Uit Stad en Omgeving. levendige bedrijvigheid heerscht. Daar staan de Weihnachts-stollen opgestapeld tot bergen en wordt iedere „Stolle" in een indelijk perkament gewikkeld en met zwart-wit-rood bandje gebonden. In groo- te meubelwagens worden zë vervolgens naar het Potsdammer-station vervoerd. Een Duitsche stoomboot in den grond geboord. Een Russische stoomboot heeft bij Kerasonda (Kiresün) aan de Turksche kust van de Zwarte Zee de Buit- sche stoomboot „Derinlee" aangehouden. Aan alle opvarenden werd last gegeven in de booten te gaan. Slechts twee Turk sche officieren en twaalf Turksche solda ten gehoorzaamden. Zij werden opgepikt en gevangen genomen. Daarop werd de Duitsche stoomboot beschoten en in den grond, geboord. Schepen vergaan. Het stoomschip „City" bracht gisteren in de Tyne de twaalf overlevenden van het stoomschip „Elterwater", dat in 'den afgeloopen nacht op een mijn stootte en zonk. Een lid der bemanning van de „City" zeide, dat hij later nog twee andere stoom schepen zag zinken, die op mijnen waren gestooten. Duitsch stoomschip aangehouden. Gemeld wordt, dat de Argentijnsche krui ser „Pueyrredon" het Duitsche stoom schip „Patagonie" achtervolgde en in de golf van San Jorge in beslag nam, we gens schending der neutraliteit. Dit stoom schip voorzag de Duitsche kruisers van levensmiddelen en voorraden. Egypte Britsch protectoraat. Egypte is tot Britsch protectoraat geproclameerd. Een pauselijk schrijven aan kardinaal Mercier. De December-aflevering van de „Acta Apostolicae Sedis" publiceert een Pause lijk schrijven aan kardinaal Mercier, waarin Paus Benedictus allereerst zijn droefheid uitdrukt over den toestand der koninklijke familie, der regeering, der bis schoppen en van den clerus, alsmede van 't volk in België en belooft, alles te doen wat in zijn vermogen is, om bij te dragen tot beëindiging van dezen toestand. De Paus spreekt dan nogmaals zijne vreugde uit over de op verzoek van kardi naal Von Hartmann door den keizer toe gestane verzachting in het lot der Belgi sche en Fransclie krijgsgevangen geeste lijken, alsmede over het feit, dat België in weerwil van zijn lijden aan de leniging van den nood van den H. Stoel denkt. De Paus verklaart echter den hein toe gedachten Pieterspenning niet aan te ne men. doch verzoekt den- kardinaal, deze giften aan het Belgische volk te schen ken. Gemengde berichten. Borstkas Ingedrukt. Een S^jarig knaapje tc Breskens is door een kolenwagen over reden, waardoor de borstkas is ingedrukt. Het knaapje is kort daarop overleden. Inbreker gevat. De politie te Groningen heeft de hand gelegd op een inbreker, die onlangs bij den heer O-, .in de Moesstraat heeft ingebroken, daarbij f240 gulden heeft gestolen en door brandstichting de ontdek king van zijn misdaad trachtte te voorkomen Het is de 16-jarige knecht van een der buren, zekere R. J. Voor het geld had hij zich een revolver en een sabel gekocht en daarmee gewapend Zondagavond een tweede poging tot inbraak gedaan. Hij werd daarbij verrast door de thuiskomst van de huisgenooten, die hij met zijn wapens toetakelde. Hij ont kwam toen in de duisternis, zonder dat de aangevallene de 15-jarige zoon van den melk boer Mennes, hem had herkend. Nasporingen der politie leidden tot de ar restatie van zijn persoon. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. JDe dader is een jongen van zwakke geestvermogens, die naar beweerd wordt door de vertooning van detec tive-films tot zijn misdaad is gekomen. Dit is bet tweede geval in dien geest dat zich te Groningen voordoet. Drie jaar gele den pleegde een door de bioscope overspannen jongmensch een inbraak en een aanslag op het leven van de gebrs. Polak aan den Veenweg. Ontrold. De heer J. B., een koopman uit 's-Gravenhage, heeft bij de politie te Rotterdam aangifte gedaan, dat hem op de reis per auto van Den Haag naar Rot terdam, een portefeuille met f 800 is ont rold. Bankbreuk. Te Kaatsheuvel is de landbouwer P. v. L., in staat van faillis sement, wegens bankbreuk aangehouden. Ontspoord. Van den trein, die gister namiddag om 4 u. 20 van Gouda naar Schoonhoven vertrok, zijn aan den Beijer- schen weg onder Stolwijk de locomotief en de bagagewagen ontspoord. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De dienst is stopgezet wegens gebrek aan reserve-materiaal. Inbraak. Woensdagnacht i6 te Erichem* (Gelderl). ingebroken bij A. Demorrec, bij wien inwoont de wed. Van Krulenburg. Ten r '^ele van deze is gestolen een kistje met ffe on ter waarde f12000, voorts f3600 aan byp heekglossen en een spaarbankboekje. M i meent den dader op het spoor te zijn. Vergiftigd. Dc uitdrager A. aan P., uit de Fabriekstr., te Rotterdam had in zijn uitdra gerij, op den Hofdijk alhier, last van ratten. Om die dieren te verdelgen, plaatste hij in de uitclia- gerij een kopje met aftreksel van centen en phosphor. Een paar dagen geleden heeft de man dat kopje leeggedronken, in de meening dat het koffie was; aan het aftreksel dacht hij heelemaal niet meer. Kort daarop werd hij ongesteld en gisteren moest hij naar het Zie kenhuis vervoerd worden, waar hij 's avonds is overleden aau de gevolgen. Uitgebrand. In den afgeloopen nacht is in de buurt van Keten te Gappelle a.d. IJssel een woning van den heer C. Schou ten, bewoond door T. de Vries, door on bekende oorzaak geheel uitgebrand. Ver zekering dekt de schade., Gemeenteraad van Leiden. Verhooging van den gasprijs. B. en W. stellen den raad voor te beslui ten, dat de prijs van het gas van particu lieren in deze gemeente met uitzondering van het z. g. muntgas, waarvan de prijs blijft bepaald op 67a ct. per kub. M. met ingang van 1 Jan. 1915 van 5J/a c*- zal worden gebracht op 6 ct. per kub. M. De heer v. d. L i p zegt, dat hij zich met 't praeadvies van B. en W. niet kan vereeni gen. Het voorstel is een middel om meer dere inkomsten te verkrijgen ln verband met de hooge belasting. Het muntgas wordt niet verhoogd. Waren de productie kosten te hoog dan zou ook het muntgas moeten verhoogd worden. De minst kapi taalkrachtigen worden niet getroffen, dus volgt dat wij te maken hebben met een belasting, hetgeen ook volgt nu B. en W. ook hen kunnen treffen, die buiten de ge meente wonen en op een of andere wijze geld verdienen in Leiden. Het is jammer dat het percentage van de Inkomstenbe lasting moet verhoogd worden, maar het is onbillijk en het gaat niet aan het geld uit het gasbedrijf te halen dat betaald wordt door een bepaalde klasse. De groo- te winkeliers hebben elcctrisch licht en worden niet getroffen. Wij leven in bui tengewone omstandigheden en nu gaat men juist een stand treffen, die misschien het meest van die omstandigheden te lij den heeft. Het gaat er vervolgens niet om of de prijs laag is maar of er voldoende winst gemaakt wordt aan de gasfabriek. Het gas is goedkoop, maar het duinwater is duur. Door den lagen prijs neemt het verbruik toe, hetgeen bij een hoogeren prijs niet het geval zal zijn. Spreker zal tegenstemmen. De heer S y t s m a sluit zich in hoofd zaak bij den heer v. d. L i p aan. Dij winst uit de gemeentebedrijven is reeds een in directe belasting. De kleine burgerij zal voornamelijk getroffen worden bij de verhooging. In 1909 toen het ging om de verhooging van de kolenprijzen stemden vele leden voor verhooging. B. en W. hebben deze verhooging wel degelijk in verband gebracht met de belasting. De gasfabriek wordt de bron, waaruit men alles haalt, maar ten koste van een zekere klasse. De gasfabriek is niet gemoderni seerd omdat de electriciteitsfabriek te veel heeft gekost. Kan men dan ook consequent blijvend den prijs van den electrisclien stroom niet ver- hoogen? Gaat het zuiver om een gasprijsverhooging, dan moet men ook den prijs voor muntgas