ALBERT RSEL fltaipn aan godsdienstige en zedelijke grootheid. Zware nachten kunnen het zijn, waarin wij peinzen over het betalen onzer wissels, maar de zwaarste nacht zal het zijn, als daarop de morgen volgt, waarop wij den wissel van ons leven moeten betalen aan den Eeuwigen Rechter. Vereenigt u in Katholieke vereeni- gingen, om u zeiven en uw stand in K a- tholieken zin groot te maken. Het le ven heeft hoogere waarde dan om er goud uit te knijpen. Een ander gevaar is het liberalisme. Zon der het te weten zijn velen liberaal, omdat zij huldigen het ieder voor zich en den godsdienst buiten hun zaken sluiten. Ons geloof is ons meer waard dan alles. Die t r o t s op ons geloof leidt zoo veel door de liberale ideeën. Vele hangen het idee aan, dat alles wat Katholiek is minder waardig is de pers, de school. Ook de liefde lijdt zooveel. Waarom blijven dui zenden uit de middenstandsvereeniging? Zij hebben geen liefde, wantrouwen elkan der, zijn afgunstig, jaloersch. Men ziet in zijn vakgenoot altijd zijn concurrent, maar niet zijn broeder. Waarom een Katholieke midden standsvereeniging? Separatisme wordt ons zoo gemakkelijk verweten. Spr. toont in een kernachtig betoog aan, dat, als wij ons zelve niet afscheiden, wij door de anderen afgescheiden worden. De middenstand .zal, als hij sterk is, zoo. veel kunnen doen, voor de heele maat schappij. Nu reeds doet die stand zooveel voor het Kerkelijk leven. Wat zou het een zegen zijn, als hij ook eens voor onze Roomsche Sociale Actie, ging werken, voor onze Roomsche p e r s in het bijzonder. Wat zou hij kun nen doen voor de drankbestrijding! De mid denstanders zien niet zóó de' rampen van het drank-misbruik in, en voelen niet zóó de geldelijke offers, aan den drank besteed. Doch hoeveel ellende is met de drank ge woonte ook in den middenstand gesleurd? Hoeveel studenten hebben de zuur-verdien- de gelden hunner burgerouders door den drank verspeeld, hoeveel zaken zijn dooi den drank achteruitgegaan, hoeveel gezel ligheid is door kwade humeurs uit de hui zen gebannen? Van den anderen kant, welk een groote invloed gaat er uit van een mid- denstander-d r ankbestrijder? In een enthousiaste peroratie ontvouwt spr. de gedachte, dat wij Katholiek geor ganiseerd moeten zijn, omdat alleen bij de Katholieke Kerk de, ondanks alles, onver- deigbare kracht is te vinden. Langdurige toejuichingen barsten los na de heerlijke rede. De weleerw. pater Zuidgeest bracht in een geestige speech den gevierden spreker dank voor zijn leerzame en begeesterende rede, hem betitelend als den Von Hinden burg voor den middenstand. In een slotwoord wees de voorzitter, de heer Spendel, met klem op de voordeelen van de credietbank. Bedroeg de omzet in het eerste jaar 1 mill., liet vorig jaar is deze gestegen tot niet minder dan 1& millioen, en thans zal hij nog hooger zijn. In deze moeilijke tijden lieèft de Bank aan a 1 hare verplichtingen kunnen votdoen, alle re delijke Wenschen kunnen inwilligen. Niet slechts om de directe, maar ook om de in directe voordeelen het steunen van zijn eigen instellingen moet de middenstand van de Bank gebruik maken. Applaus on derstreepte het betoog van den zoo ijveri- gen propagandist voor de Bank. Met den Chr. groet werd de uitmuntend geslaagde vergadering gesloten. Geloof en Wetenschap. De vereeniging „Geloof en Wetenschap" hield gisterenavond een vergadering in de bovenzaal van „In den Vergulden iTurk". De voorzitter, Dr. H. Taverne, opende de goed bezochte vergadering met den cliristelijken groet en gaf het woord aan den secretaris, den heer P. v. d. Vel den, ter lezing van de notulen van de vo rige vergadering, welke onveranderd vast gesteld werden. Professor J. Knaapen uit de abdy te Ileeswijk, verkreeg nu het woord, om zijn lezing te houden over „De Offerdaad", beschouwing