MANTEL-OPRUIMING ADVERTENTIEN. Prijken wan f 3.90-4.90. J Prijzen wan f7.50-9.50. A. WAALS, Haarlemmerstraat 114- Wij etaleerden heden GROOTE FA^TIJEÜ HERMAN F. A. DAMEN ZOON Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK. Het O. M. vorderde gisteren 3 maanden gevangenisstraf tegen I. I., 26 jaar, arbeider te Ilillegom, wegens wederspannigheid lichamelijk letsel tengevolge hebbend gepleegd te Noordwijkerhout tegen een jachtop ziener. Bevestiging werd gevorderd van het ver- etekvonnis waarbij G. v. D., D. H., C. van D.f K. van D., L. R., J. v. d. P., L. v. d. P. en I), van D., visschers te Katwijk aan Zee werden veroordeeld wogens wederspannigheid. Uitspraak 4 Januari a.a. Schending van de onzijdigheid. Men meldt ons, dat de zaak tegen mr. v. R., beklaagd van het door middel van ge schrifte in gevaar brengen van de Neder- landsche onzijdigheid, Donderdag a.s. waar schijnlijk in het openbaar zal worden behan deld. Het O. M. wordt waargenomen door mr. Brantjes, substituut-officier van justitie. Ondankbaar. Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal 'van een portemonnaie met geld en een bankbiljet van f60, heeft voor de Haagsche Rechtbank terecht gestaan de 36- jarige dienstbode P. J. K., die in 't begin van Augustus uit Antwerpen vluchtte en in den Haag met den stroom vluchtelingen aankwam. Evenals anderen, werd ze welwillend door het steuncomité geholpen. Men hielp haar zelfs aan een betrekking in een pension aan den Badhuisweg. Daar maakte zij zich schuldig aan diefstal van een portemonnaie met geld, ten nadeele van een aldaar dienend kamermeisje en. van een bankbiljet van f60 ten nadeele van een dame in het pension woonachtig. Bekl. kon geen verklaring geven, hoe ze tot de daad gekomen was. Ze had er kamer huur van betaald, maar ook had zo verschil lende kleedingstulcken gekocht, o. a. een bontstel. De officier eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot 5 maanden gevangenisstraf.' Mej. mr. van Driel pleitte clementie. Het Proces tegen Lotfsico. Het verloop van de civiele procedure voor de rechtbank te 's-Hage gevoerd te gen „Lotisico", was naar wij vernemen tot dusver als volgt: Eischeres, mevr. A. E. de R., weduwe W. van der L., te Leiden, als wier procu reur optreedt mr. D. v. Houten, advocaat te 's-Hage, heeft bij dagvaarding en con- komst heeft aangegaan, waarbij „Lotisi- clusie van eisch gesteld dat „Lotisico" op 10 Sept. 1902 met haar een overeen- co" haar de geleidelijke uitkeering heeft verzekerd van hoogstens f 10.000 op het doorloopend risico dat op no. 1513 in de Nederlandsche Staatsloterij een prijs of premie valt, waarvan de netto-opbrengst, na aftrek van de oorspronkelijke inkoops-. waarde d f 70 per lot, een batig saldo aan wijst, zulks onder verschillende voorwaar den, nader bij dagvaarding en conclusie van eisch omschreven: terwijl bij harer zijds aan haar verplichtingen voldaan heeft door betaling van f 102.50. Nu is op 26 October 1914 in de 5de klasse der Ne derlandsche Staatsloterij op het bedoelde nummer 1513 de prijs van f 100.000 geval len, uit hojfde, waarvan ingevolge de be palingen der overeenkomst „Lotisioo" haar verschuldigd is f 4246.50. Waar nu de uitkeering van dit verschuldigd bedrag is geweigerd, wordt ge vorderd veroordeeling van gedaag de tot betaling van dit bedrag met de wettelijke renten en de proceskosten bij vonnis uitvoerbaar bij voorraad. Gedaagde,De Eerste Nederlandsche Maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen, gevestigd te 's-Gravenhage, als wier procureur optreedt, mr. L. P. De nekamp, adv. te 's-Gravenhage, erkent bij