Uit Stad en Omgeving. hun gemeente aanwezige rogge over te gaan en op te geven hoeveel rogge, ge- dorscht of ongedorscht, aanwezig is bij de landbouwers, handelaars, enz. en hoeveel rogge van dezen voorraad gelaten is aan de landbouwers, die van zelf geteelde rog ge brood moet bakken. De commissie wenscht voorts het oordeel te vernemen omtrent het denkbeeld om de rogge te vermengen met veen zeker per centage, de helft of 3/4, tarwe, alsmede omtrent een eventueelen prijs voor het brood, (aangezien proeven daarmede ge nomen een broodsoort gaven, die het rog gebrood zeer wel kor^ vervangen. Eenheid van broodprijzen. De commissaris der Koningin heeft aan de burgemeesters der gemeenten in, Gel derland medegedeeld, dat het hem geble ken is, dat dikwijls in aan elkaar gren zende gemeenten verschil in prijs bestaat voor brood van dezelfde samenstelling en zulks tot ontevredenheid bij de consu menten aanleiding geeft. Het wil hem voorkomen, dat .zooveel mogelijk ook naar eenheid van prijs \an brood in de verschillende gemeenten moet gestreefd worden en dat dit het best ware te bereiken door ter^ zake in overleg te treden met hun ambtgenooten in andere gemeenten. Geen wittebrood. De burgemeester van Rotterdam heeft in overeenstemming met het advies der ter zake gehoorde commissie voor de distributie van meel besloten het verbod van het bakken van wittebrood voorloopig nog niet op te heffen. Er bestaat gegronde twijfel of het ook thans den bakkers wel mogelijk zou zijn over den voorraad tarwebloem, die, wan neer het bakken van wittebrood onbe perkt wordt toegelaten, voor de Roiter- damsche consumptie benoodigd is, de be schikking te verkrijgen. Dientengevolge is het raadzaam geoordeeld nog geduren de eenigen tijd den gang van zaken af te .wachten. Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Januari 1915 benoemd tot commissaris der Koningin in Noord-Holland jhr. mr. dr- A. Róell, met toekenning \an gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Amsterdam, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hem in die betrekking bewezen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Grond voor landarbeiders. Door de commissie van rapporteurs in zake het wetsontwerp nopens verkrijging door landarbeiders van land met woning m eigendom of los land in pacht is naar aanleiding van het regeerings-antwoord nog een nota ingediend. Er behoort nl., naar het.oordeel der commissie van rapporteurs, zekerheid te zijn, dat bij te nemen beslissing omtrent te onteigenen land, meer waarborgen worden gegeven, dat de betrokkene inder daad zijne belangen tot hun recht kan doen komen, bijv. door hem recht van hoogcr beroep van de uitspraak van Ged Staten toe te kennen op een der wijzen in het Voorloopig Verslag aangegeven. Voorts wenscht de commissie van rap porteurs aan de regeering te vragen of zij meent in de tegenwoordige omstandig heden den aangenomen rentevoet te kun nen behouden. Slaatsbegrooting voor 1915. Buitenlandsche Zaken. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft zijn Memorie van Antwoord mee zonden. Hij dankt voor de waardeering van zijn beleid en voor de waardeering van de werkzaamheden zijner ambtenaren en van verscheidene leden van het diplomatieke en consulaire korps. Conditioneele Contrabande. Dc minister deelt mede, dat in de jong ste regeling, door eenige oorlogvoerenden ten aanzien van de Londensche Verklaring getroffen, twee punten de Nederlandsche Regeering aanleiding hebben gegeven een protest ter kennis van de betrokken Regee ringen te brengen. In de eerste plaats be trof dat protest de in die regeling neerge legde vermoedens vetreffende de bestem ming van artikelen van conditioneele con trabande, aangetroffen aan boord van neu trale schepen op