verhoogen. Een vergelijking met andere plaatsen kan ook niet gemaakt worden, daar het wel mogelijk is, dat in die plaatsen een fa briek is overgenomen. In andere plaatsen wordt ook geen meterhuur betaald. Door der. gasprijs te verhoogen zal men het verbruik verminderen. Leest men het verslag van B. en W. goed dan betaalt feitelijk niemand. Maar de koopman en winkelier betaalt het. Spr e ker gelooft niet, dat de gegoeden om hun deel in de f 30,000 zullen heengaan. De heer v. d. Eist wijst op het rapport van den directeur van de gasfabriek, waaruit blijkt, dat de cofces duur is. En nu wil men het gas ook nog ge an verhoogen.. Voor dit jaar wordt van de andere zijde de oude prijs voor de kolen betaald door de fabriek. Om dezelfde re denen als de voorgaande sprekers zal hij tegenstemmen. De heer Bosch heeft te vergeefs ge zocht naar een argument bij de tegen standers van het voorstel, waardoor be wezen wordt dat de kostprijs niet hooger is geworden. Alle voorstellen tot verster king van de middelen worden verworpen. Een straatbelasting, een belasting op pu blieke vermakelijkheden. In andere plaat sen bestaan die belastingen, maar niet ons cijfer voor de plaatselijke belasting. Van twee kwaden moet het beste geko zen worden. Zoolang niet aangetoond wordt, dat de kostprijs niet hooger is ge worden, prefereert hij gasprijsverhooging. De voorzitter zegt, dat belasting en gasprijs niet uit elkander kunnen ge houden worden. Er is eenige samen hang. Redeneert men dan consequent vol gens hetgeen aangehaald wordt, dan zou heelemaal geen winst gemaakt moeten worden, maar het gas geleverd tegen kostprijs. De kosten van de fabriek aan de gemeente zijn ook hooger geworden. De gasfabriek brengt minder op, dus moet dat door de verbruikers betaald worden. Spr. ziet daarom niet in, waarom de gas prijs niet mag verhoogd worden. Bij ge bruik engros kunnen aparte condities ge maakt worden. Wanneer men minder hoofdelijken omslag heeft, heeft men kans, dat men de menschen in~de stad houdt. De menschen kijken naar den H. O. De betere burgerij zal vertrekken. Spre ker meent ook, dat de winkeliers niet meer aan gasprijsverhooging dan aan H. O. zullen betalen. De productiekosten zijn 1/2 cent gestegen, de winst is lager, dus er kan niet in alle opzichten van een verkapte belasting gesproken worden. B. en W. komen in het belang van de ge meente met dit voorstel, niet alleen om dat de gemeente geld noodig heeft, maar ook omdat de winst kleiner is geworden. Spreker vindt, dat er weinig aan toege voegd behoeft te worden. De heer Korevaar "kan niet begrij pen waarom gevraagd is, wat in omlig gende gemeenten de kostprijs is; de prijs gaat dien van andere gemeenten toch niet te boven. De heer Vergouwen zegt, dat naar versterking van de middelen moet ge zocht worden. Wordt hetTpercentagq ver hoogd, dan is er alle kans, dat gegoede menschen vertrekken. Wij moeten het per centage zoo laag mogelijk zien te maken. Het voorstel is niet sympathiek, maar het is de eenige weg door gasprijsverhooging het percentage te verlagen. De heer P e r a zegt, dat wanneer ook een verhooging van den electriciteitsprijs voorgesteld was, hem het voorstel van B. en W. sympathiek zou geweest zijn. Het voorstel is nu eenzijdig en daarom zal hij 1 tegenstemmen. De heer v. d Lip kan de zaak niet be kijken van den kant van den kostenden prijs van het gas. Deze gasprijsverhoo ging blijft voor hem een clandestiene be lasting. Men heeft geld noodig en men haalt dat geld bij één deel van de burge rij. De kleine winkelier wil men treffen en dat in buitengewone omstandigheden. De groote lui spaart men, omdat men bang is dat ze de stad verlaten. Treft men de rijksgebouwen, dan treft men ook de instellingen van liefdadigheid. Een win kelier heeft spreker medegedeeld, dat een verhooging van den gasprijs voor hem beteekende 1_ meer in den H. O. De