BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL aansche mailboot Memphi door een Fransen oorlogsschip in volle zee eenige uren aan gehouden. Hetjnocht na een streng onderzoek van het geheele schip en de scheepspapieren zijn vaart voortzetten. Men verwoont, dat het incident gevolgen zal hebben. Duitsche verliezen. De Duitsche ver- lieslijstcn No. 101—108 bevatten de namen van 35,883 gesneuvelde, gejonde en ver miste officieren en manschappen, waardoor het totaal der Pruisische verliezen gestegen is tot 753,202. De verliezen der Beieren zijn zoo groot, dat ongeveer de helft van hun leger buiten gevecht is gesteld. De Duitschers hebben tot nog toe verloren 250,000 man aan 'loodf.n, 400,000 verfristen en 850,000 gewonden. De Saksers, Wurtembergers en de marine medegcrekcnd, bedraagt het totale aantal twee millioen. Verlies aan artsen in den oorlog. Vol gens de Münch. med. Wochensch. b.'droeg tot half December in het Duitsche leger bet verlies aan artsen 342 man, n.l. 112 licht gewond, 40 zwaar gewond, 65 doo l faan wonden en ziekten), 78 vermist, 46 krijgsge vangen en één ziek. Bij elkaar maakt dit nagenoeg 3 pCt. uit van het geheele aantal artsen van het Duitsche leger. Loubet naar Rome- Volgens de „Cor- riere della Sera" zou de oud-president der Fransche republiek Emile Loubet als bui tengewoon gezant naar Rome gezonden worden. De Fransche regeering heeft dit besluit genomen, toen bekend werd, dat Duitschland vorst Bülow naar Rome zou zenden. Nederland en de Oorlog. De Stelling van Antwerpen Het „Handelsblad" had een bericht, vol gens hetwelk Duitsche officieren zouden hebben medegedeeld, dat zich thans bin nen de stelling Antwerpen 200,000 man Duitsche troepen zouden bevinden, be stemd om de stelling te verdedigen. Het plan der Duitschers zou zijn, nu zij aan de Zuidwestelijke linie worden achteruit- geslagen, zich, na krachtige verdediging van Rousselaere op Gent terug te i rek ken en dan ook deze stelling desnoods te verlaten. De ontruiming van Anlwei^en zou niet geschieden dan na verdediging tot het uiterste. „De Inwoners zullen worden gewaarschuwd én hun zal dan gelegenheid worden gegeven, de stad te verlaten." Voorts komen er in het bericht nog eenige bijzonderheden voor betreffende de versterking der forten en hun verde diging, welke voor ons niet van heling zijn. Indien echter het bericht juist is, dan heeft het voor ons land groote Letee- kenis. Het ontruimen van de stelling Ant werpen door de daarin nu weer aanwezige bevolking, thans van Duitsche zijde in het verschiet gesteld, zal onvermijdelijk weel een nieuwen stroom van vluchtelingen over onze grenzen brengen en Zeeland en Noordbrabant zullen, ofschoon gewaar schuwd, staan voor een nieuwe taak, waarbij krachtige en dadelijke Regeerings- hulp niet mag uitblijven. „Tijd." De Leersum. Het stoomschip „Leersum", dat op een mijn is geloopen en gezonken, was 24 de zer van Rotterdam naar Newcastle ver trokken, voor eenige reizen (waarvan juist de laatste werd gemaakt) van Rot terdam naar Newcastle en terug door de firma D. Burger Zoon te Rotterdam van de Maatschappij Oostzee te Amster dam (directie Vinke Co.) gehuurd. Het schip had een lading van ongeveer 550 ton stukgoed aan boord, en het ongeluk gebeurde toen de „Leersum" hulp ver leende aan een ander, in nood verkeerend stoomschip. Het telegram over het ongeluk, dat te Rotterdam werd ontvangen, luidde: „liep op een mijn terwijl wij een ander schip trachtten te bergen. De bemanning, uitge zonderd twee tremmers, is gered." 'Jaarvergadering van den Ned. R.