J. MEEUWS St.Nicolaas-Geschenken 00RL0GS-VARIA. J. B. VAN DER NAT L. Dekker's Sigarenmagazijn HAARL.STRAAT 42, nabij de Prinsessekade. Delicatessenmancf" "s naar keu^e gev&unt Een pink werd gedood terwijl meerdere Koeien lichtere kwetsuren opliepen. HILLEGOM. R.-K. Kiesvereeniging. Deze vereeni- ging hield Maandagavond in de zaal van den heer Van Driel een ledenvergadering, pe voorzitter, de heer J. II. M. Balvers, hield een openingsrede, waarbij hij de po litiek van land en gemeente naging. De waarnemende penningmeester, de lieer C.W. v. Maris gaf een financieel over zicht en uoemde den toestand der kas niet rooskleurig. De voorzitter merkte op, dat de eenheid meer is dan deze financieel© crisis. Alles zal wel weer in orde komen. Tot bestuurslid werd bij tweede stem ming gekozen de heer H. Walkers. 't Aantal afgevaardigden voor de Cen trale Haarlemmermeer, werd reglemen tair met 2 uitgebreid. Als zoodanig werden gekozen de heeren J. Heemskerk en L. A. v. Maris; tot afgevaardigden voor de Cen trale KatwijkLeiderdorp werden be noemd de heeren B. Voss en P. Klaver, tot secundus- de heer S. Witteman; tot afge vaardigde en secundus voor den Provin cialen Bond werden gekozen respectieve lijk de heeren C. W. van Maris en J. Nip per. De heer Van Maris kon echter de be noeming niet aannemen. Tot secundus werd gekozen de heer W. Baars. KATWIJK. Wittebrood. Sinds gisteren is het weer 'toegestaan aan de bakkers om wit brood te bakken. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De raad vergadert Vrij-* dagavond a.s. 's avonds 7 uren. De agen da vermeldt. Installatie raadslid. Ingeko men stukken. Wijziging Gem.begr. 1915. Ben. lid Burg. Armbestuur. Ben. Lid H. G. Armbestuur. Comptabiliteit Verhuring postkantoor. Waterleiding Valkenburger- weg. Supp. Koh. H. O. 1911. NIEUWKOOP. Ziekenfonds. Vrijdag a.s. des avonds ten 7.30 uur wordt in het café van A. Ver hagen de jaarvergadering gehouden van het Ziekenfonds „Helpt Elkander. Damescomité. Door het damescomité, daarvoor onlangs gevormd, werd aan het comité te Haarlem, ten dienste, der solda ten namens de ingezetenen toegezonden: 112 gebreide en baaien buikgordels, 30 bi vakmutsen, 4 borstrokken en 4 paar pols moffen. LISSE. Kruisverbond. In de gisteravond ge houden vergadering van het Kruisverbond St. Jan den Dooper, iri het Bondsge- bo"uw, bracht de voorzitter hulde aan den heer W. v. d. Reep, welke ons sinds het af branden van het oude Bondsgebouw on derdak heeft verschaft. Op de notulen wa ren geen aanmerkingen. Een der leden liet zich overschrijven van klasse A naar klasse B. De voorzitter deed verslag van de feestvergadering gehouden tè Den Haag bij het 10-jarig bestaan van het Diocesaan Kruisverband Bisdom Haarlem:-wegens afwezigheid .der afgevaardigden moest het verslag van het zakelijke gedeelte achter wege blijven. De voorzitter gaf een leer zaam stukje uit het maandschrift Sobrië- tas. In de rondvraag werden verschillende voorstellen- naar voren gebracht, welke in een volgende vergadering ter tafel zullen komen. RIJNSBURG. De eerste tulpen. Bij den heer Coster, caféhouder, zijn. gisteren de eerste gebroei de tulpen ter veiling gebracht, -het waren een paar