Ingezonden stukken. OORLOGS-VARIA. uit» Amerika een schrijftoestel werd aan gekondigd, geheeten een „typographer". Doch Europa bedacht zijn eigen schrijf machines; Frankrijk vervaardigde in dien tijd een vrij bruikbaar toestel, en de En- gelscho uitvinder Sir Charles Wheatstone bedacht zelfs een aantal verschillende schrijfmachines tusschen de jaren 1840 en 1860. Het was evenwel pas in 1873, dat de typewriter van den Amerikaan C. L. Schols tot iets bruikbaars werd; de uit vinder liet zijn eerste toestellen door de firma Remington vervaardigen, die tot dusver haar reputatie dankte aan haar kanonfabricage. In 1874 kwam de eerste schrijfmachine op de markt. Wie zal het aantal schatten, van de fa brieken, laat staan van de in gebruik zijnde schrijfmachines over heel de we reld? II. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den weleerw. heer F. J. H. Evers, hoofd-aalmoezenier van het Nederlandsche leger, als pastoor te Duivendrecht. Het Katholicisme in Amerika. Het laatste nummer van de „Official Ca tholic Directory" constateert een vermeer dering gedurende het laatste jaar van 913,827 Katholieken in de Vereenigde Sta ten. Het totaal aantal bedraagt thans dus 16,067,985. Als men hier bijvoc-gt de Katho- lieken van Aljaska, Guam, de Hawaï-eilan. den, van Porto Rico, de Philippijnen en de zóne van het Panama kanaal, wordt het getal van 24,224,609 bereikt. Degenen, die met het opmaken dezer statistieken zijn belast, merken hierbij op, dat er bovendien ongeveer 2 3 millioen Katholieken zijn, die aan hun contröle ontsnappen, zoodat de gemelde getallen eerder te laag dan te hoog zijn gesteld. Voorts tellen de Vereenigde Staten 18,568 priesters, waarvan 4864 kloosterlingen. In 1913 heeft men 339 kerken geopend, hetgeen het totaal aantal heiligdommen op 14,651 brengt. Seminaries zij» er 82 met 7062 studenten. Voorts 230 colleges, 680 meisjespensionaten en 5403 parochiale scho len. In deze laatste alleen wordt onderwijs verschaft aan 1,429,859 leerlingen. Als bijzonderheid zij vermeld, dat New- York, behalve een groot aantal Duitschers, Polen, Franschen en Spanjaarden, 500,000 Italianen telt. „Tijd." SPORT. VOETBAL. Afscheid Wjjnveld. In een Zaterdagavond gehouden feestelijke bijeenkomst der Deventer Cricket- en Voet balvereniging U. D. werd de oud-U.D.'er en internationaal D. Wijnveld, die ook dit seizoen eenige wedstrijden voor Ajax (Leiden) uitkwam voor zijn vertrek naat Indië gehuldigd. Hij werd allerhartelijkst toegesproken, waarnahem een blijvend aandenken werd aangeboden. A. N. W. B. Te Utrecht werd onder voorzitterschap van den heer Edo Bergsma, van Ensche dé, de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond. Bij den aanvang der vergadering bracht de voorzitter, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetel verhieven, een woord van warme hulde aan de nagedachtenis van den heer Daan Fockema. De secretaris-penningmeester, de heer L. C. Steffelaar, deelde mede dat na de publicatie van het jaarverslag het aantal leden is geklommen tot 34.859, terwijl wanneer men daarvan aftrekt het aantal ingekomen bedankjes, het ledental is ge daald tot 32.597. Hierna kwam o. m. aan de orde een voorstel tot goedkeuring van de door het algemeen bestuur aangenomen wijzigin gen van het huishoudelijk reglement, n.l.: de eerste zinsnede van het eerste lid van art 104 te lezen