharmaceutisch Laboratorium de heer prof. Dr. A. Schoorl, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, met eene rede over „De toepassing van de phasen- leer op de analytische scheikunde". Vaststelling van den prijs van eenige Brandstoffen. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de maxi mum-prijzen van eenige brandstoffen door hem zijn gewijzigd als volgt: Geklopte Cokes 0.75 p. H.L. Belgische Anthraciet II 30/50 mM. 1.95 Belgische Anthraciet III 20/30 mM. „1.85 Duitsche en Holl. Anthraciet 30/50 mM. 1.85 Duitsche en Holl. Anthraciet 20/30 mM. 1.75 Engelsche (Wales) Anthrac. 2.50 Eieren-Kolen 1.25 alles vrij aan huis; zullende bij overtreding onteigening plaats hebben. Hij noodigt tevens de ingezetenen uit bij hooger berekening daarvan mondeling of schriftelijk kennis te geven ten Raadhuize, Kamer No. 10.; Openbare les. Dr. J. C. P. Smits, leer- aar aan het Gymnasium alhier, toegelaten als privaat-docent in de Oude Geschiede nis aan'de rijks-universiteit, stelt zich voor zijn Colleges aan te vangen op Vrijdag 29 Januari a. s. 's namiddags te 4 uren met een openbare les in het klein-auditorium van 'het Academiegebouw.: Recht-lnd. Ambtenaar. Mr. L. P. J. de Vos te Leiden en mr. C. H. Bosman te Leiden zijn beiden bestemd voor rechterlijk Indisch ambtenaar. Ziekte onder de militairen. Naar wij vernemen heeft zich gisteren bij de 4e compagnie 2e bataljon van het 4e regiment infanterie onderge bracht in de school aan de Brandewijn- steeg een geval van diphtheritis voorge daan. Op medisch advies is de geheele compagnie voorloopig geconsigneerd, zoo dat niemand meer het gebouw verlaten mag. De verloven zijn natuurlijk ook on- middelijk ingetrokken. Nader meldt men ons, dat een uitvoe- voerig geneeskundig onderzoek heeft uitge maakt, dat men met een eenvoudige keel ontsteking te doen had. Het consignement is dan ook reeds hedenmiddag opgeheven. Dies nataiis. Ter gelegenheid van den 340stezx dies nataiis der Leidsche Hooge- school zal de rector magnificus, prof. d,r. J. M. Janse, op Maandag 8 Februari des namiddags te 2 uur, een rede houden in het groot-audi'torium der universiteit. De herdenking van den Dies nataiis zal van wege het Studentencorps te dezen jare plaats vinden zonder eennig uiterlijk ver toon. Rij jool, gecostumeerde optochten van de len jaarsstudenten en de gebruikelijke sex-enade aan H. H. Px-ofessoren zullen der halve ditmaal achterwege blijven. Het stu denten-diner op de Sociëteit Minerva zal echter voortgang vinden. Een definitief besluit ten opzichte van het verder verloop van de feestviering zal nader door het Collegium van het Studen- tencox*ps woi'den vastgesteld. Pestbestrijding op Java. Op uitnoodi- ging van de Studentenafdeeling Leiden v. Oost en West zal Maandagavond in het het klein auditorium der Universiteit door dr. J. van Loghem, directeur van het in stituut van tropische hygiëne te Amster dam een lezing met lichtbeelden gehouden worden over „De pestbestrijding op Java." BOSKOOP. Ontslag aaxxgeTraagd. De burgemeester, de heer J. Grootenhuis, heeft tegen 1 Febr. a.s. ontslag aangevraagd. HAZERSWOUDE (Groenendijk.) „Onder Ons". Onder groote belang stelling gaf de Vereeniging „Onder Ons" Maandagavond haar laatste uitvoering van dezen winter, en heeft hierdoor weer een mooi succes te boeken. Er werd nog vlotter-gespeeld dan de eerste maal en wijl ook de tooneelschikking, hoewel even keu- rig verzorgd, thans minder tijd in beslag nam, kon geiieel het mooie progx*amma tij dig worden afgewerkt, wat de eerste maal tot veler spijt niet het geval was. De klaarblijkelijke voldoening van een zoo