het spel niet en zoo bescheiden zullen de acteurs wel zijn om dat zelf te beseffen. Blijft de onderafdeeling onder goede lei ding, dan zal het spel zeer goed kunnen worden. Er zijn genoeg goede krachten bij het gezelschap, die deze verwachting wet tigen. OEGSTGEEST. Muziek- en Tooneeluitvoering. 'tls ons een bijzonder genoegen geweest gisteravond in het schoolgebouw te Oegstgeest een mu ziek- en tooneeluitvoering te hebben mo gen bijwonen, welke werd gegeven door de leerlingen der R. K. Parochiale school, met medewerking der fanfare A. M. D. G. Zoo als bekend, wordt er telkenjare zoo'n uit voering georganiseerd ten bate van de St. Liduina-Vereeniging. 't Moet al aanstonds in alle oprechtheid worden erkend: De uit voering voldeed aan de eischen van gezon den smaak en ontwikkelden schoonheids zin. Met een vroolijk fanfare-nummer zette de avond in. De directeur, de heer v. Dou- veren, vertelde ons, dat z'n korps vanwege de mobilisatie gedemobiliseerd was, maar de muziek, die uit de kopere monden dooi de zaal daverde, klonk toch vol en zuiver, en misschien zal menigeen de neiging in zich hebben voelen opkomen om op die lus tige tonen wat te gaan zwaaien en zwieren, doch zoover is 't niet gekomen: er heerschte den gcheelen avond een gulle, maar toch stemmige vroolijkheid. Na de Fanfare kregen we te hooren ,,Het Onweer" (Kleine cantate van Philip Loots) waarbij een goed-geslaagde nabootsing van het gerommel van den donder en het flitsen der lichtstralen. Toen we die lange rij kin deren op het tooneel zagen neergeknield om den Hemel bescherming te vragen, dachten wij onwillekeurig aan een süiil le. rij van Murillo met engelen-kopjes, alle verschillend van uitdrukking en toch alls zoo echt kinderlijk, .zoo eenvoudig biddend. Die expressie op de gezichten en hei zeggen der verzen bewees ons allerduidelijkst dat de kinderen begrepen en voelden, wat >"Jj zongen. Het blijspel in één bedrijf ,,In de var" heeft de aanwezige doen schudden van bet lachen om de allerkoddigste situaties. Alle meespelenden gaven natuur-getrouw spel te zien. De een nog iets beter dan :1e an der, maar we willen niet gaan schiften. De uitspraak van de taal deze bemerking geldt voor alles, wat er is gezegd en gezon gen klonk beschaafd en dikwijls. z»-lfs zeer zuiver een verdienste, die wij op con dilettanten-tooneel maar al te vaak te ver geefs hebben gezocht. De „Zusterkens der Armen" droeg het wezenlijke kenmerk van alle kinderlijke poezie: van hart tot hart, zonder zware ernst van wijze lessen of overvloedige ver siering van mooie beelden. De Zusterkens evenals het ventje, dat haar komst zoo parmantig aankondigde oogstten dan ook veel bijval, en toen zij met haar korven door de zaal gingen, om aalmoezen in te zamelen, vonden zij overal een open hart en een open beurs! Ter afwisseling werden hu drie twee stemmige liederen gezongen van Catli^ van Tussenbroek. (Nieuw Leven, De Re genboog en Gij Vriend'lijke Zonne) dooi de dames Sclilatmann. Vooral „Regen boog" was heel mooi. Tot in de fijnste nuanceeringen volkomen harmonieerend, parelden de klare stemmen als klateren de regendruppels neëV. Als toegift kregen we het leuke „Dikkie". Nadat cTe fanfare de gespannen aan dacht enkele oogenblikken had afgeleid, werden we vergast op vrije orde-oefe ningen door meisjes, 't Was een genot voor de 'oogen die vlugheid en regelmaat der bewegingen, die schoonheid der stan den. En een spontaan applaus klonk op uit de rijen der bewonderende toeschou wers. Pauze. Dat woord omvatte een heel program: Verlotingen, tombola's, aanbie dingen van ververschingen, alles met het prijzenswaardig doel geld uit de zakken te kloppen voor de Liduina-vereeniging. Den jongen dames ging dat werk bijzon der goed af. 