Ned. Taal en rekenen. Uit Stad en Omgeving. INGEZONDEN MEDEDEELING 30 cent per regei. Gij schrijft veel taalfouten en vindt die terecht onaangenaam. Gij hebt veel moeite bij het maken van brieven en opstellen. Uw kennis van maten en gewichten, van lengte- en vlaktematen is gering; de bewerkingen met breuken en tiendeelige getallen zijn U té moeilijk. Gij zijt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Toch wilt ge graag dat tekort in Uw kennis aanvullen. Wat ligt nu op Uw weg? PROEFNUMMERS aanvragen van „DE HERHALINGSSCHOOL". WEEKBLAD voor TAAL en REKENEN. Prijs per maand f0.30 Proefnummers wor'den GRATIS en FRANCO gezonden. A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, De Clercqstraot 34, Telefoon Zuid 4072, AMSTERDAM. C078 t»r verwerking to ontvangen, moeten zulks vóór 20 December mededeelen aan den Nederlandschen Bond voor Werk verschaffing, Buitenhof 42a, 's-Gravenha- ge, onder vermelding van het aantal pa ren handschoenen, polsmoffen of sokken, dat men binnen veertien dagen na ont vangst van de benoodigde wol zal afle veren. Wanneer het aantal aanmeldingen grooter is dan noodig, zal de vervaardi ging van de handschoenen, polsmoffen en sokken en de uitgifte van de daarvoor be noodigde wol verdeeld worden onder die Stencomité's, die zich op tijd aangemeld hebben. Voor de vervaardiging van de hand schoenen, polsmoffen en sokken worden op aanvrage voorschriften verstrekt, ter wijl van de handschoenen en sokken des- gewenscht ook modellen gestuurd wor den. Een wonderlijke ontdek k-ijng. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onverwijld een onderzoek gelast naar de mate, waarin de burgemeester van Krimpen a. d. IJsel, de heer Koker, betrokken is in het geval der aanwezig heid van een bedrijf tot het bereiden van vleeschpreparaten in het Roode Kruis- hospitaal te Rotterdam. (Dit bericht heeft betrekking op het on derstaand geval, dat in de N. R. Ct. werd gepubliceerd.) Direct na het uitbreken van den oorlog heeft de heer Tinsley, directeur van de .Uranium Steamship Company, te Rotter dam, het voor 2400 landverhuizers bestem, de hotel dezer maatschappij aan de Maas haven, kosteloos ter beschikking gesteld van het gemeentebestuur. De burgemees ter heeft dit aanbod in dank aanvaard. Daarop heeft het gemeentebestuur het groote gebouw afgestaan aan het Roode Kruis, dat het volkomen liet inrichten als hospitaal tot het opnemen van gewonden. Nu deze inrichting tot heden niet aan haar bestemming behoefde te voldoen en er meer gebrek ontstond aan logies voor behoeftige vluchtelingen, werd voor deze tijdelijk onderdak gevraagd en verkregen in het Uraniumhotel. De politie kwam bij de verhuizing op Donderdag 10 dezer tot de ontdekking, dat de groote keuken voor 2400 gasten van dit Roode-Kruis-gebouw was gematamorfo- teeerd in een fabriek van geconserveerd vleesch. Een acht duizendtal blikken ston den klaar, gereed, waarvan er 'n 1500 goulasch bleken te bevatten. Nog een 12000 bussen stonden leeg te wachten. De electrisch gedreven aardappelschilma chine van de hotelkeuken was omgezet in een toestel om blikken dicht te soldeeren. Op de verbaasde vraag, voor wie dit al les bestemd was, antwoordden de koks: „voor het leger." Inmiddels werd de heer Tinsley in ken nis gesteld Tiret deze verrassende bevin ding. En toen bleek dat de directeur der Uranium absoluut niets afwist van het bestaan van dit bedrijf in de keuken van zijn eigen hotel. Hij"had dit afgestaan aan het gemeentebestuur en zich natuurlijk, in vol vertrouwen op de leiders van het Roode Kruis, van elk verder toezicht ont houden. Doch men kan zich de veront waardiging van dezen Engelschman voor stellen, toen hij ervoer wat daar inmid dels tot stand was gekomen. Te meer om dat