ALBERT R1EL visch. In deze bakkerij wordt nu geregeld spiering gebakken voor het leger, doch daarnaast is ook reeds afzet gevonden bij interneerings- en vluchtelingenkampen, terwijl deze week ook zal worden begonnen met de levering van gebakken spiering aan de gemeente Amsterdam, welke deze zal doen verkoopen door een groot aantal winkeliers, met wie daartoe een overeen komst is aangegaan. Tot nog toe is dit niet kunnen geschieden, omdat de capaci teit der bakkerij nog niet voldoende was om alle bestellingen van het leger uit te voeren. Nu die capaciteit intusschen is vergroot, kan thans ook aan de gemeente geleverd worden. De voor het bakken be- noodigde spiering wordt zooveel mogelijk rechtstreeks betrokken van de visschers of gekocht aan openbare vischafslagen, in dien deze aanwezig zijn, waardoor de markt gesteund wordt en de prijs van de niet voor het Bureau aangekochte visch den invloed daarvan ondervindt. Het ligt in de bedoeling ook andere ge bakken visch dan spiering verkrijgbaar te stellen, terwijl dezer dagen een aanvang gemaakt zal worden met het rondventen van versche spiering, witvisch, garnalen en andere vischsoorten, waarvoor onvol doende afzet is. Verder verleent het Bureau zijn bemid deling voor het betrekken van versche visch, terwijl tevens plannen in voorberei ding zijn voor het houden van lezingen met lichtbeelden ter bevordering van het vischgebruik hier te lande, het houden van vischkookcursussen en demonstraties, het verspreiden van recepten voor het be reiden van visch en van eenvoudige menu's waarbij het vleesch door visch is vervan gen enz. Sigarenen tabak vooronz e militairen. De Commissie voor de inzameling van gelden tot verstrekking van sigaren en ta bak aan onze militairen te velde en in ver sterkte plaatsen, onder voorzitterschap van den luitenant-generaal b. d. W. G. F. Snij ders, besloot in November j.l. wegens ge bleken verminderde belangstelling van het publiek, haar taak te beëindigen, nadat de loopende zaken zouden zijn afgewikkeld. Nadat hiervan in de dagbladen mededee- ling was gedaan, kwamen gaandeweg nog onderscheidene giften in geld, alsmede schenkingen van sigaren, voor het doel der commissie in. Ten gevolge van een en ander kon de Commissie in December j.l. voornamelijk tegen Kerstmis, nog aan een aantal troepen en detachementen aan de grenzen en kusten die te voren van haar nog niets hadden ont vangen, geschenken van rookmateriaal uit reiken. Als altijd wjerden deze door de mi litairen ten zeerste gewaardeerd. In den aanvang van de loopende maand waren de zaken der Commissie nagenoeg af gewikkeld. Inmiddels ontving het Bestuur een schrijven van de Nederl. Kamer vim Koophandel te Pretoria d.d. 5 Dec. 1914, houdende bericht, dat op initiatief van de Kamer, door het Weekblad ,,De Spectator" te Pretoria was gesticht: het z.g. „Neder lands Leger Shillingfonds", met het doel gelden voor genoemde commissie in te za melen en ter beschikking van het bestuur te stellen. De secretaris der Kamer, de heer J. A. Wormser, schreef dat met deze stich ting werd beoogd „eene uiting van sym pathie en liefde voor het oude Vaderland". De commissie heeft voor dit door haar hoogelijk gewaardeerde streven haar har- tel ijken dank betuigd. Het spreekt van zelf dat zij nu hare zaken op dit-©ogenblik niet stop kon zetten, maar nog voorloopig dili gent blijft. Blijkens een bericht in „de Spectator" van 12 Dec. 1014, was op dién dag voor het fonds reeds 410 sh. beschikbaar gesteld. De commissie blijft thans bereid ook van andere belangstellenden, in deze militairen, nog verdere geschenken in geld of in natura voor haar doel te aanvaarden. Aangezien de penningmeesteres, mej. Booms, hare functie heeft nedergelegd en uit