22 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 6e jflftRUANe. No. 1582 3)e &2idóe4ie(2oii/fca/rit BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. DINSDAG DECEMBER. 1914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel moer-15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedero rcgol_ moor 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- eu Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel moer 5 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Weer zoo een. De Roomschen worden nog altijd niet voor vol aangezien, hoewel 't er gaande weg indien we ten minste "de teekenen der tijden niet misverstaan wel beter op wordt. Deze vooruitgang is te danken aan die studeerenden en werkenden onder ons, welke ondanks aanvankelijke miskenning en slechts langzame erkenning onverdro ten voortgaan met te toonen, dat ook een Roomsch verstand in helderheid kan uit munten. Dezulken beuken slag op slag een bres in den muur van vooroordeelen, waarmede onverstand en vooringenomen heid ons omringd hebben. We kunnen ons zoo indenken, hoe be krompen geesten, welke behagen scheppen in het dichten dier bressen, bij 't ontmoe ten van een tegenstander, die tegen hen is opgewassen, met nauw verholen spijt dan denken ,,Daar heb-je er ween zoo een" gedachte, welke een hulde is voor de wakkere mannen onder ons, die steeds gereed staan met hun kennis en de ver ken hunner handen de bressen te ver meerderen en te verwijden. Zoo iemand is ons dezer dagen ontval len pater de Sonnaville. Onverwacht kwam zijn dood en de begrafenis yond reeds plaats vóór het groote publiek zijn verscheiden wist. Maar terzelfder tijd stonden ook zijn verdiensten ieder weer helder voor den geest, zóó algemeen wa ren die bekend en erkend. Hoor het H bid.: ,,Op het muziek-paedagogisch congres, in Juni 1912 te Amsterdam gehouden, trad de grijsaard nog op met een toe spraak over zijn systeem, een uiteenzet ting van de door hem bedachte middelen, toe te passen bij het onderwijs in de ele mentaire muziekleer. Met veel belangstel ling werd deze toelichting gevolgd, en zij versterkte de waardeering van het ver nuft, liet geduld, de geestdrift van De Son naville, die ons een logisch notenstelsel beeft gegeven." En zoo rezen er meer on-Roomsche lof- stemmen op rond het graf van dezen Roomschen muziek-geleerde, aan wiens nagedachtenis hulde* te brengen onzer zijds een dure plicht is. Hij was er „weer zoo een", die door ganscli zijn optreden een welgeslaagd protest was tegen de wanbegrippen en waandenkbeelden, waar onder wie gelooven hebben te lijden. Pater De Sonnaville heeft ook ten deze niet vergeefs gearbeid. Op het Westelijk oorlogsterrein is een krachtige opleving van de actie der ver bondenen te constateeren. Van het Oostelijk oorlogsterrein geen nieuws. De Duiischers in Frankrijk en België. De Fransche opperbevelhebber, generaal Joffre, heeft de volgende legerorder uitge vaardigd. Sinds drie piaanden waren hevige en on. telbare aanvallen niet in' staat door onze linies te breken, overal boden wij zegevie rend weerstand. Het oogenblik is gekomen, orn gebruik te maken van de zwakke punten, die zij óns aanbieden. Nadat wij ons versterkt hebben met menschen en materiaal is het uur van den aanval geslagen. Na de Duitsche macht tegen te hebben gehouden, komt het er nu op aan deze tc breken en ons land voorgoed van de in dringers te bevrijden. Soldaten, meer dan ooit rekent Frankrijk op uw moed, uw energie en uw wil, tot el- ken prijs te overwinnen! Gij hebt reeds gezegepraald .'ma ce Mar- ne, aan de Yser, in