Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL doeling Is een bezoeK te brengen aan de voornaamste kampen voor Belgische vluchtelingen en geïnterneerden.Ook naar de provincie Limburg zal Z.Exc. zich ver moedelijk begeven. Verhooging der militaire vergoedingen. In overleg met de soc.-dem. Kamer^ lraktie heeft de heer K. ter Laan de vol gende vragen gesteld aan de ministers van oorlog en van marine: lo. Zijn de heeren ministers van oorlog en van marine bereid wijzigingen voor te stellen in art. 84 der Militiewet en art. 15bis der Landweerwet, waarbij de daar in bepaalde maxima der vergoedingen aan de huisgezinnen der militie- en land- weerplichticen worden verhoogd en waar bij het maximum voor al de groepen van dienstplichtigen gelijk wordt gesteld? 2o. Zijn de beide heeren ministers be reid zoodanige maatregelen te nemen of te bevorderen, dat in de verschillende ge meenten een betere en meer gelijkmatige uitvoering van de hierboven genoemde wetsartikelen wordt verzekerd- „Voor Eer en Deugd" en de Militairen. Door „Voor Eer en Deugd" is het initiatief genomen tot eene actie over het geheele land, om onder de gemobiliseerde soldaten de zoo zeer bedreigde zedelijkheid te behouden. In overleg met de Z. E. Heeren Aalmoeze niers van het leger zijn een aantal mannen in den lande, geestelijken en leeken, aange zocht zich als sprekers in dienst dezer actie te willen stellen. Zeer velen hebben gelukkig aan dezen op roep gehoor gegeven, zoodat een uitgebreide sprekerslijst, tot nu toe 27 namen bevattende, kan worden opgewacht. Tot de geestelijkheid van die plaatsen, die, naar wij meenden in aanmerking te kunnen komen tot het houden van eene bijeenkomst, waarop een dezer sprekers zal optreden, zij het in de kerk, zij het in een vergaderlokaal, hebben wij een rondschrijven gericht met het verzoek de voorbereiding tot zulk een verga dering ter hand nemen. Het kan evenwel niet anders, of ook andere dan de persoonlijk aangezochten zullen eene dergelijke vergadering willen houden en ook dezen zijn wij zeer gaarne ter wille. Op aan vrage aan het Hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd" te Rol due, gem. Kerkrade worden direct sprekerslijst en verdere inlichtingen verstrekt. Mogen er velen zijn, die de noodzakelijk heid van ons werken beseflende, van deze gelegenheid gebruik maken. Namens het Hoofdbestuur J. S. H. T. Semelmans Secretaris. Uitvoer van boter. Het bericht, dat bepaald is, dat niet meer dan 50% der gecontroleerde boter naar het buitenland mag worden verzonden, kunnen wij aanvullen met de mededeeling, dat deze bepaling alleen voor.deze week geldt en der gelijke bepalingen afzonderlijk voor elke week worden vastgesteld. Op dit oogenblik mag 40% der boter voor binnenlandsch gebruik blijven de overige 10% wordt gebruikt voor eenige speling in verband met consenten voor bij- zonderen uitvoer, die nog zijn gegeven. De Katholieken en heï Leeningsontwerp. Nu de „Handelingen" verschenen zijn* en dientengevolge de gesproken woorden in de Kamerzitting geheel juist kunnen aangehaald worden, is het wel belang rijk de houding der katholieke partij na te gaan, zooals haar' woordvoerder, Dr. Nolens, deze uiteenzette. Dr. Nolens betoogde, dat de katholieke partij met het voorstel der Regeering om eene leening van 275 millioen gulden aan te gaan, medeging, omdat zij niet alleen met woorden, maar ook daadwerkelijk wilde toonen, dat zij vertrouwen heeft in de Regeering. „Maar" zeide dr. Nolens verder daaruit volgt niet, dat er geen voorstan ders zijn aan deze zijde van een heffing in eens: cn waarschijnlijk zou ook, indien in deze buitengewone omstandigheden de Regeering, waartegen wij eigenlijk in op positie zijn, met een voorstel kwam,waar voor zij verantwoordelijk was, van een heffing in eens. dit voorstel met de r.oo- dige consideratie