worden verdacht. De politie heeft de zaak in onderzoek. „L. K." Ongeval. Men meldt uit den Hoek van Holland Aan boord van de Harwichboot werd gisternacht de hulp van dr. Rijken ingeroe pen voor een 30-jarige Belgische vluchte linge, die plotseling een ernstige bloeduit storting had gekregen. Nadat voorloopig geneeskundige hulp was verleend, werd zij door twee leden der reddingbrigade naar hotel Harwich gebracht, waar zij verder werd behandeld. Haar man met drie kinderen werden 's nachts ook nog in het hotel opgenomen. De toestand der vrouw is ernstig. Treinbotsing. Men meldt uit Gronin gen Een uit ongeveer 20 wagons bestaande rangeertrein uit Leeuwarden is Maandag avond laat nabij de veelading op twee goe derenwagons geloopen, welke derailleerden en dwars op de rails kwamen te vallen. Behalve nog een goederentrein, kon de laatste personentrein uit Holland, welke te 11 u. 13 hier moet aankomen, het station niet bereiken. Per hulptrein werden de passagiers naar het station overgebracht, waar zij te 12 u. 15 arriveerden. Te half één was de lijn weer vrij. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Goed afgeloopen. Toen een der agen ten van politie te Haarlem Maandagnacht thuis kwam, bemerkte hij een nogal sterke gaslucht in de kamer, waar zijn vier kin deren sliepen. Dezen bleken eenigszins ver doofd door het ontsnapte gas uit een niet gesloten kraantje. Door flink opengooien der ramen werd erger voorkomen. Langza merhand kwamen de kinderen weer bij, zoodat een te hulp geroepen geneesheer niet handelend behoefde op te treden. „N. v. d. D." Waardeering,. De consul-generaal der Nederlanden te Londen heeft dezer dagen met een gift van 1.0.6 pd.st. een brief van „een oude Schotsche vrouw" uit Torquay ontvangen, die hem verzocht dit geld te doen verdeelen onder de bemanning van den stoomtredler Marta van Hattum, als blijk van waardeering voor den opoffe- renden moed door hen betoond bij de red ding van den Engelschen vlieger Hewlett. Verdronken. Gistermorgen is te Drim- melen een veertienjarig meisje van den aanlegsteiger aan de rivier de Arner te water gevallen en verdronken. Reclameborden verwijderen. Te Breda zijn de van buiten zichtbare reclamebor den van een aantal buitenlandsche firma's op last van de regeering verwijderd. Afgebrand. Te Usselo, gem. Lonne- ker, is gisteren het aan die gemeente toe- behoorende, door A. Lichtenberg bewoon de, boerenhuis afgebrand. Alles was ver zekerd. Van een Nienwjaarskaartje. Een Nieuw jaarskaartje voor iemand te Amsterdam be landde, verscholen tusschen couranten, bij onze landweermannen te Moergestel (N.-Br.) Uit de grap schreven deze er een aardig wenschje op en verzonden het vervolgens aan den overigens geheel onbekenden geadres seerde. Deze, humoristisch aangelegd, verraste daarop de landweerjongens met een groote peperkoek, waarin een rijksdaalder en natuur lijk vergezeld van een leuk bijschrift. Gisteren ontving onze Amsterdamsche heer uit Moer gestel eeii dankbetuiging met den wcnsch,- dat meer voor hem bestemde kaartjes bij hen mogen verzeild geraken. (N. v. d. D.) Vader en zoon. Men meldt uit Yinke- veen aan het Utr. Dagblad.: J.l. Zondag sloeg de 14-jarige C. t. bij een huiselijke twist zijn vader met een spade op het hoofd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Do ontboden geneesheer J. J. M. Pierot