ving van de laatst genoucien vergadering en voor alles, wat hij niet zooveel toewij ding en belangeloosheid voor het fonds had gedaan. Nu kwam de penningmeester aan het woord. Uit zijn verslag bleek, dat met het batig saldo van het vorig jaar de in komsten bedroegen f 1911.81,5, de uitgaven f 660.20, zoodat de vereeniging op het oogen- blik een bezit heeft van f 1251.61,5. Voorwaar een prachtige uitkomst waar de vereeni ging pas 5 jaar bestaat en bij ziekte f 0.90 per dag (ook Zondags) uitkeert. Het aantal gewone leden bedraagt 133, buitengewone (werkgevers) 15 en 52 donateurs. Dat ook den penningmeester F. Kroes van Wou- brugge hartelijk dank werd gebracht voor zijn belangeloozen, veelomvattenden ar beid spreekt vanzelf. Daar op de voorverg. tot bestuursleden waren gekozen de heeren Van Iepéren (aftr.) en J. Bogeman, werd op voorstel van den voorzitter besloten met deze verkiezing accoord te gaan en beide heeren als bestuursleden gekozen te ver klaren, waarna zij door den voorzitter wer den gelukgewenscht en aan de bestuursta fel .plaats namen. Het voorstel om kleine ongevallen niet meer als ziekte te beschou wen, werd piet algemeene stemmen ver worpen. Haar het bestuur geen bijzonder nieuws had mede te deelen en bij de rondvraag niemand het woord verlangde, sloot de voorzitter met eenige opwekkende woorden deze prettige vergadering. Door het bestuur werden na afloop nog eenige zaken bespro ken, waarbij de heer J. Bogeman als plaats vervanger van den aftredenden secretaris werd aangewezen. HILLEGOM. Een buitenkansje. In het begin van den oorlog kortten tal van bloembollen kweekers het loon van hun knechts. Slechts weinigen kwamen daarop terug. De firma Van Zanten en Co., te Hille- gom heeft nu op Sinterklaasavond aan haar personeel uitbetaald het geheele be drag van hetgeen gekort was en voor me nigeen was dit niet onbeduidend. Men begrijpt dat dit buitenkansje heel wat re den tot voldoening gaf. Statuten. Met de ,,Stct." zijn verzon den de goedgekeurde statuten van de afd. Hillegom van den N. R.-K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,,St. Franciscus van Assisië". LISSE. Gemeenteraad. In de gehouden vergadering van den ge meenteraad werden de heeren G. van Parys Sr. en W. v. Krösschel bcëedigd. Als wet houder wordt vervolgens gekozen met 6 van de 8 stemmen de heer G. van Parys Sr. In verband met de werkverschaffing aan werkloozen stellen B. en W. voor over te gaan b.v. tot het ophoogen van het terrein aan de haven over een oppervlakte van 7000 M2., raming f1360, het aanleggen van een zandweg over den Zuidhoek, in verband met den nieuw te maken verbindingsweg van de Kanaalstraat naar den Heeremveg, ter breedte van .12 Meters; raming f 1532.90; het dempen van een gedeelte der Gracht, over een lengte van 50 Meters, alsmede het sloopen van de brug over de Gracht; raming f4500; het maken van een riool van af „Roozendaal", tot het riool van de Woning vereeniging „Volksbelang"; raming f7600. Na eenige discussie wordt besloten om over te gaan tot het ophoogen van het terrein aan den havenmocht dit werk niet vol doende blijken, dan zal opnieuw een besluit omtrent andere werken moeten genomen worden. Ten slotte wordt een voorstel van B. en W. aangenomen om voor de uitvoering van dit werk een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste 2000. Besloten werd vervolgens, dat bij dit werk de ingezetenen van Lisse den voorgang zullen hebben. Blijken er in Lisse geen voldoende werkkrachten te zijn, dan komen de bewoners van Lisserbroek aan de beurt. De werkuren worden bepaald op's morgens halfacht tot 's avonds half vijf, met anderhalf uur schaft. Het loon werd bepaald op 20 cents per uur voor een volslagen werkman, terwijl het loon voor niet-volslagen werk lieden door B. en W. zal