de commis sie is getreden, wordt het penningmeester schap thans waargenomen door den secre taris, den heer Z. Hoek, Waldeck Pyrmont- kade 133, Den Haag. De voorraad rogge. De volgende circulaire js door den mi nister van Landbouw, enz. gericht aan de burgemeesters dd. 19 Januari 1915 Het zal u bekend zijn, dat de voorraad rogge hier te lande, vergeleken bij de be hoefte, die «daaraan bestaat voor het bak ken van brood, zeer gering is, terwijl de mogelijkheid uitgesloten ïs, om in dien toestand voorshands door invoer verbete ring te brengen. Het is daarom noodzakelijk, dat zoo spaarzaam mogelijk met den aanwezigen voorraad worde omgegaan. Genomen bakproeven hebben bewezen, dat een zeer smakelijk roggebrood, dat be houdens een iets lichtere kleur, alle eigen schappen van het gewone roggebrood be zit, bereid kan worden uit een mengsel, bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft uit tarwe. Wanneer overal het roggebrood voortaan bovenbedoelde samenstelling zoude heb ben, zou de aanwezige voorraad rogge voor de bereiding van roggebrood toereikend zijn voor een tweemaal zoo langeren tijd als wanneer dat brood enkel uit rogge wordt gebakken en vermoedelijk zal, wan neer spoedig een dergelijke vermenging algemeen wordt toegepast, voldoende rogge aanwezig zijn om tot den volgenden oogst in dé behoeften te voorzien. 'Het oogenblik schijnt mij daarom gekomen, om u te ver zoeken te willen gelasten, dat roggebrood in uwe gemeente voortaan uitsluitend wor de samengesteld als hierboven aangege ven. Het komt mij voorshands niet wensche- lijk voor een maximumprijs voor het al dus samengestelde brood vast te stellen. Ik zal daar eerst toe overgaan, indien mij blijkt, dat daarvoor te hooge prijzen wor den gevraagd. De prijs van dit brood zoude mijns in- zfens kunnen worden gesteld op 1 cent hoöger dan den prijs van roggebrood, uit sluitend bestaande uit rogge, een prijsver- hooging, die ongetwijfeld van lang niet zoo beteekenft Is, als wanneer de bevolking zou zijn genoodzaakt tarwe brood te eten, dat 6 i 7 cent per K.G. duurder is dan roggebrood en voor hen, die aan roggebrood gewend zijn, minder geschikt is. Voor het vermengen van rogge met tar we voor de vervaardiging van z.g. gebro ken roggebrood, waarbij de vermenging zal moeten plaats hebben vóór het breken, za 1 tarwe door mij op aanvrage beschik baar worden gesteld door bemiddeling van de rogge- of voedingscommissies in de verschillende provincies en in de pro vincie Noord-Holland door bemiddeling van den heer commissaris der Koningin, aan wie dus eventueel© aanvragen van tarwe voor dit doel zijn te richten. Het spreekt van zelf, dat die tarwe alleen mag wor den gebruikt voor de ver menging met rogge voor de bereiding van roggebrood, en niet voor andere doel einden mag worden aange wend. Ik doe hierbij een dringend beroep op uwe medewerking ter zake. Indien u mocht meenen, niet aan mijn verzoek te kunnen voldoen, zoude ik, door deze regeling door mij van zeer groot be lang wordt geacht, tot mijn leedwezen ge noopt zijn alle in uwe gemeente aanwezige rogge in beslag te nemen. Verbod-carnaval. Het militair gezag in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland, ten Zuiden van de Waal, heeft h©t houden van carnaval bij proclamatie verboden. Waarschuwing. Naar aanleiding van ingekomen berich ten waarschuwt de minister van Buiten- landsche Zaken belanghebbenden tegen personen, die tegen belofte van hoog loon werkkrachten voor Duitschland trachten aan te werven en zich daarbij beroepen op de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober- hausen. Belanghebbenden wordt met nadruk aangeraden om, alvorens op aanbiedingen in te gaan, inlichtingen te vragen aan de Arbeidsbeurs