BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Ingezonden Mededeelingen ALBERT RIEL Een officier in een kotter. Uit Londen wordt aan de „N. Rott. Ct." geseind: De Duitsche luitenant Otto Kühn, die Zater dag in de overzetboot van de Batavierlijn te Gravesend ontdekt werd in een koffer onder de bagage van een ouden Duitscher, die vergunning had gekregen Engeland te verlaten, kwam evenals die Duitscher uit het kamp van Dorchester. Hier was niets van de ontsnapping bekend geworden, voordat het bericht daarvan uit Gravesend kwam. De luitenant zal nu naar Dorches ter worden teruggebracht, waar een onder zoek ingesteld zal worden. Kohn zeide eerst, dat hij alles alleen ge daan had, daarop, dat eenige Nederlanders hem in den koffer geholpen hadden, het geen echter onmogelijk is, daar er te Dor chester geen Nederlanders zijn. Wol uit België naar Duitschland. Uit Antwerpen worden, naar wij vernemen, lange treinen met balen ruwe wol naar Duitschland vervoerd ten dienste van dc wolfabrieken. Dc zoon van den Duitschen rijkskanselier krijgsgevangen. Ln een door het Fran- sche ministerie van buitenlandsche zaken openbaar gemaakt telegram uit Bern, wordt gezegd dat volgens dagbladberichten de zoon van den rijkskanselier Bethmann Holfweg bij Pesrikof gewond is en door de Russen gevangen is genomen. Niet zuinig. „De Standaard" driestart: „Van allen kant is er geklaagd, dat met de mobilisatie alle zuinigheid uit den regeeringskring week, en er, in hoek bij hoek, letterlijk met geld gespeeld werd. Veel is hierin reeds verbeterd, maar toch in den haak is het nog niet. Ziehier een staal. Een schoenmaker-landweerman meldt ons, dat hij gelast werd om bij het schoenrcpareeren behulpzaam te^ zijn, en dat hij zich om aldus bezigheid te hebben, niet ongaarne hiervan kweet. Maar, zoo schrijft hij, wat het werk zoo onaange naam maakte is, „dat b.v. het zooileder, dat afkomstig is uit het kleedingmagazijn, en dus door rijksambtenaren moet ge keurd zijn, in geen enkel opzicht, wat de kwaliteit betreft voldoet. Voor het meeren- deel kan dit leder gerekend worden on der het z_g. afval." „Verscheiden paren zou ik als burger schoenmaker, geen acht dagen durven ga randeeren. Ben ik wel ingelicht, dan wordt voor ieder paar zolen de prijs van 10.99 betaald, wat door elkaar gerekend bijna de helft te veel is. Het kan niet an ders of dit moet een verbazende schade post worden, indien op die wijze er mee wordt doorgegaan. Natuurlijk kunnen we als redactie niet beoordeelen of deze gegevens juist zijn, maar het zal dan toch geen weelde zijn, indien op zulke misstanden meer gelet wordt. Nu onze legermacht met een aan tal van tusschen de twee driehonderd duizend man onder de wapenen staat, en er, dag in dag uit, gem'archeerd wordt is de schoenmakerij uiteraard een artikel van groote importantie, èn voor de ge reedheid van het leger, èn voor de schat kist. Dat hiermede nu in Augustus ietwat in den wilde werd omgesprongen, kon niet anders. Dat zal wel in alle landen zoo ge weest zijn. Nu sinds echter vier maanden verliepen, en zelfs de vijfde maand al een eind op streek is, zal het daarom te meer noodig zijn, dat op alzulks orde gesteld wordt. Krummelig kan men, waar het een le ger op voet van oorlog geldt, niet zijn, maar juist daarom moet tegen het weg gooien van onnoodig geld dubbel ge waakt. Tweedekker geïnterneerd. Nabij de West-Zeeuwsch-Vlaamsche grens is wegens een defect aan de ma chine een Engelsche militaire tweedek ker geland. Machine en bestuurder zijn geïnterneerd. Men meldt uit Vlissingen aan de „Msbd" Door de mailboot „Oranje-Nassau" werden gistermorgen om 11 uur bjj het Engelsche vuurschip Galuppe