KOOPT NU EEN HOED OF PET! B. VAN NOORT In de HALFJAARLIJKSCHE OPRUIMING bij „In den Vergulden Hoed" hoek Janvossensteeg zijn reuzenkoopjes in Hoeden en Pelten. ons land en al is onzo gemeente tot nog toe voor oorlogsrampen gespaard gebleven, de gevolgen van den vreeselijken krijg zich diep in het economisch leven van onze ge meente en van onze gemeentenaren doen gevoelen. Hierover nader uit te weiden lijkt mij overbodig; de gedachten van ons allen zijn steeds vervuld met de groote wereldgebeur tenissen, kleinere belangen vallen daarte genover als 't ware in het niet al moge dan ook gaandeweg bij velen meer gerust heid, ja soms eene zekere luchthartigheid in de plaats getreden zijn voor de aanvan kelijk vaak paniek-achtige vrees. En toch in deze donkere tijden valt er voor Leiden een lichtpunt te bespeuren en dat is de betrekkelijk geringe werkeloos heid die hier heerscht. De werkloosheid bij de bouwvakken is slechts weinig grooter dan verleden jaar omstreeks denzelfden tijd en is sedert het laatst van December sterk afnemende. Hiertoe dragen voor een groot deel bij de verschillende nieuwe en uitbreidingen van bestaande bouwwerken door Rijk en Gemeente ondernomen, de bouw vari ar beiderswoningen met behulp van de ge meente mogelijk gemaakt en ook de groote uitbreiding van de Kweekschool voor Zee vaart. Begin Augustus liet zich ook grootere werkloosheid in andere bedrijven voorzien gelukkig is het zoover niet gekomen. Moge onze industrie en haren arbeiders dit gevolg van den oorlog, een ware ramp, bespaard blijven. Een getal in totaal van ongeveer 700 werkzoekenden aan de Arbeidsbeurs kan in de huidige omstandigheden eerder laag dan hoog genoemd worden. Veel nood werd gelenigd door het Steun comité, dat, samengesteld uit personen van allerlei stand en van iedere richting zijne moeilijke taak met toewijding en ijver vervult. Een woord van dank aan dat Co mité mag hier niet uitblijven. Van gemeentewege is tot nog toe onge veer f 20,000,waarvan de helft door het Rijk gerestitueerd zal worden, uitgegeven ten behoeve van de verzekerden tegen werkloosheid. De uitkeeringen zijn dan ook veel hooger dan in normale tijden, hetgeen den werkloozen arbeiders hun leed kan verzachten. Ook de vergoedingen aan de gezinnen, wier kostwinners als milicien of landweer man het vaderland dienen zijn gaandeweg, ook „op aandringen dezerzijds, verhoogd kunnen worden, wat voorzeker aan die ge zinnen en allen die het met hen welmee- nen, genoegdoening zal geven. Mocht het onderbrengen van het groote garnizoen aan het gemeentebestuur veel hoofdbrekens hebben gegeven, speciaal in verband met het regelmatig verstrekken van het zoo noodige onderwijs aan de kin deren der ingezetenen, aan den anderen kant kan ik met genoegen constateeren, dat de verhouding tusschen de burgerij en de militairen hier buitengewoon goed is te noemen. De sympathie der burgerij voor onze landsverdedigers, zoowel hier in garnizoen als aan de grenzen en aan de kustwacht bleek uit de talrijke giften die de verschillende comité's mochten ontvan gen ten behoeve van aanschaffing van stroozakken, verwarmingsgordels en bivak mutsen zoowel als ter verstrekking van Kerstgeschenken. Ook het Comité voor ont wikkeling en ontspanning van de militai ren voert hare taak uit op eene wijze, die zich in aller instemming mag verheugen. De huisvesting der militairen zal altijd wel eenige kosten voor de gemeente met zich brengen, daar de gemeente natuurlijk slechts werkelijk gemaakte kosten van het Rijk kan terug ontvangen en eenige indi recte schade dus wel voor hare rekening zal blijven daartegenover staat dat de aanwezigheid