heer Sytsma verdedigt nogmaals dat een verhooging van de Inkomstenbe lasting het meest rechtvaardige is. De voorzitter zegt, dat de electri- citeit in Leiden duur is, niet het gas. Spre ker beschouwt de Verhooging niet als een belasting en daarom is hij er ook tegen de electriciteit te verhoogen. Het voorstel wordt aangenomen met 16 10 stemmen, die van de heeren Dries- sen, v. Tol, Botermans, P. J. Mulder, v. d. Pot, v. d. Eist, v. d. Lip, v. Gruting, Pera en Sytsma. Voor stemden 'de heeren v. Hamel, Bosch, Korff, Hoogenboom, Briët, Reime- ringer, Fisher, Carpentier Alting, De Boer, Harteveld, Roem, Vergouwen, Bots, Zwiers, Korevaar en Corts. Stedelijke Fabrieken van Gas- en Electriciteit. Behandeld worden de verordeningen, houdende reglement op het beheer en be stuur der Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit. Houdende wijziging der verordening van 22 Februari 1912, houdende instructie voor den directeur. Houdende wijziging der verordening van 22 Februari 1912, houdende instructie voor den adjunct-directeur. Houdende instructie voor den hoofd boekhouder. Verordening betreffende de levering van gas. Vervolgens stellen B. en W. voor te be palen dat alle in den loop der jaren toe gestane aanvullingen van de VaT-ieu- wings- en Uitbreidingsfondsen der Licht fabrieken zullen worden beschouwd ar- ta zijn geweest aanvullingen van de oor spronkelijke kapitalen. Algemeene Beschouwingen worden niet gehouden. De verschillende verordeningen worden artikelsgewijze behandeld en ten slotte zonder debat of hoofdelijke stem ming aangenomen. Keuring van eet-, «rink- en andere waren. Aan de orde komt de verordening op de keuring van eet-, drink- en andere waren met amendementen van Mr. A.x v. d. Eist. Het voorstel wordt aangehouden tot een volgende zitting. Plaatselijke directe belasting. Een voorstel tot het verleenen van af schrijving van plaatselijke direcfp belas ting dienst 1914 werd aangenomen. Be zwaarschriften tegen aanslagen in tie plaatselijke, directe belasting, dienst 1914, worden in geheime zitting behandeld. R. K. Textiel-Arbeidersgilde „St. Bavo." In een der zalen van het Bondsgebouw werd gisteravond door de afdeeling .Lei den van bovengenoemd gilde een p'ropa- gandavergadering gehouden, waarin de heer Nijkamp, als spreker optrad. De vergadering was zeer druk bezocht. De afdeelingsvoorzitter opende met gebed en heette de aanwezigen hartelijk wel kom. Na lezing der notulen die onveran derd werden goedgekeurd, gaf de voorzit ter het woord aan den spreker. Spreker schetste in het kort den tegen- woordigen toestand van werkeloosheid en armoede. Als gij, aldus spreker, een maand of vijf geleden had gezegd, dat binnen een halve maand heel Europa in vuur en vlam zou staan, dan had men u niet ge loofd. Men beschouwde zoo iets als ge heel onmogelijk. En nu men zag, hoe de schoonste monu menten verwoest werden en duizenden jonge levens den dood ingingen, hadden velen ook gedacht, dat de vakorganisatie een gevoeligen klap zou krijgen. Juist het tegendeel is gebeurd. En dat stemt tot blijdschap. Vooral deze tijd dwingt tot samenwerking, nu zooveel arbeiders werkloos zijn of voor minder loon moeten werken. De organiseerende ziet thans, dat de ge organiseerde profiteert van de vakorgani satie. De georganiseerde werklooze heeft nu slechts naar zijn organisatie te gaan om zijn geld te trekken, terwijl de ongeorga niseerde overgeleverd is aan een steun comité. De arbeider moet zich ook organiseeren om zijn rechten gewaarborgd te zien. Ook moeten de vrouwen en kinderen zich bij den bond aansluiten. Hoe langer ho e meer wordt in de fabrieken door vrouwe© gewerkt. Als men stevig wil staan, dan moet de vakorganisatie man nen en vrouwen omvatten. Vele bezwaren oppert men tegen de con tributie. Wel is het loon niet zoo groot, dat er veel af kan. Doch wanneer men ziet, dat de