constateerde een groote snede in het hoofd, die met zooveel kracht"was toegebracht, dat de herbenen zichtbaar waren en gevaar voor het leven van den getroffene bestond. Na verbonden te zijn, werd hij per auto overge bracht naar de Rijksklinieken te Utrecht. De dader werd aangehouden en voor den officier van Justitie geleid. Unnsings. Terwijl bijna alles duurder wordt, zijn de bunsingvellen in Maas en Waal gocdlcooper dan andere jaren, Ook de hazen- en konijnenvellen zijn niet zoo hoog in prijs. Men schrijft dit toe aan den oorlog. Toch worden hoogere prijzen verwacht als het gaat vriezen. Het vreemde geld. Men schryft uit Venlo aan de „Geld.": Bij tooverslag is het Duitsche geld alhier verdwenen. Iedereen voldoet zijn rekeningen en betalingen met Nederlandsch geld, alsof het altijd zoo geweest is. De politie, die Zaterdag j.l. op de markt 6treng toezicht hield, kon niet anders constateeren, dan dat overal in Ned. geld werd betaald. Karvrachten nikkelen mun ten zijn de laatste dagen opgeruimd. Met zak ken en manden vol werden ze ingewisseld. Het kasteel van Boxtel. Volgens hard nekkige geruchten is het middeleeuwsche kasteel te Boxtel verkocht aan de Paters Assumptionisten. Op dit kasteel overnachtten Egmond en Hoorn op hun reis naar Brussel. Branden. Door onbekende oor zaak vloog gistermorgen een wasch- machine, staande in de chemische wasscherij der firma Gebrs.. Palthe, en gelegen aan het kanaal naar Nordhorn" te Almelo, in brand. Met behulp van zand en een deken werd de brand gebluscht. De werkman, met de bediening der machine belast, bekwam brandwonden aan gezicht en handen; hij werd in het ziekenhuis op genomen. Verzekering dekt de schade. Gisternacht is het koffiehuis met dans zaal van Jos. de Vries te Stratum geheel afgebrand. Brand te Antwerpen. Een correspon dent te Roosendaal seint aan het „Hbld.": Gisteravond, omstreeks half zes, zijn de groote cliefabrieken van de Huileries An- versoises, van de firma Van Gorp Co. en die van de firma Martens Co., te Merxem, totaal afgebrand. Waarschijnlijk is het deze brand ge weest, die in verschillende grensgemeenten het geloof heeft doen ontstaan, dat Brus sel in brand stond. De beide oliefabrieken zijn geiegen m de onmiddellijke nabiiheid van de beken de fa.brieken der firma Jurgens; doch de ze fabriek bleef onbeschadigd. Behalve de genoemde oliefabrieken, zijn ook geheel verbrand de „banketterie An- versoise", en nog 12 groote, nabijgelegen huizen. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Een nieuwe Zweminrichting? G. R. Integenstelling met den inzender in Uw blad van gisteren juich ik het voorstel van B. en W. ten zeerste toe. Wat kan er be ter gedaan worden om in de dreigende wintermaanden werk te verschaffen en daardoor brood aan vele arbeiders en in direct betere bestaansvoorwaarden aan vele middenstanders, dan het van gemeen tewege laten uitvoeren van een werk, welks totstandkoming heusch geen weelde voor onze stad zou zijn. Ook ik echter zou het toejuichen, als de gemeente de eenmaal bestaande nieuwe badinrichting zoo wist te exploiteeren, dat uit de belasting alleen de oprichtingskos ten moesten worden gehaald, geen cent van de exploitatiekosten. Mij dunkt, dat is wel te doen, als er verschillende tarieven worden berekend, zoodat dengene, die het betalen kan, niet tegen minder dan den kostenden prijs van