binnen onze muren van zoo vele militairen voor menig neringdoende van voordeel is en ook, dat velen der minst-bedeelden profiteeren van Vet sur plus aan dagelijksche kost der kazernes en tót kazerne ingerichte geboivn. Dit laatste kan, dunkt mij, do Ti; an< iên dei vereeniging ,Schoolk!u lervoe ling"' zeer ontlasten. Een feit van beteekenis was in de maand October de invasie der Belgen. De herberging dier ballingen, die door onze burgerij met liefde en gastvrijheid werden ontvangen, was in onze reeds zoo overvolle stad eene zeer moeilijke kwestie. Gelukkig kon. zij bevredigend tot stand wor den gebracht, dank zij de medewerking van het Vluchtelingencomité en van diverse an dere corporaties. Aan het Vluchtelingen-comité en zijne helpers breng ik hier mijn bijzonderen dank voor de uitnemende wijze waarop het zijne taak vervulde en nog vervult en voor de aangename wijze, waarop het met mij samenwerkte en mijn taak verlichtte. Aan de burgerij mijn dank voor de ruime giften aan het Comité geschonken en voer de vele bewijzen van gastvrijheid en mede- doogen. Eenige ingezetenen hebben zich met hun werk van barmhartigheid een ecezuil gesticht. Van de pl.m. 2800 vluchtelingen, die hier na een paar dagen na de intocht sedentair weiden, zijn thans een kleine 400 over. Sedert het begin van den oorlog leek het soms wel eens of we weer in de dagen van Olim waren teruggekeerd. De maximum prijzen der levensmiddelen moesten van overheidswege worden vastgestelu, brood zetting had plaats, levensmiddelen werden onteigend, tegen bovenmatig hooge winsten werd opgetreden, alle zaken, die men dacht dat uit den tijd Waren. De bemoeienissen in deze materie waren voor het hoofd van uw bestuur niet gering en voorloopig zal dit nog wel zoo blijven. Met dank herdenkt hij dan ook de groote hulp die hij bij de regeling van die aan gelegenheden mocht ondervinden van eenen belangeloozen vrijwilligen medewerker en de gewaardeerde adviezen, die afgevaardig den van corporaties en handelaren hem gaven. Persoonlijk betuig ik hier ook mijn dank aan de ambtenaren, die mij mijn taak in zake Belgische vluchtelingen, militaire ver goedingen en regeling der prijzen van le vensmiddelen en wat daarmede samen hangt gedurende het afgeloopen jaar lichter hebben gemaakt. Namens het geheele gemeentebestuur doe ik zulks aan allen, zoowel aan u mijne heeren. als aan de ingezetenen en ambte naren, die ons in de moeilijke dagen van 1914 steunden in onzen verzwaarden werk kring. Moge dit in 1915 zoo blijven. Met dit al zal het afgeloopen jaar echter voor de gemeente geen voorspoedig jaar genoemd kunnen worden. Wel kwamen met uwe medewerking be langrijke zaken tot stand, speciaal op on derwijsgebied en op het gebied der volks huisvesting en werden door u belangrijke besluiten genomen tot aankoop van land onder Oegstgeest en aan de Zijl en van terreinen aan den Heerensingel, terwijl het beheer der Lichtfabrieken met uwe mede werking werd gereorganiseerd, maar de tijdsomstandigheden maakten dat het velen in de laatste helft des jaars economisch niet goed ging, alhoewel niet alle klagers recht tot klagen hebben. Een groot aantal fabrikanteii, handelaren en neringdoenden is het toch zeker in dien tijd niet slecht in hunne zaken gegaan en de zorg voor de minder bedeelden in onze gemeenschap, die zulk een zorg van noode hadden, was ook in dien tijd-grooter dan ooit te voren. Door die zorg en door den nood der tij den zal echter het budget der gemeente blijken meer dan gewoon belast te zijn, zoodat de financieele horizont voor onze goede stad van inwoning ook in dit jaor niet verhelderd is. Ook dé inkomsten uit