weg naar een neutrale haven, waardoor feitelijk de conditioneele contrabanda op dezelfde wijze wordt be handeld als de absolute. Neutrale schepen. In de tweede plaats was het gericht tegen den maatregel, welken die oorlogvoerenden zich voorstellen te nemen ten aanzien van neutrale schepen zich begevende naar lan den uit of door welke de tegenpartij voor raden voor haar legers betrekt. Wat dit laatste punt betreft, gaf de Nederlandsche Regeering te kennen, dat, gelet eenerzijds op het recht van neutrale staten om het drijven van handel uit of door hun land met de oorlogvoerenden toe te laten, ander zijds op den volkenrechtelijken regel volgens welken een neutraal schip dat conditio neele contrabande verveert, niet mag wor den prijsgemaakt indien zijn lading be stemd is voor een neutraal land, het nemen van den bewusten maatregel tegen een onzijdig land in strijd zou zijn met het volkenrecht. De mijnen inde Noordzee. Ten slotte heeft de Nederlandsche Re geering geprotesteerd tegen de Britsche* maatregelen ten aanzien van de Noordzee, welke het door alle natiën aanvaard begin sel der Vrije Zee aantasten en in zoover zij de zeewegen naar de Nederlandsche ha vens versperren, bovendien in strijd zijn met het Haagsche Verdrag nopens het stel len van onderzeesche zelfwerkende contact- mijnen, hetwelk het nemen van maatrege len voor de veiligheid der vreedzame scheepvaart voorschrijft en derhalve uit gaat van het beginsel dat die scheepvaart niet buiten het strikt noodige mag worden belemmerd. Geen mededeelingen. De minister kan geen mededeelingen doen omtrent onderhandelingen, welke door het departement van Buitenlandsche Zaken gevoerd worden. Juist in een tijd perk van internationale verwikkelingen, waarin Nederland zou kunnen worden medegesleept, moet de Regeering zelfstan dig oordeelen omtrent hetgeen haar te doen s'taat. Door de Volksvertegenwoordiging in haar voornemens te kennen zou zij haar verantwoordelijkheid verminderen en daar mede zich zelf verzwakken. Tot het overleggen van geheime nota's bestaat naar het oordeel van den minister evenmin aanleiding als tot het doen van mededeelingen in comité-generaal of in een Senioren-convent. De algemeene beginse len, welke de buitenlandsche politiek der Regeering leiden, zijn gebleken. Mede deelingen der verschillende gevallenj waarin die beginselen toepassing vinden kan uiteraard thans nog geschieden. Justitie. Meeningsujtingen over buitenlandsche gebeurte nissen. Omtrent de houding der overheid ten opzichte van meeningsuitingen over de tegenwoordige buitenlandsche gebeurte nissen, wordt in de memorie van ant woord op de justitie-begrooting hét vol gende meegedeeld: Vóór alles moet beslissend zijn de vorm, waarin die uitingen gehuld zijn. Terwijl in het algemeen vrijheid van gedachten- uiting niet wordt belemmerd, moet de re geering in sommige gevallen wel gebruik maken van de middelen, die het récht haar biedt, om uitingen te onderdrukken, die zich niet bepalen tot, zij het scherpe, critiek, maar die bovendien een beslist krenkend karakter dragen of die ook be paalde personen openlijk beleedigen. Uit den aard der zaak zal, in de enkele gevallen dat ingrijpen van overheids wege noodig wordt geoordeeld, spoedig ingrijpen den noodzakelijk zijn. Het kan dan voorkomen, dat later hij meer nauw gezette overweging en kennis van alle bijkomende omstandigheden, twijfelt lijst aan de onvermijdelijkheid dezer bemoei ingen en dat ten slotte het gevoelen de overhand krijgt, dat ook in dat bijzondere geval geen voldoende reden bestaat om de meeningsuiting te onderdrukken. Aldus geschiedde ook ter zake van de vervolging van ,,De Telegraaf" wegens een in dat blad opgenomen plaat. De in beslagneming van het cliché is geschied door de