't Was onmogelijk om aan hun zachten aandrang te weerstaan. Merken wij hier even op, dat deze avon den (morgen is er een herhaling van) een echt parochiaal feest vormen. Kin deren van alle standen spelen mede en alle standen zijn vertegenwoordigd. Naar onze bescheiden meening zijn deze avon den voor het godsdienstig leven der paro chie, waartoe toch ook behoort de eensge zinde omgang met overbrugging van de te grocte gapingen tusschen de 'stsnden, van groot nut. Na de pauze zette de Fanfare nog eenige keeren haar beste beentje voor en hebben we zitten lachen om het komisch zang spel in drie bedrijven ,,De ontevreden fyaschvrouw". Komisch om de koddige! zetten en aardige verwikkelingen, was het tevens leerzaam omde strekking, dat iedereen tevreden moet zijn in zijn stand. Kce, de waschvrouw, heeft haar leuke rol natuurlijk en fiks gespeeld maar we willen niet aller spel afzonderlijk gaan bespreken. Wie heeft de leerlingen der R.-K. Par. School zóó weten te vormen, dat zij zulk een schoon spel, zulk een zuiveren zang te genieten kunnen geven? Een woord van waardeering zij hier gebracht aan mej. Chr. Mensine een woord van bewon dering tevens voor het tactvolle geduld en den fijnen smaak, waarmede zij alles heeft weten te arrangeeren. Men mag haar zeker dankbaar zijn i oor zulk een praestatie. Behalve de kapelaan der parochie, den weleerw. heer L. J. Janssen Schmidt, wa ren nog tegenwoordig de zeereerw. heer pastoor Thomann Van Voorschoten, den zeereerw. zeergel. heer rector dr. v. Dillen van Oegstgeest en de zeereerw. zeergel. pa ters Dekker en Bijvoet S. J. van het gym nasium te Katwijk. Dat morgen (Woensdag) avond nog zeer velen van deze uitvoering mogen genieten. SASSENHEIM. Storm. Hedennacht om 3 uren woei een zware iepenboom om nabij Oude Poat- brug en stremde het verkeer. De Gemeente opzichter en de gem. arbeiders hebben ech ter de boom spoedig verwijderd, zoodat om 7 uur de weg weer vrij was. Ook vlogen dakpannen van de daken en woeien schoor- steenen om. VOORHOUT. R. K. Middenstands-Vereeniging. Gis terenavond waren in het Patronaatsge bouw een 27 tal middenstanders bijeen met het doel te geraken tot oprichting van een afdeeling van ,,de Hanze". De vergadering^ werd geopend door den heer A. C. v. d. Zij* den, die den spreker den heer Spendel in leidde. Spr. besprak in zijn eerste gedeelte de werking van de „Hanze" in het alge- ineen en lichtte toe, hoe en op welke wijze men door coöperatieve inkoopen en fede ratief samenwerken, resultaten kan ver werven. In zijn tweede deel zette spreker uiteen het nut van de middenstands-cre- dietbank. In beginsel verklaarden zich 9 personen voor oprichting van een afdeeling. De hee- ren A. C. van der Wijden, F. J. Bemelman en C. A. Spruit werden bereid gevonden een tweede vergadering voor te bereiden ten einde de nadere plannen in breederen zin te ontplooien. De heer Van der Zijden, meende de tolk van de vergaderiing te zijn, door den spr. van den avond dank te brengen voor zijn duidelijke uiteenzetting van de werking der „Hanze" en wenscht dat het succes niet uitblijve, want de geringe opkomst dezen avond was zeker te wijten aan het feit, dat de ingezeteiien niet voldoende waren voor bereid als een gevolg van de weinige publi citeit aan deze bijeenkomst gegeven. De storm. De storm heeft ook hier evenals wel op andere plaatsen het geval zal zijn schade aangericht. In de R.