fijne potjes van Adr. de Heier alhier. Er werd goed geld voor besteed, hoewel men hierop geen staat kan maken of de volgende prijzen zullen zijn. Roomsche Agenda. WOENSDAG. Leiden: In den Vergnl- hj, den Turk. 9 uur: DeÉatinè- club „De Htmze." DONDERDAG. Leiden: Bonds£ebonw 8l/a uur: N.' R. K. Metaaïbewer- kersbonc'4 Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Gijsbertus, zn. van H. Buurman en" E. Bloemendaal. Gerard Johan, zn. van J. Mooten en C. M. de Roon Hertoge. Ber- nardina Johanna, dr. van Th. Laken en C. van der Linden. Carolils Fredericus zn. v. J. C. G. 's Gravend ijk en A. M. F. Vier ling. Catharina dr., van M. J. Bouwman en M. van Iterson. Simon Petrus zn. van S. P. van Kins en G. C. A. Hofdijk. Jan netje dr. van M. Wolters en S. Hensing. Johannes zn. van P. van Berkel en A. Sie- ra. Arie, zn. van C. J. Gnvlee en A. Fie- lemon. Antonius Paulus zn. van J. Vinke steyn en S. Bergman. Bastiaan zn. van W. J. Boeck en D. J. Gregeoi Alida Ca- thrina, dr. van J. de Boer en N. van 't Zelfde. Wilhelmina dr. van F. A. Mertens en W. Lindeloo. Greta dr.> van W. van der Pot en M. Haasenbroek. Johanna Jacoba, dr. van A. de Vet pp J Ouwerkerk. Ka- zn. van L. Vinkesteyn en S. Tisseur. Klara, dr. v. D. Bromet en N. Barmhar tigheid. Adriana Albertina, dr. van J. C. Roelandse en A. A. Owel. Martina Corne lia dr. van C. v. d. Krogt en C. Schouten. Gehuwd G. v. Woudenberg, man D. Senechal jd. J. v. Rossum jm. A. Pison jd. Overleden: J. M. Strengers geb. Pastoors 79 j. M.-C. L. Keijzer, wed. van J. D. Speet 86 j. S. F. Hus, wed. J. P. Meerburg 69 j. J. M. van Haastrecht geb. Rohry 14 j. P. A. Brauckman, zn. 23 j. C. M. van der Weyden ongeh. V. 76 j. J. C. de Jong, geb. Van Weeren. 25 j. M. D. Eysbertse, wed. F. C. van der Linden 82 j. M. Dool, wed. J. Staffeleu 84 j. K. Groen, geb. Veldman, 47 j. H. W. Engel- »><gt ongeh. v. 86 jaar. Uit de loopgraven. Het is gebeurd in de loopgraven, ergens aan het front. De soldaten ik wil niet eens zeggen, of het Franschen of Duitschen, Engelschen of Oostenrijkers, Russen of Turken zijn zitten op den modderigen weggegraven grond, als dieren in hun "holen. Ze hebben het er echter vrij goed; ze eten wat, drin ken, rooken, praten. Eén hunner houdt de wacht. Hij staat recht overeind en kijkt voortdurend over den rand van den aard wal naar de vijandelijke stellingen, welke op ongeveer 500 meter liggen. - Nauwelijks vertoont zich het hoofd van den schildwacht, of dadelijk klinken uit de tegenover-liggende loopgraven de schoten der daar loerende scherpschutters. Pang! Pang! „Au!.... geraakt!.... de smeerlap pen!...." En de soldaat krimpt in elkaar van pijn, terwijl de linkerhand krachteloos omlaag laat bengelen; het gewee*r is ver splinterd door den kogel, die bij het afstui ten zijn hand doorboorde; het bloed gulpt dadelijk uit de spalkende wond.. De nevenman van den gewonde is opge sprongen, helpt zijn kameraad met het verbinden van de hand; hij ziet dat de wond ernstig is. -r' „Dat gaai tot niet; je moet je Hoor den dokter laten verbinden." „Ik heb geen dokter noodig; maak Jij 't verband maar vast!" li „Je bloedt te hard; je moet naar de ambulance, kameraad „Maar eerst moet ik