Amsterdamsche autoriteiten bui ten overleg met den minister, al wil bij hiermede niet te kennen geven, dat bij hun beleid zou afkeuren of hun aanvan kelijk optreden onjuist oordeelt. De justitieele autoriteiten te Amster dam zijn zelf bij nadere overweging en na verhoor der betrokken personen tot het inzicht gekomen, dat in dezen een over treding van eenig artikel van het wet boek van strafrecht niet gepleegd Is en dat deze, toen de minister eenige inlich tingen ter zake verzocht, derhalve zelf in overweging gaven de strafvervolging niet voort te zetten, met welk advies de minis ter zich toen vereenigde. Zekerheidshalve heeft hij bij die gele genheid nog uitdrukkelijk de ambtenaren van het Openbaar Ministerie er op gewe zen, dat het raadzaam is, slechts met groote behoedzaamheid strafrechtelijk te gen meeningsuitingen als hier bedoeld, op te treden. Gemengde berichten. Bloedvergiftiging. Men meldt uit Steenwijk aan de „Tel" Een ruim vijfjarig zoontje van den heer W. Wagter, vroeger alhier, sedert een paar jaar concierge van de Rijksriet- vlechtschool te Noordwolde, had een klein puistje bij den neus. Bloedvergiftiging ontstond, zoodat het hoofd in erge mate opzwol. Overbrenging naar het ziekenhuis te Zwolle werd noodig geoordeeld, 't Mocht echter niet meer baten. Na één dag vree- selijk lijden is de arme kleine overleden. Doordien de heer W. bij de mobilisatie onder de wapenen was gekomen, vertoef den zijn vrouw en kinderen alhier bij de familie. Oplichting. Te Zaandam heeft iemand, voorgevende opzichter bij de H. IJ. S. M. te zijn, getracht verschillende personen op te lichten. In een ijzerwinkel deed hij een bestelling voor rekening der laannemersfirma Wienhaven en Van der Hoeven te Utrecht van f 500 met het verzoek die goederen aan het station te bezorgen. Zijn poging om tegelijkertijd geld van den ijzerhandelaar te leenen, mislukte. Daar de winkelier nog bijtijds kon worden ingelicht, bleef deze voor schade gevrijwaard. Ook had hij gemeubileerde kamers ge huurd, waarvan hij echter zonder beta ling was vertrokken. Huiszoeking. In verband met vermoe den van het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel (die der N. V. Hotel Maatschappij Kurhaus te Egmönd aan Zee) heeft de Alkmaarsche justitie Vrij dag een huiszoeking gedaan in het schouwburglokaal De Harmonie te Alk maar, welks eigenaar lid was van de di rectie der Egmondsche Hotel Maat schappij. Ook heeft de justitie een onderzoek in gesteld in een pension te Egmond aan Zee, dat door een dame voor den eige naar der Harmonie werd geëxploiteerd. De dievenbende te Gorsel. Het blijkt dat de onlangs door de politie te Gorsel aangehouden dievenbende reeds geruimen tijd in nabij het station staande gesloten villa's verblijf heeft gehouden; dit is op te maken uit het feit, dat de dieven in eenige daarvan geslapen, in één ervan zelfs gekookt hebben. Tn villa Spoorzicht van mej. H., welke geheel gemeubeld was, is schandelijk huisgehouden. Wat gesloten was, is opengebroken, en letterlijk alles onderste boven gehaald. Veel is daar ontvreemd en nog stonden er verschillende voorwer pen gereed, ingepakt en wel, om ook te worden weggenomen. Veel is blijkbaar in dronkenschap vernield; de wijnvoorraad is geducht aangesproken. In een andere viJia, waar een groot aantal gevulde con- servenbussen aanwezig waren, zijn daar van ongeveer tachtig stuks ontvreemd. Door de politie zijn in een naburig, zeer dicht dennenbosch, vele ledige conserven- bussen teruggevonden. Reeds is een groote hoeveelheid van het gestolene in beslag genomen, doch er ontbreekt nog veel. Een eigenaardige wjjze van smokkelen* De grenswachten aan de Maas in Limburg hebben den laatsten tijd bijzonder te letten op hc-t smokkelen van petroleum. Op alle mogelijke