-K. Meubelmakers-, Behangers- en Stof- feerdersbond „St. Antonius van Padua". Deze vergadering is Zaterdag en Zon dag te Utrecht gehouden. Tengevolge van ernstige ziekte van den bondsvoorzitter werd zij geleid door den bondspenningmeester als waam. voorz. In zijn openingswoord bespreekt hij de ziekte van den Voorzitter en spreekt de hoop uit dat met Gods hulp, het sanato rium Dekkerswald hem genezen terug zal mogen geven aan zijn gezin. Ook was be richt ingekomen dat de Eerw. Bondsadvï- seur tengevolge van lichte ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. De heer P. J. J. Haazevoet, als ambtenaar van liet Bureau voor de Roomsch-Kath. vakorganisatie tegenwoordig, wordlt door spr. welkom gelieeten. Rekening, verantwoording als mede de begrooting 1915 worden na be spreking goedgekeurd. Na een duidelijke uiteenzetting van rechten en plichten van het weerstandsfonds bij staking of uit sluiting van het R.-K. Vakbureau, wordt besloten tot toetreding bij dit fonds, even eens lichten de voorzitter en de lieer Haa zevoet de werking toe van een op te rich ten Rondswerkloosheidsfonds. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat op 26 Oct. j.l. te Rotterdam bij maatregel van bestuur is opgericht een bondswerkl. fonds waarvoor f 20,000 als renteloos voorschot is beschikbaar gesteld. De vergadering heeft nu alléén maar te beslissen, op wel ke datum de contributie voor dit fonds voor het eerst gestort zal worden, en te vens-of het lidmaatschap verplichtend zal zijn, als datum wordt aangegeven l~Febr. 1915 en het lidmaatschap zal verplicntend zijn. Een nadere regeling zal worden ge troffen om de reeds bestaande afd.fondsen jn dit centrale fonds te betrekken. De heer Haazevoet stelt zich gaarne beschikbaar als lid van de Rijksverzekeringscom "ïris- sie in deze aangelegenheid de noodige in lichtingen in te winnen. De nieuwe ontwerpen contributieregeling reeds door de groote meerderheid der bondsleden aangenomen, zal nu ingaan op 1 Febr. 1915. Op denzelfden datum zal in dienst treden de gesalarieerde bondsbe- stuurder. Bij de gehouden verkiezingen werden herkozen de heeren J. Th. v. d. Laan te Amsterdam en H. Draper, te Nij megen, resp. als Voorz. en Penningmeester In plaats van P. Claasen welke zich niet herkiesbaar stelde werd gekozen II. J. E. v. Doremolen te Rotterdam en als tijdelijk bondsbestuurslid Th. Meuwisse, te 's Bosch. Van Doremolen werd gekozen als tijdelijk Voorz., zoolang de voorz. zijn func" tie niet zou kunnen waarnemen. Als gesal. bestuurder werd aangewezen A. Tb. v. Leeuwen, te 's Hage. Den tweeden dag van deze jaarverg. werd een II. Mis gelezen, waaronder vele afgev. en leden der afd.: Utrecht tot de H. tafel naderde. De Eerw. Adviseur der afd. Utrecht bezocht dezen dag de vergadering. Het ledental van den bond is nog steeds stijgende. Korte Kroniek. Na een bespreking over de afschaf fing van de kermis in de vergadering der „Ilaarlemsche Ilandelsvereeniging", werd met 29 tegen 7 stemmen een motie van den heer II. Stinis aangenomen, waarin verklaard wordt dat de afschaffing van de kermis een groot nadeel voor de ne ringdoenden zou zijn, waarom den Raad verzocht wordt tot deze afschaffing niet over te gaan. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage nam gistermiddag met 31 tegen 7 stem men de verordening houdende een belas ting op publieke vermakelijkheden aan. De verordening treedt 1 Jul-i 1915 in wer king. Tegen stemden de socialisten en de heeren Varenkamp en Van der Meulen. Het dagelijksch bestuur van den Bond vanKaasproducenten vraagt in een adres aan den minister van landbouw, handel en nijverheid, bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer het afmaak- systeem door andere maatregelen te ver vangen meer aanpassend aan den aard der ziekte, aan het belang van de scnat- kist, en van de veehouders tevens. Gemengde berichten. Aangevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in de Langeviele te Middel burg zekere