BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Uit Stad en Omgeving. Bivakmutsen voor soldaten. Het Hoofdcomitè van Nederlandsche vrouwen voor het breien van bivakmutsen voor soldaten heeft van II. M. de Konin gin de uitnoodiging ontvangen te willen trachten alsnog eenige duizenden bivak mutsen voor het leger te doen maken en uitreiken. Ter bevordering van dat doel en ter bestrijding van de daaraan verbon den kosten heeft II. M. een bijdrage van 1 5U0 geschonken. Met groote erkentelijkheid heeft het hoofdcomité zich bereid verklaag!, om aan dat verlangen van H. M. te voldoen. Er ontbreken nog vele duizenden bivak mutsen. Het hoofdc.omité vertrouwt, dat de vrou wen en meisjes, die zoo algemeen in den lande een willig'oor leenden aan zijn op roeping en die er toe bijgedragen hebben, dat reeds meer dan 36,000 bivakmutsen door tusschenkomst van het comité aan de waardeering van H. M. de Koningin opnieuw zullen worden opgewekt en aan gespoord om ook verder met het hoofdco mité samen te werken. Het hoofdcomité ontvangt tal van dank betuigingen van commandanten van de tachementen, grens- en kustwachten enz. uit alle deelen des lands, die getuigen hoe zeer de ontvangst der bivakmutsen door de militairen wordt gewaardeerd. Westlandsche tuinders. Het hoofdbestuur van de Vereeniging Westland heeft besloten aan den minister van oorlog te verzoeken de onder de wa penen staande Westlandsche tuinders, hoofden van een bedrijf, voor het aan staande teeltjaar een verlof te verleenen van 4 dagen per week gedurende 8 ach tereenvolgende weken, teneinde hen in staat te stellen de hoofdzaken voor de teelt zelf te regelen. Staatscommissie voor Met onderwijs vraagstuk. Omtrent den loop van de werkzaam heden van de Staatscommissie voor liet onderwijsvraagstuk kan worden mede gedeeld, dat in de onlangs gehouden ver gadering van het geheele college het be- waarschoolonderwijs het onderwerp van bespreking is geweest. De subcommissies, die ieder een spe ciaal ondei'deel van het onderwijs in on derzoek hebben, hebben sedert in afzon derlijke bijeenkomsten de werkzaamheden voortgezet. Belastinghervorming. Het plan tot belastinghervorming dooi den Minister van Financiën in de avond vergadering der Tweede Kamer van 10 December bij groote trekken ontvouwd, omvat de volgende punten: een ontwerp- zegelbelasting, waarin ook zal komen een beursbelasting; een herziening van de zegelbclasting; waarvan de opbrengst zal worden besteed voor 'de ouderdomsvoor ziening en waarbij de boeten op ontdui king, die zeer hoog moeten zijn, zullen dienen voor de instellingen voor herstel van zieken en invaliden, om daarmede te verkrijgen, dat terwijl op het oogenblik op alle mflgelijke manieren de zegelwét ontdoken vordt, die ontduiking wordt te gengegaan; een ontwerp voor de registra tie, waarvoor de Minister in Januari of uiterlijk Februari een bepaalde opdracht aan een ambtenaar hoopt te doen; de suc cessiebelasting, waarvan reeds een voor stel in bewerking is; eeri herziening van de personeele belasting, zoodanig dat alle belastincr van winkelhuizen, koffiehuizen, hotels en kantoren er uit verdwijnt en al leen blijft de belasting op deïi uiterlijken staat: een herziening van de grondbelas ting op het ongebouwd, zoodat er niet meer zal zijn een belastbare opbrengst, maar naar de waarde, wat zeer speciaal een voordeel zal zijn voor de kleine bezit ters, die door de belastbare opbrengst het zwaarst getroffen worden. Wat het ge bouwd betreft, heeft de Minister een op dracht gedaan in dezen zin, dat men moest komen tot een verplichte verzekering van alle onroerende goederen tegen brand schade. Om de particuliere verzekering niet on mogelijk te maken, heeft de Minister een opdracht gegeven om zoodanig te doen dat het een verplichte herverzekering zal zijn voor 50 pCt. bij een te