Lotharingen, in de Vo gezen, Gij ,zult weten te overwinnen tot aan den eind-triomf! Hieruit blijkt wel, dat het initiatief der Bondgenooten krachtig is ontwaakt. Over het geheele front valt dan ook een levende actie waar te nemen. Om bet even of de belofte van Joffre aan de Russen, dat hij tegen het midden dezer maand een voorwaartsche beweging zou ondernemen, een verzinsel,-en het op een gesneuvelden Franschen officier gevonden manifest echt is, de vernieuwde actie valt niet te looche nen. Men zij echter bij dit alles voorzichtig in het aanvaarden van de juistheid der be lichten* Zoo is het opvallend, iat, terwijl volgens correspondentenberichten aan En- gelsche en Hollandsche bladen, Dixmuiden, Rousselaere, West-Rosebeke en aan de kust Middelkerke reeds in handen der bondgenooten, en hun voorhoede reeds in Cortemarck en Thielt verschenen zou zijn, het officieele Fransche bericht zich bepaalt tot .liet melden van „enkele vorderingen in de buurt van Lombaertzijde, St Joris en Bixschoote. Indien er te berichten viel wat de bedoel de correspondenten aan de bladen rrelden, zou dit zeker door het Fransche hoofd kwartier niet worden achterwege gehou den. Hevig wordt ook gevochten in de buurt van La Basseé, bij Albert aan de Homme, bij Craonne, in de Argonnen en op de Maasheuvels. De berichten dienaangaan de zijn te weinig gedetailleerd om er bij stil te" staan. Maar twee wapenfeiten van gewicht zijn: het nemen van Noyou .Joor de Franschen, en het vernielen van liet fort Brimont, 9 K.M. ten Noorden van Reims, dat de granaten wierp, die de kathedraal vernielden. Er is dus zoowel aan de zijde der Bond genooten op het Westelijk front als in Po len aan de zijde der Russen een verlevendi ging van het initiatief waar te nemen., Wij weten nog niet waar het op uit zal loopen, en het zou verkeerd zijn aan klei nigheden te veel waarde te hechten. Maar dit schijnt als vaststaande te mogen wor den aangemerkt: in het Westen is de ver wachte poging tot doorbraak aan den gang, en in het Oosten zal nog lieel wat moeten gebeuren alvorens de Russische noten ge kraakt zijn. De Russen. Communiqué van den Russischen Gene- ralen Staf: In de streek van MIava zijn de Duitschers teruggetrokken naar het front Landenburg-Neidenburg. Van den linkeroever van den Weichsel valt niets belangrijks mede te deelen. In Galicië is het Oostenrijksclie offen sief voorgoed verhinderd door onze troe pen, wier laatste operaties een volkomen gunstig verloop hebben. Een der Oostenrijksche divisies, die ageert in de buurt van Doekla (ten noor den van Bartfeld, Karpathen), werd op de vlucht gedreven door een bajonet-aan val. De vijand liet 500 dooden op het slag veld achter en_ bovendien werden 10 of ficieren en meer dan 1000 soldaten krijgs gevangen gemaakt. De pogingen van het garnizoen van Przemysl om door liet front der blokk.ee- rende troepen te breken, werden defini tief verijdeld. Het garnizoen werd met groote verliezen teruggedrongen binnen de fortenlinie. Duitsch legerbericht: In Oost- en West-' Pruisen is de toestand onveranderd. In Polen neemt de aanval op de stel lingen, waar de vijand front heeft go- maakt, voortgang. Officieel wordt uit Weenen bekend ge maakt: In de Karpathen vorderen wij flink in onzen aanval op het gebied van den bovenloop van de Latoreza. Ten noordoosten van den Lupkow-pas, aan het front ten noorden van Krosno en Tuchow en aan de béneden-Doenajec, wordt nog hevig gestreden. De toestand in Zuid-P??Ien is ongewijzigd gebleven. Verschillende Oorlogs berichten. Een katholieke boetedag. Op 10 Januari