manieren wordt getracht dit in België tegenwoordig zoo duur artikel over de grenzen te krijgen. In het dorpje Grevenwicht werd deze week de smokkelaarstruc ontdekt. Aan de overzijde van de Maas op Belgisch grondgebied liet men een vlieger op aan een stevig touw. Nadat de vlieger op Neder- landsch grondgebied was gedaald, werd deze van het touw afgenomen en in plaats daar van eenige kannen met olie vastgebonden, die dan door de rivier naar den overkant werden getrokken. De grenswacht heeft nu ook het consigne gekregen, behalve op vliegmachines, ook op gewone vliegers te letten. Levensgevaarlijk gewond. Gisternacht omstreeks halfvier is de Zwecdsche matroos E. S., van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende stoomschip Arance, door een messteek in den buik levensgevaarlijk gewond. In de Stieltjesstraat is de man gevonden, waar hij bijna een uur had gelegen. Op last van dr. S. van Dantzich, wiens hulp werd ingeroepen, is de Zweed terstond naar het ziekenhuis ver voerd. Bij onderzoek is [gebleken, dat de man de verwonding heeft opgeloopen bij een vecht partij tu8schen zeelieden in de Stieltjesstraat. Yerdronken. Zaterdagavond is een 6-jarige vluchteling bij het spelen in de Binnenhaven te Vlissingen gevallen en verdronken. Gisteren is het lijkje opgehaald. In mobilisatietijd. Een kapitein heeft iemand noodig voor kleine administratieve bezigheden, waarvoor zich een soldaat aan gemeld heeft. Kapt.: „Kun je goed schrijven?" Sold.„Ja, kaptein". Kapt.: „Zoo, hm, en kun je een beetje rekenen Sold.: „Ja, kaptein". Kapt.: „Wat ben je eigenlijk van je vak?" Sold.: „Leeraar in do wis- en natuurkunde, kaptein.,., De „Bogor" gestrand. Een Lloyds- telegram uit Leixöes meldt, dat het Ne derlandsche s.s. „Bogor", van Amsterdam naar Buenos-Ayres, tien mijlen ten Noor den van Leixöes gestrand is. De „Bogor" is totaal wrak. Men vreest, dat er 25 menschen omge komen zijn. De „Bogor", een schip van 3621 ton br., van den Rotterd. Lloyd, werd gebouwd in 1898, vertrok 3 December van Amster dam en passeerde G dezer Dover. (Leixöes ligt op de Portugeesche kust. Het is de haven van de belangrijke koop stad Oporto. Sedert de rivier de Douro vóór de stad geheel verzandde, is 6 K.M. ten N. van de stad een kunstmatige ha ven aangelegd, die Leixöes heet.) Klompen en lucifers. In de Meijerij schrijft „De Gelderl." worden veel canadas- en populierboomen geteeld ten behoeve der daar uitgeoefend wordende klompenfabricatie. Daar nu evenwel de lucifersfabrieken geen geschikt hout uit Rusland en andere landen kunnen be trekken, worden door haar vele boomen, zelfs heele hosschen aangekocht. De klom pen industrie, die juist sedert den oorlog, doordat uit België geen klompen moer uitgevoerd worden, zeer is toegenomen en die door de arbeiders meest voor eigen rekening of kleine bazen wordt gedreven, zal hierdoor op den duur veel te lijden hebben. Een lastig geval. De „Tel." deelt me de, dat Vrijdagavond de politie te Amers foort in het bureau een half aangescho ten militair uit Soesterberg moest opber gen, die een Belgisch officier lastig viel, waarbij hij vooral antwoord verlangde op de vraag: „Zijn wij nu die kwatta- soldaten?" v Een patrouille haalde den arrestant af. Onderweg werd juist een straatlan taarn uitgedraaid door een reparateur. De arrestant weet te ontsnappen en de patrouille weet niet beter te doen dan di rect te schieten, eerst in de lucht en toen op den man, met groot gevaar voor pas santen. Niemand werd gelukkig getroffen, ook niet d.e arrestant, die later werd gevon den, verscholen in een voortuintje. Gasprijsverhooging. Huismoeders en winkeliers zullen Za terdagavond wel een klaaglied aangehe-" ven hebben, toen ze als St. Nicolaasca- deau van B. en W. een voorstel in dit blad