over de Litur gie der H. Mis. Het doel, de groote taak van den mensch is, de verheerlijking van God. En de mensch, die weet dat hij verlost is, die uit de openbaring weet, wat hij verplicht is ten opzichte van God, weet ook de bij zondere wijze, waarop hij God verheer lijken moet. Het ligt in de natuur van den mensch een offer aan God te brengen. De mensch in het algemeen, zegt de Eerw. spreker, denkt er niet of te weinig over na, dat het een vrijwillige gift van het goddelijk wezen is, dat hij geschapen is. Deus charitas est, God, is liefde en dat alleen verklaart, waarom Hij den mensch geschapen heeft. God wilde die liefde me dedeelen, God, die buiten zich-zelf geen wezen had om te beminnen, heeft den mensch geschapen uit een zuivere daad van liefde. En toen de mensch door de zonde een eeuwige scheiding te weeg- bracht, heeft God in Zijn oneindige iefde den mensch den verlosser beloofd en ge zonden. En toen het woord vleesch ge worden was, wilde Christus niet alleen 't lam,de lioogepriester zijn.Neen de liefde Gods openbaarde zich in zelfverlooche ning, Christus schroomde niet den boom des kruises te bestijgen. In Zijn oneindi ge liefde, in Zijn Eeuwige wijsheid, heeft God den mensch een gift geschonken van onschatbare waarde. Alle groote myste-, riën zijn samengevat in een vvondersacra- ment. Christus heeft het H. Sacrament des Altaars ingesteld en de woorden uitge sproken, die voor zichzelf spreken: „Doet dit ter mijner gedachtenis." Het offer der H. Mis. Eeris heeft God gezegd: Ik walg van uw o^eranden, ik dang u voor uwe gaven, voor uwe wierook, want uwe offers zijn de mijne. Met de offergave van de H. Mis is het geheel anders, waarin Christus zich zelf slachtoffert en waar Christus zich zelf geeft als het voortdurend offer gebed. De II. Mis is ten slotfe niets anders als d* hernieuwing van het laatste avond maal. Welke geleerde verklaringen cok gegeven worden van de H. Mis, wanneer .wij niet uitgaan van het laatste avond maal, toen God het brood nam en brak en zeide „Neemt en eet, want dit is mijn lichaam, doet dit ter mijner gedachtenis", dan kunnen wij de H. Mis niet begrijpen De H. Mis is het laatste avondmaal ge vierd zooals Christus hetzelf vierde. Chris tus had niet alleen gezegd neemt en eet, maar ook „Doet dit ter mijner gedach tenis." Na den dood en verrijzenis van Christus haastten zich Zijn apostelen en leerlingen deze goddelijke les te voltooien, want, er staat geschreven „Zij waren eenstemmig in 't gebed, een in hart en ziel en in 't breken 'les broods. In verband hiermede vraagt de Eerw. spreker „Hoe zijn wij ïan da H. Mis gekomen". Langzamerhand zijn de bijeenkomsten der Christenen, welke be stonden uit Psalmengezang, overweging der H. Schrift, de liefde en doodenmaaltij- den in elkander gegroeid. Bij de vigilia, die de groote feesten voorafgingen brach ten de eerste Christenen den nacht door in hun basilica of aula met het zingen van psalmen. Er werd gelezen van de verschillende gemeenten, onze epistels, de H. Schrift werd verklaard, er werd ge preekt. De Voormis ontstond. Het Judica me Deus gevolgd door het Kyrie eleyson de Introitus het Gloria in Excelsis, de oratie een kort gebed om vermeerdering van genade, het Epistel, waarbij de brie ven voorgelezen werden, die ingekomen waren, vervolgens het Evangelie, gevolgd door een preek en ten slotte de algemee- ne geloofsbelijdenis het Credo. Langza merhand begonnen de gebeden zich vast te leggen. De Eerw. spreker staat hier een oogenblik stil om uiteen te zetten, dat wij de H. Mis te volgen hebben volgens den geest der Kerk, dat is uit bet missaal, niet door het zeggen of bidden van andere gebeden. De Eerw. spreker komt nu tot het t* ce de gedeelte van zijn lezing: „De H. Mis Zelf". Wanneer wij de H. Mis ten volle willen