behandeld zijn. En aan het slot zijner rede zeide dr. Nolens, dat indien onverhoopt vóór 1917 het nog noodig zoude wezen groote som men gelds te krijgen, dit dan zou moeten geschieden „door een heffing in eens." Veilingen in den bloembollenhandel. Men schrijft uit Haarlem aan 't „Vad.": De afdeeling Haarlem van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur besloot Woens dagavond met algemeene stemmen op ini tiatief van den heer L. H. Kersten een motie iri te dienen ten einde in de plaats van de particuliere veiling een Veilings instituut te stichten. De heer Kersten zette uiteen, dat op de groene en droge veilin gen vele verkeerde toestanden heerschen, waardoor koopers en verkoopers veel na deel ondervinden. Het komt soms voor, dat men bij de in ontvangstneming Jan gekochte bloembollen tot de ontdekking komt, dat men andere soorten heeft ge kocht dan men volgens den catalogus meende te koopen. Bovendien worden zeer uiteenloopende condities ge ;tel«i, wat t.i verwaning en nadeel aanleiding geeft. Ook wordt geklaagd, dat sommige ver koopers de eenmaal verkochte oollen la ten verwaarloozen, terwijl het bovendien dit jaar gebleken is, dat de verkooper geen zekerheid heeft, nat hij op 1 Nov. zijn geld ontvangt. Ook zijn de k-irten die koopers en verkoopers moeten betalen zeer hoog. Aan al deze dingen kan door een - p ie richten Veilingsinstituut een einde worden gemaakt. Overleg over deze zaak is ge pleegd met den voorzitter van de Alg Vereeniging en den voorzitter van het Scheidsgerecht. Met algemeene stemmer- werd besloten tot de indiening bij de Alg. Vergadering van de volgende motie: De Algemeene Vergadering enz., het wenschelijk achtende, dat de veilingen van bloembollen en aanverwante artike len reeds in het a. s. seizoen op gewijzig- den voet plaats hebben en dat daarbij in vloed wordt uitgeoefend door de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur, nöodigt het hoofdbestuur hit 'deze aange legenheden in behandeling te nemen, om trent het resultaat daarvan zoo spoedig mogelijk mededeelingen aan de afdeelin- gen te doen en zoo noodig voorstellen aan het oordeel van een buitengewone alge meene vergadering te onderwerpen. In een nadere toelichting deelde de heer Kersten mede, dat het de bedoeling is, om van het Veilingsinstituut een naam looze vennootschap te maken. Korte Kroniek. Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 57 jaar overleden de heer L. de Roock, gep. kapitein van de administra tie O.-I. Leger. Met de „Stct." zijn verzonden de Koninkl. goedgekeurde statuten van „De Hanze", bond van R.-K. Vereenigingen van den handeldrijvenden en industrieele middenstand in het bisdom Haarlem. De gelegenheid tot inwisseling van de 5 centstukken, geslagen overeenkom stig de wet van 31 December 1906, is bij kon. besluit verlengd tot 1 Juli 1915. Gisteren is de griffier van de Eerste Kamer. mr. H. Zillesen, na reeds in die Kamer gehuldigd te zijn ter gelegenneid van ziin zilveren ambtsfeest, ook gehul digd en gelukgewenscht door de.ambte naren en beambten bij de griffie en den dienst der Kamer. Het bestuur van de Haagsche Journa- listenvereeniging deed ook namens alle journalisten van de perstribune den heer Zillesen een telegram van gelukwensch toekomen. De heer Spiekman heeft thans in den Rotterdamschen Raad de volgende motie voorgesteld: „De Raad, van oordeel dat de tegenwoordige ondersteuning onvol doende moet worden geacht en dat de hier bedoelde ondersteunden niet behoo- ren behandeld als gewone bedeelden, maar ook de vrije beschikking moeten hebben over de wijze van besteden der ondersteuning, noodigt B. en W. uit het daarheen te leiden, dat de uitkeering worde gebracht in geld voor een alleen wonend persoon op f 4, voor man en vrouw op f 6, voor elk kind beneden 16 jaar f J3.50 en oudere kinderen, indien