conclusies van antwoord de gestelde over eenkomst, zoomede dat zij de bedoelde som heeft uit te keeren, als haar verplichting tot uitbetaling niet is opgeheven. Zij ont kent nu, dat zij gehouden is tot uitkeering voor eenig bedrag aan eischeres op be doelde polis, aangezien de gestelde over eenkomst is aangegaan, o. a. op de voor waarde dat de 'verzekering stilzwijgend zal eindigen op den dag waarop een even- tueele wijziging der wet van 23 Juli 1885 (Stbl. nr. 142, van de daarop betrekking hebbende Koninklijke Besluiten van 14 Dè- cember 1885 (Stbl. nr. 256) en 10 Januari '886 (Stbl. nr. 1) of van de bestaande usan- tiën, of van schorsing of afschaffing der daarop betrekking hebbende loterij in werking treedt of een aanvang neemt; als wanneer de polis wordt geconverteerd in een obligatie of een depositobewijs der vennootschap. Waar nu de directeur der Nederland sche Staatsloterij in de Staatscourant van 6 Augustus 1914 heeft gepubliceerd dat in verband met de ernstige omstandigheden waarin ons land thans verkeert de trek king der tweede en volgende klassen der 406e Staatsloterij tot een nader te bepalen tijdstip wordt uitgesteld, is mitsdien de daarop betrekking hebbende loterij op 10 Augustus 1914 geschorst, daar op dezen datum de schorsing in werking trad, ver mits op dien dag der eerste trekking der tweede klasse van de 406de Staatsloterij volgens het, door den Minister van Fi nanciën te voren vastgestelde plan, zou moeten hebben plaats gehad- De conclusie van gedaagde strekt der halve tot niet-ontvankelijk verklaring, im mers ontzegging van de vordering. Vanwege eischeres is tot aanstaanden Dinsdag uitstel gevraagd om op deze con clusie te dienen van repliek. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Nadere wijziging van de Woningwet. Een wetsontwerp is ingediend tot nade re wijziging van de Woningwet. Aan de Memorie van Toelichting wordt het vol gende ontleend: In het op 13 Februari 1912 ingediende wetsontwerp tot nadere wijziging van de Woningwet werd. voorgesteld den termijn voor aflossing van voorschotten voor wo ningbouw van vijftig jaren te brengen op 75 jaren. Deze verlenging vaij den aflos singstermijn was gegrond op de ervaring, dat in onderscheidene gevallen, waarin zonder bezwaar een langere aflossingster mijn gesteld had kunnen worden, een "bij drage verleend moest worden alleen door dat de termijn tekort was. Ten gevolge van de tegenwoordige om standigheden zijn de prijzen van bouwma terialen beteekenend gestegen en is te voorzien, dat aan de woningvereenigingen ook een hoogere rente in rekening ge bracht zal moeten worden. Het wordt daardoor nog moeilijker een sluitende re kening te maken zonder de huren zoozeer te verhoogen, dat zij reeds onder normale loontoestanden voor de rubriek van.perso- nen, voor wie gebouwd wordt, te hoog zou den zijn. Dit werkt belemmerend voor een krachtige toepassing van par. 7 en 8 van de Woningwet, welke de Regeering zoo veel mogelijk bevordert. Op spoedige behandeling van bovenbe doeld wetsontwerp bestaat voorshands geen uitzicht. Vandaar, dat de Regeering, in verband met de omstandigheden, dit punt bij afzonderlijk wetsvoorstel aanhan gig maakt. De" verlengde termijn zal slechts dan worden toegestaan, wanneer vaststaat, dat te bouwen woningen niet binnen 75 jaren sterk in waarde verminderd zullen zijn of dat de grond een belangrijk deel der stich- tingskosten vormt. Bovendien, dat de af lossing in 50 jaren een sluitende rekening ook door vereenvoudiging van den opzet der plannen, niet te verkrijgen is. Anders zou het particulier bedrijf, dat niet gemist kan worden, geheel verdrongen worden. Artikel 2 van het ontwerp heeft mede strekking om aflossing bij gelijke jaarter mijnen mogelijk te maken. Artikel 33 kent thans wat de Rijksvoorschotten betreft alleen aflossing bij annuïteiten. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: P. Wakka jm. 27 j. en A. Riebeek jd. 25 j.; W. F. Hanno jm. 25 j. en C. de Mey jd. 20 j.R. Schatè jm. 26 j. en S. C. Zandvliet jd. 19 j.; G. Oostenbrugge jm. 31 j. en J. G. Ondex-wa- ter jd. 34 j.; J. Fakkel jm. 23 j. en N. Plun- jer jd. 22 j.; J. M. Josemans w. 54 j. en A. Winthorst w. 45 j.; A. J. Platteel jm. 26 j. en J. M. Overvliet jd. 23 j. Geboren: Petronella Geertruida, d* van P. Momberg en P. van Leeuwnn; Hen drik, zn. van P. de Vos en L. Monster; Christina, dr. van P. van .-lezen en C. Noest; Arie, zn. van W. F. Stouten en M. Eduard; Abraham, zn. van H. Stol en C. van Es; Gerrit Albertus, zn. van L. Bosch en J. G. Baarslag; Andreas Jacobus, zn. van A. N. Beijersbergen en G. Stoop; Klaas, zn. van P. Buis en A. van Kapel; Henrik Simon, zn. van S. H. van Iterson en M. M. Blansjaar; Maria Louisa Wil- helmina, dr. van H. Buitendijk en W. \an Veen; Gerard, zn. van J. Crispijn en G. Kappers; Franciscus, zn. van F. Zwart en S. Holswilder; Hendricus Johannes, zn. van H. J. Ooijendijk en J. de Man. Overleden: J. P. Balhoven m. 74 j.; Tj. Brouwer m. 21 j.; A. Pikaar, m. 22 m.; R. H. Jilles m. 76 j.; S. van der Waals geb. Miog 58 j.; J. Moene wed. N. Snijders 81 j.; C. Jongeleen jd. 24 ALPHEN. Geboren: Z. v. Veldhoen en Jon genburger. D. van Stooker en Lager- weij. D. van Scheerder en Enthoven. O v e r 1 e d e n: J. J. Hollebeek, man v. J. Greeve, 67 j. J. Wezelenburg wed. v. C. Groen in't Woud, 74 j. BOSKOOP. Geboren: Johanna, d. v. Kl. Bulk en J. den Oude. Overleden: B. de Jong, echtge- noote van J. Stoppelenburg, 62 j. fiiiil FANTASIE-MANTELS. Zie Etalage LINKSS §§j Zie Etalage RECHTS z Nog onder den indruk van het ver lies van onze jongste lieveling, werden wij heden verblijd door de geboorte van 2 meisjes 6257 Hilï.egonda ek Theodora. P. J. COLLA. A. M. COLLAv. Leeuwen. Leiden, 28 Dec. 1914, Lange kMare 23. Heden overleed zacht en kalm in den ouderdom van 57 jaar, onze beste Broeder en Behuwd- broeder ALEXANDER FREDERIK DROSTE. Uit aller naam: J. W. G. Droste. Haarlem, 28 Dec. 1914. 6249 Door het Steuncomité alhier wordt voor onmiddellijke in diensttreding gevraagd, een aankomend Kantoorbediende op een aanvangssalaris van f 6.- per week. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het bureau BREE- STRAAT 119. Op persoonlijke aanmeldin gen zal geen acht geslagen worden. 6254 Aan alle vrienden en bekenden roep ik een laatst vaarwel toe bij het verlaten van mijn vaderland en verzoek hun tevens mij op mijne reis naar de Missie van Madras met hunne gebeden te vergezellen. Insgelijks wensch ik allen Gods besten zegen toe voor het aan staande Nieuwjaar. G. B. J. VERMIN, 6258 Miss. Apost. Noordwijkerhout, 26 Dec. 1914. „0E ADVERTEERT IN LEIDSCHE COURANT." PRIJS GEVRAAGD door de R.K. Boomkweekers- vereeniging te Boskoop, van een flinke partij ruige en schoone Koemest, per tonnenmaat. Aanbiedingen of inlichtingen bij JOH. STOLKER, Boomkw., Boskoop. 6250 Stedelijke Gasfabriek. Kookcursus. Door de inspectrice der Ste delijke Gasfabriek worden in het eerste kwartaal van 1915 eenige kookcursussen in het gebouw der Stedelijke Gasfa briek aan de Hooigracht geor ganiseerd. De eerste cursus, voor ge woon gasverbruik, vangt aan Woensdag 6 Januari 1915 van 7.30 tot 9.30 uur n.m. De cursussen worden gedu rende ÉÉN avond per week ge geven. Aangifte in het gebouw der Gasfabriek aan de Hooigracht, in persoon. Deelneming aan den cursus gratis. 