zijn hotelpersoneel, in deïï dienst, van het Roode Kruis overgenomen en ook door dit comité betaald, meewerkte in de fa briek. Ddch een verder onderzoek leidde tot nog ontstellender uitkomsten. Alras bleek, dat de burgemeester van Krimpen a. d. IJssel. de heer B. Koker Jzn., samen met den Duitschen hotelchef van de Uranium, den heer Huber, met den caféhouder Soe- rewein, in de Nieuwstraat 12, en den Oos tenrijker Barthold Winter, een combina tie had gevormd tot het bereiden van vleeschpraeparaten. En dat de leider van den étappendienst van het Roode Kruis, de landweer-majoor J. T. Wilkens, in deze combinatie actief deelnam, er finan cieel bij was betrokken, en de aanwezig heid van dit bedrijf dus duldde in het Roode-Kruis-Hospitaal waarover hij als commissaris de medebeschikking had. Deze onderneming heette Driebond-Rot terdam-Holland". Haar kantoor was ge vestigd in de Wijnstraat 115 b, telefoon nummer 8504. De heer Tinsley heeft maatregelen ge nomen, opdat geen stuk van dit alles zijn hotel verlaat eer aangetoond is dat die leveranties waarlijk voor het Nederland- echc leger waren.Dit is niet waarschijnlijk daar ons leger voldoende van verschvleesch voorzien is: aan de legers der geallieerden zou men ook geen aanbiedingen doen van blikken met het etiketEcht conservirtes ungarisch goulasch, B. Winter, Rotter dam". Wij vernamen trouwens dat er reeds aanzienlijke bestellingen uit Duitschland waren ingekomen en dat het gehakt gepraepareerd was volgens een recept van het Duitsclie legerbestuur,. 's Rijks Middelen. Evenals de voorafgaande maanden toont November 1914 een achteruitgang in de opbrengst van 's Rijks Middelen aan. Ruim 2 millioen gulden werd minder ontvangen: f 19,849.749.52V2 tegen f 21,879,970.91 in November 1913. Vei-schillende cijfers vertoonen groote afwijkingen met de opbrengsten in de overeenkomstige maand van 1913. Aller eerst dient gelet op de lagere opbrengst der successierechten, die 603,000 beneden het vorig jaar bleven. Laat men deze ontvangst buiten rekening, dan bedraagt de vermindering dus ongeveer 14 ton. Doch ook andere middelen wijzen op groote verschillen met verleden jaar. Zoo werd uit de suikeraccijns f 703,000 minder ont\öngen; brachten de posterijen f527,000 minder op, de loodsgelden f 244,000, de ze gelrechten f 114,000, de registratierechten i 380,OüO en de invoerrechten f 315,000. Kleine verschillen in het nadeel van dit jiar zijn te constateeren bij de grondbe lasting van f 43,000, het recht op de mij nen van f 7C00, den wijnaccijns van f 11,000 den zoutaccijns van f 4000, dien op bier en azijn van f 24,000, de beYttSTThg Sp gouden en zilveren werken van f 27,000, de hypo theekrechten van f 41,000 en de domeinen van f16.000. Hiertegenover staan vermeerderingen J>»j November 1913, verkregen uit de per- soneele belasting van f 40,000, de bedrijfs belasting van f 58,000, de vermogensbelas ting van f 167,000, het gedistilleerd van f 275,000, het geslacht van f 100,000, de rijkstelegraaf van f 200,000, de Staatsloterij van f 155,000 en de jacht- en vischacten van f 1000. Neemt men in aanmerking dat Novem ber 1913 een buitengewoon hooge op brengst had opgeleverd, dan is de uitkomst van de afgeloopen maand, de omstandig heden in aanmerking genomen, riet zoo onbevredigend als op het eerste gezicht schijnt. De opbrengst over de eerste elf maanden van 1914 is f 177,572,548.05tegen f 182,191,048.59 in hetzelfde tijdperk van 1913. We zijn dus tot nu toe bij verleden jaar f 4,618,500.5372 ten achter. Gemengde berichten. Smokkelen. Sedert eenige dagen ver keert men in een der dorpen van Midden- Limburg in spanning omtrent den afloop van een bijzondere smokkelaarsgeschie- denïs, welke in hoofdzaak is afgespeeld in Duitschland doch