-K. Kerk is het groote ronde raam jn het kruis der kerk aan de Zuid-Oostzijde er totaal uitgeslagen. De massa witte steen, iizer, glas in lood, heeft in de kerk 2 eiken banken totaal versplinterd, mede nemend een electrische kroon, ook de preekstoel werd beschadigd, zoodat de schade zeker eenige honderden guldens zal bedragen. Op de plaats „Hageveld" zijn nabij de Nagelenbrug een 3-tal oude Amerikaan- sche populieren bij de grond afgeknipt, waardoor al de telephoondraden, van de verbinding tusschen Noordwijk en War mond, zijn afgeknapt. Op liet Seminarie zijn vele ruiten ingewaaid. Van de Ned. Herv. Kerk alsook van de Katholieke berk is het lood op de nok van het dak over verschillende meters lengte opgeslagen. Op de Zandslootweg en de Scliravendam- scheweg zijn telephoonpalen bij den grond afgeknapt. Verder hebben de daken bijna overal min of meer Schade geleden. Bij den landbouwer W. is een zware iep moe ten zwichten voor den storm. WASSENAAR. Onveilig. Een militair van Wasse- aangegrepen en ontving een slag die hem verdoofde en met zijn rijwiel deetLvalleru Toen hij weder bij kennis kwam, zag hij in de verte drie kerels zich haastig uit de voeten maken. Hij bespeurde dat zijn beurs, met ongeveer f 7, hem ontnomen was en evenzoo zijn horloge, tevens wa ren de banden van zijn rijwiel stukgesne den. Een bewijs dat het op sommige we gen niet al te veilig is, hoewel hier meer dan 70 politiemannen zijn, n.l. bezoldigde en onbezoldigde te zamen. ZOETE G WOU DE. Gemeenteraad. (Vervolg.) Voorop wordt in art. 1 vastgesteld de niet verplichte aansluiting. Op een vraag van den heer V a r k e- visser, of hetzelfde systeem van Voor schoten zal doorgevoerd worden, ant woordt de Voorzitter bevestigend. Bij het artikel, dat spreekt van het des- verlangd door de gemeente uit voeren van installatiën ontspint zich een discussie tusschen den Voorz. en den heer Paarde- kooper. De heer Paardekooper zou dit ge- wenscht achten zonder daarbij een zoet winstje te maken. Hetzelf uitvoeren wordt vervolgens in den breede overwogen, doch blijkt groote bezwaren mede te brengen. In deze ontwerp-verordening komen de volgnde tarieven voor. Huizen met een huurwaarde beneden f 50.— f 1.30 per 3 maanden, f 50—f 60.— f 1.65; van f 60.r—f 75 f 1.95; van f 75.—f 100 f 2.50 met een waterverbruik van ten hoog ste 30 kub. M. per jaar. De catagorien van f 75—f 100 en hooger moeten 'meters hebben. De heer Paardekooper bestrijdt het tarief op enkele plaatsen. Onbillijk acht hij het, huizen van f 75 te verplichten tot meters, omdat arbeiders met hetzelfde inkomen verschillend in aanslag zouden komen en dit soms noodgedwongen, wijl geen goedkoopere woning te verkrijgen is. De heer D e B o e r ondersteunt deze be wering en zou ook een andere regeling willen treffen. De heer Paardekooper stelt ten slotte voor de serie van f 60.tot f 80 te verlengen in fiên waardoor de huurders van kleine woningen (1.50 per week), f 1.95 be talen per 3 maanden en geen meterhuur. Boerenwoningen zullen aangeslagen worden op plm. f 175.daardoor in de serie van f 150—200 komen en f 1.75 per jaar betalen met een waterverbruik van 50 kub. M. Een expres-regeling wordt gemaakt voor stallen met verplichte aansluiting der bouwmanswoning. In een stal kost dan een gegarandeerd waterverbruik van 100 kub. f 20.elke kub. M. meer 15 cent. De heeren maken een globale bereker die ongeveer komt op f 1.per koe 60 staldagen. Na ampele besprekingen wordt de veror dening vastgesteld. Naar aanleiding van art. 6 zal een boek houder noodig zijn belast met de werk zaamheden daarbij genoemd. Hoewel zulks niet op de convocation voor komt stellen B. en W. voor daarvoor te benoemen ingaande 1 Jan. e.. k. den ge meente-opzichter den heer Th. G. Salter. B. en W. geven echter vrijheid deze zaak aan te houden. De heer Paardek o^o- p e r wil de zaak aanhouden en stelt voor het oproepen