verschillende hef fingen, behalve dan die van 't Slachthuis, zullen blijken minder opgebracht te heb ben, dan gedacht werd. de algemeene zuinigheid en ook de slapte in sommige be drijven heeft de opbrengst der electrici- teitsfabriek geschaad, meerdere posten van de inkomstenbelasting zullen oninbaar ver klaard moeten worden, dan in gewone tij den het geval zou zijn. Laat dan ieder den keizer geven, wat des keizers is en niet als hij in staat is te be talen, uit onwil, met de algemeene phrase „buitengewone tijdsomstandigheden" den fiscus trachten te bedotten. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht en zal met consideratie gehandeld worden waar echter niet onmacht maar onwil in het spel is, moet de betrokken belasting-ambtenaar het recht der geneen- schap streng handhaven. Uwe werkzaamheid op wetgevend gebied gedurende 1914- mijne heeren, moge u blij ken uit een 37-tal tot stand gekomen ver ordeningen, waarvan verscheidene van be langrijken inhoud. Ook zoude de „rechtspositie der ambte naren", die door ons bij u aanhangig was gemaakt, zonder twijfel reeds door u zijn afgehandeld, als de behandel'ng daarvan wegens de tijdsomstandigheden niet door u ware uitgesteld. Doch laat mij van verdere detaillcering van de werkzaamheden van den Road en van het dagelijksch bestuur gedurende het afgeloopen jaar afzien om alleen nog te wijzen op eenige zeer gewichtige gebeurte nissen die in dit jaar plaats vonden en die ons en de gemeentenaren reden tot voldoe ning mogen geven. Ik kan dan als zooda nig noemen de definitieve beslissing van de wetgevende macht tot het bouwen van een Academisch Ziekenhuis met daarbij behoo- rende laboratoria op de daartoe aangewe zen terreinen, de thans verzekerde tot standkoming van eene opleidingsschool van leerlingen-onderofficier in de Kweekschool voor Zeevaart, die tot dat doel aanmerke lijk wordt uitgebreid, de vestiging van eene Postschool ten behoeve van Nederl. Indië binnen deze gemeente, welke voorloopig bezocht zal worden door een 40-tal stuite renden en ten slotte de benoeming van een nieuwen directeur van het Museum voor Natuurlijke Historie, waardoor mijns in ziens in principe beslist is, dat dit Mpseum in zijn geheel voor Leiden behouden blijft. Niet vergeten mag hier ook worden het sluiten van de leening ad f 2,200,000 op een daartoe betrekkelijk gunstig tijdstip. Had het gemeentebestuur niet van het juiste oogenblik gebruik gemaakt, dan zoude de gemeente thans belast zijn met een groote vlottende schuld, waarvan de rente ten zeerste de financiën zou drukken en die af gezien van dien druk wellicht tot moeilijk heden aanleiding zou kunnen geven in deze zoo buitengewone omstandigheden. Het zij mij vergund ook met genoegen van deze plaats te constateeren, dat in het afgeloopen jaar geen der leden aan deze vergadering door den dood of door bedan ken is komen te ontvallen en dat steeds, bij verschil van inzicht als naar gewante de debatten zich hebben gekenmerkt door een geest van onderlinge waardeering. Hoe zal nu 1915 voor ons zijn? Mijne heeren, zoo ooit, dan is het thans moeilijk, ja zelfs onmogelijk zich aan eenige voorspelling te wagen. Geve God, dat de verschrikkingen des oorlogs spoedig een einde mogen nemen en dat ons land niet in den wereldbrand ge mengd worde. Dat zij ons aller bede. Welke werkzaamheden u en ons wach ten, behalve den gewonen loop der zaken, daaromtrent valt het moeilijk zich uit te laten. Een onzer grootste zorgen zal moe ten zijn, dat zooveel mogelijk armoede en economische onheilen worden yoorkomen. We zullen moeten voortgaan in den geest waarin we na Augustus des vorigen jaars zijn