die ook voor hier te lande wonenden onaangename gevolgen kan hebben. Het betreft hier den uitvoer uit Duitsch land van in dat land ten uitvoer verbo den electrische batterijen voor zaklan taarns. Op een of andere wijze waren deze voorwerpen, ten getale van een 20,000 stuks, overgebracht naar een café houder te Kaldenkirchen. In kisten ver pakt. werden, ze van daar per kar onder geleide van een voermansjongen naar Nederland overgebracht, zonder dat de Duitsche douane, die meende te doen te hebben met ledige kisten, de fraude ont dekte. Aan het Nederlandsche grenskan- toor werd het aangebrachte ten invoer gedeclareerd. Op dat oogenblik moet de Duitsche douane lont hebben geroken, want toen de voermansjongen, een Ne derlander die in Duitschland werkt, we der goedsmoeds naar Kaldenkirchen wil de terugkeeren, werd hij gearresteerd. Door een toeval wist hij echter te ontsnap pen en. door het veld rennend, weder op Nederlandsch grondgebied te komen. Bii den caféhouder in Kaldenkirchen werd direct een huiszoeking gedaan en enkele partijen tabak en koffieboönen, vermoedelijk smokkelwaar, benevens al het contante geld in beslag genomen, ter wijl de woning bovendien werd verzegeld en de bewoners iri Verzekerde bewarmg gesteld. Voorts is beslag gelegd op de spaarpenningen van den voermansjongen en hebben de Duitsche autoriteiten last gegeven, dat niets van uit Duitschland verzonden mag .worden aan de Nederland sche firma, welke de bedoelde batterijen in ontvangst heeft genomen. Brand. Gisteravond brak een uit slaande brand uit op da bovenverdieping van een pand aan den Boulevard Heuve- link te Arnhem,^waarin het materiaal voor een Rodelbaan is geborgen. De eige naar had met zijn knecht op de binnen plaats van liet gebouw de locomobiel van de Rodelbaan beproefd, welke met hout werd aangemaakt. Vonken uit den schoorsteen zijn toen door de wind door een openstaand raam van de bovenver dieping van het achtergebouw gewaaid en in aanraking gekomen met daar gebor gen beddegoed. In een oogwenk vatte dit vlam. De bovenverdieping brandde^geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. De Bogor. Naar Reuter nader seint, zijn 34 man van de bemanning der „Bo gor" verdronken, onder wie de gezagvoer der. de heer Lucas. Twee matrozen en twee stokers zijn gered. De lange arm der Justitie. Te Amster dam werd 14 jaar geleden een handkar ont vreemd, ten nadeele van een aldaar wonende karrenverhuurder. Dezer dagen trof men het gestolen voertuig' aan, in handen van een ^venter, die mededeelde, de kar toen ter tijde van een 14-jarigen jongen te hebben gekocht. Den vermoedelijken dader reeds man ge worden is men thans op het spoor. Diefstal. De luitenant-kwartiermeester kwam gistermorgen tot de onaangename ontdekking, dat uit de bataljonskas van het kwartier in de Zusterschool aan den Besterd, te Tilburg, een bedrag van f9500 was ont vreemd. Van de daders heeft men tot heden geen enkel spoor gevonden. De vermiste secretaris. De gemeente Dom- bprg heeft met algemeene stemmen besloten den secretaris-ontvanger dier gemeente, die sedert 8 dezer wordt vermist, te schorsen we gens plichtsverzuim. Mijnontploffing in Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat tengevolge van een ontploffing in een steenkolenmijn te Fu- kuoka 800 werklieden bedolven zijn. Nog eens: De Ga9prijsverhoogïng. Morgen komt het voorstel van B. en W. om den prijs van het gas te verhoogen aan de orde in den gemeenteraad. Hoe het voorstel door de leden ontvangen is, weten wij niet; of het met eene kleine meerderheid verworpen *>f aangenomen zal worden, weten wij ook niet. Over het voorstel zelf zullen wij nog een en ander in het midden brengen. Wij moetep zoeken naar de argumen ten, waarmede B. en W. de