der plaats hunner inwo ning of rechtstreeks aan de Nederlandsche Arbeidsbeurs, Arndtstrasse, Oberhausen. Laatstgenoemde beurs staat met Ar beidsbeurzen hier te lande in geregelde verbinding. Ouderdomsrenten, Het aantal rente-aanvragen, ingevolge de artikelen 369 en 370 der Invaliditeits wet, bedroeg op 1 Januari j.l. 145,552. Hiervan zijn toegekend door de Rijks verzekeringsbank 121,162 en in beroep 1002, totaal 122.164. Overleden zijn 10,109 rentetrekkenden, terwijl 7 renten zijn ingetrokken, zoodat per 1 Januari j.l. 112,048 renten loopende waren, Sobriëtas. De redactie van het maandblad Sobrië tas, bestaande uit Dr. Alph. Ariêns en Pa ter Mng. A. Rijker O.P., is met een nieu we en jonge kracht uitgebreid en wel door het opnemen daarin van den WelEerw. Pater Marius Lamers, Franciscaan te Weert. Kruisverbond. Naar de Kruisbanier meldt is het hoofd bestuur van het diocesaan Kruisverbond in het bisdom Haarlem als volgt samen gesteld: W. J. van Dam, Oudei'kerk a.d. Amstel, voorzitter; Dr. W. M. I. 'Borst Pauwels, Velserstraat 4, Haarlem, onder voorzitter; G. P. Bon, van Merlenstraat 28, Den Haag, 1ste secretaris; C. A. Gerritsen Jr., Daguerrestraat 117, Den Haag, 2de secretaris; J. G. Potharst, Keiweg 94, Gou da, lste penningmeester; N. W. Eman, Wyttentooekstraat 331, Amsterdam, 2de penningmeester; G. Bulten, ZiJk bij H.ille- gom, lid. Ned. R.K. Gemeente-Politie-beambtenbond In de Gonzaga-vereeniging te Amster dam, hield bovengenoemde bond Dinsdag zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer E. van Duin, opende de vergadering en sprak zijn vreugde uit over het feit, dat een R.-K. algemeene Bond was tot stand gekomen, hetgeen vroeger onmogelijk scheen. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende In Augustus 1913 werd de R. K-. Poliüevereeniging te Rotterdam opge richt, waarna met behulp van deze ver- eeniging ook te Amsterdam en Leiden R.-K. Poliüevereeniging en werden in het leven geroepen. Spoedig volgden Nijme gen, Venlo en Tilburg dit voorbeeld. Op de vergadering van 19 Nov. 1913 deed de geestelijke adviseur, pastoor Mer- sel, mededeeling, dat door het doorluchtig episcopaat van Nederland toestemming was gegeven tot oprichting van een inter- diocesanen Politiebeambtenbond. Het le dental der aangesloten vereenigingen steeg voor Rotterdam van 42 tot 49, voor Am sterdam van 55 tot 93, voor Nijmegen van 35 tot 38, voor Leiden van 12 op 13, gelijk ook voor Venlo. Blijkens het financieel verslag bedroegen de inkomsten f 308.78, de uitgaven f 235.72, zoodat er een batig saldo is van f 73.05. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: E. van Duin, Ie voorzitter; H. v. d. Heide, 2e voorzitter; M. D. Koster, le secre taris, P. v. d. Kleij, 2e secretaris; K. van Opheim, le penningmeester; F. Sonillje, 2e pennii\meester; L. Huijs en J. II. H. Cardinaals, commissarissen. Na ampele besprekingen werd besloten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres te zenden, waarin te kennen gegeven wordt, dat in politiekrin gen ongerustheid heerscht naar aanlei ding van het schrijven van den Commis saris der Koningin in de Provincie Gel derland, gericht tot de burgemeesters in die provincie, inzake het ontslag en pen- sionneering der rijks-veldwachters. Nadat ten slotte was besproken het voe ren van propaganda werd de vergadering gesloten. Bloembollencultuur. In de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeni- ging Bloembollencultuur werd medege deeld, dat de heer W. H. de Graaff ontslag neemt als lid der commissie voor de ten toonstelling te San Francisco, en dat eemige inschrijvingen zijn ontvangen van mededingers naar de prijsvraag voor de bloemhollenrooimachihe. Verder, dat de afdeeling Zierikzee