lazen tot verhooging van den gas- prijs. In een lang en wij zouden zeggen lang dradig betoog motiveert het Dagel. Be stuur het voorstel. De verdediging van het voorstel lijkt ons verwrongen, niet j'uist, niet logisch. B. en W. pleiten als een advocaat, die de aandacht van de hoofdzaak afleidt. Welke kan een reden zijn om den prijs van het gas te verhoogen? Dat de produc tiekosten zijn gestegen, dat er een te kort is, dat de gasfabriek er nie't komen kan, dat de prijs voor gas in Leiden vergeleken met dien in andere plaatsen laag is. Men zou kunnen zeggen, dat ten minste Leiden ook eens iets voor heeft op andere plaatsen. Maar dit laat ste ter zijde latend, moeten wij toegeven, dat B. en \V. met deze gegevens een ba sis iouden hebben om een verhooging van den gasprijs te verdedigen. Maar wat zeggen nu B. en W. feitelijk! In 1915 zal aan plaatselijke directebelas- ting f 66,671 meer moefén worden opge bracht dan in 1914. Dat bedrag is te hoog. Wij moeten naar een middel zoeken om dat bedrag kleiner te maken. Daarom de gasprijs maar verhoogd. Bij verhooging toch wordt de winst geraamd op f 30,000. Wat wordt daarmede bereikt? Dat een groot aantal ingezetenen bevoordeeld wordt ten nadeele van anderen. Tusschen de regels door geven B. en W. dat ook toe. Uit geheel hun pleidooi blijkt, dat het billijkste is, dat die f 66.671 door allen opgebracht móeten worden, dus door de belastingbetalers. Maar B. en W. vreezen voor de gegoe den, die naar Den Haag en andere plaat sen zullen trekken en daardoor niet mede zullen betalen. Het lijkt hun daarom maar beter den gasprijs te verhoogen. De men schen blijven dan in de stad, de winke liers houden hun klanten. De winkeliers, die het eerst en het meest getroffen wor den door de gasprijsverhooging, varen er dus wel bij. Het komt ons voor, dat er te veel ge schermd wordt, met de bangmakerij, dat verschillende gegoede families uit Leiden zullen vertrekken. Op de eerste plaats zijn reeds verschil lende families vertrokken. Vervolgens *wie zegt, dat de andere zullen blijven, als de gasprijs.verhoogd wordt? Er moet dan toch nog een aardig bedrag meer opge bracht worden, dan in 1914. De winke liers loopen dan toch de kans, die ge goede families als klanten te verliezen. Men krijgt vervolgens den indruk uit de verdediging van B. en W., dat de groo te winkeliers zooveel gas niet verbran den. Het is ons opgevallen, dat in ver schillende winkels, ook in grootere, geen electrische installatie is aangelegen, maar nog altijd gas verbruikt wordt. Met .de kleine winkeliers rekenen B. en W. al heel gemakkelijk af. Door hen toch wordt betrekkelijk weinig gas voor ver lichting verbruikt, zeggen zij. Het is de quaestie maar, wien men als kleine winkelier beschouwt. Dat door de belas- tingverhooging ook de kleine winkelier zal getroffen worden is juist. Maar daar gaat de zaak niet om. Logischer is het, dat de winkelier zijn aandeel in die 66,671' betaalt door belasting, dan door meer aan gas te betalen. Komende tot een conclusie, dan zeggen wij dat bij een verhooging van den gas prijs een groot aantal neringdoenden veel te veel in die f G6,671 bijdragen, hetgeen onbillijk is. Door een belasting dra gen allen bij, wat billijk is. B. en W. mo gen verschillende categorieën van men schen niet bevoordeelen ten opzichte van andere. Ons besluit is, dat B. en W. misschien heel goed de prijsverhooging van gas kun nen verdedigen. B. en W. moeten echter dan niet met argumenten komen, ont leend aan de meerdere b e 1 a s t i n-g die in 1915 moet betaald worden. Leidsche Textielnijverheid. In de hedennamiddag te Amsterdam ge houden vergadering van de Letterkundige afdeeling van de Kon. Academie van We tenschappen deed Prof. Dr. P. J. Blok van Leiden, eenige mededeelingen