verhooging van den gasprijs kunnen waar maken. B. en W. hadden wel eens de vraag naar voren mogen brengen of de Gasfa briek een voldoende winst oplevert; welke de oorzaken zijn, dat de winst kleiner is, dan geraamd worch Al is de prijs, vergele ken met andere plaatsen, laag, daar volgt nog niet uit, 'dat de gasfabriek nog geen voldoende winst oplevert. Er mag toch ook niet geredeneerd wor den: Er is zooveel belasting meer te beta len dan andere jaren, de helft zullen we maar uit de gasfabriek halen, want de gasprijs is lager dan die in andere plaat sen. Getroffen worden door deze verhoo ging alle winkeliers, die gas verbranden. Wordt het voorstel van B. en W. aange nomen door den raad, dan betalen deze gasverbruikers belasting voor de winkeliers en particulieren die electrisch licht hebben en ook voor de particulieren die gas verbranden, maar rhinder dan zij. Waardoor is de winst der gasfabriek lagefr, dan oorspronkelijk geraamd is? Grootendeels. doordat de winkeliers hun winkel na 9 uur moeten sluiten. Daar mo gen B. en W. ook wel aan denken. Wij kunnen dan ook best begrijpen, dat de kleinere winkeliers, die ten rechte of ten onrechte klagen, dat zij' schade onder vinden van' de winkelsluiting, nu dubbel mopperen, nu B. en W. ook op hen wil verhalen, hetgeen na 9 uur 's avonds niet meer aan het gas verdiend wordt. Op de Electriciteits-begrooting is eert te kort. Dit te kort moet aangezuiverd worden uit de winst van de gasfabriek. Maar wanneer B. en W. het nu zoo bil lijk vinden nog meer uit de gasfabriek te halen, die reeds winst oplevert, zou het dan niet veel billijker zijn, wat meer uit de electriciteitsfabriek te halen, die een te kort oplevert. Ons bezwaar tegen dit voorstel is en blijft, dat men langs een omweg een zekere categorie van win keliers de belasting laat betalen, die door alle be- lastingbetalenden moest worden opgebracht. Liturgische Cursus. De weleerw. heer Willenborg begon zijn conferentie over de liturgie der H. Mis gisteravond bij het beklimmen der drie altaartreden geloof, hoop en liefde door den priester na de gebeden aan den voet van het altaar. De priester kust het altaar, dat Christus voorstelt, als bewijs van eerbied. Nu de priester zich aan den voet des altaars heeft vernederd, is de tijd voor vreugde aangebroken. Na den wierook te hebben gezegend, zegent hij daarmede het kruis, de reliquien en het geheele al taar. In die bewierooking wordt hulde gebracht aan den Drieëenigen God door dat de priester telkens drie slagen met het wierookvat doet. Door die bewierooking wordt de vreugde des harten geopen baard en wordt ons tevens herinnerd de wijding van het altaar. Het altaar stelt Christus voor eiTzoo bedoelt de bewieroo king dus ook een huldiging, gebracht aan Christus. De geur van de wierook moet, in figuurlijken zin, Gods aandacht naar het altaar trekken. Hierna begint de Mis de Mis der katechumenen. Wat tot nu toe is gebeurd was vroeger particuliere devotie. Voj.Uaür vuigi, nu de Intr o~i i u o; dv Intrede, eertijds gezongen terwijl, de priester en zijn bedienaren zich naar het altaar begaven. De introitus wil den ge- loovigen bekend maken, wat de bedoeling is van het H. Misoffer op dezen of genen bepaalden dag. De introitus is gewoonlijk ontleend aan een of andere psalm of Schriftuur-woord. De introitus leert ons dus kennen de stemming, die ons tijdens de geheele Mis moet bezielen. Wij noemen dikwijls den dag naar het eerste woord van de Introitus: de Zondag G a u d e t e en Laetare b.v. De priester heeft de Introitus aan de epistelzijde gelezen en bidt daarna midden voor het altaar de Kyrie eleison. KyrieEleiSonis het overblijfsel van de vroegere gewoonte, dat de diaken de intenties van de H. Mis voorlas, waarop het