als volgt: Telkenjare, bij voorkeur in de maand September, wordt in elke afdeeling eene door het dagelijksch bestuur uit te schrij ven vergadering gehouden, die, zoo mo gelijk, door een der leden van dit be stuur wordt voorgezeten, onder de in art. 67 genoemde besten dige commissiën tot bijstand op te nemen: eene commissie voor het motortoerisme en eene commissie voor stationsversie- Dit voorstel werd goedgekeurd. Vervolgens werd, na eenige besprekin gen, vastgesteld het reglement van het Pensioenfonds voor het personeel van den A. N. W. B. Medegedeeld werd, onder applaus, dat in de plaats van wijlen den heer Daan Fockema is benoemd tot hoofdconsul de heer G. A. Pos. De voorzitter zeide dat hij thans kwam met een voorstel dat niet op de agenda vermeld stond. Door de regeering wordt voorbereid eene zeer groote geldleening. De A. N. W. B. moet cok nu voorgaan en vercenigingen en andere bonden wij zen op hetgeen nu strenge plicht is. Voor zeer velen zal deelneming aan de leening een opoffering zijn. Ook voor den A. N. W. B. zal deelneming tot een voor hem groot bedrag een opoffering zijn. Erger is. dat het vaderland lijdt dan dat onze belangen liiden. Ten slotte zegt spr. dat voorgesteld wordt om voor een bedrag van f 50,000 door don A. N. W. B. in de leening te doen deelnemen. •Onder applaus wordt het voorstel met •lgemeene stemmen goedgekeurd. Onderwijs. Kou. Conservatorium. Het einddiploma is behaald door de vol gende dames en heeren: Voor piano-onderwijs: de dames I. W. Hein- rici, H. P. J. v. d.Lee, A. M. Maronier, H. J. M. Batenburg, H. C. Oosthout, M. C. Engel man, C. J. Kloote, C. C. y. Emmerik, E. M. E. Oerlemans, R. Fresco, M. C. Ernsing, C. H. Heine, A. Eijl, A. A. de Hoogh, en de heeren H. van Weezei en P. Th. Zwetsloot. Voor piano-solo8pelde dames J. C. van Erpecum, J. A. Pop en de heeren Chr. W. Sommer, J. H. Jalink.M. Th.Faure, E. Ernste. Voor violoncel-onderwijs: mej. M. van Aken en de heer H. van Wezel. Voor viool-onderwijs: de dames A. Pino, Hendriks, Mensink en de heeren B. Fresco, H. S. Wouters, J. Landheer, H. v. d. Vegt, J. Damen en P. A. Veenstra. Voor fluit: solo- en orkestspel: de heer C. J. Arts. Voor contrabas-orkestspelde heer G. F. Zieck. Voor hoorn: solo- en orkestspel: de heer P. A. Veenstra. Voor fagot: solo- en orkestspel: de heer L. Delfgaauw. Voor trombone: solo- en orkestspel: de heer J. van Poortvliet. Voor clarinet: solo- en orkestspel: de heer C. Wisse. Voor vioolspel: de dames O.E. v.Raavens- waay, A. Deierkauf en do heer C. Wisse (beide laatsten ook voor orkestspel). Voor zangonderwijsde dames G. C. Gra- velotte, J. L. Solleveld, M. de Voogt, M. E. Veenstra, Bertha Reeser, Jo v. d. Bergh, Sofie Pieneman. Wetenschappelijke Berichten. P. H. Hurter S. J. f Op den lOen Dec. is te Innsbrück de be roemde voormalige Innsbrücker universiteits professor P. Hugo Hurter S. J. op den leeftijd van 82 jaren overleden, P. Hurter, die zich vóór II jaren van de universiteit had terug getrokken, heeft als dogmaticus een wereld naam verworven. Bekend is zijn standaard werk „Theologiae dogmaticae compendium. Toen Péguy bekeerd was. Toen Péguy, de bekende Fransche let terkundige, die onlangs sneuvelde aan de Marne, bekeerd was, schreef hij aan een zijner vrienden: „Ik wil het je maar liefst aanstonds zeggen. Ik ben weer even dom als eens de H. Augustinus