a.s. zal er in Duitschland een algemeene boetedag voor de Katholieken plaats vin den." Vijandelijk vlieger boven Brussel. De ochtendbladen berichten, dat een vijande lijke vlieger gistermiddag over het vlieg kamp in de voorstad Etterbeek is gevlogen en getracht heeft daar bommen te werpen, maar door het vuur der Duitsche soldaten werd verdreven. Een transportschip vergaan? Uit Rome wordt gemeld, dat bij Livorno reeds meer dan veertig Engelsche helmen zijn opge- vischt. Ook zagen visschers op zee bij het eiland Gargona eenige honderden Engel sche soldatenhelmen drijven, terwijl ook reddingsgordels aanspoelden. Men heeft hier dus blijkbaar te doen met de schip breuk van een Engelsch stoomschip, dat troepen vervoerde. Bommen in Calais geworpen. De „Ti mes" verneemt uit Calais, dat een Duitsche hydroplane gisteren twee bommen deed vallen in Calais, die echter geen schade aanrichtten.) De Oostenrijksche nederlaag in Servië. Hoe groot de nederlaag der Oostenrijkers in Servië is geweest blijkt uit een telegram door de „Corriere della Sera" uit Nisj ont vangen. Daarin wordt n.l. gemeld, dat de Serviërs hebben krijgsgevangen gemaakt-80,000 Oos tenrijk-Hongaren en veroverd hebben: drie vaandels, 126 kanonnen, 29 mortieren, 50 machine-geweren, 362 wagens met munitie^ 2700 paarden en 32 veld-keukens. Bovendien werden bij de herovering van Belgrado 150 kanonnen en machinegeweren. 1200 paarden^ 150 train-wagens en 180,000 geweren buit'gemaakt. Bij de gevechten rond Belgrado zouden de Oostenrijkers 60,000 dooden en gewonden gehad hebben. Nederland en de Oorlog. Schending onzer Neutra liteit. Naar men verneemt heeft Mr. Van R. verzet gedaan tegen de beschikking van de rechtbank te 's-Gravenhage, waarbij hij naar de openbare terechtzitting is ver wezen, met last tot gevangenhouding ter zake van het verspreiden van pamfletten, waardoor de onzijdigheid van den Staat in gevaar kan worden gebracht. Gevangen Nederlanders." Sedert vier dagen is in de gevangenis in de Bagijnestraat te Antwerpen opgesloten de heer B., een der firmanten van de groote Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek. De heer B. zou volgens de Duitsche overheid brieven over de grenzen naar Antwerpen heb- Jjen gebracht, De Nederlandsche consul, na vier dagen van de aanhouding verwittigd, doet thans de noodigc stappen. Aan de Gist- en Spiritusfabriek te Delft kon men ons op dit oogenblik geen inlichtin gen geven omtrent liet bovenstaande. „Een der firmanten" is in elk geval onjuistimmers de Gist- en Spiritusfabriek is een naamlooze vennootsohap. De directeur van de fabriek welke zij bij Brugge bezit, kan het evenmin zijn, dgar deze een andere voorletter heeft. Vermoedelijk dus is het een employé, wien het onaangename avontuur is overkomen. Nader deelt rnen vanwege de Gist- en Spiritusfabriek te Delft mede, dat dé ar restatie welke te Antwerpen zou hebben plaats gehad, óók niet betrekking kan heb ben op een der leden van het personeel. Het bericht is dus stellig onjuist. De heer W. C. Kok te 's Heerenberg, van wien drie weken geleden werd gemeld, dat hij wegens het overbrengen van biieven tc Em merik in hechtenis was gencmen, is Zaterdag 1.1. weder op vrije voeten gesteld. Vr ij stelling van briefport. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat de ten be hoeve van de militairen en van de hier te lande geïnterneerde buitenlandsche mili tairen verleende vrijstelling van brief port is ingetrokken, voor zooveel betreft de verzending van drukwerken, met dien verstande echter, dat vrijdom van port blijft bestaan voor de verzending van ge drukte stukken, welke ten minste één maal per maand verschijnen als courant of tijdschrift, tot een gewicht van 100 gr. Kerstliederen op straat, 't Was gisteren al lang voor vieren 't uur, waarop de eerste rondgang van het dames-quintet, dat Kerstliederen zingt ten voordeele van het Haagsehe Steun comité, zou beginnen druk op het Plein te 's-Gravenhage. De menschen stonden en liepen, velen niet wetend, wat gebeu ren ging, totdat het op eens als een wet- ioop werd naar den ingang van do „Witte". En daar klonk inderdaad de ljefelijke zang der dames, helaas vaak overstemd door tramgetingel en straatlawaai. Maai de vooraanstaanden genoten toch van den schoonen zang. Ondertusschen gingen dames-collectanten, den arm met een wit ten band, waarop het woord: „Steunco mité', getooid, met haar busjes rond de saamgestroomde menigte. Per auto begaf het gezelschap zich toen naar het Noordeinde, waar het onder de rechtsche zuilengang van het Koninklijk Paleis plaats nam. Na eenige oogenblik- ken vertoonde H. M. de Koningin zich met het Prinsesje voor cén der open ramen. Waarlijk schoon en indrukwekkend klonk hier het zingen, begeleid door viool en guitaar en een eerbiedwaardige stilte toonde, dat de honderden, die tot vóór het paleisplein waren toegelaten, met aan dacht den zang volgden. Toen de laatste tonen waren verklon ken kwam Hr. Ms. secretaris, baron Van Geen, naar buiten en noodigde namens de Koningin een der zangeressen en een der collectanten in het paleis. De Koningin onderhield zich eenige oogenblikken met de dames en liet naar door het Prinsesje een belangrijke gift ter hand stellen.1 Nadat de executanten weer in de auto's hadden plaats genomen, werd naar net paleis van H.M. de Koningin-Moeder ge reden, waar zij uitgenoodigd werden in de vestibule plaats te nemen, terwijl Ko ningin Emma in een der nevensalons met haar gevolg den zang aanhoorde, waar /an I de klanken door de wijdopen deuren tot I de menigte doordrong, die op lïet voor plein tot vlak bij liet bordes stond te luis teren. Toen de dames liaar repertoire hadden afgezongen, werden zij, evenals barones Van Lynden, die hen op de viool bege leidde, uitgenoodigd in den salon te ko men, waar de Koningin-Moeder thee liet ronddienen. Ook van de Koningin-Moeder mochten de dames een gift voor het Joel harer muzikale tournée ontvangen. Trots den hevigen regen zongen de da mes nog voor de ambtswoning van den Commissaris der Koningin in het Korte Voorhout en voor de woning van den bur gemeester aan de Koningskade. Nieuwe wetsontwerpen. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen een wetsontwerp tot aanvulling van de Beurswet 1914; een wetsontwerp tot vermin dering van het recht van overgang bij over lijden van onroerende goederen; een wets ontwerp tot heffing van opcenten op de in komstenbelasting ten behoeve van het lee- ningsfonds 1914. Schatkistbiljetten en -promessen. Bij kon. besluit is de minister van Finan- ciën gemachtigd tot de uitgifte van schat- kistpromessen tot een gezamenlijk bedrag van f15,000,000. De rente der uit te geven schatkistbiljet ten, wordt, zoolang daaromtrent niet an ders is beschikt, bepaald op 4,5 ten hon derd in het jaar. Tabaksbelasting. Te oordeelen naar de opinie van verschil lende personen, door de regeering benoemd in de commissie van advies voor de hef fing van een tabaksbelasting, acht de „Tijd" het allerwaarschijnlijkst, dat deze het meest zal overhellen tot den vorm van een inkomend recht met teruggave voor uit voer. Daardoor zou, meent men, de in dustrie ni£ttgetroffen