Voor de R. K. Parochiale Weezen. De collecte, gisterenavond gehouden in de parochiekerk van St. Petrus, na eene lief dadigheidspredikatie door den WelEerw. Heer P. Roovers, kapelaan te Rotterdam, ten bate van de R. K. Parochiale Weezea bracht" op 311 gulden. Brand. Op den zolder van een perceel aar. den Ouden Rijn 31, bewoond door N. O., ontstond hedennacht brand. Om trent de oorzaak tast men in het duister. N. O. verklaarde met een brandende- pijp boven te zijn geweest en het niet onmoge lijk is, dat een vonk zich aan de krullen heeft medegedeeld.Waarschijnlijker is, dat een vonk uit den schoorsteen onder de krullen gesprongen is, daar een gat in den schoorsteen aangetroffen werd. De brand werd gebluscht door een slang op de waterleiding. De brandwagen van de weesjongens en de kleine brandspuit wa-( ren ook aanwezig maar behoefden geen hulp te verleeneiï. De brandschade is ge ring. de schade daarentegen door het wa ter aangericht groot. Verzekering dekt de schade Gesnapt. Zaterdagavond omstreeks 11 uur bemerkte de groentenhandelaar K. aan de Heerenstraat onraad in zijn win kel. K. snoedde zich naar voren en be- trante od heeterdaad een zekeren L., die bezig was de lade te lichten. De dader werd aan de politie overgeleverd Hij had kans gezien twee rijksdaalders te ont vreemden. Lijken gevonden. Het had de aan dacht van buren getrokken, dat de be woners van een perceel aan de Oude Rijn niets van zich deden hooren, noch zich lieten zien Toen na herhaald bellen en kloppen geen gehoor werd gekregen, waarschuwden de omwonenden de politie. De politie verschafte zich toegang tot de woning en trof daar de lijken van de be woners. een man en vrouw op leeftijd, aan. Het onderzoek van de politie is aan- gevangen. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In dc afgeloopen week meldden zich om 6teun aan69 personen, maakt met het totaal der vorige week ad. 1936 een totaal vaïï 200r Tot 12 December j.l. waren behandeld. 1714 aanvragen Li de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling 30 Totaal 176^ Afgewezen waren tot 12 Dec. j.l378 Afgewezen in de afgeloopen week9 Totaal afgewezen. 387 HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De Gemeenteraad verga dert Woensdag a.s. des voorm. 10 ure. Te behandelen onderwerpenIngekomen stukken, Beëdiging Raadslid, Onderhandsche verhuur voormalig tolhuis, Onderhandsche verpachting tol gemeenteweg, vischwater, Reclames Hoofd. Omslag, Onthef fingen Schoolgeld, Mededeelingen. ROELGFARENDSVEEN. Uitgesteld. Het proces omtrent het berijden van het voetpad aan het Zuid- eind van ons dorp is, naar men verneemt, uitgesteld tot de maand Januari a.s. Met belangstelling ziet men de uitspraak van deze zaak hier tegemoet. SASSENHEIM. Credietbank van „de Hanze." Woensdag avond te 7 uur zal in de zaal van den heer J. Koning als spreker optreden de heer J. W. Spcndel van Leiden, om alhier een corres pondentschap van de credietbank „de Hanze" op te richten. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Dc Gemeenteraad verga dert op Dinsdag 22 December des avonds te 8 uur. Onderwerpen ter behandeling: Ingeko men stukken, Uitloting obligaties geldleening, Beschikking op adres Werkeloosheidsverzeke ring, Vernieuwing contract Keuringsdienst, Wijziging Begrooting 1915, Vaststelling suppl. Kohier Hondenbelasting, Vaststelling suppl. Kohier Schoolgeld, Vaststelling suppl. Kohier Hoofd, omslag. Ned. R. K. Volksbond. In de vergade ring van de afd. Voorschoten van den Ned. R. K. Volksbond hield de WelEerw. heer kapelaan een cursusavond met het onderwerp Over de verplichting tot gods dienst. Het gezond verstand leert ons lo. dat God de oneindige Volmaaktheid, het