ALBERT- RIEL Uit Stad en Omgeving. ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. sedert 1 Augustus op onze kust zyn aan gedreven Zoo ja, kan de minister dan verder mede- declen op grond van vaststaande kenteekenen, welke de herkomst Yan deze mijnen is? hoeft de minister van marine, de heer Ram- bonnet, geantwoord: In het tijdvak van 1 Augustus tot en met 0 December zijn op onze kust aangespoeld in totaal 83 mijnen. Blijkens de aan die mijnen aangetroffen kenteekenen waren daarvan 70 van Engelsche en 4 van Fransche herkomst, terwijl van één de herkomst niet was vast te stellen. De 8 overige mijnen waren Nederlandsche. Al deze mijnen waren van desactivecrin- richtingen voorzien; slechts enkele mijnen van buitenlandsche herkomst waren niet on gevaarlijk geworden. Bovendien werden in dat tijdvak door ver schillende tot de koninklijke marine behoo- rende of door haar in gebruik genomen schepen en vaartuigen een 20-tal in de nabijheids an onze kusten in zee drijvende mijnen door ge sehut- of geweervuur in den grond geschoten. Uit den aard der zaak is de herkomst van deze mijnen niet met zekerheid vastgesteld kun nen worden. R. K. Huisvestings-Comité. In aansluiting met het schrijven van den heer Van der Veen, voorzitter van het Antvverpsch Centraal Bureel voor in lichtingen aan vluchtelingen over den verschrikkelijk treurigen toestand, waar in de bevolking in België verkeert, ver zoekt het R. K. Huisvestingscomité om op name van het volgende Onze propagandisten, die de laatste weken in Antwerpen en omgeving aan den arbeid waren, kunnen bevestigen, dat de toestand in honderden Belgische ge zinnen ailerontzettendst is, en dat men moeders met kinderen vol wanhoop en vertwijfeling schier overal aantreft. Het ontbreekt aan alles: aan licht, verwar ming en voedsel. Ofschoon wij nu reeds vele honderden Belgische kinderen in katholieke gezin nen geplaatst hebben, is er nog plaats voor honderden. Gaarne zouden wij elke week onze pro pagandisten naar de geteisterde steden en dorpen zenden om daar kinderen, die het aan alles ontbreekt, mee naar Holland te voeren en hen tot na den oorlog bij goede menschen onder dak te brengen. Doch helaas, onze geldmiddelen zijn volstrekt onvoldoende, om dit grootsche werk der naastenliefde, dat zoo juist past in de lijn van ons Comité, te kunnen voortzetten. Wie helpt ons? Middadig Nederland, opent nog eens uwe harten en uwe beurs! Ware het niet zoo broodnoodig, we zouden niet andermaal bij u aankloppen. (Giften voor het R. K. Huisvestings comité worden dankbaar aanvaard door den secretaris-penningni. dr. E. VER- VIERS, 3 Octoberstraat 11a, Leiden.) Het „Pamflet". Nader vernemen wij, dat mr. van R. da^ delijk na zijn arrestatie in zijn woning te Rotterdam, ter zake van het verspreiden van voor het Duitsche Rijk beleedigende pamfletten, een openhartige bekentenis af legde. Een huiszoeking was overbodig en werd nagelaten, omdat hij dadelijk de voorra dige pamfletten overgaf. Hij had er twee maanden geleden slechts enkele verzonden, ender den indx*uk van de in België aange richte verwoestingen, maar was er mee opgehouden, toen hij tot het besef kwam, dat hij niet vaderlandslievend had gehan deld. Hij was overigens overtuigd, geen strafbaar feit te hebben gepleegd en beriep zich daartoe op de desbetreffende litera tuur. Tegen de hebzucht. Terwijl aan de eene zijde de Regeering en vele particulieren er op uit zijn de ge vluchte Belgen zooveel mogelijk te helpen, zijn er aan den anderen kant helaas enkele hebzuchtigen die van de gelegenheid trach ten te profiteeren