van sollicitanten voor die be trekking. Het voorstel wordt in stemming ge bracht; vier stemmen voor, die van de heeren Paardekooper, Varkevisser, Straat hof en dé Boer, en vier tegen.. Wijl de stemmen staken moet tot een volgende vergadering voor* het nemen van een beslissing in deze worden afgewacht. De Voorzitter deelt mede, dat de tarieven en verordeningen verstrekt zullen worden aan belanghebbenden. Conform voorstel B. en W. wordt beslo ten tot het wijzigen van de begrooting 1914. Het suppl. kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f 15. Het suppl. kohier hoofdelijke omslag kan nog niet vastgesteld worden^wijl de opgaven van de forensen ontbreken. De Reclames H. O. zullen na de rond vraag in gesloten zitting worden behan deld. Bij de rondvraag wijst de heer H o o g e- v e e n op het zware hakhout in de Wij poort, dat z. i. moet gehakt worden. De Voorzitter zegt dat gebrek aan werkkrachten enz. de oorzaak daarvan vormen. De heer Hoogeveen wil dan ter op lossing van dit vraagstuk het hout op stam verkoopen, wat de Voorzitter met den gemeente-opzichter zal bespreken. Hierna wordt de openbajre vergadering gesloten. Geslaagd. Voor examen hoofdakte is te 's-Gravenhage geslaagd de heer G. Marks alhier. Storm. Hevig heeft de storm vannacht gewoed. Op meerdere plaatsen zijn daken voor bijna de helft van 't dekkend riet be roofd. Massieve cementen platen die schoor- steenen bedekken werden op de wegen ge vonden. Boomen zijn er niet veel ontwor teld daar zij door hun bladerloosheid weinig wind opvangen. ZOETERWOUDE a/d. RIJN. Be storm. De hevige storm, heeft ook hier vannacht zich doen gelden, bijna geen huis of er zijn pannen afgewaaid. Bii den. heer De H is een boom door mid den geknapt en midden .door het dak ge vallen. Bij den eenen een gat in het dak geslagen, bij den anderen het dak van de schuur afgeslagen en op het huis terecht gekomen. Kortom geen huis of er is scha de aan gericht, zoodat vanmorgen er han den tekort waren van timmerman, glazen maker en rietdekker. ALPHEN. Middenstiiiidsvereoniging. Eenige dagen geleden heeft de nog jeugdige R.-K. Midden- standsvereeniging het bewijs geleverd, dat het haar ernst is met de katholieke actie. -Zij iic-ft n.1nndrrtxen roWwnvl -anntiiWcrl- nemeis zich hadden opgegeven, een boek- houdcursus opgericht, Welke cur3us den eersten Dinsdag in Januari een aanvang zal nemen, d. i. 5 Januari des avonds te 8Vj uur in het gebouw van het St. Pancratiuspatronaat. De heer F. Wolfers heeft zich bereid verklaard dezen cursus te geven. Tot Zondag 3 Januari kunnen zich nog nieuwe deelnemers opgeven bij den Secr. den heer A. v. Vliet, Julianastraat. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesvereeniging „Recht en orde" had een bijzondere vergadering uitgeschreven om te voorzien in de vacature van twee be stuursleden de vergadering was niet bijzonder druk bezocht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. van Leeu wen en J. Krak. Daarna bracht de heer H. Veltman een keurig verslag uit van de vergadering van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, het welk met aandacht werd gevolgd. De voorzitter de heer J. Vlasman sprak nog een enkel woord over de actueele quaestie van een Nederlandsch' gezant bij het Va-S^ ticaan, waarna de Z.Eerw. heer deken met een pittig woord de loomheid der Ka- tholieken in zake het katholiek vereeni- gingsleven geeselde en allen opwekte zich hierin ook meer te toonen katholieken van de daad. Roomsche Agenda. DINSDAG. Leiden. St. Jozefszaal. 8 uur. Liturgische cursus. Leiden. 9 uur Vergadering R. K. Drankbestrijderspropa- gandaclub. WOENSDAG. L e i d e n. „In den Vergul den Turk". 