D. ,S., die met zijn vrouw en zijn zwager en diens vrouw huiswaarts keerde, door een veldartillerist en een burger onver hoeds aangevallen, en werden hun drie steken met een scherp voorwerp en vermoedelijk twee andere wonden met een boxbeugel toe gebracht. Door de politie werd hij verbonden. De politie hield een veldartillerist aan, die na verhoor weder in vrijheid werd gesteld. Het onderzoek duurt voort. Ecu vreemde zaak. Een der grenscoxr. van het „Vad." schrijft: Naar ik uit vertrouwbare bron verneem, kwam de notaris van Battice (nabij Luik) dezer dagen in de gemeente terug, om naar den stand van zijn huis om te zien, dat hij begin Augustus verlaten had. Het huis was nog in goeden staat, doch de meubelen bleken verdwenen. De luitenant van de commandantuur deelde op de vraag van den notaris mede, dat de meubelen waren weggenomen door een Hol lander, die reeds jaren in Battice woonde en nu in Houthem (Limburg) zijn intrek had genomen. De notaris ging daarop naar II., zocht den bewusten persoon en vroeg om zijn meubelen. Onze landgenoot ontkende beslist iets mee genomen te hebben. Een marechaussee-onder zoek zou echter aan den notaris behoorend linnengoed en huisraad te voorschijn gebracht hebben en de zaak in handen van den rechter gesteld ziju. Men meldt aan het Dgbl. v. Nbr.: Doodgeschoten. De Hollandsch-Belgische grens nabij Galder werd Zondagmiddag plot seling door dc Duitschers afgesloten. De bewo ners van Galder, die zich naar het Lof in de Mecrsclsche Dreef wilden begeven, zagen zich den toegang over de grens versperd. Velen, die reeds in de dreef waren, moesten daar blijven en werden genoodzaakt aldaar te over nachten. Zondag gingen twee mannen en een meisje, afkomstig van Hoogstraeten, naar Kastel (even over dc grens) om tabak te halen. Aan de frens gekomen, werd bun een halt toegeroepen, och in plaats van stil te staan, zetten zij het op een loopen. Hierop werden zij door de Duitsche grenswacht onder vuur genomen, met het gevolg, dat beide mannen licht, het meisje echter ernstig werd gewond. Deze laatste is nog dcnzelfden avond aan de wonden be zweken zij was 24 jaar oud. De Duitschers snijden de brooden, die over de grens worden gevoerd, door, bang als zij zijn, dat daarin brieven zijn gebakken. Zaterdagavond is nabij Sas van Gent, even over de grens, de poelier Eduard de Sij, 74 jaar oud, door een Duitschen schildwacht doodgeschoten. Hij was zeven maal gewaar schuwd, maar liep hard weg. Bij het tweede 6chot viel hij, in het hoofd getroffen, neer. Hij is in dc woning van zijn zoon binnenge bracht. Vcrdronkou. Te Nieuw-Dordrecht (Dr.) is de koopman D., uit Zwolle, Zondagavond door de duisternis in een wijk geraakt en ver dronken. Zijn lijk is gevonden. Lijk opgehaald. In de Bussummervaart nabij Bussum is het lijk opgehaald van de 54-jarigo mej. wed. B. geb. v. T., uit Korten- hoef. Zij was te Bussum gelogeerd en ze is bij het scheppen van water in de vaart geraakt. Ingebroken. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is er Zondagmorgen ten huize van den landbouwer E. V. te Delfzijl inge broken en f150 gestolen. Een gevaarlijk spelletje. Men meldt uit Loosduinen: Toen de vorige' week de grenadiers oefeningen hielden, hadden kinderen daar een vuurtje aangestookt. Soldaten hadden daarin losse patronen geworpen, die uit elkaar barstten, toen de houten kogels waren afgebrand. Een achttal manschappen werd daardoor ver wond, waarbij een drietal zóó erg, dat ze naar het hospitaal vervoerd werden. Het ergst er aan toe was dc sergeant B.,wien9 geheele rug en zijde was verscheurd door stukjes koper van de Kuizen. Twee dok toren verleenden de eerste hulp. Een in gesteld onderzoek leidde niet tot ontdek king van de daders. Allen, die geen pa tronen in hun tasch