om een extra winstje te maken. Een der verslaggevers van het „Hbld.", die tijdens de groote toevlucht van vluchtelingen te Roosendaal was, weet te vertellen, dat een van de hoteliers daar voor zolderkamertjes, die nooit meer op brengen dan f 1.50 per nacht, den armen uitgewekenen, die toch gaarne een dak bo ven het hoofd hadden, f 3.50 wist af te per sen. Ook in andere grensgemeenten schij nen soortgelijke praktijken, ook door par ticuliere kamerverhuurders, in toepassing te zijn gebracht. Te Sluis dorst men zelfs f 150 voor een maand kamerhuur te vra gen. Vertrekken, die men anders met plei- zier voor f 20 per maand kan krijgen wor den nu geregeld verhuurd voor f 50 en f 60 en hooger. De burgemeester dier gemeente heeft zich' nu tot den Minister gewend met de vraag, welke maatregelen daartegen genomen kunnen worden. De Minister heeft daarop verzocht hem eenige voorbeelden te willen geven, tenein de het nemen van de gewenschte maatre gelen te overwegen. Mr. Troelstra en Minister Bosboom. Mr. Troelstra, Maandagavond voor de afd. Leeuwarden der S. D. A. P. spreken de over de oorlogsleening, gaf aan het slot van zijn rede te verstaan of het, wat de mobilisatie betreft, ten onzent zoo in het oneindige moet doorgaan. Volgens het verslag in de „Leeuw. Ct." zeïde de heer Troelstra: Of we vertrouwen in den minister van oorlog kunnen stellen, daarvan zal veel afhangen. En nu heeft spreker's vertrou wen in dien minister in de laatste dagen een schok gekregen; de reden daarvan wenscht hij in deze vergadering niet na der te bespreken. Hij gevoelt zich verplicht meer critisch tegenover dien minister te gaan staan en diens beleid aan een gron dig onderzoek te onderwerpen.. Kloppen! Kloppen! Men schrijft aan de „Tijd": Toen in den afgeloopen zomer het nota riaat te Hengelo vacant was en de Regee- ring, zooals verluidde, wegens de gesta dige uitbreiding dezer gemeente, van plan was er een tweede notariaat te vestigen, hebben wij te dezer plaatse op deugdelijke gronden betoogd, dat de billijkheid zou medebrengen, dat voor deze tweede nota risplaats een katholiek benoemd werd. Hoewel Hengelo voor bijna twee-vijfden katholiek is en omgeven door vijf gemeen ten, waarvan er vier overwegend katho liek zijn, heeft de Regeering de billijkheid van onzen wensch niet kunnen inzien en voor beide notarisplaatsen Protestanten benoemd. Met deze benoeming was het aantal no tarissen in het Arrondissement Almelo op 19 gebracht en van deze 19 zijn er niet minder dan 14 protestant en slechts 5 ka tholiek,- terwijl toch van de bevolking in dit arrondissement zeker 45 percent ka tholiek zijn. Op dit oogenblik bestaat er weder een notaris-vacature, nl. te Haaksbergen, waar onlangs de heer A. ten Cate, die protestant was, overleden is. In den afgeloopen zomer was ook het burgemeestersambt te Haaksbergen va cant. Hoewel de vorige burgemeester pro testant was heeft de Regeering tot zijn opvolger een katholiek benoemd. Uit deze benoeming volgt wel reeds, dat Haaksbergen een overwegend katho lieke gemeente is, aangezien in niet-ka- tholieke gemeenten nooit Katholieken tot burgemeester benoemd worden. En zoo is het inderdaad. Van de 6000 inwoners der gemeente Haaksbergen zijn er bijna 75 pet. katholiek, terwijl Ambt- Delden en Diepenheim een overwegend katholieke bevolking hebben. 