werkeloos, f 1. Een nieuwe vorm van een beroep op den weldadigheidszin van het publiek zal door een aantal dames der residentie aan staande week in toepassing worden ge bracht. Er heeft zich nl. een dameskoor ge vormd met het doel gedurende de aan staande Kerstweek op verschillende plaat sen der stad in openlucht, in koffiehuizen en dergelijke inrichtingen twee- en drie stemmige Kerstliederen, met4begeleiding van snaarinstrumenten, voor te dragen door een Koor van een achttal dames. Hierbij zal worden gecollecteerd ten be-, hoeve van het Kon. Nationaal Steunco mité en het Haagsche Steuncomité. De straatzangeressen hopen op die ma nier de menigte te bewegen de beurzen voor het goede doel te ontsluiten. R. K. Huisvestigings-comité. Gisterenavond zijn wederom vijftien kin deren, meest meisjes, alhier aangekomen, afgehaald door de propagandiste van het comité te Roozendaal. Èen gedeelte is on dergebracht in Noordwijk een ander ge deelte in het gesticht „De Voorzienigheid". Op de gewone wijze zullen zij binnenkort bij Katholieke families worden onderge bracht. In samenwerking met het te Huis voor Belgische kinderen te Amsterdam zijn jiu 1600 kinderen ondergebracht, waarvan 600 door het R. K. Huisvestings comité. Met medewerking en steun van Kardinaal Mercier zal in België een pro- pagandatocht gehouden worden om kinde ren, die er het meest voor in aanmerking komen, bij Holl. Kath. families onder te brengen. Er is ook heel wat werk voor het comité in de kampen. Debatingclub der Hanze. Voor de debatingclub van „De Hanze", heeft de heer C. J. Westermann gister avond een hoogst interessant onderwerp behandeld „Middenstanders en Winke- liersbelangen". In verband hiermede heeft spreker in 't kort behandeld Crediet- en Levensverzekering voor den middenstand, de verhouding tusschen patroon en per soneel, het etaleeren, het maken van re clame, en de oneerlijke concurrentie. Vooral heeft de heer Westermann een helder gezichtspunt geopend omtrent „Le vensverzekering voor den Middenstand". Een dergelijke rede was waard gehoord te worden niet alleen in een debatingclub maar in een vergadering, die alle mid denstanders met hunne tegenwoordig heid vereeren. Het doet ons dan ook ge noegen, dat de rede in zijn geheel in „Het Hanzeblad" zal opgenomen worden. Er volgde een aangenaam en leerzaam debat. Een geheimzinnig geval. Eergisteren is zekere T., uit de Kruisstr. alhier, in beschonken toestand naar een der politieposthuizen overgebracht. Al daar bleek spoedig, dat zijn opname in het Ziekenhuis noodzakelijk was. Naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht is hij nog dienzelfden nacht overleden. Aangezien hij enkele kwetsuren vertoon de, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij bij een worsteling of vechtpartij ver wond is geworden. De rechtercommissaris heeft dan ook termen gevonden het lijk in beslag te laten hemen en het gerech telijk te doen schouwen. Mosselverkoop Steuncomité. Aangaande den verkoop van mosselen vanwege het steuncomité kunnen we het volgende mededeelen: Voor den verkoop langs de huizen kun nen nog venters aangenomen worden. Voor werkloozen is er dus gelegenheid daar geplaatst te worden. 'Aan hen, die de mosselen aan het ma gazijn, Volmolengracht 14, zelf willen af halen, zij bericht, dat het magazijn 's mor gens van half negen tot 12 uur en 's mid dags van 2 tot 5 uur open is. Zoowel per emmer als per baal kunnen ze daar afge haald worden. Hollandsche industrie. Op uitnoodigmg van den heer Valk, pianofabrikant aan de Breestraat te Lei den, maakten wij kennis met een product uit zijn fabriek, dat als een unicum kan gelden. We zagen in het van alle soorten van instrumenten voorziene magazijn van bin nen- en buitenlandsch fabrikaat een pianino, die onze volle bewondering trok en ons een groote dunk gaf van de ener