begonnen. Allerlei buitengewoons kan komen en we zullen moeten trachten dat te beheerschen en. daaraan het hoofd te bieden. Nieuwe werken en nieuwe zaken op touw ie zetten, daarvan zal voorloopig niet veel kunnen komen, daartoe is de toekomst te donker en te onzeker. Ook zal de grootste zuinigheid gepast blijven, te meer, daar de bevolking met eene toename van slechts 60 zielen niet in financieele draagkracht toenam, wellicht eerder afnam door de minder gunstige eco nomische toestanden. Toch, mijne heeren, moeten we er den moed inhouden. Na regen komt zonneschijn en als de horizont is opgeklaard zijn de grondslagen daar om verder op voort te bouwen tot meerder heil en meerdere wel vaart van onze goede stad Leiden. Laten we dan, mijne heeren, niettegen staande het thans nog donker is, het oog. gericht houden op het licht dat weer zal doorbreken en laten we ook in dit jaar wederom eendrachtelijk en met waardee ring voor elkanders meeningen samenwer ken tot het volbrengen van de ons gestel de taak, opdat onder den zegen des Aller- hoogsten ons bestuur moge gevoerd wor den in dien zin, dat het strekke tot zegen van de stad onzer inwoning en hare in gezetenen. Mijne heeren, alvorens te eindigen wensch ik nog mijn welgemeenden dank te betuigen voor de gelukwenschen, die ik van u mocht ontvangen bij gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar. Mijnerzijds wensch ik ook u allen, mijne heeren, alTe goeds toe in 1515. Moge het j^iar beter verloopen, dan het is aange vangen en voorspoed u zoowel persoonlijk als in uwe huisgezinnen en, zoo het kan, ook in uwe zaken ten deel vallen. (Ap plaus.) Het in jaren oudste raadslid, de heer J. Korevaar. bedankt den burge meester namens den raad voor de geuite wenschen en voor al dat gene wat hij in het buitengewone jaar 1911 in het belang van de gemeente Leiden gedaan neeft, (applaus.) Ingekomen Stukken. De Voorzitter deelt mede, dat in gekomen zijn de volgende ingekomen stukken: Verzoek van de woningbouwvereeniging „de Eendracht" om wijziging te brengen in art. 7 der verordening betreffende de le vering van electricteit. Afwijzend be schikt. Verzoek van D. de Röoij om vrijstelling van plaatselijk directè belasting. Komt niet in behandeling als niet behoorend tot de competentie van den Raad. Adres van de N. V. „Leidsche Bouw maatschappij", houdende bezwaren tegen het ter visie liggend plan tot wijziging uitbreidingsplan der gemeente. In handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Verzoek van de Verefeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand voor Leiden en Omstr., om de Hoogelandsche Kerkgracht als eenige en algemeene verzamel- en standplaats van bode-wagens aan te wijzen. In handen van B. en W. ter afdoening. Verzoek van H. M. Starrenburg om over te gaan tot verpachting van de Vroonwa teren in perceelen en de verpachting in massa niet toe te laten. In handen van B. en W. voor praeadvies. Onderwijs. Tot leeraar in de Natuurkunde aan het gymnasium wordt voor den tijd van een jaar benoemd de heer Van Lohuizen. Tot onderwijzeres aan de school der 2de klasse voor Jongens en Meisjes voor U. L. O. no. 2 wordt benoemd mej. J. Koolhaas onderwijzeres aan de O. L. school der 4de klasse no. 1 te Leiden. Mede op de voor dracht stonden de dames M. S. Den Blau wen en V. E. Dietrich, onderwijzeressen aan O. L. scholen te Leiden. Begrootingen en rekeningen. Goedgekeurd worden de supp. staat van begrooting dienst 1913 van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis; de staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1913 en de rekening 1913 dier instelling; de staat van af- en