worden bepaald. Tot leden der commissie voor de uitvoering van deze werken werden benoemd de heeren P. Warmerdam, J. A. Kue.chtsch, J. Balkenende en S. Langelaan. Als practisch uitvoerder werd toegevoegd de gemeente opzichter. Met algemeene stemmen werd vervolgens van de hand gewezen het in de vorige ver gadering aangehouden verzoek van den heer de Lielde, om een tegemoetkoming van ge meentewege in de verplegingskosten van zijn zoon te Ermclo-Veldwijk. Aan de woningvereeniging zal gevraagd worden om een voorstel te doen bij den raad tot den bouw van 20 woningen, daar men het onder d gegeven omstandigheden niet raadzaam aent den bouw aan te vangen van 57 woningen. Besloten wordt B. en W. te machtigen een geldleening aan te gaan van ten hoogste 2000 ten einde te voorzien in kasgeld om de reke ningen te voldoen van ingezetenen, die aan de gemeente geleverd hebben. In geheime zitting werden vervolgens be handeld de aanslagen vari de gemobiliseerde militairen in den H. O. NOORDWIJK. Raadsvacature. In de Raadsvacature ontstaan door het bedanken van den heer J. P. Barnhoorn (A.-R.), zal spoedig wor den voorzien. Den 15den Januari a. s. zal de verkiezing (c£j.ndidaatstelling) plaats hebben, den 26 Januari d. a. v. (zoo noo- dig) de stemming en den 4den Febr. d. a. v. (zoo noodig) de herstemming. Hyacinthen in bloei. De heer D. L. Grullemans, bloemist alhier, heeft nu1 reeds gewone Hollandsche hyacinthen in bloei: Gertrude, Moreno en 1' Innocence. Als men bedenkt, dat tot heden Kerst- misbloei voor vroeg gold, dan is dit wel een sterk staaltje van bijzonder vroegen bloei. Vergadering. De bloemistwerklieden- vereeniging ,,St. Hyacinthus", onderafdi van den Ned. R. K. Volksbond, houdt Vrij dag a.s. een vergadering in de zaal van den heer P. H. v. d. Voort. OUD-ADE. Benoeming. Aan de Parochiale school alhier is benoemd tot onderwijzeres mej. H. Immens, van Rijpwetering. ROELOFARENDSVEEN. Plechtige inzegening van het St. Jacobus- gesticht. Op den feestdag van O. L. V. Onbe vlekt Ontvangen waren ongeveer een hon- derdtcfi genoodigden in de keurige kapel van het St. Jacobusgesticht aanwezig. Men zag er vertegenwoordigers van kerk en armbestuur, van gemeente- en school besturen en van al die inrichtingen waar op Roelofarendsveen groot gaat. Indrukwekkend was het oogenblik. waarop onder voortdurend gelui der klok' ken „Ons Heer", gedragen door den Eerw. Heer Vermeulen, kapelaan der parochie, bezit nam van Zijn nieuw tabernakel. Ter stond daarop deden de koorzusters het Veni Creator weerklinken en deed de hoog eerwaarde deken van Alphen zijne in trede, ten einde dit nieuwe heiligdom in te zegenen, waarna door den ZeerEerw. Heer pastoor Herscheit, geassisteerd door de Eerw. Heeren Van Willige, kapelaan der parochie, en Westgeest, kapelaan te Rijpwetering, de H. Mis werd opgedragen.. Na het Evangelie hield pastoor Her scheit een hartelijke toespraak. ZijnEerw. dankte de aanwezigen voor hunne belang stelling, den hoogeerw. deken voor zijn aanwezigheid, ondanks het barre weder. Vervolgens hield de gewijde spreker eep heerlijke rede naar aanleiding van de woorden Juvenes et virgines, senes cum junioribus laudent nomen Domini. Na afloop der kerkelijke plechtigheid die besloten werd met een door de koorzus ters keurig en vol gevoel gezongen Maria- lied, werden de genoodigden feestelijk ont vangen in de nieuwe refter, alwaar ook de Z.Eerw. Heer pastoor Kuipers en de Eerw. Heer kapelaan van Leimuiden hadden plaats genomen. Het was hier dat de HoogEerw. deken J. M. Hellegers, het woord nam. De Hoog Eerw. deken prees pastoor Herscheit, om de stuwkracht, die van hem uitging en om hetgeen hij tot stand had gebracht. Ook de parochianen wenschte hij geluk. Hij zag, hoe hier de eerste grondsla gen worden gelegd, voor de