hadden, werden daarop met 14 dagen arrest gestraft. Diefstal van oude tegels. Te Vlissin- gen is ontdekt, dat vermoedelijk reeds een paar weken geleden uit den z.g. Ge vangentoren bij de bomvrije kazerne, en gelegen aan de Noordzeeboulevard, ont vreemd zijn ongeveer 350 der tegels, wel ke daar in den loop der jaren door de gemeente waren ingemetseld, toen de to ren nog voor oudheidskamer dienst deed. Den laatsten tijd is de toren voor militair arrestantenlokaal gebruikt. Onder de ge stolen tegels bevinden zich o.a. een 24-tal paarse, die tezamen het borstbeeld van Willem Karei Hendrik Friso voorstellen, verder een met een opzittende poedel en 50 met beelden uit het Oude Testament. De bewijzen zijn voorhanden dat de te gels met geweld zijn verwijderd. De poli tie, die eerst dezer dagen kennis kreeg van de vermissing, stelt een onderzoek in. Een motorboot voor 10 francs. Een Belg, wien bij de algemeene vlucht zijn motorboot ontstolen werd, ontdekte zijn eigendom te Vlissingen en wendde zich tot de politie, die een onderzoek instelde en toen bleek, dat de boot door den onbe kenden" dief verkocht was aan een Bel gisch schipper voor.... 10 francs. De poli tie verleende haar tusschenkomst, waar van het gevolg was, dat de eigenaar zijn boot voor 10 francs van den schipper kon terugkoopen. Schromelijke onvoorzichtigheid. In de vestibule van het Hollandsche Spoorweg station le 's-Gravenhage verwekte gister middag een ongeval veroorzaakt door het onvoorzichtig omgaan met een vuurwapen, heel wat opschudding. Te midden van een clubje kruiers stond een persoon broer van een der kruiers met een revolver, dat later bleek gela den te zijn, te spelen. De browning ging weldra van hand tot hand tot op een ge geven oogenblik bij het overreiken het schietwapen afging en de chef-kruier door een schot in de borst werd getroffen. Een geneesheer van den Eerste Hulp dienst verleende voorloopigen bijstand, waarna de gewonde per ziekenauto naar het Gemeenteziekenhuis werd vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar het gebeurde, dat echter dit staat wel vast uitsluitend aan schromelijke on voorzichtigheid is te wijten. Overreden. Men meldt uit Nijmegen Op den avond van den lsten Kerstdag had er op de lijn van de tram van den Maasbuurt-spoorweg een ernstig ongeluk plaats. Tusschen den Plasmolen en Gennep is de 45-jarige ongehuwde arbeider P. Leenders, toen hij in beschonken toestand op de baan lag door de locomotief van de tram overreden. De ongelukkige was ter stond een lijk; met moeite weerden de stuk ken van zijn lichaam onder de machine uitgehaald. Brutale inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Haarlemmer meer een brutale inbraak met diefstal ge pleegd bij den landbouwer De K. De die ven, die zich door opschuiving van een raam toegang tot de voorkamer hadden verschaft, werden door de politie op hee- terdaad betrapt. Zij vonden echter nog gelegenheid om, na eenige revolverschoten in de richting van de politie gelost te hebben, door de duisternis begunstigd, te ontvluchten. Het waren er vier in getal. De beide veldwachters werden niet ge troffen. Te Haarlem zijn twee verdachte personen aangehouden, doch na verhoor weer op vr$3 voeten gesteld. Ontvreemd waren verschillende gouden en zilveren voorwerpen, die evenwel later langs den IJweg neergeworpen, weer te ruggevonden werden. Afgebrand. Te Nieuwendijk (N.-B.) zijn Maandagnacht de groote boerderij van A. Legrouw en de aangrenzende arbeiderswo ning, benevens drie graanschuren van A. v. d. Stelt, tot den gz*ond toe afgebrand. Voor duizenden guldens aan graan en hooi is verloren gegaan; de oorzaak is onbe kend. Looddieven gepakt. De gemeenteveld wachter Dorland te Sloten (N.