Opperste Goed is. Daarom zijn wij Hem de grootste hulde verschuldigd; 2o. dat God de Schepper, de Maker is van alles wat er buiten. Hem bestaat. Daarom moeten wij aan God volkomen onderwerping betoonen; 3o. dat God het Einddoel van alles is, waarom wij Hem boven alles moeten stel len, boven alles moeten Beminnen. Welnu, in het brengen" van de hoogste eer aan God, in het Hem betoonen van de meest volkomen onderwerping van God boven alles, bestaat juist de godsdienst. Dus zijn wij tot godsdienst verplicht. Duidelijk wordt dit bevestigd door het feit dat alle volkeren der aarde gods dienstig zijn. Vervolgens werd nog aangetoond, dat de godsdienst niet alleen inwendig, maar ook uitwendig moet zijn, vooral omdat de mensch ook naar het lichaam van God afhankelijk is; en omdat inwendige ge voelens, door uitwendige handelingen enz. worden opgewekt en versterkt. De godsdienst moet ten slotte ook open baar zijn, want ook de menschelijke sa menleving, de maatschappij is in haar geheel van God afhankelijk. ZOETERWOUDE. St.Aloysiii9-patronaat. Trouw bezoe ken de leden van het St. Aloysius-Patro- ®aat de Zondagavond-bijeenkomsten. Gis teravond was het dan ook weer een gezel lige drukte in het zaaltje: aan alle tafel tje^ zaten de leden Tn groepjes zich met verschillende-spelen te vermaken. De WelEerw. Moderator vertelde zijn jongens in het nuttige halfuurtje voor ge- loofsverdediging van de bewering, dat de Jesuiten-Orde is opgericht tot bestrijding van het Protestantisme. Met vele bewijzen o. a. uit de statuten, uit de feiten der ge schiedenis en de woorden der Pauselijke -^goedkeuring weerlegde de eerw. spr. deze bewering die dan ook geen enkelen grond van waarheid heeft en met recht onder de vele leugens tegen de Jesuiten kan gerang schikt worden. Daarna werden de rollen van'twee too- neelstukken voor de a.s. Vastenavond- uitvoering aan de tooneelkrachten uitge reikt. Deze "stukken zijn ,,Zoo wreekt zich de Priester", drama van Past. Joh. van Hees. en de klucht „Een Paard op Zol der". Eeii ongeval. „'tVoer is duur en de biek weegt bij de 500 pond, dus je moest hem maar komen slachten," zei een boer tegen zijn slager. „O aan huis kom ik niet meer slachten, haal de veewagen maar en kom het beest maar aan de slagerij brengen." Dat was de boer niet erg naar den zin. Sinds jarenheuge- nis was dc slacht op de boerderij gebeurdmaar alles verandert, dus ook van die oude ge woonte moest maar worden afgestapt. Knor rend liet de zware krulstaart zich op den wagen laden en voort ging het naar de slachtbank. Op den hoek van een weg nam de boer echter zijn draai te kort en het achterwiel bleef achter een paal haken, een gekraak van den wagen, een knor van de biek en de wagen zakte in elkaar, de achteras was gebroken. Boos om de nieuwe vinding van den slager, spande de boer zijn paard uit en liet alles zoo staan. Dc slager moest wagen en varken zelf komen weghalen. Roomsche Agenda. MAANDAG. Leiden. „In den Vergulden Turk". 8 uur. Geloof en We tenschap. Leiden. 8% uur. Zomerzorg Propagandavergadering van De Hanze. Leiden. 8 uur. Bondisge- bouw. Vergadering R. K. Land- Tuin- en Bloemistwerk lieden „St. Laurentius." halfnegen. Bondsgebouw. Vergadering Ned. R. K. Gra- fischen Bond. 8 uur. Maandelijksche Recol lectie voor de Oud Retraitan- ten. Warmond. Vergadering Ned. R. K. Volksbond. DENSDAG. Leiden. 8'/2 uur. Apologeti sche cursus, Bondsgebouw. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Oude Tonge den Weleerwaarden heer H. J. M. Nieuwenhuizen, die assistent was te Spaarnwoude a.d. Lie. Pater L. de Sonnavillc S. J. f Te Katwijk is overleden de bekende musi cus, de weleerw. Pater Ludovicus de Sonna- ville. Dc overledene was geboren op 31 Jan. 1837 en trad op 25 Oct. 1857 in de Sociëteit van Jesus. Sinds veertig jaren was pater de Sonnaville onafgebroken werkzaam aan het R. K. Gymnasium te Katwijk, als hoofd der afdeeling muziek en werd bij gelegenheid- van zijn gouden feest als Jezuïet door H. M. de Koningin benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Lange jaren was de overledene lid van het bestuur der Gregorius-Verecniging. In het St. Willibrordus College had dezen ochtend in stillen eenvoud de uit vaart 'ën begrafenis plaats. In de stil- devote kapel, waar zooveel nog getuigt van zijn kunstzinnigen geest, waar een veertigtal jaren onder zijn altijd jeugdige leiding Gods lof gezongen werd, weer klonk cok nu voor hem, in zijn leven den rustelooze, het weemoedvolle Requiem van Perosi. Begeleid door de leerlingen van het Col lege, door de Eerw. Paters, eenige bloed verwanten, oud-leerlingen en de heeren muziekleeraren, werd het stoffelijk over schot van den Eerw. Pater ten ruste gedra gen en bijgezet op het klein kerkhof van het College, verblijvend op den grond, ook tijdens zijn leven hem zoo dierbaar. De uitvaartdiensten werden verricht door den Z.Eerw. Pater Directeur, cele- brans, de Eervv. Paters E. Notermans en Van Boxtel als diaken en sub-diaken. Rechtzaken. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De laatste zitting van "het jaar. Op de rol staan 77 openbare zaken, 4 kinderzaken en 4 verzetzaken. Waarnemend griffier is mr. Krabbe. J. v. S. v. B., koopman, te Leiden, heeft op 14 Mei in Leiden ingevoerd een schaap lijdende aan rotkreupel. Be klaagde zegt dat hij te Haarlemmermeer een schaap gebonden in een wagen gezien heeft en omdat hij „scharrelaar" js heeft hij het gekocht. Hij heeft het schaap aan zijn jongen gegeven, om het op de markt te Leiden te verkoopen. Hij wist niet, dat het beest lijdende was', het kan wel zijn dat het gekomen is door de touwen, waar mede de pooten gebonden waren. De des kundige Flohil heeft het beest onderzocht en geconstateerd dat het dier reeds vier weken aan die ziekte lijdende moet ge weest zijn. Eisch f 3 of 2 d. en verbeurd verklaring schaap. Beklaagde zegt, dat als er veroordeeld moet worden, zijn zoon veroordeeld moet worden, want die heeft het schaap inge voerd. J. H. D., te K a t w ij k a. Zee, heeft op een Zondag, terwijl de kerk uitging, niet voldaan aan het verzoek van den rijks veldwachter v. Egmond, om af te stappen van zijn motorrijwiel. Getuigen bevestig den een en ander. Eisch f4 of '2 d. A. L. heeft den kastelein A. M. V. te leiden gedreigd met een revolver, die niet geladen was. Beklaagde, die niet ver schenen was, heeft eerst niet willen beta len maar heeft later betaald. Eisch f 4 of 2 d. M. C. D., uit L i s s e, staat terecht dat hij onder Sarssenheim te snel met zijn .motorrijwiel gereden heeft Toen de rijksveldwachter De Vries en S. Nijeboer hem later wilden verbaliseeren, ontkende beklaagde dat hij op dat rijwiel gereden had. Een getuige a décharge E. v. W. zegt, dat beklaagde onmogelijk op dat rijwiel heeft kunnen rijden. Veldwachter De Vries wijst op tegenstrijdigheden in de verklaring en houdt pertinent vol, dat hij M. C. D. te hard op het motorrijwiel heeft zien rijden. Eisch f 4 of 2 d. Zondagsavonds wordt geregeld bal ge houden in de Graanbeurs te Leiden, vol gens de getuigen, die heden gehoord wer den tegen J. C. v. d. T., beklaagd, dat hij op 25 Oct. en 8 Nov. de verordening op de publieke vermakelijkheden heeft overtre den door het geven van bals tegen entree in genoemde zaal zonder vergunning te hebben van B. en W. te Leiden. Bekl. was niet verschenen. Er werden verschillende getuigen gehoord. Bijna alle i