christelijke vorming van de jeugd, prees gelukkig de ouden van dagen die hier zoo keurig zou den leven, beter dan in hunne armoedige huisjes, en dankte den heer Robbers, den architect, voor het dichterlijke kunstidée. dankte kerk- en armbestuur, verzocht hen te blijven steunen en de zorgen mede te dragen. De Eerw. spreker bracht ten slotte dank aan de wethouders, en aan de tal rijke aanwezige dames en heeren. Ook de zusters werden door den Deken herdacht. Hij hoopte dat zij met nog meer ijver zouden werken, niet, omdat zij het tot dusver niet goed deden, maar, wanneer men een nieuwe heerlijke omgeving krijgt, wil men zijn ijver, hoe groot voorheen, nog wel eens vergrooten en hij twijfelde niet of de zusters zouden dat toonen. Ge durende dit samenzijn had het muziek korps Liefde voor Harmoniq in de vesti bule plaats genomen en door het uitvoeren van eenige nummers de plechtigheid ver hoogd. De plechtigheid nam hier een emde en de gasten vertrokken opgetogen over net- geen zij gezien maar ook over hetgeen zij gehoord hadden. Hier moge eene beschrijving van het St. Jacobusgesticht volgen. Als architect trad op de hëer C. C. M. Robbers, van Haarlem. Bouwkundig op zichter de heer P. Scholten. Aannemers de heeren Boots Rooijers. Het gebouw be slaat een oppervlakte van 8U0 vierk. M.' Onder den grond vindt men de provisie kelders, de verwarmingskelders met ma chinekamer, de motor-inrichting voor op pompen van het water. Gelijkvloers bevinden zich ontvangkamer, spreekkamer, zitkamer voor vrouwen en mannen door een dubbele gang geschei den en met afzonderlijke uitgangen naai de straat. Langs parallelgangen komt men aan de slaapkamers voor mannen en vrouwen, voor ieder 8. Het keurig in Ame- rikaansch greenen uitgevoerd trappenhuis met aangrenzende ontspanningszaal en refter voor de zusters is door een gang ge scheiden van de keukens. Op de verdieping straatzijde vindt men kamers voor de moeder-overste, logeerkamers en 3 zieken kamers met bijbehoorende wachtkamers voor ouden van dagen en zusters, de kapel met zangkoor. Het spreekt dat een greote tuin het ge sticht omringt en in de toekomst, als het houtgewas goede afmetingen heeft aange nomen, aangename wandelingen en koele zitjes zal opleveren, terwijl van uit het ge sticht een prachtig panorama over de Bra- semermeer kan worden bewonderd. Een Angelus-klokje met sierlijk torentje dekt het geheel. Het gebouw werd keurig afgeleverd, dank zij den zorgzamen heeren aannemers en vooral ook het nauwkeurig toezicht van den heer Scholten. Het rust op 755 heipalen van 12 meters. De centrale ver warming en electrische installatie is aan gelegd door de heeren Lar.gezaal en Inni ger te Leiden. De stoffeering, die een uit muntende indruk maakt, is van de firma Vroom Dreesman te Leiden. Het keurige verfwerk, frisch en levendig, van den heer Külman te Haarlem; het decoratiewerk en de beschildering van den kapel is van den heer Loots-te Haarlem. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Vergadering van gisterenmiddag. Voorzitter, de heer P. Besselaar, bur gemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden na voorlezing on veranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: 1. Van Ged. Staten, goedkeuring kohier schoolgelden en comptabiliteit: 2. Een schrijven van dezelfde, waarin wordt gewezen op het feit, dat de gemeen te-ontvanger recht heeft op zijn periodieke verhooging van f 75. De heer Warnaar vraagt: Wat doen Ged. Staten, wanneer de gemeenteraad met het oog op de moeilijke tijdsomstan digheden deze periodieke verhooging niet toestaat? De heer Speelman wilde in deze vergadering geen beslissing nemen, doch eerst eens afwachten wat Ged. Staten doen ten opzichte van andere gemeenten, die de verhoogingen geweigerd hebben. De voorzitter vreesde dat