uit de Geschiedenis der Leidsche Textielnijver heid, in het bijzonder der Nieuwe Draperie uit de 16de, 17e en 18e eeuw. Spr. wees daarbij op de voortreffelijke uitgave van Mr. N. W. Posthumus, Bronnen tot de geschiedenis der Leidsche Textielnijver- hei (Rijks Publ. 1910, vlg. thans 4 deelen) waaruit hij grootendeels de gegevens trok. Hij ging na het ontstaan der Nieuwe Draperie (na het beleg van 1574) in ver band met de sterke immigratie van Vlaamsch-Waalsche, Brabantsche en Gu- lik-Kleefsche nijveren na de Pacificatie van Gent (8 Nov. 1576) 1881 is het pro cent van de Zuid-Nederlanders te Leiden 26, omstreeks 1640 ongeveer 40 (vooral veel Walen). De nieuwe Draperie (baaien, vaaien, fusteinen, linnens, passementen, linten sedert 1630 ook weder fijne laken? bloeide 16401670. Lakenhal gesticht 1640 Daarna komt zij geleidelijk in verval; de opheffing van het Edict van Nantes' heeft weinig invloed wegens het overgroot aantal onvermogenden daardoor te Lei den gekomen (1500 armen tegen 100 nieu we burgers uit Frankrijk en België). Oorzaken van het verval zijn de oorlo gen met stagnatie van wolaanvoer, en af zet, zware landslasten, concurrentie elders door protectie, meerdere vrijheid en goed koopheid van werkkrachten; gebonden heid aan het middeneeuwsche keuren- en gildenstelsel. Omstreeks 1720 ïs het verval eindelijk na een halve eeuw van wankeling; dan daalt alles snel en verlaat een groot deel der nijveren Leiden, dat omstreeks 1720 nog 70.000, einde der eeuw 28000 inwoners telt en alle teekenen van diep verval ver toont; alleen dekens en goedkoope weef sels voor dagelijksch gebruik handhaven zich nog. Comité „Leiden en Omstreken" Ned. Roode Rruis. Het is het Comité buitengewoon aan genaam, te kunnen mededeelen, dat het ^plaatselijk Dames-Comité ter verschaf fing van buikgordels aan de troepen, zich zoodanig geweerd heeft, dat in twee zen dingen thans in het geheel 5078 gordels aan het Hoofd-Comité van het Neder landsche Roode Kruis werden opgezon den. Naar aanleiding van de eerste zending van 3778 gordels schreef bovengenoemd Hoofd-Comité ons reeds: „Deze aanzien lijke zending behoort tot de grootste par tijen, die tot dusverre zijn ingekomen." (Het Hoofd-Comité voegde daaraan toe een betuiging harer „jjroote erkentelijk heid, henevens haren gröoïen dank aan allen, die tijd en krachten voor de goede zaak beschikbaar stelden." Het Comité van het Nederl. Roode Kruis voor Leiden en Omstreken heeft het Da mes-Comité met een en ander in kennlJ gesteld alvorens over eenige dagen de eervolle dechargeering van het zoo ijverige Comité zal geschieden. Het Comité van het Ned. Roode Kruid voor Leiden en Omstreken richt bij de«cn een woord van dank aan allen, die tot h« welslagen van de bemoeiingen van hei Dames-Comité medewerkten. Het aantal van 5078 gordels werd bij eengebracht door schenkingen uit de ge meenten Leiden, Alphen, Hillegom, Zoc- termeer-Zegwaard, Sassenheim, Wad dingsveen en Valkenburg. J. J. BRUSSEE. Alhier is gistermorgen na een betrekke lijk korte ongesteldheid op 63-jarigen leef tijd overleden de heer J. J. Brussee 2de Stationschef (chef de bureau) bij de II. IJ. S. M. Maatschappij van Toonkunst. Zaterdagavond gaf het LeerJingen- koor van -Toonkunst een uitvoe ring ten bate van het Leidsche Steun comité, met medewerking van solisten. Om met dè alt te beginnen, moeten wij ge tuigen dat mej. Francis van Eysinga er niet in is mogen slagen ons maar eeniger mate te boeien. Jammer, materiaal is er, techniek' ook wel, doch, een voorname factor is afwezig en wel voordracht. Warmte en een zich meer energiek ver heffen boven het alledaagsche, zou deze zangeres, die zich hoedde boven hare krachten te gaan, zeer ten stade komen en het schuilend talent naar voren doen tre