getuigen verklaarden, dat ze gehoord had den, dat er inde Graanbeurs gedanst werd, dat zij er heen gegaan zijn, een kaart moesten invullen en 20 ct. moesten betalen voor iederen keer, dat er gedanst werd, militairen en dames betaalden 15 cent. Ten slotte werd de getuige F. v. d. N., gehoord, die verklaarde secretaris van de dansclub „Isidora" te zijn. Het bestuur bestond uit een voorzitter, een papieren meende de kantonrechter, een secretaris en een penningmeester. Penningmeester was de beklaagde, 's Maandags vergader de het bestuur, Zondagsmiddags de ver- eeniging en Zondagavond werd er bal ge geven. Op een vraag van den kantonrech ter of er notulen gemaakt werden van de bijeenkomst, zeide getuige van ja, maar hij had het bock vergeten. Een reglement was er niet, de dansclub had geen rechts persoonlijkheid, ook waren er geen statu ten. De leden hadden ook geen risico want als er een te kort was paste de pen ningmeester het bij. De Kantonrechter zei- de, dat hij dan niet gaarne penningmees ter van dien club zou zijn. Hoe het verder ging, wat er met het geld gebeurd en hoe verder de boel georganiseerd werd, wist getuige niet, hij nam het secretariaat maar waar. Maar zendt je dan nooit convocatie biljetten vroeg de kantonrechter? Ook dat deed deze secretaris niet. Een rare club zeide de kantonrechter. De ambtenaar bij het O. M. dacht hetzelfde en eischtte 2 geldboeten van f 5. De kantonrechter vroeg den secretaris of deze boeten uit de kas betaald werden. A. B., staat terecht, dat hij te N o o r d- wijkerhout een schot gelost heeft op konijnen op een terrein, waar hij geen vergunning had. Beklaagde ontkent pei"- tinent tegenover den veldwachter J. Nije boer, dat hij geschoten heeft, en dat hij een geweer bij zich gehad heeft. Een ge tuige a decharge een vriend van beklaag de, zegt hetzelfde. Eeisch f 3 of 3 d. en inlevering van ge weer. In al deze zaken uitspraak over 5 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de rechtbank waren heden gedagvaard een 25-tal inwoners van Leiden, ter zake zich te hébben schuldig gemaakt aan ontduiking van de plaatselijke Hondenbelasting. HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad werd heden ge pleit in de zaak van II. A. O., sigarenwin kelier te Warmond, door de recht bank te 's-Gravenhage veroordeeld tot f25 boete of 5 dagen hechtenis wegens overtreding der Loterijwet. Hij had in zijn winkelboek de namen van 500 koopers van sigaren voor een gulden aangeteekend en van een doorloopend nummer voorzien. Daarna had hij onder deze koopers een rijwiel verloot, door de koopers bijeen te doen komen in een herberg te Warmond, waar deze in drie groepen door hem ver deeld, hadden aan te geven, de eerste groep het cijfer der honderdtallen tus^ schen 0 en 5. de tweede groep het cijfer der tientallen, de derde groep het cijfer der eenheden, welke cijfers worden aan gegeven door het grootste aantal briefjes met een bepaald cijfer dat in eiken groep was ingevuld. Beklaagdes verweer, hierop neerkomen de, dat niet hij, doch de koopers de loterij hadden gehouden, was door het kanton gerecht te Leiden aanvaard, die den be klaagde had vrijgesproken. De Rechtbank echter nam aan dat de loterij wel is waar niet was gehouden doch wel dat zij was aangel'egd door den beklaagde. Mr. Fokker, advocaat te Leiden, ontwik kelde 3 cassatiemiddelen. Ten laste ge legd was, dat de loterij was aangelegd en gehouden, zijnde twee verschillende straf bare feiten. Maar de rechtbank had ver zuimd, den beklaagde ten aanzien van het houden van de loterij uitdrukke lijk vrij te spreken. Ook was volgens pl. het ten laste gelegde en bewezen ver klaarde feit niet voldoende in het von nis