-H.) heeft drie looddieven aangehouden, verdacht van diefstal ten nadeele van bewoners van den Sloterpolder. Zij hadden zich ongeveer 86 K.G. lood van broeiramen toegeëigend en bij een opkooper te Amsterdam ver kocht. Op 48 K.G. kon nog beslag worden gelegd; het overige was reeds weder van de hand gedaan.. Wraakneming? Men schrijft uit Zeve naar Op- den eersten Kerstavond is op de Duitsche grenswacht in de nabijheid der buurtschap Ratum (gem. Winterswijk) ge schoten, met het gevolg, dat een landweer man een kogel in zijn lichaam kreeg, welke evenwel den volgenden dag reeds verwij derd kon worden. Wie de dader is, heeft men niet kunnen ontdekken, maar voor dc Nederlandsche grensbevolking is het geluk kig, dat alle wapens ingeleverd zijn, want daardoor kon geen landgenoot in verden king komen en heeft men hier vermoede lijk te doen met eene wraakneming door eenen Duitschen landbouwer. Een buitenkansje. De firma G. S. Rui ter te Akkrum heeft uit Frankrijk een or^ der gekregen om dadelijk 25,000 paar schaatsen te leveren. SPORT. De N.Y.B. en de geïnterneerden. Sedert het begin der mobilisatie heeft de N.V.B. gratis voetballen voor onze militairen verstrekt zoodat aan het geven van materiaal voor Belgische geïnterneerden en vluchtelingen niet kan worden gedacht. De Centrale Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning is na overleg met het Depar tement van Oorlog thans in onderhandeling met den N.V.B. getreden, zoodat aan de aan vragen van de Hollandsche militairen geheel is voldaan. Teneinde nu aan de smeekbeden van de Belgische vluchtelingen en geïnterneerden gehoor te kunnen geven, heeft de Nood-Com missie van den N.V.B., bestaande uit de heeren J. W. Kips, J. Buskop en J. Hylkema, een circulaire gericht aan alle toegetreden vereeni- gingen, hare bestuurders en leden, alle func tionarissen van den N.V.B. en dc erkende bonden en tot alle voetbal-liefhebbers om een bijdrage voor dit doel te zenden. Ook spel materiaal en voetbalkleeding is welkom. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om mede te deelen dat giften en mededeelingen van beschikbaarstelling moeten gezonden wor den aan het Bureau van den Nedelandschen Voetbal Bond, Hoogstraat 22a,'s-Gravenhage, terwijl men gelieve te melden dat dc remise voor de geïnterneerden en vluchtelingen is. Stadgenooten. 'Het „Steuncomité Leiden, Oorlogstoe stand 1914", komt binnen kort opnieuw een beroep doen op uw gemeenschapsge voel en op uwe offervaardigheid. Het geldt uwe Leidsche medeburgers die buiten hunne schuld en alleen ten gevolge van den vreeselijken oorlog, wel ke buiten onze grenzen woedt, geheel of gedeeltelijk buiten werk zijn geraakt. Het geldt ook gezinnen van Leidsche mannen, welke onder__de wapenen staan om op den eersten oproep moge het niet noodig blijken hun en uw land te verdedigen, en wier huisgezinnen niet alle het verlies in hunne inkomsten door de toegekende Rijksuitkeeringen voldoende zien aangevuld. Den 13den en 14den Januax-i zullen u lijsten en collecteschalen worden aangebo den. Gelijk uit de wekelijksche opgave van den stand onzer geldmiddelen blijkt, be gint onze kas onrustbarend te verminde ren. Vrienden van ons Comité spoorden ons reeds eenigen tijd geleden aan, opnieuw bij de Leidsche burgerij om bijdragen aan te kloppen. Wij hebben tot nog toe aan dien aan drang geen gevolg gegeven, omdat wij wis ten, dat voor andere doeleinden geld, veel geld werd gevraagd. De Belgische vluchtelingen vroegen om de penningen van het mededoogèn van het Nederlandsche volk, ook te Leiden. Wij hebben aan dit medelijden geen mededinging willen aandoen, in die da gen van dringenden nood. En de beurzen ook van u zijn gul open gegaan bij het zien der ellende door onze Zuiderburen geleden. Thans echter is die nood veelszins ge lenigd. Maar als