9 uur. Debatingclub van de Hanze. „Middenstand en gemeenteraad". Laatste berichten. NOORDWIJK. Uitvaart. Gisterenmorgen, had de plechtige uitvaart en de teraarde bestel ling plaats van den heer Jac. de Groot Jz., wiens plotseling overlijden wij reeds in deze courant hebben vermeld. Het lijk werd door de knechts van den overledene uit het sterfhuis naar de kerk gedragen en tijdens de godsdienstplechtigheden achter in de kerk geplaatst. Ook op het kerkhof droegen de arbeiders van den overledene het lij? van hun ontslapen meester uit de rouwkoets naar de geopen de groeve. Bij de plechtigheden op den doodenakker waren o.a. tegenvvoordig de burgemeester Jhr. W. C. van Panhuys, de gemeentesecretaris, de heer E. de Groot, en wethouder Alkemade, als vertegen woordigers van jiet Gemeentebestuur. Ver der heeren commissarissen van de Spaar bank voor N. en O., waarvan de overle dene president-commissaris was en een deputatie uit het bestuur van het St. Jeroensgilde. e Kerstfeest. Gisterenmiddag werd het jaarlijksche Kerstboomfeest gehouden voor^ de afdeeling van den R. K. Volksbond. Ruim* tweehonderd kinderen van leden en dona teurs van den R. K. Volksbond waren in een der lokalen van de Zusterschool in de Bronkhorststraat om een reusachtigen kerstboom geschaard. De kinderen werden getracteerd op koek en chocolademelk, ter wijl de feestvreugde ten top steeg, toen c'.k der kleinen nog een aardig cadeautje in den vorm van een stuk speelgoed of iets an ders moois mee naar huis mocht nemen. Na afloop der feestelijkheid in de Zuster, school, waarbij ook de WelEerw. adviseur kapelaan Hermans, tegenwoordig was, wer den de kinderen in optocht geleid naar de zaal van Café ,,'t Fortuin" van de Erven Gordijn, waar een bioscoopvoorstelling werd gegeven door de N. V. Lelie-bioscoop te Leiden. Verschillende mooie filrhs, meest van komischen aard, werden in rustige, duidelijke beelden op het doek getooverd, en deden de kinderen meermalen schateren van het lachen. Het volijverig bestuur van den Volks bond werd bij de regeling van het feest en de uitdeeling der prijzen bijgestaan door eenige jonge dame§, die zich geheel belange loos en met voorbeeldigen ijver van haar liefdevolle taak kweten. Des avonds werd in dezelfde zaal een bioscoopvoorstelling gegeven voor de leden en donateurs van den R. K. Volksbond. De uitvoering was ook toegankelijk voor de soldaten. Verschillende militairen, waar onder een viertal heeren officieren, woon den de voorstelling bij. Een mooi program ma werd afgewerkt, zoodat de aanwezigen zich kostelijk hebben geamuseerd. Het be stuur van den Volksbond kan met voldoe ning op dit feest terugzien. Mariabond in het Bisdom Haarlem. Heden werd in de St. Zita-Vereeniging alhier de 6e jaarvergadering gehouden van den Mariabond in het bisdom Haar lem. Te 10 uur droeg de WelEerw. Heer T. L. Schaike, de bondsadviseur in de kerk van den H. Petrus een H. Mis op. Nadat het Sobrietas Bondslied gezon gen was heette mej. Schmier, presidente van de afd. Leiden allen hartelijk wel kom namens de afdeeling in de Sleutel stad. De presidente van het dagelijksch be stuur, mej. A. M. A. Kokshoom, sprak hierna een woord van welkom tot allen en bracht een diep gevoeld woord van nagedachtenis aan de overleden presiden te, inej. v. d. Dungen. Met voldoening concludeerde spreekster, dat het congres te Rome zulk een schitterend verloop heeft gehad en memoreerde den dood van Paus Pius X en de keuze van Paus Bene- dictus XV en spoorde onder applaus de leden aan haar daadwerkelijken steun te geven aan den Mariabond. Vervolgens bracht mej. A. M. C. Mooy- man een keurig verslag uit van de 5e Alg. Verg. te Haarlem. Onder