gemeentewege een zwemgelegenheid worde verschaft, terwij) ook degene, die er slechte zeer weinig (b. v. vijf of drie cent) voor kan over hebben niet worde geweerd. Dat men den prijs 's mor gens vroeg b.v. hooger stelle dan in de middaguren. (Dit laatste idee vinden wij zeer aanbevelenswaardig. Red Ziet, G. R.. op zoo'n manier krijgen wij in onze stad een zweminrichting, die waarlijk ten dienste strekt van de gemeenschap. U, M. de R., dankend voor de verleende plaats? uimte, Hoogachtend, Een belastingbetaler. Leger en Vloot. Inlyving lichting 1916. De dienstplichtigen der lichting van 1916, toegewezen aan de vesting-artillerie, zullen worden ingelijfd in de tijdvakken 15 Maart en 1620 October 1915. Alleen om zeer gewichtige redenen waar onder in dit geval ook studiebelangen kun nen worden gerekend kan voorloopig alleen aan de dienstplichtigen, die bestemd zijn om in het tijdvak van 15 Maart te worden inge lijfd, uitstel van le-oefening worden verleend indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen b\j (ongezegeld verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Voeding. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat tot nader orde éénmaal per week bruine boonen c. q. capucijners, en éénmaal per week erwtensoep aan de troepen moet worden verstrekt. Per man mag niet meer dan 0.2 L. bruine boonen of capucijners worden ingekocht ter wijl indien deze hoeveelheid onvoldoende wordt geacht voor een maaltijd, daarenboven hoog stens 1.25 B. aardappelen kan worden ingekocht. Rechtzaken. Vrijhcidsberooving. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde heden Th. P., chefveldwachter te Ede, tot twee maanden gevangenisstraf wegens vrij- heidsberooving én mishandeling van een arres tant; de eisch was zes maanden. Woekerbestrijding. Ter rolle van de Rechtbank heeft gisteren mr. Ligtenberg als procureur van den heer Henri Boers in diens proces wegens beleedi- ging tegen den redacteur van „Weg met den Woeker" en tegen de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker conform de dagvaarding voor eisch geconcludeerd. Als pro cureur voor de beide gedaagden heeft zich gesteld mr. Eduard Belinfante, namens wien vier weken uitstel is gevraagd welkëdoor de Rechtbank zijn verleend tot het nemen der conclusie van antwoord. Gerechtshof. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden o.a. vonnis gewezen in de volgende zaken: J. P., kuiper te K a t w ij k, door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld) tot 1 maand gevangenisstraf, wegens mis handeling van een hit. Het vonnis werd vernietigd alleen voor zoover de straf be treft en bekl. veroordeeld tot f 25 boete of 20 dagen hechtenis. J. H. van T., slagersknecht te Reeu- w ij k, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, we gens het veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld. Het vonnis werd vernie tigd alleen voor wat betreft de straf en bekl. veroordeeld tot 8 dagen hechtenis. Geweldpleging en diefstal. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd bevestiging gevraagd van het von nis van de Haagsche rechtbank, waarbij J. J. T., werkman te Wassenaar, werd veroordeeld wegens diefstal vooraf gegaan van geweldpleging tot 5 maanden gevangenisstraf. Bekl. heeft zekeren R. met wien hij een koffiehuis te Voor schoten bezocht, diens portemonnaie met geld ontfutseld, terwijl hij den man met geweld vastgreep. Uitspraak 20 Januari. Spionnage te Oude Tonge. Wij vernemen dat de officier van justi tie te Rotterdam hooger beroep heeft aan- geteekend van het vonnis der rechtbank aldaar, .waarbij de directeur der gasfa briek te Oude Tonge, de heer Tiesing, vrij gesproken werd van het verrichten van handelingen, waardoor de onzijdigheid van den Staat in gevaar zoukunnen wor den gebracht. Faillissementen. Geëindigd: N. Baas, vroeger te Bodegraven, thans te' 's-Gravenhage; mej. E. P. C. Baaiman, firma J. en E. Baaiman, te Amsterdam; W. Machiel, te Gasselternijveen; A. Hes, te Amsterdam; W. Struiwig, te Groningen; B. Kannegieter, te Kampen. Uitgesproken: Th. Flemminks, koopman in meubelen, te Nijmegen; cur. mr. W. A. van Bijlert, te Nij megen. L. Staals, smid te Heeze; cur. mr. dr. F. L. J. van Haaren, te Eindhoven. A. C. Boon, timmerman, te Dongen; cor. mr. H. J. M. Schijdelaar, te Tilburg. M. J. C. de Raad, koopman in koloniale waren, te Amsterdam: cur. jhr. mr. L. U. Rengers Hora Siccama. Th. Hanser, gas- en waterfitter, te Rotter dam; cur. mr. F. A. Nelemans. P. de Wit, bierhandelaar, te Rotterdam. Ch. H. van der Straten, kuiper en koffiehuis- houder, te Utrecht; cur. mr. A. Korver, te Utrecht. C. Berntsen, caféhouder en bierhandelaar, te Silvolde; cur. mr. J. P. Coops, te Stad- Doetinchem. Mr. E. H. Ph. Boschloo, kassier en commis- sionnair in effecten, te Heerenveen, handelende aldaar en te Steenwijk onder de firma Boschloo en Pothaaï; cur. mr. J. II. Bekkering, mr. H. Binnerts en mr. M. de Muinck. Geëindigd: J. J. Verstappen, te 's-Gravenhagc; Z. Potma, te Leeuwarden. Personen, die zich in Leiden hebben gevestigd. P. J. S. Servaas, ambtenaar, Vreewijk- straat 24. E. de Jongh, schilder, Kloksteeg 6. C. Meilink, liefdezuster Gesticht „de Voorzienigheid". S. J. Ter Voort, Zwijnhoornsteeg 1. A. Rienks, Plantage 14. C. J. A. Op de Marks, Hoogewoerd 165A. J. B. J.. Knelange, broodbakkersknecht, Oude Singel 242., Wed. I. Palmme, Garenmarkt 6. J. A. Schrama, Schoenmakersknecht, Oude Heerengracht 16A. G. C. Roekens en gez. Pieter de la Court- straat 14, lithograaf. M. Blitz, diamantbewerker, Haarlem- merstr. 111A. J. J. H. Stultiens rijksklerk, Nieuwsteeg A. C. Pellenkoft, ambtenaar Dep. v. Oor log, Kaiserstraat 18. A. van Osch, Conducteur H. IJ. S. M-, Weddesteeg 3. J. W. Zeeman en gez. scheepstimmer man, Oude Vest 117. Th. J. Lastdrager, klerk b/d. rijksbelas tingen, Langebrug 20A. G. Vomberg, Haarlemmerstraat 132. L. Borst, dienstbode, Plantsoen 7. C. A. Ossendorp, surnumerair b/d. Ind. posterijen, Rijn en Schiekade 39A. M. A. de Jong, Hoogewoerd 40A. H. G. Schut, Breestraat 47. Th. van den Berg, en gez. loodgieter, Pancrassteeg 1. Personen, die uit Leiden zijn vertrokken. W. G. Tray, Rijswijk (Z. H.) Emmastr. 22. J. H. Dikshoorn, Den Haag, Keppeler- straat 184. A. E. Kutschenreuter, Amsterdam, Van Ostadestraat 7. Mej. M. Chaudron, Leur (N. Br.) bij mevr. Heerma Voss. J. F. Hofman, Rotterdam, ligplaats Zangmolenbrug. Mej. J. P. P. Akkermans, Varik, Hoog einde. Mej. J. J. Chr. Loozen, Den Haag, Surinamestr. 23. C. J. Kalkhoven, Voorschoten Voorst. 192. Mej. D. C. Ligthart, Hoorn, Zon 16. G. A. Jasperse, Leiderdorp, Bronkhorst- straat 33. J. Th. Lentrop, Amsterdam, Bellamytstr. 