62si 0EGSTGEEST. - DORCAS. De Dorcas-Vereeniging te Cegstgeest maakt aan allen, die haar geldelijk steunden, bekend, dat de voor de uitdeeling ge maakte kleedingstukken te be zichtigen zullen zijn op Woens dag 30 December van 2 tot 4 uur in het Gemeentehuis. 6247 Vereeniging voor den Leidschen Geld en Effectenhandel. Goedgekenrd bfl Koniiikljjk Besluit van 5 Juni 1905, gewijzigd 4 Febr. 1913 Het Bestuur bericht dat bij alle kantoren der bij de Vereeni- gingaangesloten Firma's zijnde de Heeren: Duynstee Van der Velden, Leidsche Bankvereeniging: H. F. C. Gerlings, Lezwijn Eigeman, F. Muys van de Moer, Noord Hollandsch Land- bouwcrediet, A. L. Reimeringer Zonen, i. la Rivière, Leo Ruygrok, H. M. Sasse, Adr. Verhoog, Wakerlin Den Ouden, ingeschreven kan worden op de 5°/0 Vrijwillige Leening van den Staat der Nederlanden groot f275.000.000, op geheel dezelfde voorwaarden als bij de Belasting en Postkantoiei zonder berekening van eenige kosten. esss Namens het Bestuur NI. J. EIGEMAN, Voorzitter. AUG. L. REIMERINGER, Secr. Lelden, 29 December 1914. Abonneert U op De Leidsche Courant. GEVRAAGD met Febr. of Mei een R.K. Boerendienstbode bij JAC. VAN STEIN, Landbouwer, Noordwijkerhout. 6246 Pulp. Aangeboden eenige scheepsladingen prima qualiteit gekuilde pulp in groote 6chepen a f3.75 per 1000 K. G. Fran co in open vaarwater geleverd. Aanbevelend, A. J. VAN NOORT. Wassenaar. Teleph no. 13. (5989) Een R.K. Weduwe zag zich gaarne direct geplaatst als Huishoudster bij een R.K. Weduwnaar met een of twee kinderen. Brieven bureau van „De Leidsche Courant" onder nr. 6239. Te koop aangeboden: duizend mud Wortelen als veevoeder. Te bevragen bij H. KOEK, Prof. Kaiserstraat 6, Den Haag. 6212 Te koop: eenige gebruikte Jachtwagens meten zonder portieren voor paard en hit, bij W. TOUW, Rijnsaterwoude. 6224 Te huur gevraagd S a 400 roede tuinland, liefst in den Veender-, Googerpolder of Noordveen. Br. fr. met prijsopgaaf Letter M., B. PAUW, Boekh. Roelofarendsveen. 6213 Donderdagavond 31 December Prijsbiljarten voor ingezetenen, om geldprijzen, aan vang 8 uur, bij Chr. B. A. DECKERS, Café, Zoeterwoude (dorp). 6248 Er biedt zich aan tegen half Febr. voor Leiden, een nette R.K. Dienstbode, van buiten. Franco brieven letter B, Boekhandel P. H. MASSA, Leiden. 6252 L. S. In overeenstemming met het besluit, genomen op de Algemeene Vergadering van de Vereeni ging van Nederl. Wijnhandelaren, gehouden te Amsterdam den 11den December j. I. zal aan vangende 1 Januari a.s. op de Wijnen ingevolge de wet op de verhooging van de wijnaccijns door ondergeteekenden een oorlogssusiaxe moeten geheven worden van minstens 4 ets. per flesch, 5 ets. per liter of fl.50 per anker, op alle wijnen, uitgenomen Champagnewijnen, die minstens 5 ets. per flesch zal bedragen, welke heffing afzonderlijk op de factuur zal ver meld worden. De Leidsche Wijnhandelaren met verlengbaar crediet. C. J. v. d. Aardwegh en Co. Herman F. A. Damen, en Zoon. J. A. Hoogenstraten. P. J. Keuls en Co. M. A. Kluit. G. H. Maat. J. J. v. Masijk Huijser van Reenen. J. Mersie Bruyn en Co. Modderman Hartevelt en Co. Leo Oudshoorn en Co. J. A. G. Proot en Zn. N.V. Wijnk. Distil. Likeurst. „de Condor." voorheen Wilh. Schudel en Co. Fa. C. T. Steffélaar. 6288 Chat. Couteau Paillet a f28.25 p. 48 fl. 7 zeer belegen Cru Vertheuii. a-32.-- T Margaux. a-39.25 met flinke korting voor contante betaling. Aanbevolen door 5492 Wijnhandelaren Hofleveranciers Burgsteeg.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4