gie, waarmede de heer Valk zich toelegt op de vervolmaking van zijn vak. Im mers. heeft men elders tal van proeven genomen om piano's te bouwen, met kas ten van diverse substantie, meestal liepen zij op niets uit en moest men weer tot de hout-constructie terugkeeren. De heer Valk echter heeft thans een pianino ge bouwd. waarvan de kast is vervaardigd van staal en ijzer. Ligt 't voor de hand dat daardoor de zwaarte van het instru ment is toegenomen, we kunnen er dade lijk bijvoegen dat ook het klankgehalte ons toescheen te hebben gewonnen. In ver-, gelijking van andere instrumenten waar mede wij dit nieuwe hoorden, kunnen wij getuigen, dat wij verbaasd stonden over de volheid van klank in de bas en den zuiveren aanspreek van de discont. Het is den heer Valk mogen gelukken een klankcombinatie te ontwikkelen, die tal van instrumenten missen en die zich eigent het instrument belangrijke dien sten te doen bewijzen aan groote koren en dezen tot krachtigen steun te verstrek ken. Dat wij bizonder de aandacht vesti gen op deze vinding vindt oorzaak in de omstandigheid dat er nog tal van men- schen zijn die tout prix" zweren bij een buitenlandsch fabrikaat en voorbij zien, eigen industrie, die in vele opzichten niet alleen die van over de grenzen nabij komt, doch zelfs overvleugelt. Met de hem eigen bereidwilligheid zal de maker belangstellenden zijn vinding gaarne uit eenzetten en dan zullen velen tot de er kenning komen, dat op eigen bodem ener gieke mannen werken, die verdienen in hun streven te worden gesteund, opdat die steun hen aanzette, door te gaan met het zoeken naar hooger vervolmaking. S. Vee-, Kaas-, Boter- en Weekmarten. Met het oog op de beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag, zullen de Vee- en Kaasmarkten van Vrijdag 25 Dec. cn Vrijdag 1 Januari a. s. worden gehou den respectievelijk op Woensdagen 2 3 en 3 0 D ec\e m b e r en de Boter- en Weekmarkten van Zaterdag 26 De cember a. s. op Donderdag 24 De cember tevoren. Een nieuwe satirieke kaart van Europa. Louis Raemaekeue heeft een „Nieuwe satirieke kaart van Europa" gemaakt. Verre steekt hij uit boven anderê soort gelijke kaarten, zooals men die nog wel kent uit den tijd van den oorlog van 1870. Hier is een kunstenaar aan het werk geweest: de kaart spreekt van groote sa tirieke kracht. Prachtig zijn sommige der figuren, zoowel van geestig doordachten opzet als van teekening. Hoofdfiguren zijn natuurlijk Frankrijk en Duitschland; men zie de geweldige vuisten, waarmede de strijders elkander bedreigen en de ge weldige toerusting van den Duitschen krijger, zooals die 'zich met zijn ransel en bepakking op zijn tegenstander werpt., terwijl hoog daarboven, zich heel klein makend Denemarken, klein ventje met een grooten das om in pijnlijke afwach ting hurkt. Meesterlijk is het figuurtje van het Hollandsche kaasboertje, dat zijn pijp zit te rooken maar met een groo ten revolver in de andere hand en den blik schuins en oplettend naar de vech tenden- gewend. Werkelijk den indruk van een kolossus maakt Rusland, waar van het hoofd niet meer op de kaart kan hoort het eigenlijk in Azië thuis? en dat de ééne geweldige laars tegen den rug van Duitschland zet, terwijl het, met de toppen van zijn reuzevingers het hoofd van Oostenrijk tegen zijn zool aandrukt, heel even maar toch zoo, dat de „monar chie", wie Servië en Montenegro de eene laars (Bosnië en Herzegowina) en Italië de andere (Trente en Tirol) bezig zijn uit te trekken, er uitziet, alsof zij reeds half buiten gevecht js gesteld. Aardig bedacht is ook de wijze waarop hij Turkije, dat bezig is zich zelf het hoofd van den romp te snijden, fs gebruik gemaakt van de lange „snede" der Dar danelles Onder ziin kaart heeft de kunstenaar gezet: „Het Gekkenhuis (oud liedje, nieu we wijs"). Nu, wanneer men zijn kaart ziet, maakt