den. Geheel anders staat het met den be kenden bariton Bram van der Stap. Deze zanger beschikt over een mooi orgaan, een warme voordracht en een expressie ve wedergave, die al de voornaamheid en rijkdom van de zangkunst uitbeelden. En voorwaar, weinige zangers hebben zoo het publiek aan de lippen hangen. De num mers, door Van der Stap gezongen, sloe gen in; vooral Ridona di Calma en de Kerstliederen van Cornelius; meer nog de Hollandsche, waarvan „Neutraal" van Rosy Wertheim, een daverend applaus uitlokte, 't Is geen wonder dat Van dei- Stap al een heel eind op weg is, de lie veling van het publiek teworden, dat de hooge wijding, welke hij aan de kunst weet te geven, dankbaar erkent en waar deert. Na de pauze „Vrede op aarde" van I.y- sen, voor koor en solostemmen. Bittere ironie! Ginds woedt de oorlogs- geesel en hier zingt men van vrede! En toch, deze cantate voor vrouwen- en kin derkoor heeft ons getroffen. Waar het ge boorteverhaal den tekst bracht, werd de daarbij geschreven muziek, op hoogst- beschaafde, met gekuischte voordracht ge zongen wijze ten gehoore gebracht. Geen zweem van onzelfstandigheid of angst; 't was te bemerken dat muzikale ontwikke ling de meisjes en jongens eigen was, dat hier geen sprake kon zijn van een geleerd lesje. Harry van der Harst heeft dan ook weer getoond hoe goed en nauwgezet zij hare taak als zangleerares opvat en voor- al hoe zij mèt ontwikkeling op zangge- bied tucht weet te brengen in de schare, over welke zij den dirigeerstaf zwaait. Mej. Boekwijt, die steeds hare talenten beschikbaar heeft voor alles wat goed en edel is, was ook hier weer de ernstige be geleidster op denschoonklinkenden vleu gel, en volbracht haar taak weer op hoogst artistieke, nauwgezette wijze. 'Alles te zaam genomen heeft het nog al talrijk opgekomen publiek eenige uren van groot genot gesmaakt en hopen wij dat het Steun-Comité een flinke recette kan boeken. S. Voor de Belgische Vluchtelingen. Zaterdagavond werden de Belgische) vluchtelingen ondergebracht in het ge> bouw der firma Zaalberg, wederom ver rast met een gezellig avondje en wel door het optreden van het bekende duo C. de Haas en C. v. d. Linden. Dat het duo suc ces had met zijn optreden bewees het da verend applaus na ieder nummer; vooral bij de Aviateurs toen de Belgische en Ne derlandsche vlag werden ontplooit bleek aan het applaus geen einde te komen, van alle kanten werd bis, bis geroepen, zoodat het duo het .Nederlandsch Belgisch Volks lied moest herhalen, dat dan ook door alle aanwezigen staande werd medegezongen. Het was een recht gezelligen avond welke te ruim tien uur ten einde was. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zich om steun aan56 personen, maakt met het totaal der vorige week ad. 1SS0 een totaal van 1936 Tot 5 December j.l. waren behandeld1673 aanvraten in de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling 41 Totaal 1714 Afgewezen waren tot 5 Dec. j.l.359 Afgewezen in de afgeloopen week10 Totaal afgewezen. 378 Collecte voor de R.-K. Parochiale Weezen. De collecte gisterenavond ge houden voor de R.-K. Parochiale Weezen, na eene liefdadigheidspredikatie door den WelEerw. Heer Joseph Filbry, in de kerk van O. L. V. Hemelvaart alhier, heeft op gebracht f 210.04i/£. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aangevaren. Een houten tjalk met pulp geladen werd met flinke gang aan gevaren door den motorschuit wan schip per C. R. alhier. De schade is zeer be langrijk. Ook een op die plaats liggende schuit van J. Maagdelijn beliep averij. Van een en ander is aangifte gedaan. LEI DSC HEN DAM. R.-K. Volksbond. Op Vrijdag 18 Dec, e.k. des avonds ten 8 ure houdt de afd. Leidschendam van den R.-K. Volksbond in

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2