waardeeren, dan moeten wij haar beschouwen als de hernieuwing en lier- opvoering van het laatste avondmaal. Wij moeten onderscheiden de voormis, de mic, der catechumenen, die nog gedoopt moes ten worden. De Eerw. spreker staat nu stil bij Let 2e gedeelte der II. Mis, het enentieele ge deelte, de paaschviering, de H. Mis is de paaschviering, van iederen dag. De eerste christenen kwamen met hun offer gaven, aangebracht werd door hen alles wat noodig was. Nadat de offergaven ge wijd zijn en de gebeden gestort, heeft de menging van water en wijn plaats. Na eenige andere gebeden wordt de prefatie gezongen, het meest wonderbare gedicht, een gedicht, dat in eenvoud zijns gelijke niet heeft, een danklied aan God, een sa menbrenging van hemel en aarde. De en gelen en aartsengelen, de cherubijnen en seraphijnen zingen zonder ophouden: •„Sanctus, Sanctus, Sanctus." De Canon wordt gebeden. Te igitur, iclementissime Pater, per Jesum Chris tum. Ons «leven is te kort om de mystoria van de canon te beseffen. De Eerw. spre ker kan daarom van deze offerdaad slechts eenige trekken aangeven. God wordt on middellijk aangesproken. Te igitur, cle- mentissime Pater. Wij offeren de gaven, de offers voor de Roomsche Kerk en vra-, gen voor haar den vrede en smeeken hen te gedenken welke wij moeten gedenken. De welsprekendheid sterft weg bij de offerdaad zelf. „Hij nam het brood tus- schen Zijn heilige handen en met de oogen naar den hemel gericht, bracht Hij zijn Hemelschen vader dank, zegende brak het brood en gaf het Zijn leerlingen, zeggen de neemt en eet gij allen „Want dit is mijn lichaam". Na voor de dooden gebeden te hebben en ons als zondaars verootmoedigd te hebben durven wij zeggen „Pater Noster", „Onze Vader", de bekroning van alle of fergebeden. Ten slotte een smeekgebed om ontfer- iaing „Het Agnus Dei", een kort gebed voor de communie Domine non sum dignus", de vcrltooing van het offer volgt door de deelneming, het onsterfelijk lichaam en bloed van Jezus Christus wordt genuttigd, de Goddelijke Zaligma ker komt niet als een voorbijgaande gast, door Christus vermeerdert en groeit de goddelijke genade in ons. De eigenlijke Mis is afgeloopën. De Eerw. spreker geeft nu nog in bloem rijke en verheven woorden een leerrijken uitleg van de missa de aurora met Kerst mis, welke ten onrechte mis der herders genoemd wordt en spoorde in een heer lijke machtige peroratie aan de H. Mis bij te wonen in den geest der H. Kerk. Niet ten onrechte zeide de voorzitter, dat men na een dergelijke inleiding en van een bevoegden meester als prof. Knaapen met nieuwen moed de studie der liturgie ter hand neemt. De voorzitter bracht den Eerw. spreker dank voor zijn heerlijke les en sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. Prof. mr. H. v. d. Hoeven. lieden is het 50 jaar geleden, dat prof. mr. II. van der Hoeven, oud-hoogleeraar in het strafrecht aan de Universiteit te Lei den (18791903), alhier werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift getiteld: „Opmerkingen over de Nederlandsche strafwetgeving voor het krijgsvolk te lande".i Prof. Van der Hoeven was na zijn pro motie achtereenvolgens leeraar in de staathuishoudkunde aan de H. B. S. te Breda, officier van justitie te Brielle en advocaat-generaal bij het gerccht'hof te 's-Gravenliage. Tal van werken en artike len in verschillende tijdschriften zijn van zijn hand verschenen. Hij ontwierp op ver zoek der regeering een nieuw Strafwet boek voor de zee- en landmacht en verde digde zijn ontwerp in de Staten-Generaal als regeeringscommissaris. Verder was hij mede-stichter en-redac teur van het Tijdschrift voor Strafrecht, voorzitter van de Staatscommissie voor de statistiek van den uit, in- en doorvoer en Secretaris van het College 'voor de Zee- visscherij en lid van den Leidschen