't Is verdrietig en eentonig, dat er bij dergelijke vacatures van onze zijde steeds weer op deze dingen moet gewezen wor den; maar zoolang de groote achterstand der Katholieken, waar het het bekleeden van openbare betrekkingen betreft, blijft bestaan en de Regeering telkens weer be wijzen geeft, dat zij dezen achterstand niet dan schoorvoetend wil doen verdwij nen, daar blijft er wel geen ander middel over, dan bij elke voorkomende gelegen heid, maar steeds weer op hetzelfde aan beeld te slaan. Men moge ons „graaete op baantjes" verwijten, zoolang verreweg de meeste baantjes nog steeds door de Protestan ten, met name door de liberalen, worden binnengehaald, kan het niet uitblijven of wij zullen moeten blijven kloppen, tot ons wordt opengedaan. Korte Kroniek. Naar het „Bat. Hbld." verneemt, heeft de Semarangsche millionair Oey Tiong Ham f 100,000 geschonken aan het Centraal Comité voor de hulpverschaffing van noodlijdenden in Nederland en Indië. In het Roomsch Studentenblad op pert een medisch student het idee om een Roomsche ambulance naar het oorlogs terrein te zenden. De jacht op klein wild, daaronder ook begrepen zoowel het schieten als het vangen van-houtsnippen met last-, war- of valflouwen, in dat gedeelte van de provincie Zuid-Holland, waar zij open is, wordt gesloten op Donderdag 31 Decem ber e.k. met zonsondergang. In Rotterdam is een voorbereidende vergadering gehouden tot oprichting eener R'.-K. Studentenvereeniging, n.l. voor Üe studenten der Handels-Hoogeschool. Naar de „Stand." verneemt, heeft zich bij het uitbreken van den oorlog be halve de drie Tweede Kamerleden, de heeren De Muralt, Schaper en Bongaerts, ook de oud-Minister van Oorlog, de heer Colijn, lid der Eerste Kamer, ter beschik king van den Minister van Oorlog ge steld. De Minister achtte in verband met de tijdsomstandigheden aanvaarding van het aanbod niet noodzakelijk. De Oorlog en het Volkenrecht. Voor de Studenten-Vereeniging voor so ciale lezingen hield gisteravond prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State, een lezing over bovengenoemd onderwerp. Spr. wees er op, dat de oorlog en het recht begrippen zijn, die elkaar schijnen uit te sluiten. Oorlog is de or ganisatie van alle krachten van een ge heel volk tot vernieling van wat door ieder volk als zijn hoogste recht wordt beschouwdde nationale zelfstandig heid. De oorlog is èn objectief èn in de be doeling van de oorlogvoerenden de ver nietiging van het hoogste recht van een ander volk. Toch heeft steeds de mensch gestreefd om de ideeën oorlog en recht te combi neeren. Spr. wil niet de vraag oplossen, of oor log en recht in werkelijkheid zijn te com bineeren. In tegenstelling met vele ande ren wil hij erkennen, dat voor hem de oplossing dezer kwestie uiterst moeilijk is. Het is een vraagstuk, aldus spr., dat zwaar drukt op de menschheid. Spr. wil slechts wijzen op de pogingen in den loop der eeuwen ontworpen om oorlog en recht te combineeren. Die po gingen zijn te onderscheiden in. het zoe ken naar de kenmerken, die een oorlog tot een rechtvaardigen stempelen, en den arbeid om het oorlogsbedrijf zelf aan rechtsregelen te onderwerpen. De moderne jurist bekommert zich ech ter niet meer om de vraag, of de oorlog rechtvaardig is, doch bestudeert slechts de rechtvaardigheid in het krijgsbedrijij zelf. Dit is volgens spr. niet een gevolg van minachting voor de moraliteit. De moderne jurist heeft gezien, dat toch, on danks alle tractaten, alle theorieën, de willekeur van één staat beslist, of er oor log zal zijn. Wanneer de oorlog eenmaal is uitgebroken, dan beschermt het recht evengoed ieder onverlaat als de verdedi- géf van de heiligste goederen. En na den oorlog vraagt men niet naar recht, maar naar het machtseffect. In een neutraal land mag men zelfs de- rechtskwestie iyet aanroeren en in