stichten Staats instelling. De grondbelasting zal dan natuurlijk onder de noodige waarborgen van her- schatting, worden berekend naar het be drag, waarvoor tegen brandschade is ver zekerd. Bovendien zullen, als gevolg van de noodzakelijke verdediging van vaderland en koloniën verschillende belastingen zeer speciaal het vermogen drukken. Vóór het einde van het zittingjaar 1915/ 16 zal de Minister een algemeen plan, met verschillende ontwerpen aan de Ka mer zenden. Gemeentezaken. Verhooging van den gasprijs. B. en W. geven den raad in overweging te besluiten, dat de prijs van het gas voor particulieren in de gemeente Leiden met uitzondering van het z. g. muntgas, waarvan de prijs blijft bepaald op 6'/, per kub. M. met ingang van 1 Januari 1915 van 5'/. ct. zal worden gebracht op 6 cent per kub. M. Bij het samenstellen der concept-begroo ting voor het jaar 1915 zagen 13. en W., teneinde de begrooting sluitende te ma ken, zich genoodzaakt den post .Hoofde lijke omslag" belangrijk hooger te ramen, dun hij voor het loopende dienstjaar was uitgetrokken. Het gevolg hiervan zou zijn een aanmerkelijke verhooging van'het percentage, dat in het volgende jaar aan plaatselijke directe belasting zou moeten worden geheven van liet inkomen der be lastingschuldig^ gn dit te meer, nu met het oog op de buitengewone tijdsomstan digheden op een stijging van het totale belastbare inkoihen niet te rekenen viel. B. en W. hebben naar de reden van die zoo aanzienlijke stijging van het tekort een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat» hiervoor verschillende redenen waven, ter wijl o. a. een dier redenen bestond in een mindere winst van bijna f 34.000.die volgens de door de Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri- citeit ingediende begrooting in 1915 uit de gasfabriek moest worden verwacht. Deze lagere raming der winst uit de gasfabriek van niet minder dan bijna f 34.000.gaf hun, in verband met de belangrijk hoogere raming van den post Hoofdelijke omslag", aanleiding verhoo ging van den gasprijs in ernstige overwe ging te nemen en tot Commissarissen der Lichtfabrieken de vraag te richten, in hoe verre de stijging der productiekosten van het gas verhooging van den gasprijs wen- schelijk maakte. Uit de door Commissarissen verschafte inlichtingen bleek, dat de productiekosten van het steenkolengas sedert het jaar 1907, in wells jaar de prijs van het gas op cent per kub. M. werd bepaald, afgezien van het buizenrecht, met ongeveer 0.67G cent per kub. M. waren gestegen. Deze mededeeling versterkte B. en W. in de meening, dat tot verhooging van den gas prijs moest worden besloten. Uit de toelichting van dit voorstel nemen wij het volgende over. In de meeste gemeenten van ons land is de prijs van het gas hooger dan in Leiden. In verschillende gemeenten is de prijs ct., in een gemeente 672 ct., in vijf gemeen ten 6 cent. In Groningen is de prijs even als in Leide 5V& ct., terwijl hij in Tilburg 5 cent bedraagt. Na de verhooging zal de prijs in Leiden gelijk zijn aan dien in Den Haag, Utrecht, Arnhem, Leeuwarden en Zwolle. Van een hoogen gasprijs zal vol gens B. en W. dan volstrekt niet kunnen worden gesproken. Met een voorstel om ook tot verhooging van den prijs van. het z.g. muntgas over te gaan, willen B. en W. bij den raad niet komen, omdat daardoor juist de minste kapitaalkrachtige verbruikers zouden wor den getroffen en omdat de prijs van het muntgas toch reeds 1 ct. duurder is ge worden. Volgens opgave van commissarissen zou den bij verhooging van den prijs van het gas de inkomsten, der gasfabriek met* on geveer f 30.000 stijgen. Het komt B. en W. voor, nu men voor de keuze staat, om de geraamde mindere winst van ruim f 30.000 te vinden hetzij uit verhooging van den II. O., hetzij uit ver hooging van den gasprijs, het verstandig en