twea Engel sche vliegeniers aangetroffen in een wa tervliegtuig, w aarvan de motor defect was. De mailboot zette een sloep uit, .waarmede de aviateurs werden gered. De vliegmachine kon niet aan boord worden genomen, evenmin als de bom, die er nog in was. De aviateurs zijn hier gistermid dag geland. Correspondentie met door de Duitschers bezet Vlaanderen. De directeur-generaal der posterijen en telegr.aphie maakt bekend dat met ing. van 16 Dec. door bemiddeling van het Duitsche legerbestuur briefkaarten en open brieven, geschreven in de Neder- landsche, Duitsche, Fransche of Vlaam- sche taal verzonden kunnen worden naar .Oost- en West-Vlaanderen, met uitzonde ring van het niet door het Duitsche leger bezette gedeelte. De stukken zijn te adres- Beeren naar eene van de navolgende plaatsen, waar zij van de legercomman danturen moeten worden afgehaald, te weten: Aalst, Beemem, Dendermonde, Deynze, Eecloo, Ertvelde, Gent, Geraerds- bergen, Kortrijk, Lokeren, St. Nicolaas, Oudenaarden en Thielt. Op stukken voor andere dan de vorengenoemde plaatsen moet, behalve de plaats van bestemming, ook die worden vermeld waar de naast- bijgelêgen legercommandantuur is geves tigd, bij voorbeeld: Grammene bij Deyn ze. Zijn de stukken niet binnen 10 dagen afgehaald, dan worden zij ter beschikking gesteld van den burgemeester ter plaatse Waar de commandantuur is gevestigd. Op alle adressen moet voorts de aan wijzing: „Via Sas van Gent" worden ge steld. Zoowel op de brieven als op de brief kaarten moeten de naam en het adres van den afzender worden vermeld; bij brieven op de achterzijde, bij briefkaarten op de voorzijde in den linker beneden hoek. Mededeelingen van militairen of politie- ken aard zijn niet toegelaten. Internationaal Vrede»- comité. Het Internationaal Vredescomité deelt mede, dat het in onze courant van 12 de zer voorkomende bericht als zou dit co mité aan H. M. de Koningin het bekende verzoekschrift om bemiddeling reeds ver zonden hebben, op een misverstand be rust. Het comité acht het tijdstip voor de in diening nog niet gunstig. Uitvoerverbod van kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het aantal leden van het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van kaas uitgebreid met vijf en als zoodanig benoemd: H. Schotte de Vries, te Hoorn; Hilke Halbertsma, te Sneek; U. Kooistra, te Leeuwarden; K. Eriks Azn., te Leeuwarden; S. J. de Tong, te Leeu warden. De leden Halbertsma, Kooistra, Eriks en De Jong, onder voorzitterschap van het lid van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas, J. Hibma, zul len vormen een commissie, welke uitslui tend voor de provincie Friesland werk zaam zal zijn. Tarwebloem. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zijn de 30,000 balen Amerikaansche tarwebloem, die het bestuur van het comité van graan handelaren te Rotterdam, als lasthebber van de regeering, bij inschrijving verkocht heeft, gegund tegen prijzen loopende van f 18.25 tot f 20 per 100 kilogram. Een Nederlander gefusil leerd. Men meldt uit Klundert aan de „Tel." dat D. S., zoon van een boer uit deze om geving, nabij Esschen woonachtig, die verdacht werd een Belgisch paard te heb ben gestolen, door de Duitschers zou zijn gefusilleerd. Graanvoorraden. De Minister van Landbouw enz. heeft d.d. 9 December door tusschenkomst van do Commissarissen deF Koningin de vol gende circulaire gericht tot de Burge meesters: In verband met eene vergadering, die ik met afgevaardigden der Provinciale Roggecommissies belegde, heb ik de eer u mede te deelen, dat het door mij ten zeerste op prijs zal worden gesteld, indien de Burgemeesters zooveel mogelijk samen