uitgedrukt. In de tweede plaats had de Rechtbank artikel 8 van de Loterijwet en art. 62 Strafwetboek in haar vonnis moeten aan halen. In de vierde plaats betoogde pleiter dat artikel 1 der Loterijwet was geschonden door aan te nemen dat de deelnemers niet een overwegenden invloed op den uitslag der loterij konden uitoefenen. Ten slotte betoogde pl. nog dat uit de bewijsmiddelen niets bleek omtrent de be taling van de door koopers gekochte siga ren, ofschoon ook deze aan den requirant was ten laste gelegd. Conclusie O. M. 4 Januari 1915. Vrijgesproken. Omtrent het feit, dat een aantal eigena ren van motox'booten voor het kantonge recht te Hoofddorp waren gedag vaard, beschuldigd, op 7 Juni jl. in de Oude Wetering te hebben gevaren met een snelheid grooter dan 1500 M. per minuut, kan thans medegedeeld worden, dat de beide beklaagden die op 1 December j.l. te dezer zake terecht stonden door den kantonrechter zijn vrijgesproken. Deze be- kïaagden werden ter terechtzitting bijge staan door een der leden van het bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor Wa tertoerisme. Beleedigfng door een dokter. Op 11 September is er op het postkantoor te Beverwijk een quaestie ontstaan tus- schen dr. W. te Beverwijk en den post ambtenaar P., omdat de ambtenaar den dokter eenige malen weigerde een pen te leenen, om eerst een handteekening en later een datum op een quitantie in te vullen, terwijl al de bij de lessenaars be- hoorende peimehoudere door anderen ge bruikt werden. De ambtenaar had een vul penhouder, dien hij niet wilde afstaan, vooral omdat dr. W. volgens verklaring van den getuige, onvriendelijk optrad. De heer W. werd daarover boos en toen hij het geld in ontvangst nam, voegde hij den ambte naar toe Je zoudt er heusch niet van be dorven zijn, als je den datum zelf opgezet had; maar jullie treedt hier altijd onbe schoft op. De ambtenaar waarschuwde den dokter op zijn woorden te passen en riep de aanwezigen ten getuige van de be- leedigende woorden. Dr. W. riep daarop volgens verklaring van den ambtenaar en de getuigen uit„Dacht je, dat ik voor jou bang was, onbeschofte vlegel". De beklaagde hield vol deze woorden niet gebezigd te hebben. Wel had hij in drift de woorden: beroerde aap gezegd. De ge tuigen ontkenden dit. De directeur van het postkantoor prees den ambtenaar als een zeer stil en kalm man. Ook andere getui gen verklaarden, dat P. beleefd was geble ven. Een Beverwijksche politieman ver klaarde, dat er wel eens geklaagd werd over het optreden der ambtenaren. Mi-. Hoyer eischte veroordeel ing wegens eenvoudige beleediging tot f 40 boete of 2 dagen hechtenis. Hij nam aan, dat beide personen driftig geworden waren en dat dr. W., een wat zenuwachtig man, in ge prikkeldheid de wooi'den had gebezigd, die hij anders niet zou gebezigd hebben. Mi*. Tideman ontkende de beleediging, daar de bedoeling ontbrak en meende dat, ook al wordt het publiek onvriendelijk, dc ambtenaar uiterst welwillend moet blijven, om de stroefheid, die de organisatie aan kleeft, weg te nemen. Gemengde berichten. Een laffe streek. Men meldt uit Heex- len aan de „Tel." Een bewoonster van de mijnwerkerskolo nie Beersdal, wier man in Duitschen dienst is, ontving per post een briefkaart. De vrouw werd verzocht naar Herzogenrath tc komen, aangezien haar man er gewond in een hospitaal lag. De mijnwerkei"svi*ouw vertrok naar Hei-zogenrath, doch vernam er tot haar vreugde, dat haar man niet in een hospitaal lag en van een verwonding was nieis bekend. Met blij gemoed aanvaai'dde zij de te rugreis; maar thuisgekomen, ontwaardde zij tot haar niet geringe .schrik, dat dieven haar afwezigheid hadden benut, om alle kasten open