het oorlogvoerende land is de opinie onmoge lijk te beïnvloeden door de meening van hen, die den strijd van dat land onrecht vaardig zouden willen noemen. Men be weert, dat met de vermindering van de studie over het rechtvaardige van een oorlog, gelijken tred heeft gehouden de vermeerdering van de studie over het recht in den eenmaal uitgebroken oorlog. De 19de eeuw heeft echter niets anders als hare verdienste te boeken, dan de po sitieve formuleering van bijzondere rechtsregelen in gemeen overleg van alle staten samengesteld. Het recht in den oor log kende men vroeger uit de gewoonten en de meeningen der schrijvers. Spr. geeft een overzicht van de in de laatste eeuwen tot stand gekomen tracta ten. Als een bekroning dezer tractaten is gekomen de opening van het Vredespa leis. Spr. juicht het toe, dat de opening van het Vredespaleis niet door het volk is beschouwd als het aanbreken van een nieuw tijdperk. Het feit van de opening van het Vredespaleis beteekende toch, zooals is gebleken, in werkelijkheid niets. Spr. wijst er vervolgens op, dat in den huidigen oorlog zelfs niet wordt gedacht aan uitdrukkelijk vastgestelde overeen komsten. Schril is het contrast tusschen oorlogs- p r a c t ij k en oorlogsr echt. Men heeft den oorlog willen veredelen, doch men vergat, dat dit in de practijk een onmo gelijkheid is. Een lichtpunt is er voor dengene, die in den oorlog een cultuurfactor ziet. Spr. kan echter deze beschouwing niet beamen. De werkelijkheid leert ons nu, wat voor verschrikking de oorlog is. Dat wij dit beeld bewaren voor het nageslacht, niet omhuld in een weefsel van recht, dat rag wordt-, zoodra de eerste kogel is gescho ten. doch in naakte werkelijkheid. Langdurig applaus volgde op de ook door vele professoren bijgewoonde rede. Bij de discussie met den secretaris van den anti-oorlogsraad, mr. De Jong van Beek en Donk, vond prof. Struycken ge legenheid er op te wijzen, dat hij in zake het resultaat der pacifisten zeer pessi mistisch is gestemd; nochtans zal hij hun streven weten te eerbiedigen. Schoolkinder voeding. In de Spijskokerij van de vereeniging van den H. Vincentius A Paulo kan men iederen werkdag tusschen 11 en 12 uur getuige zijn van een aardig tafereeltje. Aan groote tafels zitten schoolkinderen zich te vergasten aan warm eten, hun ver, strekt door de vereeniging voor School kindervoeding. Sinds Maandag, wordt in de groote keu ken van de Spijskokerij voor gemiddeld 620 kinderen gekookt. Het eten wisselt iederen dag af. Gestampte pot, soep, bruine, boonen met spek, gort én rozijnen. Heeren Vincentianen in hun witte jas sen scheppen de borden vol, terwijl eeni ge dames bedienen en toezicht hou den. Zaterdags nemen onderwijzeressen bet werk van deze dames over. Tusschen haakjes: de heer Speet, die éergisteren zijn 50-jarig jubileum vierde als Vincen- tiaan, stond gisteren de bonden vol te scheppen, met een vlugheid, die iedere jonge man hem kan benijden. Dat de tijdsomstandigheden ook tol la ten betalen aan die vereeniging voor Schoolkindervoeding, bewijst wel het feit, dat op het oogenblik aan 120 kinderen meer dan vorige jaren warm voedsel ge geven wordt Het voedsel wordt verstrekt aan behoef tige kinderen van alle scholen in onze stad, dus aan de kinderen van de R. Ka tholieke, Christelijke en openbare scholen. Voor ieder behoeftig kind van elke school wordt een kaart verstrekt. Op deze kaart zijn verschillende nummers, welke geknipt worden. Dit voor de controle. Deze kaart dient tevens als bon voor de Spijskokerij om later af te rekenen met de vereeniging voor Schoolkindervoeding. Het werk wordt geheel belangeloos door heeren Vincentia nen en welwillende dames verricht. Het is een hoogst nuttig werk. Men moet die kinderen eens zien glunderen, wanneer de dampende schotels op tafel komen. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat er veel geld noodig is om dagelijks 620 kinderen een warm maal eten te ver schaffen. Men doet daarom goed de ver: eeniging voor Schoolkindervoeding hetzij als lid, hetzij als donateur te steunen. Spij9kokerij van de Ver. van den H. Vincentius A Paulo. Terwijl wij gistermorgen een kijkje na men in de spijskokerij van de Ver. van den H. Vincentius a Paulo, fluisterde een der commissieleden ons in het oor, dat Maandag de bedeeling was begonnen aan de behoeftigen, die door de Vincentianen worden bezocht. Iederen Maandag en Donderdag komen die menschen hun por tie halen. Er is veel noodig, zeide dit com missielid, vooral in dit buitengewone jaar. Bij het aanbieden der kaarten schijnen eenige onzer stadgenooten vergeten te zijn geworden, andere afwezig te zijn geweest. Hun en allen anderen die nog meer kaar ten willen koopen, zij gemeld, dat zij ten allen tijde a f 2 verkrijgbaar zijn aan het gesticht Hoogl. Kerkgracht 32. Het is eon werk van barmhartigheid, dat wij gaarne ten krachtigste aanbevelen. Geslaagd. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor acte Fransch M.O.B. Mej. M. A. A. Cler. Benoeming. De directeur van het te legraafkantoor, de heer D. van Merke- steyn, is in gelijke betrekking overge plaatst naar Rotterdam. Dammen. Gisteravond heeft de heer Visser, van Amsterdam een simultaan seance gegeven voor leden en introducées van de Leidsche Damvereeniging met het resultaat dat hij van de 28 partijen er 19 won, 6 remise speelde, en 3 verloor tegen de heeren, Boe- zaart, Schage cn opdam. Statuten. Met de „Stct." zijn verzon den de statuten van de Leidsche vereeni ging voor radio-therapie. (Stralenbehan- deling.) Voor de militairen. De netto op brengst van de in de gemeente Leiden gehouden inzameling van geldJto ten ba te van de Kerstgeschenken aan de man schappen die met de feestdagen op hun post moeten blijven is groot f 1190.35. Het comité is allen, die op eenigerlei wijze hunne vriendelijke medewerking verleen den, hartelijk dankbaar. Steuncomité Oorlogstoestand 1914 Leiden. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag 3 December 1914. Vorige opgaaf f26,849.29 Opbrengst verkoop f 1000 aand. Leidsche Duin water Mij. f 1800 f 700 aand. Werkmanswonin gen f 385 21&5.-^ f 29,034.29 Sedert ontvangen van: Mili tairen f 7.53; idem f 0.24^, idem f 0.03; via K. van N. N. f 15; Werkliedenverg. „Een dracht zij ons Doel" f-25; X. W. 1 v. 'd. verkoop f 3.50; een werkman f 1; afdracht Leidsch Dagblad f 14.25; Be ambten Haarl. Machinefabr. f 1 .16; gedeelt pers. N. Z. Tram f 30.35V&; idem f 14.13; pers. „de Automaat" f 4.35 (9e bijdrage); fabr. pers. Hoogen- straaten f9.12 (14e bijdrage); N. N. f 5; J. f 10; hoofd en on derwijzers school Brandewijn- steeg f 8175; commiss. St. Jo seph Gilde f 20; mej. W. S. f5 (maand, bijdrage); K. V. f 2; K. K. van een speelpotje f 1; onderwijzeres f5; groot ge deelte onderwijzers Openbare Scholen f 102; Bond. v. Ge meentewerklieden f 8.70V£ (13e bijdrage); maandelijksche bij drage: ds. W. f 10; wekelijk- sche bijdragen: H. v. d. B. f 0.25; J. S. f 0.25; N. f0.10; Ds. J. Sch. f 1; C. A. F. f 2.50; prof. Ch. A. v. O. f 10; A. J. d. H. f2.50; T. M. f50; S. B. f2.50; V. d. W. f 1; Familie A. f 1; te zamen -374.72V6* Totaal f 29,409.OP/6 Uitgaven: le w. tot 13e week