werken, om tot eene goede oplossing van het roggevraag9tuk te geraken. Het is toch .in het belang der bevolking, dat voorschriften omtrent samenstelling van brood, distributie van rogge, enz., zooveel mogelijk gelijkbindend zijn. Aan gezien echter de toestanden in alle ge deelten van het "Rijk niet dezelfde zijn, heb ik de Provinciale Commissies uitge- noodigd, mij bij de uitvoering mijner maatregelen ter zijde te staan, in ver band waarmede ik u uitnoodig u met deze commissie te verstaan alvorens maatre gelen voor uwe gemeente te treffen. De opgaven van den voorraad rogge in de gemeenten aanwezig en voor het bak ken van brood benoodigd, deden het ver moeden ontstaan, dat niet alle Burge meesters daarbij de vereischte nauwkeu righeid hadden betracht. Meermalen schijnt een te geringe voorraad en een te groote behoefte opgegeven te zijn, ten einde zoo lang mogelijk in het bezit van de rogge te blijven. Daarom heb ik den Provincialen Commissies verzocht, nog maals hiernaar een onderzoek in te stel len. Ik vertrouw, dat uwerzijds in deze zal worden medegewerkt. Ik zal dit zeer op prijs stellen en het nemen van andere maatregelen zal daardoor worden voor komen. Er werd geklaagd, dat hier en daar nog rogge en roggebrood voor veevoeder wordt gebruikt. Aangezien de roggevoorraad gering is en aanvoer uit Amerika, in belangrijke hoeveelheid, niet waarschijnlijk is, ver zoek ik u tegen dit voeren van rogge, al of niet vermengd met ander graan en brood, ten strengste te waken. Om dit euvel te keeren, komt het mij voor, dat u goed zult doen te verbieden, dat rogge van de eene naar de andere plaats zal worden vervoerd b.v. van de boerderij naar den molen zonder uwe toestem ming. De Regeering heeft thans dergelijke voorraden maïs beschikbaar gesteld, dat gebrek aan veevoeder thans naar mijne meening geen verontschuldiging kan zijn. Aangezien ik aan de Provinciale Com missies heb verzocht geen rogge meer af te geven voor het fabriceeren van bloem, noodig ik u uit in gelijken geest te han delen. Mijnerzijds is voor dit doel buiten landsche rogge beschikbaar gesteld en in het vervolg kan de import daarvan door gegadigden zelf plaats vinden. Ofschoon ik met ingang van 1 Decem ber tarwebloem beschikbaar stel, zonder dat eene gelijke hoeveelheid ongebuild meel behoeft gekocht te worden, zoo is het toch mijne bedoeling, dafe een zuinig gebruik van tarwe zal plaats hebben en hoop ik, dat bij voortduring uwe aandacht hierop gevestigd zal blijven. Daar eene regeling der tarwe brood voorziening voor een grooter gebied de. voorkeur verdient boven de afzonderlijke gemeentelijke voorschriften, heb ik den Provincialen Roggecommissies verzocht, zich ook met de regeling dezer aangele genheid te willen belasten, Daarbij zal dan ook de vraag van den broodprijs on der de oogen gezien kunnen worden* De a a r d,a.p p e 1 v o Oir r a dan der gemeente Amsterdam. Men meldt aan „Dé Tijd": Er worden met eenige hardnekkigheid geruchten verspreid, als zouden de groo te voorraden aardappelen, door de ge meente opgeslagen, „Drentsche Eigen heimers" zijn, een soort aardappelen, die niet kan worden bewaard en als zouden deze voorraden of een deel er van reeds in verrotten toestand verkeeren'Y Deze berichten zijn pure verzinsels. Er is in den geheelen voorraad der gemeente geen enkel mud Drentsche Eigenheimers. Er is bij den aankoop der voorraden in de ©.liereerste plaats zorgvuldig op gelet, dat enkel goed houdbare soorten aard appelen van goede qualiteit werden ge kocht. Ook worden de voorraden voort durend nagegaan en zoo noodig, omge werkt en uitgesorteerd. De gemeente houdt, naar men weet, deze De winkelsluiting te