niet onbillijk kan worden genoemd in dien tot verhooging van den gasprijs wordt overgegaan. Verstandig, omdat de gevaren aan éen steeds stijgend vermenigvuldigingscijfer verbonden, niet gering moeten worden ge acht. In 1915 toch moet aan plaatselijke directe belasting f 66671 meer worden opgebracht dan in 1914. Bij behoud van dit cijfer zal een verhooging van het reeds hooge verme nigvuldigingscijfer van 5.5 tot ten minste 65 noodzakelijk zijn. Vertrek van gegoede ingezetenen naar Den Haag en andere plaatsen zal het gevolg zijn, waarvan de gemeente en niet het minst de winkelstand en do kleine luiden de nadeelen zullen on dervinden. De juistheid van de bewering, dat door een verhooging van den gasprijs velen on billijk zullen getroffen worden en het daar om de voorkeur verdient, hoe ongewenscht dit overigens ook moge zijn, het belasting percentage te verhoogen, een bewering die ook aangetroffen wordt in de bekende adressen van den N. R. K. Volksbond en de R. K. Winkeliersvereeniging, kunnen B. en W. niet toegeven. Het muntgas wordt niet in prijs ver hoogd. De arbeidende klasse waarvoor de Ned. R. K. Volksbond het opneemt, zal geen nadeel maar voordeel van het voor stel ondervinden, daar de gasprijs voor haar niet wordt verhoogd en de door haar te betalen belasting niet zal stijgen. Ook de kleine winkeliers zullen, mèe- nen B. en W., in strijd met de vrees, door de R. K. Winkeliersvereeniging in haar adres geuit,iwan de verhooging wei nig schade lijden. Door hen toch wordt be trekkelijk weinig gas voor verlichting ver bruikt en de zoo geringe stijging van den gasprijs kan voor hen dus niet belangrijke hoogere uitgaven medebrengen. Doch bo vendien vergete men niet, dat bij niet verhooging van den gasprijs, het verme nigvuldigingscijfer voor de berekening der inkomstenbelasting plm. hooger zal moeten worden gesteld dan anders. Door die verhooging zal eveneens de kleine win kelier worden getroffen, zoodat het voor hem vermoedelijk op hetzelfde zal neer komen, of hij een weinig meer aan gas, dan wel aan belasting moet betalen. De grootere winkeliers kunnen wij hier verder buiten beschouwing laten; het grootste deel van hgn is voorzien van elec- trisch licht, terwijl de overigen vermoe delijk liever een weinig meer aan gas zul len betalen, dan de kans te loopen, dat verschillende gegoede families uit Leiden vertrekken, of elders gaan. wonen, en op den koop toe nog meer belasting te moeten betalen. Door een verhooging van den gasprijs, zullen ook zij getroffen worden die niet door een verhoogde inkomstenbelasting getroffen kunnen worden; nL de maat schappijen, waarvan de aandeelhouders elders wonen, de bewoners der omliggen de gemeenten, de verschillende Rijksin richtingen. Die allen vallen grootendeels buiten de inkomstenbelasting, doch zullen bij verhooging van den gasprijs een deel daarvjffe voor hun rekening krijgen. Ook voor de gasverbruikers in Oegstgeest en Zoeterwoude, die denzelfden prijs per: kub. M. betalen als de Leidsche verbrui kers, toch zal de gasprijs bij aanneming van het voorstel automatisch worden verhoogd. Verhooging van den prijs voor de verbruikers in de overige buitenge meenten, die door Leiden van gas wppden voorzien, willen B. en W. vooralsnog niet voorstellen, met het oog op den veel koo geren prijs van het gas per kub. M. in de buitengemeenten, en in verband piet de tusschen die gemeenten en Leiden be staande contractueele verplichtingen. Voor een verhooging van de normale tarieven van electriciteit, meenen B. en W. dat geen termen bestaan aangezien de normale tarieven in Leiden reeds thans hooger zijn, dan in vele andere gemeen ten. Wegens de groote kosten zijn B. en W. ook van meening dat voor kookgas en licht gas geen verschillende prijzen kunnen worden gesteld. B. en W. meenen door een en ander hun voorstel in