volk zong: Kyrie eleison, Heer hebt medelijden met ons. Hierna volgt de G 1 o r i a. De eerste sporen van deze hymre vindt men reeds in de tweede eeuw. In latere tijden is zij uitgebreid. In deze hymne wordt God aan beden als één in Wezen en drievuldig in Personen. De Gloria komt niet voor in de Mis voor de overledenen, in de Vasten en in den Advent, omdat het een zang is van vreugde. Uit de hoofdbuigingen van den priester bij verschillende gedeelten van de Gloria leeren wij kennen de aanbidding, de dankzegging, de verzoening en de smee king dus het karakter van de Mis. Het ouwen van de handen door den priester symboliseert de liefde, die allen moet be zielen, den eerbied voor God, en het af- smeeken Zijner genaden. Daarna keert de priester zich naar het volk, doch kust eerst het altaar. De pries ter brengt in het D o m i n u s v o b i s- cum Gods vredekus over aan het volk. De oratie, die Collecte wordt ge noemd, begint met het Oremus, Laat ons bidden. In de Collecte vat de priester de gebeden van het geheele volk samen, als een gebed van de Kerk. Op verschillende dagen bestaat de Collecte uit meerdere ge beden, nooit meer dan zeven. Er zijn vijf- en-dertig verschillende gebeden, welke passen op alle omstandigheden, waarin de menschen in nood verkeeren (nu b.v. wordt een. gebed gebeden voor den vrede). Het eerste gedeelte van zulk gebed is een aan bidding, daarna een smeekbede en ten derde een aandrang bij God om ons te ve> hooren. Dc heiligste en geleerdste perso nen hebben die gebeden samengesteld zij behooren tot de voornaamste van de II. Mis. Hierop wordt het A m e n geant woord. A m e n is een ja-zeggen, pen acte van geloof, of een smeeking. (Het is zoo of Het zij zoo). Na dit gebed volgt het Epistel. De priester heeft gebeden voor het volk en gaat nu het volk onderrichten met het woord van God. In het Epistel spre <cn de apostelen of de profeten. Het Epistel is van zeer ouden oorsprong. Omdat het meestal ontleed wordt aan de Brieven van de apostelen wordt het E p i 11 e 1 ge noemd. Op sommige dagen zijn c-r twee of zelfs drie Epistels. Achter het Ej.istel wordt een passend antwoord gezongen. (Graduale). Het epistel werd vroeger ge lezen op een verhevenheid (in het Grieksch: Ambon). Voordat de subdiaken het Epis tel leest, vraagt hij aan den priester den zegen: Jube Domine benedicere, Heer, wil mij zegenen. Vandaar dat de Ambon ook wel Jube worit genoemd. Na het lezen van het Epistel knielt de sub diaken deemoedig neer voor den priester om vergiffenis te bekomen voor begane •fouten. Het volk brengt nu het Epistel dank aan God in het Deogratias. Nu volgt de Graduale. De zangers, die dit gedeelte zongen, stonden op de gradus (de trappen) van de Am- bon. De psalmverzen van de Graduale .ge ven ons ook de stemming weer van d-n dag. Na het Alleluja, dat hierop volgt, volgt de Tractus, een lang getrok ken gezang. In sommige missen In de Rouw-Mis bv. de D i e s-I r a e is er ook een Sequentia. Haar torsproug vindt de sequentia in de lange notenreeks van de A van het Alleluja, waaronder men woorden is gaan schrijven. De sequentia munt uit door verhevenheid van gedach ten en schoonheid van vorm. Den volgenden keer begint de eerw. spreker bij het Evangeli e. 3 October-Vereeniging. Onder voorzitterschap van den heer N. Brouwer had gisteravond in Zomerzorg de najaarsvergadering plaats van do 3 October-Vereeniging. Na afdoening van eenige onderwernen van huishoudeliiken aard, vaststelling notulen, uitbrengen jaarverslag enz., werd het woord ver leend aan den heer A. J. den Hollander, namens de commissie tot het nazien vnn de rekening oveE het loopend vereeni- gingsjaar. De conclusie strekte en werd dienovereenkomstig besloten tot goedkeu ring der rekening in