er niet veel aan te doen zal zijn; wanneer de raad weigert deze gelden toe te staan, <jan zullen Ged. Staten wel gelasten. De heer R o o z e n merkte op dat geen der leden iets af wist van deze verhoo ging- De voorzitter deelde mede, dat deze regeling reeds in 1908 was getroffen. De heer Bader vroeg waarom deze post dan niet voorkwam op de begrooting. De voorzitter dacht dat de ge meente-ontvanger dit uit bescheidenheid gedaan had. Ten slotte wordt besloten aan Ged. Staten een jaar uitstel te vra gen met het oog op de benarde tijdsom standigheden. Van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen de definitieve vaststelling ge meenterekening 1913. Van de „Tucht-Unie" een schrijven, waarin de medewerking van den raad ge vraagd wordt, opdat de jeugd leere zich zedelijk en maatschappelijk goed te ge dragen. Van B. en W. van Leiden een schrij ven, waarin zij mededeelden, tot hunne spijt vernomen te hebben, dat tegen 1 Januari a,s? het contract over de keuring van eet- en drinkwaren met genoemde gemeente is opgezegd. Uit het schrijven blijkt, dat genoemde gemeente de kosten vöor de keuring wil verlagen en brengen van 12 op 10 cent per inwoner. De raad ging geheel met de opmerking van B. en W. mede, dat de opzegging van dit contract noode geschied was, met het oog op de benarde tijdsomstandigheden. Bij dit schrijven was een rapport gevoegd van de werkzaamheden van den Leidschen Keuringsdienst in deze gemeente. Dit rap port zal bij de leden circuleeren. Van eenige personen zijn verzoeken inge komen om verlaging van hoofdelijken om slag dienst 1914, alweder met het oóg op de benarde tijdsomstandigheden. De Voorzitter zag in deze zaak gaarne een definitieve regeling, want uit de opgave, van de gemeenteontvanger, bleek, dat nog een grootc som aan hoofde lijken omslag betaald moet worden. De heer_S p e e 1 m a n zag deze zaak gaarne ""eerst in geheime zitting bespro ken. zoo ook de heer R ij n s b u r g e r, doch de overige heeren, in het bijzonder de heeren Warnaar en Bader, wilden deze zaak regelen in openbare zit ting, waarbij de voorzitter zich volkomen aansloot. De heer "Warnaar was er voor om in deze recht uit te gaan, de gemeente moet, wil zij hare huishouding in 't rechte spoor houden, geld hebben en dit moet komen van de belastingbetalers, wanneer men nu enkelen vermindering van belasting toe staat, dan komen er zeker meer en de gemeente is er de dupe van. Spreker wenschte in deze, dat de gemeente-ont vanger streng optreedt. De heer Bader was het met den heer Warnaar eens, doch wenschte het woord streng" te schrappén, want hij was van meening, dat de meesten niet uit onwil, doch uit onmacht hunne belas ting niet betaalden. Ook de heeren Speelman, Roozen en Rijns- burger waren het met de heeren Warnaar en Bader eens. De heeren Hasselman en Pander te Leiden, waren reeds meermalen aange schreven om de zittingen van de stoelen in de raadszaal te veranderen, daar men, wanneer men er een tijdje opzit, er net als opgeplakt zit. Genoemde firma gaf de schuld hiervan aan de vochtigheid in de raads zaal, en, wilde men verbetering, dan was men verplicht, de zetels met een andere stof te overtrekken, doch genoemde firma die de zetels na den verbouw van het raadhuis geleverd, had, wilde de kosten niet dragen. Op voorstel van den heer Speelman wordt besloten genoemde firma voor te stellen, den weg van arbitrage te volgen, opdat uitgemaakt worde, wie hier de schuldige is, genoemde firma of wel de vochtigheid van de raadzaal. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat de eigenaars van de Bijdorp straat in beroep waren gegaan bij Ged. Staten, omtrent het besluit van den raad betreffende het onderhoud van genoemde straat, doch Ged. Staten hadden afwijzend beschikt, hierna was men in hooger be roep gegaan bij de Koningin, doch ook hier was afwijzend beschikt. Voor de mobilisatie was door den raad besloten een gedeelte van de Hoofdstraat van af „Het Brume P#uird" tot de Tei- lingerstraat te rioleeren. Kort daarna was men hierop teruggekomen, doch nu stelde B. eh W. voor, dit werk weder te doen uitvoeren, vooral met het oog op de werkeloosheid. De heer Baden kon zich hiermede geheel vereenigen, doch wenschte dat dit werk dan in eigen be heer genomen werd. De heer W a r n a a r dacht, dat de werkeloosheid in onze ge meente niet groot zou worden. Na eenige bespreking werd besloten, dat de gemeen te prijsopgave bij verschillende fabrikan ten van riolen zal vragen, en wanneer de werkeloosheid. De heer Bader kon werk te beginnen. Alsnu bieden B. en W. den raad een herziene instructie voor den gemeente- opzichter aan, welke artikelsgewijze wordt behandeld en na eenige bespreking wordt goedgekeurd. Eenige af- en overschrijvingen dienst 1914 worden goedgekeurd. Aangezien de met 1 Sept. j.l. benoemde onderwijzer aan de O. L. school, P. J. Hoogendam, 15 Dec. a.s. voor den mili tairen dienst wordt opgeroepen, moet hierin worden voorzien. Daar er nog een kleine kans is, tlat genoemde onderwij zer wordt afgekeurd, stellen B. en W. voor hem voorloopig verlof te geven en dan later te zien hoe in deze te handelen. Aldus wordt besloten. Met het oog op de pensioenregeling der onderwijzers werd een kleine wijziging in de verordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers aangebracht. Goedgekeurd werden de aanvullings- kohieren schoolgelden 4de kwartaal en hondenbelasting 1914. Bij den rondvraag vroeg de heer B a - der hoe het staat met de voorraad tarwe enz., welke indertijd door de gemeente is aangekocht. De heer M a r b u s antwoordde, dat een gedeelte aan de bakkers is verkocht, doch dat er altijd nog pl.m. 120 H.L. tar we over was. De tarwe is van beste kwa liteit. De heer Bader stelde voor deze tarwe ook beschikbaar te stellen voor par ticulieren tegen den kostenden prijs en dan contant, en bij hoeveelheid van i/4 II.L. Aldus wordt besloten. Ook een gedeeL te van de voorradige rijst zal beschikbaar gesteld worden. Hierna ging men over in geheime zitting ter behandeling van het aanvullingskohier van den hoofdelij ken omslag. Na heropening der zitting wordt het le suppletoir kohier H. Omslag vastge steld op ruim f 340. Voorts wordt gehoord de nadere toe lichting door- en inzake het voorstel van de heeren wethouders om in het belang der gemeente de telefoonaansluiting van het woonhuis des burgemeesters te be stendigen en de kosten daarvan over 1915 te bestrijden uit „Onvoorzien". Daar nie mand daarover het woord -verlangt, wordt het in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen aangenomen, tegen de heeren Bader, Speelman en Rijnsburger. VOORSCHOTEN. "Vergadering. De afd. Land en Tuinbouw, onderafdeeling van de afd. Voorschoten van den Ned. R.-K. Volksbond zal op Vrijdag 11 December, 's avonds te 7*/2 uur vergaderen. Aan de orde is o.m. de benoeming van 2 leden voor het ondersteuningsfonds. WARMOND. Gemeenteraad. Vergadering van heden. Aanwezig alle leden. Voorzitter, de heer A. J. Schölvinck, burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den door den secretaris voorgelezen en zonder opmerkingen goedgekeurd. Ingekomen goedkeuring van Ged. Sta ten inzake genomen raadsbesluit aan gaande verhuring van een gedeelte der haven. Aanmerking van Ged. St. op de begroo ting. Hierin bleek niet te zijn aangevoerd de (periodieke) verhooging op het salaris van den Secretaris, ten bedrage van f 25. Geadviseerd werd door Ged. St. om in plaats van een leening ad f 2500 aan te gaan, te irachten hierin te voorzién door een verhooging van den Hoofdelijken Om slag. Besloten werd dus, om in