ADVERTENTIÊN. KERKNIEUWS. Leger en Vloot. SPORT. Burgerlijke Stand. OPENBARE AANBESTEDING. KANTOORBOEKEN W. MATVELD „ZOfvlERZORG". Specialiteiten-Voorstelling, W. Wl DER HULST De Nieuwe Haarlemsche Courant Voor Haarlem en omstreken het aan gewezen DAGBLAD voor advertentiën. Koord to Wouw. Hot gerechtshof to 's-Hertogenbosch heeft gisteren overeenkomstig het vonnis van de rechtbank te Breda, den 21-jarigen land- bouuersknecht M. H. te Wouw, thans gede tineerd, wegens doodslag gepleegd op Ber- nardus Groenendijk, in den nacht van 10 op 11 Mei te Wouw, veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Uitvoer. J. L., landbouwer te Brekkelenkamp (Duitschland) B. B. en J. H. B., paarden- kooplieden, zijn gisteren door de rechtbank tc Almelo vrijgesproken van poging tot uit voer van 5 paarden. De officier van justitie had tegen ieder 8 maanden gevangenisstraf geëischt mot ver beurdverklaring van de 5 in beslag genomen paarden. B. B., melkventor te Losser, werd wegens poging tot verboden uitvoer van 7 zakken tarwebloem veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf met verbeurdverklaring vau de 7 zakken meel en een paard. De eisch was 4 maanden gevangenisstraf. Poging tot brandstichting. De vijfde kamer te Amsterdam heeft giste ren den drogist G. J. J. C. uit de Swceünck- straat, wien poging tot brandstichting in zijn woning ten laste was gelegd, vrijgesproken. Verdediger was mr. J. de Vrieze. Dc eisch' luidde 10 maanden gevangenisstraf. Pater Hartmonn. f Te München is in den ouderdom van 51 jaar aan een beroerte overleden de botende priester-componist, de Franciscanerp&ter dr. Paul Hartmann. Op zijn 28ste jaar tot pries ter gewijd, nam hij in verscheidene kloosters zij nor orde het ambt van organist en koordi rigent waar. Pater Hartmann heeft zich vooral door zijn vijf oratoria op den H. Franciscus, den H. Petrus, de H. Eucharistie, den dood van Clirustus en deZeveu Kruiswooiden een groo- ten naam als componist verworven. Eon bekeering. Men weet, dat in Amerika reeds lang tal rijke bekeeringen plaats hebben, vooral onder de intellectueele kringen. Dezer dagen is de tegenwoordige president van do Nationale Bank to Chicago, William Lorimer, tot het Katholi cisme overgegaan. Juist de vele beschuldigin gen en verdachtmakingen, waaraan dc Kerk bloot stoat, hadden hem gobracht tot het ver langen, om het Katholicisme nader te leeren kennen, De majoor Tonnet, van den generalen staf, overgeplaatst bij het 2 regiment veld-artillerie, wordt belast niet het bevel over de lie afd., de treinafdeeling en het depót te 's-Graven- liage in garnizoen. 25-Jnrig Jubileum. Dinsdag was het 25 jaar geleden dat de Nederlandschc Voetbalbond werd opgericht. „De Sport" schrijft o.m.: „Zeer te betreuren valt echter het feit, dat het beloofde Jubileumboek, waarin 25 jaren geschiedenis van het Nederlandsche Voetbal zou zijn vastgelegd, thans niet zal verschijnen. Maar dit historisch werk zal in betere tijden zeer zeker het licht zien. „Hoe moeten wij den krachtigen 25-jarigen N.V.B.