arbeider voor zoovele andere dingen geld overheeft, dan moet er ook maar dat kleine beetje contributie af. Na in het bijzonder de genoodigden krachtig te hebben aangespoord bij de organisatie toe te treden sloot spreker zijn rede. De voorzitter sloot na een woord van dank de vergadering op de gebruikelijke wijze. Werkverschaffing en uitdeeling. Men zal zich herinneren, dat het Vrou wencomité „Oorlogstijd 1914" alhier voor eenigen tijd een verzoek tot de Leidsche ingezetenen heeft gericht, om gedragen kleeren te mogen ontvangen, die door werkelooze beroepsnaaisters veranderd en versteld worden, om daarna door het Steuncomité te worden uitgereikt. Veel is reeds ontvangen, maar nu alles in gereed heid is gebracht en met de uitdeeling op bons van het Steuncomité is begonnen, ziet het Vrouwencomité, -dat nog allerlei ontbreekt, o.a. jongenskleeren, zooals jasjes en broeken, terwijl de voorraad reeds merkbaar minder wordt. Het Comi té zeer erkentelijk voor het reeds ontvan- gene, doet nogmaals een beroep op Lei den's inwoners om deze werkverschaffing en uitdeeling te helpen steunen door het zenden van nieuwe en nog bruikbare ge dragen kleeren, lappen, enz. Wellicht hebben heeren manufacturiers of de con fectiemagazijnen nog wel eenige vergeten stukken, die zij het comité zouden willen afstaan en zenden aan de Zita-Vereeni- ging. Noordeinde, alwaar alles gaarne in ontvangst wordt genomen. Overgeplaatst. Luitenant R. Booms- ma, van het le Bataljon 15e Reg. Inf., te Katwijk aan Zee, is met ingang van heden overgeplaatst naar het 4e Reg. Inf. alhier. Beecdiging. Bij het 4e Regiment Infan terie alhier had gisteren de plechtige eeds aflegging plaats door de bij dat Regiment onlangs nieuw benoemde reserve-2e-luitenants. De beeëdiging geschiedde voor het front van ccne Compagnie, in de groote manege der Artillerie, in handen van den Luitenant Kolonel, W. L. Verduijn, Commandant van liet Regiment. De muziek luisterde de plechtigheid op. Tezelfdertijd werden ook de bij het 15e Re giment Infanterie benoemde reserve-officieren beeëdigd, waartoe dat regiment zich bevond op het terrein bij de schietbanen, onder bevel van den Luitenant-Kolcnel P. A. A. Olbrée. In „Zomerzorg". De aanhouder wint denkt de exploitant van „Zomerzorg", de heer Brink, en ten derde male kondigde hij de bezoekers van de bekende abonne mentsconcerten aan, dat een Belgische opera-solisten-ensemble zou optreden. Toonde zich de twee vorige keeren de waardeering van dit voortreffelijk idéé van den exploitant niet in een zeer tal rijk bezoek, gisteravond was de gezellige zaal flink bezet. En de vele bezoekers heb ben genoten.... onnoodig in herhaling te vallen van wat wij reeds bij vorige uit voeringen hebben gezegd. Moge nog meerdere zulke avonden in „Zomerzorg" gegeven worden. Vergunning. Het Stbl. no. 549 bevat een Kon. besluit van den 5den dezer, hou dende nadere wijziging van het Kon. be sluit van 16 September 1895 (Stbl. no. 161), waarbij aan het bestuur der gemeente Leiden- vergunning is verleend op het landgoed E*rdegeest, gemeente Oegstgeest een gesticht vbor krankzinnigen op te richten. ALKEMADE. Mond- en Klauwzeer. In deze gemeente is eene publicatie van den Burgemeester openbaar gemaakt, waarin aan Veehouders van mond- en klauwzeer vooral in het oosten van ons land. In dat stuk wordt er op gewezen, dat van het ontstaan dezer besmettelijke ziekte, de oorsprong moet gezocht worden, door bezoek van personen op een Duitsche stal werk zaam, waar genoemde ziekte heerscht of wel ontstond zij, na het bezoek van vreemde kooplieden. Ernstig wordt er op gewezen, op het ver keerde, eerst aangifte to doen nadat gcrui- men tijd de ziekteverschijnselen waren voor gekomen en vele dieren ziek waren; terwijl in ééne gemeente binnen enkele dagen het mond- en klauwzeer over 13 boerderijen was verspreid tengevolge van onvoldoende