en de H. Paulus de H. Lodewijk en de H. Franciscus, Jeanne d'Arc en Pascal en Corneille waren* Want in de nederigste kerk reikt de nede rigste priester en de nederigste geloo- vige ontvangt in de nederigste kerk het zelfde lichaam en bloed van onzen Heer Jezus Christus Corpus Domini nostri als eens ontvingen of uitreikten de H. Augustinus en de H. Paulus, de H. Lode wijk en de H. Franciscus, Jeanne d'Arc en Pascal en Corneille. Men zal dus moeten wennen aan de gedachte, dat ik, eens en voor altijd, weer dom geworden ben, dom als eons de H. Joannes Chysostomus was." (Annalen van O. L. Vrouw v. h. H. Hart.) AAN ONZE KATH. LANDGENOOTEN. Een zalig Kerstfeest! Een gelukkig Nieuwjaar! Terwijl het Kerstfeest 1914 en Nieuw jaar 1915, voor velen is ons werelddeel geen dagen van vreugde en geluk zijn, kunnen wij Nederlandsche Katholieken, God- dan ken, dat ons Vaderland nog gespaard blijft voor de rampen van den oorlog. Getrouw aan de gewoonte van vorige ja ren, willen wij U ook thans dringend ver zoek doen aan de vooravond der a. s. feest dagen. Laten wij: lo. Geenalcoholhoudende dranken aan bieden aan kinderen en aan hen, van wie wij weten, dat zij bij dergelijke gelegenhe den lichtelijk de grenzen der matigheid overschrijden. 2o. Ons onthouden van allen aandrang om hen, die geen alcoholhoudende of geen sterke dranken willen gebruiken, in dat besluit te doen wankelen. 3o. In plaats van alcoholhoudende dran ken op te dringen, ook alcoholvrije dran ken beschikbaar stellen. De gulle gastvrijheid zal er niet onder lijden en zoowel gastheer als gasten zullen tevreden zijn. Ons Vaderland en ons H. Geloof hebben krachtige vastberaden mannen en flinke offervaardige vrouwen noodig, heldere hoofden en warm kloppende harten. Het is onze vaste overtuiging, dat zulke mannen en vrouwen ook in en door den strijd te gen het alcoholisme kunnen, moeten en zullen gevormd worden. Volgt dan onzen raad en aanvaardt hem met onze wenschen als het woord van een oprechten vriend. ZALIG KERSTFEEST! GELUKKIG NIEUWJAAR! Het Bestuur van „Sobriëtas" Ch. Ruys de Beerenbrouck voorzitter te Maastricht. H. J. Spitsen, Ginneken. L. van der Steen, Den Bosch. Th. Bianchi, Amersfoort. Mej. N. J. M. Kruysman, Haarlem. Mevr. v. RijckevorselDe Bieberstein, 's-Bosch. Mej. C. J. Vetter, Zutphen. Mej'. J. Geelen, Venlo. Mej. J. P. C. Kessler, Ginneken. J. G. Potharst, Gouda. B. A. de Wit, geestelijk Adviseur, te Utrecht. Henri Perry, Maastricht, secretaris» Land en Tuinbouw. Ver. Bloembollencultuur. Od de wintertentoonstelling van de Ver. Bloembollencultuur, gisteren te Haarlem geopend, is het aantal inzendingen veel grooter en de qualiteit van het ingezon- dene veel beter dan in het vorige jaar. Vooral op het kweeken van mooie, volle hyacinthen hebben velen zich toegelegd. De tentoonstelling trok gisteren bijzonder veel toeschouwers. Hengstenkeuringen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de gewone Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1915 gehouden zul len worden voor Zuid-Holland op 4 Februari te Rotterdam voor Noord-Holland op 22 Februari te Haarlem. Kunstmest. Nu de kunstmeststoffen zeer in prijs zijn gestegen en 't bovendien twijfelachtig is, of een voldoende aanvoer binnenkort in de behoeften aan hulpmeststoffen zal kunnen voorzien, bestaat bij verschillende landbouwers de vrees, dat zij hun