-reus nu beschouwen? „Het wil ons voorkomen, dat zijn vormen nog niet die van een volwassene zijn. Met zijn snellen groei heeft zijn inwendige organisatie o. i. geen gelijken tred gehouden. De dngen dat de voetbalzaakjes door een paar heereu konden worden afgedaan, zijn voorbijvandaar dat men buiten het engo officieele kringetje de belangen reeds zelf tracht te behartigen in wijdvertakte vereouigingon, als 't Gouden Hoofd, de Provinciale, de Ver. vau 2e en 3e klussers enz. Waar wy op wachten is eeu cen traal lichaam, wortelend in de voetbalmaat schappij zelve, dat in voortdurend contact blijft met het uitvoerend Bondsbestuur. Hiermede zij echter in geen enkel opzicht te kort gedaan, aan de vele verdiensten van mannen als Jasper Warner en Hirschman, als leiders onzer sport. Te voorzien in de veelvuldige behoeften van het steeds groeiend voetballeven, moet voor enkele personen echter op den duur te zwaar worden." „Hoe 't ook zij, aan de 25 jaren die achter ons liggen zijn de namen van Muiier, Hekken- berg, De Goeje, Kips, Hirschman en Warner onafscheidelijk verbonden en aan hen of hun nagedachtenis, brengen wij namens voetballend Nederland een woord van oprechte hulde en dank voor al 't geen zij persoonlijk deden, om den N. V. B., die eervolle plaats te doen in- nemén, waar wij op 't oogeublik met trots op kunnen bogen." WIELRIJDER. Goiloukteeken Piot van. Nek. „De Fiets" verneemt dat een kleine 900 gulden bijeengebracht is voor een gedenk- teeken op het graf van de overleden renner Piet van Nek. Gemengde berichten. Kostprijs-berekening. Een lezer schrijft aan het ,,Hdbl.": Ik ontmoette onlangs een oud vrouwtje uit een naburig dorp, dat een ledigen kruiwagen voort duwt, waarop blijkbaar brandhout ver voerd wordt. Het volgende gesprek ont spint zich Ik: ,,En hedde oe hout verkocht? Wat hedde er veur gekregen?" Zij: „Tien stuuvers, heer." Ik: „Dat is zuuver verdiend." Zij: „Jao, heer, maar de kosten motte ge toch rekenen. Ik woon een uur van het wald, dan mot ik de bumpes hakken en dan kortslaon, en dan het persesverbaol als ze oe snappen." Vermist. Te Tilburg wordt sedert Maandagmorgen de 60-jarige A. S. aldaar vermist. Hij is dien morgen naar de fa briek gegaan, waar men hem evenwel niet gezien heeft. Men vermoedt, dat hem een ongeluk overkomen is. Na dertien jaren. Onder de te St. Maartensdijk verblijvende Belgische vluchtelingen is gebleken een Nederlander te zijn, vroeger vrijwilliger in ons 'eger, maar 13 jaar geleden gedeserteerd en uit geweken naar België. Hij is op transport gesteld naar Bergen op Zoom. De Koningin bij de oefeningen. Maandag werd onder de gemeente Mon ster een groote militaire oefening gehou den waaraan door bijna alle troepen uit het garnizoen 's-Gravenhage en omlig gende plaatsen werd deelgenomen. De Koningin woonde met den opperbe velhebber van land- en zeemacht deze manoeuvre van het begin tot het einde bij. Bij het eindigen der manoeuvre klonk over het een paar K.M. lange front een daverend hoera uit duizenden soldaten monden, toen H.M. te paard voorbijreed. Gestolen. Ten nadeele van een be woner van de Tichelstraat te Amsterdam is een bedrag van bijna f 200 aan concan- ten gestolen. „Betonnitis". Naar aanleiding van de boosaardige geruchten die er hebben geloopen over het landhuis „Kareol" van den heer Julius C. Bunge, te Aerdenhout, geeft de „N. R. Ct." een beschrijving van het monumentale gebouw. Zij steekt daar bij op luimige wijze den draak met de uit Engeland naar hier overgewaaide ziekte, welke men het best aanduidt met den naam „betonnitis". De ziekte open baart zich hierin, dat de patiënt het waan denkbeeld krijgt, dat Duitschers op ver schillende plaatsen betonvloeren hebben laten maken om er kanonnen van zwaar kaliber op te kunnen stellen. De lijder aan deze ziekte denkt bijv. dat gewone vloe ren in villa's en tennisbanen met dit doel zijn aangelegd. De waanvoorstelling gaat soms zoover, dat men' die vloeren veron derstelt waar beton niet-is! Men herinnert zich, dat het geïllu streerde weekblad „Panorama" onlangs verscheen met de mededeeling, dat de bij zondere aandacht der bevoegde autori teiten dezer dagen gevestigd werd op de villa „Kareol". Onder het opschrift „zonderlinge villa constructie" luidde het dan verder: „In den toren moet een installatie voor draad- looze telegrafie gevonden zijn. Een in ver band met het onderzoek plaats gehad hebbende ari'estatïe werd niet gehand haafd." Toen de eigenaar van het landhuis dit las moest hij even glimlachen, vooral om de laatste bewoordingen, maar toen van verschillende kanten opnieuw zijn voor treffelijke naam in opspraak werd ge bracht, vond hij de drieste houding van „Jan Publiek" al te kras. Een rechter lijke interventie zou waarschijnlijk niet baten, want het bericht was zoodanig ge steld, dat niemand er voor aansprakelijk kon worden gehouden. Inmiddels wendde de heer Bunge zich tot den oppersten militairen commandant van het gebied, waarin zijn landhuis stond met den wensch om een onderzoek ter plaatse te doen instellen, opdat het resultaat van dit onderzoek tot gerust stelling van de menigte zou kunnen die nen. De militaire commandant, generaal- majoor A. R. Ophorst, zeide het onder zoek gereedelijk toe, en zoo geschiedde het dat dezer dagen een van de officieren van zijn hoofdkwartier zich naar het land huis begaf, ten einde een inspectie in. lo co te houden. Nog denzelfden dag ontving de heer Bunge een schrijven van generaal Op- horst, waarin werd medegedeeld, dat de officier, die het landhuis tot in details, ook in het bijzonder ten aanzien van de zich daarin bevindende betonconstructiën bezichtigde, hem gerapporteerd had, dat de vloeren in de woon- en andere ruim ten van het fraaie buitenverblijf wel van beton vervaardigd zijn, maar door hun inrichting of ligging zich niet licht zou den leenen om daarop eenig zwaar ge schut op te stellen. Het Tennisveld zou voor de opstelling van zulk geschut niet geschikt zijn. Het schrijven van generaal Ophorst aan den heer Bunge, eindigt aldus: „Ik behoef u wel niet te zeggen, dat uwe mededeeling dat zich in den toren geen installatie voor draadlooze telegra- phie bevindt, volkomen juist bleek." Ook in het „Handelsblad"- vinden wij onder het opschrift: „Een merkwaardig geval van betonnitis", een beschrijving van het landhuis, waaruit afdoende blijkt, dat er voor de in omloop gebrachte ge ruchten geenerlei grond bestaat. Verdronken. Gistermorgen is een land weerman, gehuwd en afk mistig uit Rotter dam, dicht bij de vlotbrug in het kanaal door Voorne verdronken. Hij was met een kameraad uit de provoost ontsnapt. Nage zeten, waren zij in het kanaal gesprongen. Zijn kameraad kon nog worden gered. Het lijk was spoedig gedregd eu werd per bran card naar Hellevoetsluis vervoerd. 407e Staatsloterij. Trekking van Donderdag 10 December. lste klasse, 4de lijst No. 12471, f 400. No. 20652, f 100. Prijzen van f 20.—. 57 830 924 993 1257 1537 1937 2084 3213 £275 3447 3548 3602 4143 4326 4841 4846 4997 5083 5106 5618 5844 6067 6244 6302 6439 7253 7357 7475 7530 7660 7763 8321 8344 9175 9644 10267 10326 10335 10354 10525 10688 10806 10821 11194 11315 12001 12124 12168 12603 12714 12742 12836 13090 13209 13377 13484 13491 13674 13800 13978 13988 14498 14510 14620 14854 14903 15187 15551 15558 15757 15889 16005 16066 16246 16748 16897 17001 17487 17542 17558 18366 18369 18519 18554 18725 19602 19666 19836 19958 19972 19973 20128 20129 20389 20649 20801 20880 LEIDEN. Geboren: Johannes Cornelis Zn. van C. M. Langeslag en C. E. Hendriks. Augusta Güntherine Dorothea