zake de verhooging van den gasprijs voldoende te hebben toege licht. Ook Commissarissen der Lichtfa brieken adviseeren tot aanneming van het voorstel. Tengevolge van de uitbrei ding, die de electriciteitsfabriek in de laatste jaren heeft ondergaan, is toéh zoo schrijven zij, de modemiseering van de gasfabriek steeds uitgesteld en zijn met name de .stokerijen niet meer ingericht naar de eischen van den tegenwoordigen tijd. Zoodra derhalve opnieuw kapitaal voor uitbreiding der gasfabriek moet wor den aangevraagd, zal de prijs van ct. per kub. M., althans in de eerste jaren, toch niet gehandhaafd kunnen worden, indien de gemeente de uitkeering niet an dermaal wil zien dalen en zij achten het daarom geraden den gasprijs op 6 cent per kub. M. te brengen. Een der Commissarissen wenscht zich echter, blijkens een door hem ingediende nota, vooralsnog zijn stem voor te behou den. Nieuwe verordening betreffende den keuringsdienst. Wellicht hedenavond is te verwachten de indiening van een nieuwe verordening betreffende den keuringsdienst van eet- en drinkwaren, in dien zin, dat ook an dere waren, die niet tot eet- en drinkwa ren belmoren, onder deze verordening zullen vallen, zooals b.v. lepels, emaillen pannen enz., waarvan de samenstelling allicht gevaar zou kunnen opleveren voor de gezondheid. Bovendien zal in de ver ordening zoodanige wijziging worden voorgesteld, dat zij zich aansluit bij de gewezen arresten van den Hoogen Raad en verschillende rechterlijke uitspraken. R.-K. Militalren-Vereeniging. Een militair schrijft ons: 't Is er gisteravond weer echt \roolijk op losgegaan in de R.-K. Militairen-Ver- eeniging. Een knus-gezellige avond ge weest met volop-onsehuldige genietingen. Ja, onschuldige genietingen! Wij, militai ren, hebben die> zoo brood-noodig, w ant men raakt verdoft dikwijls door de gods lasteringen en onzedelijke taal, welke men den ganschen dag moet aanhooren, meermalen zelfs van zijn superieuren. Doch laten we onze vreugde-herinnerin gen van gisteravond nu niet bederven, er komt nog wel eens tijd, dat we op meer krasse manier tegen deze euvelen zullen ten velde trekken! Reeds lang voordat het feest een aan vang nam, was de groote zaal tot In de uiterste hoeken met onze kranige katho lieke militairen gevuld. Plots een hoera geroep en levendige toejuichingen, want onze door ons hoog vereerde directeur, de WelEerw. Pater L. Klüken kwam het sein geven, dat het feest ging beginnen. Een groote verrassing was het voor ons, toen we voor het podium een compleet harmonie-orkest zagen opgesteld, be staande uit leden der vereeniging en on der leiding van den kundigen musicus, den milicien J. Markx, uit Alfen a.d. Rijn. Heerschte er in den beginne al een vroo- lijke stemming onder de militairen, de zaal was vol blijheid en jool, toen hét or kest zijn eerste nummer deed hooren. Alle lof voor de prestaties van dit orkest, dat niet weinig tot het slagen van den feestavond heeft bijgedragen. Laten we vooral niet vergeten het hu moristen-duo Helman en Van Leeuwen. Hun komische voordrachten hebben veel van onze lachspiei-en gevergd. De jongens hebben zich tranen gelachen om hun koddige snoeten en origineele moppen. En getracteerd dat we zijn, onze ma gen zijn weer eens echt goed gedaan, zoo dat we voor eenigen tijd het genot van den huiselijken haard vergaten*. En dat Avil wat;zeggen. Onze hartelijke dank ook aan den Eer waarden directeur en het bestuur der Ver eeniging voor alles, wat we gisteravond weer hebben genoten. Tevens onze dank aan de heeren Gebrs. v. d. Steen, die wel willend hun medewerking hebben ver leend aan het harmonie-orkest. Vooraleer do eerwaarde directeur een hartelijk afscheidswoord tot de militairen had gericht werd door den milicien-ser geant Zwetsloot, die den eerwaarden di recteur namens de leden "der Vereeniging een verrassing aanbood, een toespraak gehouden, waarin hij in herinnering bracht het vele goede door de R.