is ontbonden, en de bloembollenteelt in die streek zeer is ingekrompen. Het hoofdbestuur besliste, da de vraag gedaan in de 129ste algemeene vergade ring door den afgevaardigde van de af- deeiling H.illegom omtrent herziening van het goederenvervoer der Noord-Zuidhol- landsche Tramwegmaatschappij, voor be handeling niet in aanmerking kan komen, omdat de afdeeling in gebreke is gebleven de noodige gegevens aan het hoofdbestuur te verstrekken. Tot ondervoorzitter werd benoemd de heer Jan Roes te Heemstede, in de com missie voor de nomenclatuur tot lid der sub-commissie voor narcissen de heer W. Warnaar te Sassenheim, in die voor het bijgoed de heeren Jac. W. Bijvoet te Over- veen en J. F. Ch. Dix te Haarlem, in die voor gladiolus de heer K. Velthuys te Hil- legom. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Het langer in dienst houden van dienstplichtigen. Verscheidene leden, die bij de behande ling van het vorig wetsontwerp reeds hun twijfel hadden uitgesproken ten aanzien van de noodzakelijkheid om alle onder de wapenen zijnde troepen onder de wapenen te houden, verklaarden door het geen de minister in de Nota nader heeft aangevoerd, niet in hun meening te zijn geschokt. Genoemde Nota bevat, naar hun meening, weinig klemmende argumenten voor de juistheid van de zienswijze van de regeering ten deze. Sommige dezer leden stelden zich de vraag, of de regeering wellicht beschikt over gegevens, voor de beoordeeling van de hier aan de orde zijnde vraag van be lang, die niet ten dienste van de Kamer staan. De regeering staat, blijkens de No ta, op het standpunt, dat de geva ren voor ons land om in den oorlog te worden be trokken, thans niet gerin ger zijn dan in Augustus. Men meende, dart-, voor zoover de toestand mag worden beoordeeld naar de politieke strategische verhoudingen, die voor het publiek blootliggen, deze opvatting niet wel gerechtvaardigd schijnt. Daarom werd het denkbeeld geopperd de regeering Uit te noodigen aan de Kagner in cómité-gene- raal een nadere toelichting tot haar ziens wijze te verschaffen. Van andere zijde Werd echter het denkbeeld van een ver gadering i n c o ra i t é-g e n e- r aal bestreden. Men betwijfelde zeer, of aan de Kamer mededeeiingen zou den worden verstrekt,, die op haar beoor-' Meeling van de zaak van grootecn invloed zouden kunnen zijn. Gesteld al, dat de re geering daartoe in staat is, dan zal zij on getwijfeld aarzelen, mededeeiingen, die geheim moeten blijven, in een vergadering van honderd leden bekend te maken. Voorts wees men er op, dat zulk een vergadering licht ongerustheid in het binnenland en opzien in het buitenland zou verwekken. Naar aanleiding van het betoog in het Voorloopig Verslag over het vorig wets ontwerp, dat, om een deel der troepen zonder bezwaar huiswaarts te kunnen zenden, het er sleohits op aan komt, maatregelen te nemen, die, ingeval van nood, hun t ij- dige terugkomst verzeke ren, verklaart de minister in de Nota, dat, in verband met de capaciteit der be schikbare vervoermiddelen, die zekerheid niet is te verkrijgen, indien het aantal af wezige troepen grooter is dan dat, het welk thans regelmatig met verlof afwezig is. Verscheidene leden verklaarden de juistheid van deze zienswijze niet te kun nen toegeven. Zij wezen er op, dat ingeval van een zoodanige ontwikkeling der om standigheden, dat terugroeping van de met onbepaald verlof afwezigen noodig wordt geoordeeld, waarschijnlijk de ge wone periodieke verloven reeds eenige da gen zullen zijn stop gezet en dus de ver voermiddelen juist daardoor een aanmer kelijke ontlasting zullen hebben onder gaan. Maar bovendien kan de regeering op den omvang der moeilijkheden, die hier zouden dreigen, van te voren grooten in