Europa daar ook werkelijk wel den indruk van.... In onze tijdingzaal is de kaart te be zichtigen. Wel versch brood. Op het verzoek van een bakkersgezellenorganisatie om op 25, 26 en 27 December niet te bakken, heeft gisteren de neutrale bakkerspa- troonsorganisatie afwijzend beschikt. In williging van dit verzoek stuit op het prac- tisclie bezwaar, dat er niet zooveel brood daags voor Kerstmis kan worden gepro duceerd. Tweeden Kerstdag is er dus wel versch brood te krijgen. Lantaarnpaal omgereden. Heden middag werd door een auto een lantaarn paal. staande aan den Morsweg, omge reden. De auto bekwam veel schade. Corrigendum. De zetter heeft in het verslag over „Den Middenstand" gezet, wat wij niet geschreven hadden, nl.l Effec ten voorraad f 3600; het deposito van een gemeente onder de rook van Leiden f 3800. De aandachtige lezer zal gezien hebben, dat het zetduiveltje in beide gevallen een nulletje medegenomen heeft. Er moet dus staan f 36000 en 38000, hetgeen nog al eenig verschil geeft. Onbestelbare brieven en briefkaarten. Terugontvangen in de 1ste helft der maand December 194. Binnenland. Brieven. Mad. Bourgingnon, Rotterdam. Mej. H. Cellot, Delft. M. v. Eik, Gouda W. Hey- zer, Leiden. Hintsbergen, Haarlem. J. de Jong, Apeldoorn, fam. de Koning Tilly, Haarlem. Bur. Leidsche Courant, Leiden. Mevr. Metman, Leiden. Redactie „Onder Ons", Leiden. Ver. Reine Kunst, Amster dam. P. v. Reisen en Zn., Leiden. Recent Co,. Eindhoven. W. Rijsdam, Utrecht. Dr, Rosenstein, Den Haag. G. Selier, Den Haag. P. F. Siebert, Den Haag. Mej. D. Thomassen, Dieren. Mevr. Veldhuyzen v. Zanten, Hillegom. N. Vermeiren, Rotter dam. C. Vlak, Amersfoort. N. v. d. Voor den, Leiden. P. Wester, Veldpostkantoor No. 4. Mej. Wingketing, Warmond. Mevr. C. C. de Wolf v. Doorninck, Amsterdam. Mej. Zonderop, Hazerswoude Rd. J. Groen, Amsterdam. Binnenland. Briefkaarten. B. Batelaan, Den Haag. C. P. Brouwer, Haarlemmermeer. A. Compier, Tilburg, 't Hart. Amsterdam. Kemper, Alkmaar. Mej. J. L. de Nobel, Leiden. A. v. d. Pluim, Haarlem. Ribberink, Veldleger 4de Divisie. Mej. Verwij, Rotterdam. Mej. N. Voorthuyzen, Rhenen. D. v. Wysse, Was senaar. 4 stuks zonder adres. Buitenland. Brieven. Miss. M. den Dooren de Jong, Londen. Mad. Eiberghien, Heyst sur Mer. v. d. Eist Alfem, Turne. J. Euts, Glascow. J. Klrnkert, Zurich. G. Nijs, Antwerpen. G. Pauwels, Carlswood. H. Rohrmann, Duitschland. A. de Trazigmis, Bruxelles. L. A. v. Wilderen, Luik. Buitenland. Brief; kaar tien. Mad. Trérvehs, Bruxelles. Mijnh. en mevr. J. v. d. Ilaeghen, Gand. Nota. Aan de afzenders wordt aanboio- len, hun adres op de stukken te vermel den, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Besmettelijke ziekten. In de week van 9 tot en met 15 Decem ber zijn ter kennis gekomen van den Cen- traylen Gezondheidsraad de volgende ge vallen van besmettelijke ziekten in de pro- vinciq Zuid-Holland. Leiden, 1 geval van typhus, 1 geval van roodvonk, 1 geval van diphtheritis. A ar lander veen 1 geval van typhus, 1 geval van dyphtheritis. A 1 p h e n, 1 ge val van typhus, Bodegraven, 1 ge val van diphtheritis, Oudshoorn 1 ge val van diphtheritis. Zevenhoven, 1 geval van roodvonk. Zoeter w oude, 1 geval van diphtheritis. BOBEGRAVEN. St. Willebrordus-pationaat. De Zon dag onder het octaaf van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis, was voor de jongens van het pas opgerichte „St. Willebror- dus"-patronaat alhier, een ware feestdag. Immers, aangespoord door hun Eerw. Directeur, sloten zij zich aan bij de Ver eeniging „Voor Eer en Deugd". Ook zij wilden strijden onder den lelieblanken Mariavaan, tegen alles wat in woorden of daden de reinheid der zeden in gevaar brengt. Des morgens onder de H. Mis, die voor den bloei van het patronaat werd opgedragen, deden zij hun alge-| meene H. Communie. Bij het I.of