dien kerel heb ben!" —r „Laat maar; dat doen wij wel voor je!" „Nee! Ik zelf! Ik weet waar hij ligt." Langzaam komt de gewonde overeind; hij kijkt nog behoedzamer dan straks over den rand van de loopgraaf, tuurt in de richting van de vijandelijke loopgraven, waar hij achter een stuk rots den vijande lijken schutter meent te hebben zien weg duiken na het lossen van het schot, dat hem de hand doorboorde. Plotseling rukt hij het geweer van zijn nevenman af. Maar zijn linkerhand heeft geen kracht genoeg, om het geweer in den aanslag te brengen, en weer valt de arm omlaag; hij bijt zich op de lippen van pijn, als hij tracht met den rechter-arm het geweer aan den schou der te brengen. Zorgvuldig mikt hij, maar dan heft hij het hoofd weer op: „De kerel verdraait 't, voor den dag te komenl" Het noodverband is geheel met bloed ge drenkt; in difcüce druppels druipt het op den grond. Een van de kameraden onder steunt de gekwetste hand, legt die op den rand van de loópgraaf, zoodat de schutter er zijn geweer op kan laten rusten. Hij vraagt: „Wil ik niet voor je schieten?" Het gelaat van den gewonde is wit ge worden; hij klemt de tanden op elkaar, om geen klacht te laten hooren. Hij slaat zijn oogen nu niet meer van de verre plek bij het rotsblok, waarachter hij zijn vijand vermoedt. De hulp van den ander wijst hij af: „Laat me toch. Wanneer ik hem niet raak, zal ik straks geen rust hebben in de* ambulance." Hij staat onbewegelijk, vijf minuten, tien minuten. Eindelijk schijnt er daar ver aan den overkant iets te bewegen boven den rand van de loopgraaf. Hij heeft met nog meer moeite het ge weer aan den schouder gebracht, den loop steunend op dé gewonde hand, waarvan het verband nu één bloederige lap is ge worden, doorweekt van het lauwe bloed, dat maar niet ophoudt uit de wond te per sen. „Anders zal ik geen rust -vinden!" kreunt hij zachtjes voor zich zelf. Hij staat langen tijd te mjkken, maar kan nog steeds den tegenstander niet op den korrel krijgen. Een der officieren komt de loopgraaf in- specteeren. De kameraden van den ge wonde rapporteeren hem wat hier gebéurt; de officier kijkt even naar het was-bleeke gelaat van den gewonden soldaat, hij ziet de strakke oogen, die reeds van wondpijn gloeien; dan antwoordt hij, met een onver schillig schouder-ophalen: „Laat 'm zijn gang gaan!" En kruipt weder de loop graaf langs. Nu heeft de soldaat eindelijk afgedrukt, Pang! In de verte., terzijde van het stuk steen, is eensklapt réén figuurtje Voor den' dag gekomen, het springt als het ware omhoog, om /waar neer te ploffen. De gewonde keert zich wankelend om, zinkt half-bewusteloos in-een; en als hij het geweer overreikt aan zijn kameraden, die hem steunen, 'mompelt hij onduidelijk: „Eindelijk! Dat zal me rust geven straks...." En laat zich wegdragen naar de verbandplaats. Zou zoo'n soldaat daar werkelijk rust vinden? vraag ik me af. „Hbld." RECHTZAKEN. Rotterdamsche Rechtbank. Gisteren werden veroordeeld; B. L., 16 jaar, te Gouda, beschuldigd van diefstal, tot 1 maand tuchtschoolstraf. W. K., te Gouda, beschuldigd van dief stal van 23 eenden, ten nadeele van v.d. Stark, te G o u d a, tot 1 maand gevange nisstraf. J. H. v. Fr., 27 jaar, slager te R e e u- w ij k, ter zake, dat hij door het afslaan van een losse patroon, zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht aan Dirk Verboom aldaar, tengevolge waarvan deze zijn rech teroog missen moet, tot 14 dagen hechte nis. J. J. V., recidivist 26 jaar, bloemist, te Warmond, beschuldigd van mishan deling, toegebracht aan A. M. v. Schagen. aldaar, tot f 25 boete, subs. 25 dagen hech tenis. HAAGSCHE RECHTBANK. Mishandeling. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage requireerde heden beves tiging van het volgende vonnis: J. J. P. v. d. B., huisvrouw van J. v. d. M., te N o o r d w ij k e r h o u t, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot f 10. - boete of 10 dagen hechtenis wegens mis handeling. Uitspraak 9 December. Keizer Frans Jozef. Heden is Frans Jozef 66 jaren Keizer van Oostenrijk. Van een regeering als de zijne biedt heel de wereldgeschiedenis de weerga niet, merkt het „Hsgz." terecht op. Er moge er een enkele zijn, die als Lo- dewijk XIV, nog langer den titel van mo narch heeft gedragen, géén heeft zóó lang de teugels van het bewind zelf gevoerd. Als vorst en mensch is Frans Jozef van drama naar drama geschreden: Queretaro, Meyerling, Genève en Serajewo zijn de. bloedige mijlpalen op zijn droeven levens weg. Te midden van vuur en bloed aanvaard de de achttienjarige de regeering. Vuur en bloed téekenen de laatste schre den van den straks vijf-en-tachtigjarige naar het graf. In de eerste periode zijner regeering verloor Oostenrijk zijn Italiaansche pro vincies en werd het uit den Duitschen Bond gedrongen. De tweede periode zag een nieuwe oriën tatie der Oostenrijksche politiek, ingeleid door de militaire bezetting van Bosnië en Herzegowina. Een derde was een verweer, eerst met diplomatieke wapenen, ten slotte met het zwaard, tegen het steeds stouter optreden van het Panslavisme. Er is- gezegd, dat Oostenrijk den grooten oorlog van onze dagen heeft ontketend en Frans Jozef dus schuldig zou staan aan den brand, die thans Europa teistert. Wie zoo oordeelt, oordeelt lichtvaardig. Servië en Rusland hebben Frans Jozef het zwaard in de hand gedrukt, en voor het behoud zijner monarchie, tot afweer van den aanslag, welke verbrokkeling cn inzinking van het rijk beoogde, is de grijze keizer den strijd begonnen. Eerbiedige sympathie, ook ver buiten Oostenrijk, omgeeft den monarch, wiens persoonlijke hoedanigheden bij schier on gebogen kracht en wiens rampspoed hem evenzeer de bewondering als de deernis van millioenen buiten zijn rijk hebben verworven. Laatste berichten. Geen Wittebrood. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire gericht aan de Burgemeesters, d.d. 1 De cember 1914: „In vervolg op mijne circulaire van 23 November 1914, No. 1198716, heb ik de eer u, naar aanleiding van een desbetreffend vérzoek van vertegenwoordigers van l>ak- kerèpatroons-vereenigingen, in overweging te geven, om, voor zooverre in uwe ge meente een regeling van de samenstelling van brood is gemaakt, .waarbij aan de bakkers de verplichting is opgelegd om het brood voor een deel te vervaardigen van ongebuild meel, nog, gedurende on geveer 14 dagen deze regeling van