Haarlem. Aan de leden van den Haarlemschen raad is in druk verzonden het rapport van de raadscommissie voor de winkelsluiting. Deze commissie bestaat uit de heeren Heer- kens Thijssen, Elffers, Visser, Van Ros- sum en mr. Bruck. Aan 1730 Haarlemsche winkeliers waren staten rondgezonden met vragen, waarop 353 antwoorden inkwamen. Na persoonlijk bezoek kwamen nog 712 antwoorden bin nen, alzoo in totaal 1063; 666 geënquêteer den verklaarden zich voor de winkelslui ting en 365 er tegen, terwijl 32 neutraal bleken. De commissie is in beginsel voor een ver plichte winkelsluiting, doch wenscht voor banketbakkerswinkels en visch- en fruit winkels de mogelijkheid van een uitzonde ring geschapen te zien. Zij wil intusschen, geleerd door de ervaring elders, zooveel mogelijk tegemoetkomen aan bezwaren, die een te straffe doorvoering van het prin cipe met zich brengen zou. De tijd der sluiting dient in het bij zonder met het oog op bakkers, kruide niers en melkslijters in volksbuurten h. i. bepaald te worden van 9 uur des namid dags tot 4 uur des voormiddags. De Zaterdagavond dient geheel vrijgela ten te worden. Ook moeten uitgezonderd worden dagen, onmiddellijk voorafgaande aan den Hemelvaartsdag, aan Kerstmis en aan den Oudejaarsavond. De kermistijd dient, zoo zegt de commissie verder, te worden Uitgezonderd, omdat gedurende dien termijn een groot deel der bevolking later dan 9 uur op de been is, vaak koop lustig zich betoont en anders bovendien on- gewenschte concurrentie met vele kermis- winkeliers ten ongunste van de Haarlem sche burgers Zou ontstaan. Daar het tijdvak van 14 dagen, onmid dellijk voorafgaand lan Sint Nicolaas zich kenmerkt door buitengewone kooplust, is ook dit uit te zonderen. Omdat tijdens ten toonstellingen, congressen en dergelijke buitengewone omstandigheden een groote vloed van koopkrachtige vreemdelingen in de stad komt en in 't algemeen 't verkeers leven alsdan wordt verlaat, scheen de mo gelijkheid te moeten opengelaten, om voor die gevallen een tijdelijke uitzondering te stellen. Een algemeen ventverbod bleek onontbeerlijk, om zoodoende de winkeliers voor concurrentie in dit opzicht te vrij waren. Met het oog op de belangen van sigaren winkeliers is vereischt, dat verboden wordt om in café's en in huizen, waar men gelagen zet, tusschen 9 uur des avonds en 4 uur des voormiddags sigaren en sigaret ten te verkoopen. De commissie was van oordeel, dat in geen geval een bepaling moet gemaakt worden, die het verblijf van het personeel in den winkel beperkt. Zij vreesde daar mede het terrein van den rijkswëtgever te betreden. Dat het belang van de winkelbe dienden bij een zoodanige regeling illusoir zou worden, duchtte zij niet, omdat elke verkorting van den winkelduur in den re gel een even groote inkrimping van den arbeidsdag beteekent. Met het oog op de omstandigheid, dat de winkelstraten van Schoten onmiddellijk grenzen aan die van Haarlem, stelt de commissie voor om ingeval verplichte win kelsluiting te Haarlem mocht worden in gevoerd, dan de desbetreffende verorde ning eerst van kracht te doen zijn, zoo in Schoten een gelijksoortige regeling zal zijn verkregen. Een ontwerp-verordening is bjj het rap port gevoegd. De kermis te Haarlem. B. en W. stellen den Raad voor afwij zend te beschikken op het adres van de heeren W. P. J. Overmeer en H. Visser, leiders van het reclasseeringsbureau, te Haarlem, om de kermis voor goed af te schaffen. Belasting openbare vermakelijkheden. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft in zijn vergadering van gisteravond de eerste 3 artikelen van de ontwerp-ver ordening op de belasting der openbare vermakelijkheden goedgekeurd, en daarna de behandeling van de overige artikelen met het oog op het late uur uitgesteld. De gemeenteraad verwierp een motie van den heer Van Zuijlen van Nyevelt, 'strekkende tot uitstel van de verordening tot heffing eener belasting op de publie ke vermakelijkheden tot betere tijden. Gemengde berichten. Het opvisschen van mijnen. In het bericht aan zeevarenden, uitgegeven door de afdeeling Hydrographie van het minis terie van marine, wordt medegedeeld: Vaartuigen van de Engelsche zeemacht, die bezig zijn met het opvisschen van mij nen nabij de havens van Groot-Brittan- nië en Ierland, werken paarsgewijze, ver bonden door een stalen tros en zijn dien tengevolge weinig manoeuvreervaardig. Zij voeren een zwarten bal in den voor- top en een zwarten bal in den nok van de ra, of waar deze het best kan gezien wor den, aan die zijde, waar schepen niet moeten passeeren. Alle stoom- en zeilsche pen moeten voor deze vaartuigen den weg vrijlaten en mogen niet tusschen twee aan elkaar verbonden vaartuigen_door- varen." Gemeente-secretaris vermist. Te Domburg wordt sedert Dinsdag 8 Decem ber vermist de gemeente-secretaris, die voorgegeven had naar Aagtekerke te gaan om een vergadering bij te wonen, "maar die aldaar niet is geweest. Naar wij ver nemen heeft de vermiste den nacht van Dinsdag op Woensdag te Middelburg in een hotel doorgebracht. De Bogor. Van de bemanning van het stoomschip „Bogor", van den Rotter- damschen Lloyd, zijn er 4 gered en 24 ver dronken. (De bemanning van de „Bogor" bestond uit 36 personen. Zijn de cijfers, die Reu ter seinde, juist, dan zouden er dus nog 8 vermist worden.) Het op de Portugeesche kust wrak ge slagen stoomschip „Bogor", van den Rot- terdamschen Lloyd, was gecharterd door den Kon. Hollandschen Lloyd te Amster dam, om een lading van Zuid-Amerika naar Nederland te vervoeren. De gezagvoerder, de heer Lucas, deed zijn eerste reis op dit stoomschip. Het casco was gedeeltelijk op de Rotter- damsche beurs verzekerd; de reederij loopt zelf voor een gedeelte eigen risico. Inzake de overlevenden zijn er nog geen bijzonderheden bekend. Betonnitis. Men meldt uit Zuid-Beve land, dat daar onder de eenvoudige be volking het belachelijke praatje loopt, als zou de betonfundeering, die gemaakt is voor den Zuid-Bevelandschen watertoren, een bouwwerk van 63 meter hoogte, be stemd zijn als fundament te dienen voor Duitsche kanonnen, die op dit kruispunt van de beide hoofdwegen op het eiland kunnen worden geplaatst. Aangehouden. Naar uit Zevenaar aan het „Hbld." wordt gemeld, is te Em merik aangehouden en voorloopig in be waring gesteld een boekhouder uit Am sterdam, die in strijd met de voorschriften van den generaal-commandant te Munster poogde brieven over de grens te brengen. Hij is nog in Emmerik in het huis van bewaring. In den laatsten tijd is het toezicht op reizigers aan de Duitsche grenzen zeer streng, en vooral op het overbrengen van brieven wordt streng acht gegeven. Insluiping. De Utrechtsche politie, heeft na een huiszoeking .in de Wijde Poort (Mariastraat) aldaar de hand ge legd op 5 personen, verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan insluiping in een worstpakhuis te Utrecht, dezer dagen gepleegd. Men vermoedt in hen ook de daders te pakken te hebben van andere de laatste weken gepleegde insluipingen. Inbraak. In den afgeloopen nacht heeft te Haarlem een inbraak plaats ge had. Door met een schuitje over te varen bij een nacht en dag bewaakte brug heb ben dieven gelegenheid gevonden in te breken in een koffiehuis aan den Har- men jansweg, waar zij geld en biljartbal len hebben ontvreemd. Geamputeerd. Aan de Binnenhaven te Vlissingen is Zaterdag de 27-jarige werkman L. v. E. uit Ritthem, werkzaam aan een kolentip, door uitglijden zooda nig met den linkerarm bekneld geraakt tusschen de wielen van een spoorwegwa gen en de rails, dat dit liehaamsdeer bij aankomst in 't R.