verhit ting der ondermelk in de zuivelfabriek. Het is daarom van het grootste belang, dat van elk vermoedelijk geval van mond- en klauwzeer onmiddelijk wordt kennis gegeven en wordt er nadrukkelijk op het gevaar ge wezen, van het toelaten van vreemde koop lieden bekenden of familieleden uit Duitscli- land. Eindelijk wordt met aandrang herinnerd aan art. 13 der wet van 28 Juli 1870 (Staats blad 131). „Wanneer bij een stuk vee verschijnselen van een besmettelijke ziekte zich openbaren, is men verplicht daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den burgemeester der Gemeente waar het vee zich bevindt en wordt er voorts op gewezen dat bij nalatigheid, de wet in hare volle gestrengheid zal worden toegepast. Veehouders waakt. LISSE. Toch hun weg gevonden. Daar we gens den oorlog de uitvoer van bloembol len een gevoeligen klap heeft gekregen en er zoodoende bij vele kweekers nog groote partijen voorradig zijn kwam een groote kweeker alhier op een limineus idee! Hij plaatste n.l. een advertentie, waarin hij bekend maakte dat bij hem voor kloosterkerken, gestichten en burger lijke instellingen tegen emballagekosten bloembollen verkrijgbaar waren; de em ballagekosten werden berekend a f 1.50 per kist van twee mand. De uitslag was verrassend. Reeds zijn 50 kisten in 't bin nenland verzonden. Een goed idee, waar door de bollen toch nog tot hun doel ko men. Geen kleinigheid. Bij de gisteren ge houden jaarlijksche houtverkooping op het landgoed Wassengeest beliepen de prijzen van 60 cent tot f 1 de R. R. 't Is geen kleinigheid. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Zitting van gisterenmiddag. Voorzitter: de Burgemeester, Jhr. W. C. van Panhuys. Afwezig de heer C. J. L. v. d. Meer. Er is één vacature. De notulen der vorige vergadering wer den vastgesteld, zooals ze ter visie hebben gelegen. Ingekomen stukken: Schrijven van den heer J. P. Barnhoorn dat hij zijn mandaat als raadslid neerlegt. De voorzitter wijdde eenige waardeerende woorden aan het scheidende raadslid. Schrijven van de plaatselijke schoolcom missie van den volgenden inhoud: „Onze commissie heeft de eer, U mede- te deelen, dat zij tot haar leedwezen gezien heeft, dat de jongste benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het L., O. in deze gemeente geschied is met voor bijgaan van de door haar ingezonden voordracht. Waar de Commissie zich ge heel belangeloos veel moeite geeft om de, volgens haar meening meest geschikte per sonen voor te dragen, is het natuurlijk zeer onaangenaam, te moeten ervaren, dat al die moeite voor niets werd verricht. Zij meent op meerdere waardeering aam- spraak te mogen maken." D r. Kervel krijgt hierover het woord. Spr. zegt, dat de wijze waarop de benoe ming plaats vond, verwondering en ont stemming heeft gewekt. Op de aanbeve ling kwamen personen van versehlllenda gezindheid voor. Het was de commissie on. bekend, dat de heer De Groot zich niei! meer beschikbaar stelde. Integendeel hal de heer De Groot zich op de vraag iLr Commissie zich bereid verklaard een even- tueele benoeming te zullen aanvaarden. Volgens door spr. genomen inlichtingen had de heer De Groot een bezoek gehad van het raadslid Wassenaar die >ijn invloed had aangewend om den heer De Groot van zijn besluit tjerug te brengen, terwijl ook wethouder VanBeelen had toegezegd zijn invloed te zullen aanwin den, om iemand buiten de voordraent m te doen benoemen. Spr. weet niet voor vie di:e huding het meest kwetsend is: voor den benoemde, voor den' heer Spru:jt of voor de commissie. De Voorzitter merkte op, dat bij B. en W. niets naders van den heer De Groot bekend was dan alleen de monde linge mededeeling, in de raadsvergadering gedaan. De heer Wassenaar noemde de voorstelling van dr. Kervel onjuist. De heer De Groot had hem verklaard, dat hij' liever niet dan wel deel uitmaakte van r'e commissie