worden, maar alleen de binnenlandschc verbruiker. Indien de commissie hiertoe adviseert, zal de regee ring hoogstwaarschijnlijk cTezèn vórm van belasting tot de hare maken. Korte Kroniek. Van den kansel in de R. K. kerken te Utrecht werden Zondag de uitgeweken R. K. Belgen gewaarschuwd tegen gevallen, die zich den laatsten tijd hebben voorge daan, waarbij hun van de zijde van anders denkenden tractaatjes, brochuurtjes en cir- culairtjes in handen werden gespeeld met zeer wel begrijpbare doeleinden. Den R. K. uitgeweken Belgen werd daar om op het hart gedrukt nauwkeurig op hun hoede te zijn. In de kampen te Soesterberg worden schrijft de T el. nog tien barakken gebouwd, om ook de 25,000 man te kunnen opnemen, welke thans nog in de kazernes te Amersfoort verblijven. Deze vertrekken dus niet naar Oldebroek, zooals eerst schijnt te zijn bepaald. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Eer en Deugd heeft besloten tot een actie over geheel Nederland voor de zede lijkheid onder de gemobiliseerde soldaten. Uit Stad en Omgeving. Propaganda-vergaderlng van „De Hanze". Flink bezet was gisteravond de ruime zaal van „Zomerzorg" met leden van de afd. Leiden van „De Hanze", eenige leden van afdeelingen in den omtrek, verschei dene belangstellenden, onder wie meer dere dames. De voorzitter, de heer H. W. Spendcl, opende de vergadering met den christe- lijken groet. Spr. wees er op, dat het werken van het bestuur in-de afgeloopen vijf jaar van ltót bestaan der Hanze, niet die vruchten heeft afgeworpen, welke rnen had verwacht. Het ledental bleef be neden het aantal, hetwelk in Leiden kan worden bereikt. Spr. hoopte en was er van overtuigd, dut door het woord van pater Borremaeus de Greeve een groote slag zou worden geslagen ten voordeele van de afd. Leiden van de Hanze! (Ap plaus). Hierna betrad de gevierde spreker, pa ter Borromaeus de Greeve, onder toejui chingen het spreekgestoelte. Spreker zeide het als een eer te beschou wen te mogen optreden voor een groot macht in de maatschappij, mannen van kapitaal en invloed, prestige en macht, voor de werkgèvende en meestal zelf-wer- kende klasse. De maatschappij heeft aan den middenstand te danken netheid van vormen, gezelligheid en schoonheid. De kerk dankt aan dien stand het grootste getal priesters en kloosterlingen, de mach tigste som in het kapitaal voor hare lief dewerken. Ik spreek nu voor een stand, die wer ken kan, als hij w i 1, die de publieke meening beïnvloedt, die do mode aangeeft, een stand, die niet verdwijnen zal, en niet verdwijnen ra a g. Goddank, de middenstand is eindelijk ontwaakt. Zij, die in het godsdienstig le ven de eersten zijn om aan het kerkelijk gezag te gehoorzamen, zij hebben het laatst geluisterd naar het „Vereenigt u." Daar zijn er, die meenen dat de mid denstand verdwijnen moet. Spr. gelooft dat de d eg e 1 ij k e middenstander niets te vreezen heeft van groot-kapitaal of coöperatie van het proletariaat. Maar hij moet vakkennis hebben, moet degelijk zijn. Om hem te beschermen tegen de vijan den van zijn stand is de vereeniging nood zakelijk. Spr. wil de volgende stelling bewijzen: De R.