vloed uitoefenen door de bedoelde man schappen in te deelen bij troependeelen, die dicht bij hun woonplaatsen gelegerd zijn. - De opmerking in de Nota, dat, indien een geheele lichting met verlof wordt ge zonden, het eventueel terug roepen daarvan noodzak e- lijk de aandacht zal moe ten trekken en dat daaruit licht ongewenschte gevolgen zullen kunnen voortvloeien, kwam aan de hier aan het woord zijnde leden voor, weinig kracht te bezitten. In verband met de vraag van de w e g- zending der oudste land weer lichting werd door verschei dene leden de thans gevolgde practijk be treffende verloven ter sprake gebracht, waaraan naar hun meening een sterk ar gument voor de door hen gewenschte weg zending valt te ontleenen. Thans zijn reeds aan tal van personen verloven voor onbepaalden tijd en vrijstel lingen verleend, vooral in gevallen, waar in "de afwezigheid dier personen ten ge volge zou hebben, dat bedrijven werden stil gezet en arbeiders buiten werk zouden geraken. Hoezeer men dit toejuichte, zoo meende men er toch op te moeten wijzen, dat in beginsel het wegzenden van een geheele lichting met name de oudste landweer lichting in zeikeren zin te verkiezen is boven het met onbepaald verlof zenden van een aantal personen van verschillen de militie- en landweerlichtingen door el kaar, daarvoor aangewezen op grond van omstandigheden, die hun persoon betref fen. Die aanwijzing toch, die onmogelijk naar vaste regelen kan geschieden, heeft steeds iets willekeurigs en moet van tijd tot tijd met onbillijkheid gepaard gaan. Enkele leden stelden de vraag, of moge lijk is aan de Kamer eenige gegevens te verschaffen betreffende het aantal aange vraagde en geweigerde verloven van lan gen of onbepaalden duur. Sommige leden gaven te kennen, hun stem over het wetsontwerp te zullen laten afhangen van de nadere inlichtingen, die, naar zij hoopten, de regeering alsnog zal verschaf fen. Tegenover vorenstaande beschouwingen verklaarden andere leden door het in de Nota aangevoerde te zijn overtuigd, dat overwegende bezwaren zich tegen vermin dering van de sterkte van het actief, door wegzending van een lichting, verzetten. De aldaar aangegeven gronden maken dat ten zeerste ongeraden. Onwenschelijk zou het ook zijn, in zoover als zulk een maat regel zou moeten leiden tot beperking van de verloven en vrijstellingen, die thans worden verleend aan hen wier plaats in het bedrijfsleven of wier persoonlijke om- stnandigheden hen daarvoor in de eerste plaaits in aanmerking doen komen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de termijn, waarvooT het in dienst houden van de landwee'r wórdt voorge steld, n 1. tot 31 Juli 1915, te ruim is genomen. Vrij algemeen gaf men toe, dat het niet aangaat de me dewerking van de Staten-Generaaï telkens voor een maand te verleenen; zulk een wijze van handelen zou den indruk wekken van een gebrek aan vertrouwen in de re geering en waarschijnlijk ongunstig wer ken op den geest van de betrokken land weermannen, die zoo van maand op maand nieuwe hoop zouden koesteren en nieuwe teleuretelling zouden ondervinden. Maar een termijn van zes maanden is wel zeer lang. De Commissie van Rapporteurs ver trouwt, dat de regeering bereid zal zijn naar aanleiding van de nieuwe punten in dit verslag en de gestelde concrete vragen alsnog een schriftel ij kant woord aan de Kamer te dóen toekomen. In dat vertrou wen is zij van oordeel, dat de mondelinge behandeling van het wetsontwerp genoeg zaam is voorbereid. Aanbestedingen. Leiden. Uitslag der door B. en W. Aan Leiden gehouden openbare aanbesteding op Maandag 18 Januari, van het leveren van Bouwmaterialen, Schoönmaakgereed- schdppen enz. in 14 perceelen. 