en dat hij schriftelijk voor de aanbeveling zou bedanken. Wethouder Van Bee! en zegt, cVit anderen met hem overtuigd zijn, dat in het belang van het onderwijs is gehan deld. Overigens meent spr., dat deze aan gelegenheid niet geschikt is voor bespre king in den raad. Tot Gasthuismeester van het gasthuis te Noordwijk-binnen werd herbenoemd de heer C. v. d. Niet Dzn. Tot Weeshuismees ter werd herbenoemd de heer Jac. de Groot. Hierna kwam aan de orde de benoeming stembureaux: le Stemdistrict (Noordwijk- binnen): burgemeester: voorzitter; weth., Van Beelen, plaatsverv. voorzitter; C. W. G. Alkemade, A. Balkenende, G. Kruijs- wijk, leden; 2e Stemdistrict (Noordwijk a. Zee): weth. Alkemade voorzitter; C. Pas- schier plaatsverv. voorzitter; M. Verloop, C. Wassenaar, P. Adnnraal, leden. Daarna kwam in behandeling liet voor stel van B. en W. Om n i e t in hooger beroep te gaan van het besluit van. Ged. Staten, waarbij aait het raadsbesluit van 12 Nov. jl. tot ophef fing der openb. school te Ooordwijk a. Zee gopdkcuring is onthouden. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofd, stemming aangenomen. De heer Admiraal achtte het wen- schelijk, dat de schoolgelden aan b.g. school grondig worden herzien. Op verzoek van dr. Kervel ging dc raad eenigen tijd in geheime zitting. Nadat de openb. vergadering heropend was, ging men over tot de benoeming van een hoofd der school te Noordwijk a. Zee. De voordracht luidde 1. R. Klunder, van Garrelsveen; 2. J. G. van Burken, van Hilversum; 3. Tj. de Groot, van Rotter dam. Benoemd werd de heer H. Klunder met 7 van de 11 stemmen. De 4 andere stem men waren in blanco uitgebracht. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. om een wijziging te brengen in de verordening op de onderwijzers-sala rissen. Thans geldt de bepaling, dat een hoofd of onderwijzer „gedurende hoog stens één jaar zijn jaarwedde behoudt" indien hij verlof krijgt voor militairen dienst krachtens eenige met name ge noemde artikelen van de Landweeiwet of Militiewet. B. en W. stelden voor om van een jaar te maken een half jaar. De Voorzitter deelde mede, dat twee onderwijzers der openbare school onder de wapenen zijn en als reserve-luite nant een tractement van f 1200 genieten. Na deze toelichting werd het voorstel van B. en W. aangenomen. In de vorige vergadering had de raad aan B. en W. opgedragen met den Leid- schen Keuringsdienst over den prijs te correspondeeren, nadat B. en W. liaddcn geadviseerd om met het oog op de finan ciën voor 1915 geen. overeenkomst aan te gaan. De prijs bedroeg 12 ets. per inwo ner. Thans deelde de voorz. mede, dat de Leidsche Keuringsdienst bereid is voor 1915 het toezicht op de eet- en drinkwaren uit te oefenen voor 10 ets. per inwoner. Ondanks die prijsvermindering verklaar den B. en W. hun vroeger ingenomen standpunt te handhaven en gaven den raad in overweging, uitsluitend om finan- cieele redenen, geen overeenkomst voor 1915 aan te gaan. De raad hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. Op voorstel van de heeren dr. Kervel enWasse- naar zal evenwel aan den Leidschen Keuringsdienst gevraagd worden, wat het onderzoek van een bepaald getal monsters, door de politie le trekken, moet kosten. De raad vereenigde zich met het voor stel van B. en W. tot het bouwen van een bergplaats voor rioolspecie aan den Jan Kroonsweg te Noordwijk a. Zee. De kosten werden geraamd op f 160. Omtrent het verzoek van de afd. Noord wijk van de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur om subsidie voor den Rijks- tuinbouwwintercursus werd overeenkom stig het advies van B. en W. besloten f 25 subsidie toe t<e kennen. De raad verleende machtiging aan B. en W. tot aankoop van een stukje grond te Noordwijk a. Zee van den heer Jac. Plug voor den prijs van f 85. Het stukje grond

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2