lande rijen op tijd niet behoorlijk kunnen be mesten. Het landbouwbedrijf is tegen woordig geheel ingericht op het gebruik maken van kunstmeststoffen, waarvan het grasland reeds in Jan. wordt voorzien. Nu is ook de hoeveelheid stalmest niet zoo groot als andere jaren, gevolg van de hooge meelprijzen, die de mesterij, in het bijzonder van varkens, niet voordeelig deed zijn. Toch meenen vele landbouwkundigen dat het toedienen van minder meststoffen aan de landerijen en weiden over het ge heel de productie nog niet zoo zeer zal verminderen. Ondanks de voorlichting op dit gebied zijn de ^gevallen van te sterke bemesting nog talrijk. Gisteren vermelden eenige bladen, dat de Deensche regeering te beginnen met 22 December, den uitvoer heeft verboden van verwerkte kurfètmest, superfosfaat, bloed- mest, beenderenmeel, zwavelzure amoniak inbegrepen; ook dien van grondstoffen voor het fabriceeren van meststoffen, ruwe gekookte beenderen inbegrepen. Ruwe kalkmest in poeder is niet inbegrepen. Nu zal er dus waarschijnlijk nog wel grooter gebrek aan kunstmest komen. Mond- en klauwzeer. Te Terheyden bij Breda heeft zich weder om een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. 25 Stuks vee van den landbouwer A. L., zijn afgemaakt. Oncler het vee van den landbouwer P. Jansen te Drumpt, bij Tiel, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Door den districts veearts zijn onteigend 28 stuks hoornvee, 6 varkens en 58 kippen, welke allen zullen worden afgemaakt. Personen, die zich in Leiden hebben gevestigd. W. H. Brakel en gez. kleermaker, Hoogl. Kerkgracht 56. A. E. Vetter en gezin, verzekeringsagent Pieterkerkgr. 6A. J. S. Kroon, dienstbode, Mariënpoel- straat 3. H. E. van Zutphen, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. J. Hirschig en gezin, leeraar H. B. S., Zoeterw. Singel 77. R. Klanke, kruideniersbediende, Haar lemmerstraat 188. L. Pleizier en gez. ijzerwerker, Nippon. straat 6. H. A. Th. J. Hageraats, onderwijzer, Haarlemmerstr. 170. A. Kloos, dienstbode, Nieuwe Rijn 34. C. Greve, Rijn-en-Schiekade 107. J. Klamer,. winkeljuffr. Haarlemmerw. 8. J. F. A. Calame, sigarenmaker, Janvos- sensteeg 5. Personen, die uit Leiden zijn vertrokken. T. W. Biegstraaten, Den Haag, Sche- perstr. 45. Mej. A. P. v. Zalingen, Oude Amstel, Binnenweg c. 49. Mej S. Hoesen, Engelen (N. B.) H. C. Sormani, Rotterdam, Aert v. Nes- str. 119a. H. T. Lütge, Den Haag, Wetering- kade 38. E. H. Kochtik, Helder, Koningstr. 2. G. A. Hackmann, Boskoop bij B. Gijzenij. G. Cartentus Gerritsen, Den Haag, The- resiastr. 7. C. J. Korver Alkmaar, Gashouderstr. 29. Wed. Mieremet—Eikerbout, Leiderdorp. Bronkliorststr. 23a. J. J. Tanoy, Middelburg, Burg 16. Mej. T. van Buren, Den Haag, Groot Hertog.laan 85. E. J. Blekkink, Amsterdam, 3de I-Ielmers- str. 26. Mej. M. Groen in 't Woud, Rijp wetering. J. Krabbe, Tholen. Mevr. Bergema—de Haas, Zoutelande. H. J. v. d. Weerd, Bloemendaal, Bloe mend. weg 132. Wed. J. Schroder—Planjer, Zóeterwou- de, Glusettestr. 22. Wed. J. J. v. Hoeken—v. d. Gugten, Oegstgeest, Rijnsburgerweg C. 28. H. H. v. d. Meer, Ouderkerk a. d. IJsel. W. fr. J. Brouwer, Groningen, Groote Markt 54. J. M. Rombouts, Den Haag, Archimedes- straat 62. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Maria Catharina, dr. van D. F. Verplancke en L. van Valderen. Margaretha, dr. van J. van der Meer en J. van der Veer. Hendricus Simon Maria, z. van J. van Haasteren en A. C. Juffer mans, Hendrik zn. van J. Velthuysen en C. M. Jongbloed; Dirk, zn. van D. Mole naar en W. J. Houweling; Matthijs zn. van A. J. Hoorn en J. Keereweer; Wilhel- mina Johanna Christina, dr. van J. L. van Lith en A. F. van der Heyden; Jan Harme zn. van H. Montagne en M. Kooien; Theo- dorus zn. van A. Lamers en H. Pardon; Ja cobus, zn. van W. Sloos en A. Spek; Lode wijk Reinier zn. van R. L. Kallenberg en J. W. M. Bemelman; Gerardus Willem, zn. van W. J. de Rooy en G. Dullemond; Wil- helmina dr. van H. Zwie^erein en J. van Beek; Johanna, dr. van I. Nievaart en E. van Strien. Overleden: C. Spaargaren d. 12 j. W. Reemer, weduwe van J. Teunissen 63 j. B. Kling w. 74 j. J, den Os m, 64 j; P. Goddijn, geb. Fles, 76 j. M. van Rigte- ren d. 31 j; C. de Vos d. 20 j; M. Koren- cef z. 5 j; H. A. Janbroers d. 33 j; J, Smit m. 73 j; J. M. Smit, geb. Loeber 76 j; J, C, van Leeuwen, d. 3 j; W. Bergshoeff geb. Rietkerk 35 j; J. M. Mulhovius ongeh. v. 60 j. J. Stouten m. 49 j. A, Zwanenburg, wed» D. Bouwmeester 51 j; Levenl. kind van H. L. A. Creyghton en S. S, Vreeswijk J. Hakkert, wed. G Ansem 86 j; P. J. M, van Straten z. 3 j. LISSE. Geboren: Jan Hendrik, z. v. S. Al- gera en E. Beukers. Cornelia, d. v. C. van der Zaal en L. C. van der Graaf. Paulina Virginia, d. v. L. M. J. Lafaille en M. C. Mailly. Lena, d. v. H. den Boer en C. Kooij. Overleden: Martha Cornelia den Butter, 2 j. Agatha van Winsen, wed. v. J. van der Hulst, 85 j. OUDSHOORN. Geboren: D. van Oossanen en Stap per. D. van Bakker en van Staveren. D. van Van Diggele en v. Gjnhoven. STOMPWIJK Geboren: Adriana Johfmna, d. v. A. Waayer en W. A. Verhagen. Maria, d. v. J. A. Boel en C. van Westveen. Ca- tharina, d. v. S. H. Marck en U. M. Schroef. Overleden: J. van Veen, 20 j. H. van Dongen, 62 j. TER AAR. Geboren: Elizabeth Maria, d. v. C. Heeman en S. Dudruk. Overleden: A. W. Koeleman, 17 maanden. VEUR. Geboren: Johannes, z. v.' J. van Dorp en A. A. C. Rothfusz. Cornelis Paulus, z. v. alsvoren. Oorlogs-Kerstmis. Een corr. van de „Msbd." schrijft uit Berlijn: Ligt er niet een ontzettende harde te genstelling in het woord Oorlogskerstmis? Kerstmis; het feest van den vrede, de ge boorte van den Verlosser der wereld; wien de engelen op de velden van Beth lehem toezongen: „Vrede op aarde, den menschen van goeden wil!" En.... Oorlog: de millioenen-legers in moorddadige wor steling. Honderdduizenden rusten reeds in vreemde aarde, gewonden kei-men in hospitalen of smachten jammerlijk in ge vangenschap. Tehuis echter stralen de kerstmiskaar sen. ditmaal in van tranen schitterende oogen, omdat onder den kerstboom mis schien de vader, de echtgenoot, de brui degom en de broeder, of ook de zoon ont breekt. Wel nimmer ook kwam de zang van het oude kerstlied zoo diep gevoeld 'uit het bezorgde hart: Wereld was verloren, Christus is geboren, Verheug U, o Christenheid! De plattelandsgeestelijken berichten .het van de dorpen daarbuiten en wij in de stad kunnen het dagelijks waarnemen, dat de ernst der tijden bij het volk ook voelbaar wordt in de voorbereiding tot den Kersttijd. De Adventmissen op het platteland waren nog nooit zoo sterk be zocht als ditmaal, al waren de. bezoekers ook meestal vrouwen, grijsaards en kin deren. Het getal biechten en Communie's is