-K. Ziekenhuis, waar heen de man werd vervoerd, moest wor den geamputeerd. Verdronken. Te Wormerveer is gis termorgen de nachtchef Schaar van .de oliefabriek de Engel van de lirma Crok en Laan bij het naar huis gaan hij woonde te Zaandijk uitgegleden, in de Zaan gevallen en verdronken. Gered. De mailboot Oranje Nassau, van de maatschappij Zeeland, heeft twee personen gered, die in een watervliegtuig op de Noordzee werden aangetroffen. Ongeluk. De 50-jarige timmermans knecht A. K., te Barneveld, die de vorige week met zijn arm in een zaagmachine geraakte, is Zóndagavond, aan de gevol gen overleden. Onvoorzichtig. In het stationsgebouw te Eindhoven begingen eenige jongelui de onvoorzichtigheid een patroon te laten ontploffen. Een der aanwezigen sloeg be wusteloos neer, terwijl een ander ernsti ge blessuren opliep. Uit Stad en Omgeving. Comm. voor ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerden. In de reeks der Maandagavond-voor drachten was deze week dr. W. P. Joris- sen aan het woord en wel over „Brand (ontstaan, voorkomen en blusschen)". De voordracht, die door een bijna on afgebroken reeks van" proeven werd 'ver duidelijkt, werd met belangstelling ge volgd en gaf aanleiding tot verschillende vragen, die door den spreker werden be antwoord. Voordracht over Guido Gezelle. In het Leidsche Volkshuis heeft de heer S. G. Hoeks een voordracht gehouden over Vlaanderen's dichter „Guido Gezelle". Na ean inleiding waarin spreker in 't kort een en ander over de geschiedenis en letterkunde van Vlaanderen gaf, kwam hij tot zijn eigenlijk onder werp. Er is zooveel gesproken en geschre ven over Guido Gezelle. Het is zoo moei lijk iets nieuws te zeggen en daarom wil spreker Guido Gezelle liever inleiden bij de aanwezigen door aanhalingen uit ge schriften van zijn bew onderaars en beorj- deelers, dan een causerie te houden over den grooteai dichter, die ten slotte dan toch het werk van anderen is. Spreker heeft brokstukken voorgelezen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. uit de bekende voordracht van Hugo Ver- riest, waarin deze behandelde: „Vanwaar is hij gekomen en Wat heeft hij gedaan". Spreker droeg eenige van de meest be kende verzen, die ook in deze rede van Verriest voorkomen, op gevoelvolle wijze voor. Wij maakten nog kennis met een gedeel te van het Gids Artikel van Pol de Mont. Bpreker eindigde zijn voordracht rr et het sonnet van „Prosper van Langen- donck op Guido Gezelle „Zwaar peinzend hoofd." Voor hen, die niet bekend waren met de voordracht van Hugo Verriest is deze avond een leerrijke en genotvolle geweest., Voor hen, die ze gehoord of gelezen heb ben een heerlijk terugdenken aan Gezel- le's grooten vriend en bewonderaar. R.-K. Fabrieks-, Haven- en Transport Arbeiders. Gisteravond vergaderde bovengenoemde vereeniging in het Bondsgebouw. De voor zitter. de heer J. v. Leeuwen, opende de vergadering met gebed en installeerde onder een passende toespraak een groot aantal nieuwe leden. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. We gens bedanken door een der bestuursleden .werd als zoodanig met algemeene stem men gekozen het lid J. Overpelt. Medege deeld werd dat van het hoofdbestuur was ingekomen een concept voor een plaat selijk reglement, hetwelk spoedig behan deld zal worden. Nog was ingekomen een schrijven van J. v. d. Steen, om te abon- neeren op het Kath. Volk en Roskam, waartoe de voorzitter de leden aan spoorde. Alsnu verkreeg de heer W. Mooyman uit Rotterdam het woord, om het schrij ven van het hoofdbestuur uiteen te zet ten, den leden toegezonden, over den toe stand .van het werkloozenfonds, daar n.m.l. door den minister aanmerkingen waren gemaakt op het reglement, waarop bijslag op uitkeering zou worden gewei gerd. J.L Zaterdag was spreker uitgenoo- digd over deze aangelegenheid een en an der in het midden te brengen op het mi nisterie van Financiën. "Hij was nog niet veel opgeschoten al had hij daar rond 5yi> uur doorgebracht om de zaken van arbeidersstandpunt te verdedigen. Echter al was spreker daar teleurgesteld, ont moedigd was hij nog niet. A.s. Donderdag zou hij opnieuw op audiëntie gaan, om den minister zelve te spreken, en hem het goed recht der leden nog eens duidelijk te maken. In een gloedvolle, en in aandachtige spanning, aangehoorde rede, spoorde spreker de leden aan trouw te blijven, al zouden zij geen succes hebben; uitkeering zouden de leden toch krijgen. Er is gevraagd om 5 cent contributie per week meer. Reeds 22 afd. hebben hier aan gehoor gegeven. Spreker wist dat Leiden niet zou achterblijven; al zijn die 5 cent meer een offer, het moet voor ons zijn geen offer van dwang, maar een offer uit liefde. Verlaten wij toch niet onzen bond, als we nu 15 cent zullen moeten betalen. Ze ker, vele kleintjes maken 'n groote, maar zal men. wanneer men als lid bedankt, door die 15 cent in de huishouding te brengen, van zorg gevrijwaard blijven? Alleen wanneer wij allen dit offer bren gen zullen wij een macht vormen, om komende zorg het hoofd te bieden. Spreker wees op hetgeen hij dezen mor gen las in eene Engelsche mededeeling, dat wie gelooft dat de oorlog van het voor jaar zal eindigen, een dwaas is. Door gebrek aan grondstoffen zal de werkloosheid wellicht grooter worden. Laten wij daarom onzen Bond maken lot een echt huisgezin, dat sterk is door de liefde, dan kunnen wij met vertrouwen de toekomst afwachten. Het gevolg van deze met aandacht aan gehoorde rede was, dat alle leden de vér- hoogde contributie gaarne wilden betalen. Vervolgens werden door den spreker nog enkele vragen beantwoord, waarna de voorzitter onder dank aan den spre ker de vergadering sloot met den christe lijk en groet. GOUDA. Gem. Lichtfabrieken. Do commissie van bijstand in het beheer der gemeentelijke licht fabrieken heeft aan B. en W. voorgesteld, in 1915 een aanzienlijke verbouwing te doen plaats hebben aan een der ovenblcfkken aan de gasfabrieken. De directie der lichtfabrie ken acht den bouw van een nieuw ovenblok noodzakelijk. Na hiervoor van verschillende ovenbouwers plannen en begrootingen te heb ben ontvangen heeft tie commissie zich vcr- eenigd met het aanbod van de firma Aug. Klönne te Dortmund, volgens hetwelk dc ge- heele ovenbouw met toebchoorcn de gemeen te zal te staan komen op een utlgaaf van f 100.000. Ik en W. deinsden aanvankelijk er voor terug, deze plannen in gunstige overweging te nemen, daar de tegenwoordige tijdsomstan digheden wel allerminst geschikt zijn om tot uitvoering van groote uitbreidingswerken te besluiten en de gemeente met nieuwe schul den te bezwaren. De directie der lichtfabrie ken is er in geslaagd hun de overtuiging te geven, dat de verbouwing geen uitstel kan lij den. RIJNSBURG. Belgische vluchtelingen. Alhier waren in den beginne een tachtig Belgische vluch telingen gehuisvest. Achtereenvolgens zijn verschillenden vertrokken, zoodat er op het oogenblik nog maar drie gezinnen over zijn. SASSENHEIM. R.-K. Kiesverecniging. Woensdag n.m. 7 uur vergadert in „Het Bruine Paard" do

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2