was al les, vooral het Mariabeeld, rijkelijk ver sierd. Steeds meer en meer voelden die kinderen van Maria de gevoeligste sna ren huns harten trillen en toen dan ook de Eerw. Directeur in een korte toespraak nogmaals het ontstaan en doel der Ver eeniging geschetst had en hen aanspoorde manmoedig toe te treden, kwamen zij al- len in het priesterkoor neerknielen, om onder de oogen van Jezus plechtig in Maria's handen de heerlijkebeloften af te leggen. Vol vertrouwen op Haar moe derlijke voorspraak stonden zij op, ont vingen het diploma en lieten zij zich het insigne aandoen. Ofschoon klein in getal, klonk het feestlied: „Wij hebben thans, Moeder onz' deugd U gewijd", toch hel der en frisch door het kerkgebouw. Dat God bevestige, wat Hij in hen is begonnen! LISSE. Gemeenteraad. In de gisternamiddag ge houden voortgezette vergadering van den gemeenteraad werd in zake de Begrooting en post H. O. welke was voorgesteld op f23000, teruggebracht op f22000. Het totaal cijfer is alzoo verlaagd met f1000. Inzake de Begrooting van het gasbedrijf is de post straatverlichting, welke was voor gesteld op f2380 teruggebracht op f1880. Aan B. en W. werd overgelaten met den Gas- directeur in overleg te treden op welke wijze deze bezuiniging zal worden toegepast. Met algemeene stemmen werd nog besloten den lsten Poelaan in onderhoud en beheer te nemen; een voorstel dat indertijd was aan gehouden. Bloembollencultuur. In de Witte Zwaan vergaderde gisteravond dc afd. van Bloem bollencultuur. Na opening door den voorzitter, den heer A. Verduijn Jr. en lezing der notu len kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor de a.s. Algemeene Vergadering. Deze ging tamelijk wel onder den hamer door. In zake de begrooting wenschte men de post voor de jaarlijksche Dcccmbertentoonstelling geschrapt te zien daar de resultaten niet in overeenstemming zijn met de onkosten. Van den heer G. van der Veld was een schrijven ingekomen dat hij geen candidatuur voorlid van het Hoofdbestuur wenschte te aanvaar den en van den heer N. Dames dat hij zijn ontslag nam als afgevaardigde. De bestuurs verkiezing had tot uitslag, dat de aftredende leden, de heeren H. Zijp en J. Marbus, werden herkozen. Beiden namen de benoeming aan. Tot afgevaardigde werd gekozc den heer Th. van der Vlugt welke deze benoeming aannam. Ter sprake kwam nogmaals hot aanmeren der mesttjalken aan de Zandsloot. Ten deze was men nog niet ver gevorderd. Prijsopgave was gevraagd naar de duurte van palen slaan maar zonder resultaat. Uit dc besprekingen bleek dat deze kwestie dringend was; na een breedvoerig debat besloot men spoedig de belanghebbenden bijeen te roepen om deze kwestie spoedig af te wikkelen. Tri de rondvraag betoogde de heer Zyp de noodzakelijkheid om van Lisse een can- didaat te stellen voor het Hoofdbestuur, Met algemeene stemmen werd hiervoor gekozen de heer A. Verduijn Jv. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. NOORDWIJK. St. Jeroensgilde. In de zaal van de Erven Gordijn werd gisterenavond een ver. gadering gehouden van het St. Jeroensgilde onder leiding van den voorzitter, den heer C. J. L. v. d. Meer. De vergadering, die slechts matig werd bezocht, werd bijge woond door den Z.Eerw. heer pastoor. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en onveranderd goedgekeurd. De rekening en verantwoording van het St. Jeroens gilde werden nagezien door de heeren J.. de Groot, Chr. v. d. Meer en L. Hoogeveen. Bij monde van den heer Chr. v. d. Meer deelde de commissie mede, dat de rekening en verantwoording in orde waren bevon den en dat er een batig saldo was van f 131.80. Door den heer N. M. Alkemade werd in zijn hoedanigheid van secretaris van de Leesbibliotheek rapport uitgebracht over den toestand van deze onderafdeeling van het St. Jeroensgilde. Uit het verslag noteer- den we dat het aantal uitgereikte hoeken in het afgeloopen jaar niet is achteruit gegaan. De beide aftredende leden van het be stuur der Leesbibliotheek, de heeren N. M< Alkenjade en W. de Ruijter, werden bij ac clamatie herkozen. De voorzitter dankte de heeren voor hun bemoeiingen in het belang der bibliotheek en wekte op tot steun, in geld of in boeken, aan deze nuttige instelling. Het verslag van de Lidwina-vereeniging werd door den seciietaris voorgele/-.