ge meenteraad. Ook is hij lid van de Maat schappij der Nederlandsche letterkunde en ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Gordels voor het leger. Eenige dagen geleden heeft de dechar geering van het Dames-Comité ter ver schaffing van gordels aan het leger plaats gehad. Behalve de reeds vroeger genoemde ge meenten hadden ook Noordwij k, Oegstgeest en Zoet erwö u d e hun hulp verleend tot het bereiken van het aantal van ruim 5000 gordels, die aan het Hoofd-Comité namens Leiden en om liggende gemeenten kon toegezonden wor den. Opnieuw werd dezer dagen een woord van dank namens het Hoofdcomité ont vangen dat de verzekering gaf, dat thans Leiden behoorde tot de gemeenten die het allergrootste contingent geleverd hadden. Het Comité voor Leiden en Omstreken richt een woord van oprechten dank aan allen die medewerkten in het bijzonder aan het Dames-Comité hier ter plaatse., Voor menschlievend hulpbetoon. Bij Kon. besluit van 16 dezer is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbe toon en een loffelijk getuigschrift toege kend aan A. C. Tobi, alhier, wegens de door hem met levensgevaar verrichte po gingen tot redding van een knaap uit een niet,water gevulde kuil in de gemeente Rênkum, op 5 Juli 1914. R. K. Bond van Bloêmisten, Tuin- en Landarbeiders. Gisteren vergaderde de afdeeling Leiden van de Ned. R. K. Bond van Bloemisten, Tuin- en Landarbeiders „St. Laurentius" in het gebouw van den R. K. Volksbond. Na opening der vergade ring met den Christelijken groet door den voorzitter en goedkeuring der voorgelezen notulen werd tot de behandeling der agen da overgegaan. Er had een breede discus sie plaats over de voorstellen van de bonds vergadering (die op 2den Kerstdag te Haar lem gehouden wordt), door verschillende afdeelingen ingediend, zooals verhooging van contributie voor het werkloozenfonds der losse arbeiders., Algemeen was men van gevoelen dat de contributie niet ver hoogd moest worden om de organisatie groot te maken. Het voorstel om alle le den voor 3 cent per week in het zieken fonds op te nemen werd goedgevonden met dien verstande dat elk lid vrij blij vend is. Ook den kinder- en vrouwenar beid werd besproken. Voor vrije propa gandisten waren alle leden, daar er flink propaganda moet worden gemaakt. Het voorstel Boskoop omheen lid die on rechtvaardig ontslag krijgt het loon van 9 gulden per week uit te betalen vond bij de Leidsche afdeeling algemeenen steun. Na eenige bespreking van onderwerpen van huishoudèlijken aard en de benoeming van een afgevaardigde voor de Bondsver gadering op 2den Kerstdag werden aange drongen dat de leden zich beijveren om andere RH K. vakgenooten lid van „St. Laurentus" te doen worden, want. er' zijn nog 20 vakgenooten in de neutrale ver eeniging. Door het bedanken van den Sec. v. d. Plas werd met met algemeene stem men tot sec. gekozen het lid J. v. Beek die zijn benoeming aanvaardde. Vervolgens werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. 'Commissie vcor ontwikkeling en ont spanning der gemobiliseerden. In de reeks der Maandagavondvoordrachten was aan het woord de heer F. Fokkens, oud-resident, die, de door hem medege maakte grensregeling op Timor tot uit gangspunt nemende, een en ander om trent dit eiland mededeelde, waarbij fraaie lichtbeelden het gesproken woord verdui delijkten. De gevonden lijken. Wij kunnen nog mededeelen, dat de oude man en vrouw die in hun woning Oude Rijn 14, dood werden aangetroffen, een natuurlijke dood gestorven zijn. Van misdaad is geen sprake. ALFEN a./d. RIJN. St. Anna. Haar gewoonte getrouw werd Zondagmiddag door de naaivereeni- ging St. Anna de gelegenheid weder open gesteld tot bezichtiging van de verschil lende kleedingstukken, welke door haar in het afgeloop&i jaar ten behoeve der arme kinderen werden vervaardigd. Niet minder dan 292 stuks lagen gerangschikt ter tafel. Een woord van hulde mag hier zeker niet ontbreken aan de ijverige da mes, die zich geheel belangloos zooveel opofferingen en moeite hebben getroost, om dergelijk gunstig resultaat voor dat schoone doel te bereiken. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving de heeren J. Koot, De Jong, en van der Marei; de heer Koot, wegens ongesteldheid. De Voorzitter de heer Le Coultre opent de vergadering, waarna de notulen wor den gelezen en goedgekeurd., De Voorzitter deelt mede, dat in gekomen zijn missives van Ged. Staten. Een schrijven van de Tuchtunie om het voetbalspel in het bijzonder openluchtspe len te bevorderen. Van N. Hoogedoorn, T.Blanke en J.Ver- sluis om uitstel Hoofdei. Omslag. Komt ter gelegenertijd in den raad ter sprake. Op een verzoekschrift van A. Griffioen om zijn zoontje oud 11 jaar die achterlijk is voor gemeentekosten naar een gesticht te krijgen werd afwijzend beschikt even als op het adres van Joh. v. Dorp om op de Hondenkar te mogen zitten. Verzoek van het Steuncomité om de af graving van den dijk aan de Zuidzij en het maken van een paardenspoor om zoo doende de werkloosheid tegen te gaan. B. en W.i zien het nut er wel van in echter het motief werkloosheid gaat niet op daar in deze gemeente geen werkloos heid is daarom stellen B. en W. voor de ze zaak uit te stellen; wordt alzoo beslo ten. Van den nachtwacht Jac. Blazer is inge komen verzoek om eervol ontslag als nacht wacht.. Wordt hem meest eervol verleend onder dankbetuiging voor bewezen dien sten. Voor een nieuwen nachtwacht zal oproe ping gedaan worden. Balans en schalen worden wederom ver huurd aan D. Couperus. Tot gemeente geneesheer wordt herkozen Dr. Marsman tot verloskundige mejj Zwart tot leveran cier geneesmiddelen de heer Douwes Dek ker. Door het Steuncomité van Bodegraven is verzocht een voorschot van f 25000 voor den aankoop eener partij tarwe cn tarwe bloem. Wordt besloten f 1500 HL. tarwe en 250 balen bloem in te slaan, alles 1ste kwaliteit welke zullen worden opgeslagen voor reserve. De heer Hoogedoorn van Waarde, spe ciale tarwekenner zal belast worden met den aankoop, in samenwerking met den Bakkersbond waarvan afgevaardigde zijn voor dezen aankoop de heeren W. v. Dam en Janmaat (Meije); tevens werden met algemeene stemmen toegevoegd voor de contróle de heeren W. Turkenburg en B. van 't Rifet Az. Bij de rondvraag zegt de heer W. v. d. Giesen, dat als de opposanten inzake het gelijkmaken der Zuidzij er op gewezen worden, dat met 1919 dit moet geschied zijn, zij misschien hun oppositie lieten va ren; waarop de heer De Vos zeide den grootsten opposant daarop reeds gewezen te hebben; echter hij blijft er tegen en is niet te overreden. Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring. KATWIJK. Blocmbollencnltnnr. De vereeniging ter bevordering van de Bloembollencultuur voor Katwijk en Omstreken hield in lokaal „De Kroon" van H. Fennes gisterenavond een ledenvergadering. Een 60-tal leden waren tegenwoordig. De voorzitter de heer C. v. Tol opende op de gebruikelijke wijze de verga dering, waarna de secr. de heer H. W. Grim bergen de notulen las, die Ongewijzigd werden gearresteerd. De aftredende bestuursleden de heeren C. v. Tol en H. W. Grimbergen wer den met respectievelijk 50 en 49 stemmen herkozen, en-namen onder dank voor het ge stelde vertrouwen hunne benoeming aan..Veel belangrijks werd verder niet beliundeld, zoo dat men overging tot verloting van een 30-tal voorwerpen, landbouwgereedschappen, bloei ende tulpen, en huisgoudelijke artikelen, waarna de vergadering werd gesloten door de voorzitter, onder dank voor de opkomst. Tulpen. Het staat er voor de tulpen- trekkers niet erg gunstig voor. Andere jaren werden in de Kerstweek de