Regine, dr. van J". A. Stol en A. Görlach. Egbertus zn. van E. Kranenburg en M. Stuivenvolt. Cornelia, dr. van A. Dreef en G. van Wee- ren. Jannetje Catharina, dr. van W. F. Lotte en J. C. Holswilder. Susanna dr. van J. Benning en C. Taffijn. Lodewijk Antonius zn. van L .A. Dirkse en C. van Ulden. Jobje dr. van J. D. de Vroede en J. van der Wolf. Johannes Jacobus, zm van N. van Loef en L. de Meij. Nicoline, dr. van N. van der Linden en C. W. Ver boog. Johannes Jacobus zn. van W. A. F. Marijt en W. Dubbeldeman. Ernest Aloui- cius, zn. van A. J. Spijkers en E. A. van der Vlist. Maria Aleida, dr. van J. Brug- geman en M. M. van den Bergh. Marga- ratha Eva, d. van J. H. Smidt van Gelder en M. E. Uijt den Bogaard. Pieter Gerar- dus Johan Marie, zn. van M. G. van Gorf en B. M. E. Janssens. Frederica Anna Ma ria, dr. van A. Schrama en M. E. Meijer. Elisabeth Pieternella, dr. van H. Las- schuijt en E. P. Braxhoven. Helena Mer- selina, dr. van P. de Haas en M. A. Ma- duro. Petrus Franciscus, zn. van P. Broekhof en H. E. Hakkaart. Jannetje, dr. van C. Boekee en J. H. Labordus. Overleden: A. Vilders Z. 27 j. P. B. C. Harteveld Z. 15 j. C. G. Linschoten, wed. van J. Bevelander 58 j. J-C. Huysman m. 51 j. J. Barreveld wed. Lubbers, (voornaam onbe kend) 58 j. Levenl kind van P. C. Beugels- dy k en M. W. van der Meer. J. J. Bey en Z. 6 m. P. J. Baert m. 70 j. Gehuwd: H. Cornet jm. en S. Blansjaar, jd. C. van der Mee, jm. en A. Oele, jd. W. Gijsman, jm. en C. van Tongeren, jd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Het Leeningsontwerp Amendementen Vliegen. De heer Vliegen (S.D.) had getracht een motie in te dienen waarin de v-en- schelijkheid van een heffing-in-eens werd uitgesproken. Nu hij echter heeft bemerkt dat die motie toch wordt verworpen, laat hij ze echter achterwege. Doch hij wil in elk geval thans een uitspraak hoe het over drie jaar zal gaan. Een amendement reeds door spr. inge diend, bedoelt de beslissing dat do zaak over drie jaar als een heffing-in-eens zal worden opgelost, thans te nemen. Wat de rente betreft had spr. gewild 4 voor de vrijwillige en 3 voor de ge dwongen leening. Spr. heeft ook een amendement inge diend, dat bedoelt de opcenten op de per- soneele belasting te schrappen. Het is dui delijk aldus spr. dat deze buitengewoon onbillijk zal zijn nu de kans bestaat dat huishuren zullen worden opgeslagen. De heer VanVuuren (R.K. heeft te gen het compromis dat tusschen den Min. cn de Commissie van Rapporteurs is gesloten, bezwaar. Daardoor ia wijziging gebracht in het stelsel dat op het geheele belastingstelsel opcenten zouden gelegd worden, gelijkelijk ver deeld zonder dat de verhouding tusschen directe en indirecte belastingen wordt geschaak. De Minister is van zijn stand punt afgebracht en zijn geheele stelsel i3 losgelaten. Het geld dat verloren ging wordt nu uit één bron gehaald. Theore tisch laat het zich denken dat men zulks deed. Practisch is het bezwaar dat de be lasting een nieuwe belasting is, die nu bij haar entrée veel zwaarder .zal druk ken dan oorspronkelijk de bedoeling was. Spr. zal niet reageeren op het gebeurde doch hij vraagt den Minister nu ook geen enkele concessie meer te doen, vooral geen enkel voorstel te aanvaarden dat uitstel van de aflossing bedoelt te brengen.Mocht de Minister daarop toch ingaan dan zal spr. ernstig overwegen of hij zijn stem wel kan geven aan dit ontwerp. De heer B o s (V. D.) is voor een heffing in eens. Hij zal echter gaarne met de re geering medewerken om de leening te doen