overschrijving dienst 1913 van het R. K. Armbestuur alsmede de rekening dienst 1913. Vastgesteld wordt tot een bedrag van f 70.000 een suppletoire begrooting dienst 1915 ter betaling van rekeningen betref fende uit te geven geld in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden. Een ontvangpost is hier tegenover gesteld. Leidsche Keuringsdienst en andere gemeenten. In behandeling komt het voorstel tot ver lenging van de overeenkomsten met de gemeente Voorschoten, Warmond en Val kenburg, in zake de uitbreiding van den Leidschen Keuringsdienst van eet- en drinkwaren over die gemeente. Het voorstel wordt aangenomen. Uitbreiding buitengewone school voor zwakzinnige kinderen in het Caecilia-Gasthuis. B. en W. stellen den Raad voor f 5400 te hunner beschikking te stellen voor het uitbreiden der bovengenoemde school met twee nieuwe leerlokalen en een twee de Slöidlokaal en voor 'het aanbrengen van eenige verbeteringen; hen te machti gen sollicitanten op te roepen voor de eer lang te vervullen betrekking van onder wijzer. Het .voorstel wordt aangenomen. Zweminrichting aan het nieuwe Rijn- en Schie-kanaal. B. en W. geven den Raad in overweging f 23100 te hunner beschikking te stellen voor den bovenbouw der te stichten zwem inrichting aan het Nieuwe Rijn-Schieka- naal en voor de daarmede samenhangen de werkzaamheden. De heer S y t s m a is teleurgesteld, dat de kosten hooger zijn geworden. Het scheelt een f 900 met het eerste voorstel. Spreker vraagt of het niet mogelijk is met het eerste plan voor den dag te komen, vooral met het oog op de buitengewone tijden. De kosten van exploitatie worden door dit cijfer ook hooger. Spreker heeft bezwaar tegen het voorstel zooals het daar ligt. De heer v. Tol vraagt of het werk in eigen beheer oi bij aanbesteding zal uit gevoerd worden en dringt er op aan dat het werk niet met de machine maar met de handen uitgevoerd zal worden. De heer Roem sluit zich aan bij het be toog van den heer Sytsma. De heer Fischer zegt dat het bedrag f 6400 hooger is, niet f 9000. Het tegen woordige plan ziet er heel anders uit. Er moest rekening gehouden worden met de eischen van de provincie, de bovenbouw moest daardoor gescheiden worden van den onderbouw. Er is nu ook rekening gehouden met het meubilair. Een zwem inrichting moet beantwoorden aan de eischen des tijds. Het is-onmogelijk te eischen in de bestekken dat alleen han denarbeid zal verricht worden. De heer v. Tol zegt dat bij de H.B.S. alles pasklaar is aangevoerd, daar komt spreker tegen op. Wanneer ramen, deu ren enz. aangevoerd worden, dan kunnen de timmerlieden wel thuis blijven. Spr. vraagt zooveel mogelijk handenarbeid. De heer v. d. Pot vraagt of het niet mogelijk is met het oog op besparing, de zweminrichting 's morgens voor heeren en 's middags voor dames open te stellen of omgekeerd. De heer fleimeringen wil de zaak uitstellen tot normale omstandigheden. De heer Sytsma zegt, dat f 9000 of f 6400 weinig ter zake doet, Spreker blijft op zijn standpunt, dat de zaak te groot aangepakt wordt. Men kan met een klei ner bedrag een even goede inrichting krij gen. Spreker gaat niet mede met den heer Reimeringer, een zwemschool is een be hoefte en wij bezorgen werk. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (De vergadering duurt voort.) Roomsche Agenda. ZONDAG. Leiden. 1 uur. Bondsge- bouw. Ledenvergadering Han dels- kantoor- en Winkelbe dienden. DINSDAG. Leiden. 8lJa uur. Bondsge- boüw. Apologetische Cursus. RECHTZAKEN. Verduistering. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren den bediende van de Centrale Coöpe ratieve Raiffeissenbank te Utrecht, die zich schuldig maakte aan verduistering van f5400, tot een gevangenisstraf van U/2 jaar onder aftrek van 3 maanden preventieve hechtenis. De rechtbank had bekl. tot V/2 gevange nisstraf veroordeeld. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Mededeeling wordt gedaan van het be sluit der Centrale Sectie om een aantal wetsontwerpen, w. 0. die tot vermindering van het recht van overgang bij overlijden van onroerend goed, tot heffing van opcen ten op de Inkomstenbelasting ten behoeve van het Leeningsfonds 1914, tot nadere wijziging van de Woningwet, tot vaststel ling der Landsdrukkerijbegrooting 1915 en tot het langer in dienst houden van inge- lijfden bij de militie en van dienstplichti gen bij de landweer, heden in de afdeelin- gen te doen onderzoeken. De Voorzitter stelt zich voor deze wetsontwerpen, waarvan verschillende van urgenten aard zijn, op een nader te bepa len dag der volgende week in openbare behandeling te nemen. De vergadering wordt gesloten. Wetenschappelijke Berichten. De nieuwste wonderen van Pompei. In de Via dell Abbondanza van Pompei' hebben de nieuwe opgravingen een aantal vondsten aan het licht gebrachi, zooals nog nooit in de doode stad werden gevonden. Bijzondere opmerkzaamheid moeten trek ken een balcon, welks rijkbewerkte omhei ning nog geheel ongedeerd was, de voor gevel van een huis met groote godenfigu ren, en een muurvlakte, waarop tal van mededeelingen aan de kiezers en inlich tingen over sportspelen waren aangeplakt. Verder legde-men een groote waschinrich- ting bloot, waar alles nog op zijn plaats stond, en een rijk huis, in welks slaapver trekken de bedden kant en klaar staan om beslapen te worden, en waar men hier en daar prachtige ornamentale versiering zag aangebracht; in wit relief op blauwen grond is de strijd tusschen Hector en Achilles en andere mythologische episoden afgebeeld. Naast dit huis en achter vond men een uitgestrekte aanleg van onderaardsche ruimten, huizen en tuinen, die de bewon dering van de heele wereld zullen opwek ken. In een ander huis vond men de trap naar de bovenste verdieping nog op zijn plaats, en tusschen de draagbalken der voorhal was de zoldering prachtig be schilderd. Het groote onaangeroerde trio- linium met zijn marmeren tafel in het midden ncheen nog op de gaston to w&ch- ten. De nderaarsche vertrekken en inge graven ivamers van een ander groot ge bouw, sprookjesachtigen rijkdom en on denkbare weelde vertoonde fresco's, die scènes uit Trojaansche sagen voorstel den. Tusschen al die wonderen van kunst zijn ook nog negen lijken gevonden. Uit hun houding valt duidelijk te bespeuren dat de groote aschregen, die heel Pompeï verwoestte, ook hen heeft verrast. Aanvan kelijk waren ze naar de kelders gevlucht, doch toen de angst zich van hen meester maakte, levend begraven te zullen wor den, ijlden zij naar buiten, waar zij nog op de trappen naar den hangenden tuin door den aschregen overvallen werden en stikten. Een er van is een jong meisje, dat bij een andere oudere vrouw hulp schijnt (e zoeken. Aan den voet van een jongeman, die vooroverviel, is nog duide lijk de sandaal met linten te herkennen, de nieuwe opgravingen bezichtigd en be zocht ook de opgravingen van Cumo. Het ligt in zijn bedoeling bij de opening van het Parlement een wetsvoorstel in te die nen, waarbij" de heuvel van Gumo tot ha- tionaal gedenkteeken wordt verklaard. Laatste berichten. Wijziging Verlofwet. Het door de Regeering aan de organi saties van vergunning- en verlofhouders enz. om advies gezonden concept tot wij ziging der Drankwet bevat hoofdzakelijk voorstellen tot het doen vervallen der z.g. logementsvergunning