f22,884.34 14e week 2,261.96 25,146.30 Saldo f 4,262.71 Personen, die uit Leiden zijn vertrokken. W. fred. v. Heil, Amsterdam, Ruysdael- straat 31. J, Wilbrink, Leiderdorp, Bronkhonst- straat 7. Mej. G v. Almen, Breda, Klooster straat 30a. Mej. N. Steinvoort, Zeist. Montonbon- straat 6. G. Pothüizen, Hillegom, Hofstraat 5. L. Roodenburg, Oegstgeest, Cafe Nieuw Poelgeest. Mej. J. fr. H. Draper, Moergestel. Mej. H. J. P, van der Drift, Amsterdam, Gest. Voorz.heid. P. V. W. Eschauzier, Den Haag, Park weg 16. Wed. W. C. Wassenburg;—Boskoop, Boskoop, No. 47. G. Devilee, Leiderdorp, Verl. Mai rits straat. Wed. J. Haan— Zwitser, Zoeter Aoude H. 236. J. L. Wijhman, Den Haag, Emmaur. 18 C. B. G. Comaita, Oegstgeest, Leidsche Str.weg 25. Mej. M. S. Kwik-, Zeist, Jufferstr. 16. J. N. Kropff, Oegstgeest, Pieterstr. 6. Fr. Kuyeren, Den Haag, Schenkweg 36. TI. H. Hommes, N. Helvoet, Maricansche weg 195 B. N. J. Berge Henegouwen, Maastricht. Groote Gracht 88. Personen, die zich in Leiden hebben gevestigd. W. van dei* Krogt en gez. bootwerker, Levendaal 126. A. van der Made en gez. Nieuwsteeg 15. J. van der Kolk, dienstbode, Bloem- markt 16. A. C. H. Wille, verpleegster, Pieters- kerkgr. 5. A. H. Kuiper, Bilderdijkstr. 15. H. Wilbrenninck jur. student, Aal markt 6. J. Hollem en gez., zeilknecht, Hansen straat 17. C. J. Dieke, Boisotkade 5. J. de la Rie en gez. Langebrug 22. A. H. C. Uittenbogaard en gezin, inspec- teur gasfabriek, Hoefstraat 67. C. H. de Wit en gez., los werkman, Weverstr. 24. J. de Wit en gez., los werkman, Waard- gracht 89. J. W. de Bloeme, Rapenburg 4. T. K. Li, Apothekersdijk 21. Th. J. W. Buys en gez. kleermaker, Nieuwe Rijn 81. L. H. van der Put en gez. Schutter straat 18. N. Weynands Diaconessenhuis. F. M. Pleyte, Rijnsburgerweg 1. C. Jüng, Jan van Goyenkade 44. J. M. Romein, student, Breestraat 28., J. van der Niet en gez. granietwerker P. Krugerstraat 22. H. Wijnhorst, matroos ter koopv, Spoorstraat 5. R. H. Mulder, Hoogl. kerkgracht 33., AARLANDERVEEN. Gemeenteraad. Vergadering van heden morgen. Voorzitter de heer J. W. v. d. Lee, bur gemeester. Aanwezig alle leden. De secretaris leest de notulen voor, wel ke onveranderd goedgekeurd worden. De Voorzitte r^deelt mede, dat in gekomen zijn de volgende stukken. Mis sives van Ged. Staten aangaande geno men raadsbesluiten. Mededeeling werd gedaan van het besluit van de Kroon in zake vernietiging van het genomen be sluit om voetbalwedstrijden op Zondag te verbieden, daar deze aangelegenheid al bij de wet geregeld is. Den heer S. Dompeling is de zaak niet duidelijk. Is het de bedoeling van de wet dat B. en W. geheel vrij zijn om toe stemming te geven. Zoo ja, wat beteekent dan, dat de wedstrijden eerst plaats mo gen hebben na de godsdienstoefeningen, dat zou dan na half negen 's avonds zijn. De Voorzitter zegt, dat het een moeilijke aangelegenheid is, men zou omtrent het laatste de meening van de regeering moeten vragen. De heèr M. v. Muiswinkel zegt, dat het niet gaat om het voetbalspel, maar om de voetbalwedstrijden als publieke vermakelijkheid. Nu gewezen wordt op het feit, dat de aangelegenheid reeds bij de wet geregeld is, dan volgt daar ook uit dat B. en W. in deze vrij zijn. B. en W. kunnen dus de wedstrijden verbieden. Waar dit zoo is, hoopt spreker dat B. en W. de voetbalwedstrijden niet toe zullen laten. De heer A. v. d. Dam bespreekt ook deze aangelegenheid. Hij sluit zich geheel aan bij den vorigen spreker. Het gaat niet tegen het voetbalspel maar tegen de wedstrijden, die een publieke vermake lijkheid zijn geworden. De