te breken, en alles te onder zoeken. Haar spaarpenningen, ongeveer 250 mark, waren verdwenen. De trooste- looze vx-ouw deed aangifte bij de mare chaussee, die als verdacht aanhield een mijnwerker uit Roosteren. Uit het onder zoek bleek, dat de briefkaart, die de vrouw uit haar woning had gelokt, te Heeiden was gepost. De bij den diefstal betrokke ne^) moet(en) wèl met de huiselijke aan gelegenheden van de mijnwerkersvrouw op de hoogte zijn geweest. Een mijn. Tusschen Koudekerke en Biggekerke is door de marine-kustwacht weder een mijn door ontploffing onscha delijk gemaakt; de slag der ontploffing werd over geheel Wacheren gehooi-d. In arrest. De correspondent van het ,.Hbld." te Oldenzaal schrijft De fabrieksarbeider C. v. M. te Losser, die een brief in Duitschland tel post be zorgde. is geax-resteerd en naar Alxaus overgebracht. Op dit feit staat een gevan genisstraf van hoogstens een jaar. Een ander bewoner van Losser werd te Ahaus gevangen gezet, omdat hij niet op de voor geschreven plaats de grens bij Losser pas seerde. Wild. In Friesland zijn de prijzen van het wild meer dan 50 pCt. gestegen. Er is voor-Holland veel vraag vóór de a.s. feest dagen en het jachtveld is niet ruim meer voorzien. Treurig. Te Oosterhoogebrug (ge meente Noorddijk), nabij Groningen, heeft Vrijdagnamiddaag in een twist de 11-jarige C. een even ouden schooljongen, zoontje van de weduwe B., met een klomp zooda nig op het hoofd geslagen, dat laatstbe doelde knaap spoedig overleed. De Vlaamsche broeder. Aan het einde van de Nieuwe Tolstraat, tc Amsterdam, daar waar met een paar nieuw-bakstec- neix achtergevels de stad bruusk eindigt, en waar de modderige weilanden begin nen, is een dorpje van woonwagens. Een 15-tal staat daar op een rij: gi-oen, geel en blauw geschilderd; kinderen stommelen omhoog langs de wankele, trapjes, waarachter men door de glazen deuiTaampjes blinkende koperen lampen, en allerlei porseleinen fx-aaiigheid ziet. De bewoners hebben het zoo slecht ook niet alleen zijn er veel van de mannen weg uit het dorp, en daarop is het wachten. „We hebben één gulden daags van dc ondersteuning meneer" zei één van de vi-ouwen, „dat is wel niet veel, maar toch nog altijd beter dan die daar." Ze wees met haar rood-gegroefdc werk hand naar een muurtje, waaronder nóg een wagen stond, op eenigen afstand van de kolonie. Het was een goor, zwart ding, en liet zag er uit of het hier al jaren in den regen had liggen rotten. Lappen vuil zeildoek wapperden langs de vochtig-zwarte zijwan den, en een dun rookzuiltje krinkelde op uit het gedeukte schoorsteentje. „Dat's de Bels" deed de vrouw ge heimzinnig „ze komme uit de brand van Leuven." Over potten en pannen en planken be reikte ik „het achtexdeurtje van de villa", zooals de vrouw mij nog nariep, en klopte tegen de beslagen miitjes. Op een lap zeildoek stond met onhandig© dansende letters dat dit „een vluchteling van Leuven" was, „een souvenir, van dc brand en de vreeselijke oorlog". Toen het deurtje openzwaaide, sloeg een weeë stooflucht van aardappelen naar bui ten; door den damp die daar binnen tegen het zoldertje hing zag ik een rommelig intérieurtje, opgestapeld huisraad, en te midden daarvan een ouden kerel in een gelxavenden leunstoel. „De patatten, de patattefl", gilde een vrouwestem, „wachte, effe waclxte." Daartusschendoor informeerde de blijk baar doove grijsaard met nijdig gebas naar de identiteit van den bezoeker; zijn stoel wiebelde op drie pooten, met kwaadaardig gestommel. „Neen", keef de vrouw, „je kèn de pa tatten niet afnemen, ik zèl seffens naar den heer gaan." Even later stonden wij te midden van den afval, die om den-wagen verspreid lag, in een groepje