-K. Mili- tairen-vereeniging gesticht. Als een waardig slot van dezen genoeg lijken avond werd door het orkest op for- sche wijze het Wilhelmus" gespeeld, dat door de aanwezigen staande werd aan gehoord. Begrafenis oud-leeraar H. B. S. He denmorgen werd onder vele blijken van belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den'Heer Goossens, in leven oud-leeraar in de Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool alhier. De Directeur der II. B. S., vele leera ren, leerlingen en oud-leerlingen woonden deze droeve plechtigheid bij. Universiteit. De nieuwbenoemde hoog leeraar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte, Dr. J. Huizinga, belast met het onderwijs in de algemeene geschiede nis en de politische aardrijkskunde, zal zijn ambt aanvaarden op .Woensdag Ü7 Januari a.s., 's namiddags te 2 uren, in het klein-auditorium van het uitspreken eener inangureele oratie. De buitengewoon hoogleeraar Mr. A. S. Oppenheim voor. het Handelsrecht en het Burgerlijk Procesrecht, zal officieel zijn ambt aanvaarden op Woensdag 3 Fe bruari a.s., 's namiddags te 2 uren, in het klein-auditorium van het Universi teitsgebouw met het uitspreken eener inaugureele oratie. Benoeming. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is, voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1915, benoemd tot conservator bij het natuurkundig laboratorium en kabi net aan de Rijksuniversiteit dr. C. A. Crommelin. Geslaagd. Voor examen vrije en orde-, oefeningen is te Amsterdam geslaagd mej. J. G. Plomp alhier. De S. D. A. P. en de oorlog. De afd. „Leiden" van de S. D. A. P. hield giste renavond een algemeene vergadering in „De Graanbeurs". De afdeeling schijnt niet gelukkig met haar sprekers te zijn of misschien staat Leiden niet erg -in den geur. Ook gisterenavond liet de spreker partijgenoot A. Dijkgraaf uit Schoonho ven de afdeeling in den steek. Mr. v. Ek nam nu de ondankbare taak op zich voor de vergadering het woord te voeren over „De S. D. A. P. cn den oorlog." De vergadering was slecht be zocht. Indien wij niet geweten hadden, dat een Esdeapeeèr aan het woord was, dan zouden wij tot de overtuiging geko men zijn op een vergadering te zijn, waar de S. D. A. P. niet zuinig afgekamd werd. Knuttel (S. D. P.) had dan ook een ge makkelijke taak, toen hij de woorden van v. Ek tot de zijne maakte, conclusies trok en aantoonde, dat de S. D. A. P. als in ternationale macht fiasco had geleden. Ankerman (Anarchist) kwam ook in de bat. De heeren bieden gaarne tegen ei kander op. In plaats zich tegen den spre ker te -lteeren, richtte Ankerman zich in het eerste gedeelte tegen Knuttel. Ook van de S. D. P. is niets te verwachten, want ook deze beoogt een staat. In een staat zijn militairen noodig, diis deugt ook de S. D. P. niet, laat staan de S. D. A. P. KAZERSWGUDE R. K. Kiesvereenigïng. In de Donder dagavond gehouden jaarvergadering der ,R. K. Vereen. „Ontwikkeling en Vreugd", is tot penningmeester gekozen de heer Jos. v. Meurs Kz. KUDELSTAART. IJsclub. Donderdagavond jl. verga derde in het Café van den heer P. v. d. Geest alhier, de IJsclub „Vooruitgang zij ons Doel". Bij de verkiezing wegens aftreden der volgende bestuursleden A. Blanken, Th. v. Kleef, II. v. d. Wiel en H. Bon werden de drie eerstgenoemden herkozen/ die de benoeming aannamen. Voor laatstge noemde werd gekozen II. Nigte. Bij de rondvraag werden enkele punten •behandeld, o. a. het ophalen der contri butie, hetwelk voortaan niet meer door een bode, maar door het bestuur zelf zou geschieden, waardoor geld werd be spaard. ten bate der vereeniging. Even eens verviel de post uitgetrokken voor het bewaren van het gereedschap, daal de heer Baadschelders het bestuur aan