ontvangst tot en bedrag van f 2426.26, in uitgaaf ad f 1981.62, sluitende alzoo met een batig saldo van f 444.64. Onder de ontvangsten komen voor o.a. de bijdragen van 2225 leden en 61 donateurs tot een gezamen lijk bedrag van f 2384, de uitgaven er- melden o.a. de uitkeering op f 1000 aan het Plaatselijk Ondersteunings-Comité Tnl v»»»J1-J. - periodiek aftredende leden, de neeren W. Draaijer, W. C. Mulder en W. J. P. Suringar, die -alien verklaarden de her benoeming te aanvaarden. Na zeer uitvoerige beraadslagingen over de vraag of 't volgend jaar al dan niet de gebruikelijke feestviering rou places hebben, aan welke beraadslagingen door verschillende leden werd deel genofnen, werd overgenomen door het bestuur een voorstel van den heer Den Hollander, cm de contributie voor 1915 eerst te doen in nen in de maand Mei a.s. en alsdan raai gelang van omstandigheden verder te overwegen of al dan niet in gemeld jaai de feestviering zal worden gehouden. Mochten de tijdsomstandigheden dit i iet veroorlooven, dan zullen de contribution worden beschouwd als te zijn gestort voor 1916, in welk geval .over dat jaar de leden van storting hunner bijdragen i'jn vrij gesteld. R. K. Middenstrands-Ver. „De Hanze". In een der bovenzalen van „In den Ver gulden Turk" hield „de Hanze" gisteravond een algemeene vergadering, hoofdzakelijk ter bespreking van eenige onderwerpen van huishoudelijken aard. De heer Jï. W. Spendel opende de vergadering mee don christelijken groet, heette allen welkom en gaf het woord aan den secretaris, den beer Th. E. Stijnman, ter voorlezing der notu len, welke onveranderd goedgkeuri wer den. Een serie ingekomen stukken weid voor kennisgeving aangenomen. De vorzitter deed vervolgens eenige ver blijdende mededeelingen over de resultaten van de credietbank in het bisdom. Op 31 Aug. had de bank aan accepten *>r de Fed. Bank in te lossen een bedrag van f 101,100. Dit bedrag is afgelost en daar komt nog bij, dat de bank op het oogenblik ruim een ton aan kasgeld heeft, terwijl nog een be drag van f 3600 ongebruikt aan effecten ligt. Er is hard gewerkt in de laatste maanden en weken om bijkantoren in de verschillende plaatsen op te richten. Een verblijdend succes is, dat een der dorpen onder de 'rook van Leiden, waar onlangs een bijkantoor is opgericht, op het oogen blik een bedrag van f 3800 aan deposito's bij de Bank heeft. Nog kon de voorzitter mededeelen, dat de Spaarkas te Leiden onder alle dergelijke plaatsen, de eerste viool speelt. Er moet gewerkt worden, zegt spreker, dat zooveel Katholieke vereeni- gingen en instellingen bij de Credietbank ondergebracht worden. Maar niet alleen zij. Ook alle middenstanders moeten be werkt worden^ dat het geld dat zij over hebben, bij de credietbank deponeeren. De eene plaats kan de andere helpen en dat is juist de groote kracht van de crediet bank. Het geld circuleert. De voorzitter zegt, dat plannen beraamt worden een commissie in het leven te roepen, om de propaganda voor de bank ter hand te ne men; waarschijnlijk zullen propagandaver- gaderingen in de verschillende parochiën gehouden worden. Met betrekking tot de andere puntc-n kun nen wij kort zijn, daar deze voor het mee- rendeel zaken van streng-huishoudelijkea aard betroffen. Wij kunnen nog mededeelen, dat bet r.- jarig bestaan van de vereeniging niet on opgemerkt zal voorbijgaan. Natuurlijk zal rekening gehoud'en worden met de tijds omstandigheden. Een commissie werd be noemd ter regeling van een en ander, be staande ui», de- bestuursleden Stijnman, Meeuws, Verberg en de leden Schrijvers. N. Bergers en Pelle. In ieder geval zal het feest kerkelijk herdacht worden. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat Maandag a.s. een propaganda-verga- dering zal gehouden worden voor den Mid denstand. Als spreker zal 's avonds optre den de bekende redenaar pater Borromeus de Greeve. De vergadering is toegankelijk voor alle middenstanders en hunne dames. Den niet-1 eden van de Hanze wacht een verrassing! Besloten werd nog, dat ieder jaar een H. Mis voor het welzijn der afdeeling eal gelezen worden. Eveneens zal een II. Mis gelezen worden bij het overlijden van een der leden. Vervolgens sloot de voorzitter de bijeen komst. N. R. K. Metaalbewerkersbond St. Eloy. In een der zalen van het Bondsgebourv werd gisteravond door de Leidsche afdee ling van bovengenoemden bond een propa- gandavergadering gehouden, waarin de heer L. H. Boomgaard optrad ter bespre king van „de tegenwoordige toestanden in de industrie." De vergadering was tamelijk slecht be zocht. De heer H. Gordijn, de afdeelingsvoor- zitter, opende de vergadering met gebed en gaf,-na eenige huishoudelijke zaken te hebben besproken, het woord aan den spreker van dien avond. De heer Boomgaard zette in het kort uiteen hoe de toestaand was voordat de oor log uitbrak. Werkeloosheid kende men in de metaalindustrie slechts bij name, over al was overvloed van werk. Daar kwam evenwel de mobilisatie en vele arbeiders moesten hun dienstplicht vervullen. Tal van werkgevers zagen zich o-nnnnrlvdilft TinnflT-hpiriPrQicmitdanii deels door gebrek aan grondstoffen, deels door gebrek aan geld. Weliswaar waren er lal van fabrikan ten, die trots den toestand hun personeel aan het werk hielden en hun het volle loon uitbetaalden, maar nog veel meer werkgevers betaalden hun personeel slechts een -gedeelte van hun loon uit. Ve len dezer deden, dat echter niet, omdat zij niet meer konden betalen, neen, enkel en alleen, om de werklieden té laten voe len, dat zij nu de macht in handen had den. Vele werkgevers wilden nl. revanche nemen op vroeger door hen geleden neder lagen, waarbij de arbeiders de patroons, door hun organisatie hadden gedwongen, hun meer loon uit te betalen. Daarom zijn dan ook vele arbeiders voor de keus ge steld, bedanken voor de organisatie of ont slagen worden. Daar waar de organisatie sterk stond gebeurde echter zoo iets niet. En de werklieden hebben het aan de or ganisatie te danken, dat zij niet werkloos werden of dat zij bij werkloosheid hun loon uit de kas van de organisatie ont- vingen. Met een aansporing om steeds de orga nisatie trouw te blijven en haar te helpen groot maken, besloot spreker zijn door ve le voorbeelden duidelijk gemaakte rede. Een daverend applaus viel spreker ten deel. De voorzitter sloot zich met eenige woor den bij den heer Boomgaard aan en sloot daarop de vergadering met gebed. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. Leiden. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag 15 December 1914. Vorige opgaaf f 29409.Ol^ Sedert ontvangen van: D. F. L. f 5, Dir. en Beamb. Post kantoor f 6.78 (jlPrige week), f 6.70 (deze week); N. N. f 46; pers. ,,de Automaat" f 3.60 (10e bijdr.); fabr. pers. Iloo- genstraaten f 11.60 (15e bijdr.); C. d. B. f 25; Depót 4e Reg. Veld-Art. f 1.19; Maandbijdr. Mevr. T. v. d. V. f 10; N. N. f 5; week. bijdr. LI. v. d. B. f 0.25; v. d. V. f 10; Familie A. F. f 1; Ds. J. Sch. f 1; C. A. F. f 2.50; A. J. d. LI. f 2.50; Prof. Ch. A. v. O. f 10; S. B. f 2.50, v. d. W. f 1, te samen 151.62 Uitgaven: 1 29560.63V6 le w. tot 14e week f 25146.30 15e week 2334.23Vi 27-480.53^4 Saldo f 2080.10 Geen vcrsch BroocJ op de Kerstdagen? Door de organisaties van bakkersgezellen is tot de patroonsvereeniging liet verzoek gericht om den 25, 26 en 27sten December niet te bakken, 't Is te hopen, dat het verzoek voor inwilliging vatbaar wordt geacht..

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2