talrijk opgekomen publiek was voorze ker een welverdiend loon voor directeur en leden der vereeniging, die ons jaarlijks zulke schoone avonden bereiden. Het weer had gedux-ende de uitvoering een onaangename verrassing bereid aan hen, die van verre kwamen. Een regen bui bij vriezend weer had de straatweg; spiegelglad gemaakt.: Te water. Na afloop van de uitvoe ring „Onder Ons" zijn zes der bezoekers (de familie V.) bij den -overvaart over de Rijn, in dit diepe water terecht gekomen. Door het zeer kordaat optreden van een der meisjes, werden alle zes gered, hetgeen bijna een wonder boven wonder heeten mocht. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ondersteuningsfonds. Maandag a.s., n.m. 7 uur, vergadert in lokaal „de Kroon" van K. Fennes de R.-K. Ver. Ondersteu ningsfonds St. Johannes de Doopex-. SASSENHEIM. Fok vereeniging. Gisteren hield de Fok- en Contr.-Vereeniging „Nooit Gedacht" haar 6e jaai-vergadering. Door den voorzitter, de heer J. W. Mar-* bus, werd na opening medegedeeld, dat de administratie en controle-dienst door het hoofdbestuur van het Ned. Rundvee-Stam boek waren goedgekeurd. Van het jaar-verslag van den controleur werd het belangrijkste deel, bevattend een overzicht van de vooruitgang in melk- en vet-opbrengst in een aantal bedrijven over vijf jai-en, onder de aanwezigen verspreid. De rekening over 1914 sloot met een na- deelig saldo, hetwelk staande de vergade ring door de leden werd anneeznivprri tor. wijl de contributie over 1915 wederom voor loopig werd vastgesteld op f 1.5U per koe. Gecontroleerd werden 958 koeien tegen 832 in het jaar 1913. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer T. Hoogstraten te Warmond werd ij et groote meerderheid herkozen. Door ccn der leden werd voorgesteld de eischen voor inschrijving van koeien in het Fokregister te verzwaren. Na uitvoerige discussie werd besloten de bestaande regeling te handhaven, evenals het dekgeld voor Registerstieren met de bepaling, dat in bijzondere omstandighe den, door het bestuur te beoordeelen, daar- van kan worden afgeweken. Na een afscheidsgroet door den voorzit ter aan die leden, die door den loop der omstandigheden de vex-eeniging verlaten, werd de vergadering gesloten. VOORHOUT. Bloembollenkweekersgenootschap. Gisterenavond waren in „Boerhaave" een 25 tal leden van de afdeeling Voorhout van het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap vergaderd. De Voorzitter de heer W. v. d. Laan opende de vergadering. Hierna werden de notulen gelezen door den Secretaris de heer L. P. Zonneveld en goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester de heer J. van Steijn Dz. bleek, dat het saldo 1913 bedroeg f 22.61 de inkomsten in 1914 f 28.15, de uitgaven bedroegen f 19.15 alzoo een batig saldo van f 31.61. De heeren M. de Groot, S. P. War merdam en W. van den Berg zien de reke ning na en bevinden hem in volmaakte orde. De Voorzitter deelt mede, dat het juist heden 15 jaar geleden is dat de afdeeling Voorhout is opgericht en memoreerde wat in die jaren door de afdeeling is gedaan. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadex-ing werd gekozen de heer Ph. C. Mens en tot plaatsvervanger de heer Th. van Werkhoven. Vervolgens wex-d behandeld de beschrijvingsbrief. Het voor stel Roelofsax-endsveen en Maasdijk 's Gra- venzande lokt zeer veel gedachtenwisse- ling uit wat tot slot had dat men kon goedvinden het voorstel te steunen. Het- voorstel van de afd. Schoorl kon de goed keuring der vergadering niet geheel ver werven en werd besloten den afgevaardig-. de een vrij mandaat te geven; inzake het voorstel Heemstede