1. houtwaren, 2. eikenhout; 3. kleine ijzerwaren; 4. kachels met toebehooren; 5. plaat- en staafijzer; 6. smidswerk; 7. slijkb. roostere; 8. kalktras; 9. verfwaren, desinfectiemiddelen; 10. bezems en boen ders; 11. sponsen, dweilen; 12. macliinek. behoeften; 13. stokken, stelen; 14. betonpl. kolken. L. L. Kreling, O. Wetering, 13. f279.80; Wernink's Kalkf abrieken, Ledden, 8. f 1346.76s; Van den Doel Frasj, Den Haag, 9. f 1742.61,5, 12. f 212.37,5; N. V. van Wijngaarden Co., Rotterdam, 2. f 2297.48; A. Brouwer, Alfen a. d. Rijn, 14. f 166.30; R. Hoogland, Schoten, 9. f 2175; Th. R. v. Epen Co., Amsterdam, 1. f 7650.64; H. E. v. d. Heide, Leiden, 3. f 1426.31,5; D. Brieër, Leiden, 11. f 523.22; L. Bouwmaterialenhandel v. d. Berg van Duijn, Leiden, 8. f 1338, 14. f 165.30; C. Filippo Zoon, Hazerswoude, 8. f 1448.90; Gebrs. van Hoeken, Leiden, 1. f 8420.94, 2. f 2253.90: M. Lansrezaal Zoon, Leiden, 3. f 1764.39, 5. 1927.22; 6. f801.40, 7. f 797.50, 12. f 195.20; A. N. de Lint, Den Haag, 8. f 1482.05; II. C. Visser Zoon, Leiden, 9. f 1695, 12. f 176.50; Techn. Bur. Van Duuren, Leiden, 12. f 165.55; A. v. d. Kwast Co., Leiden, 9. f 1765.10, 12. f 283; N. V. Mij Metselmaterialen, Haar lem, 8. f 1361.42,5; G. H. Lens, Leiden, 11. f550.78; Gebrs. Van Vliet, Amsterdam, 5. f 866.08; P. H. van Eek, Leiden, 6. f 783.40; A. H. van Embden Co., Den Haag, 3. f 1598.03; Erven N. Lefeber, Leiden, 10. f 129.70; N. V. Ned. IJzerw. Enthoven Zn., Den Haag, 3. f 1597.01, 5. f 1003.64; K. N. Grofsmederij, Leiden, 7. f 676.25; J. C. Bernard, Leiden, 3. f 1755.13, 4. f 1812.82,5, 5. f 1000.25, 6. f 923.54; Wer nink's Betonfabrieken, Leiden, 14. f 159.90; P. Fontein Zonen, Leiden, 8. f 1389.07,5; G. Brummelkamp, Leiden, 6. f 863.1G. Uitslag der gehouden Openbare Aanbe steding op Maandag (bestek 2). „Het leveren van Straatklinkers v. Mes- selsteen", (in 6 perceelen). 1: 60000 Waalklinkst.2: 40000 Rijnklinkst 3: 60000 vl. grijze klinkst.; 4: 45000 lste hl. jufferkl. 5: 15000 Boeren grauw.; 6: Onder- grauw 10000. Inschrijvers: H. C. van Meeuwen, Haar lem 1: 18.35—19.10; Duynstee en Co., Val kenburg, 2: 14.50; 3: 14.50;"5: 12,50; 6: 10-50; Erven Joseph Terwindt, Nijmegen, 1: 19.—; J. Sprey, Lz., Zwammerdam 2: 14.90; 3: 13,25; L. Bouwmatr.handel, v. d. Berg en Den Duijn te Leiden, 1: 18.38; 2: 14.50; 3: 14.4: 15.10; 5: 12.50; 6: 12-75; Gebrs. Ko ning, Leiderdorp, 2: 14.40; 3: 13.40; 4: 15.40; 5: 12.40; 6:10.40; G. J. W. Kooleman Beijnen Oegstgeest, 3: 13.75; II. Brunt Jz., Woerden: 2: 14.70; 3: 14.70; 5: 12—. 6: 10.35; C. Filippo en Zn., Hazerswoude, 1: 18.25; N. V. Mij. Metselmatierialen, Haarlem, 1: 19.25; Firma Wed v LeeuAven en Boer Koudekerk. 2: 13.87: 3: 12.77; 4:14.17; 5: 11.63; 6: 9 99; M, J, van Loben Seis, Nijmegen, 1: 18.50—19.—; A. P. Heijnis, Arnhem, 1: 18.25—19.—; A. W. Burgers, Weurt, 1: 18.70; Bonté Bekkers Wijk b/D., 1- 19.35; fa. P. A. Bos P, Azn, Arnhem, 1: 19.50; P. Fontein en Zn. Leiden Ingezonden Mededeeiingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN MARE 36. 1: 18.7519.;T. Los; Montfoort, 2: 13.94; 3: 13.44; 4: 14.64; 5: 11.64; 6: 9.64; A. N, de Lint, 's Hage, 1: 18.45; M. P. Splinter, Leiden, 2: 15.60. (Bestek 3): „Het leveren van Ourthe-, Me- lafier- of andere harde keien en Lavakeien,, (in 2 perceelen). 