gij geen gevolg geeft, aan dezen nieuwen oproe'p van ons Steuncomité, dan dreigen andere nood en andere ellende en wel voor menig eigen landgenoot, voor menig eigen medeburger. Eon -rinnd en ellende die zich niet zoo onmiddellijk aan uwe oogen zullen voor doen als dit het geval is geweest met- de Belgische vluchtelingen, maar die daarom zich niet minder zullen doen gevoelen. Helpt daarom naar gelang van uwe krachten. Toont uw gemeenschapsgevoel voor uwe Leidsche medeburgers. Toont dat gij met óns beseft, dat de honderden huisgezinnen" welke indirect door den oorlog worden getroffen, moe ten worden gesteund, dat zij door rleze moeilijke tijden moeten worden heen- geholpen. Het zijn geen aalmoezen die wij van u vragen, wij vragen in uwe bijdragen slechts de bewijzen van het in u levend plichtsbesef dat gij daartoe moet mede werken. Laat dat plichtsbesef dan krachtig in u werken. Het Steuncomité Leiden Oorlogstoestand 1914 jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, eere voorzitter; W. S. N. van Bockom Maas, eere-voorzitter; prof. mr. J. E. Heeres, voor zitter; mr. A. J. Fokker, le secretaris; mr. A. Tepe, 2e secretaris; S. de Boer Azn., le penningmeester; P. A. de Gooijer, 2e pen ningmeester; mr. P. E. Briët, P. Boot Sr., J. Bosch, J. Botermans, J. A. Bots, F. A. van Braam Houckgeest, F. J. Buiterman, J. P. J. Driessen, II. W. Fischer, C. de Graaf, J. Graf, B. J. H. Haitink, J. A. van Hamel, J. Hartevelt Azn., D. P. Harting, W. C. Hemerik, H. Hoogendoorn, C. H. Kouw, mr. J. C. van der Lip, mr. J. Paulus, jhr. S. M. S. de Ranitz, H. W. Spendel, S. Thors, J. P. Vergouwen, mr. Egbert de Vries, mr, J. Th. C. Viruly, dr. H. J. Zwiers, G. van Zwieten. De storm. De storm heeft hier te Leiden op ver schrikkelijke wijze gewoed, hoewel er niet als in October 1912 persoonlijke ongeluk ken zijn te betreuren. Het aantal dakpannen, steenen en pla ten zink die neer zijn gevallen is legio. In de Morspoort-kazerne is een groote schoorsteen omgewaaid op een dak van een nevenstaand huis zonder verder on heil aan te richten. Op den Haagweg is een aanplakbord omgewaaid, op de Rijn- en Schiekade en Turfmarkt zijn eenige booraen het slacht offer geworden. Een groote spiegelruit in de winkel van de- firma Hillen op de Princessekade is ingewaaid en veroorzaakte groote schade aan de etalage. Van een perceel op de Mare tn van oen op de Oude Rijn is het grootste gedeelte \an de dakpannen door den storm afge rukt. Overigens is er aan tallooze wonfcigen en andere gebouwen schade toegebracht. Dakpannen en schoorsteenen werden af gerukt, ruiten vernield en tallooze huur- bordjes bezweken voor den hevigen druk van den stormwind. Afsluiting passage Maarsmanasteeg. Voor het maken van eene aansluiting op het kabelnet der Electriciteitsfabriek, zal Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. het verkeer met-rij- en voertuigen door de Maarsmanssteeg op Woensdag 30 Decem ber a.s. zijn afgesloten. Geslaagd. Voor examen L. O harid- teekenen is te 's-Gravenhage geslaagd de heer P. A. Jansen. Verplaatst. Naar wij vernemen i3 de luitenant-kolonel dr. J. Nord, étappe arts tc Rotterdam, overgeplaatst naar Leiden. Verlof. De minister van Oorlog heeft, naar de „Nederl." meldt, aan eenige mili ciens-reizigers in het bloembollenvak voor den tijd van een half jaar verlof toegestaan om in Amerika en elders te reizen. HAZERSWOUDE. De storm. De storm heeft hier heden nacht voor verschillende menschen scha de aangericht, zooals het afwaaien van schoorsteenen, gooten, dakpannen, enz. Op een tweetal plaatsen zijn groote hooi schelften omver gewaaid. KATWIJK AAN DEN RIJN. Geslaagd. Voor examen M. O. Ked. Taal- en Letterkunde is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. II. M. Lem, alhier, naar per