bood het gratis te bewaren en verzorgen. Ook werd aangenomen de wedstrijden, die dit jaar gegeven mochten worden, we der onder de leden te houden, wat de al gemeene goedkeuring wegdroeg. Toen werd overgegaan tot het verloten der prij zen, welke bestonden in luxe voorwerpen, waarna de voorzitter met een hartelijk woord van dank de geanimeerde verga dering sloot. NIEUWKOOP. Mond- en klauwzeer. Door den bur gemeester wordt onder de veehouders eene waarschuwing verspreid om voorzorgen te nemen tegen besmetting van mond- en klauwzeer onder het vee, zulks in verband met het voorkomen van gevallen hoofdza kelijk in het oosten van het land. NIEUWEWETERING. Ontslag aangevraagd. De heer Th. Roosendaal, hoofd der openbare lagere school alhier, heeft met ingang van 1 Mei 1914 ontslag uit zijn betrekking, die hij 36 jaren in deze gemeente vervulde, aange vraagd. NOORDWIJK. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Noordwijk van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur in de zaal van café „Flora" van den heer P. H. v. cl. Voort. De heer N. M. Alkemade, voorzitter der afdeeling, leidde de vergadering. Na le zing en goedkeuring der notulen deelde de voorz. mede, dat volgens een schrijven van liet Departement van Landbouw aan de Rijkstuinbouwwintërcursus een subsi die is verleend van f 270.60. In de plaats van den heer A. H. Faase. die zijn functie had neergelegd, werd tot bestuurslid gekozen de heer J. van Ko nijnenburg Jzn. De beide periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren J. II. Lindhout en C. Verwey, werden met algemeene stem men herkozen. De heer A. H. Faase, die ook had be dankt als lid van de „diefstallen-commis sie", trok op verzoek der vergadering zijn ontslagname in, terwijl als vierde lid aan de commissie werd toegevoegd de heer A. Hoogeveen. Tot vertegenwoordiger der afdeeling in de Centrale „Diefstallencommissie" werd vervolgens gekozen de heer A. p.!oogeveen. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de 129ste algemeene ver gadering werd bij punt 4 (verkiezing van twee leden van het H.B.) besloten, dut, wanneer de candidaat voor Noordwijlj zal vallen, de afgevaardigden de cunch- datuur van den heer A. Verduijn Jr. (Li - se) zullen steunen. Bij punt 6 (commissie van onctr. ^k in zake de uitgave van een eigen orgaan) werd den afgevaardigden opgedragen hun stem uit te brengen op de volgend; vijf afdeelingen: Beverwijk, lillies».#'!, Noordwijk, Lisse en Sassenheim. In. verband met een zinsnede uit de toe lichting van het H.B. bij punt 7 (proef tuin) achtte de voorz. namens het afdee- lingsbestuur het raadzaam, dat de afge vaardigden bij de besprekingen op dc Alg. Verg. het H.B. er op zullen wijzen, dat de maatregelen voor het opplantev van monsters in den „Monstertuin" zeer streng zijn, en dat hierin de oorzaak moet gezocht worden, dat deze „slechts zeer sporadisch voor dit doel is gebruikt". Overigens verklaarde de vergadering zich vóór het voorstel van het H.B. tot het inrichten van een proeftuin. Punt 9 (de begrooting) gaf aanleiding tot een discussie over het nut der Decem- ber-tentoonstelling. De meerderheid der vergadering bleek niet overtuigd te zijn van het jjroote nut dezer instelling. Ten slotte werd den afgevaardigden opgedra gen, het H.B. in overweging te geven, om. als na het innen der contributie blijkt, dat de fondsen der vereeniging een dergelijke "groote uitgave niet toelaten, de December-tcntoonstelling voor 1915 te laten vervallen. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden gekozen de heeren J. Braun en N. M. Alkemade, en tot plaatsvervangers de heeren P. de Groot Jzn. en W. de Ruijter. Na rondvraag, die niets bijzonder op leverde, werd dlPvergadering gesloten. OEGSTGEEST. Het altaar in onze parochiekerk. Deze week is onze Parochiekerk een waar kunstwerk» rijker geworden. De heer J. P. Maas van Haarlem heeft dezer dagen den bovenbouw van het hoofdaltaar, het ge schenk der Parochie den Pastoor aange boden ter gelegenheid van zijn zilveren pastoraat te Oegstgeest, voltooid. Het ge heel is opgetrokken in zuiver gothiekexi stijl en sluit geheel aan bij de bouworde der kerk. De parochianen mogen met welgevallen opzien naar het geschenk dat èn hun Herder èn den gevers eert. Moge het den Z.E. Heer Pastoor gegeven zijn, nog vele jaren dagelijks het II. Misoffer aan dit altaar op te dragen! Hier volgo een beschrijving: Drie hard- steenen treden vormen den voet van het altaar. Dc tombe is verdeeld in drie panee- len, waarvan het middelste een geornamen teerd kruis met een doornenkroon voor stelt, geflankeerd door reliefs met de voorafbeelding uit het O. Testament van het bloedige en het onbloedige offer, n.l. het offer van Abraham en dat van Mel- chiseclech. Op de hoeken bevinden zich marmeren kolommen met koper-vergulden basamenten en kapïtéelen, waarop het massieve altaarblad rust. Het tabernakel is afgesloten door een geëmailleerde koper-vergulden deur, waar op in het midden het Christusmonogram, omringd door de emblemen der vier Evan gelisten. De omlijsting wordt gevormd door geciseleerde wingerddranken, waar boven een paneel met korenaren, dat te gelijk de consol vormt voor liet altaar- kruis. In de beide retabels, die geheel ge ornamenteerd zijn, bevinden zich in 't midden reliefs van de profeten Malachias en Zaeharias, dragende een banderol, waarop een verkorte tekst uit hun profe tieën, betrekking hebbende op de reliefs van den bovenbouw des altaars, n.l. het Kruisoffer en het laatste Avondmaal. Naast deze reliefs bevinden zich op de hoeken op consols en onder baldakijns vier. beelden van Hollandsche Heiligen: uan de Evangeliezijde die van den H. Bo- nifacius en van den II. Jeroen en aan de Epistelzijde die van den H. Engelmundus en van den II. Adelbertus. Boven en achter den expositietroon ge schraagd door vergulden kolommen, en be kroond met den pelikaan, het syihbool der Goddelijke liefde, rijst het artistieke beeld van den Christus Salvator in predi kende houding, met het boek der Godde lijke openbaring in de linkerhand. Dit beeld is geplaatst onder een baldakijn, dat den hoofdtoren van het altaar vormt. De geheele onderbouw van het altaar alsmede de reliefs en beelden zijn uitge voerd, in fijnen Fr.anschen steen en mar mer; de bovenbouw in blank eikenhout. Het geheel is gebleven in natuurlijke ina- terieele kleur, alleen hier en daar afge zet. met goud en een zachten tint om de lijnen beter te doen uitkomen en het ef fect te verhoogen. Wat de waarlijk artistieke uitvoering betreft, zal het -voldoende zijn, te melden, dat het ontwerp en de uitvoering zijn van den Heer J. P. Maas te Haarlem, van wiens hand zich in onze kerk ook nog andere kunststukken bevinden. ROELQFARENDSVEEN. Outil papier. In onze parochie is een vereeniging opgericht, waarvan het doel is oud papier te verzamelen cn te verkoo- pen, teneinde uit de opbrengst verschillen de liefdewerken in de parochie te steunen. Daartoe zullen eenige leden maandelijks het oud .papier aan de huizen der parochia nen afhalen. Het Stalen Rcs. Donderdagavond hield de rijwielvereeniging ,Het Sta len Ros" alhier, hare vergadering in het clublokaal Café Wagenaar. De niet omvangrijke agenda, be vatte slechts een paar punten: No. 1 betrof eene bespreking van het voorstel door het bestuur ingediend. Betaling con tributie in verband met de tijdsomstan digheden, ditmaal met Januari 1915 geen contributie te heffen en daarmede te wach ten tot Juli 1915. Punt 2 was de vraag of de leden dit jaar weder een winterfeest zouden wenschen. Algemeen was men van de overtuiging dat eenige afleiding in

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2