30000 Ourthekeien; 19000 Melafierkeien en 20000 Lavakeien. Inschrijvers: F. II. Michels, Andernach' a/Rh., 3: f90.fa. Ferd. Engert, Amster dam, 2: f 130; A. Vrijland en Co., Utrecht, 2: f 142; 3: f 80.40; Pelten Hooijkaas, Rotter dam, (Dioriet) 1: t 75.8S; 2: f 121.80; N. V*. Handels-Maatschij. RotterdamHolland, te Rotterdam, ZAveedsch graniet, 1: f 133; id, 1: f148. Uit Stad en Omgeving. Prof. Dr. J. Verdam. Prof. Dr. Jacob Verdam, sedert 21 Oct. 1891 hoogleeraar in de Nederlandsche taal en het Middel-Nederlandsche aan de Leid sche Hoogeschool, viert mórgen zijn 70sten geboortendag en zal dus aan het emd van dezen academischen leergang, ingevolge het bepaalde bij de Hooger-OndeiAvijswet zijn ambt moeten neerleggen. Ingevolge een door den hoogleeraar geuite wensch zal van officieele zijde de geboortedag van dezen in alle opzichten zoo sympathieke hoogleeraar niet worden herdacht,, al zul len velen zijner collega's leerlingen oud leerlingen en vrienden niet nalaten, hem op dezen zoo gedenkwaardigen dag in per soon van hun achting blijk te geven. En al laat het zich ook aanzien, dat deze le venslustige grijsaard nog lange jaren voor de wetenschap en inzonderheid voor de roemzuchte Leidsche Alma Mater behou den blijft, de onverbiddelijke Avet is oor zaak, dat velen binnen een niet te lang tijdsA'erloop den zoo kundigen en met zijn leerlingen in nagenoeg alle opzichten mee- levenden leermeester zijn ambt zullen zien neerleggen, dat hij steeds met den groot- sten ijver en toewijding heeft vervuld en nog vervult. Prof. Verdam werd den 22ste Januari 1845 te Amsterdam geboren, genoot zijn opleiding aldaar aan de school van Dr. Epkema, studeerde later te Leiden en promoveerde aan de Leidsche Hooge school den 14den Mei 1872 op een disserta tie: 'Tekstkritiek van Middel-Nederland sche schrijvex-s. Nadat hij sedert 1869 prae- "ceptor was geweest in de oude talen aan het gymnasium te Leiden, Averd hij, toen het doctoraat in de Nederlandsche lette ren was geschapen, in 1878 benoemd tofi hoogleeraar in dit nieuwe vak aan de Amsterdamsche Hoogeschool. Hij aan vaardde dit ambt den 13de April van dat jaar met een toespraak: De Avetenschappe- lijke beoefening van de Nederlandsche taal in verband met het nieuAve doctoraat. In 1891 werd hij hoogleeraar te Leiden. Hij aanvaardde dit ambt met een rede: Over wetenschap en wetenschappelijke metho de. Gedurende den cursus 19081909 was hij rector magnificus. Tal van belangrijke werken zijn van zijn hand verschenen. In 1882 werd hij benoemd tot lid der Kon. Academie van Wetenschappen. Voorts is hij lid van de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde te Leiden, van het Historisch Genootschap te Utrecht, van het Utrechtsch Genootschap en buiten- landsch eerelid van de Vlaamsche Acade mie voor taal- en letterkunde. Onze regeering stelde zijn verdiensten op prijs 'door hem te. benoemen tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag 19 Jan. Vorige opgaaf f 40968.43 Ontvangsten van de Lnteeken- lfjsteh en de schaal collecte en van de inteekenlijsten nog te ontvangen 13633.50 Sedert ontvangen van: Mej. W. C- M. B. f 5; groot gedeelte onderwijzers f 80.32%; K. K. van een speelpotje f 1.25; Bond van Gemeentewerklieden f 10.14 (16e maal); G. H. S. f 10; Per soneel de Automaart f 4.50 (15e maal); Mej. S. f 5; A. D. f 5: afdracht „Leidsch Dagblad" f 4.22%; K. Z. f 5; N.V. Oegst- geesterlaan f 10; Dir. en Be ambten postkantoor f 8.89 (13e maal); T. M. f 250; wek. bij dragen: Mej. C. A. F. f 2.50; Ds. J. S. f 1; v. d. W. f 1; Fam. A. f 1; v. d. B. f 0.25; J. S. f 0.25; N. f 0.10, te zamen 405.43 Uitgaven: Totaal f 55007.36 le w. tot 19e week f 37824.28% 20e week 2825.82 40660.10% Saldo f 14347.25% Roggebrood. De Burgemeester van Leiden, in over weging nemende, dat het door Zijne Excel lentie den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel met het oog op den be perkten voorraad rogge hier te lande noodzakelijk wordt geacht slechts rogge brood te hakken, bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft uit tarwe, bflj paalt, dat met ingang van 23 Januari 191j in deze gemeente geen brood, dat meoï

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2