bijeen. De bewoners dier zindelijke, welvarend uitziende Hollandsche wagens, kinderen met vieze neuzen, en vrouwen, die alles wilden expliceeren aan elkander en aan mij, stonden rondom een schraal, gerim peld vrouwtje, dat met heesch gepraat en groote schrik-oogen, dix*ect begon uit te pakken over den schrikkelijken brand. Maar de anderen hadden óók gex'eisd, en kenden België ook, en schx-eeuwden mee in een krachtig koor; de kinderen kropen verschrikt tegen haar rokken. Bij Blauwput, een gelucht aan den weg waarlangs de Duitsche troepen Leuven waren binnengetrokken, had de wagen ge staan gedurende de schrikdagen. „Ze schoten maar hier en daar, en het brandde daér en dddr en overal", ze wees met wijde gebaren naar links, waar nieuwsgierige gezichten achter de ruiten van een nieuw huis naar ons groepje locx"- den, en naar x*echts, waar de motregen over de nattige weilandeix viel. „En in mijn bed, mijnheer, daar heb ik de helm van 'nen Duts gevonden, kijk hiexv" het was inderdaad een gedeukte, viezo artillcriehelm, zonder knop. Een Duitscher had blijkbaar gedurendo de afwezigheid der bewoners in hun *bedj geslapen. Hij toonde ook deuken, die door geweer kolven geslagen zouden zijn, en dc heole groep werd er stil van, en men schudde het hoofd, en maakte verschrikte keelge luiden. Over Aken is de wagen door een voer man hierheen gesleept; onder een zeurig motregentje staat nu de arme „Vlaamsche broeder" tusschen de helder-gesclxilderde Hollandsche woonwagens. Academienieuws. Leiden. Geslaagd voor het practised apothekers-examen 2e gcd. MojulTr. J. C. van 't Sant (Leiden). CORRESPONDENTIE. J. v. R., te Rijpwetering. Het spijt ons, dat men ons wat beti*eft het op hol gaan van een paard verkeerd, volgens u „leugen achtig", heeft ingelicht. Dank voor uw rectificatie, waarmede wij bij deze onzen lezers in kennis stellen. Uw raad om bij het ontvangen van een dergelijk bericht eerst ter plaatse te informeeren, kunnen wij moeilijk opvolgen. Marktberichten. AMSTERDAM, 21 December Vee. Aange voerd 401 vette koeien lo qual. f0.90 A f 0.94, 2e qual. 82. a 86, 3e qual. 78. a 80 per Kilo, graskalveren fA 95 nuchtere kalveren f12 a 18, 19 schapen f0 24 —.32, lammeren, 659 vette varkens, Hollandsche le qual. 66 a 68 c., idem 2o en 3e qual. 04 a 66 c., Ovcrzecsohe en Gcldersche lo qual. a c., idem 2e cn 3e qual. a c. Franschc a c. per kilo. 120 melk-cn kallkoeien f200 a f340. ROTTERDAM, 21 Dec. Vee. Aanvoer runderen 606, vette kalveren 884, vette kalv. 150, schapen 1500. Prijzen per half K.G. koeion en ossen 313848; vette kalveren 52,5—62,5; exportkalveren 50-55; vette varkens 36—37,5; lichte varkens 31— 34; export 27—28,5. Prijzen p. stuk schar pen 2227; lammeren 2833. Binnenlandsche granen. Tarwe, Rogge, Chevalier niet noemenswaard aangeboden. Winter- en zomex--gei"st ruim aanbod, puike onveranderd, afwijkende iets lager ver kocht, 100 Kg. 12.25—12.90; haver minder ruim aangeboden, hooger verkocht 12.70 - 13.15. Bruine boonen per ILL. iets ruimer aangeboden; puike onveranderd, afwij kende soorten lager verkocht 12.50—15.25. Maïs mixed 12.35. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in don morgen van 17 December 1914, medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteorologisch Institiiüt te De Bïldt. Hoogste barometerstand 760.2 Memel. Laagste barometerstand 742.5 Christiansund. Verwachting tot den avond van 18 Dec. Meest matige zuidoostelijke tot Zuidweste lijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring eenige kans op regen of sneeuwbuien. Dezelfde temperatuur. Dinsdag Zonsopgang 8.10. Zonsondergang 3.47. Licht aaxx fietsen 4.17.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3