relatief veel grooter, dan in welken Adventstijd ook van vroegere jaren. Ook de geest der liefde uitte zich op buitengewone wijze voor onzen soldaat te velde. Wat een ijver werd niet ontwik keld, toen de leger-autoriteiten reeds we ken geleden het tijdstip bekend maakten, waarop kerstpakketten voor de troepen te velde afgezonden moesten worden! De schoolkinderen verzamelden hun spaar penningen. om tenminste met hun vieren of vijven bij elkaar, voor één soldaat een kerstpakje te kunnen schenken. Bij den ingang der kerken en van openbare ge bouwen hingen bussen, waarin ieder die voorbij kwam, zijn penning kon offeren. Skatbroeders aan den vroolljken stam tafel, legden den winst van het kaartspel op menigen avond bij elkaar, cm daarme de kerstpakketten voor de troepen te kun nen laten koopen. In vereenigingen ver plichtte zich ieder lid, twee of drie of vier pakketten voor de soldaten te velde te vullen en cadeau te doen. Onze vrouwen sloten zich aaneen en breiden en naaiden en verpakten alles, alles voor de troepen te velde. En het was niet altijd alleen een stoffe- lijken inhoud, waarmede zulk een pakje naar het veld of naar de loopgraven werd afgezonden. Er rolde zoo menige traan van liefde tusschen zorgzaam uitgezochte gaven, daar sloop zoo menige zorgvolle wensch, zoo menig stil schietgebed tus schen de regeltjes van den kerstwensch, die een zachte hand op de giften van het kerstpakje vaststak! Er vormden zich speciale organisaties, die den inkoop van kerstgiften en hun verzending naar troepen voor een be paalde som (5 mark), op zich namen. Be staande organisaties en groote onderne mingen, ook dagbladen, stelden heel hun personeel in den dienst van de kerstvie ring voor onze troepen. Zoodoende hoop ten zich in de postkantoren gedurende de dagen, yvaarop de kerstpakketten ter ver- Ingezonden meüedeeimgen a 30 cent per regel. Rheumatische pijnen. Rheumatische pijnen vertoonen zich het sterkst bij verandering van het weer. Zij worden veroorzaakt door het urinezuur, dat ten gevolge van niet behoorlijke wer king der nieren, in het lichaam achterbleef en zich kon kristalliseeren in de spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich nu eens hier, dan weèr daar doen ge voelen, treden op. Wanneer de onzuiver heden zich eenmaal vastgenesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bron nen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pijnen worden ondraaglijk, de patiënt kan zich ten slotte niet meer bewe gen, de gewrichten worden verwoest, ter wijl de handen knobbels gaan vertoonen en misvormd worden. De ziekte kan zich tot een chonische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om bij het op treden van de eerste pijn in de lendenen en gewrichten Foster's Rugpijn Nieren Pil len te gebruiken. Door hun versterkenden invloed op de nieren bewerken zij, dat deze organen hun werk naar behooren verrich ten en voortdurend en geregeld het urine zuur uit het lichaam afvoeren. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41, en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, weigert ie elke doos, die niet i0ï voorzien is van ne- venst. handelsmerk. zendine moesten worden aangeboden, bergen, ja millioenen pakketten op. Vele goederentreinen waren er noodig orn die kerstgeschenken van Berlijn te kunnen vervoeren. Zoodoende zullen wij dit oor- logskerstfeest eigenlijk tweemaal vieren! Intusschen zijn tehuis al weder vele milde harten en goede handen bezig, om de vrouwen en kinderen wier broodwin ners te velde staan, ook te helpen aan een kleine kerstvreugde. Ook hier heeft de weldadigheid gedurende de laatste we ken groote daden van naastenliefde ge wekt. Wanneer de godsdienstige geest, de groote zedelijke ernst, die het Duitsche volk heeft aangegrepen, dieper en dieper doorwerkt. dan zullen ook zij, die nu weenend onder den kerstboom staan, den zin leeren kennen van het eerste kerst lied: „Eere zij God in den Hooge en vrede den menschen op aardeJ' Hoe de Benedictijner abdij te Leuven gespaard bleef. Wij lezen in „De Tijd:" Weinig heeft het gescheeld, zoo lezen wij in de Ann. v. O. L. V. V. h. H. Hart of de Benedictijner Abdij op den Keizers berg te Leuven was, bij de groote verwoes ting, in deze stad in Augustus 1.1. aange richt, mede een prooi der vlammen gewor den. De soldaten waren reeds met alle voor bereidselen tot het in brand steken klaar: de stoelen waren in de kerk op een groo- ten hoop gestapeld, de ornamenten in het midden der sacristie bij elkaar geworpen, de ruiten van het klooster stukgeslagen om de lucht vrij binnen te laten, de meubels op elke kamer en cel opeengehoopt, enz. Doch op 't laatste oogenblik kwam do „Oberleutnant" en zeide. „Nu is 't goed, maar eerst moet ik zelf eens zien, welke bewijzen er zijn, dat de monniken gescho ten hebben (dat was namelijk beweerd)-'. De Oberleutnant is een Protestantsch Pro fessor van Bonn, in burgerlijk en politiek recht, en dus een minnaar der studie. Hij kwam op de cel van P. Ursmarus B., die directeur is van de Koninklijke Biblio theek van Brussel. Daar stonden vele boe ken. „Dat is een kamer van een groot ge leerde" zeide de luitenant. Verder zag hij de kloostergangen met de Latnijsche op schriften, de bibliotheek, de cellen der pa ters met crucifix, talrijke boeken waarvan vele nog open, verder flesschen met aller lei dranken reeds klaar gezet voor de Duitsche gewonden, ziekenbedden in lange rijen in de kloostergang geplaatst, enz. „Neen, onmogelijk", zeide de luitenant, „de monniken kunnen niet op onze solda ten geschoten hébben, ik kan het huis niet in brand steken." Het inwendige des kloosters, getuigde hij later, was zóó gods dienstig en vroom, dat hij niet kon geloo- ven, dat de paters hadden geschoten. Ilij werd ten slotte een goede vriend van de enkele kloosterlingen die in het huis wa ren achtergebleven. Tot gedachtenis gaf hij hun zijn paard ten geschenke. Zes da gen na dien bewusten dag sneuvelde hij op het slagveld in Frankrijk. Marktberichten. GORICHEM, 21 December. Yce. Aanvoer 168 runderen, 11 nuchtere kalveren, 47 vette varkens, 253 biggen. De prijzen waren als volgt: zware kalf- koeien f240 a 290, kalfvaarzen f140 a 180 guiste vaarzen f120 a 155, melkkoeien f145, a 190, 2V2"jarige ossen f a U/o-jarige dito fa 0pinken fagraskalveren f60 a 75, nuchtere kalveren f18 a 22. Vette varkens 33 a 34 c. per half kilo, biggen f6.a f15. Aangevoerd schapen en lammeren; schapen 0 a en lam meren fa per stuk. ALKMAAR. 23 December. Kaas. Aange voerd 91 stapels, wegende 66,699 kilo. Prijs voor kleine fabrieks-f 39.commissie f—.—, middelbare- fboeren-f36.commissie boerenkaas f 39.middelbare f 40.Handel stug.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2