-K. Middenstands-vereoni- ging zal hare leden beschermen tegen de gevaren voor hun stoffelijk en geestelijk heil en, als zij krachtig wordt, zal zij de de geheele maatschappij beschermen te gen, de gevaren voor godsdienst en /eden. Onder de genoemde gevaren verstaat spr. kapitalisme en socialisme van den cenen, en materialisme en liberalisme van den anderen kant. Sur. toont aan, dat de huidige tijdsom standigheden, waarin heel het land één moet zijn, niet mogen beletten om over k 1 a s s e-organisatie te spreken; integen deel de toekomst zal voor de middenstan der zeer zwaar zijn en daarom moet hij voor dien tijd georganiseerd worden; als er vrede is, zullen alle krachten weer wor den gekeerd tegen de Katholieke kerk, ook daarom moeten de Katholieken zich organiseeren. De middenstand, ongeorganiseerd, dreigt dood gedrukt te worden tusschen twee buffers, kapitalisme en socialisme. He laas. wenden verscheidene middenstan ders zich tot het socialisme. Dat is een dwaasheid. Het socialisme wil opheffing der standen, liet verkondigt de theorie ,van den klasse-strijd, welke spr. uiteen zet. Wij, Katholieken, willen niet afschaf fing van standen, maar de afstanden kleiner maken. Wat is stand? In-stand-zijn Is geroepen zijn, hetzij feitelijk, hetzij juridisch, tot een sociale of een politieke functie, is dus leidend optreden. Geld maakt geen stand, ofschoon geld noodig is om tot een stand te komen en om een stand op te houden. Bij een stand heerscht onder ons manschen nu eenmaal een zekere uiterlijke luister, liet hooger- imstaod-zijn vraagt ook meer geld als loon. De middenstand heeft tot functie, dat zij de schakel vormt tusschen kapitaal en arbeid. Van den cenen kant dreigt het socia lisme, zooals wij zagen, van den andoren kant het kapitalisme. Geweldiger dan de coöperatie van het volk is de coöperatie van het kapitaal. Daartegenover staat de eenling onmachtig, en zoo wordt het pes simisme geboren. Na alle middelen be proefd te hebben inoet de eenling zich toch ten slotte overwonnen verkla ren. De Vereeniging moet den mid denstander oeconoraisch sterk maken; door de vereeniging zullen de ïlinkc mid denstanders zegevieren. Zij zullen geza menlijk strijden naar contante betaling, handelskennis, handelsscholen, credlet- banken, iriformatiebureaux, vei zekerin gen, bestrijding van de oneerlijke con currentie. Het werken voor de raiddenstandsbelan- gen en de arbeidersbelangen sluit elkan der niet uit. Ons ideaal is tot zulke oeconomisehe en sociale verhoudingen te komen, dat ieder, die werken kan .en wil, rijk ge noeg beloond wordt om in geldelijk op zicht tot een klasse te belmoren, die wij nu den middenstand noemen. Er zal verschil van standen blijven. Doch er zullen zijn minder hooge bergen en minder diepe dalen. En van de luu- vels zullen de gaven vloeien naar de ar men, dié wij altijd bij ons zullen hebben, tengevolge van zonde en ziekte. Spr. noemde wat dc vereeniging reeds voor het stoffelijk heil der middenstanders heeft gedaan: eigen orgaan, fondsuitkee- ring bij overlijden, vakafdeelingeu met inkoopcoöperaties, coöperatieve centrale middenstandscredietbank. Tot hiertoe heeft spr. liet stoffelijk heil van den middenstand besproken. Nu gaat spr. handelen over de gevaren voor het zedelijk heil, nl. het materialisme en het liberalisme. Onze maatschappij rent voort jn bol lende vaart. Waarvoor? Om den aard- sclien welvaart zoo groot mogelijk te ma ken. Er is een geregelde zucht naar asrd- sche goederen, die geoorloofd is en i-elfs plicht kan zijn. Een afgod wordt het geld, als het zich tegenover God «telt, een afgod, waarvoor de mensch geloof en zeden verzaakt. De afgod van het geld beheerscht denken en voelen en streven van millioenen. Geid is alles in de wereld. Men eerbiedigt geen Zondagsrust. De mensch blijft rnet zijn ziel, waarmede hij (een eeuwigheid moet omvademen vast-» zitten aan grutten en katoentjes. Men wint kapitaal aan geld, maar verliest ka-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1