kracht te doen blijven, zulks ten einde de meel fabrikanten in de gelegenheid te stellen, om een voldoenden voorraad bloem aan te maken." Een mooie gift. Een dame, die onbekend wenscht te blij ven heeft het Steuncomité 1914 Den Haag in de gelegenheid gesteld de uitkeering voor deze week met f 1.per gezin te ver- hoogen als St. Nicolaas-uitkeering. Het behoeft niet gezegd te worden dat deze extra-uitkeering in ruim 31)00 gezin nen met groote dankbaarheid zal worden ontvangen. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 2 December. Het communiqué van gisteravond luidt: In België heeft de Duitsche infanterie zonder succes beproefd haar loopgraven ten zuiden van Bixschoote te verlaten. Na een vrij hevigen strijd hebben wij het kas teel en het park van Vermelles veroverd tusschen Béthune en Lens. In Argonne zijn wij aanmerkelijk opgeschoten in het bosch van La Grui-ie. Van het verdere front valt niets te vei-melden. Van het Russisch—Turksche gevechts terrein. ST. PETERSBURG, 1 December. Het be richt van den generalen staf van het Kau- kasische leger maakt gewag van een be langrijke actie op den 30sten November. KONSTANTINOPEL, 2 December. Vol gens het bericht uit het hoofdkwartier -lu ren de gevechten aan de grens van Aser- beidsjan (N.W. Perzië) voort. Marktberichten. AMSTERDAM. 2 December. Vee. Aan- gevoerdlöö vette kalveren, le qual. 1.12 A116 c. 2e qual. 110 a c., 3e qual. 106 tl 0 c., p. Kilo, graskiUvercn f a 47 nuchtere kalveren f12 a 18, 00 schapen fft lammeren, 690 vette varkens, Holland- 8cho le qual. 62 a 64 c., idem 2c cn 3e qual. 60 a 62 c., Geldcrsclie en Overzecsche le qual. a c., 2e en 3c qual. a c. Fransche a e. per kilo, 000 melk- en kalfkoeien f000 000. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 2 December 1914, medegedeeld door liet Kon. Ncd. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 Munchen. Laagste barometerstand 736.3 Bodoc. Verwachting tot den avond van 3 Dec. Meest krachtige tijdelijk wellicht stormachti ge Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Wellicht eenigc regen. Zelfde temperatuur. Donderdag zonsopgang 7.43, Zonsondergang 8.45. Licht aan fietsen 4.16. ADVERTENTIËN. Heden overleed tot onze diepe droefheid zacht en kalm, na' voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten der sterven den onze geliefde Vader, GrooG vader en Broeder FKANCISCUS HENDRIKUS SMIT, in den ouderdom van 79 jaren. Uit aller naam: J. SMIT. Turfmarkt 1. Eenige en algemeene kennis geving. 5877 Tijdelijk Schoolgebouw. Wordt te huur gevraagd een gebouw of woning, bevattende minstens 5 ruime, goed ver lichte lokalen, geschikt om als tijdelijk sclhooBgebouw te kun nen dienen. Aanbiedingen met vermelding van de huurprijs en aanduiding ligging schriftelijk te richten tot het Bureau van Ge meentewerken. 5858 Wegens Dienstplicht van den tegeii- woordigen gevraagd-een Bakkersknecht, bij CHR. M. v. d. MEER, Bakker, Zuidbuurt, Zoetenvoude. (5793.) Te huur. Modern ingerichte beneden- en bo venhuizen, en een winkelhuis, voorzien van W. C's, electr. licht, enz. Gelegen Witte Rozenstraat. Huurprijzen vanaf f275. per jaar. Inlichtingen geeft D. VAN LITH, architect, Papengracht 20. (5787) Biedt zich aan een R.