applaus dei- vergadering werden de notulen goedge keurd. De secretaresse brengt nu uit het jaar verslag, loopende van Juli 1913Juli 1914, .dat grooteiuleels in „De Kruisbanier" ge staan heeft. Memoreeren wij slechts, dat 59 vereenigingen bij ilen Mariabond zijn aangesloten, dat de bond op 1 Jan. 1914 telde 1685 gelieel-onthoudsters en 3029 af- schafsters. Spreeksters ipaakte een verge lijking met andere jaren en (onstateert dat de geheel-onthouding meer en meer veld wint. Verder zijn er 16 Ivleisjesver- eenigingen met 950 gelieel-onthoudsters. De St. Anna-Ver. telde 4057 gezinnen met 12254 kinderen, die in geheel-onthou ling worden opgevoed. De presidente bracht mej. A. M. C. Mooyman dank voor naar degelijk en keurig jaarverslag tn gaf liet woord aan de penningmeesteres, mej. ten Brink, om verslag uit te brengen over In komsten en uitgaven. De inkomsten heb ben bedragen f 794.01V6, de uitgaven f 589.85V&. zoodat ér een batig saldo is van f 195.16^. Onder dank aan mej. ten Brink voor het goed beheer der financiën stelde de presidente de periodieke verkiezing aan de orde. Bij acclamatie werden her kozen mej. N. J. M. Kruysman, 2e presi dente en mej. A. M. C. Mooyman, le secre taresse. In de vacature ontstaan door het overlijden van mej. W. M. C. v. d. Dun gen, werd voorzien door de verkiezing van mevr. de wed. P. OlyslagerMoveners. Gekozen werd in de plaats van mej. Knop pers, die heden in het huwelijk treedt en de vereeniging haar penaten brengt, mej. Bruno. Alsnu deed de presidente verschillende mededeelingen, meest van huishoudelij- ken aard. Vermelden wii. dat de Bloomen- dag door de buitengewone omstandighe den niet kon gehouden worden. Ook de Bond hunkert naar den vrede. Zoodra de vrede gesloten is zal een half jaar later de Bloemendag gehouden worden. De pre sidente stond uitvoerig stil over retraite in het bisdom te houden. Het hooMbe stuur is met pater Philipona van nmniw dat de retraite is een innerlijke vernieu wing en geen cursus voor drankbestrij ding. Er kan op retraiten wel ever drank bestrijding gesproken worden, maar een speciale retraite voor drankbestrijding is onbestaanbaar. Vrouwen of meisjes, die een retraite willen mede maken, kun nen zich aansluiten bii een «roep, waar bij zij zich het beste tehuis gevoelen. Krachtig drong spreekster er ten slotte op aan „De Kruisbanier" te lezen en deel de mede, dat met April een weekblad voor de drankbestrijding zal verschijnen, on der den naam „Onze Kruistocht". In dit blad zal de Mariabond volle gastvrijheid genieten. Het blad zal bij Futura gedrukt worden en de vorm hebben van „De Voor hoede". Spreekster beval dit orgaan ten zeerste aan. De heer Bon zette doel, stre ven en werkwijze van dit blad nog nader uiteen. Het voordeel voor de Mariaveree- nigingen is te samen het blad te nemen, het blad komt dan op een cent per exem plaar. Hierna wordt pauze gehouden.; De Storm. Twee doodeti. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: De storm, die gisteravond en in den af- Evenals vorige jaren stelten wij in het no. dat op 31 December 1914 zal verschijnen, voor belangstellen den do gelegenheid open om op GOEDKOOPE en DOELTREFFENDE wijze de gebruikelijke NIEUWJAARSWENSCHEM bij advertentie in „De Leidsche Cou rant" aan Familie, Vrienden en be gunstigers aan te bieden, voor den prijs van fO.25, grootte als onder staand vakje, dubbele grootte, dubbele prijs van 10.50. Zij, die van deze goedkoope gelegenheid willen gebruik maken, moeten hunne Advertentiën met het bedrag, daar deze uitsluitend bij vooruitbetaling geplaatst worden, vóór Woensdag 30 December, des namiddags 4 uur inzenden. Nieuwjaarswenschen na dien tijd