den gr est van Ged. Staten te handelen. Bij de rondvraag vroeg en verkreeg de hèer v. Stijn het woord, spreker herin nerde aan de afspraak in een der vorige vergaderingen, om den aannemer(s) van de rioleering, bekend te maken dat de Raad wenschte, de bestaande loonstan- daard van dezen zomer (dus zooals vóór de mobilisatie) gehandhaafd te zien bij de uitvoering van het werk, en sprak zijn misnoegen uit, omdat hieraan geen ge volg was gegeven, en men het schijnbaar had vergeten. Na eenige discussie werd besloten alsnog in den geest van v. Stijn te handelen. Dezelfde spreker bracht nog in het mid den dat de onlangs verplaatste lantaarn, op het laantje naar de kalkovens, nog niet op zijn plaats stond. Hij had zich zelf overtuigd, door er in donker een onder zoek in te stellen waaruit bleek, dat b.v. vreemde schippers zeer gemakkelijk door het licht misleid in het water ronden loo- pen. Besloten werd de zaak te onderzoe ken en 'de lantaarn in quaestie, zoo noodig, een meer nuttige plaats te geven. Niets meer aan de orde" zijnde werd de vergadering gesloten, om over te gaan in comité generaal. Roomsche Agenda. VRIJDAG. Leiden. Bondsgebouw 8.30 uur. Werkloozenfonds „St. Petrus". DINSDAG. Leiden. 8 uur. Liturgische cursus „In den Vergulden Turk". Academienieuws. LEIDEN. Met gunstigen uitslag afgelegd het Voorbereidend examen voor den Ned. In d. adm. dienst door de heeren H. J. Krijger, (Den Haag) en W. G. Vergouw (Tilburg); het vo o r- ber. Kerkelijk examen door den heer J. G. Franck (Amsterdam). Faillissementen. Uitgesproken: A. Bekhuis, bakker, te Noordbarge, gem. Emraen. Cur. W. C. Boelken, te Emmen.. K. Broers, schoenmaker, vroeger gewoond hebbende te Gronsveld, thans gedomicilieerd te Wandre (België), doch verblijfhoudende te Gronsveld. Cur. rar. M. Bakhuys Roozcboom, te Heerlen. P. Deelstra, laatst wonende te Amsterdam, thans buiten het Rijk in Europa. Cur. mr. C. H. Kuhn. Geëndigd: H. A. Eising, te Coevorden; N. Speijer, te 's-Gravenhage. Opgeheven: wegens gebrek aan actief van E. A. ter Braake, te Amsterdam, Rokin 34. Cur. mr. P. J. Reijmer. M. Aars, koopman in paarden, te Rotterdam. Marktberichten. DELFT, 10 Dec. Graanmarkt. Tarwe f 14.75—15.75; Gerst f 12.75—14.50; Haver f 12.5013.50; Bruine Boonen f 14.7515.75; Groene Erwten 116—18; Mijted Mais f 11.50 14; Lijnkoeken f 14.5015 per 104 stuks. Boter f707ti, per 1/4 vat van 40 K.G.t Aanvoer 94 /8, 31 /16, wegende samen 2190 K.G. Veemarkt. Vette koeien le kw. f 250 f 375, 2e kw. f 150 f 250; kalfkoeicn le kw. f 220 A f 350, 2e kw. f '.50 a f 220; vaarkoeien le kw. f 180 275, 2e kw. f 100 f 180; vette kalveren le kw. f 80 A f 125, 2e kw. f 50 A f 80; vette lammeren f 20 f 26; magere varkens f 12 f 36; biggen f 4 f 12; nuchtere kalveren f 5 f 32; paarden 50 A f 250; •mndvleesch f 1.f 0.90 f 0.80; vet kalfsvleesch f 1.30 A t 1.20 A f 1.10 per K.G. Aanvoer: 322 runderen, 4 paarden, 9 vette kalveren, 97 magere kalveren, 151 schapen of lammeren, 15§ varkens, 388 biggen, 17 geiten of bokken. DELFT 9 Dec. Ter vette varkensmarktwaren heden aangevoerd 186 stuks. Prijsf 0.66 il f71 per kilo zware, f0.56 A f 0.66 per kilo lichte. VOORSCHOTEN 9 December. Yrye Toiling. 230"eieren f 11.60 A f 12.20. Veiling V. E. V. 390 eieren f 10.20 a f 12.10. STOMP WIJK. 8 Dec. Eieren. Heden werden ter eierenveiling aangevoerd 355 kip peneieren, die verkocht werden A f 12.60 f 12.85 de 100 stuks, benevens 34 eenden eieren, die f8.95f0..opbrachten per hon derd. WOERDEN, 9 DE Kaas. Op de k'aasmarkt waren heden 177 pa-tijen aangevoerd. Men besteedde voor i.oudsche kaas 1ste soort f 42.a f 44.dito 2de soort f 39.a f 41.dito zwaardere?* f 43.a f47.50, dito rijksmerk f 43, a f 46, per 50 kg. Handel matig. ZOETERWOUDE, 9 DEC. Eierenyeiling. 