-n. De voorzitter deelde mede, dat tengevolge der mobilisatie geen verslag kon widen uitgebracht van de Riciteerch.b ..Unie Dulci". De heer W. N. Alkemade. lid von het Gildebestuur, die periodiek moest aftiv len, werd bij acclamatie herkozen. De twee aandeelen van het St. Jeroens gilde, die elk jaar worden uitg--:oot. Gelen ten deel aan de wed. L. Hoogeveen cn den heer J. de Groot Jnr. Het >eu.ag van S ei aandeel van de wed. L. Hoogeveen werd ter vergadering aan het bestuur der Lees bibliotheek geschonken. De heer J. de Groot Jnr. was niet ter vergadering aanwezig. Vervolgens stelde de voorzitter namens het bestuur voor, dit jaar om verschillende redenen, maar vooral uit een oogpunt van bezuiniging, geen feestavonden te organi- seeren. Om toch iets te doen in het belang der leden, werd na eenige discussie beslo ten, een tweetal avonden te geven waarog I een lezing zal worden gehouden over een of ander onderwerp en die verder zullen worden aangevuld met eenige zangnum mers. Hierna kwamen in behandeling een twee tal vroeger ingekomen voorstellen: a. tot oprichting van een drankbestrij- dersvereeniging; b. tot het oprichten van een debatingclub. Omtrent het eerste voorstel werd dooi den voorsteller, den héér N. M. Alkemade, medegedeeld, dat de indertijd samengestel de commissie van vijf leden zich had voor genomen een spreker te doen optreden met het onderwerp Drankbestrijding, maar dat door omstandigheden hiervan tot nog toe niets was gekomen. Besloten werd de verdere werkzaamheden van de commissie af te wachten. Bij de bespreking van het tweede voor stel werd herinnerd aan het in de vorige vergadering door den WelEerw. heer Sentenie in het vooruitzicht gestelde plan, om in de Jongelingsvereeniging een Deba tingclub op te richten. In de tegenwoordige omstandigheden is daarvan nog niets kunnen komen. Na breedvoerige discussie werd besloten een commissie samen te stellen, die zich zal bezighouden met de voorbereidende werk zaamheden om te komen tot oprichting van een Debatingclub voor ouderen. Tot leden van deze commissie werd op voorstel van den heer J. H. v. d. Werf het bestuur van de Leesbibliotheek in zijn geheel aange wezen. Hierna werd de geanimeerde vergade ring met gebed gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing goedgekeurd. Naar aanleiding der gelezen notulen merkt de Voorzitter op, dat men te Noordwijk op het vervroegde sluitingsuur is teruggekomen. De heer Verdegaal zegt, dat vóór ongeveer 14 dagen een koffiehuis in den Ruigenhoek nog tot half één 's nacht druk bezocht was. Dit is hem door een man, die onder eed staat gezegd. De Burgemeester zegt,- dat die beëediede dan de overtreders had moeten verbaliseeren. Spreker zal de politie er op wijzen. Wordt medegedeeld, de definitieve vast stelling der rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienst jaar 1913. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat is ingekomen eene missive van H.H. Gedeputeerde Staten houdende me dedeeling', dat bij K. B. van 2 November j.l. no. 24, de jaarwedde van den gemeen te-ontvanger is gebracht op f 500. In ver band daarmede heeft gemeld College ver zocht de begrooting voor 1915 te wijzigen- Uit de toelichting van den voorzitter en de gehouden discussiën blijkt, dat verzet tegen deze beslissing geen kans van sla-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2