98 Ihoog. Mej. A. M. G. Claassen, Amsterdam, Herst Luth. Weeshuis. W. H. v. Mels, Rotterdam, Scheepma kerskade 33. H. C. Geerlofs Rotterdam, Rosier Taas- senstraat 21. Mej. M. de Goede, Wieringen bij Kape laan v.n de Laar. De dames Bosman, Oegstgeest. Gevers straat 18. Mej. J. M. Batenburg, Den Haag, v. Mie- reveldstr. 93. Mej. J. M. Saras, Amsterdam, Centuur- baan 229. Mej. A. T. Hagen, Heerlen, Franciscanen Klooster. W. A. Lastdrager, Amsterdam. Nassau- kade 42. J. W. Hoogenstraaten, Voorburg, St. An- toniushove. Mej. BosdijkPoelenaar, Helder, Bloem- straat 1. Ph. J. W. Buys, Den Haag, Terwee- straat 49. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Teunis, z. v. W. van Rooyen en A. van Zanten. Helena Mar- garetha, d. v. A. Schouten en Th. H. Maas. Pieternella, d. v. S. Hamerling en G. Louwrier. Bertus Andries, z. v. J. B. Diersman. Francina Margrietha Nicole, d. v. W. de Roode en F. M. N. van Stra len. Magdalena, d. v. W. Griffeoen en F. Frankhuizen. Catharina Cornelia, d. v. H. C. Bottenburg en E. de Groot. Hendrik, z. v. J. Kooien en M. Brugman. Maria Johanna, d. v. W. Gordijn en M. A. Strijk. Johanna Catharina, d. v. D. G. van Noort en A. van der Burgh. So phia, d. v. P. van Tongeren en S. Sprin ger. Willomijntje, d. v. L. Rijksen en T. Wipprecht. Johannes 'Paulus, z. y. D. A. Smits en N. Fontein. Gehuwd: G. Schoeman jm. en H. Schoeman jd. W. J. Crama jm. en H. W. den Os jd. J. de Graaf jm. en S. M. Braamzeel jd. H. Jong jm. en C. de Ia Rie jd. P. J. de Wit jm. en C. Wall aart jd. H. G. de Groot jm. en F. Offerman jd. Overleden: G. Jansëen wede. van B. van Helden, 92 j. A. P. van Remme- len, dr. 19 j. J. Brugman wede. van P. "S. Westerhof, 71 j. S. van der Heijden wede. J. P. van Hove, 68 j. J. J. Daal- meijer geb. Burgers, 70 j. G. J. Rutgers z. 8 m. C. de Ridder m. 74 j. M. de Kruis wed. W. F. G. Rosdorff 69 j. J. van Dorp z. 3 w. M. J. de Koning geb. van Heuze 60 j. M. A. Verhoeven, d. 6 m. W. Ferwerda, z. 6 m. A. Tuinhof de Moed, z. 2 m. J. de Jong geb. Muus- sen, 77 j. AARLANDERVEEN. Geboren: z. van Kouwenberg en Staffelen. Overleden: C. Griffioen, 67 jr., wed. B. Mooren. G e h u w d: N. de Vos, 26 jr., en C. de Jong, 21 jr. ALPHEN. Geboren: z. van Windhorst en v. 't Wout; d. van Hesseling en Paling; z. van Oppelaar en van Wageningen; z. van Noor- lander en Bijl; d. van Muis en v. d. Ham. Overleden: A. Waaijman, vr. van P. Zevenhoven, 42 j.; J. Hassing, 76 j.; J. van Wilgen, wd. v. J. Verkerk, 74 j. BOSKOOP. Geboren: Simon, z. R. Stutvoet en M. P. Erkelens. Johannes Hermanus, z. v. J. G. Mens en E. Mathot. Margaretha, d. v. H. C. de Groot en M. van den Akker. Klaas, z. v. K. Rosbergen en A. Blokhuis. Quirinus Cornelius, z. v. J. van der Vöort en M. H. van Hevelingen. Overleden: J. T. A. van Dam, 1 j. KATWIJK. Geboren: Nicolaas z. v. C. van Duij- venbode en J. Hus. Jacoba, d. v. W. den Heijer, en L. van Velzen. Elizabeth d. v. P. Ouwehand en K. van Duijn. Cornelis z. v. D. Klok en C. Spaanderman. Clazina d. v. J. v. d Plas en K. van Duijn. Jannetje d. v. A. Rovers en A. van Dijk. G e h u w d: L. van Duijn jm. en L. Guijt jd. NOORDWIJK. Geboren: Maartje, d. v. J. Korbee en D. Cramer. Arie, z. v. J. Duindam en K. van der Luijt. Jacoba Johanna, d. v. H. C. Eeden en J. Hoogeveen. Maria Helena, d. v. L. Hazenoot en A. Klinkenberg. Helena Maria, d. v. J. Koelewijn en H. A. Burger. Henrica JohannJ Alida, d. v. G. Arras en C. van Roy (wonende te Lier in België, tij del. te Noordwijk.) Johannes, z. v. P. van den Haak en G. vas Beeveren. Jannetje, d. van L. van Bvelvn en J. Plug. Petrus, z. v. G. Filippo en E. Volkers. Overleden: Leendert Marbus, oud 76 jaar, geh. met C. Alblas. Johanna v. d. Linden, oud 87 jaar, wed. van J. Vink. Ondertrouwd: C. Romijn en G. M. Colijn. Getrouwd: G. Plug en H. v. d. Harst. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Maria W., d. v. G. van der Slot en A. Broekhof. Franciscus J., z. v. F. J. B use hm an en C. v. d. Burg. Wilhelmina M. en Agnes H., 2 d. v. L. Meeuwissen en C. Brama. Jansje, d. v. J. Passchier en M. v. d. Niet. OUDSHOORN. Geboren: d. van Kraan en Welten- burg; z. van de Looij en Kelder. Overleden: M. A. Vidal, wede. J. Grossat 68 j. RIJNSBURG. Geboren: Anganieta, d. van C. v. d. Meij en M. Krol. Jan, z. van J. v. Egmond en J. Janse. Elizabeth, d. van J. G. Land- rok en G. C. Wertrink. Adriana, d. v. A. v. d. Sleet en P. G. Verbree. Overleden: Cornelis, 5 w., z. van W. v. Egmond en L. Carel. Ondertrouwd: P. v. d. Bosch, 39 j. wedn. van Joh. v. d. Post, te Veur, en H. M. Wijsnfan, jd. 27 j., te ÏUjnsburg. Geboren: Johannes, z. v. Joh. Rhijns. burger en Trijntje Imthorn. Laatste berichten. NOORDWIJKERHOUT. Diefstal. Hedennacht werden uit een weiland langs de Pieter Gijzenlaan twee varkens gestolen en ter plaatse geslacht. Van de daders geen spoor te vinden, de politie doet echter onderzoek. Sinds de mobilisatie hebben verschillende diefstallen plaats gehad van kool, aardappelen, boo nen, kaas, enz., waarvan de daders onbe kend bleven. RIJNSBURG. Paard op hol. Heden in den vroegen morgen sloeg het paard op hol, bespannen voor den wagen van den heer J. v. Duin. Het dier rende tegen een huis op en werd spoedig tot staan gebracht. Milde gevers. Twee belangstellenden, dte absoluut on bekend wenschen te blijven; hebben heden den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid een som van f 20,000 ter hand geteld met verzoek die over te dragen aan het Kon. Nat. Steuncomité. Gepens. officieren. Zooals bekend hebben reeds verschillen de gepens. officieren na de mobilisatie zich aangemeld om weder in actieven dienst te treden en is die herplaatsing ten aanzien van verscheidene geschied. Thans wordt intusschen vanwege het Dep. van Oorlog nog een onderzoek inge steld naar het aantal gepens. officieren die, zoo noodig, weder in actieven dienst zouden kunnen treden ingevolge de desbe treffende bepalingen. Mijnen. Sedert Zaterdag j.l. zijn in het Zuider- frontier totaal 33 mijnen aangespoeld, waarvan 8 toen ze nog drijvende waren weiden opgeruimd. De gisteren de West- Kapelle ontolofte mijn behoort niet tot dat getal. Ook i? gisteren nog tusschen Loos- duinen en Scheveijingen een mijn aange spoeld. De H. T. M. Hedenochtend werden ten Stndhuize te 's-Gravenhage door den Burgemeester ont vangen de heeren: Van Delft, van de Ne derlandsch© Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel; Terra en Hellemanis, van den R.-K. Spopr- en Tramwegbond „St. Raphael" en De Groot, van de T,rot. Chr. Spoor- en Tramwegv&reeniging, ten einde hunne wenschen tel* opzichte van het nieuwe arbeidsreglement voor het H. T. M.-personeel toe te lichten. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 12 Januari. Officieel bericht van 11 uur 's avonds: De vijand heeft ten noordoosten van Soissons den geheelen nacht de stellingen op het plateau van Perrières en bolwerk 132 hevig gebombardeerd en is heden, om laatstgenoemd punt te heroveren, tot een belangrijken aanval overgegaan. Het re sultaat daarvan is nog niet bekend. Geen ander feit van beteekenis heeft zich voorgedaan. Van het Russisch-Turksche gevechts terrein. St. PETERSBURG, 12 Jan. Mededeeling van den generalenstaf van het Kaukasi- sche leger: In de richting van Olty wordt het hard nekkige gevecht met de Turksche achter hoeden aan de Oltyson en meer westelijk voortgezet. De verwoede strijd in de streek van Ka- raoergan duurt voort en neigt ten onzen gunste. Gisteren maakte wij het 92ste regiment infanterie, ter sterkte van 11 officieren, 3 geneesheeren en ongeveer 1500 soldaten, gevangen. Wij vernietigden een bataljon van het 52ste regiment infanterie en na men de overlevenden, ten getale van 250 soldaten en 1 officier, gevangen. Bij de verovering van een berg op Turksch grondgebied hebben onze troepen zich meester gemaakt van een vijandelijk kamp met een magazijn schietvoorraad voor geschut en geweren. Roemenië in oorlog? LONDEN, 13 Januari. Aan de „Times" uit Sofia: Roemenië heeft besloten om, zelfs al zou Italië onzijdig blijven, de partij der drie voudige entente te kiezen. UITLOTINGEN. PARIJS. Trekkingen op 5 Januari 1915. A. PREMIELOTEN 1912. Hooge prijzen 75317 fr. 200,000 4-11000 fr. 10,000; 43052, 175515, 198865, 267587 en 314193 fr. 1000. B. PREMIELOTEN 1896. Hooge prijzen: 300629 fr. 100,000; 283469 fr. 20,000 35849 en 116827 fr. 10,000; 112938, 292652 en 368048 fr. 2500. De volgende nummers met fr. 1000 80214 430859 376817 251255 30055 S81626 307229 257437 88160 282324 446886 213196 117745 30909 Marktberichten. AMSTERDAM, 13 Januari. Vee. Aange voerd 191 vette kalveren le qual. f 1.14 af 1.18, 2e qual. 1.10 A 0.3e qual. 0.a 0.per Kilo, graskalveren f0.J34 nuchtere kalveren f12 a 18, schapen f lammeren, 574 vette varkens, Hollandscho le qual. 67 a 69 c., idem 2e en 3e qual. 65 a 67 c., Overzeesche en Geldersche le qual a c., idem 2e en 3e qual. a c. Fransche a c. per kilo. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 13 Januari 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 Karlsruhe. Laagste barometerstand 757.3 Memel en Hapa- randa. Verwachting tot den avond van 14 Jan. Meest matige zuidelijke tot westelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht, waar schijnlijk regenbuien. Iets zachter. Advertentiën. Terstond gevraagd een flinke nette R.K. Dienstbode, van goede getuigen voorzien. Adres: JOH. BLONK, Leid- schendam. 226 Gevraagd met Mei a. s. een R. K. Dienstbode, bij Th. W. STRAATHOF, Landbou wer te Rijpwetering. (93) Wegens ziekte der tegenwoordige gevraagd een R.K. Boerendienstbode, goed melken vereisclite, bij 235 A. VAN MASTWIJK, Zwammcrdam. Dienstbode. Voor direct gevraagd een nette Dienstbode, voor dag of dag en nacht, z. g. g. onnoodig zich aan te melden. Adres: G. SCHOLTZE Botermarkt28, 231 Dienstbode. Gevraagd: een flinke Dienstbode, voor dag en nacht, liefst van buiten, bij H. A. VISSER, Morschstraat 50, Leiden. Gevraagd tegen 1 of 15 Februari een nette Dienstbode, zich te vervoegen 's avonds na S uur, g. g. v. v. Adres: Mevr. DIEI3EN Muuiu.and, Witte Singel 97. 238

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3