en tot verleening; van bevoegdheid aan de gemeentebestu ren om een maximum vast te stellen voor het aantal „verloven". Staatscommissie voor het Onderwijs. De sub-oommissies uit de groote Staats commissie voor hei onderwijs arbeiden nog steeds tot het ontwerpen van concrete voorstellen over bepaalde aangelegenheden ten einde die aan het oordeel der geheele commissie te onderwerpen. Het kan nog verscheidene weken duren eer zij met hun taak gereed zijn. Pluimveetentoonstelling. De tentoonstelling, die de Nederlandsehe VereenigLng „Avicultura" a.s. Zaterdag en Zondag in samenwerking inet do Leidsche Pluimveevereeniging, de Amsterdamsche Pluimveeclub en de Ne- derlandsche Hoenderclub in den Dieren tuin te 's-Gravenhage houdt, mag zich weder in een groot aantal inzendingen verheugen. Tal van prijzen zijn weder uitgeloofd. H. M. de Koningin-Moeder gaf weder door het beschikbaar stellen van medailles van haar belangstelling blijk. De aardbeving in Italië. ROME, 14 Januari. Bij de aard.- ig zijn er te Avezzano achtduizend menschen gedood en duizend gekwetst. ROME, 14 Januari. Avezzano en al de gebouwen in den omtrek zijn geheel ver woest. Er zijn slechts achthonderd men schen gered, van wie de meesten gekwetst zijn. ROME, 14 Januari. De Koning heeft per auto de geteisterde plaatsen in de pro vincie Rome bezocht. Het Giornale d'Italia schat de verliezen aan menschenlevens te Avezzano op tien duizend. ROME, 14 Januari. Uit tal van plaatsen komen telegrammen in, waaruit blijkt, dat het aantal omgekomenen er van zes tot twintig bedraagt. Uit de provincie Aquila is bericht ingekomen, dat er veertig men schen zijn omgekomen en honderden ge kwetst. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 14 Januari 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.6 Karlöruhe. Laagste barometerstand 750.4 Christiansund. Verwachting tot den avond van 15 Jan. Tijdelijke wellicht krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind. Zwaarbewolkt of betrok ken, waarschijnlijk regenbuien. Zelfde tempe ratuur. Marktberichten. SCHIEDAM, 13 Jan. Moutwijn f17.Je never f 21.Commissie f 15.V2 Stemming prijshoud. Spoeling f 1.80. Graanspiritus f 22. 22.3/4 Melasse Spiritus f201/.! 0.Ruwe Spiritus f 11.11^/2* ZOETEIHVOUDE, 14 Jan. Eierenvci ling. 992 kipeieren f6.407.25 33 eeudeieren fü.0. roode kool f4.per 100. WOERDEN, 13 Jan. Vee. Op de vee-varkena markt waren heden de prijzen van varkens f1315, per stuk. DELFT, 14 Januari. Vee. Vette koeien le qual. f250 a 375, dito 2e qual. f150 a 250, kalfkoeien 1 qual. f215 a 365, dito 2e qual. f150 a 225; vaarkoeien le qual. f180 a 275, dito 2e qual. f100 a 380; vette kalveren lc qual. f80 a 125, dito 2e qual. f50 a 80, vette schapen le qual. fa dito 2e qual. f a schapen met lammeren lc qual. fa dito 2e qual. fa vette lammeren f20 a 28,weilammcrcn fa.-r-, magere varkens f 13 a 36, Biggen f 5.a 13. nuchtere Kalveren f 5.a 32.Paarden f 50—a 260.stieren f af Rundvleesch f 1.a 0.90 a 0.80. Vet Kalfs- vleesch fl.3U a 1.20 a 1.10, schapenvleesch a c., lamsvleesch a c., alles por kilo. Aanvoer 303 Runderen9 Paarden11 vetto Kalveren; 128 magere Kalveren245 Schapen of Lammeren, 345 Varkens; 201 Biggen; 20 Geiten of Bokken. Graan. Rogge f d Tarwe f 14.75 a 15.75, Chevaliergerst f a Gerst f 13.— a 14.50, Haver f 14.— a 14.50, Paardenboonen faBruine Boonen f 12.50 a 14.50, Duivenboonen f A Groene Erwten f 14.a 15.Mixed Mais 11.50 a 12.pef 100 kilo, Koolzaad f a per H.L., Lijnkoeken f 14.50 a 15.— Boter. Geen noteering. Aanvoer 71 achtste on 36 z<*di»ndc vaten, wegende samen 1780 kg.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3