-K. Huishoudster, om dadelijk in dienst te treden. Br. JAC. HEEMSKERK, Rijp-We- tering, onder letter S. 4874 Er biedt zich aan een net R.K. Buitenmeisje, genegen alle huishoudelijke bezig heden te verrichten, in staat de ge- heele huishouding op zich te nemen. Br. fr. letter B, hulppostkantoor te Rijpwetering. 5734 GEVRAAGD wegens huwelijk der tegenwoordige met Februari of eerder een nette R.K. Dienstbode, niet beneden de 20 jaar bij M. LEK, Alphen l.z. (Z.-H.) 5654 Naaimachine. Te koop een prachtig mooi splin ter nieuw Hoogarm Naaimachine met fijne kast en alle apparaten, voor f25 gratis onderricht, 5 jaar schriftelijke garantie. Adres Sigarenmagazijn Steen straat 6, vlak over Boerhaave. 5887 v.h. fa. A. C. MILIKAN Levendaal 132 LEIDEN. Teleph. 1338. 65 cl. p. V2 K.G. f 1.25 p. K.G. P.S. Ook verkrijgbaar bij Mejuffï. TAN TVELZEN', Onde Singel 156. 5597 Abonneert U op De Leidsche Courant. OPENBAAR SLACHTHUIS. Groote afslag 25 Cent. Zaterdag voormiddag half elf ver koop van een buitengewoon groote partij gesteriliseerd rundvleesch,Rund- vet en Bouillon. 5885 AARDAPPELEN. Puike Brielsche Eigenheimers f 3. Paarspetten f3.50, Bravo's f3.50, zeer móóie drielingeix f2.30. 5848 A. J. VAN STIJN, Warmond. H.H. Tuinders. Te koop aangeboden, Peulen, Capu- cijners en Doperwten. Te koop gevraagd Zaai-Snijboonen. A. VAN DEN BROEK, Nieuwe Wetering. 5876 Te huur gevraagd een gemeubileerd bovenhuis zonder pension, desnoods met pension. Brieven bureau van „De Leidsche Courant" onder nr. 5842. „PIJPENBAZAR" STEENSTRAAT (Beestenmarkt) Tel. 425 Ontvangen een Pracht Collectie Rookersbenoo- digheden W. O. Mackenzie Johan's Patent B. B. B. Gezondheidspijpen Ech! yVsener Meerschuim en Barnsteenenpijpen enz. enz. Sigarenaanstekers merk R.K. en J.D. met rood Garan tiezegel prijs f l-f 5 de beste. Veldpost-Pakketten meest welkom geschenk voor Militairen en Burgers. Groote voorraad Kistjes Sigaren van 100 50 en 25 stuks. Benevens assortimentskisten in diverse prijzen. Wedorverkoopers llink rabat. Inrichting voor Reparatien. 6896 De Administratie van „De Leidsche Courant" belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle bladen. Zonder prijsverhooging. Royal Enfield, Humber, New Hudson, Nederl. Kroon, King Dick RUIME KEUZE. ZIE ETALAGE. RIJWIELEN en MOTORRIJWIELEN met I en 2 Cylinders. 2 en 4 tackt. Benoodigdheden, als: Handschoenen. Hoorns, Lantaarns voor Kaars, Acetyleen of Electrisch Licht, Beenkappen, Horloges, Spiegels voor het stuur, Afstandmeters, Slikschermen, Jasbeschermers, Achterlichtjes, Stofbrillen, Beenbinders, Bagagedragers, enz. enz. SCHAATSEN van RUITER te Akkrum, MINKEMA te Oosterlittens. Montuur. -- Ijsstokken. Schaatsenslijperij. Kinderschaatsen. Rolschaatsen. SCHRIJFMACHINES. „HAMMOND" en „MERCEDES". Schrijfmachine-Tafels. Copiehouders. Mimeographen en „de GESTETNER"-CycIostyles. RADIOPTICAN PROJECTORS met Gas, Acetyleengas of Electr. belichting. AUTOMOBIELEN. Auto-Garage K. N. A. C. en N. M. C. OPGERICHT 1897. 5833 TeSef. Interc. 238. AUTOMOBIELEN te Huur. BWEESTRAAT III Telefoon Interc. 32 Z0ETERW0U0SCHE SINGEL Telefoon 921

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 5