rijwiel naar zijn garnizoen in Den Haag terugkeerende, werd tussriien Blankenburg en Voorlinde onverwacht De nieuwe weg. Met de werkzaamheden aan de reeds lang besproken aan te leggen nieuwen weg bij de Bijzondere School alhier is dezer dagen een aanvang gemaakt. Dc be ruchte modderpoel bij genoemde school zal dus eerlang verdwijnen om plaats te maken voor een mooie 12 M. breedc verkeersweg. Toch heeft dit uitstel nu zijn goede zijde; vele werkcloozen n.l. zullen in dezen tijd, nu er vooral meer dan andere winters gebrek aan werk is, er een bestaan vinden. Dc oudste inwoonster. De oudste in woonster dezer plaats, de wed. v. d. Does, is gisteren overleden. Zij had den leeftijd van ruim 92 jaar bereikt. De storm. Zooals op meerdere plaat sen wel het geval zijn zal, heeft de storm van 1.1. nacht ook hier veel schade aange richt, o. a. bij P. v. P. een gedeelte van het dak der stal ingewaaid, evenzoo bij D. v.. K. Het dak van het woonhuis van A. v. d. O., is erg beschadigd. In het nieuw ge bouwde gedeelte van het R. K. Gymnasium zijn veel ruiten stuk gewaaid, evenzoo bij vele particulieren. Behalve dat hier en daar boomen zijn omgewaaid is ook nog veel lichtere schade toegebracht aan vele woningen. LEIMUIDEN. '.Postduif. Bij J. Th. Bartels is een postduif aangekomen gemerkt 13, 19 x 90. NOORDEN. Gerardas Majella-Ver. In de Zaterdag avond onder leiding van haar voorzitter, den heer H. J. van Leeuwen gehouden ver gadering van de Gerardus Majella-vereeni- ging werd besloten door toevoeging van een artikel in het reglement het doel der ver- eeniging uit te breiden en tweeledig te ma ken. Beoogde men voorheen wekelijks eene contributie af te dragen om daarvan geza menlijk jaarlijks in Noordwijkerhout ter retraite te gaan en een of meer behoeftige personen, bij voorkeur hoofden van een groot gezin, gratis mede te nemen, thans is tevens de gelegenheid geopend om op ge lijke wijze naar Kevelaar te gaan, telken jare in een ledenvergadering te beslissen. Moge Gods zegen op dit besluit rusten, opdat het aantal leden en donateurs der vereeniging nog belangrijk toeneme. NOORDWIJK. Pensioen. Bij Kon. besluit van 24 dezer is ingevolge de Pensioenwet voor de ge meenteambtenaren 1913 een pensioen ver leend van f 38 aan den heer P. van Bom mel, hoofd van het herhalingsonderwijs tc Noordwijk a. Zee. NOORDWIJKERHOUT. R. K. Volksbond. Bij de viering van het gewone jaarfeest van den R. K. Volks bond, gaf de onderafdeeling de tooneel- vereeniging een uitvoering op den 2den en 3den Kerstdag in het café „De Zwaan". Reeds bij de inzage van het program ma bleek, dat ditmaal een deskundige thans de leiding had. En waar om? Omdat nu geen drama werd opgevoerd. Wil een drama succes kunnen voldoen, die van de krachten eener jonge vereeniging als gemelde on derafdeeling niet te verwachten zijn en niet verwacht kunnen worden. In plaats dus van er aan verloren te heb ben, geloof ik dat het succes van den avond er door gewonnen heeft. Men gaat naar een feestavond om er ontspanning te vinden, om eens hartelijk te kunnen lachen. En aan dat doel heeft de uitvoering vol daan. Men heeft uitbundig gelachen en zich blijkens het algemeen applaus in de overvolle zaal goed geamuseerd. In het algemeen hebben zich de acteurs goed van hun taak gekweten. In de blij spelen Het Paardenspel, Een Raadsverga dering en Sergeant van Drillcnstein werd door enkelen meermalen zeer goed ge speeld. Alles bij elkaar gnomen is de uit voering zeer bevredigend. Volmaakt was Benoeming. Bij resolutie van den mi nister van koloniën is mej. K. F. Reijst al hier gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot onderwijzeres 3e klasse bij het openbaar Europeesch L. O. daar te lande.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2