gelukken. Spr. acht het gelukkig dat de beslissing over deze quaestie zal vallen in het jaar vóór de verkiezingen, zoodat het volk zal kunnen oordeelen over de wijze waarop de Kamer die beslissing nam. Het denkbeeld van den heer De Meeste om in het begin der aflossing uit te stellen, heeft spr.'s sympathie. De heer Tydeman (V. L.) vindt, dat de strijd tusschen de voorstanders van een heffing-in-eens en een leening hoe langer hoe meer een academische strijd is gewor den. Het bedrag van 275 millioen staat niet heel ver af van vijf procent van ons natio naal vermogen, spr. becijfert het op 4.76 preven* tt r mneïliik zijn dit be drag door heffing-in-eens bijeen te bron gen. Do ui' 4 van het geheele volkr is voor spr. een conditio sine qua non. De last te leggen op één groep van het volk wijst spr. af. De heer Nierstrasz (V. L.) uit den wensch, dat de leening goed zal slagen. Heden voortzetting. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 10 December 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 754.5 München. Laagste barometerstand 746.3 Vlissingen. Verwachting tot den avond van 11 Dec. Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijn lijk eenige regenbuien zelfde temperatuur. Vrijdag Zonsopgang 8.01, Zonsondergang 6.45. Licht aan fietsen 4.15. Geboren PAULINA CATHARINA. R. VV. PELLE. P. H. PELLEkaenders. Leiden, 9 December 1914. Heden overleed na een lang durig, smartelijk, doch geduldig lijden, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden MATHIJS ERKELENS, in den ouderdom van 48 jaar. J. Heemskerk. Nieüwveen, 6 Dec. 1914. 5971 J. ik. DUFFELS, Arts, zal Vrijdag 11 en Z ';rdag 12 December des namiddags te 1 uur voor patiënten in zijn woning, Rapenburg 49, te spreken zijn. Burgemeester en Wethouders van Leiden, zullen op MAANDAG 14 DECEMBER 1914, des voormiddags te elf uur, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar aanbesteden: De levering van Schoolbe- hoeften ten dienste van Open bare Lagere Scholen geduren de de jaren 1915 en 1916. Do voorwaarden liggen ter Gemeen te-Secretarie, afd. Financiën ter lezing op el keu werkdag van 9-4 uur. 5930 Pulp. Aangeboden eenige scheepsladingen prima qualiteit gekuilde pulp in groote schepen a f8.50 per 1000 K. G. Fran co in open .vaarwater gelegen. Aanbevelend, A. J. VAN NOORT. Wassenaar. Telcph no. 18. (5989). in alle liniaturen voorhanden. AGENDA'S met 1, 2 en 3 datums per blad. MAAND- en WEEKKALENDERS 40 ct. KALENDER VLOEIMAP 75 ct. 5995 Groote keuze KERST- en NIEUWJAARS-BRIEFKAARTEN. Prinsessekade 2 Telefoon 886. ZONDAG 13 DECEMBER a.s. slechts één dag Groofe met medewerking en onder directie van Prof. DION. Verder 10 le-klas Variété-nummers. Zie strooibiljetten en reclame. Aanvang 8 uur. ENTRÉE: 5992 lo rang 75, 2e rang 50, 3e rang 30 ets. Militairen lo ©n 2o rang half geld. Extra fijne Melange Boter, 60 ct. het pond. Verkrijgbaar by 5997 Wassenaar, Achterweg no.29. Electr. Melkinrichting en Roomboterfabriek. De prijs der ROOMBOTER dag. versch is f 1.75 per Kilo. KARNEMELK 5 cent p. Liter. 88 Hoogachtend, H.J.RIJSBERGEN Kraaierst.5 - Vraagt Proefexemplaar. - TERSTOND GEVRAAGD SPITTERS bij J. VAN NOORT, Zoeterwoude. 5994 (Westeinde). Een R.K. Burgerdochter zag zich gaarne geplaatst als Huis houdster of hulp in een huishouden. Brieven bureau van „De Leidsche Courant" onder nr. 5980. „Di Terstond gevraagd in een stil gezin i netten stand een bekwame R.K. Huishoudster. Br. fr. onder nr. 5981 bureau van Leidsche Courant".

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4