menschen ko men in het dorp, de menschen gaan uit het dorp. Er js herrie op Zondag. Na de afloop der wedstrijden is er kermis in de café's. Spreker heeft van menschen ge hoord, die het kunnen weten, aat er bij deze wedstrijden sterk gewed wordt. Men behoeft 'dus niet aan té TTalen dat door deze wedstrijden het dobbelen tegen ge gaan wordt. Spreker hoopt dat B. en W. geen toestemming zullen verleenen. De heer J. v. d. Bosch zegt, dat met betrekking tot de godsdienstoefeningen- wel de bedoeling zal zijn tot na 12 uur. Spreker geeft daarom aan B. en W. in overweging om te voldoen aan de wet, de wedstrijden niet eerder te laten plaats hebben dan b.v. om 3 uur 's middags. Tegen 5 uur zijn in den regel de wedstrij den afgeloopen, en in dien tijd hebben meestal geen godsdienstoefeningen plaats. Spreker hoopt, dat B. en W. met deze ge gevens rekening zullen houden bij het vei*- 1 leenen van toestemming voor voetbal wedstrijden. Tot een practisch resultaat leiden deze discussies niet, daar volgens de wet, aan B. en W. de bevoegdheid is. Tot gemeentegeneesheer voor 1915 wordt benoemd Dr. A. J. Groen. Tot leden der Financieele Commissie •voor 1915 worden benoemd de aftredende leden A. v. Dam, J. v. d. Knijff en J. v. d. Bosch. Tot leden der commissie voor de straf vorderingen voor 1915 worden benoemd de aftredende leden Mr. C. v. Lee, C. v. d. Berg en M. van Muiswinkel. B. en W. stellen voor aan den majoor •der rijksveldwacht J. Hordijk een gratifi catie te verleenen van f 10. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangeno men. B. en W. stellen voor een stukje grond achter het Kerkhof te verhuren aan den gemeenteveldwachter De Bruin voor f 0.50., Aldus wordt besloten. Goedgekeurd wor den vervolgens eenige.af- en overschrijvin gen op de gemeentebegrooting 1914. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. §taten wordt de Gem. Begrooting 1915 ge wijzigd door eenige kleine bedragen en opnieuw vastgesteld. Het steuncomité 1914 verzoekt den raad te willen zorgen, dat er voldoende levens middelen in voorraad zullen zijn tot April 1915: met het oog op onvoorziene omstan digheden. Naar aanleiding van dit ver zoek stellen B. en W. den raad voor een crediet te verleenen van ten hoogste f 10 000 dit geld ter beschikking te stellen van hc-t Comité, onder voorwaarde dat de raadsle den A. van Dam, C. Muiswinkel en M. Muiswinkel zitting nemen in de commissi© van het comité belast met den verkoop van. levensmiddelen, dat de verkoopsprijs zoo danig geregeld wordt, dat daarin ook ge- ronden worden de kosten van administra tie, huur enz. en dat het comité zorg drage. dat de rekeningen op tijd betaald worden. De Voorzitter stelt voor dit punt in geheime zitting te behandelen, waartoe besloten wordt. HOOGMADE. Ziekenfonds. Dinsdagavond bad al hier de 5de algem. verg. plaats vari het ziekenfonds „Ond. Hulp" voor Hoogmado en Woubrugge, nadat den vorigen Vrijdag een voor-verg. was gehouden te Woubrug' ge. In zijn welkomstgroet aan dc Verga derden wees de voorzitter er op, hoe deze Verg. blijde, maar ook minder aangename tijdingen zou brengen: blijde, omdat zou blijken de bloei van het fonds; minder aangename omdat de heer Wisman, do ijverige secretaris aan de beuit van aftre ding, niet meer herkozen wenschte ic\ worden. De notulen door gen. Heer voor gelezen werden -onveranderd goedgekeurd en in eenige gevoelvolle woorden werdi hem door den Voorzitter namens de Verg en het Bestuur dank betuigd voor de als al tijd uitgebreide en nauwkeurige bcschrij-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2