261 kipeieren f 12.20 A f 12.95, wortelen f2. per 50 K.G. Laatste berichten. Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Naar wij vernemen heeft de burgemees- ter "Van Amsterdam jhr. mr. dr. A. Roëll gisteren aan het Departement van Bin- nenl. Zaken een conferentie gehad met Minister Cort van der Linden. Men brengt dit onderhoud in verhand met de vervulling van het ambt van Com missaris der Koningin in Noord-Holland. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Het algemeen debat wordt voortgezet. De heer Troelstra komt thans aan het woord. Hij komt allereerst op tegen het verwijt der regeering, in de gewissel de stukken gericht tot meer dan een frac tie onder de kamerleden, betreffende het voeren eener agitatie tegen het leenings- ontwerp. Daarbij betoogt hij uitdrukke lijk tegenover de regeering dat de kamer leden geroepen zijn contróle en toezicht op de regeering uit te oefenen en dat het hun plicht is met alle kracht op te komen tegen de regeering, indien zij meenen dat door haar de wagen niet in het goede spoor wordt geleid. Alsdan is het de plicht en 't recht der kamerleden om de wagen weder in 't goede spoor terug te brengen. Daarbij moet niet vergeten wor den dat het heel goed en mooi is om den zcogenaamden godsvrede te bewaren in de tegenwoordige omstandigheden, maar dat daar tegenover staat dat het zenuw gestel der massa min of meer geschokt is in deze tijden, waarbij komt de druk der economische omstandigheden. Deze worden door niemand geweten aan de regeering, noch aan eenige politieke par tij in ons. land. Integendeel is van sociaal democratische zijde alles gedaan om de arbeiders te bewegen die omstandighe den te dragen. Maar de regeering vergete niet dat zij niet met kinderen te rloen heeft die aan den leiband loopen. De opstand in Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 10 December. Botha heeft een bekendmaking afgekondigd, waarin gezegd wordt, dat de opstand feitelijk ge ëindigd is. De voornaamste leiders zijn dood of gevangen. Er zijn nog eenige ben den overgebleven. ALLERLEI. Do rookende kameel. Men heeft kunnen lezen over schermutse lingen tusschen Turksehe troepen en Engcl- sche bereden detachementen op Egyptisch grondgebied. Deze Engelschen behoorden tot een bereden corps, en wel bereden op kamee- len. Dus is het, dat ook de kameel in dezen oorlog op den voorgrond treedt; en zoo is het, dat wij willen oververtellen een buiten- lamlsch kranten-bericht, dat ons wil wijs maken, dat men kameelen het best dresseert door hen te laten.... rooken! Arabische ka- meeldresseurs pasten dit middel al lang toe, door een onwilligen kameel een soort sigaren pijpje tusschen de lippen te plaatsen, en daarin een soort sigaar te duwen. Wanneer de kameel de tabaksrook ophaalt, ondergaat het dier een behagclijke sensatie, tont comme nous! Hij wordt gehoorzaam en volg zaam, evenals iémand, die zich met zijn sigaar zoet houdten zelfs weet hij d"-n tabaks damp zeer kunstig door de neusgaten uit te te blazen, ook evenals sommigen van ons. Wij vernemen, dat liet eenige bezwaar van deze dressuur is, dat een kameel "licht aan het rooken verslaafd raakt, zoodat er sommige koppigen onder hen zijn, die weigeren te loopen, als zij hun sigaar niet, rooken. Er blijft den Turkschen stategen dus niets anders over dan den toevoer van kamcelcn- tabak te onderscheppen. „Hbld". Rechtzaken. Mcord te Kerkrade. Voor de rechtbank te Maastricht heeft gisteren terechtgestaan de 32-jarige mijn- werker T. F. P., te Herzogenrath, thans gedetineerd, terzake van doodslag op E. Thiel te Kerkrade, op 16 Juni j.l., door hem tweemaal een kogel in het hoofd en door de hersenen te jagen, tengevolge waarvan hij overleed. Het O. M. heeft tegen beklaagde 12 jaar gevangenisstraf geëischtj.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3