getrokken tulpen vericocht voor prijzen die meestal zeer loonend waren. De ernstige tijden echter zijn natuur lijk oorzaak dat men voor bloemen, hetwelk toch eigenlijk een luxe artikel is, niet veel geld wil uitgeven. Dit blijkt ten minste uit de te maken prijzen op heden. Te Rijns burg, waar ook trekkers van hier hun bloe men driemaal per week ter veiling brengen, werden gisteren prijzen betaald, die te laag zijn ze loonend te noemen, en dat in de Kerst week waarop velen hun hoop gevestigd hebben, Scharlet dueprima kwaliteit bracht f 1.60 tot fl.80 per 100 op. 1ste en 2de soort fl.tot fl.40. Rose due fl.25 tot fl.35. Witte due maximus fl.20 tot fl.40. De heer A. de Heyer bracht de eerste Thomas Moore ter veiling welke zeer mooi waren. Een mooi bewijs van de trekkunst van de H. Deze 300 brachten f2.40—f2.60 per 100 op. 'tls te hopen dat spoedig de tijden veranderen, vooral voor de trekkers, die toch in het vak een groot ge deelte van hun bestaan vinden, en wier aan tal de laatste jaren zoo reusachtig is uitge breid: LISSE. Ned. R.-K. Volksbond. Onze afd. van, den R.-K. Volksbond hield gister avond een slecht bezochte vergadering. De voorzitter feliciteerde de ouders wier kinderen Zondag tot de Eerste H. Com munie zijn toegelaten. De verificateurs verklaarden de rekeningen van den pen ningmeester, alsook die der Bouwcom missie accoord. Enkele leden werden ge ïnstalleerd en gelukgewenscht. De heer P. Warmerdam, voorzitter van het Re traitefonds, deelde mede dat voor de a.s. Retraite reeds 59 personen zich hebben opgegeven, zoodat een voorstel om 3 le den op kosten der kas te doen gaan werd ingetrokken. Aan het gemeentebestuur zal een adres worden gezonden om betere verlichting in de Schoolstraat. De onder- afdeeling Weduwensteun is in ledental vooruitgegaan. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van E. Henneman en P. Lagerweij als zaalcommissarissen zijn benoemd, de heeren J. H. Hilkers en J. Bouwman. De heer Th. Walram, .voorzit ter van het Kruisverbond, sprak er zijn vreugde over uit, dat tijdens den oorlog zoovelen zich hadden aangesloten bij het Roode Kruis; hij vond 't jammer dat de Volksbonders zoo weinig gevoelen om zich te scharen onder de Blauwe Vaan van het Kruis. Hij spoorde de Bondsman nen aan zich ook aan te sluiten bij het Kruisverbond; dit werd tevens nog eens flink gedocumenteerd toegelicht door het lid P. Warmerdam. Ook memoreerde deze dë noodzakelijkheid voor de afdee ling van een begrooting. De heer Jer. Koelewiin wenschte rïAt rta G. A. weder om ontwikkelingsavonden zou houden. NOORDWIJK. Beuoemiug. Mej. J. C. Weterings, onder wijzeres aan de R.-K. Jongensschool alhier, is met ingang van 1 Januari 1915 benoemd aan aan de St. Antoniusschool te Maassluis. TER AAR. Gemeenteraad. De gemeenteraad verga dert op Woensdag den 23 December 1914 des voormiddags te 11'uren. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomon stukken, bespreking verlichting, wijziging begrooting 1914, vaststelling wijzi ging politie verordening, wijziging besluit heffing opcenten pcrsoneele belasting. VOORSCHOTEN. Bloemist, Land- en Tuinbouwwerklie- den. In de gehouden vergadering van de Bloemist-, Land- en Tuinbouwwerklie- i— Ingezonden Mededeelingefc a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN fVlARE 36. den „St. Isedorus", onderafdeeling \an de afd. Voorschoten van den Ned. R -K. Volksbond, bijgewoond door den Geest. Adviseur, werd tot vice-voorzitter geko zen de heer. N. v. Os en tot controleurs van het fonds tot steun van werkeloosheid de heeren A. v. d. •Krocht en P. Karre- mans. De voorzitter, de heer P. Zonne veld zal als afgevaardigde de jaarlijksche Bondsraad bijwonen, welke gehouden zal worden op Ilen Kerstdag. Propaganda zal worden gemaakt voor het Vakblad van St. Deus Dedit. R.