zal men het praeadvics van het Hoofdbestuur volgen. De aftre dende bestuursleden de heeren L. P. Zon neveld, Th. v .Werkhoven en P. van der Hulst Johz., werden hei-kozen. Hierna sloot de Voorzitter de "vergade ring en ging men over tot verloting van gereedschappen en bloemen. VOORSCHOTEN. Ned. R. K. Volksbond. Het bestuur van de afd. Voorschoten van den Ned. R. K. Volksbond zal Maandag 25 Jan. des avonds te 7 uur vergaderen. Op deze ver gadering worden uitgenoodigd de penning meesters van de vex-schillende ondero: lingen om rekening en vex-antwoording te doen van hun financieel beheer gedux-ende het afgeloopen vereenigingsjaax-. V/ASSENAAR. Tuindersvereeriiging. De tuindersver- eeniging „Ons Streven" hield haar jaar- vergadering. Na den gebruikelijken nieuw jaarsgroet door den voorzitter gebracht werd overgegaan tot verkiezing van een secx-, penningmeester en een lid der vei lingscommissie. De heeren J. Kloosterman en J. E. Hooymans werden als zoodanig herkozen. De boeken van den boekhouder werden uitstekend in orde bevonden. De statuten werden definitief goed gekeurd en er werd besloten de Koninklijke goedkeu ring daarop te vragen. De renten werden betaald en door aflossing is langzamer hand de schuldenlast van 't veilingslokaal tot op de helft verminderd. Het bestuurs voorstel om geroyeerde leden weder toe te laten, weid aangenomen, doch onder voox-waarde, dat de entrée op nieuw zal worden betaald. In de volgende vergade ring komt. het bestuur met een voorstel om contributie te heffen. Voortaan zal op de jaai-vergadering een verloting van planten tuinbouwgoreedschappën en dergelijke plaats hebben. De voorz. sloot de vergade ring met de opwekking om nog meer ter veiling aan te voeren en hij sprak den wensch uit dat we door betere vervoer middelen uit ons- isolement mogen wor den verlost. ZOETERWOUDE. De Jonge Garde. 't Natte weer en den wind ti-otseerend waren gisteravond 61 leden van de R.-K. Px-opagandaclub „De Jonge Garde" van dichtbij en verre naar de j aai-vergadering gekomen. Na de ope ning met gebed door den geestelijken advi seur, den Weleerw. heer Chr. S. Dessxng, wei-den de aanwezigen verwelkomd door den voorzitter, den lieer L. v. d. Hoeven. Na in het kort de gebeurtenissen in^nns land en de politieke feiten in het district Katwijk gememoreerd te hebben, waarbij spr. het oproepen van twee bestuursleden, die hun taak bleven vervullen, in herinre- x*ing bracht, en ons van het flink wei-ken der „Garde" overtuigde, sprak de voorzit ter den wensch uit dat deze vergadei-ing een prettige en tevens ernstige vergadering zijn mocht, opdat de agenda flink en de gelijk zou behandeld worden. Van de hand des secretaris, den heer C. J. Witsenburg, kregen de aanwezigen een breeden en juisten kijk op de werk- zaamcuen en gebeui-tenissen, die in en door de club sinds 1 Jan. '14 geschied zijn. 't Voornaamste lijkt ons dat kon worden getuigd dat bijna alle katholieken bij de verkiezing van dr. de Visser ter stembus zijn geweest. Na de vooi-lezing van dit verslag was dan ook een krachtig applaus en een dank betuiging van den voorzitter des secretaris loon. De penningm., de heer C. J. van Leeu wen, bracht vervolgens een tot in de de tails gespecificeerde financieel verslag over het afgeloopen jaar; uitgaven f-84.61, inkomsten f 63.48, nadeelig saldo f 21.13. Het kassaldo is door het tekort geslon ken tot f51.62. De rekening, nagezien door de boeren v. Slingerland en Ammerlaan, wordt ac- coord bevonden. De voorzitter dankt den penningmeester voor zijn zuinig beheer, vertrouwende, dat

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2