ingezonden, worden behandeld als GEWONE Advertentiën tegen den prijs van 1 tot 5 regels voor fO.75, iedere regel meer 15 cent. De Administratie. geloopen nacht met groote hevigheid woed de, heeft een tweetal ongelukken met doo- delijk gevolg op zijn rekening. De tolbaas op den Delftweg wilde van nacht den tolboom openen voor een auto mobiel, toen hij door een omvallende» boom doodelijk werd getroffen. Op een schip, liggende aan den Zuidbuitensingel nabij de Gerard Doustraat kreeg een schip persknecht vanochtend omstreeks kwart voor zessen de mast op het hoofd. De man werd per auto van den eerste hulpdienst naar het ziekenhuis gebracht, waar hij reeds bleek te zijn overleden. Overigens is er dour den storm groote schade aangericht. In het llaagschc Bosch en op den Sehfeveningschen weg vielen om gewaaide boomen op de lijn van de electri sche tram, zoodat de arbeidsdraad brak en de dienst óp de lijnen 7 en 8 groote vertra ging had, evenals op lijn 9 door het om waaien van een boom nabij de Witte Brug. Ook de stoomtram Den Haag Delft onder vond groote hinder van het vallen van boo men over de stoomtrambaan. Bij de visscliershaven is een keet omvcr- gewaaid. Van een paar daar staande tentjes sloegen de stukken tot in de Duinstraat. De hulpscholen aan den Westduinweg nabij de Statenlaan. beliepen groote schade, doordat de kap der gebouwtjes er af werd geslagen. Groote verwoesting werd aangericht aan het speelterrein aan de Hondiusstraat, waar de goheele schutting om het terrein werd afgerukt eji nagenoeg geheel vernield. Een woonschip aan de Slachthuiskade werd door de groote beroering van het wa. ter tot zinken gebracht. De menschen, die er in wopnden, werden door politie en mi litairen gered. Zij werden liefderijk opge nomen en verzorgd aan het politiebureau Iluygenspark. Het wachthuisje van de Holl. Spoor- stoomtram aan het Hobbemaplcin werd door een stormvlaag achterovergeworpen en ligt nu totaal vernield langs de tramlijn. Marktberichten. GOUIC1LEM, 28 December. Voc. Aanvoer 150 runderen, 40 nuchtere kalveren, 25 vetto varkens, 200 biggen. De prijzen waren als volgt: zware kali- koeien f270 a 295, kalfvaarzen f140 a 170 guiste vaarzen fllü a 140, melkkoeien f210, a 235, 2V2-ja"gr" ossen f a lV:rjarigo dito f a 0—, pinken f a graskalveren f50 a 70, nuchtere kalveren f20 a 25. Vette varkens 34 a 35 c. per half kilo, biggen f7— a f12. Aangevoerd schapen en lammerenschapen 0 a kippen f 0,60 a 0,80 per stuk. SCHIEDAM, 28 Dcc. Moutwijn f 17.50. Jenever f 21.50. Commissie f 16.75 Stemming prijsh. Spoeling f2.—. Graanspiritus f 22—22»/* Melasse f'2Ql/o—f 21 Vz Ruwe spiritus f 11. HOOFDDORP, 28 Dcc. Graanbcnrs. Haver a f 18.25 a f 13.50 Paardenboonen f 10.50 a f 11.25, Duivenboonen f 11.50a f 11.87* Groene erwten f14.a f 15.50, Kanariozaad fa fKarweizaad f 16.50 a f 10.75, witte tarwe fll.a f 11.50, roodc tarwe f10.75 a f 11.26. OLDEWATKR, 28 Dec. Kans. Aangevoerd 23 partyen 1035 stuks, wegendepl.m. 5000 K.G. Ie soort van f40 tot f42—, 2e soort van f tot f_ gestempelde f44 tot zwaardere f 4-1 tot f—Handel vlug. HAZERSWOUDE. 28 Dcc. Veiling 863 kip- eieren f6.30 f7.15 per honderd. LEIDEN, 29 December. Yarkensmarkt. Aanvoer 178 vette varkens f0.71 A f 0.72. 40 licht soort f0.64 A f 0.66. Handel vlug. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 29 December 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut tc De Bildt. Alle Buitcnlandsche berichten ontbreken. Verwachting tot den avond van 30 Dec. Stormachtige, later afnemende noordweste lijke tot zuidwestelijke wind. Voorloopig nog zwaarbewolkt, en buiig, later wellicht iets zachter.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3