-K. Spaarbank. Bij de R.-K. Spaar bank is gedurende de maand November ingelegd f 91.33 en terugbetaald niets. WARMOND. Het Groene "Kruis. Onder voorzitter schap van Dr. H. J. A. Walenkamp is gis terenavond in „De Stad Rome" de jaar vergadering van Het Groene Kruis ge- houden. De heer De Vries las notulen en jaar verslag voor, waaruit o.m. bleek, dat het ledental tot 187 was geklommen en 44 ma len gebruik was gemaakt van het maga zijn. De rekening 1914 door den lieer L. Papót uitgebracht, sloot met een saldo van f 116.21, zijnde f 205.06 voor inkom sten en f 88.85 voor uitgaven. De begroo- tjngs-uitgaaf voor het volgend jaar werd op f 300 gesteld, een wel wat hoog be drag, maar omdat het aanschaffen van een ligtent zeer wenschelijk is, moet hier voor een post op de begrooting worden uitgetrokken. Bij de periodieke secretaris-verkiezing werd de heer De Vries herkozen. De voorzitter sprak bij het einde der vergadering een woord van opwekking tot steun en lidmaatschap van deze zoo nuttige instelling. N. R. K. Volksbcnd. Voor den. R. K. Volksbond tfad gisterenavond in Hotel „De Zon" de heer Kellenaers op met een rede „Charitas" getiteld. Wegens overvloed van copie moeten wij een uitgebreid verslag dezer zeer interes sante rede tot morgen uit stellen. ZOETERWOUDE. Steuncomité.. Officieel kunnen wij het volgende mededeelen omtrent stand van zaken en werkzaamheden van het Steuncomité 1914 hier plaatselijk opge richt. Tot heden bedragen de Ontvangsten f 1193.59. Ondersteund worden 22 gezin nen. Tot 7 December is uitgekeerd f 493.20. Aan verschillende posten is uitgegeven f 31.40. Door l issenenkomst van hpt Kon. Nat. Steuncomité zijn aangekocht 24 H.L. brui- neboonen en erwten voor i 3J3,alsook 460 M. keper en katoen voor f 30. Het totaal der uitgaven is f 887.60. Van bovengenoemde verbruiksartikelen is reeds eenmaal een uitdeeling geweest. Voor Nieuwjaar zal een tweede uitdeeling plaats hebben, waarna de helft der aan koop zal overblijven. ZOETERWOUDE a/d. RIJN. Tooneel. Zaterdag en Zondagavond zal de tooneelvereeniging St. Aloysius al hier hare uitvoeringen geven. Opgevoerd zullen worden: „Scène in De Stomme Ezel" „Een dag in het café De Gouden Hei", „De rechte Jozef", en eenige voordrachten. Er zal weer propaganda gemaakt worden voor den R. K. Volkszang door liederen le zin gen uit de Leeuwerk„ RIJNSBURG. De oudste inwonen. Gisteren overleed de oudste inwoner dezer gemeente, J. Dof- ferhof, in den hoogen ouderdom van 91 ja ren en 11 maanden. Roomsche Agenda. DINSDAG. Leiden. 8'/2 uur. Apologeti sche cursus, Bondsgebouw. Ingezonden stokken. Als de Vos passie preekt, boer, past o p j e ganzen. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U naar aanleiding van de driestar „Onzin" van 21 dezer, de volgende opmerking te maken. Ik voor mij vindt die „Vos" noch zoo dom niet, mij dunkt dat hij zijn naam alle eer aandoet! De bedoeling van genoemde Waar- heidprediker(?) zal wel zijn een plaatsje in de 2de Kamer! Mij schoot te binnen Uw raadgeving, naar aanleiding der verkiezing Eerdmans, om, als men de vereischte bekwaamheid mist, te laten blijken, dat men papenhater is; dan zal het wel lukken!! Ziet U wel. geachte heer Redacteur, dat die „Vos" zoo dom nog niet is? Vergun mij tevens het middel aan mijn Katholieken mede-arbeiders te mogen aanbe velen, om, vooral op fabrieken en werkplaatsen dergelijke leugenachtige „Verkondigers der Waarheid?" te leeren bestrijden, n.l. het volgen van de leerzame Cursussen van onzen Wel. Eerw. Pater Zuidgeest, in het Bondsgebouw Rapenburg 10. Ze hebben plaats Dinsdags óm de veertien daag, (hedenavond te half 9) en zijn toegankelijk voor alle Katholieken, (ook voor Vrouwen). U, mijnheer de Redacteur mijn hartelijke dank. c;n.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2